- Forrmell.enn
- Bluetooth hangszórók
- Vezetékes FEJhallgatók
- Azonnali alaplapos kérdések órája
- Autós kamerák
- NTFS, exFAT, FAT32 – Melyiket válaszd és miért?
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Milyen videókártyát?
- Milyen billentyűzetet vegyek?
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A Bionic kiadásra akarod a Cosmic csomagjait felrakni, azokból is a git-es úgymond nem végleges csomagokat. Biztos ezt szeretnéd?
Mondjuk kicsit régi a Mesa a 18.04-ben (18.0), de lehet akkor már célszerűbb lenne disztrót upgradelned 18.10-re, ha az új mesa-val szeretnéd a Steam Proton dolgait tesztelni. Cosmic alatt 18.2-es Mesa van, ami már bőven jó hozzá és akkor nem kell kézzel összeborítanod a csomagadatbázist.
szerk: hogyan próbáltad a Steam-et felrakni?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #63259 üzenetére
Valóban, a mai első boot során megint lefutott és bő 20 másodperccel tovább is tartott a boot. A következőnél már nem. Mondjuk az unattanted frissítések miatt azt hiszem nincs miért elindulni, de mindegy.
Amúgy ez a kis Dell optiplex 380 amit kompletten vettem 10e forintért, eléggé hasít LXDE-s Debian alatt.
# systemd-analyze
Startup finished in 3.250s (kernel) + 16.043s (userspace) = 19.293s - és még csak nem is friss telepítés, hanem Debian8-ként kezdte életét.Mindezt SSD nélkül, egy Pentium Dual Core E5300 2.6GHz proci mellett. Ami igazán meglepő, hogy iszonyatosan gyorsan megy rajta a Firefox, még állítom gyorsabb itt, mint otthon a Ryzenes, vagy korábban FX-es gépemen volt. Lehet valami inteles optimalizáció tehet róla az FF-nél, amivel fordították a kódot...
Frawly: az egy kicsit más, amiről beszélsz.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
JetiRulez #63222 üzenetére
1min 47.988s apt-daily-upgrade.service
32.876s apt-daily.service
Ezeknek nem kellene futnia boot alatt. Ehh, ez valami Ubuntus okosság miatt ilyen...Kövesd az itt leírtakat: https://prohardver.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_63199-63199.html
Ez átrakja a frissítés kezelőt boot utánra, ahol lennie kellene. Mostanában az Ubuntusok életét sújtja pár fasság.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
shapphire #63217 üzenetére
Nézz hozzá egy xrandr parancs kimenetet a terminálban (másold be ide), onnan már tudunk majd mondani valamit, lehet csak hozzá kell adni kézzel a kellő 1280x720 felbontást mert nem tudta kiolvasni az elérhető felbontásokat.
Pano: profi monitorral jártunk úgy, hogy maga a monitornak nem volt mindegy, hogy min dugtad be. A beállítások egy része csak az egyik portnál működött, a többinél nem, így kénytelenek voltunk a két egyforma 2k monitort azonos csatival bekötni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ArthurShelby #63206 üzenetére
A téma összefoglalóban találsz megoldást erre.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Silεncε #63166 üzenetére
Érdekes, itt van egy friss leírás a témában, de még csak nem is foglalkozik a vbox iommu meg egyéb beállításaival. https://itsfoss.com/install-linux-in-virtualbox/
cigam: érdekes.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shyciii #63162 üzenetére
Teljesen normális, ezek fent vannak mindenkinél. Ettől működik az, hogyha beraksz egy AMD-s vga-t az nVidia után mert éppen valamiért azt akarod használni, akkor nem fog megállni az élet. Gyakorlati előnye nem lenne a csomagok leszedésének, inkább ne bolygasd őket.
cigam: milyen gépen?
Silenc3Hun: vbox alatt van egy-két gyorsítás opció, ami érdemes bekapcsolni. Meg a disztrónak megfelelő géptípust kell vállasztani, ha nem látod a listában a tiedét, akkor az általános 64 bites Linuxot kell megadni. Elég sok disztrót raktam már vbox alá, de sose volt ilyen gondom.
Frawly: passz. Igaz én csak KDE-zek, de totál ismeretlen nekem ez a problémakör.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
JetiRulez #63151 üzenetére
Ez a dmesg kihozta a problémát. Valami gebasz van a vga drivere terén, mert ilyenek ismétlődnek benne:
RIP: 0010:drm_wait_one_vblank+0x181/0x190 [drm]
Kezdésnek azt mondanám, hogy csináld meg a frissítést és az intel-microcode csomag telepítését.
sudo apt update
sudo apt upgrade
sudo apt install intel-microcodeAztán reboot. De van egy olyan érzésem, hogy egy nem létező s-video kimenetet keres, meglátjuk reboot után. Ha reboot után sem jó, tegyél fel még egy dmesg kimenetet pls.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #63143 üzenetére
Azt írják https://askubuntu.com/questions/913609/what-are-the-default-text-editors-in-different-flavours-of-ubuntu/913637, hogy mousepad van alapból xubuntun. Szóval így a helyes ha minden igaz:
mousepad admin:///etc/default/grub
cigam: azt nem fogja az agyam. Kolléga megmutatta a vim-et munkában, de mintha egy más világ lenne.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
JetiRulez #63134 üzenetére
1min 32.099s plymouth-start.service
1min 32.079s plymouth-read-write.serviceEz nekem pont 3 perc 4 másodperc.
A plymouth rakja ki képet amit látsz a boot alatt, de annak pikk-pakk meg kellene történnie.
Arra nem találtam egyértelmű magyarázatot, hogy mi ennek a baja, de könnyen ki lehet kapcsolni a plymouth service-t és akkor a hagyományos boot folyamatot fogod látni arra a pár másodpercre, amíg tart.
A grub konfig fájlában:
gksudo gedit /etc/default/grub
keresd meg ezt a sort:GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT
és a mögötte lévő cuccok közül vedd ki a "splash" szót és mentsd a fájlt. Ezt követően csak újra kell generálni a grub-ot és rebootolni:
sudo update-grub
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
JetiRulez #63129 üzenetére
Hy!
Nézzük meg, hogy mi okozza, nyíss egy terminált, majd add ki ezeket:
$ systemd-analyze blame
$ systemd-analyze critical-chain
$ systemd-analyze plot > plot.svgFőleg az első kettő érdekes, hogy mi mellett lesz sok idő és mit mond kritikusnak, a harmadik meg megrajzolja neked png képen a boot folyamatot amit meg tudsz nyitni.
Több infó: https://wiki.archlinux.org/index.php/Improving_performance/Boot_process
Ha ezek egyike sem fed fel semmit, akkor meg lehet nézni a journalt pl:
journalctl -b
de erről több infót találsz a téma összefoglalóban. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ArthurShelby #63066 üzenetére
Az e2fsprogs csomag tartalmazza ezeket az eszközöket. Nálad nincs benne az ext4, az azt jelenti, hogy régi a csomag. Ez router, nem tudod lefrissíteni rajta a csomagokat mielőtt továbbmész?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Norbi887 #63051 üzenetére
Jó kérdés. Talán a modsetting környékén van a megoldás, de már sok éve nem volt nVidia cuccom, a többi meg nem rak ki képet a boot közben.
-Skylake-: a Manjaro rolling disztró mint az Arch, ahonnan a csomagjai jönnek. Emiatt könnyebben fordulhat elő ilyen jellegű elírásból vagy figyelmetlenségből adódó apróbb probléma a csomagok készítésénél. Ha ilyen van, jelentsd be a fórumukban és kijavítják hamar (ha már meg nem tették maguktól).
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Norbi887 #63048 üzenetére
Az analóg világból megmaradt monitorokban az EDID chip kiolvasásával vannak gondok, ez van nála is, ezért nem tudja, hogy milyen felbontásokat állíthat be. - ezeket a monitorokat célszerű selejtezni -
Ha van rajta esetleg DVI csati akkor azzal kellene bekötnöd, ha nincs, akkor meg kézzel tudsz modeline-t generálni és azzal be tudod adni neki azt az egy felbontást arra a kimenetre, amit szeretnél.
Modeline generálás cvt-vel így: https://prohardver.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_34836-34836.html
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
southernsun #63018 üzenetére
Van indítópult a Mint-ben, ahová be tudod tallózni a scriptedet.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Drughi #62939 üzenetére
Így okés a felosztás. De mikor bebootolsz a Mint telepítőről, akkor be fog tölteni a live rendszer. Az abban lévő gparted is át tudja méretezni az ntfs-es partícióidat, aztán indulhat a telepítés. Ezért külön nem kell win10 telepítőt csinálnod.
Amúgy a win8/10 dualboot mellett tud okozni 1-2 meglepetést azzal a hibrid leállítás dologgal, javaslom fusd át a téma összefoglalót, van benne pár hasznos link.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
infectedmann #62912 üzenetére
Hasonló problémáknál nemrég az egyik kollégánál kiderült, hogy hibás volt az egyik ram modul a gépben. A bootolás során meg a ramba tömöríti ki a dolgokat, így nem tudott bootolni.
Érdemes lenne memtest86+ -t nézni azon a gépen, hogy hardverileg okés-e.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Egyszerűbb a telepítés: https://linuxconfig.org/how-to-install-mate-desktop-on-ubuntu-18-04-bionic-beaver-linux
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Több Ubuntu alapú disztrón (nem tudom van-e köze hozzá, de ezeken figyeltem meg) találkoztam vele, hogy vagy nem ment a lejátszás, vagy szétesett a kép, stb. Ugyanott felrakva az SMPlayert minden videót jól játszott le a gép.
Utoljára éppen Uborka 16.04-en láttam ezt, de Mint 18.3 alatt is találkoztam ezzel a dologgal és kollégám is a saját otthoni gépén. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lukaszokni #62857 üzenetére
Ha esetleg a vlc-vel akad valami gond, akkor nézd meg az SMPlayert. A VLC mostanában nem a régi.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
lukaszokni #62850 üzenetére
Huhh. Azzal a procival netezni kemény. Hasonló gépünk volt céges terepi használatra, csak abban még SSD se volt...
Mondjuk a Mint XFCE kiadását nézném meg. [link] Terminálhoz nem igen kell nyúlnod, de az nem ellenség, hanem barát. Ha érdekel miért, akkor a téma összefoglalóban megtalálsz mindent.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shyciii #62821 üzenetére
Szóval mtp-s telefonról nem tudtál átmásolni fájlokat magadnak Dolphin alatt? A partíció ahová másolni akartál, az hogyan van csatolva? Fstab-on keresztül, vagy a Dolphin mountolta be?
Azért kérdezem ezt, mert Mint KDE és Chakra alatt se okozott gondot Dolphinnal fájlokat másolnom androidos telefonokról.
kemotox: ha maga a KDE érdekel, érdemes követni Martin írásait.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
kemotox #62816 üzenetére
Működött, csak nem biztonságos se a userre nézve, se a rendszerre. Itt Martin kifejti, hogy miért iktatták ki ennek a lehetőségét: https://blog.martin-graesslin.com/blog/2017/02/editing-files-as-root/
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Morro18x #62793 üzenetére
Hy!
Ez a téma már nem a kezdőbe való, inkább itt kérdezz rá: https://prohardver.hu/tema/a_nagy_linux_topic/friss.html
Shyciii:
Hmm, ez ilyen. Az USB szabvány eléggé nem toleráns a kábelek hullámimpedanciájára. -
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Anaren91 #62714 üzenetére
Igen, megtörténhet. Annyira mindennek a legelején hal meg a telepítő, hogy az már gyanús. Csak egy boot erejére megpróbálhatsz egy másik Linux iso-t kiírni rá.
*szerk:
Egy boot erejére próbáld ki azt a pendriveot az asztali gépeden. Csak amíg bejön a választó képernyő. Ha az iso vagy a pendrive gázos, akkor szerintem ott is el kell hasalnia. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Anaren91 #62708 üzenetére
Értem. Viszont ha a rufus DD módjával sem megy, akkor ki kell találni valamit... Mondjuk megnézheted a Mint Cinnamon 19-et, az a 18.04-es Ubuntu-ra épül, nagyjából csak a GUI lenne eltérő, a csomagbázis közös.
Egyébként milyen programozást fogsz tanulni, ha nem titok?
sh4d0w: kernellel kapcsolatos problémáim voltak a 9-es kiadása idején. Az egyik amire emlékszem az az ACPI problémája volt és vagy ez vagy más miatt, de 1..2 perc fölé nőtt a bootidő emiatt.
ubyegon2: a Core2 az az Ubuntu követelményeinél volt... Amúgy értelemszerűen, ha még nem Linuxoztál, akkor Windows alól írod ki a telepítő médiát. Honnan máshonnan?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Anaren91 #62705 üzenetére
Ez most nem azon múlik, hogy milyen drága a gép... Rufussal hogyan írtad ki? Iso módban, vagy DD módban? Ha nem DD módban, akkor válaszd azt és nézd meg úgy.
Amúgy mint szintén programozó (is), nem igazán tudok olyat mondani, amihez nem lenne megfelelő a 16.04, arra is fel lehet rakni kb. ugyanazt mindenből, mint a 18.04-re.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
carrilboy #62701 üzenetére
Az MS-DOS rendszerű partíciós táblánál volt a 4 elsődleges partíciós limit, de logikait lehetett sokat. Neked már most több partíciód van, ebből gondolom, hogy GPT rendszerűre lett formázva alapból, ott meg mindegy.
*szerk: az ilyen OEM cuccok miatt nem szeretünk Windowsal előtelepített gépet venni... Vagy ha igen, akkor egyből gyalu és tiszta telepítést neki.
sh4d0w: a 9-es kiadás kifejezetten gáz lett. Hiába lassan frissül meg minden, egyszerűen elég komoly problémákat tapasztaltam vele olyan gépen, amin a 7 és a 8 is hiba nélkül ment.
Ezen kívül Debiant inkább csak olyan helyre raknék, ahol évente 1x járok. Napi használatra annyira nem vágyok rá. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
leviske #62647 üzenetére
Külön topicra gondoltál? Itt is szóba szokott kerülni a játék, a t. összefoglalóban is van pár link ezzel kapcsolatban. Külön topic egymagából ebből szerintem nem élne meg, de pl. egy logoutos bejegyzés szépen ellenne. A "Nagy csilis topic" is csak egy személyes bejegyzésből indult.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Mondjuk LARTC. http://www.tldp.org/HOWTO/Adv-Routing-HOWTO/, de bővebben a másik, nem kezdő Linuxos topicot javaslom.
-
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
malnabokor #62616 üzenetére
Leginkább azt, hogy ne ezzel a géppel próbálkozz, ennek már pihennie kellene az örök bitmezőkön. A Vistánál jobb lesz a helyzet azokkal a kis igényű disztrókkal, de csak egy kicsit.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Erwinke #62578 üzenetére
Te lassúnak érzed? Volt frissítve? Ha nem, miért nem?
Meg kellene nézned valami feladatkezelőben, hogy mennyire tekeri a procit az endless. Ha csak pár százalék körül van üresjáratban, akkor nem szoftveres oka van a lassulásnak. ?esetleg megszáradt a procin a paszta és folyton leveszi az órajelét?
Ez amúgy egy eléggé speciális disztró, nem hasonlít az elterjedt asztali Linux megoldásokra, így túl sok segítséget se tudunk benne adni, de azért megpróbáljuk. Ha nem találsz feladatkezelő jellegű progit, akkor terminálban egy top vagy htop parancs kiadásával még mindig meg tudod nézni, hogy mennyire tekeri a procit a disztró. Ezekből a ctrl + c kombinációval tudsz kilépni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
palipa #62569 üzenetére
Elsőnek sata kábelt cserélnék, azok tudnak ilyen hibákat csinálni, főleg a noname példányok. Ha utána is gáz van, akkor valószínileg alaplap hiba lesz.
MurdR: Nem a forrasztás engedett el, hanem a fém keret lágyult ki aminek a helyén kellene tartani a csatlakozót, így a 4 érintkezőnél nem volt megbízható a kontaktus.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #62564 üzenetére
Valószínűleg HW hiba, pontosabban kilágyul az usb aljzat fém része a laptopban. Haver szintén HP laptopja is így járt és ki sem tudtam cserélni benne a portot, mert egészen speckó aljzatot használtak amit még csak be se lehet szerezni...
Az usb hub használatát viszont célszerű lenne mellőzni, ha megoldható, mert azoknál is elég kínai csatikat és aljzatokat szoktak használni.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
teleahocipöm #62556 üzenetére
Előlapi, vagy hátlapi USB csinálja? Ha előlapi, akkor az jellemzően hardveres gond a gyatra USB hosszabbító miatt, amivel kivezetik az alaplapi USB-t a csatlakozóra.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Azért néhány "debug" parancsot megnézhetnél előtte, mert olyannal még nem igazán találkoztam, hogy a sata kábelen lévő hdd-t nem ismerte fel egy disztró. Ezek közül szemezgess pár relevánsat: https://logout.hu/bejegyzes/cpt_pirk/gyakori_linuxos_terminal_parancsok_hibakereseshez.html
Referenciának meg mondjuk egy Chakra live-on nézd meg, hogy látja-e az ssd-t.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
carrilboy #62532 üzenetére
1. a téma összefoglalót fusd át.
Aztán. Driverek általában minden megvan a disztróban, ami kell. Ritkán kell extra dolgot telepíteni, de azt sem a HP oldaláról. Pl. egy-két gyártói wifi driver ilyen.
Wine: sok dolgot tud futtatni, de nem mindent. A driverekhez viszont egyáltalán nincs köze. Célszerű megkeresned az alkalmazásaid Linuxos megfelelőit.
Mint: a Cinnamon x64 kiadás teljesen megfelel kezdőknek.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shyciii #62508 üzenetére
Passz, jellemzően 3-4 oprendszeres dualboot van itthon a gépen és legalább 2 rendszer van a laptopomon is de sose volt gondom a Chakra grubjával, nincs is benne semmi különleges a normális háttérképén kívül.
Manajroval korábban volt olyan gondom, hogy nem tesztelt csomagokat is kiadtak élesbe ami gondot okozott és szólni kellett a fejlesztőknek. Emiatt nem tartom feltétlen jónak az Arch nagyon gyors csomagcserélgetését.
MurdR: nyomassad.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Én merem ajánlani a ChakraOS-t amit lentebb írtam, de pl. az Uborka leszármazott Mint Cinnamon is kellemes csalódást okozott, kb mindenki azon dolgozott a korábbi cégünknél.
Felhő: dropbox?
TW: van Linuxra és működik is, csak nem visz át speckó vezérlő karaktereket, mint pl. alt+tab, egyszerűen nincs megvalósítva benne ez a rész ami néha szívás tud lenni. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
Shyciii #62478 üzenetére
Az Arch-hoz felrakható KDEmod-ként indultak anno, ma pedig már az Arch-tól független saját csomagbázisuk van, ahol a core csomagok nem full rolling rendszerben cserélődnek, de megmaradt a közeli rokonság az Arch-al.
Nekem ez a half rolling szimpatikusabb megközelítés, mint az Arch-é vagy az Ubuntu disztróké csomagfrissítések terén. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
Igazából a google első találata a "linux rar" szavakra elmagyarázza mi van: [link], egyszerűen a rar-hoz kellő unrar csomag nem kerül alapból telepítésre Linux, Unix és Freebsd rendszereken. Gondolom valami jogi oka van ennek.
Szóval amit beerőltettél a /usr/bin alá, azt el kellene onnan távolítani maradéktalanul. Ha nem fut a fájlkezelő rootként, akkor megvéd az ilyen dolgoktól.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
A probléma azzal van, hogy hozzászoktál valamihez, ami sosem volt biztonságos, csak kényelmes de most kivették.
Martin G. a KDE-s bolgjában szépen leírja az okokat: https://blog.martin-graesslin.com/blog/2017/02/editing-files-as-root/, konkrétan ki is iktatták kate és kwrite alatt a rootként futást. Azt írja, hogy helyette a sudoedit parancs van, ami nem root joggal futtatja a szerkesztőt, de engedi rootként menteni a szerkesztett fájlt.
Egyéb okod pedig nem igazán van rá, hogy rootként indíts egy fájlkezelőt vagy bármi mást, ha a könyvtáraid jogosultságai nincsenek összekutyulva.
Itt foglalkoznak az Ubuntus vonzattal: https://askubuntu.com/questions/1044354/kdesu-not-working
Jelen pillanatban a kdesudo már nem létezik, ne is próbáld telepíteni, a kdesu még elérhető, de kézzel kell a binárist meghívnod ha feltétlen így akarsz fájlkezelőzni, de pl. Dolphin ezt sem fogja engedni, ha jól olvastam.Gyors megoldás a problémáidra:
sudo mc
, ha valamit hirtelen rootként kellene. -
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
IMIIKE1998 #62454 üzenetére
Több kérdésedre is választ kapsz átfutva a téma-összefoglalót. Pl.Steam téma.
szerk: oktatási licenc véletlen nem jár ingyen a felsőoktatásban? Amúgy nálunk pont openoffice, később Libreoffice ment az egyetemen. A szakdogámat is abban írtam, a szakdoga példa anyag is openoffice-ra szólt. Egyedül info2 órán kellett MS office-t használni, mert a tanárnő csak az MS dolgait ismerte.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Linus tech tips videó a Steames játékról, a nemrég megjelent proton kapcsán: [Linux Gaming FINALLY Doesn't SUCK!] - meglepően összeszedett videó lett a témában.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
ubyegon2 #62435 üzenetére
Arról szól a történet, hogy a grub install parancsot a live rendszer alatt adta ki, míg az update-grub parancsot már chroot alatt. Az install parancsot is a chrootolt környezetben kellene kiadni és akkor más nem is kellene a probléma megoldásához.
Valamit csinált egy ilyen grub rescue dologgal, ami nem működött de mindegy is, mert chroot alól az egész grub rendszertöltőt újratelepítené az install parancs.
Ezért mondtam, hogy felesleges belekeverni régi és / vagy más problémákra jó megoldásokat.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Itt van a probléma!
A grub install-t is a chrooton belül kell megcsinálni, hogy a chroot-olt rendszer grubja kerüljön az a bootsectorba, ne a live rendszeré.
*frissítenem is kell az összefoglalót ebben a témában, mert most pont nincs benne.
colomb2: úgy értettem nem tudom, hogy elcsesz-e valamit.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Egy ilyet találtam a kiírt hibára amit chroot alatt lehetne kiadni:
mknod /dev/null c 1 3
de nem tudom, hogy mit csinál. Lehet, hogy csak ront a helyzeten szóval csak saját felelősségre. Innen van:
https://raspberrypi.stackexchange.com/questions/31898/dev-null-folder-doesnt-exist-should-i-create-itA grub install /dev/sda... parancs az még hiba nélkül lefut chroot alatt és csak az update-grub szál el hibával?
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Tisztázzuk, 400..450MB memória igénye van egy KDE-s disztrónak, azon túl grafika terén megelégszik OpenGL 2-es ősi kártyával is, de annak hiányában cpu-n is elmegy Xrenderrel.
Szóval a gépben amiben van 4GB ram meg egy normális vga, oda nyugodtan lehet ajánlani KDE-s disztrót. Az első céges gépem tavaly szintén csak 4GB rammal volt "megáldva", mellette egy Intel integrál grafikus lassító volt egy régi Core i3 procival. Teljesen jól működött, azon fejlesztettem QT/C++ progikat, Mint KDE alatt.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
Remélem ebben is benne van a szivárványt "ásító" unikornisos grub menü, mint a tavalyi kiadásában. EPIC
Amúgy meglepően gyors és összerakott volt.
Telepítés után kézzel kellett magyar nyelvet felrakni rá (ami nem volt túl bonyolult), de csak ennyi negatívumot tudok mondani róla.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Antivírus szoftverek, VPN
- Windows 10/11 Home/Pro , Office 2024 kulcsok
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte A620M R5 7500F 32GB DDR5 512GB SSD RX 6700 XT 12GB Rampage SHIVA Chieftec 700W
- BESZÁMÍTÁS! Gigabyte H610M i5 13400F 16GB DDR4 512GB SSD RX 6700XT 12GB DeepCool MATREXX 40 650W
- Dell E5450 nagyon szép állapot i5, FHD IPS, 8GB, 256GB SSD, NVIDIA,Világítós HU billentyűzet
- Több mint 70.000 eladott szoftverlicenc
- Bomba ár! Dell Precision M6600 i7-2720QM I 8GB I 500SSHD I 17,3" FHD I Quadro I Cam I W10 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest