- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- DUNE médialejátszók topicja
- Fujifilm X
- Milyen monitort vegyek?
- BIOS frissítés
- Milyen TV-t vegyek?
- Milyen videókártyát?
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Asus x541Na ezekkel az N-es Celeronokkal valóban nem egy bivaly, de az Intel HD 500 lehet sokat dob a megjelenítéshez. Az is lehet persze, hogy az ősöreg HP 8570p IGP-je is vinné ezeket a dolgokat, de semmi nincs felrakva pluszban, nekem mondjuk nem is kell, a CPU meg bírja, amire használom. Viszont a Dell Precision M4700 dVGA-val észre sem veszi ezeket a terheléseket, mondjuk ez eleve 3D renderelésre lett véve anno, régi kicsit ez is, de elképesztően erős és gyors gép. Pont emiatt akartam HP Zbook-ra lecsapni hasonló felszereltséggel, de lemaradtam róla, igaz az nem is kifejezetten női könnyed gép.
kb látszik is, melyik a bivalyölő és melyik a női noti:
Családi busójárás miatt talán ma tudok rácuppanni a miniatűrára a Mint Cinnamon 20.2 Edge verzióval, legszívesebben a 20.3-at raknám fel rá, már az is itt fickándozik a torrentek között.
-
Egyébként nagyon jó a meglátásod, rengeteg ilyen kisgépet láttam külföldi oldalakon, amik alapból ChromeOS-sel voltak szerelve, pont az általam vázolt használati profilra tökéletesek ezek. Párszor már ki is akartam próbálni, nem mostanában persze, de még mindig ott van a Mint Cinnamon előnye, hogy 3+ éve ezt használja a leendő user, nem beszélve arról, ha külföldön történő használat során távsegítségre lenne szükség....
Nagyon dicséretes ahogy rá tudod magad venni, hogy működésre bírj egy ilyen rendhagyó rendszert, kicsit sajnálom, hogy nálam már csak ezek az 5-10 perces megoldások férnek be a tolerancia küszöböm alá, régebben azért bele tudtam mélyedni én is az ilyen küldetésekbe! Szóval respect!
Amúgy az a terminalos meg a gpartedes kép elég rémisztőnek tűnik innen nézve.
-
válasz
gregory91 #81909 üzenetére
...bár felületileg nem győzött még meg.
Beleestél a szokásos hibába, a Cinnamon az alap Mint kezdő kinézettel/színekkel direkt ilyen visszafogott, de abszolút jól testreszabható a Cinnamon könnyedén.
(#81907) csixy
Kernel frissüléskor automatikusan depmod , nodepmod frissítgeti a DKMS modult is.
No ezeket a dolgokat simán kihagytam 8 év alatt, ez mondjuk kifejezetten hátrány a Linux Mint-nél, a januárban felrakott Cinnamonom is kb ugyanúgy van, ahogy felraktam, sötét téma, kis font állítgatás és tökéletes.
-
Szerintem ennyi a teendő majd:
Szerintem meg annyi, hogy ezt a hsz-t is elmentem, de nem tartok attól, hogy trükköznöm kéne ezzel. Az a cél, hogy ahogy fel van telepítve a rendszer, pár kiegészítővel tökéletesen működjön. Ha kinn lesz a gép és mondjuk upgrade van, frissül a kernel és elpiszkál valami ilyen manuál konfigolást, akkor bajban vagyok! Szóval az a verzió marad, ami tökéletesen működik, vagy a 20.2 vagy az Edge változata.
(#81904) gregory91
3 éve használ a hölgy Mint Cinnamon Firefox-szal, ezért is kérdeztem célzottan és nem csak úgy, hogy böngészés. XFCE amúgy sem kéne, a Cinnamon 4.x verziója óta alacsonyabb rendszerigényű és gyorsabb is jóval, mint előtte és a kisgép a méretére utal, nem gyenge a vázolt használati profilra szerintem.
Plusz ott vannak azok a tények is, amit Kapitány írt (#81905)-ben.Amúgy filmezés minid teljesen jól ment a disztró lejátszójával is Celluloid, működő kompozíción meg minek változtatnék és ugye ott van a megszokás is. Mivel nekem is Cinnamon van, így ha valamit elállít a user, könnyen tudok segíteni a visszaállításában, volt már erre példa.
Azért neked is köszi az ötletelést!
Valamit így már csak összehozok!
-
Ennyi infó van a netet hw-ről, de jelenleg gond nélkül megy a wifi, kábelen nem lesz, délután/este meglátjuk mi lesz a Edge kernellel....
Most, hogy észrevettem, egyszerre 3 noti van megnyitva körülöttem, elegem is lett! Megyek kicsit világgá!
Aztán remélem kb nulla problémával kell szembesülnöm, ha már az UEFI telepítést megúsztam! A szokásos pár perces ujjgyakorlat volt ez az install is.
(#81901) CPT.Pirk
A Firefox cikk meg elavult mostanra, mert már a WebRenderer a default elvileg mindenhol.
Köszi, nem voltam igazán naprakész ebben sem, szerencsére ezek a régi monstrumok, a 8570p meg a Dell M4700 kicsit elkényeztettek eddig ilyen téren. Is!
-
válasz
CPT.Pirk #81898 üzenetére
Pár éve olvastam a NetFlix topikban, hogy nem OK Linuxon a felbontás, részletekre nem emlékszem. 14"-es kijelzőre itt se kell a 4K, de 1080p azért mégis élvezetesebb lesz filmeknél, előző gép 1366x768-as volt, épp ez is volt az egyik szempont, hogy normális felbontása legyen a notinak. Egyébként meglepően jó kis gép ez a Lenovo Thinkpad A475, tetszik, bár a bivalyölő Dell Precision M4700 után kicsit fura érzés kezelni.
No szóval estefelé felrakom az Edge 20.2-t, ha jelentkezik a Csixy komám által említett Realtek kártya gond, akkor meg visszarakom a normál 20.2-t és PPA-ról felteszem a Mesa-t, nem akarom, hogy ha kinn lesz a használónál, bármi gubanc legyen. Nagyon laikus userről van szó, szerencsére a bő 3 éve szintén Mint Cinnamonnal szerelt HP Elitebook 8470p-vel semmi gondja nem volt.
A FF kieg linket köszi!
Még idén szerintem itt lesz a gép, szóval ha valami nyűgöm van, jövök.
Lecsekkolom ezt is, de elméletileg már rendben kéne lennie:
Firefox GPU kompozittállásának bekapcsolása
------------------
Érdekesség egyes gépek hardverösszetétele és a bennük lévő SSD-k jelentősége között. -
Ne idegesíts, ez ugyanaz a dolog, ami pár napja téma volt itt? Legyen igazad abban, hogy a Mint lekezeli a helyzetet.
Network: Device-1: Realtek RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet vendor: Lenovo driver: r8169 v: kernel
port: 2400 bus ID: 01:00.0 chip ID: 10ec:8168
IF: enp1s0f0 state: down mac: 98:fa:9b:5f:3f:99
IF-ID-1: wlp3s0 state: up mac: e8:d0:fc:ee:04:6b
IF-ID-2: wwan0 state: down mac: 36:80:a3:20:9f:cbPersze, hogy Realtek.....jelenleg a normál 20.2-vel nincs gond...
-
válasz
CPT.Pirk #81894 üzenetére
Tavaly decemberi a mesa a gépen. Azt mindenképpen frissíteném PPA-ból. meg akkor már a kernelt is, mert miért ne...
Aham értem, akkor lehet, hogy a 20.2 Edge verziót kéne felraknom rá, jó ötleteket mondasz, köszi! Aztán ha abban is régi a mesa, akkor jön a PPA, Edge 5.11.x kernellel indít, az elég lesz talán.
Ha esetleg Netflixezik akkor a netflix 1080p plugint fel kell tenni FF alá.
No ez új nekem, még ott akadtam el, hogy Linuxra nem enged NetFlix jobb felbontást, de ha van FF plugin, az super! Amúgy igen, van NF előfizu és ha már ez a pici gép tudja az 1080-at, akkor nyilván ki kéne használni!
köszi, ezek hasznos infók voltak valóban!
*
Megnéztem Dell-en a 20.2 Edge verziót, kernel 5.13.0-22 és mesa 21.0.3 jelenlegi állapot. -
Sziasztok! Helpre van szükségem, felkészítek egy hölgy userhez kerülő pici notebookot, jól kell felkészítenem napi használatra, mert utána távol leszek, nem tudok ránézni....
Használat profilja:
FF böngészés, Youtube használat, filmnézés, Facebook-on belüli játékok futtatásaA gép:
Machine: Type: Laptop System: LENOVO product: 20KMS0SW00 v: ThinkPad A475 serial: <filter>
Chassis: type: 10 serial: <filter>
Mobo: LENOVO model: 20KMS0SW00 serial: <filter> UEFI [Legacy]: LENOVO
v: R04ET36W (1.14 ) date: 10/12/2018
CPU: Topology: Quad Core model: AMD PRO A10-8730B R5 10 COMPUTE CORES 4C+6G bits: 64
type: MCP arch: Excavator rev: 1 L2 cache: 1024 KiB
flags: avx avx2 lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3 svm bogomips: 19164
Speed: 1468 MHz min/max: 1200/2400 MHz Core speeds (MHz): 1: 1238 2: 1210 3: 1207
4: 1261
Graphics: Device-1: AMD Wani [Radeon R5/R6/R7 Graphics] vendor: Lenovo driver: amdgpu v: kernel
bus ID: 00:01.0 chip ID: 1002:9874
Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: amdgpu,ati unloaded: fbdev,modesetting,vesa
resolution: 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: AMD CARRIZO (DRM 3.35.0 5.4.0-74-generic LLVM 11.0.0)
v: 4.6 Mesa 20.2.6 direct render: YesOS: Linux Mint Cinnamon 20.2
AMD APU Pro CPU-s notebookkal még nem volt dolgom, ha tudtok ennek futtatásának optimalizálására ötleteket(2D-3D megjelenítés...etc.), javaslatokat, FF kiegészítőket, beállításokat, azt a gép használója nevében is köszönettel veszem.
Különösen a FB-on belüli játék, ami gépgyilkos volt eddigi tapasztalataim alapján, bár ezen a gépen nincs extrém terhelés emiatt, például a HP 8570p-n kipróbálva simán ment ezerrel a CPU, 104 fokot jelzett a sensors, ugye itt HD 4000 van csak, nincs dVGA, a gép kb helikoptert szimulált, míg ki nem lőttem a FB-ot.
A Lenovo A475 kb 60 fokot mutat FB Game alatt külön a CPU-re és külön a GPU-ra is, érzetre kb reális, nincs hangja a gépnek, venti megy 3200rpm-en persze.
-
&(#81851) tordaitibi
Köszi a helpet mindkettőtöknek, elmentem az infókat későbbre, ezen a kis csodagépen, hiába nincs 3 éves, még hagyományos BIOS van ill valami hibrid opció is választható EFI-hez. Maga a Winx msdos inicializálással van fenn, így teljesen legacy a telepítés, de GPT se UEFI. Mivel a HP Elitebook 8470p-nél volt hasonló, amivel nagyot szívtam, mikor UEFI-ben akartam telepíteni, így eltekintek az ilyen szükségmegoldású legacy/UEFI opciós gépek UEFI telepítésétől. Marad ez is a jelenleg kísérleti bivalyölő Dell M4700-ra.
Mivel a Win is legacy/mbr install volt, így nem lesz gond a kinyírásával, egyébként ilyen esetekben nyilván nem particionálás/formázás kell a meghajtón, hanem inicializálni célszerű, így semmilyen Win által rejtett partició/bejegyzés nem maradhat.
Tibi komám, ezt csak neked....
Pont erről volt egy érdekes témakör az egyik legnagyobb MO-i linuxos fórumon és mindenki szó nélkül elismete hogy a Linux, bármilyen jó de semmiképp nem lehet soha alternatíva.
Nem tudom milyen fórum lehet az, de ott mindenki qrva nagy szagértő lehet, mondjuk ekkora ólajtóméretű marhabaromságot akkor se kéne állítaniuk.
No de ugye ismerjük már egymás véleményét itt jó páran, kár is lenne ebbe mélyebben beledagonyázódni.
Egyébként fura kis gép ez a Lenovo, de női notinak tökéletes, kb negyedakkora, mint a bivalyölő Dell....live-ban futva pár adat:
System: Kernel: 5.4.0-74-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 5.0.4
wm: muffin dm: LightDM Distro: Linux Mint 20.2 Uma base: Ubuntu 20.04 focal
Machine: Type: Laptop System: LENOVO product: 20KMS0SW00 v: ThinkPad A475 serial: <filter>
Chassis: type: 10 serial: <filter>
Mobo: LENOVO model: 20KMS0SW00 serial: <filter> UEFI [Legacy]: LENOVO
v: R04ET36W (1.14 ) date: 10/12/2018
Battery: ID-1: BAT0 charge: 21.6 Wh condition: 21.6/23.9 Wh (90%) volts: 12.8/11.4
model: LGC 01AV489 serial: <filter> status: Unknown
ID-2: BAT1 charge: 21.9 Wh condition: 21.9/24.0 Wh (91%) volts: 12.8/11.5
model: SMP 01AV452 serial: <filter> status: Full
CPU: Topology: Quad Core model: AMD PRO A10-8730B R5 10 COMPUTE CORES 4C+6G bits: 64
type: MCP arch: Excavator rev: 1 L2 cache: 1024 KiB
flags: avx avx2 lm nx pae sse sse2 sse3 sse4_1 sse4_2 sse4a ssse3 svm bogomips: 19164
Speed: 1468 MHz min/max: 1200/2400 MHz Core speeds (MHz): 1: 1238 2: 1210 3: 1207
4: 1261
Graphics: Device-1: AMD Wani [Radeon R5/R6/R7 Graphics] vendor: Lenovo driver: amdgpu v: kernel
bus ID: 00:01.0 chip ID: 1002:9874
Display: x11 server: X.Org 1.20.9 driver: amdgpu,ati unloaded: fbdev,modesetting,vesa
resolution: 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: AMD CARRIZO (DRM 3.35.0 5.4.0-74-generic LLVM 11.0.0)
v: 4.6 Mesa 20.2.6 direct render: YesKisujj vastagságú gép, de két akkuja van, igaz a 2. számút nem sikerült még aktiválnom, viszont az amdgpu driver még live-ban is nagyon jól teljesít!
-
-
Szia! Juhúúú, király a videó, belenéztem gyorsan, nagyon köszönöm előre is....szerintem ma este rá kéne erre cuppannom. Szerintem ez a kis gép már tuti csak UEFI-s, ha már PCIe SSD van benne....legalább már ilyet is csinálok egyszer.
Amiket most írtál a Windows mellé telepítésről....no arról csak az utolsó szavaidat idézve tudok válaszolni! Nem vagyok én semmi jónak az elrontója, de ugye itt most Winről beszélünk:
...akkor lőttek a windowsnak. Röviden ennyi.
brühühü
Mindenképp jelzem, mi sikerült, de remélem már csak annyit írok, hogy minden faca!
-
Figyelj, egy Archklón kernel panic közel sem akasztana ki annyira, mint a Windows 10....persze nem a munkagépen próbálom ki.
Az UEFI Mint Cinnamon Telepítést magában akarod, vagy duál bootban Widows után a Windows mellé telepíteni?
Szerinted?
Nem rajtam múlik, én meg akartam tartani, de a galádsága után megírtam a enduser-nek, hogy a Winnek mennie kell! Akartam is kérdezni, ha én letörlöm és a user úgy dönt, hogy valamikor mégis felrakná, akkor az megy simán, mivel a hw-összetevőket felismeri a Win és feltelepül?
-
Magyarch linuxban telepítettem az os-prober-btrfs csomagot.
Látom tényleg ügyködsz már rendesen!
Én még nem jutottam e közelében se! Meló miatt plusz rámszakadt egyszerre, amiket rühellek! Lenovo L475 talán az új szerzemény, nyilván első bekapcs után szép hosszan elkezdte magát telepítgetni a Winx csoda....hagytam, mert a végfelhasználó mondta, maradjon rajta! No röpke 20 perc után úgy érezte a Win, hogy ő már otthon van, gondoltam picit megfuttatom pendrive-ról a Mint Cinnamont, ami egyébként már volt használva az eladónál live-ban. Ha nem imádnám a gép leendő userét, már leszakítottam volna a displayt, az tuti! Egy óra alatt kb minden gombot végignyomkorásztam, hogy eljussak a BIOS bootválasztójába, no a Winx ezt nem így gondolta, mindig pillanat alatt felpattant a képernyőre.
Szerencsére az eladó srác is copott már ilyennel, így megvolt a trükk és live-ban elindult.Két nap pihentetés után rácuppanok majd, de ugye a Winen kívül akkor majd elém fog ugrani a másik kedvenc, az UEFI.
Már csak az a kérdés, hogy ha live-ból kinyírom a Wint a SSD-ről, utána kell valami spéci dolgot művelnem? Egy az egyben ráeresztem szerintem a meghajtóra a Linux Mint-et automata telepítéssel, ilyenkor megcsinálja magának az EFI boot particiót és szépen feltelepül? Régen olvastam, hogy Mint-nél van valami galádság, hogy más boot partició kell, de nagyon nem rögzült a fejemben, szóval ebben segítsetek nekem léci!
(de a lehető legegyszerűbb lépésekkel, mert sajnálnám szegény pici gépet azért.....)
Bárcsak már ott tartanék, hogy saját öreg legacys gépemre szenvedném fel a Garudamadaras disztrót....
-
Már egy éve is kíváncsi voltál, de szerintem az OK, hogy flash alapú eszközökhöz a legjobb, de ugye vannak a buta flash eszközök, mint pendrive, microSD, etc.. és vannak a saját conttroller-rel szerelt okos flash eszközök, mint az SSD. Utóbbi csoportnál én nem használnám, de volt sok polemizálás erről, itt is egy ilyen. No de az is okozhat változást akár, hogy a modernebb schedulerekkel hogyan működnek ezek a fs-ek.
NONE, MQ-DEADLINE, KYBER, and BFQ as I/O schedulers benchmarks
-
Ha nem csatolta a rendszer küön a /boot-ot, annak oka lehet, ne piszkáld szerintem, egyébként is vannak a btrfs-nek specifikumai, ahogy látod, például a / az
0 0
, EXT-nél meg ugyanez0 1
Szóval jó az úgy, ha variálni akarnánk, ahhoz tényleg tanulmányozni kéne a btrfs man-jait!
csak egy példa: btrfs-subvolume(8) — Linux manual page
De van még pár, szóval nem olyan eccerű ez, ha bele akar mászni az ember....
Már attól égnek állt a hajam, hogy itt a /-nek ennyi mount opciót ad a rendszer, hiszen oda igen kevés kell, itt az EXT4.....
ext4 errors=remount-ro 0 1
Pihenésképpen ezt kicsit tanulmányozd át!
BTRFS main
ezt meg csak úgy itt hagyom:
don't select the BTRFS file system! Mainly because it's not as mature as EXT4 yet, but also because it might (under certain circumstances) cause more write actions than EXT4 does.
[link] -
autodefrag , csak tudják garudáék is , hogy a hdd-ket ma már csak inkább adattárolásra használjuk, minden más SSD-n leledzik.
Aham tudják....én tuti kikapcsolom egyből azért ezt az opciót onnan.
Sajna Linuxra nincs olyan szofisztikált defrag módszer, ami csak HDD-re cuppan rá, bár lehet, hogy felismeri ez is, de akkor installkor miért rakja be az opciót FSTAB-ba? Ugye ilyenkor lefuttat egy hw-detect valamit és az alapján folytatódik a telepítés...
Látom csinált a meglévő swap mellé zram-ot is, érdekesen oldja meg, de ez normális így, márminthogy akkor is csinál, ha van swap partició.
-
Huha, tényleg érdekesnek tűnik ez az FSTAB! Ennek utána kell majd olvasni, miért kezel mindent particióként, ami EXT-nél mappa amúgy, de ami a két rossz hírem....
1. minden csatolt particiónál benne van az
autodefrag
opció!2. az
fstrim.timer
úgy látom, hogy havi rendszerességre van állítva, szerintem a heti lenne az optimálisÁt kéne állítanod a leírás alapján
weekly
-re, ha systemd-s a Garuda, akkor működnie kéne ott is így.Remélem ez egyszerű feladat lesz neked.
Ja és a zram-ot csekkold le léci, mennyit csinált!
sda3
csatolási pontja automatikusan lett így beállítva vagy változtattál valamit rajta?Tetszik ez a disztró, semmi nem a megszokott benne, mondom én, aki 8 éve ugyanazt a legunalmasabb disztrót használja napi szinten.
-
systemctl list-timers -a
Ez mutatja az időzített services-t, ha benne van (fstrim), az utolsó futás alapján azt is tudod, milyen időzítésű, de ez jelenleg nem érdekes.
Sun 2021-12-12 20:32:44 CET 58s left Sun 2021-12-12 19:34:13 CET 57min ago anacron.timer anacron.service
Mon 2021-12-13 00:00:00 CET 3h 28min left Mon 2021-12-06 07:01:36 CET 6 days ago fstrim.timer fstrim.servicesudo journalctl -u fstrim.timer
Ez lefuttatja terminalban a valós végrehajtásokat.
Végül megnézheted mi van az FSTAB-ban a
cat /etc/fstab
nyilvándiscard
a lényeg.Most ezek ugranak be....
És ne defragold azt az SSD-t, mert kampeca lesz!
-
Na már működik a Garuda.
Mér'van olyan érzésem, hogy ezt is annyira bonyolítva rakod fel, mint más disztrókat?
Szerintem valamelyik gépemre 10 perces install lesz ez is, viszont most nem tudom, melyikkel próbálkozzam, de jövő héten jön egy külföldi tök laikus user számára küldendő NVME SSD-s tiszta AMD-s notebook, lehet azon tesztelem le. Mivel alapból van Winx rajta, pici élvezet lesz, hogy annak elvágom a nyakát kezdésnek.
Amúgy ez a bal alsó képen lévő Assistant volt kicsit érdekes nekem, de mondjuk PCIe SSD-nél éppen nem fog számítani a TRIM bekapcs opció semmit. Azt megnéznéd alkalomadtán, ha be van itt kapcsolva a TRIM opció, akkor milyen TRIM aktív a SSD-n? Ja és mi lehet az a BTRFS defrag opció? A fs töredezik? Ha nem, akkor kapcsold ki szerintem, SSD-nek nem jó!
Tényleg sok érdekes opció meg miegyéb van ezen a Garudán, ezért is kezdett érdekelni...
Most már kíváncsi vagyok, mi lesz a végkifejlet kolléga netcsatlakozásával.
-
válasz
lev258 #81756 üzenetére
De jó lenne, ha legalább néhány szálat sikerülne elvarrni és nem csak ugrálnánk ide-oda.
Nem is akartam bekavarni semmibe, nem is írtam egész nap, amit most mégis, viszont mikor már ötödik alkalommal olvasom, hogy a quasi nemlétező Wines HDD-n át van-e állítva a mittudoménmi, akkor úgy láttam, ennél jobban már nem fogunk dagonyázni a semmiben.
No de akkor ügyeskedjetek, nem akarok bekavarni ebbe....
-
válasz
lev258 #81754 üzenetére
Az egy pici hw komponens csak, számtalan esetről tudunk, amikor egyes hardverösszetevőkkel működött adott komponens, más összeállításokkal meg nem. Nincs itt még kizárva semmi szerintem. Megér egy próbát, amit javasoltam, kb egy teljes műszak óta megy itt a polemizálás és semmi....miért ne próbálná ki kolléga, amit említettem?
-
válasz
hunaqua #81750 üzenetére
Ezt párszor leírtad már, nem értem, miért erőlteti kollégánk, hogy mit csinálj a Winnel, akár 1000 fokra is hevítheted egy kemencében, miközben Linuxot próbálgatsz. Egyébként olvasva utóbbi rengeteg hsz-t, azt látom, hogy kb 50x kipróbálhattál volna már olyan disztrót, amiről sokszor esett szó, mondjuk egy Linux Mint Mate vagy Linux Mint XFCE változatot, a 20.1 verziót mondjuk, azokban 5.4.x kernel van, így kizárható lenne az a kérdés is, hogy 5.9 után gond van a driver-rel.
Másrészt sok fura hardveres anomália esetén olvastam, hogy Ubuntuval gond volt, Linux Mint-en meg minden működött. Szóval ez a megfeneklett dagonya így nem vezet sehová, tedd fel, amit említettem, de lehet már live-ban is tapasztalod, amire szükséged van. -
Ajajjj, látom kicsit nyüglődős lesz ez a Garuda felrakása. Neked kifejezetten bejönnek az ilyen belekutyulós megoldások, én már a max 15 perces megoldást díjazom, ha nem akar engedelmeskedni, akkor repüljpáva.
Kíváncsi vagyok milyen trükközést csinál nálam, de már tuti, hogy nem a napi használatú notin fogok vele ügyeskedni, hanem a medveölő Dell-en.
Ez meglepett, hogy a GRUB/modprobe nem látja a más fs-t....látnia kéne neki mindet! Különben hogyan tudná felvenni listába a Wint például.
-
válasz
hunaqua #81679 üzenetére
r8168-dkms (8.048.00-1ubuntu0.20.04.2) [security] [universe]
Ez a csomag lehet a megoldást, szerintem a Lubuntu tárolóban is benne van, elméletileg újraindításnál inaktiválja a kernelben lévő drivert. Ennél mélyebben nem ismerem a módszert, többiek majd írják, ha valamit kell még ezzel csinálni, de szerintem egy install és reboot után jó is lehet a kapcsolat.
r8168-dkms
- erre keress rá tárolóban -
válasz
inf3rno #81658 üzenetére
de ha van igény rá, akkor végülis szeretem csinálni.
Van ezekre igény még bőven és láthatóan szereted csinálni.
Én rühelltem a desktopomat fejlesztgetni, valami fizikailag soha nem akart stimmelni és kb amit egy-két perc alatt nem sikerült a helyére raknom, azzal gondok voltak mindig. A drasztika itt elég nyűgös volt. Sűrített levegő meg rohadt drága, érdemes valami mást venned helyette. Notihoz még elég is egy 600ml-es flakon sokáig, de desktopot takarítani nagyon nem érte meg a spray.
-
válasz
inf3rno #81655 üzenetére
Anno desktopban nekem is kellett CPU-ra is külön hűtő és ezekben azt utáltam én is, hogy arra a tipusú foglalatra volt csak jó, hiába volt szuper a teljesítménye annak is. VGA-ra is kellett külön hűtő, még jó, hogy HP Elitebooknál meg a Dell 4700M-nél ezekkel nem kell foglalkoznom. Viszont időnként sűrített air nagyon hasznos tud lenni!
-
Szóval a suspend csak kussoltat, a hibernálás meg a fényképet a swapra írja ki.
Jaja, azért is kell sok giga swap, ha hibernálsz, mert nem RAM-ba dolgozik.
Fog az menni Legacyban is MBR-rel. Csak csináld úgy ahogy szoktad.
Hát nem is tudom másképp már, elértem arra a szintre, hogy van amit rutinból pikkpakk csinálok, minden más esetben csak pislogom!
Kb 2 éve már csak user vagyok simán, nem is csoda ez. Utóbbi egy évben is csak hardveres fejlesztés miatt telepítettem 3x tökugyanazt az OS-t.
-
válasz
inf3rno #81650 üzenetére
Aham, így már értelek, Win, HDD és kevés RAM, ez így összesítve persze, hogy gyenge...
Nagyon klassz munkát végeztél azzal a géppel, le a kalappal!
Most jut eszembe, a CPU hűtés az A10-nél is katasztrófa volt(főleg a gyári), ugyanilyen tekerős ventiszabályzót vettem én is hozzá, bár az Asus lapon kellett valamit állítani ill nem volt mindegy, hová csatlakoztattam, de hasznos nagyon ez a kis vezérlőketyere.
(#81653) inf3rno
Igaz, ZFS sokkal jobb azokban, amiket említesz, de nálam se LUKS se RAID nem lesz.
Kicsit megint újra utána kéne olvasnom a fájlrendszereknek meg az ütemezőknek, mert utóbbiak is sokat változtak....
-
Magára a BTRFS-re amúgy is kíváncsi vagyok, sok előnye van, pár éve már próbáltam a JFS-t, ami SSD-nél javallott, nem volt lassú, de ott is lényeges, milyen schedulert választasz hozzá....kár, hogy már jó részét ezeknek elfelejtettem....
Eszerint ez nem csinál swapfile-t telepítéskor? Jó, hogy említed, mert már megszoktam, hogy ez automatikus, egyébként nem kell altatáshoz a swap!
Hibernálással kevered. Suspendhez RAM kell, abba dolgozik.
Én is köszi, hogy gondolkodtatsz, mert ezt a Garudát kivételesen nem érdemes rutinból telepíteni.
Méghogy nem duálboot, meg hogy csak UEFI ajánlottMiiii? Az kizárt! Ilyeneket nem is olvastam, igaz még csak a főoldalt görgettem végig.....
-
válasz
inf3rno #81643 üzenetére
Jobb ha jelszavazol, valami egyszerű passw is elég, de a screensavert teljesen inaktiváld, valami bug van mostanában vele és amúgy se nagyon érdemes használni, jobb az energiakezelőben beállítani a display kikapcsolást. (lehet, hogy a screensaver kavart be nálad is valamit, de nem Mint bug ez sem)
AMD A8-5600K szerintem sem gyenge, desktopon nekem A10-5800K van és mindent bírt, igaz már nem használom egy ideje.....
-
Szeva! Még nem raktam fel, meló volt kicsit ma is...egyébként gondolom btrfs fájlrendszert csinálnék neki, ha már arra van a disztró felkészítve.
Mást nem szoktam variálni particionáláskor, ezt a flag opciót se piszkálom soha....
Arra vagyok még kíváncsi, hogy milyen scheduler-t használ Garuda default, mert ilyen rendhagyó alapokkal az is lényeges lehet.
Ami elég kifejező, ha már Archklónról van szó, az ez a honlapján:
A Garuda a Chaotic-AUR-t használja tárhelyként
Legalább nevén nevezi az AUR nevű csodát.
-
válasz
inf3rno #81634 üzenetére
Persze, nálam más DE van, de kb ugyanaz mind lényegében, tényleg valamit elbarkácsolhattál, mert én évente egyszer rakok fel új user logint és annyira sima, hogy nem emlékszem rá, hogyan csinálom. Ha törlöd ezt és új usert csinálsz és azzal sem megy, akkor valami a telepítés során el van barkácsolva, másra nehéz gondolni most már...
Azt nem tudom hirtelen, hogy a ki-be jelentkezésnél ugyanaz-e a login manager Mate és Cinnamon DE-nél....
Cinnamonnál elég furán lehet kiválasztani az aktuális usert, ahogy emlékszem.
-
-
válasz
CPT.Pirk #81627 üzenetére
Ezt dobta ki a google a Teamsre meg a Mintre.
Bocs, most esik le, hogy kollégánk külön említette az MS Teams-t és arra írtál alternatívát....
nem szóltam, sőt mára be is fejezem a multitaskolást.
Mondjuk inf3rno kollégának már nagyságrendekkel nagyobb rutinja van annál, minthogy MS appot emlegessen.
De lehet, hogy ez van előírva a gyereknek....
(#81629) inf3rno
Igazad lehet....
-
válasz
CPT.Pirk #81625 üzenetére
Tehát szeretnél magadnak egy rendes usert aki telepíthet is, meg egy külön, jogok nélküli usert a gyereknek és mindkét usert a hozzá tartozó jelszó beírása után lehessen használni?
Mintre Snap csomagból van Teams.
Jajjjjjistenem, ne....egyrészt Mint meg a Snap....
minden De-n van hasonló, mint ez Rendszerbeállítások/Felhasználók és csoportok, simán hozzáad egy usert alapjogokkal és kész vagyunk....
nopassword is lehet
-
válasz
inf3rno #81623 üzenetére
Linux Mint-el próbálkoztam eddig, de nem tudok beállítani nem privilegizált felhasználói fiókot, mert mindig azt írja, hogy "login incorrect". Valami kevésbé bugos stabil disztrót szeretnék.
De ugye az nyilvánvaló számodra is, hogy ez egy kövér user error, nem a Mint bugja. Install után első bootot követően célszerű terminalban lefuttatni a
setxkbmap hu
parancsot és akkor tuti azok a karakterek kerülnek beírásra, amire számítasz.ez Mint-nél nem bug, hanem features
Egyébként add oda a pendrive-ot a gyereknek, hamarabb végez.
-
válasz
hunaqua #81607 üzenetére
Realtek cucc van benne .
Talán picit szűkítsd a kört, itt a help, milyen infóra lenne szükség.
(#81606) rin33
Én is egyre inkább, remélem ünnepek körül sikerül. Sajna megint az van, hogy két használt üzleti közül kéne eldöntenem, melyiken fut optimálisabban a Linux és úgy kéne odaadnom családban, hogy max félévente látom majd....
Mindig tök Inteles notikat vettem ilyen célokra, de most van egy AMD APU-s Radeon R5 Graphics VGA-s noti is.....
-
Még éppen nem gyenge a gép, kicsit öreg azért már HP 8570p de azért melóban az online szerkrendszer meg annak feltöltéséhez használt szerverek egyidejű elérése eléggé használja a böngészőn keresztül a RAM-ot és a CPU-t is pörgeti eléggé, zram mindenképpen jobb lehet és auto-cpufreq-re is kíváncsi vagyok és a zstd tömörítés is jó, ha ez így egyben érezhetően javulást okozna, akkor nyilván ezekkel átalakítanám a megszokott Mint-et, már amennyire kernelszinten enged mindent. Azt hiszem Ubuntu alapoknál is volt bizonyos szintű zstd compress, mostanában nem tudom, mi a helyzet.
-
Ha csinálsz a GPT-s lemezre egy 1MiB-es formázatlan partíciót és a bios_grub jelzőt ráteszed, akkor telepíthetsz is rá linuxot Legacy módban, mert ellátja az MBR szerepét.
Nekem csak egyszerűbb a megszokott módszer, de egyébként valamelyik EVO SSD-vel működött a 8570p, a másikat nem akarta semmiképp. 850 és 860 volt, de már egyiket sem használom rendszer alá ill nem az én gépemben van a 860-as.
A garudát már próbáltam. Ki van tömve minden szirr-x@rral.
A BTRFS az alapértelmezett fájlrendszer zstd tömörítéssel, ezt akarom megnézni, elméletileg jobb IO kezelést kéne hoznia, meg a zram-ra is kíváncsi vagyok ebben az összeállításban. Minap vettem észre, hogy a 12GB RAM-ból 10 fölött eszik a gép és már a swapfájlból is majd egy gigát használt. Hátha beválna a Garuda megoldása.....
-
Melyik könyvtárat érdemes még kihelyzni a HDD-ra a home-on kívül? /opt vagy /usr/share szóba jöhetnek?
Nem szűkös a 30GB szerintem, még a /home-ot se tenném HDD-re, mivel bármit arra teszel, csak lassítja az SSD által biztosított sebességet. A HDD-t csatold inkább letöltésekre. Nekem most a fő partició 43GB, abból 23GB szabad, most egy éve fut a disztró napi 16 óra használattal, /home-ban van most 5GB vegyes valami, szóval egy év alatt 15GB-ra hízott a disztró.
-
Én emiatt kerülöm a manjarót, de anno a kapitány kedvenc disztrója is ilyen vót.
Kb a Manjaro kernel panic első jelentkezése idején volt fenn Chakra is, de azon nem tapasztaltam hasonló jelenséget, viszont lehet, hogy Intel hw-es gépen történik ez Manjaronál is, sokan emiatt nem találkoznak vele.
De ha más Arch klónokon is jelentkezik, akkor még értetlenebbül állok a 4,5 éves jelenség előtt, ha már annyira húdefriss csomagok vonzzák ez embereket a rollinghoz.
No csak felrakom lassan ezt a Garuda disztrót és megvárom, mi lesz, ha a Mint kernel frissítést kap.
Egyébként egyik Samsung EVO SSD-t GPT-re formáztam, de a mostani 1terás kb egy éve jól érzi magát legacyn, igaz élete során csak egy disztróval ismerkedett meg mindössze + 1 tároló partició. De ez mint tudjuk, az én bajom.
-
válasz
thompherkins #81530 üzenetére
tordaitibi komámmal ellentétben én ezt a trükköt kizárólag Manjaroval kapcsolatban olvastam és tapasztaltam is párszor, semmilyen más disztróval előtte-utána nem. Ha úgyis distrohopperkedsz, érdemes kipróbálnod a Garuda-t, régóta nem hopperkedem, de ezt fel fogom rakni, sajna még csak live-ban néztem meg, de kifejezetten szimpi dolgokat csinálnak benne.
weboldala
Egyébként, ha Manjaro megfekszik egy másik disztró kernel upgrade után, kis kozmetikával helyre lehet hozni ill bootválasztó menüben a fallback-ban indítással is működik.
-
válasz
thompherkins #81526 üzenetére
Tegnap este 81495-től nagyon hasonló volt a téma, érdemes átfutnod a válaszokat.
Nem jövök rá, honnan az infó, hogy egy SSD-re csak 2 disztrót lehet telepíteni, de meglepő módon ha a másodikat felrakod az első mellé, akkor onnantól a harmadik és a többi kb pont ugyanolyan módon rakható fel. Egyetlen dolog, amire figyelned kell, ha legacy partició sémán van a meghajtó, ott figyelni kell, hogy max 4 elsődleges particiód lehet, szóval minimum a 4.-et kiterjesztett-re kell particionálni.
Sajnos tapasztalataim alapján ha egyik disztró a Manjaro, akkor tök mindegy, hanyadiknak teszed fel, kernel panic miatt kampeca lesz, ha másik disztró kernelfrissítést kap. Aki nem hiszi, járjon utána.
(szerencse, hogy ez a bug csak 4,5 éves, mert egyébként a Manjaro arról híres, hogy minden bugot azonnal javít...)
Ahogy el is hangzott már, kell egy külön letöltéseknek szánt particiót csinálnod és azt minden disztróhoz tudod csatolni az FSTAB-ban, az lenne az igazi, ha még egy meghajtót be tudnál rakni a gépbe erre a célra, ha nem, akkor marad az, ami be van rakva....
Pár alapinfó tuti nem lenne rossz, ha valaki tud tippeket, anélkül nem fog sokat érni, mondjuk beraknál egy inxi -Fxxx kimenetet egy hsz-ba, kijelölve az egész szöveget és Programkód gombot nyomnál rajta.
Virtuális környezet nem valós környezet, soha nem használtam én sem.
A tökéletes disztró keresése folyik
Emiatt kár ennyit vesződnöd, felrakod a Linux Mint Cinnamon aktuális verzióját és kész!
-
Ahogy mondod, rengeteg területet lefednek a fórum topikjai, én is ezekben a szaktopikokban csipegettem fel azokat a tudásmorzsákat, amikre időközben sw/hw váltás/fejlesztés közben szükségem volt, szóval ahogy mondod, sok szaki van és emellett rengeteget tanulunk egymástól nemszakik is ám, mert a sok lelkes laikus meg csipegeti fel ezerrel a morzsákat és ilyen helyeken megosztva ebből profitálunk.
Nyilván nem lehet mindenki informatikus meg rendszermérnök meg anyámtyúkja...
-
Ó akkor még fogsz is rengeteget! De amúgy rohadt érdekes belemélyedni az SSD-k lelkivilágába!
(#81509) sh4d0w
Az már az ő baja
Na ez jó, mitől lenne nekem vagy bárkinek is baj, ha legacy-t használunk?
Ha nem csinálok extended-et és betelik a 4 elsődleges, no akkor baj lenne....
-
válasz
growler #81506 üzenetére
Jól mondod, 2014-ban pakoltam tele az Intel 520-at, nem is hallottam még a GPT/UEFI-ről szerintem....
De mint a screenshoton látszik, egyből csináltam extended particiót.
A mai 1TB-os SSD-n meg egyetlen OS van plusz egy letöltő partició, nem fog kelleni GPT még egy darabig.
(#81508) Cyrin
-
-
válasz
growler #81497 üzenetére
Csak 7 volt, itt a képen látod is a felosztást!
(#81499) zex
A vezérlő egyben látja és kezeli a 128GB NAND-ot, nem is látja a particiókat. fájlrendszerről azt se tudja, hogy létezik olyan!
A Windows témához nem tudok hozzászólni, de Cyrin kolléga hsz-ét érdemes megfontolnod.
-
Bár legjobb tudomásom szerint az SSD-ket nem igazán tanácsos particionálni.
Ez nem a legjobb tudomásod, hanem a legrosszabb!
Csak a meghajtón lévő helytől függ, hány darabra particionálom, az SSD ilyen szempontból tök ugyanolyan meghajtó, mint egy HDD.
(csak halkan említem, első Intel 520 120GB SSD-men 8db Linux fért el kényelmesen, Win mondjuk egy sem)
-
válasz
enginev3.0 #81464 üzenetére
-
válasz
enginev3.0 #81457 üzenetére
Most látjuk, hogy vagy ezt csinálod meg vagy a Linux Mint Edge változatot teszed fel. Említettem is, ha új a hw, akkor az Edge.....
Másik gépen Edge van és 5.11 a kernel verziója, ezen a normál verziójú Mint 20.1-e n csak 5.4.0-90
-
válasz
enginev3.0 #81452 üzenetére
Atyaég...hirtelen ezt találtam erre: [link]Nem jó már ha jól látom, hátha valakinek van frissebb tippje....
-
válasz
enginev3.0 #81448 üzenetére
inxi -nxxx
parancs kimenete jó lenne! programkód gombbal(#81450) growler
Megelőztél, amúgy az x-es mód jobb itt, mert az ID-ket is megjeleníti.
Így alakul a különbség a három kimenet között:
ubyegon@Mint-C-20:~$ inxi -n
Network: Device-1: Intel 82579LM Gigabit Network driver: e1000e
IF: enp0s25 state: down mac: 88:51:fb:c6:eb:de
Device-2: Intel Centrino Ultimate-N 6300 driver: iwlwifi
IF: wlo1 state: up mac: 24:77:03:ec:d6:00
IF-ID-1: wwan0 state: down mac: 5a:b3:45:46:54:f7
ubyegon@Mint-C-20:~$ inxi -nx
Network: Device-1: Intel 82579LM Gigabit Network vendor: Hewlett-Packard driver: e1000e
v: 3.2.6-k port: 4060 bus ID: 00:19.0
IF: enp0s25 state: down mac: 88:51:fb:c6:eb:de
Device-2: Intel Centrino Ultimate-N 6300 driver: iwlwifi v: kernel port: 4040
bus ID: 24:00.0
IF: wlo1 state: up mac: 24:77:03:ec:d6:00
IF-ID-1: wwan0 state: down mac: 5a:b3:45:46:54:f7
ubyegon@Mint-C-20:~$ inxi -nxxx
Network: Device-1: Intel 82579LM Gigabit Network vendor: Hewlett-Packard driver: e1000e
v: 3.2.6-k port: 4060 bus ID: 00:19.0 chip ID: 8086:1502
IF: enp0s25 state: down mac: 88:51:fb:c6:eb:de
Device-2: Intel Centrino Ultimate-N 6300 driver: iwlwifi v: kernel port: 4040
bus ID: 24:00.0 chip ID: 8086:422b
IF: wlo1 state: up mac: 24:77:03:ec:d6:00
IF-ID-1: wwan0 state: down mac: 5a:b3:45:46:54:f7 -
válasz
enginev3.0 #81441 üzenetére
Annyit kell tudnod, hogy az adott linux Mint melyik Ubuntu alapon készült és elméletileg minden arra az Ubuntu verzióra kiadott PPA jó a Mint-re is, így az előbb linkelt PPA oldalon ki kell választanod a megfelelő Ubuntu verziót és azt leszedned, ez a Focal verzió kell neked.
A PPA oldalak közepe táján mindig ott a választó opció, ezt ne feledd, ha más verziót szedsz le, az nem lesz jó!
Ilyenkor mindig bedobják, hogy ha friss verzió kell valamiből, rakj fel Manjaro-t, de ez sem csak úgy van ám, nem hozzáértők órákig keresik, hogy akkor hol is az a friss verzió, aztán kiderül, hogy külön engedélyezni kell egy ún AUR-t, amibe ott van minden, mint a bucsuban. Cserébe ha nincs szerencsés hw kombód, akkor kínlódhatsz a beta verziókkal, amit évekig nem javítanak. (konkrétan a HP Elitebook 8xxx sorozat iwlwifi-je ilyen nálam)
Ja és úgyis megnézed terminalban az
inxi -Fxxx
parancs kimenetelét, ha bizonytalan vagy a Mint Ubuntu verzió megfelelőséggel, ott van az is a kimenet elején:ubyegon@Mint-C-20:~$ inxi -Fxxx
System: Host: Mint-C-20 Kernel: 5.4.0-90-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc v: 9.3.0
Desktop: Cinnamon 4.8.6 wm: muffin 4.8.1 dm: LightDM 1.30.0
Distro: Linux Mint 20.1 Ulyssa base: Ubuntu 20.04 focalEgyébként az az alap, hogy inkább kérdezz többször hülyeséget, mint hogy egyszer eltolj valamit!
Ja igen, én cc 8 éve használom a Qbittorrent tárolóban lévő verzióját és sose éreztem, hogy nekem a legfrissebb kéne.....sokaknál ez inkább pszichés alapon működik, hogy hú a legfrissebb verziót rakom fel.....10-ből 8* inkább jobb a stable verzió, de ez lehet csak az én saját meglátásom. (meg talán a stabil disztrók fejlesztőié is....)
Még egy tipp, Linux Mint-en Flatpak van, nem Snap, kerüld el nagy ívben és a Szoftverközpontos is csak nézelődésre használd. Van terminal és ott a Synaptic csomagkezelő is.
-
válasz
enginev3.0 #81429 üzenetére
A Mint Cinnamon Windows után mindenkinek szinte észrevehetetlen felhasználói szemmel, egyébként aki most rak fel először Linuxot, jóval könnyebb a kezelhetősége az Ubuntu-nál, csak a kedvencemet említem most, az Ubuntu-ra külön fel kell rakni egy tweak csomagot, ha bármit be akarsz állítani rajta. a Mint Cinnamon kb konyhakész, amit legutoljára felrakta, egyedül a témát kellett rajta változtatni meg 3-4 programot külön felrakni és azóta is úgy használom.
Újabb gépre érdemes a viszonylag új verziójú
" Edge"Mint-et feltenni. (Edge már nics mégse)https://www.linuxmint.com/edition.php?id=288
Mégis van Edge verzió, ebben újabb a kernel és talán a megjelenítésért felelős csomagok is:
https://ftp.heanet.ie/pub/linuxmint.com/stable/20.2/ (ez is egy hivatalos tükör, mindig innen töltöm le)
Különben nekem is ez van fenn egy nem is új gépen, Dell Precision M4700
Minap olvastam egy írásban, hogy egy alapvető különbség van: - az Ubuntu egy rengeteg-célú disztró, amit megcsinálnak egy alap Gnome felülettel is, a Linux Mint meg kizárólag könnyen használható asztali disztrót készít, saját DE-vel és Xapps programcsomaggal, csak ezekre koncentrálva.
(#81428) lev258
Jogos, bár mindenki a honlapra minimum eljut és ott látja, hogy Ubuntu egyetlen van és az Gnome3 felülettel tölthető le, az összes többi más néven és máshol tölthető. Mára eddig el kell jutnia mindenkinek. Linux Mint esetén célszerű odaírni a DE-t is, amit én meg is tettem mindkét mostani hsz-ben.
-
válasz
enginev3.0 #81425 üzenetére
Egyébként ha ezt meg tudod oldani, nyilván 1000x jobb lenne, az EXT fs minden praktikusság szempontjából jobb, például nem töredezik. Gondolom a fs által lefoglalt pár %-ot nem akarod felszabadítani, így biztosan nem fog fragmentálódni rajta az adat. Egyszóval ha mehet a dolog, mindenképpen javaslom, 70TB kezelése szerintem natív fs-en jobb lesz még a torrentkliensnek is.
májkimiki kolléga javaslatát is megfogadnám, tényleg sokat könnyítene a dolgodon, ha nem Ubuntu-t, hanem Linux Mint-et raknál fel inkább, nyilván Cinnamon felülettel.
-
válasz
enginev3.0 #81422 üzenetére
Engem meg most az zavar, hogy még kávét se tud főzni!
Meg porszívózni se....ja de, azt tud.
Ezt a fuck-ot nézted már amúgy?
-
splasscreen
Azóta keresi a crypsetup partíciót bootoláskor, de az ökörkéje aztán megnyugszik és mégis bebootol (hát akkor minek az neki ???)
Mindent keres egy beállított ideig, ami a rendszerbe be van konfigolva, services például, ja és azért mutatja egyébként, hogy a bootkor lefutó splasscreen-ben lásd ezeket, de ugye alapból ez quiet állásban van, ha malmozik a boot, érdemes az Esc lenyomásával megnézni, mit ír ki a splasscreen.
A trimet kivizsgáltam , nincs vele semmi baj, jó ez a pici külsőházas Sony SSD.
És mi van az üres tárhellyel? Tudod mennyi gyárilag lefoglalt overprovisioning van az eszközön? Mi ez pontosan, csak kíváncsiságból? Ritkán hallani Sony SSD-ről.
Szerintem ez a systemd-cryptsetup nem csípi, ha már a partició titkosítás után babrálnak vele, lehet hamarabb testreszabnál egy pure install Arch-ot, mint ezt a csuda eOS-t.
-
Ez is hasonló volt, fusd át Bob koma hsz-ében van a jó tipp, egyébként ha nincs LVM, akkor magát a crypt service-t kell eltávolítanod, szerintem ha a csomagot törlöd, a hiányoló services szórakozni fog továbbra is.
SSD-re meg smartctl, hátha lefut USB csatolással is....egyébként a boot-on kívül mi más miatt gondolod, hogy baj van az SSD-vel?
vagy kevés rajta a tartalék hely
Ez lassíthatja jelentősen, kérdés, hogy valóban kevés-e a hely az overprovisioning-nek? Ezeket a dolgokat nem lehet tippeléssel kiókumulálni sajna. (hacsak nem vagy jó látóasszony.....)
A pantheonnak annyi hiányossága van, hogy nem lehet a tálcára lelökni a futó programokat, amikor épp nincs rájuk átmenetileg szükség.
Ez kb elég is ahhoz, hogy használhatatlan legyen, ha megszoktad a több ablakkal operatívkodást. Kipróbáltam, rettenetes élmény volt, több ablak meg volt nyitva és fogalmam se volt, hová kattintok és miért nem mozdul semmi, bár lehet a sötét háttér is akadályozott kicsit.... Persze ha felraksz ezt meg amazt, mint Ubuntunál a tweak, meg dconf-ot használsz, akkor OK lesz, de pont egy ilyen disztrónál ez nem tűnik előnynek. Aki tud és akar ennyit gépészkedni, az éppen nem ilyen disztrót fog felrakni.
-
Lehet a kubuntu-restricted-extras most fejtette ki hatását?
Hát igen, azok a makacs tények....
Ahol ezt írja: Make sure ffmpeg/Libav is compiled with networking support. no ott valami hálózati elérés/hozzáférés probléma van, nem tudom mi lehet, nem ismerem ezeket a hálózatos dolgokat sajna, a Syno NAS is böngészőből vezérlem. Ami hasznos lehet, hogy terminalból próbálod indítani azon programokat, amik nem működnek és ha indítható onnan, akkor az ki fog írni infókat többnyire.
Kb ennyit tudok ezekről segíteni, a kubuntu-restricted-extras csomagot is csak Synapticban rákeresve logikáztam ki.
Egyébként KDE - samba gondok ebben a cikkben is bőven szerepelnek:
-
válasz
peterattila #81267 üzenetére
Szépen végignyálazod a scripteket, mire megérted, mit és miért csinál, már sokat tanulsz.
Szerintem tisztább megértéshez vezet, ha az Archwikin végigmenve felrakja a Pure Arch-ot konzolosan kollégánk. Jelenleg neki ez az, amire szüksége van.
-
válasz
#68216320 #81260 üzenetére
Azért az Arch nem egy könnyű futam szerintem.
Dehogynem, max elég időigényes végigmenni a millió parancssoron, de neked, aki már telepítettél sok Linuxot, menet közben fel fog tűnni, amikor választani kell opciók között. No ez az a rész, amin egy kezdő kb tuti elhasalna, mivel itt nincs telepítősegéd, így a perifériákat is manuálisan kell megadni, a hálózati hardver kiválasztása sem kezdőnek való. Etc...
Szóval jogos izgulnom.
Figyelj, én 5-6 éve szilveszteri maligánozás után elsején hajnalban kezdtem el, igaz volt valami terminalos telepítősegéd, EvolvEo vagy hasonló, de 2,5 óra alatt raktam fel és totál ki is tisztult a fejem ezalatt és minden működött.
(kb annyival volt könnyebb, hogy nem konzolos, hanem terminalos vagy karakteres telepítősegéd volt, de mindent ki kellett itt is választani) Ja és az Arch vonalhoz azóta is tök hülye vagyok. Mármint a csomagkezelésre gondolok itt.
Ja és az Archwiki tényleg mindenre kiterjed, csak olvasni kell tudni benne.
Ez pedig Arch vonalon is fog működni, ne feledd!
(#81262) tordaitibi
Olyanokon lovagolsz amiken nem sok értelme van.
Valami blogból ismerős ez nekem!
(ezt se hagyhattam ki, bocsi)
-
Én pl. telefonról néztem az Arch wikit, miközben telepítettem.
Na jó, te nyertél!
Azért a ma elhangzottak alapján besorolhatjuk a telókat is a másikgép kategóriába.
Anno amikor még ki akartam próbálni Arch-ot, mobilnetem sem volt, több üzleti notim se, csak egyetlen asztali gép. Ja és mielőtt azt mondod, hogy rátehettem volna azért telóra....talán akkoriban volt Defy-m, azelőtt még kisebb kijelzők voltak.
(#81253) PeachMan
No akkor meg nem értem ezt a felfokozott izgalmat nálad!
(#81254) MostaPista
Igaz, fél éve én is azt használom googli translator helyett, napi szinten. Jobbnak tűnik.
(#81256) MostaPista
Az van, hogy egyszerű home user kb pont olyan könnyen használ egy desktop Linuxot, mint bármi mást. Aki meg nem egyszerű home user és sír, hogy jaj micsoda szívás....hát erre inkább nem mondanék semmit, ha én laikusként mindent meg tudtam eddig oldani, akkor talán informatikát tanult népeknek is sikerülhet. Persze 1bit kevés ide.
Egyébként ha valaki elakadt, például a PH-s Linuxos topikokban is kapott azért segítséget, persze ezt abban a formában nem mindenki képes elfogadni, ez is a Linux hibája, nyilván.
-
válasz
#63718632 #81247 üzenetére
Gondold csak el, egy lopott félóra egy 4-5 évesnek a szűrő nélküli teljes hozzáféréshez az interneten. Úgy hogy a szülő nem is tud róla.
20 éves korára mi mennyiségű behatás éri?Ez sajnos rendkívül veszélyes és még mindig nem képes kezelni ezt a társadalom, mert ugye ezt nem csak család szintjén kéne kezelni. Anno nem bántam volna ennek az infótömegnek a tizedét sem, mikor első teletextes TV-men böngészgettem.
(#81246) PeachMan
Azért ez az Arch vonal már közel sem lesz olyan idegen számodra, mint anno a Debian vonal, eleinte max szokatlan lesz meg fura a konzolos telepítés, de hamar belerázódsz majd. Aztán visszatérsz Debian/Ubuntu vonalra.
Viszont az a gép....hát nem tudom, 16giga RAM-mal neki mersz állni?
Ja igen, ahogy májkimiki is említette, mindenképpen kell egy másik gép, ahol végigmész a telepítés menetén, ezt másképpen nem lehet, max a 20 telepítésnél.
-
-
válasz
#63718632 #81242 üzenetére
Szerencsére rengeteg fiatalba szorult annyi józan ész és inteligencia, hogy felfogják, a gyerek jövőjét ma is a szülők alakítják megfelelően harmónikusra és nem a modern technológia. Persze sokkal könnyebb a 3 évesnek is a kezébe nyomni egy vacak tabletet és nyomni a FB csoportokba a hsz-eket, de számomra ez a buta életképtelen kategória. Ja és mit várunk majd az így felnövekvő nemzedéktől ugye?
Nyilván a Ti szülői fáradtságos nevelésetek is benne van abban nagyon, ha a gyerekeid ilyenek, szóval minden egyes gyerekbe fektetett munka megtérül!
Tibi kománk tényleg nagyon ráállt erre a szexista vonalra, szerintem le fog bukni és kap a fejére nagyon hamar!
-
válasz
#63718632 #81238 üzenetére
Látszanak a generációs különbségek is nagyon. A kitartást illetően főként, de ez a kor jellemzője is. Mai fiatalság okostelóval nő fel, abban a tapasztalatban, hogy minden működik.
Sajnos ez nagyon így van, ma már az is frusztrációt okoz a fiatal generációban, hogy a chiphiány miatt nem lesz elegendő PS5 meg nem jönnek ki milliárdszámra a legújabb mobiltelók, leül az 5G tornyok fejlesztése, etc...anno mikor bevonultam katonai suliba, még gyakorlatilag csak levélben tudtam kommunikálni a szerelmemmel az ország másik feléből. Az első PC-m nem is hallott internetről, újságok CD mellékletei jelentették a kapcsolatot a kinti világgal.
Inkább segíteni kéne a fiatalságot a "lassan járj, tovább élsz" filozófiával.
Ez lehetetlen, kb fel sem fogják, hogy mi hogyan voltunk képesek túlélni az adott körülményeket!
Csak katonai szemmel nézve is félelmetes, ami most van, egy országot ki lehet nyírni csak pár grafitbombával, nem lesz internet pár hétig és a tinik elkezdenek öngyilkosok lenni, összeomlanak az ellátó rendszerek, etc...szóval azért vannak veszélyei ennek a szép új világnak, a személyiség fejlődés torzulásán kívül is. De kétségtelen, hogy utóbbi a legmegdöbbentőbb. Amikor látom, hogy a fiatal anyuka a csecsemőjével töltött időt a FB-on meg Instán éli.....
Úgy tolja a babakocsit is, hogy kezében a telefon és azt nézi!
-
válasz
#63718632 #81236 üzenetére
Ez gyakorlatilag a tanulási folyamat definíciója. Hát csak oda kell ülni a gép elé és próbálkozni, gyakorolni, doksit olvasni, leírást olvasni, fórumokat túrni.
Persze, de van aki elhiszi, hogy valakinek felraknak egy Wint a gépére és életében először látja, az nem kell átmenjen ezen a folyamaton? Nagyságrendekkel többet görnyedtem anno a Windows megismerésével, mint a Linuxra áttéréssel. Mondjuk utóbbi esetén sokkal jobban élveztem a dolgot, talán a milliószor szélesebb lehetőségek tárháza miatt? Azt elhiszem, ha valaki utálja, hogy odaülve nem minden megy pikkpakk pillanatok alatt, annak rossz lehet.
Én is szívtam amúgy elég sokat, de mindig kiderült, hogy nem az OS hibájából, anno 2 napig nyomoztam, miért nem nyit meg gyakran használt oldalakat a rendszer és miért nyitja meg a régi kiadású ugyanazon rendszer. Szidhattam volna a Linuxot persze, aztán végül kiderült, hogy az ISP szolgáltató NAT-olta a netemet, csak a mikor rákérdeztem, letagadták... ja és azelőtt azt se tudtam, mi a bánat az a NAT-olás. Szóval ilyenekkel találkozhat az ember akár gyakran is.
A görnyedés kivédésére meg vannak k...va jó székek
No ezeket sem egyszerű megtalálni, legalábbis olyat, amit meg bír fizetni a user.
Ja és 8-10 éve ezerszer nehezebb dolga volt annak, aki át akart térni Windowsról, ma már túl könnyű minden, talán ez lehet a baj. Viszont a lebutított OS-eket meg épp a userek miatt csinálják, talán ezért nincs benne minden csomag és illesztő driver egy adott disztróban?
No és ott van tordaitibi komám is, Ő aztán nagyon tudta utálni a rendszert, mégis vért ízzadt és megtalálta a megfelelőt! Respekt neki ezért.
Más kérdés, hogy ezt sokan nem csinálnák végig, persze Tibi kománk is 10x annyi munkával próbálta elérni a legegyszerűbb dolgokat is, de csak sikerrel járt. Van akinek segít, ha szídja erősen a Linuxot, ezek szerint!
-
válasz
tordaitibi #81229 üzenetére
Hát Tibi komám, a RJ kolléga most jól megtordaitibizte a Linuxot!
AZért időnként mindig akad követőd, mint látjuk, én ezeken ma már csak vigyorgok és eszembe jut, hogy bő 8 éve nulla informatikai előképzettséggel Win7 után nekiugrok a Debiannak jó öreg ATI VGA-s gépemmel úgy, hogy a Debian még a hálókártyámat se látta és az az egy gépem volt, amin próbálkoztam. Mindegy, szóval aki a mai fullos disztrókkal próbálkozva nyekereg, az nyekeregni akar, nem mást.
Egyébként kollégánk egyetlen mondatával uberolta a Te nagyszerű blogodat
A Linuxnak a mai napig megvan az az öncélja, hogy én görnyedjek ott a gép előtt egész nap.
Kollégánk most jól lebuktatta azt a galád Linuxot, mert tényleg mi más célja is lenne, minthogy görnyedésre késztesse egész nap a usereket!?
...és nem tudok sietni, mert ha kapkodok és elkezdem tunkolni az entert akkor tuti, hogy elqrom és kezdhetem elölről.
Ez se rossz és igaz is, mert egy ismeretlen rendszer esetén tényleg ez a helyzet fog előadódni....ööö mondjuk ezt a rendszer hibájának felróni kicsit meredek, de miért is lenne ez user error?
Szóval csak kiderült, hogy semmi sem tökéletes, egy szar rendszer a Linux, mert a nulla tudású felhasználó akármilyen bonyolultabb célszoftvert is használna, képtelen kapkodva elérni a célját!
Hát ejnye....
-
válasz
-szabi- #80970 üzenetére
Pár napos kísérletezés eredményeképp annyit azért elmondhatok sokkal több program van meg egyszerűen telepíthető .deb fájlban, mint Opensuse-hez.
Hát ugye közismert, hogy magasan a Debian rendelkezik a legtöbb csomaggal. Olyan szempontok alapján is érdemes dönteni, hogy a legtöbb stable vagy a legfrissebb csomagokkal operáló rendszerre van szükséged, eszerint ugye van a kiadás alapú (itt szerepel az LTS is) és a rolling alapú rendszer és az ezekre alapuló ezernyi deratíva, verzió. Meg aztán az asztali kezelőfelület, amin sok múlik és ott van, hogy egyes disztrók milyen saját fejlesztésű GUI-s megoldásokkal teszik könnyebbé a user életét. De x idő elteltével egyszer csak elkezded érezni, mi jön be neked a legjobban és azon a vonalon fogsz erősíteni, ez ilyen.
(#80978) K0zm0
Azért köszi, bár nagyon alulértékelted, mint láttyuk épp dupla annyian vagytok, mint tippelted!
Csixy komámban is biztos voltam simán meg benned is.És ugye épp emiatt az alacsony létszám miatt nem is írok már oly veszett gyakran.
-
válasz
-szabi- #80958 üzenetére
Viszont annyit hozzáteszek nem állt szándékomban elmerülni mélységeiben.
Tudjam annyira testre szabni amennyire igénynem van és futtassa a szükséges programokat.
Ennyi kell nekem egy OS-től.Ahogy páran elmondták, úgy kéne megpróbálnod hozzáállni ehhez a Linuxos kérdéshez, mert jelenleg egy hatszögletű moziban ülsz és egy forgószékről nézed a 6 vásznon pörgő filmet. Amit leírtál, pontosan azt lehet egy home user szintű modern DE-vel szerelt disztrótól elvárni és igen sokan használják is megelégedéssel. Egy dolgot felejts el rohadt gyorsan, azt, hogy itt nem sok különböző ingyenes Windowst fogsz kapni, nem is értem miért kéne egy home user disztrónak mindenféle Windowsos programot futtatni....mi a nyamvadt ragyáért kéne? Van mindenre rengeteg program, ami vagy benne van már az adott disztróban telepítve vagy a saját tárolóiban vagy más forrásból kell leszedni. A 40 éves Windowsos vackokat meg főleg ne várjuk már el, hogy egy modern Linux disztróra fel lehet telepíteni.
Szóval fogj egy jól felszerelt modern LTS disztrót és ismerkedj meg vele, használd.
Gondolom mikor életedben először Windowst kezdtél el használni, azért azzal is csak ismerkedned kellett(hacsak nem ablakocskák volt a jeled az oviban). Ez meg nem Windows, ha ez gond neked, akkor ne akarj Linuxot használni. Ez ennyi kb.
Ja és a különböző csomagkezelési alapokon nyugvó disztrókat egyszerre tényleg ne akard használni, mert az ilyenkor hatalmas kaoszt okoz mindenki fejében. Az alapokat kénytelen leszel kicsit megismerni, nem egy rakétatudomány, én is megismertem nulla informatikai előképzettséggel anno, meg jó páran vannak itt még ilyenek, persze van 10 körömmel Winhez ragaszkodó fórumtársunk is, de legalább magát meg tudja győzni ő is, hogy jujdekell neki az a fránya valami.
-
válasz
tordaitibi #80858 üzenetére
Szinte mindent ide bontok ki, tömörítvényeket, egyebeket és használom az Asztalt rendesen.
Jájjj istenem, ez elég borzasztó, hogy vagy képes ilyet csinálni?
hogy képzelem én hogy az Asztalra akár egyetlen ikont is ki merek tenni. Merhogyez Linux.
Ez meg marhaság, miért ne lehetne egyébként ikonokat kirakni? Alapból a KDE meg a Cinnamon is klasszik Wines felépítésű asztallal rendelkezik, akkor arra is azt írják az ilyen nagyokosok, hogy ez Linux?
Figyelj, ha Te képes vagy eligazodni a milliónyi kirakott vacak között, akkor kirakod, kb ennyi ez, a Linux rugalmas és ezerféle, pont ez a lényege. No de tömörítvényeket az asztalra hányni..... amúgy meg megérdemled, mert besertepertél minden nyamvadt fórumra!
-
válasz
tordaitibi #80852 üzenetére
Igen, arra találtam leírásokat, régebben is inkább főverziókat volt érdemes frissíteni, az alverziókat szerintem nem olyan stabil későbbi főverziókra feltolni. Gondolom KDE és Cinnamon alatt könnyebb megoldani az asztali ikonozást, de XFCE alatt is tuti működik, a Gnome meg mindent lebutít. Gondolom oldalpanelre vagy dockerre elhelyezve oldják meg itt az ikonozást default. Ez az ezer ikont az asztalra dolog amúgy is elég áttekinthetetlennek tűnik, az említett DE-ken Menüből is egész jól meg lehet oldani az induló programok ikonjainak elérését, szerintem.
-
válasz
Ice&Lime #80850 üzenetére
Valamiért nem akar frissíteni ubi 20-ra, ez miért lehet?
Nem ismerem az Ubuntut, de mint írod, egy régebbi verziót tettél fel, ha jól emlékszem, miket olvastam régebben, nem lehet úgy frissíteni, hogy bizonyos verziókat átugrasz. Azt most pontosan nem tudom, hogy al és főverziók esetén mi a pontos menetrend, de a 20.04-re 18.04-ről és 19.10-ről lehet upgrade-elni.
Sajna ezt a parancsikonos dolgot nem ismerem, nemrég volt itt vagy a topikjában szó róla, egy ideje default nem is lehet desktopra ikonokat kirakni. * ja igen, ez a Gnome asztali felületre vonatkozik
Halkan jegyzem meg, hogy ezerszer babrásabb frissíteni főverziót előző főverzióról, mint egy friss rendszert leszedni és telepíteni:
-
KDE verziót még nem próbáltam, maga az MX nekem érthetetlen egyébként, ugyan nagyon kezes akar lenni, mégis kezdők számára érthetetlen saját fejlesztésű komponensekkel van telerakva. Egyébként fél éve le van töltve az iso-ja, de idén még semmit nem telepítettem a pár megszokott disztrómon kívül. Nincs disztrohopperkedés egy ideje és nincs okoskodás, mindenki örömére.
(#80723) GreenGoblin
Gondolom azóta már eldőlt, hogy Carbon vagy XPS 13.....majd jelentkezz itt, hogy mit raktál fel végül és fut-e a kiválasztott gépen.
-
válasz
akipapi #80739 üzenetére
A linkelt leírás kb Sata SSD-vel kapcsolatban is kevéssé informatív, de most ezt hagyjuk is, a TRIM egy ATA parancskészlet Linux alatt, kb annyira befolyásolja az NVMe protokolllos SSD működését, mint egy közepes gyengebornyúsóhajtás.
Pár szóval itt kerül említésre a lényeg, de egy nem kész blog is készülődik....itt azt is belinkelhetem, mert látom sokaknál van kis zavar, ami a SATA TRIM parancsával kapcsolatos NVMe alatt:
NVME SSD meghajtók - ellenőrzés Linux alatt: align, TRIM, hőmérséklet
-
válasz
peterattila #80734 üzenetére
Sata és nvme között van különbség bőven, főleg, ha az ssd alap.
Lehet ezt még finomítani, például Sata és Sata SSD-k között is óriási különbség lehet, mégpedig épp az általad leírt jelenség világít erre szépen rá! Ha egy belépő szintű SSD-t használsz, akkor az hamar belassul, ha viszont egy 860 EVO-t használsz, azon egyrészt van DRAM cache, ami ennél a modellnél gyakorlatilag kiküszöböli a belassulást, mondjuk a Samsung ebben különösen jó, a többi technológiai dologról most ne beszéljünk.
Egyébként fentieket tapasztalta Vasti74 fórumtársunk is, mint írja is.
-
válasz
CPT.Pirk #80721 üzenetére
Talán tök friss kernellel már nem rázós, de néha olvasok olyan gondokat, amik nem vészesek, max aki szembesül vele, nem tudja mit csináljon. Egyébként ezért is javasoltam a kollégának is a Mint 20.2
Edge
Cinnamon verziót, új gépeknél mindenkinek azt javasolnék, ha még benne lennék a körforgásban.Bennem valahogy bennem maradt ez a mobil Ryzen ellenérzés, míg desktopnál mindig AMD-s komponensekkel kerültem jó viszonyba, notebookoknál meg az Intel....főleg, hogy az nem csak a CPU ilyenkor, hanem a gép belsejének jó része.
-
válasz
GreenGoblin #80719 üzenetére
inm
XPS 13 9310 lett volna a tökéletes de nagyon sok panaszt olvasok róla és többen írják csak az Ubuntut szereti, másik disztrókkal baja van.
Ez megfogott kicsit, enyhe marhabaromságnak gondolnám. Ha valami működik jól Ubuntu LTS -sel, akkor az működni fog kb minden Ubuntu alapú disztróval. Én két dologra figyelnék oda, ha most nagyon gépet kéne vennem. Ne legyen Ryzen, főleg nagyon friss Ryzen és ne legyen nVidia VGA-s. Innentől kezdve mindennek mennie kell rajta, főleg LTS-eknek, de miért ne menne rajtuk akármelyik Arch alapú kezdőknek való disztró. Azért is célszerű neked is a Mint Cinnamon, mert Ubuntu LTS alapú, de minden Ubuntus marhaság nélkül, semmit nem tol az arcodba, minden van benne alapból, van aki panaszkodik emiatt, de akkor rakjon fel mást, a Linux Mint kifejezetten azoknak a kezdőknek készült, akik konyhakész és gondozásmentes disztrót akarnak. 8. éve használom már, szóval gondolhatod, ha nem lenne valamiért jó, akkor már váltottam volna. Voltak más kedvenceim, amik vagy megszűntek vagy egyszerűen a gépemmel nem szeretik egymást. A poen az, hogy Mint Cinnamont (gyenge gépre XFCE-t)már kb 30 különböző gépre telepítettem és mind csak megerősíttette előbbi véleményemet.
Ja és ezt nem szeretem, soha nem is mondom senkinek, de a Te eseted pont olyan, hogy egy normális webshopból kell megvenned mondjuk az XPS-t, egy bő hétig nyúzod és az online vásárlás 14 napos következmények nélküli visszaküldési lehetőséggel élsz, ha mégse jönne be.
Szerintem az XPS-nél az van, hogy a Dell kicsit átalakított Ubuntuval árulja, de sokan azt leszedik és raknak rá vagy normál Ubuntut vaggy bármi mást, de ennek nem szabad felülni, hogy Ubuntun kívül mást nem szeret. A Bios/UEFI beállításokat gondolom az elején célszerű átnézni.
-
válasz
GreenGoblin #80716 üzenetére
Nyilván Linux Mint a felsoroltak közül.
Arra a gépre egyébként a Mint 20.2 'Edge' Cinnamon való!
Mellesleg ami a Carbonban van SSD és elég neked a 512GB méret, akkor még ha tízen biztatnak se cseréld le Crucial P5 Plus-ra, a PM981a OEM verzió kb a Samsung SSD 970 EVO Plus-nak felel meg, ezek kb a legjobbak. Ha egy gépet ilyennel szerelnek, az túléli a notit is.
Ami még lényeges, hogy ha nem valami spéci prof melóra használod az SSD-t, akkor még a SATA3 és PCIe 3x között sem veszed észre a sebességkülönbséget, mivel nem szekvenciális sebesség fog számítani esetedben, hanem az access time. No most itt kb 6x-os egyébként a szekvenciális írás/másolás sebességek között, míg a PCIe 3x és PCIe 4x között kb a dupla az írás sebesség különbség. Semmit nem vennél észre, ha csak nincs a szemedbe építve egy érzékelő, ami az ms-ben mért különbségeket kimutatja. [link]
-
válasz
leviske #80708 üzenetére
De az ismerőseid általánosan alkotnak véleményt az AMD/Ryzen notikról, vagy konkrétan a Zen3 alapú gépekkel van tapasztalat?
Ha csak kifejezetten a linkelt két gépről van szó, akkor arra lehet nem vonatkozik, amit írtam, de érdemes tudni, hogy ilyen szempontok is vannak.
Mint említettem, nem ismerősi vélemény ez, hanem forgalmazói, de természetesen általános a vélemény.
Az AMD vesztett is piaci részesedést az otthoni felhasználók körében, amiért a professzionális piac igényeit részesíti előnyben.
Ez is számít talán, hogy konzumer piac kb nulla Ryzent kap. Utolsó félévet nézve az összes kiskernek felrakott notebookok közül kb 3% volt a Ryzenes. A 11. gen Intel uralta a palettát.
Ha ugyanazt a VRM-et, vagy hűtést használják, mint az Inteles társaiknál
Inkább olyan komponensekre gondoltam, amik önálló drivert használhatnak. Az meg, hogy újabb Ryzenek mennyire jól futnak Linuxon, nem nagyon tudom mennyire szempont.
-
válasz
PCProfessor #80703 üzenetére
Figyelj, a nagyarcúság 3 alapvetését elkövetted itt a topikban, csak nem értem, mire fel. Kb olyanról beszélsz, amiről fogalmad sincs, de Te már nyomod az Arch-ot meg az összes ismerősöd leszólja az Ubuntut és származékait. Az a vicc, hogy igen nagy számban használják a népek az Ubuntu változatait és származékait is nagy megelégedéssel, én például 8. éve használom tök ugyanazt a disztrót ugyanazon DE-vel és soha semmi gondom nem volt vele. Most Te benyögted ide, hogy az Ubuntu származékok nem jók semmire, szerinted ki kíváncsi erre?
Nyilván gépfüggő/hw-függő, hogy egyes disztrók nem hajlandók elvárhatóan viselkedni, én éppen nemUbuntu származékkal járok így évek óta. Persze nem is vagyok olyan penge, mint Te. Csakhogy ettől az iménti ténytől még az adott disztró nem lesz rosszabb se jobb, ha nem jön össze adott hw komponensekkel, keresni kell másikat. Baromságokat beszélni meg ráér az ember ok év és sokszáz disztró kipróbálása után is.
-
válasz
PCProfessor #80699 üzenetére
Megnéztél két Ubuntu deratívát és ennyi?
Az meg, hogy a guruk mit mondanak az Ubuntura, ezer éves történet. Igaz én se használtam tartósan, utóbbi időben meg sok ún. újítás van benne, azonban ha valakinek ez gondot okoz, talán nem kizárólag a disztró hibája.
Rákérdeztem ismerősöktől akik "nagy" linuxosok, fórumokon meg egyéb helyeken és mindenki kivétel nélkül meme-nek tekintette ubuntut meg a származékokat.
Bocs, de ez ki a nyamvadt ragyát érdekli? Ha téged ez érdekel, mit keresel itt? Ez egyértelműen Kezdő Linuxosok topikja, szóval kímélj meg ettől a nagy Linuxosok az ismerőseim szövegtől.
-
válasz
leviske #80700 üzenetére
Azért viszont említsük meg azt is, hogy ezek a leírt szempontok inkább előítéletből származnak, míg amit én írtam, az meg a specifikációkból.
Kifejezetten olyanok infói alapján írtam le, amit leírtam, akik forgalmazzák ezeket a gépeket, talán picit több ez, mint előítélet.
mostani chiphiány miatt
Ez nagyon indiferens jelen esetben, vagy csak az utóbbi pár hónap alatt fejlesztett gépekről lenne szó? Kár, mert nem azok vannak kinn a piacon még. Te nem így tudod?
No de mindegy, leírtam egy forgalmazói aspektust a kollégának, szerintem úgy nem lehet dönteni, ha csak egy opció van. A saját véleményem nem is írtam le, mivel nyilván mindkét üzleti gépem abszolút Inteles.
-
válasz
GreenGoblin #80696 üzenetére
Tudom, de ezeket az általam leírt szempontokat is érdemes figyelembe venni. Tény, hogy ezer éve Intel uralkodik a notebookoknál és sok komponens szintén Intel, ami nem, azt meg ők választják ki, optimalizálják. AMD-s notiknál meg az van, hogy a gyártó lesz*rja, amit az AMD javasol. Innentől kezdve én előbbit venném.
-
válasz
#63718632 #80694 üzenetére
Nem is figyeltem a regjét, nincs is értelme azt figyelni, mivel nem egy régi motoros tért már vissza tök új reggel.
Kezdő vagyok linux téren. A célom a váltás lett volna winfosról
A kolléga írta ezt 2021-09-29-én de lehet neked van igazad és már évek óta Ubutu alapú disztrókat tesztelget.
No de nem akarok én senkit piszkálni, max megjegyeztem, amit megjegyeztem. Egyszerű megállapítás, amit az itt töltött sok év alatt tett megfigyeléseimre alapoztam.
-
válasz
GreenGoblin #80683 üzenetére
Kérdezd meg pár év múlva, jelenleg az mondják rutinosabb népek, hogy notebook az Inteles legyen, egy dolog a CPU, de az összes más komponens egy Inteles notebookon pont az, ami kell abba a gépbe a CPU mellé, AMD-s gépnél jó a CPU és jó még a ......... no ez a felsorolás az, ami nem az AMD optimalizációs listája szerint van összeválogatva.
De Te tudod, választhatsz csak processzorra gondolva is.
Nyilván Ryzen az Ryzen, ha ez elég egy optimálisan működő laptophoz....
-
válasz
PCProfessor #80686 üzenetére
Meg kell hajolnom az ilyen megállapítások előtt. Eddig azt hittem, hogy 3-5 év alatt párszáz disztró kipróbálása után tesznek az emberek ilyen magvas megállapításokat, de neked 3 hét kezdőség is elegendő volt hozzá. Mondjuk aki professzornak hívja magát, attól ez a legkevesebb.
Megkérdezhetem, mennyi Ubuntu változatot és deratívát próbáltál ki a 3 hét alatt?
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Milyen okostelefont vegyek?
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Filmvilág
- WoW avagy World of Warcraft -=MMORPG=-
- Tarr Kft. kábeltv, internet, telefon
- One otthoni szolgáltatások (TV, internet, telefon)
- Android alkalmazások - szoftver kibeszélő topik
- További aktív témák...
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Vírusirtó, Antivirus, VPN kulcsok
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- ROBUX ÁRON ALUL - VÁSÁROLJ ROBLOX ROBUXOT MÉG MA, ELKÉPESZTŐ KEDVEZMÉNNYEL (Bármilyen platformra)
- PS5 konzolod megvásároljuk: Budapest, Kecskemét, Szeged, Debrecen vagy akár GLS futárt küldünk!
- Honor Magic 7 Pro - Fekete - Új kipróbált készülék! Karcmentes gyárilag független! 512GB Memória!
- Honor 200 Smart 256GB Kártyafüggetlen, 1Év Garanciával
- Dell USB-C dokkolók: (K20A) WD19/ WD19S/ WD19DC + 130W, 180W, 240W töltők
- Apple iPhone 13 Pro 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest