- Amazon Kindle
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Milyen alaplapot vegyek?
- Bambu Lab 3D nyomtatók
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Házimozi belépő szinten
- SSD kibeszélő
- TCL LCD és LED TV-k
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
KaiotEch #83051 üzenetére
Nyilván jó lehetne neked a basic verzió is, ami hátránya ennek is és a másik javasolt FerenOS-nek is, hogy nem sokan ismerik ezeket, emiatt is jobb lenne egy sokak által használt disztrót felraknod!
Egy Linux Mint-tel jóval kevesebb gonddal találkoznál telepítés, használat közben, vagy Ubuntu, de nem a default DE-vel, hanem a Mate verzióval!
WxDesktop system settings egyébként fontos lehet, név alapján az asztali felület beállításai kerültek ide, a free verzió így olyan lenne, mint az alap Ubuntu desktop beállítása a tweak csomag felrakása nélkül. Hiányozni fog néhány eleme, nem javaslom ezt a disztrót, hiába csodaWines kinézete van. Ha nagyon akarod, egy Mint Cinnamonra is rakhatsz Win10 témát.
(húú ezt leírni is fájt)
-
válasz
Warton #83053 üzenetére
Hát ugye nem volt egyszerű kihámozni a hsz-eidből, melyik gépről is van most szó.....
Amúgy én is valamilyen frissítésre gyanakszom, lehet még megpróbálom frissíteni a rendszert UNA-ra, hátha segít.
Igen, valamelyik csomag frissítése okozhat meglepetéseket, olyat is hallottam már, hogy adott program konfugja visszaállt a frissítése után default-ra. De itt valami energiagazdálkodással kapcsolatos beállítás alakulthatott át. 20.3-ra frissítve megjavulhat, ez jó ötlet.
-
-
válasz
zoltanz #83060 üzenetére
De jó, hogy szólsz, nem ellenőriztem a link helyességét!
#Wifi USB #Wifi stick #Wifi dongle
Linux wireless LAN support
Ubuntu Linux Compatible WiFi USB Adapterslsusb
terminal parancs kimeneteszköz ID
alapján a linkeken megtalálod a megfelelő drivert, remélhetőleg. -
válasz
Warton #83045 üzenetére
Ez a mostani jelenség azon a régi gépen fordul elő, amin wifi hardveres gondod is volt és valami polkit-es módszerrel leszabályoztad a VGA-t? Egyébként lehet bármi, a HDMI-s kivezetős megoldásoknál tényleg vannak anomáliák néha, kérdés, hogy ezeknek és bármilyen más rendszerkomponens variálásnak akár egyes csomagok frissítésekor lehet-e nem kívánt hatása....hát lehet. A megfelelő ismeret nélküli konfigolás, rendszer alkotóelemek csereberéje ugye fordított arányt alkot a stabilítással. De ha ilyenek miatt írtad, hogy a Linux instabil szerinted, akkor legyen.
Minap egyébként velem is elhitette a TV, hogy meghalt a képe, notebookról volt kivezetve YT rádió, de közben előtte való nap a TV source is váltogatva lett, menet közben kihúztam a gépből a HDMI kábelt, közben telefonról is küldtem a TVre online rádiót és ezek után este alvásba küldtem a gépet és másnap reggel fekete maradt a képernyő és csak hang volt.
Fenébe, lehet instabil lett nálam is a Linux?
Egyszóval minél több különböző appot zsúfolunk bele egy disztróba és minél több variálást végzünk alap vagy egyéb beállításoknál, konfigolgatunk mélyebb ismeretek nélkül, annál esélyesebb, hogy szokatlan működés léphet fel, de ez nem nevezhető a Linux instabilitásának szerintem.
-
válasz
tordaitibi #83040 üzenetére
A.blogom mar regi, nem tudom a datumot mikor irtam. 2 eve, igy saccolom.
De miért csak 2022 január 20-án jelentetted meg? Tudod mekkora siker szokott lenni, amiket írsz!
Ja OK, Te erre gondolsz most!
akkó' promózzuk ezt is, téma amúgy is Linuxos:
Linux rendszerek hibái -egy lelkes amatőr szemszögéből
Dehogy a tesom, en vagyok alneven es sajat magamat promozom!
Ügyes! (de nem hiszem, mert nem szoktál szabálytalankodni Te sem)
Ugye duplanick az repüjjpáva egyből.
Amúgy ha a mai nyekergők egyike sem ír a blogtopikodba, akkor az tényleg gyanús lesz!
-
Tudtam, hogy csak veszekedni, meg levezetni jársz ide!
IS! Más topikokban jóval eredményesebb tudok lenni, bár viszonylag rég kaptam 30, 60 napos banánt! (mondjuk innen meg Tg-ként vágtak ki, az se semmi, eccerre 3 topikból ráadásul)
Ja ez ET akar lenni....ha űrhajós akarsz lenni, igényelhetsz egyéni Farkasberci avatart szerintem.
-
Én már nem tudom felidézni ezt a Linux Lite nevű disztrót, de tuti nagyon rövid találkozásunk volt. A Q4OS az meg főleg nem kezdőbarát, soha nem jövünk rá, hogy a kolléga honnan a ragyából húzta ezeket elő, főleg úgy, hogy itt kapott normális javaslatokat. Hacsak nem Tibi komám öcséje és fel van bujtva, mintegy promózandó az új blogtopikját, ami egész olvasmányos az eddigiekhez képest.
Nem is galádkodtam még oda.
pici promó ide is:
-
Nem volt ez veszélytelen ám, az új UFO fejed láttam csak mobilon, meg azt, hogy valaki megint megtalált....
Szerencsére még időben vettem észre a nicknevet! Fenébe, ma sem tudom kiveszekedni magam.....
Valljuk be, gátlástalanul átgázolsz mindenkin!
Ja és ezt már nyugodtan múltidőzhetjük is.
Ritka barátságos lettem, mint matujalem.
-
válasz
Warton #83026 üzenetére
Kezdők kezében a Linux instabil operációs rendszer benyomását kelti.
Ez érdekes, nem tudom mi lehet ez a benyomás, talán valakiben túl nagy az önbizalom, nem ez lehet a gond?
Én 8 éve kezdtem a Linux-szal és totál nulla ismeretem volt, a mostanihoz képest valóban nem volt egyszerű felrakni egy disztrót, mégsem volt soha olyan érzésem, hogy instabil lenne a Linux, inkább azt állapítottam meg, amit tudtam is, hogy totál ismeretlen nekem az egész rendszer. Amit nagyon instabilnak éreztem, az egy másik rendszer volt, épp amiatt döntöttem úgy, hogy ha cigánygyerekek potyognak az égből, akkor is Linuxot fogok használni.
Neked is azt kell mondjam, hogy amíg nincs minimál rutinod a csomagkezelés témakörben, addig nagyon oda kell figyelni, mit csinálsz. A Linux végrehajtja a hülye parancsokat is, nem fog többnyire helyetted dönteni, hogy ez nem lesz így jó, akár a rendszer is megfekszik....erről jut eszembe, régebbi Debian verziót direkt ismereteim bővítésére tettem a napi használatú Mint mellé és majd 2 évembe telt, mire össze tudtam omlasztani véglegesen a rendszert. (ill az sem volt végleges, mert konzolból vissza lehetett volna hozni, de akkorra kijött az új verzió) Szóval ennyire instabil a Linux.
Ja és ATI VGA-m volt és életemben nem hallottam azt a kifejezést, hogy fglrx, no ahhoz képest ma AMD VGA esetén kb semmilyen driver nem kell, benne van a telepített rendszerben. nVidia az már nem ennyire egyértelmű, de Intel IGP-k is alapból működnek jól.
(#83029) sh4d0w
Fenébe, mennyivel rövidebben megfogalmaztad, mint én.
-
válasz
fatpingvin #83020 üzenetére
a valóságban soha nem történt, kizárólag a fantázián szüleménye.
Ebben a topikban sem volt még ilyen soha!
Van akit a frusztráció, vélt sikertelenség akadályoz alap megértésben, nem baj, segítünk....
Néha én is azért vagyok picit drasztikusabb, mert az segít a kibillentésben.
-
válasz
Barret001 #83019 üzenetére
Van szép virtuális billentyűzetem,amit terminálból én telepítettem fel
Na látod, ugye nem is olyan ördöngős dolog ez sem! De egyébként éppen azért linkeltem a Mint Mate letöltő oldalát, hogy olyan disztrót használj, ami sokkal felhaszbálóbarátabb, mint amiket magadtól találtál! Ez szerinted nem a Kezdő topikra jellemző dolog? Ne hisztizz már, hanem próbáld követni a tanácsokat, ha már terminalból telepítettél programot, annyira nem lehet vészes a helyzet, már írtam, minden laikus úgy érzi az elején, hogy neki ez nem fog menni....Te is bele fogsz rázódni, ha kisiránkoztad magad!
Az viszont tényleg lényeges lenne, hogy úgy írd be a kérdésed, hogy megértsük mi is! Senki nem bántott eddig sem, de ha nem figyelsz, akkor nem fog menni.
Egyébként alig nagyobb rendszerigényű a Linux Mint Cinnamon, mint a többi, szerintem telepítsd fel azt, annál nem nagyon van kezdőbarátabb, ahogy írtam, az nagyanyám disztrója! Nekem is ilyen van, mert csak ezzel boldogulok, ha gondod van, még segíteni is tudok!
innen le tudod tölteni
-
válasz
Barret001 #82974 üzenetére
Jókomám! 9 hsz-t írtam neked, ennek 90%-át egyszerűen nem is vetted figyelembe. Javasoltam a Linux Mint Mate verziót, linkeltem is, honnan töltheted le, erre a Q4OS után megint valahonnan előhúzol egy disztrót, amit senki nem használ innen. A Linux Mint alapból szinte minden szükséges dolgot felrak default, így sokan mát a telepített állapotában is elvannak vele. Például a virtual billentyűzet is alapból benne van.
A másik kérés az volt, hogy egy qrva inxi -Fxxx terminal kimenetet rakj már be és akkor mindenki látja hw/sw összetevőket, nem kell a Látóasszonyok topikjába futkározni...
Amúgy a helyedben ha programokat keresnék Windowsos appok ismeretében, ide beírnám és a lista alapján elkezdeném keresni, fenn van-e a tárolókban. Előbbi linkelt 9 hsz-ben keresd elő a Synaptic használata c leírást előbbihez.
Az a gond, ha ennyire qrvára nem is figyelsz oda még arra sem, amit javasolnak, akkor úgy mégis mire számítasz? Türelem, odafigyelés, koncentrációs készségek felturbózása, ezek kellenek az elején, főleg a telepítésnél, utána az van, amit írtam, nagyanyám is vígan használná. Vagy mehetsz sírni Tibi komám számtalan nyekergő topikjába, ha attól előrébb vagy!
-
válasz
sh4d0w #82966 üzenetére
...bambano 18-as és 21-es hozzászólásai most is aktuálisak.
Első olvasásra azt hittem, hogy a fenti számok évszámokat takarnak!
(láccik, hogy az én képességeim sem előnyükre változnak a korral)
De valóban, a két jelzett hsz kb mindent tartalmaz a lelkes, akármilyen képességű nyekergőknek. Engem régebben rohadtul idegesített, amikor simán a rendszer hibájának kiáltják ki nagyon kezdők azokat a jelenségeket, amik egyértelmáen az ő maguk hebrencskedő bénaságából eredeztethetőek.
(#82980) CPT.Pirk
Szerintem valid az, ha ilyen esetekben a képességeket említjük, ha emiatt valaki megsértődik...
Én is a képességeim alapján választottam anno disztrót és azok ismeretében szenvedtem végig az első heteket, 8 éve tök laikusként még durva is volt esetenként, főleg a Debian, de a mai fullDE-s desktop disztrók nem nevezhetők kihívásnak, felrakok egy gépre Linux Mint-et és odaadom nagyanyámnak és vígan használja. Egy mai desktop disztrót mindenki képes használni, ha feltelepítik előtte neki.Megsértődni meg azon lehet, amiket régebben én írtam.
-
válasz
Warton #82954 üzenetére
És akkor itt jönne a panaszáradat, amitől megkímélek mindenkit.
Nagy megkönnyebbülés ez sokaknak, egyébként éppen tordaitibi komám tart fenn ilyen célokra saját topikokat, pont ma fedeztem fel a legújabbat, szóval ott kifejezetten bénázók panaszkodhatnak a Linuxra!
Linux rendszerek hibái -egy lelkes amatőr szemszögéből
Ott még ezt a kifejezetten marhabaromságot is leírhatod nyugodtan:
kezdők kezében borzasztóan instabil rendszer mondjuk egy Windows10-hez képest
Utóbbi időkben jó pár embernek intéztem használtüzleti notebook beszerzését, mindre Linux Mint Cinnamon került és senki nem panaszkodik, sőt. Aki legutóbb elvitte, nyugtatta a barátja, hogy majd otthon telepít ő rá neki Wint....kb 2 hónap eltelt és ahogy hallom, már másnap megtiltotta a barátjának, hogy a gépéhez nyúljon.
-
válasz
fatpingvin #82937 üzenetére
Mi a baj az x86-tal? Hogy nem ARM? Egy ilyenbe jó bőven az a N5105 CPU, ennyiért főleg.
-
válasz
tordaitibi #82928 üzenetére
Khm, teljesen őszintén, hány kilót híztál?
Kb semennyit. Már 5. éve abbahagytam a fizikailag kifejezetten nehéz melót és a súlyom nem változott, mivel gondolom kevesebbet is eszem, viszont az erő/izomzat feleannyi lett. Akkor vagyok bajban a súlyommal, ha mondjuk sörözöm, de ha nagyon pocira megy, akkor mérgemben abbahagyom 5 évre mindennemű alkohol fogyasztását. Ez működik is faszául.
De az, hogy heti 20-40 tonna targoncakerék mozgatása nincs, azt erőben nagyon hiányolom. 10 év azért sokat számított....
-
válasz
tordaitibi #82926 üzenetére
Csak a tisztánlátás végett írtam le, meg ne állj kukán ha esetleg Foobar rajongók közé csöppensz egy kis szakmai csevejre
Köszönöm neked, de ezután is pont ilyen kukán fogok állni foobarosok között, mivel nagyon nem ismerem, igazán semmilyen musicplayert nem ismerek, notebookon nyilván nem hallgatok zenét, ill mégis, YT-on fut valamelyik rádió egész nap, de ki van küldve HDMI-n TV-re vagy ugyanez, csak mobilról megoldva. A TV-hez van kötve elfogadható hangdoboz. Azt se tudom, mi a default musicplayer a Cinnamonban.
(nyilván ez azóta van, hogy HO-ban dolgozom vagy 4 éve)
-
válasz
Warton #82923 üzenetére
Mert sem Debian, sem Ubuntu tárolókban nyoma sincs az említett programnak, sőt a Flatpak-ban sem elérhető. Kizárólag Snap-ban van meg. Utóbbi meg nem véletlenül van letiltva a Mint 20-ban....de ha nincs más?
Amúgy rengeteg alternatíva van Linuxra is, ami ugyanolyan jó....
-
válasz
#63718632 #82897 üzenetére
Arch-ot csak és kizárólag Cinnamon DE-vel használok. Ott viszont az élmény és a használhatóság, hozza a Mint szintjét. Sőt, jobban.
Ez viszont meglep, a régebbi kiadások Cinnamonnál, ha nem Mint-tel használtam, elég fapadosnak tűntek, no persze tény, hogy nagy munkát raknak bele a fejlesztők, anno a KDE változattal is azért álltak le, hogy a Cinnamon felületet tudják komolyan fejleszteni. Pár éve Debianra tettem fel, ott azért kellett sokat dolgoznom, hogy a Mint Cinnamonhoz hasonló legyen.
-
válasz
gregory91 #82894 üzenetére
Pedig de, nekem elhiheted.
Simán elhiszem, én is sokat keresgéltem, próbálgattam, mégis maradtam az először megszokottnál.
Default lecserélni valami ismeretlenre? Az valami rendszeren kívűli "csiszolás" lesz, csináltam is olyat,de most nincs hozzá "életkedvem".
Nem, amúgy ez nem rendszeren kívüli csiszolás, benne van a DE saját dolgai között, mivel van többféle Menü és egyet kiválasztott a kiadó, de minden gond nélkül fel lehet tenni másik sajátot. Ez minden DE-nél megvan szerintem. Persze nyilván kis eltöltött idő a disztróval nem fog ártani, ha ilyeneket csereberél a user.
A man jó offline súgó tud lenni ha feltöltik tartalommal
Az a gond, hogy az egész nyelvezete laikusoknak értelmezhetetlen, mivel olyan szakkifejezéseket tartalmaz, ami szintén kínai egy kezdőnek és csak pislog, hogy mivan???
Például particiókkal kéne valamit csinálni, semmi gond, nézzük a
man fdisk
helpet.....Ez még viszonylag simaliba amúgy.
-
válasz
gregory91 #82891 üzenetére
olyan alkalmazhatóságot nem találtam mint a xfce-ben van : Az xfce startmenüjéből kb 2 kattintással indíthatóak el az alkalmazások(egér rámutatással el navigálsz oda
Túl erősen nem kereshetted, az tény!
Cinanmonban már ezer éve így van. Gyanítom a Mate felületen is, bár ott régebben a default Menüt mindig lecserélték a rutinosabbak, nem ismerem túlzottan. Így látatlanba is elhiheted, hogy nem az XFCE a legkomfortosabb DE, viszont ez pont olyan, hogy aki először valamelyikkel megbarátkozott, annak az a legtutibb. Nekem is bizonygathatták évek során, hogy a KDE milyen tuti, ha először a Cinnamon fogott meg. Én meg azt használom lassan 8 éve. De ha nem lenne, simán meg tudnám szokni bármelyik DE-t, mert azért kipróbáltam az összeset és Windows használók számára elképzelhetetlen, mennyire rugalmasan kezelhető mindegyik felület és mennyire átalakítható saját kedvünkre.
a man programnev is elég lehet akár.
Azért ezt totál laikus kezdőnek én nem tudnám javasolni, kb 1 óra alatt rakná vissza minden Wines a régi OS-t, ha a manualokból kéne használnia a programokat.
-
válasz
Barret001 #82884 üzenetére
Azzal amúgy semmi baj nincs, ha próbálkozol mindenféle disztróval, sokan így indítanak.
A nagyon elterjedt disztrót inkább akkor célszerű felrakni, ha nem nagyon akarsz ismerkedni magával a Linux-szal. Ha azt mondod, hogy kicsit tanulgatni szeretnéd az alapjait, már mondom is, hogy rakj fel egy Debian stable verziót! Viszont ha szórakoztat a dolog, akkor szerintem nem lesz semmi gondod, főleg ha elfogadod, hogy ez nem Win!
Kicsit türelmesebben csináld ezeket a dolgokat, hiszen qrvára nem tudod még, mit csinálsz!
-
válasz
Barret001 #82881 üzenetére
onboard
szerintem működik azon a disztrón is, szóval vagy Synaptic-ból vagy terminal-ból fel tudod rakni, ja bocs, ez a virtuális bill.Mint említettem, ha olyan disztrót raksz fel, amit senki más nem használ, akkor a legtöbb kérdés megválaszoltalan marad. Ubuntu-k és Linux Mint-ek, ezeket kerüld, ha nem akarsz gyors válaszokat, persze a terminalos megoldások ettől még ugyanúgy működnek, de a xrand-nak éppen van egy GUI-s frontendje, az arandr, próbáld meg felrakni és ezzel beállítani a felbontást.
Tudod, terminal megnyit és beírod:
sudo apt install arandr onboard
Egymás után beírhatsz több program nevét is, ha valamelyik nincs a default tárolóban, akkor visszadobja és célszerű újra beírni a parancsot, már anélkül a programnév nélkül.
Az Ubuntu tárolóit mindenki ismeri, így a Linux Mint-ét is, mivel a fő tárolók ugyanazok, a Linux Light nem tudom milyen tárolókat használ, de elkezdhetsz haladni is kicsit, állapítsd meg! Egy
inxi -Fxxx
parancs terminal kimenete sokat segítene rajtad, ide berakva, nyilván Programkód kijelöléssel.így nézzen ki kb, ne ömlesztve másold be:
ubyegon@Mint-C-20:~$ inxi -Fxxx
System:
Host: Mint-C-20 Kernel: 5.4.0-96-generic x86_64 bits: 64 compiler: gcc
v: 9.3.0 Desktop: Cinnamon 5.2.7 wm: muffin 5.2.0 dm: LightDM 1.30.0
Distro: Linux Mint 20.3 Una base: Ubuntu 20.04 focal
Machine:
Type: Laptop System: Hewlett-Packard product: HP EliteBook 8570p
v: A1029D1102 serial: <superuser/root required> Chassis: type: 10
serial: <superuser/root required>
Mobo: Hewlett-Packard model: 17A7 v: KBC Version 42.38
serial: <superuser/root required> BIOS: Hewlett-Packard v: 68ICF Ver. F.62
date: 04/07/2015 -
válasz
Barret001 #82872 üzenetére
Na látod, megy ez könnyen, hamar ráérzel erre Te is! Nem kell egyből idegeskedni, ha valamit balf*szkodsz és nem működik.
ELső hsz-ed óta már használod egy egész napja! Úgy emlékszem, hogy a Linux Mint Mate verzióra cuppantál rá.
A Menüt gondolom már felfedezted, elméletileg a Mate változaton is default fenn van a virtuális vill, nem tudom most mi a neve, de ha megnyitod a Menót és a kereső sorba beírod, hogy
virtual
, a mellette lévő oszlopban meg kell jelennie és csak rákattintasz. A default fenn lévő programok mind ott érhetőek el.Ja most látom, hogy Linux Lite-ot raktál fel inkább, jól tetted, azt szerintem senki nem használ, legalább fel tudod fedezni magad, mi hogyan működik, igaz ami nem DE függő, az itt is ugyanaz, mint a Ubuntu és Linux Mint-ek alatt.
Az kifejezetten jó, ha nem azt csinálod, amit megbeszélünk egyébként.
Senkinek nem ment könnyebben amúgy első nap, sőt első héten, hónapban sem, max jobban figyeltek a segítők tanácsaira.
-
válasz
Barret001 #82867 üzenetére
ehh sok itt a baj.
Egyetértek veled. Veled, nem a Linux-szal.
Pikkpakk felrakod, nekiugrasz, de nem emlékszel arra, amit tegnap mondtak róla! Nem olyan, mint a Windows, jobb. Csak éppen kicsit oda kéne figyelned az elején. Idevetsz pár szót, hogy már megint minden szar, de le nem írnád, mi a nagynénéd térgyekalácsát csináltál! Akkor meg minek írod le, úgysem tud senki segíteni. Érted a lényeget?
Szóval mit írsz be a terminalba és mit látsz pontosan?
Nekem svéd bill-em van, na és? Lehet, hogy nálad a megjelenített karakterek nem magyarok? Mi ennek a megnyilvánulása? Pont úgy telepítetted fel azt a jó kis Linux Mint-et, mint én, ez a gyanúm. Mint én 2021-ben, pedig talán úgy kellett volna, mint én 2013-ban, rohadt figyelmesen, mert ez nem Windows!
Szóval érthetően írd le, mit balf*szkodtál el, hogy megmondjuk a megoldást. Ez egy olyan egyszerű rendszer, hogy nagyanyámnak felrakom és haláláig használja, szóval ne balf*szkodj léci ennyit!
(bocs a szóismétlésért)
-
válasz
Barret001 #82842 üzenetére
Ha a hardvereknek nem lesz gondja vele és home user feladatokra szánod, akkor azok a sötét foltok hamar eltűnnek, pár napja vitt el egy Mint Cinnamonos notebookot egy 20+ éves családtag hugi és kb annyit kérdezett, hogy Chrome-ot meg Qbittorrentet lehet-e Linuxon is használni. Eddig nem látott Linuxot, simán használja azóta is. Ja és nem kérdezte, hogyan kell feltelepíteni, mert mikor itt volt egyszer elmondtam neki a terminalos telepítést.
De tényleg csak egyszer...mikor legközelebb a gépre ránéztem, már iszonyú rózsaszín téma volt a Firefoxon és futott a terminalban az update&upgrade...még nekem is meredek volt így elsőre.
-
válasz
Barret001 #82839 üzenetére
Remélem, hogy nincs mit és tényleg elindulsz vele, mert eddig nagyon rossz tapasztalataid lehettek!
Tedd fel, ismerkedj vele és a telepítéssel kapcsolatban meg bármi kérdésed van, biztosan tudunk segíteni! Nem Te vagy az első, aki ilyen kedvvel akart elfordulni a Linuxtól.
(#82838) Barret001
Ezt akkor már ne is bolygassuk.....
-
válasz
Barret001 #82829 üzenetére
Nem tudom milyen géped van, ha nem old, akkor javaslom a Linux Mint Cinnamon 20.3-at tedd fel. Cinnamonban van Win-szerű Szoftverközpont is, de tényleg érdemesebb Synaptic-ot használnod....előbb le is maradt egy leírás ahhoz a kolléga válaszából, ezt pótolnám:
Synaptic csomagkezelő: beállítások, használat (első rész)
(#82833) Barret001
Adott asztali kezelőfelülettől is függ, hol tudod elindítani a programot, de terminalból is megy, ha megnyitod és beírod:
doublecmd
és nyomsz Entert. Egyébként Linux Mint Cinnamon Menüjében is eléggé hasonló a Winhez, onnan is indítható legtöbb telepített program. -
válasz
Barret001 #82823 üzenetére
Miért kell mindent terminálban parancssorból programozni?
Nem hiszem, hogy próbáltál bármilyen mai desktop Linuxot mostanában, ha ilyeneket írsz. Gondolom magára a terminal használtra gondolsz ez alatt, de a modern desktop Linuxokat akár úgy is használhatsz, hogy soha nem találkozol a terminal-lal. Ha meg mégis, max parancsokat kell bemásolni, nem programozni.
Épp itt is szóba került a csomagok telepítése imént.
Q4os-t használsz? Miért nem raksz fel egy Linux Mint-et, ami tényleg egyszerűen kezelhető? Nem tudom ott van-e GUI-s csomagkezelő, de egyébként ha megnyitsz egy terminalt a Ctrl+Alt+T billkombóval és mondjuk a VLC-t akarod felrakni, egyszerűen bemásolod a
sudo apt install vlc
parancsot, nyomsz egy Enter-t és beírod a jelszavadat. Szempillantás alatt kész. Ha le akaröd szedni, akkorsudo apt remove vlc
parancs, mint fenn és kész. Már ismered is azinstall
ésuninstall
módszert.De úgy látom a Q4OS is van KDE plasma felülettel, abban meg van GUI-s csomagkezelő, szóval érdemes lenne kicsit körülnézned, mi a választék.
-
válasz
Kacsasült #82810 üzenetére
Csomagtelepítés úgy általában itt pár példát is találtam neked [link] https://logout.hu/tema/linux_abszolut_kezdoknek/hsz_56640-56640.html, érdemes a Synaptic-ot és/vagy a terminal-t használni csomagkezelésre, mivel ez minden asztali felület esetén ugyanaz. (értsd úgy, hogy adott package managert használó disztrócsoportnál)
XFCE helyett én is inkább a Cinnamon felülettel használnám a Linux Mint-et, ha Ubuntu-t akarsz, azt meg Mate felülettel!
A Mint Ubuntu alapú, szóval ha valamilyen csomagot keresel, ami nincs a tárolóban, jók az Ubuntu-s csomagok, nyilván a megfelelő verziót kell kiválasztani.(egyik fenti link is ezért Ubuntu packages-en keresztül lett levezetve)
-
Lenyúlt a piszok disznaja az SSD-re is és minden ott maradt a lemezen is
Hát ugye a rendszer ha nem korlátozod, akkor elkezdi felépíteni a maga kis Meta system-ét és neki az az SSD erre pont igen alkalmasnak is tűnt(cache, tmpfs, etc,.)! Ez a memóriakezelés igen furmányos tud lenni Linux alatt és nem ebbe az irányba indultál el most. Anno akkor kezdett érdekelni ez a téma, mikor pár hozzáértővel azt tárgyaltuk ki, miért van az, hogy kb minden monitorozó alkalmazás másképp jeleníti meg az alkalmazott memória tipusok mennyiségét. Szóval mikor ebbe a témába akartam elmélyedni, pont jött a HDD/SSD váltás időszaka és ez áttolta érdeklődésemet az SSD-k irányába.
Amúgy az esetenként igen hatékony módszereidre gondolva én azt tenném, hogy meghajtótlanítom a gépet és úgy kezdenék bele ebbe a kísérletbe, persze nyilván nehézségekbe ütközik ez fizikailag, mert nem egy Sata meghajtóról van szó, amit pikkpakk kikap az ember a notebookból.....
-
válasz
Sanyi.mTs #82782 üzenetére
Tuti lehet, mert anno még a Linux Mint 13 idején azon csináltam a bevallást, jó ideje már nem csinálom persze.
Itt egy 20.04 alapú Mint-es írás. (a 2015-ös cikk megjelenés dátuma ne zavarjon meg)
Amúgy a NAV még most is a JRE 8-as verziót írja használhatónak, azt meg innen tudod leszedni. (lap alján vannak a fájlok)
-
válasz
Kacsasült #82780 üzenetére
Ugyanaz a notebook modell egy masik proceszorral szerelt alaplap processzor kombojat vettem
Ezt azért kb gyanítottam, az SSD illeszkedés kérdése ettől még valós, fogalmam sincs, milyen ilyenirányú skilljeid vannak és szaktopikos tapasztalataim alapján, 10-ből 9 usernek fogalma sincs, melyik csatolóval szerelt SSD lenne jó a gépébe. Hogy őszinte legyek, néha nem is annyira egyszerű....(most még ott tartasz, hogy kicsit nehezményezed az ilyen tipusú kérdéseket, de majd változik ez még)
-
válasz
Kacsasült #82776 üzenetére
Megrendeltem a gep belsejet, mikor megerkezik egyutt raknam be az ssd-vel
Inkább arra érdemes figyelni, hogy a rendelt alaplapba illeszkedő SSD-t vegyél, bár gondolom tisztában vagy ezzel, szóval 3 különböző csatolójú és 2 különböző protokoll-t alkalmazó SSD mehet notebookokba. Ha erre nem figyelsz, akkor sok gondod nem lesz a Linux telepítéssel.
-
Most az lenne a tiszteletteljes kérdésem, hogy ezt a RAM-ban lévő rendszert le lehetne valahogy live iso formájában menteni ???
Figyu, ha a berakott képek azt az állapotot mutatják, amit szeretnél iso-ba tenni, az nem lesz az igazi. Nekem vannak kétségeim, hogy jelenlegi(a képen lévő) állapotban teljesen RAM-ból fut a rendszer.
Ha megnézed, a RAM-használat 2.39GB-ot mutat, ennyi lenne a teljes rendszer? Bár a fene tudja, de nekem gyanús ez...
-
válasz
tordaitibi #82741 üzenetére
Nyilván ilyenkor valami core alapú legózós disztróról van szó, ahol a user gondoskodik minden szükséges csomagról, de hogy mik ezek a csomagok, sok esetben csak menet közben derülnek ki!
Ubuntu alap nyilván tartalmaz mindent, ami kellhet, nekem Linux Mint alatt kezdetektől ment az NTFS kezelés filemanager-rel, de talán a 13 Maya esetén fel kellett rakni az ntfs-3g-t...szóval nem filemanager-függő ez a dolog és az sem biztos, hogy a felrakott szükséges csomagokat default használni is fogja a filemanager.
-
válasz
j.bravo #82736 üzenetére
Hoppa, az utolsó mondatod elsikkadt....
Tulajdonképpen akkor, ha nem folyamatos üzemben megy a gép, hanem csak amikor kell, minden indítás után lefuttatja a trim-et, azaz öröm, boldogság, hátradől, sört szisszent?
Ez a nem folyamatos üzem számomra nem értelmezhető, ill túlugrottam rajta.
No szóval ebben az esetben célszerű lenne beraknod az online TRIM
discard
opciót az FSTAB-ba, az ütemezettfstrim service
maradhat nyugodtan active, a kettő értelemszerűen nem zavarja egymást. -
válasz
j.bravo #82736 üzenetére
Ez a második parancs így kora reggel saját csekkolásom alapján kicsit értelmetlen, már ha a valós TRIM végrehajtására vagyunk kíváncsiak, ez magának a services-nek a meglétét ellenőrzi....
Az első parancsod azt mutatja, hogy heti rendszerességre van állítva az fstrim, ezt mutatja a
4 days left
megjegyzés is a kimenetben. Szóval boot/reboot alkalmával ellenőrzésre kerül, hogy be van-e kapcsolva a weekly TRIM/discard, asystemctl list-timers -a
leírja az időzített szolgáltatások végrehajtásának idejét is.systemctl status fstrim.timer
parancs kimenetét nézd meg, nem tudom miért nem ez van inkább a blogban.....ubyegon@mint203-8570p:~$ systemctl status fstrim.timer
● fstrim.timer - Discard unused blocks once a week
Loaded: loaded (/lib/systemd/system/fstrim.timer; enabled; vendor preset: enabled)
Active: active (waiting) since Thu 2022-02-10 08:09:55 CET; 29min ago
Trigger: Mon 2022-02-14 00:00:00 CET; 3 days left
Triggers: ● fstrim.service
Docs: man:fstrim
febr 10 08:09:55 mint203-8570p systemd[1]: Started Discard unused blocks once a week.Ebben látszik, hogy mikor lett ellenőrizve az active állapot és az is, mikor kerül sor a következő végrehajtásra.
-
válasz
Doky586 #82692 üzenetére
Hát ennek tényleg semmi baja nincs, akkor viszont tényleg a Syno hibája lehet, ill nem is hiba, mert saját OS-en belül nem volt neki gondja, de így kiszedve normál Linux nem tud vele mit kezdeni. Sajna nekem is csak egylemezes Syno NAS-om van, azt se cseréltem még ki eddig, így nem ismerem a többlemezes dolgait, de ott lesz a bibi szerintem. (ha LVM szóba jöhet, az tényleg tud gubancokat okozni hasonló helyzetekben)
-
Nagyon rácuppantál erre a Matejicek-féle live-ra, de most olyan esetbe futottál bele, hogy csak RAM-ból futott rendszeren nem fog jól működni az egered. Ha erőlteted ezt a toram marhaságot, az OK, de akkor szokj hozzá szépen a tapipadhoz! Kb 2 éve kénytelen voltam hozzászokni és ezerszer kényelmesebb, mint az egér. Eleinte rohadt nehéz volt, de ez ilyen.
-
Ez most komoly? Nem olvastad még az SSD-s írásomat meg ezeket a jó kis Mint/Ubuntus blogokat sem? Agyam eldobom, hát mennyit írkáltunk már itt SSD-vel kapcsolatban?
Én általában legalább a fizikai RAM mennyiségét szoktam odaadni neki, biztos ami biztos alapon.
Minek? Csak ha botor módon nem a suspend-et használnád, akkor kéne RAM-azonos méretű swap, egyébként az Ubuntu alapú rendszerek csinálnak swapfile-t ez 15.5Gib esetén 1.85Gib*(htop így írja ki). Szóval nem kell swap particióval foglalkoznod, ha nem hibernálsz, de miért is tennéd?
*úgy nézem, hogy 11.6Gib-re is ugyanannyi swapfile-t csinál a rendszer
-
válasz
j.bravo #82675 üzenetére
Köszi, a tiéd is 860 evo, nem pro/qvo?
Nem nem, normál 860 EVO, van 250gigás meg bő egy éve egy 1terásat nyúzok napi 16 órában kb, meló, böngirnyó, torrentek(rengeteg Linux iso van ám!)
Pro az feleslegesen drágább, de talán 860-nál már nem is jött ki, ott csak sima EVO volt, a QLC-s 860 meg hát olyan, amilyen, ahhoz képest meg nem elég olcsó.
Amúgy anno első SSD-m beüzemelése előtt jb ilyen szinten paráztam én is, nehogy kinyírjam szegény Intel 520-at, fogalmam se volt az egész SSD témáról Linux alatt, azért is kezdtem el erősen utána olvasgatni.
Szóval csak told fel rá a Mate Ubit és használd egészséggel!
(benéztem az SSD-s blogba is, legalább most megint fenn van az oldalsávban)
Ja igen, a swappiness kérdés....bevallom, sose állítgatom, van a rendszer által létrehozott swap file(neked sem kell swap-ot csinálnod, ha telepítesz majd) 12GB RAM-nál néha tol ki párszáz MB-ot swap-ba, de semmi hátránya nincs, normál átlag felhasználás mellett persze!
-
válasz
sh4d0w #82658 üzenetére
SSD berak, bootolás pendrive-ról, install, használ, öröm bódottá.
Ezen max annyit lehetne javítani, hogy a végén iszol egy sört!
Ezer éve ennyit csinálok én is, az a régi szép időkben volt, mikor nézegettük, mit kéne optimalizálgatni egy SSD-n.
(#82668) j.bravo
Régi jó kis SSD-s írás....hát baj nem lesz belőle, ha csekkolod az ott leírtakat, de a fentebb leírt módszer tényleg tökéletes, éppen Samsung 860-nál van az, hogy csak nyúzom ezerrel, nem nézegetem mi van vele. Torrenttől kezdve mindent is ezen csinál a notim.
A blogban szereplő blacklist-et sem kell már nézegetni és kb az is tök mindegy, hogy online TRIM vagy ütemezett fut-e....mondjuk a telepített rendszernél érdemes lecsekkolni a TRIM beállítások meglétét, de ez eddig csak Manjaro-nál fordult elő, hogy se discard opció se fstrim időzítés nem volt default beállítva!
-
válasz
Doky586 #82639 üzenetére
RAID nekem kínai, de szerintem a DSM OS raid-be kezelte a két lemezedet, mivel tudtommal Debian alapú a DSM, így a mdadm kell neked! Nem ismerem, de gondolom ezzel lehez managelni a lemezeket, van GIU-s megoldás is
mdadm GUI - A graphical interface to Linux software RAID via Webmin
Itt meg egy leírás, hogyan managelheted a lemezeket:
Monitoring and Managing Linux Software RAID
Remélem ezzel már el tudsz indulni és beolvassa a live filemanager, mi van a lemezen.
Egyébként egyszerűbb lett volna még a NAS-ban elintézni a lemezműveleteket....
-
válasz
zoltanz #82632 üzenetére
Ezt a Jami-t honnan és melyik verziót próbálod telepíteni, mert ezek a jelzett függőségek kifejezetten Buster verziók, újabb kiadásokra nincsenek ill magasabb számozású maga a fájl, például a libjsoncpp. Nagyon úgy néz ki, hogy a Jami Buster verziójával próbálkoztál!
Ha ez így van, akkor próbáld a testing repoból:
sudo apt install gnupg dirmngr ca-certificates curl --no-install-recommends
curl -s https://dl.jami.net/public-key.gpg | sudo tee /usr/share/keyrings/jami-archive-keyring.gpg > /dev/null
sudo sh -c "echo 'deb [signed-by=/usr/share/keyrings/jami-archive-keyring.gpg] https://dl.jami.net/nightly/debian_testing/ jami main' > /etc/apt/sources.list.d/jami.list"
sudo apt-get update && sudo apt-get install jamiDe lehet ez is menne, jami-all_amd64.deb
Ez a jelenlegi Debian-od egy stable, amit nemrég testing repoval turbóztál vagy már egy pure testing telepítés? Előbbi módszer sokkal jobb, ha ismereteket akarsz bővíteni!
Nem vicc, anno nekem majd 2 évig szolgált egy stable, amit még az experimental repoval is felturbóztam, tény, hogy függőségkezelést csak így érdemes megismerni!
Kezd már hiányozni ilyen esetek olvasásakor, hogy lassan 3 éve nem látok Debiant....
-
válasz
bicajoskema #82609 üzenetére
Ubuntu szerveren spotify futtatása lehetséges?
Nem.
Ha ugyanazt értjük szerver alatt, akkor elég meglepő lenne, ha a kollégák által ajánlott GUI-s kliens működne, még ez a két TUI-s megoldás is csak akkor, ha van olyan felület a szerveren, amin terminal emulátor fut:
Minimál WM lehet, hogy kell a szerverre...
Egyszóval max ilyenekkel van/lenne esélyed.
-
válasz
growler #82592 üzenetére
Hiszen majdnem az lett a digitális jólétünk alappillére !
Szerencsénkre rajtuk kívül más nem így gondolta, de legalább már nem csak az Ubuntu a fő ellenség, hanem a galád írek is!
Pedig milyen barátságos kis társaságba kerülhettek volna a digitális nemjólétűek.
(#82594) tordaitibi
Ha megtudják, hogy teljes megelégedettséggel egy Ubuntu-t használsz, akkor majd leszedik rólad a keresztvizet!
Amúgy mint látható, eddig jól megfért az iso az indián cicik mellett! Végül is tesztelted és nem élte túl, ilyen is van!
Indián cicik tesztelésére is felkértek, ha már ez egy ilyen vegyes gyüjtemény?
Akkor azt olvastam hogy befejezik, felszantjak es a helyet is behintik soval, de jelenleg is mukodik a bP projekt.
Ó jaj, sokan mehettek volna a Siratóasszonyos topikba!
-
válasz
tordaitibi #82584 üzenetére
blackPantherOS-v18.1SE-x86_64-Renegade-DVD.md5
fájlból is kitöröltem az md5 kiterjesztést, ekkor megkérdezte hogy a fájl már létezik, felülírjam?
Mondom persze, enter és az iso fájl eltűnt, mégegyszer leírom, ELTŰNT, köddé vált, megsemmisült, nincs a kukába, nincs sehol, visszahozhatatlan az 1,7GB méretű iso fájlNagyszerű! Egy igen újszerű és hatékony módja Linux alatt a ganéj kitakarításának a meghajtóról!
-
válasz
tordaitibi #82492 üzenetére
& Denizer
Most, hogy mondod, tényleg tudja ezt az Energiakezelő app is! Jobbról a 2. kis elem ikon.
Ha nem egérgörgő, akkor balkatt és csúszka.
-
Nekem a Dell gépen Quadro K2000M VGA a transformersek közül csak a prime van fenn, a primus meg optimus nincs.
Próbáld feltenni az
nvidia-prime
csomagot, itt Cinnamonon még fenn van a panelapp isnvidia-prime-applet
néven enélkül tippem sincs, miként lehet váltani.Látom pálcikaWM-et raktál fel, akkor szenvedni akarsz!
-
Ilyenkor lehet a RAM hibás, de akár alaplapi elektronika is galádkodhat, nem tudom mennyire rugalmas a memória hely, hogy tudnál-e bele dupla méretet rakni a még működő foglalatba, ha nem akkor érdemes felrakni a zram-ot, kevés RAM-nál ennek a tömörítési eljárása hozhat valami pozitívumot akár. De tény, hogy az a gép már retired kategória.
-
-
válasz
#68216320 #82410 üzenetére
What is Arch User Repository (AUR)? How to Use AUR on Arch and Manjaro Linux?
Szerintem rakj fel egy AUR helper, Octopit meg Pamac-ot használtam már, ott menüben lehet engedélyezni az AUR tároló használatát.
Nekem kicsit kínai a leírás nem AUR helperes része, de nem is vagyok egy Archer.
Te sem egyelőre, de ismered a vadász meg a medve viccet biztos.
-
válasz
tordaitibi #82391 üzenetére
....hallod én ugyanígy vagyok, nemegyszer fórumokba keresek rá ha valami gond van hogy mit is írtam én 1-2 éve ebben a témakörben..
Hát Tibi komám, ennek több oka is lehet, de a leggaládabb talán az, hogy már csak emlékeinkben vagyunk fiatalok... persze egyébként minden szempontból is!
(kérdezd csak meg a zasszonyt)
Már jó ideje minden hasznosnak gondolt linket elmentek piszkozatként a Gmail-ben is, tárgy adott, kb az írás címe, aztán téma szerint rendezve elég jól visszakereshető!
-
...olvasom én a fórumot minden nap, csak csendben ülök a hátsó ülésen és tanulok.
Hasonlóképpen vagyok én is ezzel.
Kivéve az utolsó kifejezést, inkább azt is felejtem, amit valamikor tudtam, szerencse, hogy rengeteg hsz-t írtam anno.
Most én voltam a látóasszony, mert ilyenbe még nem futottam bele.
Hát ugye a látóasszony nem belefut a problemába, hanem megláttya még azelőtt!
A RAM meg olyan madár, hogy adott gépekbe nagyon ritkán kompatibilis, amit csak úgy előhalászol a ládafiából. De ezt tuti jobban tudod nálam.
No persze a gépről annyi infó van, hogy anyósomék gépe......hát ugye így minden tiszta!
-
Szeva! Azt hittem azért nem írsz már jó ideje, mert valamit konyítani kezdtél a hibaelhárításról!
Ilyen esetekben fenntartásokkal fogadjuk a nálunk is laikusabb távoli esetbeszámolóit, nyilván nem leállításkor lesz kernel panic üzenet, mivel egy ilyen üzenet akkor jön, ha nem képes bootolni az adott rendszer, szóval ami nem tudott elindulni, az nem is tud leállni!
Amúgy ha ott a kimenetben a RIP sor, akkor egyszerű a helyzet.
Mit akarnál még tudni? Írhattál volna reggel a Látóasszonyok topikjába is ennyi erővel!
# journalctl # systemd - leállás vizsgálata
Ezekkel egyébként elkezdhetsz valamit, Mint-en a /etc/systemd/journald.conf fájlban a storage érték default auto, szóval kell legyen infó!
Szóval csak ügyeskedj, elemezgess, tesztelgess, aztán meglátjuk mi jön ki belőle. De ne reménykedj nagyon. Nem sok esély van arra, hogy a HDD épp ott kap bad sectort, ahol az indító fájl van.
Most olvasom, hogy a RAM kampeca....filléres tétel, de nem érdemes már bele másikat venni, ki tudja mi miatt ment tönkre, ott már maga a hw-környezet kezd kampeca lenni! :-(
-
válasz
growler #82366 üzenetére
Szerintem a Gpartednek inicializálnia simán sikerülni fog, utána meg jó lesz a Disks/Lemezek alkalmazás a formázáshoz. A Mintstick valóban rendkívül egyszerű és üzembiztos, de épp az általad említettek miatt nem javasoltam én sem. Egyébként majd 8 éve ezt használom ISO kiírásokra és mindig hibátlan volt az eredmény. Kolléga egyébként Lubuntut használ jelenleg.
-
válasz
Eastman #82364 üzenetére
Itt legalább kiírja a program, mit kell tenned, Gparted Eszköz / Particiós tábla létrehozása menüpontra menve újra inicializálod az eszközt:
Ezután működnie kell a formázásnak, ha mégsem, akkor az eszköz agg korára való tekintettel kampeca lett.
Nekem pár éve kifejezetten jónak számító 64gigás Sandisk pen lett totál kampeca....de itt még azért nem tartunk esetedben.
-
válasz
Warton #82329 üzenetére
Az a furcsa számomra, hogy menet közben ilyet nem lehet csinálni az sda-val, mindenképpen valami külsős OPrendszerről lehet csak partícionálni.
Hát ugye, ha az sda-ról fut a rendszer, akkor azt semmi nem fogja tudni piszkálni és ez bizony nagyon jól van így! Egyébként a Linux Mint és más disztrókon is default fenn van a Gparted, ami esetenként telepített verzión má nem lesz ott. Viszont egy live rendszert bebootolva simán le lehet tölteni bármilyen appot, ami belefér a RAM-ba és használni is lehet.
-
válasz
sh4d0w #82315 üzenetére
Én minap a Win10-zel is találkoztam, életemben először. Azt hittem megkedvelem, de miután képtelen voltam Linux iso-s pendrive-ról bootolni vagy 5x, rá kellett írnom a kis Thinkpad eladóra és ő elárulta, hogy amikor indul a Win, nem elég kikapcsolni, hanem utána 6sec kikapcs gomb kell, hogy bootolni tudjak penről.....no szóval szerinted meddig élt utána a csodás Winx?
Ja, kb addig, amíg lord Hambi VB reménye az utolsó körben!!!
Egyik se hiányzik cseppet sem!
-
-
válasz
Eastman #82321 üzenetére
Ez elég érdekes, de miután előkerestem ezeréves 2gigás pendrive-okat, nálam is ugyanezt csinálta a Gparted. No de sebaj, a Lemezek/Disks alkalmazás meg kell legyen nálad is! Az viszont simán megcsinálta a formázást.
Mindent így hagytam alapon:
a jobb gombra nyomtam, a Következő feliratú,
utána ezt mutatta:
ez lett az eredmény:
Utána fájlkezelőben teljesen szűz állapotot mutatott, szóval ezzel is tégy egy próbát!
(egy 900MB körüli fájlt másoltam rá, de az a szokásos volt, 98%-ig pillanatok alatt másolta, utána 5 percig semmi, de végül csak átmásolta)
Simán beolvassa a fájlkezelő az ISO fájlt!
-
-
válasz
RaZroX #82297 üzenetére
Hi! Nekem totál kínai, amiket említesz, de ezeket nézegesd:
iCloud
iCloud Notes and iCloud for Linux, the best clients to access iCloud from Linux
Using Apple iCloud in Linux, step by step Guide 2022 -
válasz
Warton #82298 üzenetére
Ez is miért nincs automatizálva, hogy megnyomod a formázás gombot és felkínálja, hogy leválasztja a meghajtót igen/nem? Ráböksz az igenre és már formázza is.
Szerintem ezzel a ponttal meg is válaszoltad magadnak, miért nem olyan automatizált egy particionáló program:
5. .. Ezért pl. a 70+ éves fateromnak, aki egy számítógépes antitalentum simán felraktam a gépére egy LinuxMintet, amitől megtáltosodott a gépe és szereti használni, persze Windows külalakkal, hogy ne zavarják meg a dolgok.
Kb úgy néz ki, hogy ha valaki képtelen rájönni, hogyan lehet particionálni/inicializálni/formázni egy meghajtót/particiót, az ne is tudjon ilyen műveletet végrehajtatni. No ez az igazán felhasználóbarát megoldás.
Szerintem kicsit távolodj el a hűdeklasszfreewindows szemlélettől és mindjárt másként fogod látni a gubancok megoldását is.
-
válasz
CPT.Pirk #82238 üzenetére
Nem omlik össze, csak nem tölt be semmit.
De legalább a HP 8570p ventije ment mint az állat, úgy fogtam le, hogy ne emelkedjen el az asztaltól!
Viszont másik notin semmi ilyen nem volt és a 8570p-n lévő tök friss telepítésű Mint C 20.3 alatt is csendben működött a FF, pont emiatt nem gondoltam arra, hogy valami FF bug lenne.
(#82237) Sanyi.mTs
de ha szerinted (túl) nagy kockázatot rejt a telepítése, akkor inkább hanyagolom.
fatpingvin ft nem konkrétan a Brave-re gondolt, hanem általánosságban próbált óvni:
viszont azt hadd jegyezzem meg, ha ez nem volt világos akkor nem ajánlatos random külső forrásokat engedélyezni, simán be lehet így kapni egy malware-t a következő frissítési ciklusban
A linkelt módszerrel nyugodtan telepítheted a Brave-et.
-
válasz
tordaitibi #82113 üzenetére
-
válasz
#68216320 #82111 üzenetére
Én azt a megoldást követném és követem jelenleg, hogy nulláról particionálva felrakom az alaprendszert, beállítom a csomagkezelőt/hálózatot/nyelvet és teszek rá valam DE-t.
Ez tökéletes út egyébként, de láthatóan kimaradnak igen lényeges elemek belőle, mint a megjelenítés legoptimális biztosítása, adott hw-környezethez a szükséges sw-es feltételek alkalmazása.... Ilyenekre gondoltam főleg, jelenleg bizonyos lépéseket kihagysz és ha ez visszaüt, akkor próbálod a helyzetet elemezve megoldani azt. De gyakorlatilag jó ez így is, kb olyan, mint a puzzle, előbb értelmezhető képrészletek alakulnak ki, aztán egyre inkább kezd összeállni a big picture!
Fog ez menni láthatóan neked, nem is azért emlegetem az alapokat, mert szkeptikus lennék, szóval lehet így is....
-
válasz
#68216320 #82107 üzenetére
Kernel mode setting
Kernel Mode-settingVagy alapban van nouveau driver a kde felrakással és az kergül meg?
Kernelben van a driver, emiatt alkalmazzák ilyen esetekben a modesetting kernel opciót. A DE-nek ehhez semmi köze. Tényleg nem véletlenül említettem, hogy ezt totál az alapoktól érdemes csinálni, ha meg akarod érteni a rendszer felépítését/működését.
-
válasz
#68216320 #82103 üzenetére
Tudni akarom mi es miert van ugy konfigolva, ahogy van.
Ez esetben nincs olyan megoldás, amivel fenti célt eléred, egyértelműen el kell kezdene az elejétől újra.
De ha megnézed az ebben leírt lépéseket és érted a mit, miért-et, akkor ne kezdd előröl: How to install & configure nvidia driver on arch linux
Itt már ugye nyilván azt feltételezik, hogy egy egyszerű konzolos install nem okoz gondot.
Ilyen a pure Arch install!
-
válasz
tordaitibi #82087 üzenetére
Ha legközelebb elakadnál ezzel:
Fix libpng12-0 Missing In Ubuntu 18.04, 19.10, 20.04 Or 20.10
Ez meg a minapi témához neked meg zoltanz komámnak:
-
válasz
zoltanz #82019 üzenetére
Csak egy tipp, de tegnap lemaradt a repo sorról a non-free....hátha...
Ezt a részt nézd meg innen.
Add "contrib" and "non-free" components to /etc/apt/sources.list, for example:
# Debian Bookworm
deb http://deb.debian.org/debian/ bookworm main contrib non-freeUpdate the list of available packages, then we can install the nvidia-driver package, plus the necessary firmware:
# apt update
# apt install nvidia-driver firmware-misc-nonfreeDKMS will build the nvidia module for your system, via the nvidia-kernel-dkms package.
Restart your system to load the new driver.Vesa mode itt is okoz problémát: Can the latest stable Debian be compelled to run in vesa mode, rather than the motherboard graphics card, if the said card doesn't have drivers available
Akár ezt is átbogarászhatod: (SOLVED) Problem after installation of nvidia-driver
Ezt is, hátha találsz benne valamit:
How to Install or Upgrade Nvidia Drivers on Debian 11 Bullseye
Egy kis MX...
How to permanently force VESA driver? -
válasz
zoltanz #82012 üzenetére
gfx.webrender.software
gfx.webrender.all
gfx.xrender.enabledHa ezeket megnézed az
about:config
oldalon, látni fogod, mi a helyzet. Csekkolhatod is az eredményt aabout:support
-banÉrdemes még a font renderelést is állítani.
# Firefox webrender fonts render scroll
-
válasz
Milkoo #81988 üzenetére
terminalba beírod:
sudo apt install nautilus-admin
Enter, jelszó, Enter
fordítózott szöveg
A Nautilus Admin egy egyszerű Python kiterjesztés a Nautilus fájlkezelőhöz, amely néhány adminisztrációs műveletet ad a jobb klikk menühöz:
Megnyitás rendszergazdaként: megnyit egy mappát egy új Nautilus ablakban, amely rendszergazdai (root) jogosultságokkal fut.
Edit as Administrator: megnyit egy fájlt egy rendszergazdai (root) jogosultságokkal futó Gedit ablakban. -
válasz
szbalogh #81953 üzenetére
Igazán nincs mit! Kb ez a terület eddig számomra sem volt ismert, max fel sem merült bennem, hogy ne futna Ubuntu/Linux alatt is tökéletesen.
Wie NVMe-Flashspeicher Schreib- und Lesevorgänge beschleunigen
Thomas Krenn írásában ott a lényeg!
Az NVMe-nek gyors környezetre van szüksége
PCIe 4 esetén meg ugye ez hatványozottan igaz.
-
válasz
szbalogh #81948 üzenetére
2018-ban kapott egy patchwork-ot a kernel, azóta kb nincs sebesség gond a PCIe 4.-gyel, de valóban lényeges, milyen sebességét akarod kihasználni, access time lényeges vagy a susteined write, szekvenciális írás....egyszóval ugyanúgy támogatja a PCIe 4-et, mint más OS.
Ezek alapján nézegesd meg ezt a pár tesztet:
Corsair Force MP600 PCIe 4.0 NVMe SSD Benchmarks On Linux
Western Digital WD_BLACK SN850 NVMe PCIe 4.0 SSD Linux Performance
Samsung 980 PRO PCIe 4.0 NVMe SSD Linux Performance(#81950) CPT.Pirk
NVME driver azért kifejezetten hasznos a hardver alá.
-
Nem gondoltam én, hogy nem jók a gépek, kicsit a vicces részt emeltem ki, mivel jelenleg más nagyon nincs!
Emlékszem arra, valami HP Elitebook-ot vett a szomszéd és még Te sem tudtad kinyírni semmivel! Amúgy az ügyfélképeken látom, hogy vannak ott jó használt üzleti gépek, amik alapból csak jók lehetnek.
-
Eladtak mindent, de legalább láthatjuk az elégedett Lakatos Dzsenifer meg akármi Márió boldog képit! Kicsit elriaszt az ilyen vevői arcképcsarnok, de hátha kerül fel valami gép is.
Nemsoká itt fogsz majd vigyorogni a sor végén!
Sztetoszkóp meg giganéző homlokpánt legyen majd rajtad!
Fura emailcíme van a vállalkozásnak amúgy!
-
Régebbi üzleti notebookok kb mind szerelhető, persze én inkább csak meghajtó/RAM csere szempontjából ismerem, mást meg ilyen eszközökben nem nagyon akar cserélni az ember. De az adott típust mindig érdemes lecsekkolni, ha ennél jobban bele akarsz túrni, rám ez nem annyira jellemző. Ez a múltkori HP Zbook 140eft körül nagyon jó vétel lett volna, ezeket ennyi idő alatt agyonvágni sem lehet nyugati cégeknél, ahonnan jönnek ezek. Sajna eléggé megcsappant a beszerzési források száma. De érdemes vadászni, ha belegondolok, egy új consumer gépet 150eft körül még arra sem találom méltónak, hogy egy Zbook de akár a Dell bivalyölő alátétének használjam.
Én is akarok majd venni egyet nrd-éktől.
Ez miez amúgy? Megnézegetem, ha tudom mi ez, hogy kb mit vennék innen, persze nekem most egy darabig nem kell új, remélem legalábbis....sajátnak majd a Dell Precisiont állítom be, érdemes költeni rá, kicsit instabil a billentyűzete a ráborított borocskától, gondolom a savas hatás miatt az alulap, ami a belső részt védi, kicsit filmkorrodált, de tényleg nem engedett folyadékot a belső komponensekre!
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- sziku69: Szólánc.
- sziku69: Fűzzük össze a szavakat :)
- Napelem
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- Vicces képek
- Amazon Kindle
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- EA Sports WRC '23
- Samsung Galaxy S23 Ultra - non plus ultra
- További aktív témák...
- Csere-Beszámítás! MSI Suprim X RTX 3080 10GB Videokártya!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RX 7600 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! HP 255 G7 - AMD A4 I 4GB I 128SSD I HDMI I 15,6" FHD I Radeon I HDMI I W11 I Cam I Gari!
- Apple iPhone 12 Pro 128GB Kártyafüggetlen 1Év Garanciával
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T480s - i7-8GEN I 16GB I 256GB I 14" WQHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest