- Milyen billentyűzetet vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Kiderült mit tud a Nintendo Switch 2 rendszerchipje
- Házi barkács, gányolás, tákolás, megdöbbentő gépek!
- Milyen egeret válasszak?
- Milyen monitort vegyek?
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- ZIDOO médialejátszók
- Computex 2025: "ragadozó" QD-OLED monitorok az Acer fémjelzésével
- VR topik (Oculus Rift, stb.)
Új hozzászólás Aktív témák
-
Piftuka
veterán
válasz
viking19 #1115 üzenetére
"talán a megvilágítás[S]i technika miatt- kap a világos rész egy ilyen glóriaszerűséget."
Így helyes a kijelentés.
Amit láttál, az ún. "blooming" jelenség. LCD televíziónál természetesnek mondható, hiszen a LED háttérvilágítás fényeit nem tudja "panelszendvics" arra dedikált szűrőrétege 100%-ban kiszűrni.
Mivel nem pixel szinten történik a világítás ki-bekapcsolása, óhatatlan, hogy a fényes képrészek körül a legjobb szűrés mellett is van egyfajta "derengés".
Nem FALD-os, de jóminőségű, fényszivárgástól mentes panellel szerelt tévénél ez kevésbé tűnik fel.
A kiváló kontraszt, és az emberi szem a javunkra dolgozik. A sok fényes terület körül is ott van a derengés, de a "tökéletes" fekete részekkel látványban nem tűnik fel, mert a kép teljes területén ugyanakkora a mértéke.
A Samsung Q60 és Q70 esetében tehát erről van szó.
A FALD technológia esetében viszont, ami előny, az hátrány is. Viszonylag sok zóna van, és a nagy része mögött lekapcsolja a világítást, amely területeken a fekete tényleg fekete, és azok a területek nem világítanak.
Viszont az emberi szem kapásból azokra a képrészekre fókuszál, ahol a fényes képtartalmak látszanak. Egy nagy fekete háttér mellett (pl. egy sötét erdőben játszódó jelenet, vagy metróalagútban a falon lévő 1-2 lámpa, stb.) a fényes tárgy rendkívül szembetűnő.
A szemed arra áll rá, és sokkal intenzívebbnek látja a fényes terület melletti, tökéletesen fekete részek és a fényes rész közötti határt. Gyakorlatilag még optikailag is felerősödik az a bizonyos "derengés".
Ezt a gyártók különféle, a saját hardverük és szoftverük által vezérelt "Dimming" megoldással igyekeznek csökkenteni.
Vannak rosszul sikerült implementációk, és vannak hatékonyak.
Utóbbiak közül az egyes gyártók más-más megközelítést alkalmaznak. A SONY processzora a legjobb a piacon, ám sajnos rendkívül kevés zónát alkalmaznak. Viszont a rendkívül jó színreprodukció, a piacvezető mozgásmegjelenítés, és a finom átmeneteket biztosító profi "dimming" metódus megmenti a FALD-os tévéiket.
A Panasonic processzora ugyanolyan jó (sőt, talán az a legjobb), de ők szakítottak a FALD megoldással, így talán már soha nem tudjuk meg, mire lenne képes egy olyan LCD készülékben, mint a zseniális "DX900" volt.
A Samsung processzora kevésbé fejlett, ezért ők nagyon agresszív "dimming"-et használnak. Olyan erősen leszabályozza a fényerőt a megvilágított területeken, hogy a "blooming" jelenség minimális.
Ennek eredményeként viszont ún "black crush" jelenség tapasztalható, ami az árnyékok részletességének elvesztésével jár. Cserébe a fekete szint természetesen kiváló.
Ezt láthatod a Q80 és Q90 tévéken. "Koromsötét" szobában tévézéshez jelenleg ezek a legjobb LCD televíziók.
(És a SONY Z8/9 sorozat tagjai, csak azok még drágábbak, mint a legtöbb QLED. Bár, ha így folytatja a Samsung a termék- és árpolitikájával, akkor nem kérdés, hogy a SONY "Z" sorozat jobb vétel lesz. 2-3 millió forintért egyértelműen a SONY jobb vétel, mint bármelyik 4K/8K Q90/Q95 készülék.)
Aztán itt van a Hisense, amely még nem tudott a fentiekhez hasonló minőségű processzort alkotni, viszont a konkurensekhez képest nagyon sok zónával dolgozik, és szoftverből agresszívan szabályoz, miközben piacvezető fényerőt produkál.
Ezek kombinációjával megalkotta a jelenlegi egyik legjobb "dimming" megoldást a piacon. A tesztelők egyöntetűen az élre sorolták a végeredményt, a SONY, TCL és Samsung tévéi ellenében, gyakorlati használat mellett. A Q90 van vele "egálban".
Fontos tudni, hogy náluk ez oly' nagy mértékben szoftverfüggő, hogy pár hónapja az egyik frissítés tönkretette a kiváló eredményt. Annyira feltekerte a fényerőt, hogy romlott a fekete szint és erősödött a "blooming".
Egy következő frissítéssel ezt orvosolták, ám még az is lehet, hogy a Media Markt-ban kiállított Q8F tévé az ominózus, rosszul sikerült szoftverrel futott.
És ha figyelembe vesszük, hogy az áruházban "bemutató" módban fut minden készülék, akkor könnyen belátható, és megérthető a végeredmény. Hiszen azokat a módokat éppen ilyen (rendkívül erős megvilágítású) környezetbe tervezték; gyakorlatilag maximális fényerő, és "vivid" színmegjelenítés jellemző rájuk.
Mindezek miatt soha nem lehet 100%-ban releváns, amit az áruházban látsz.
Amikor ott tesztelsz tévéket, akkor előtte "Normal" módba kell váltani a képbeállítást a készülék menüjében, és behangolni az alapvető funkciókat a szerinted jónak vélt, neked tetsző módba.
És még így is csak arra a következtetésre juthatsz, hogy milyen teljesítményt produkál a készülék intenzíven fényes környezetben.
A többi teszteléséhez "sötétszobára" lenne szükség, ami sajnos már nem jellemző az áruházakban. (Korábban még a Media Markt-ban is volt.)
-
DonJoee
tag
válasz
viking19 #1115 üzenetére
"Megnéztem mediában"......
Ez régen (90-es évek eleje-közepe, sőt, előtte az "átkosban is") úgy volt, hogy a hozzáértő, (barna köpenyes
) bolti eladó kicsomagolta, kirakta polcra a bemutatóra szánt tévéket, majd a lehető legjobb tudása szerint beállította őket. Utána megnézhette és a látottak + pénztárca vastagsága alapján kiválaszthatta a kedves vevő, hogy melyiket is szeretné hazavinni.
Ez a kétezres évek elejére úgy módosult, hogy a még mindig hozzáértő bolti eladó azokat a tévéket állította be igazán jól, amiből a bolt nagyobb forgalmat remélt/kívánt elérni. A többi csak "out of the box" ki volt csapva a polcra, nesze paraszt, nézzed, de xar... vedd inkább a "szebb képűt"!
A 2010-es évek közepére aztán a jó vízvezeték szerelőkkel és szobafestőkkel együtt a hozzáértő műszaki bolti eladók is nyugatabbra helyezték át a székhelyüket (és lett belőlük odakint pizzasütő, hotel takarító, netán hozzánemértődemárnyugati vízvezeték szerelő és szobafestő, de ez egy másik sztori) és a mögöttük keletkező űrt mindenféle más szakterületről jövő, neadj'sten iskolapadból tegnap kiesett emberekkel töltötték be, akik szerencsés esetben töréskár nélkül ki tudnak csomagolni egy tévét, akinek meg van olyan ismerőse, aki hallott már olyan emberről, aki kapizsgálja, hogy létezik valami "bóti üzemmód" ezeknél a tévéknél, na az be is kapcsolja a szemkiverető, kontrasztot, fényerőket, szaturációt, maxra felba...csavaró bolti üzemmódot...
És akkor ehhez jönnek még hozzá az ún. "termékfelelősök", a mindenféle sony-s meg lg-s meg samsungos fekete pólóban grasszáló, nézelődőket utcalány módjára leszólító "eladók".Szóval az, hogy a boltban kitéve milyen képet lát az ember egy tévén, manapság már nem sokat számít. Igen, gondolom a MM direkt erre kialakított, kissé elsötétített bemutató sarkában levő Sony meg Samsung cuccokat azért jól (jobban
) beállítják. Netán az itt említett cégektől kapnak is beállítási infókat, esetleg egy embert, aki kijön és belövi a kitett, milliós kütyüket.
De ilyen szerintem a Hisense-nél nincs. Úgy látod, ahogy kivették a dobozból.
Ezért manapság arra törekednek a cégek, hogy a tévéjük "out of the box" (alias OOTB)-élménye a lehető legjobb legyen. De hogy legyen a legjobb, ha minden tévét más és más környezetben, fényviszonyok között üzemelnek be? Szóval xar ügy ez még mindig. Próbálkozások vannak a drágább szegmensben: környezeti fény érzékelése, paraméterek ahhoz való igazítása stb. De minden valamit magára adó tulaj elsőnek ezt kapcsolja ki, mert a szoftver úgy sem találja el minden vevő ízlését, max a mérnökét, aki anno megalkotta ezt az egész fényérzékelős izét...Úgyhogy még mindig többet tudhatsz meg egy tévéről egy ilyen fórumból (hosszabb távú tapasztalatok), mint egy boltban, 10-15 percig előtte állva. (Ha ismerősnek van és elmész megnézni a beállított tévéjét, az más tészta.)
Itt, ahogy néztem, mindenki úgy nyilatkozott, hogy a 8Q-s tévéje lever mindent (árkategóriájában). Senki sem méltatlankodott glóriákkal meg más képhibákkal kapcsolatban (ez ugye megint csak beállítás kérdése: visszaveszed a háttérvilágítás erejét...)Nekem egy 7500-as sorozatú tévém van, sima direct led, semmi FALD, egyszerre megy az összes háttérfény. Mégis úgy érzem, hogy ennyiért (180 alatt, 65") nem igazán tudtam volna jobb tévét venni. Most már így, többszöri "sima tévénézés" után sokkal többre tartom, mint holmi Nintendo konzolt kiszolgáló megjelenítő, de ez már a gyereké, hadd élvezze.
Nyilván nem egy LG OLED, de nem is Orion meg Navon meg ég tudja milyen low level kategória. Olyan közepes. Nekem nagyon bejött. És ha lett volna rá keret, biztosan a 8QF-et vettem volna (65"-ban gondolkodtam).
Bocs a hosszúért, de muszáj volt kiírni magamból, hogy manapság a "szaküzlet"-ből egyre inkább hiányzik a "szak"...
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Még annál is nagyobb akkuval érkezik a Redmi K80 Ultra
- Folyószámla, bankszámla, bankváltás, külföldi kártyahasználat
- Kávé kezdőknek - amatőr koffeinisták anonim klubja
- Gyúrósok ide!
- Bittorrent topik
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Windows 11
- Motoros topic
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest