Hirdetés
- Azonnali informatikai kérdések órája
- Milyen HASZNÁLT notebookot vegyek?
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Nem tudja garantálni a TSMC a tiltólistás cégek kizárását
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Riasztó topik
- Házimozi belépő szinten
- Hobby elektronika
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- OLED monitor topic
Új hozzászólás Aktív témák
-
Raymond
titán
Csak par dolog igy elsore:
'' A kisebbik HD szabvány 2-szer, a nagyobbik több mint 4-szer annyi képpontot tartalmaz, mint a meglévő európai szabvány.''
A nagyobbik 5x annyi keppont 2073600 vs. 414720 (vagy 442368)
''Az x helyén lehet ''i'', vagy ''p''.''
720i nem letezik.
''...a jó öreg MPEG-2...a másik két társához képest 3-4szer annyi helyet foglal, mégis egy magas bitrátával kódolt Mpeg-2-es HD film a házimozi rajongók kedvence lesz, ez adja a legjobb minőséget.''
Ennek epp az ellenkezoje bizonyosodott be az elso HD-DVD vs. BR tesztekben.
''...a Microsoft wmv9 családjába tartozó VC-1 (wmv-hd) kódolási eljárás. ...meglepően jó képminőséget ad, de mivel zárt szabvány, talán kevésbé lesz elterjedt.''
Mindharom szabvany ugyanugy elfogadott mindket tabor altal, nyitott vagy nem az lenyegtelen. Egyebkent a megjelent filmek zome VC1....
''Célszerű olyan panelt választani, amelyen a fizikailag megtalálható képpontok száma megegyezik valamelyik szabványéval, így kaphatjuk a legtisztább, torzításmentes képet. (tehát a panel vagy 1280x720, vagy 1920x1080 felbontású legyen).''
Sok szerencset. Majdnem az osszes panel 1366x786 felbontasu, 1280x720 nagyon keves van. Ez a szomoru valosag.
Van meg tobb is, de per pillanat se idom se kedvem... -
L3zl13
nagyúr
''azért nem az 1080p, mert az sokkal nagyobb sávszéességet igényel, mint az 1080i (+40%)''
Nem pont a duplája? -
lorcsi
veterán
persze, ha valaki bármit hozzá tud még fűzni ehhez itt a lehetőség
asszem nincs is még ilyen topic
HD - High Definition (Magas Felbontás)
Szabványok:
Jelenleg kétféle szabvány létezik a nagy felbontású digitális mozgókép folyamokra nézve.
720x : 1280*720 pixeles felbontás [16:9]
1080x : 1920*1080 pixeles felbontás [16:9]
Az x helyén lehet ''i'', vagy ''p''. Az ''i'' jelentése interlaced, a ''p'' pedig a progressive megjelenítést takarja. Mivel a HD mozgókép anyagokat kimondottan nagy felbontású LCD, Plazma, Projektor megjelenítőkre tervezik, így valószínűleg a ''p'' szabvány lesz elterjedtebb.
HDTV, DTV, HD-DVD rövidítések jelentései:
HR-HDTV : High Resolution High Definition TV ( ''Nagy felbontású HDTV'' )
HDTV : High Definition TV ( ''Nagy képélességű TV'' )
PDTV : Pure Digital TV ( ''Tisztán digitális TV'' )
DSRIP : Digital Sateilittle Rip ( ''Digitális műhold Rip'' )
HDTV-nek azokat a releaseket hívják, amik teljesen digitálisak és sugárzásuk 720p-ben (60fps) vagy 1080i-ben (30fps) történik.
PDTV-nek azokat a releaseket hívják, amik digiális forrásból származnak direkt digitális jelkibontással például egy DVB-{S,T} pci kártyán vagy egy HDTV kártyán át. Ide tartoznak az olyan nem HDTV-formátumú digitális adások is, mint amilyen az Enhanced Digital TV is ( ''Javított digitális TV'' ), melyet a FOX használ és HDTV kártyával rögzítik. NEM ide tartoznak az olyan digitális forrásból származó anyagok, melyeken analóg átalakítást végeztek (pl. egy digitális műholdvevőt S-Video kimeneten vezetnek bele egy TV-Tuner kártyába).
A HR-HDTV HDTV formátum (1920*1088,29.97i vagy 1280*720,59.94p), 960x528 WS (szélesvásznú) felbontású, érintetlen AC3 kódolású hanggal.
[Szerkesztve] -
lorcsi
veterán
A HD részletei
Sokan hiszik úgy, hogy a HD csak a képminőség javulását hozza, holott ennél jóval többről van szó: a HD-vel nem csak a páratlan minőségű kép, hanem az élő koncert minőségéhez fogható hang, és interaktív tartalom is párosul, most ezeket különbontva vizsgáljuk meg.
[link]
A fenti képen láthatóak a jelenlegi (NTSC,PAL) valamint a HD (720p, 1080p) szabvány közötti felbontás különbségek. A kisebbik HD szabvány 2-szer, a nagyobbik több mint 4-szer annyi képpontot tartalmaz, mint a meglévő európai szabvány. (forrás: wikipedia.org)
Jelenleg két féle szabvány létezik a nagy felbontású digitális mozgókép folyamokra nézve:
720x : 1280*720 pixeles felbontás [16:9]
1080x : 1920*1080 pixeles felbontás [16:9]
Az x helyén lehet ''i'', vagy ''p''. Az ''i'' jelentése interlaced, a ''p'' pedig a progressive megjelenítést takarja. Az optikai tárolókon megjelenő HD tartalmak mind progresszívek lesznek, míg a HD televíziózásban ma a 720p és az 1080i az elterjedt (azért nem az 1080p, mert az sokkal nagyobb sávszéességet igényel, mint az 1080i (+40%)
Léteznek ennél is nagyobb felbontású videók, de ez már a digitális mozizás témaköre.
Akit részletesebben érdekel: [link]
Kódolási eljárások:
Három videó kódolási eljárást használnak a HD műsorterjesztésben: MPEG-2; H.264/x264/AVC; valamint a VC-1 (wmv-hd).
Az első a jó öreg MPEG-2, mely a DVD-k jelenlegi egyetlen szabványos mozgókép formátuma. A szabványon semmilyen változtatást nem végeztek, pusztán a (jóval) nagyobb bitrátával érik el, hogy a nagy felbontású mozgókép tárolására alkalmas legyen (10-20Mbit/s). Ugyan a másik két társához képest 3-4szer annyi helyet foglal, mégis egy magas bitrátával kódolt Mpeg-2-es HD film a házimozi rajongók kedvence lesz, ez adja a legjobb minőséget.
Következő jelöltünk a trónkövetelő, a H.264 néven ismert kódolási szabvány (használják még rá az x264, AVC, MPEG-4-AVC kifejezéseket is). Az mpeg csoport dolgozta ki ezt a formátumot kimondottan a nagy felbontású videó anyagok gazdaságos tárolására, a lehető legjobb minőségben. Ha össze akarnám hasonlítani, akkor a mostani egyrétegű DVD-n képes eltárolni HD-ben (1280x720) egy közel 2 órás filmet, plusz egy Dolby Digital 5.1 hangsávot, valamint tetszőleges számú feliratot, a kép minimális (szinte észrevehetetlen) romlása mellett. Ráadásul a szabvány nyílt!
Végül, de nem utolsó sorban a Microsoft wmv9 családjába tartozó VC-1 (wmv-hd) kódolási eljárás. Szintén nagy felbontású videók kódolásához találták ki, meglepően jó képminőséget ad, de mivel zárt szabvány, talán kevésbé lesz elterjedt.
A 3 szabványt támogatni fogja minden Blu-ray és HD-DVD lejátszó!
A jelengi HDTV adások mindegyike Mpeg-2 alapú, de már most lehet tudni, hogy a nagyságrendekkel jobb helykihasználás miatt több meglévő, és leendő szolgáltató a H.264-es szabványt fogja használni (a jelenleg használt Transport Stream technológia ezt lehetővé is teszi!).
A hang:
Az audió világában is sok ujdonságra számíthatunk. A meglévő PCM 5.1, a Dolby Digital 5.1, valamint a DTS 5.1 képezik a gerincet. Ezek mellett azonban már a láthatáron van a Dolby Digital Plus, és olyan lossless formátumok, mint a Dolby TrueHD és a DTS HD. Ez utóbbi lossless (veszteség menets) szabványoknál lehetőség lesz a 6 csatornás 192kHz/24-bites, valamint a 8 csatornás 96kHz/24-bites mintavételezésű hang tárolására is. Minden eddigit felülmúló hangminőségre számíthatunk.
Interaktivitás:
A HD nem csak kiváló minőségú képet, és hangot, hanem interaktivitást is jelent. A két konkurens szabvány egyaránt kínál majd olyan lehetőségeket, melyekkel az interneten keresztül tölthetünk le a megvásárolt filmhez (javított) feliratokat, werkfilmeket, extrákat, trailereket, de a sebesség gyorsulásával majd elérjük, hogy a filmeket sem valamilyen médián, hanem az interneten keresztül vásároljuk, és töltjük le. Az interaktivitásról további részletek a két optikai formátumot taglaló leírásunkban találhatsz, a megjelenítőkkel szintén külön cikkben foglalkozunk.
Emészthető leírásnak találtam ezért betettem ide.
Ha téma külön topikra érdemesül vállalom, hogy gyüjtök cikkeket bele.
HDTV
A nagyfelbontású szabványokról már szó esett, most vegyük górcső alá a HDTV készülékeket:
Alapvetően a mai HDTV-k két technológiát használnak: az egyik a DPD (plazma), a másik pedig az LCD, illetve a DLP projektorok.(vannak még különböző technológiák, mint a projektros TV, de ezekre most nem térek ki). Mind a három technológiának megvannak az előnyei, és a hátrányai egyaránt:
PDP(plazma):
-előnyök:
színhű
nagyon magas kontraszt (akár 10.000/1)
szinte tökéletes fekete
nagy látsózög (160fok +)
-hátrányok:
esetenként alacsony fényerő
kisebb modelleknél (nem HD felbontású) kevésbé részletgazdag kép
a statkisu képrészek ''beégése''
valamivel nagyobb fogyasztás
régebbi modelleknél utánhúzás
LCD:
-előnyök:
magas fényerő
HD felbontás mellett részletgazdag kép
a megfizethető kategóriában és méretben ezek a készülékek dominálnak
nincs ''beégés''
-hátrányok:
kevésbé tökéletes fekete
hiába egyre gyorsabbak a kijelzők, a gyorsan mozgó kontrasztos részletek még most is elmosódhatnak
DLP projektor:
-előnyök:
a moziélményhez lehető legközelebb a projektoros technológia áll
nagy képátló (1-2 métertől felfelé)
készüléktől függően magas kontraszt (10000/1, vagy akár magasabb)
szinte tökéletes fekete
nincs utánhúzás
nincs beégés
-hátrányok
a projektor lámpájának rövid élettartama (~3000 óra)
csak a teljesen elsötétített szobában élvezhető igazán
Valójába mindhárom technológián van még mit csiszolni, de a gyártók folyamatosan dolgoznak a ''szépséghibák'' kiküszöbölésén.
Mit jelent a HD-Ready kifejezés?
(forrás:[link])
A képmegjelenítő HD-ready megjelölése azt jelenti, hogy a készülék alkalmas a nagyfelbontású televíziózás vagy más nagyfelbontású videojelforrás képének megjelenítésére. A képmegjelenítőnek ehhez az alábbi követelményeknek kell megfelelnie:
- A képernyő (pl. LCD, PDP) vagy képmegjelenítő eszköz (pl. DLP) minimális sajátfelbontása 720 fizikai sor, széles (16:9-es) képarány mellett.
- A képmegjelenítő eszköz nagyfelbontású (HD) bemeneti videojelet fogad az alábbi csatlakozókon keresztül: Analóg YPbPr, és DVI vagy HDMI.
- A HD-re alkalmas bemenetek a következő HD videojel formátumokat fogadják:
-1280x720 @ 50 és 60Hz progresszív (720p), és
- 1920x1080 @ 50 és 60Hz váltott-soros (1080i).
- A DVI vagy HDMI bemenet támogatja a (HDCP) tartalomvédelmet.
(általában az utolsó ponton szoktak megbukni a készülékek)
Manapság a HD műsorszórásban a 720p és az 1080i szabványok vannak elterjedve (azért nem az 1080p, mert a progresszív anyag átviteléhez nagyobb sávszélességre van szükség), ezért nem árt, ha készülékünk tudja kezelni ezeket, bár ez egyelőre nem a készülék, hanem egy majdani set-to-box dolga lesz (részletek lejjebb).
Mire figyeljünk a vásárláskor?
Legyen a készüléken: (csak a legfontosabb dolgokat sorolom fel, elsősorban szemelőtt tartva a jövő-állóságot)
Csatlakozók:
- HDMI (HDCP támogatással!) (vigyázzunk! HDMI-ből már 4 féle van a piacon: 1.0; 1.1; 1.2; 1.3 : törekedjünk a legújabb szabvány támogatására!)
- Componens
Panel:
Kontraszt arány
Kisütési idő (ms)
Élettartam (Garancia!)
Célszerű olyan panelt választani, amelyen a fizikailag megtalálható képpontok száma megegyezik valamelyik szabványéval, így kaphatjuk a legtisztább, torzításmentes képet. (tehát a panel vagy 1280x720, vagy 1920x1080 felbontású legyen).
Hang:
Aki egy kicsit is érzékeny a hangminőségre, az röhögve ugrik át ezen a részen és sajnos igaza van: a legkevésbé a készülék hangja alapján döntsük el, hogy melyik kijelzőt választjuk, mert már 15-20ezer jó magyar Forintért is lehet kapni egyszerűbb fadobozos 5.1-es rendszert, ami bőven ''ráver'' a HDTV-kbe integrált hangsugárzókra (tekintsünk most el az 1 milla fölötti készülékektől).
Képátló:
Természetesen minnél nagyobb, annál jobb (és drágább is) a kijelző, de vigyázat, ha a képátlóval nem nő egyenes arányban a készülék felbontása, akkor csökken a megjelenített kép minősége is: nagyjából 100cm-es képátlóig ajánlható a legalább 1280x720-as fizikai felbontású kijelző, 100cm fölött pedig már az 1920x1080-as felbontású panelek ajánlottak.
Tuner:
Rizikós kérdés: ma itthon csak analóg sugárzású adás van, de a jövő egyértelműen a digitális műsorszórásé. Személyes véleményem az, hogy egyszerűbb volna egy olyan készüléket venni, ami a HDTV szabványokat teljesen támogatja, és venni hozzá egy kiforrott és viszonylag olcsó analóg Set-top-box-ot, de az élet nem engem igazol, a helyzet egyelőre fordított: vagyis a HD-Ready (lásd: fentebb) típusú kijelzők hódítanak, melyekben analóg tuner van, és digitális set-top-box-szal lehet majd őket HD adás fogadására képessé tenni. Természetesen nem kell elrettenni emiatt egy HD-Ready készülék vásárlásától: ha a korábbi tanácsokat megfogadva vásároltunk, akkor minimális ráfordítással, vagy ingyen (kábel/műhold előfizetés mellé) kaphatunk olyan set-top-boxot, amivel tejes felbontásban élvezhetjük a HD tartamakat.
(a HDTV (High Definition TV) nem keverendő össze a DTV-vel (Digital TV): a DTV ugyanis csak 576i (SDTV=standard definition), vagy 480i (EDTV=enchanced defintiion) adások sugárzására jó egyelőre. Már hazánkban is fogható az Antenna Hungária által idított M1, M2, Duna TV DTV berendezéssel Budapest és Pécs közelében. Tulajdonképpen a DTV is alkalmas lenne HDTV adások sugárzására, de így országosan csak 5-7 csatorna lenne elérhető, míg hagyományos (SDTV) adásokból 50-60-at lehetne sugározni.
Konklúzió:
A fentebb megfogalmazott dolgok inkább javaslat, mint követendő dogma szerepét tölti be. Van egy csomó döntés amit (pénztárcától, és meglévő berendezésektől függően) magunknak kell meghozni a vásárlásnál. Viszont bárhogy is döntsünk, mindig próbáljuk, próbáltassuk ki a készüléket, és akár olvassunk utána fórumokban, nehogy az első bekapcsolásnál érjen minket hidegzuhanyként, hogy a berendezés képe/hangja stb, nem pont olyan, amit vártunk.
nem saját toll, de jól összefoglal sokmindent
[Szerkesztve]
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Apple IPhone 13 Pro Max 256GB,Újszerű,Dobozával,12 hónap garanciával
- Apple iPhone 14 Pro Max 128GB,Újszerű,Adatkábel,12 hónap garanciával
- Apple iPhone 16 Pro Max 256GB,Újszerű,Dobozával,24 hónap garanciával
- Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G 256GB,Újszerű,Adatkábel,12 hónap garanciával
- Samsung Galaxy A56 5G 256GB,Újszerű,Dobozával,12 hónap garanciával
- HP ProBook 430 G3 laptop Pentium 4405U CPU (hibás)
- AKCIÓ! ASUS ROG Strix G513IE 15 Gamer notebook - R7 4800H 16GB RAM 512GB SSD RTX 3050Ti 4GB WIN
- Samsung Galaxy Watch 5 40mm, Újszerű, 1 Év Garanciával
- LG 77CS6 - 77" OLED - 4K 120Hz & 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - Szupervékony
- Apple iPhone 13 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest