Hirdetés
Új hozzászólás Aktív témák
-
kisskd
tag
Sziasztok!
"Random" olvasgattam már elég sokat, de szinte mindenhol túl sok, vagy túl kevés volt a funkció, így nem vagyok benne biztos, az én esetemben jó irányú-e a tapogatózás.
Házi "mindenesre" lenne szükség, kinőttük az Zyxel NSA 325-öt, újabb vinyót már PC-be raknék, kérdés mit, és hogyan lehet egybe zsúfolni.
Funkciók/keretek:
- NAS (torrent, DLNA, 2-4 user egyszerre, többségében SD, max 720p anyag, 4K/3D sosem lesz, 1x8TB/2x4TB JBOD, raid fölösleges, HDD fiók jól jöhet még a jövőben)
- belül gbit vezetéken, kifelé 1000/200 mbit (jó lenne, ha hellyel-közzel kihasználható lenne)
- (open)VPN, max. 2-3 főnek: hálózat általános elérése + filmek távolról (esetleg mobilon is, transzkódolva) + relay ha nem szimpi helyről kell netezni
- homokozó self-hosted web jellegű alkalmazásokhoz (esetenként önálló linuxon, nem csak bedobva apache/nginx alá), családi használatra (yunohost stílusban)
- lehetőség szerint az adott szoba "médiaellátásra" futna egy kodi, vagy hasonló is
- halk, kis(ebb) fogyasztású cuccot szeretnék, szobába kerül de plusz pár watt, vagy 1-2 halkabb ventillátor nem lesz akadály
- open source eszközökkel szívesen játszok, nagy guru nem vagyok, de erre a gépre windowst smilyen formában/szinten nem raknék (openWRT-vel, Zyxel okosításával, Ubuntu állítgatásával, SSH-vel jóban vagyok)Kérdések:
- össze lehet-e ennyit normálisan gyúrni virtuális gépekkel? mit kéne kihagyni/külön rakni? A router integrálását elvetettem, hogy kihúzom-bedugom alapon tudjon a család is tüzet oltani, ha nincs net.
- "natív hypervisort" keresek (ha igen, valami praktikus tanács melyiket?), vagy az lenne egészséges, ha ubuntu/kész csomag menne a vasra NAS célokra, és csak az "apróságok" kerülnének virtualboxba, vagy hasonlóba?
- nagyságrendileg milyen hardver ajánlott ahhoz, hogy ne fussak ilyen korlátokba (vagy melyik funkciónál kell kompromisszumra számítani, ha ésszerű hardvert akarok)?
- ha a vason közvetlenül csak a hypervisor van, akkor elképzelhető olyan felállás, hogy külön virtuális gépekben több fajta NAS disztro fent van, és adatvesztés nélkül váltok köztük, vagy nem nagyon fogok olyat találni, ami nem sajátítja ki magának az adatHDD-ket / azonos fájlrendszerrel is elboldogul?A segítséget előre is köszönöm!
-
kisskd
tag
válasz bambano #4759 üzenetére
Csúnyán fogalmazva "játszani" ...
Értelmesebben: egyrészt mint külön "alkérdésben" is szerepelt, megnéznék több NAS rendszert is. Másrészt használnék pl. Kodit, esetleg cloudront, stb., ezekkel nem szeretném beszorítani magam abba, vajon van-e épp használt NAS OS-nek van-e ilyen pluginje (és az milyen régi, stb.), illetve a stabilan futó NAS rendszert nem is bolygatnám próbálkozásokkal, ha már elérhetőek ezek külön "disztró" formájában is (vagy ritkább esetben csak úgy).
Tévúton járok?
-
kisskd
tag
Sziasztok!
ARM alapú "célcsodák" után szeretnék egy olyan home servert összetákolni, ahol nem kell mindig agyalni, vajon a kütyü lassú, vagy máshol van a hiba, illetve hogy épp milyen szoftver nincs rá/nem frissül/stb..
Alapvetően SD (ritkábban HD) videókat szolgál ki a TV-re (DLNA/SMB), torrentezik, VPN kiszolgáló, ha "haza kell telefonálni", és kisebb selfhosted szolgáltatások próbálgatnék rajta a családnak, van hozzá gigabit LAN + gigabit DIGI.
Egyelőre úgy sejtem, proxmox+OMV lesz az én megoldásom, egy Intel 2390T + 8GB RAM + 128GB SSD-re. RAID nem kell, smi értelme nálam. Proxmox célja lenne a hardverfüggetlenség, és hogy az azzal, valamint selfhosted cuccokkal végzett kísérletezgetés minél kevesebb "üzemszünetet" okozzon a videók kiszolgálásában, nyugisabb úgy dolgozni, hogy nem nyaggat a család.
Kénék megerősítést szoftver ügyben:
Az OMV az az egyetlen NAS rendszer, ami egyszerre:
- "bevett", frissen tartott, nem egy ingatag mókolástól függ (Xpenlology)
- megoldható, akár egy "akármilyen" új adatmeghajtó hozzádobása JBOD stílusban, úgy h az adatok maradnak
- bármikor újra tudom 0-ról telepíteni a rendszert úgy, hogy az adatvinyót nem törlöm, csak átrakom az új rendszer alá
- az adatvinyót "vész esetben" linux alapokon simán tudom olvasni egy liveCD-vel
Proxmox alapokon:
- nem lesz komoly teljesítményvesztés a fenti felhasználás mellett OMV-vel
- "pár klikkesen" át tudom rakni a kész, összerakott OMV-t egy teljesen más hardverre
- ha jól sejtem a HDD passthrough lenne a jó opció arra, hogy később esetleg másik hostra/fizikai vasra visszaköltöztetve, esetleg rendszert váltva, vagy vész esetén liveLinux-szal böngészve is tuti elérhető legyen az adatvinyó?
Előre is köszi a segítséget, remélem ezzel az amúgy is lassú projekttel nem kell legalább fölös kitérőket tennem. -
kisskd
tag
Erre nem igazán gondoltam, látszólag a csapból is az folyt, hogy ez a virtualizálás már nem igazán erőforrásigényes, de erre nem gondoltam.
Alapvetően a felvétéseim helyesek? Honnantól lenne jó a hardver? Lehet inkább tuningolom a vasat alatt, ha eredeti felvetés jó volt.
Docker aranyos, vagy akár jó is, de ahogy nézem, alapvetően akkor jó, ha a tesztelendő rendszerből van "gyárilag" ilyen kiadás, ennél rugalmasabbnak tűnik a virtualizálás. A dockerrel úgy sejtem csak egy szélesebb plugin válaszatékba szorulnék be, nem? -
kisskd
tag
Nem arra akartam utalni, hogy bármi gond lenne a dockerrel, hanem arra, hogy úgy gondoltam, arra a célra, ami tervezem, nem az ideális irány. A linken sokkal több dolgot megtaláltam, mint ami rémlett, köszi a tippet! Viszont így sincs benne minden.
Szóval visszakanyarodva: a többi feltételezésem helyes? Abban a felállásban mi lenne egy "értelmes" CPU hozzá?
#6054 bambano: Fentebb pedig pont ez ellen intettek. Arra utalsz, hogy egy önálló OMV-nek is kevés a proci? -
kisskd
tag
válasz evilskati #6505 üzenetére
Szia!
2 ponthoz szólnék hozzá (amiről van tapasztalatom), igaz nem ez volt a kérdés, de talán segíthet:
Kell a RAID1?
Otthoni "fontos adatoknak" szerintem teljesen fölösleges/butaság a RAID1. Ugyan 1 HDD hibától megvéd, de semmi mástól (géphalál, tűzkár/vízkár/oszkár). Cserébe elég költséges (dupla HDD, RAID vezérlő, vagy szoftveres RAID-del való bűvölés), és az előnyeit (folyamatos szinkron, folyamatos rendelkezésre állás) nem használod ki otthoni környezetben. Amit erre költesz/ezzel bűvölsz, az sokkal több értéket ad neked, ha külső HDD-re másolsz 1-2 hetente és leadod a nagyinál/cloud tárhelyet bérelsz, és titkosítva feltöltöd a fontos dolgokat éjszak/nagyinál vagy havernál leraksz vmi kis egyszerű eszközt (rpi, stb.) egy külső vinyóval, és oda szinkronizálsz minden este. Drágább/bonyolultabb nem lesz összességében, cserébe egy lokális atomtámadást is túlélnek az adataid, kivéve az elmúlt pár órában/napban mentetteket (és ha elhal a helyi vinyód, akkor be kell avatkoznod, hogy újra lásd az adatokat). Igénytől függően még lehet mókolni inkrementális megoldásokkal is, és akkor még némi user error/szoftverhiba/zsarolóvírus elleni védelmed is X napig.USB3-es átalakító:
Saját élményeim alapján nem raknék 7/24-es használatra külső házba merevlemezt. Jók ezek adatot hurcolni, meg "elrakós backupnak", de tartósan használva sokszor megsinylették a vezérlő butaságát/hűtés hiányát/nem tudom mit, pontos okát nem tudom/kerestem (azon túl, hogy vettem jobb/fém házat), viszont a benyomásom alapján mindenkit lebeszélnék ilyen ötletekről. -
kisskd
tag
válasz tasiadam #6642 üzenetére
Mértél már fogyasztást ténylegesen? Nálunk az irodában egy Asus CS-B+i7-4790S+16GB DDR3+2x3,5" WD Red HDD+ 3x2,5" WD Black HDD + Bitfenix Formula Gold 450W PSU + 2-3 12cm venti + APC UPS vesz fel 5 napnyi mérés alapján 50W-ot a konnektorból átlagban, úgy, hogy megy rajta egy Ubuntu (AD + mailszerver + fájlszerver + pár apróság + minden éjjel teljes backup).
-
kisskd
tag
válasz tasiadam #6646 üzenetére
az itthon építés alatt járó "NAS" pillanatnyilag nem muzsikál ilyen jól: egy Xeon-1260L (+B75N MBO, 8GB SO-DIMM DDR3 + mSATA SSD + i350 dual LAN + külső tégla táp + üres proxmox) = 25W. Ha ugyanezen benyomom még egy virtualizált Win10-t (üresen), akkor 56W, nincs smi alulfeszelve, se optimalizálva, csak ahogy kiesett az ISO-ból. (de ez pillanatnyi, és nem stabil, éjszaka így hagyom, hogy legyen átlag)
[ Szerkesztve ]
-
kisskd
tag
válasz tasiadam #6650 üzenetére
Nekem is rémlett ilyen, de már kezdem feladni, hogy hiszek a "nevezéktanoknak", mert mindig van kivétel. Az intel.com szerint van, ezt néztem, amikor vettem, és annyi jutott bele a tapasztalat szerint, hogy egy parancssorom legyen, nekem ez eddig elég volt
[ Szerkesztve ]
-
kisskd
tag
válasz evilskati #6678 üzenetére
Ez egy jó kérdés. Nekem az alulfeszelés, és társai kimaradtak az életemből, lehet ez már marad is így
Igazából nagyon nem ástam (még) el magam a fogyasztás témában, csak gyorsan megoszottam pár nem laborszintű, gyors mérést. Én szerintem fogok keresni továbbra is gyárilag alacsony TDP-z bizonyos helyekre, mert mint írtam, a fordított tuning nem az én terepem, viszont pl. 1-1 passzív megoldás szimpatikus. -
kisskd
tag
válasz melkvi88 #6867 üzenetére
Elvileg mehet. Gyakorlatban a 7/24 + headless üzem nem az, ahol nagy barátom volt a windows kliensekre szánt verziója. Szerintem kicsivel több idő beállítani, de sokkal kevesebb szenvedés később egy célzott linux. Te kvázi egy nagyon alap NAS-t, meg egy HTPC-t akarsz összegyúrni, ehhez legyorsabban úgy sejtem egy LibreELEC segítségével jutsz.
-
kisskd
tag
válasz freelanced #7151 üzenetére
Én mondanék egy köztes mérést, csak, hogy legyen mihez viszonyítani:
kisirodai szerver, levelezik/NATol, "kiterhelve" nem nagyon van, de sosem alszik igazán, 1 hétig mértem, konnektorból, egyben egy alvó 19-es LCD-vel, és a gép UPS-ével.
Konfig: Asus CS-B (7/24-re tervezett, de nem "szerver", mATX MoBo) + Intel i7-4790S + 2x8GB DDR3 + 2db WD Red 3,5 + 3db WD Black 2,5 + PCIE NIC + 2db 12cm venti + Bitfenix Formula Gold 450W
Cakli-pakli az átlag 1,29kWh/24h volt, ami azt jelenti, hogy csökkentett-rezsicsökkentett áron is "csak" 2700Ft/hó, 33k/év. Szerintem kár rugózni ennyit a CPU-MoBo pároson, hacsak nem kell a passzív/nagyon halk működés (én is csináltam, de rájöttem, sok értelme nincs). Fogyasztásban "soha" nem térül meg (ez az összfogyasztás, ennek sokat mondok, ha a harmadát megspórolod azonos perifériák mellett a CPU-n), cserébe amikor kéne, nincs craft. -
kisskd
tag
válasz freelanced #7218 üzenetére
Nem túl szofisztikált a fogyasztásmérés, egyszerű kontektorba dugható kütyü. Emos FHT 9999 van rányomva, de ezzel a névvel több kiadás is van a keresőkben, nem tudom, hogy a csak a tokozás, vagy a bele is más. Terveztem már építeni egy korrektebb dobozt, benne egy rendes, hitelesített mérővel, de idáig még nem jutottam. Annyi "gagyiságteszt" volt, hogy egymás után dugtam ezt, meg egy hasonlót, másik márkából, és nem volt durva eltérés, szóval ugyanaz a véletlenszámgenerátor fut mindkettőben
-
kisskd
tag
válasz Rolcsi111 #7328 üzenetére
Én kicsit árnyalnám a képet, nagyon attól függ, mit akarsz, hogy akarsz, mi a cél, mi az erőforrás.
Nem reprezentatív mintám szerint 15 éve mennek PC alkatrészekből összerakott szerverek 7/24 az irodánkban, és nem volt ebből adódóan közel sem annyi kiesés, mint ISP hiba miatt, de még az átlag hazai kiszolgálású (KKV szintű) szolgáltatásoknál is jobban teljesít.
Nyilván ehhez kell több speciális körülmény:
- relatíve sok, és nagy e-mail postafiók kevés emberre (meg sok munkatársi hanyagság),
- relatíve (cégmérethez képest) sok tárolandó dokumentum (bár itt már utolért bőven a felhő), amit távolról is el kéne érni
- óriási jelentőségű rövid, rendszertelen csúcsidőszakok, amikor "mindenáron" el kell érnünk a fájlainkat (ekkor cserébe amit online kell forgalmazni, minimális, így egy mobilnet backup is elég, ha akár az asztalon összedrótozott HDD-ről, de megvannak a fájlok)
- lehetetlen helyekről jönnek/mennek mailek, amik mindenképp kellenek, nem működik, hogy "regisztráljon másik e-mail címet, ha rendelni akar a webshopból"
Ami tény, hogy elég sok a megoldandó feladat, és tapasztalataim szerint embert ebben a szegmensben nem fogsz találni. Vagy nem ért hozzá, vagy jó óradíjért megkér, hogy vegyél magadnak felhő fiókot, oszt jóazúgy, vagy sokkal nagyobb méretekhez szokott.
Meg kell nézni, mi a cél, és miből akarod elérni. Valszeg stabilabb lesz az XY multi üzleti felhőszolgáltatása pl. e-mailezni, és amíg szokásos méretű fiókjaid vannak, talán rentábilis is (ha óradíjon megy a konfig, amit nem fizettetnek veled erre is ki), de ebben az esetben pl. be lehet tudni, hogy ha vmi nem megy (mondjuk kiszedte az ügyfelet a spamszűrő, vagy épp az a ritka pillanat van, amikor megállt a rendszer), akkor nincs mentőöv, ez van, ehhez alkalmazkodunk. -
kisskd
tag
válasz bambano #7332 üzenetére
https://pikvm.org/, pl.?
Egyébiránt nem vitatom, hogy lehet jobbat, szebbet, okosabbat, meg 3-at földrajzilag redundánsan, meg stb., csak azt próbáltam jelezni, hogy van amikor nem ez az optimum. Ha ott van az iroda sarkában 15x gyakrabban lesz ISP/modem hiba, mint hogy SSH ne lenne jó net mellett. Ha meg kiszervezem low-budget VPS-re, vagy amire akarod, akkor jóval drágábban várhatom, hogy 3 nap múlva vki felveszi a telefont, ha bekövetkezik az a pont nagyritkán, amihez a távmenedzsment hiányzik. -
kisskd
tag
válasz bambano #7335 üzenetére
Szerintem (nagyon) nem beszélünk másról. Van jobb, drágábban, van közepesen jó, bonyolultabb, meg van a mezítlábas megoldás , amikor végső esetben be kell avatkozni fizikailag, ha már úgyis ott van a sarokban a gép (és ez van ahol elfogadható, nyilván sok helyen nem). Én is szeretem minél masszívabban megoldani az ilyen kérdéseket, nincs még piKVM sem, se más megoldás, de ha vascsere lesz, valószínű ez a kívánságlistára kerül. Viszont nem csak a licensszel olcsóbb, hanem nyilván bővíti+olcsósítja a kínálatot alaplap+kiegészítők frontján is, ha elég jó minőségi desktop alkatrészt venni.
Én sem a szeméttelepről guberálnám össze a 486-os alaplapokat, bár félve jegyzem meg, a (kismértékű extra redundanciát biztosítandó külön vasra rakott) éjszakai adatmentő szerver egy low-end desktop, Intel Celeron 430-as CPU-val ... igaz minőségi táp van mellette, napi 2 órát megy max, és ha letérdelne nincs kiesés + porosodik a raktár sarkában 2 komplett csere. A folyamatos üzemű vas 8 éve egy folyamatos üzemre tervezett Asus workstation (?) alaplap, előtte "nem alsópolcos", de tök átlagos desktop volt. 15 év alatt 1 már eredendően is régiből "guberált" alaplap halt meg a párhuzamosan használt 2-3 gépben összesen. Ami gond volt, ott sokkal többet nem remélnék egyszerű szerver vonalon sem. Volt táphalál, ami átjött a szünetmentesen, azt valszeg egy "minőségibb" sem bírta volna jobban, meg volt HDD halál, az sem lesz okosabb ebben a szegmensben szerver szinten sem, mint a használt WD Red, ha meg törik benne a tengely, akkor mind1. -
kisskd
tag
válasz tejeskifly #7353 üzenetére
Ment ilyen beszélgetés itt pár hete, ahogy ott is írtam, minőségi (!) PC alkatrészekből összerakott gép a nem reprezentatív mintám alapján elvan 24/7-ben, és igen, cserébe könnyen pótolható.
Fogyasztás ügyben annyit (nem túl hasznosat) tudok mondani, hogy nem feltétlen szabad elveszni a TDP-kben, mert a gyakorlatban, főleg ha nagyrészt nincs használva, messze lesz a ténylegesesen a falból felvett teljesítménytől, és nem is feltétlen arányosan változik azzal.
Áramszünet esetén való visszakapcsolásnál mi sem egyszerűbb: sima desktop alaplapokban is tudni szokta a BIOS ezt a funkciót -
kisskd
tag
válasz tejeskifly #7355 üzenetére
Nekem most régebbiek vannak használatban, Gigabyte B85TN, és Asus CS-B, ezeken használom "aktívan" ezt a funkciót, de emlékeim szerint az irodai ASRock/GB alaplapok is mind tudták, amiket használtunk (CoreDuo-tól i5 4.Gen-ig).
De megnézve a GA-EP45-DS3 userguide-ját, ennek sem kéne gondot okozni (angolul az 56. oldalon): BIOS --> Power Managment Setup --> AC Back Function --> Full-On (elismerem, a Memory nevű megoldásban nem bízok, én inkább az always-on verziót választom, inkább induljon el 2x feleslegesen, mint 1x nem). -
kisskd
tag
Nem csináltam, de gondolkodok hasonlóban (csak hát az időnyerőt kéne feltalálni). Ötleteim/máshonnan származó tapasztalataim:
- picoPSU/paneltáp a hangos helyére? Halk gépben gondolkodva én mindig arra indultam el, hogy az AC-DC konverziót rakjuk egy külső brickbe, a kábelkötegben disszipálhat kedvére, a passzív DC-DC konvertert meg hűtsük a többi "passzív" elemmel együtt egy kellően nagy házventivel, akkor elég 1 halk ventillátort találni, és annak méretében is nagyobb a sebesség.
- üzemeltettem USB külső házban, USB3 külső házban, és eSATA dokkolóban is vinyót, nekem tartósan mindig gondom akadt vele, az okát csak sejtem (nem árt, ha a HDD körül is átlehel egy kis levegőt a házhűtő), de én erre nem indulnék el.
- igazán feltalálhatná már valaki az értelmes áron kínált 2U-3U háézakat (tudom, tudom, az a fránya volumen hiányzik) -
kisskd
tag
Ennél már egy fokkal jobb egy openWRT-s routerrel próbálkozni legalább, de tapasztalataim alapján azt is max. nagyon kiegészítő funkcióra (pl. hálózati scanner tárhelyének) alkalmaznám szívesen a jövőben ...
Annyira még mindig nem drága az áram/eszik sokat egy régebbi, nem atomerős x86, hogy megérje ezzel mókolni manapság. -
kisskd
tag
válasz harusakura1 #8093 üzenetére
Ön összességében nem nagyon találtam "értelmes áron" ITX/mATX/ATX rack házat (max. néha Codegen 4U-t), azon túl, ha nagy mázlival találsz egyet aprón.
Ha normál mélységű 2-3U-ra van jó tipped, én azért is hálás lennék.
-
kisskd
tag
válasz bambano #8294 üzenetére
Azért lehet azt is ésszel csinálni. Ami fontos, ott úgy szokás építkezni, h a ne álljon meg az élet az okosítás nélkül se. Ami meg csak kényelmi, ott max. olyan funkciót veszítesz, ami amúgy nem lenne. Na meg nyilán fontosat nem felhőbe rakunk, gondolom ezért is merült fel a HA.
Pl. ajtókilincset nem tudom ki automatizál, de a zárnál okosabban szokás bent hagyni a sima cilindert vészfunkcióval, és belülről egy preparált kulcsot mozgatni az okosítással. Ha 3 évente megáll, egyszer előtúrod a kulcsod, a maradék 1094 napon meg nem kellett.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Centralion Blazer 400VA
- APC akkupack 15-20kV-os APC szünetmenteshez eladó
- APC Back-UPS PRO BR900G-GR 900VA szünetmentes tápegység, bontatlan, garanciális
- EnerGenie UPS-RACK-1500 1500 VA szünetmentes tápegység Rack
- Eaton Powerware 9130 2000VA RM 2U + Extended Battery Module (EBM) PW9130N3000R-EBM2 (5000VA UPS)
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest