Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29764 üzenetére

    Örülök, hogy valakinek ismerős ez a PointSource.
    Azt el tudnád mondani nekem, hogy pontosan milyenek is ezek a hangszórók, amik a PS-ban vannak? Persze, ahogy én tapasztalom, a hangdoboz-készítő cégek - legalább szóban - bizonyos módosításokat eszközölnek a gyári hangszórón, aminek - ha más oka nincsen - arra jó, hogy elvegye a kedvét annak, aki esetleg a koppintáson töri a fejét, mondván, ki tudja, mit módosítottak a hangszórón?
    Szóval, érdekelne az, amit megosztasz erről a dobozról.
    Én egyszer, régen csináltam egy dobozkát, aminek úgymond ihletője volt a PointSource, de persze a leghalványabb köze sem volt egymásnak a két dobozhoz, azon túl, hogy jókora rádiusszal én is körbemartam a dobozomat, lekerekítve az éleket.

  • szazbolha

    addikt

    válasz #71562240 #29767 üzenetére

    Most, hogy itt vagy kérdeznék egy nagyon csúnyát. Persze más véleményét is várom.
    Hangfalat szeretnék venni (álló, hátsó reflex nyílás kizárva, szép részletező, nagy teres, de valamennyi mélye is legyen) és most épp ez a célpontom: KEF IQ90 [link] , de nem találok eladót belföldön.
    Érdekes a magassugárzója, olyasmi mint egy koax, vagyis egy középsugárzóba centrálisan van beépítve egy magas

    Szentségtörés, de pár DIY hangfalamba autós hangszóró került.
    A kettőt összerakva elindult bennem a vezárhangya, hogy az IQ90-hez hasonló felépítésű hangfalat építenék. Természetesen az asztalos munka nem menne, azaz ívelt oldalak helyett párhuzamos vagy szűkülő lenne amit meg tudok csinálni.

    Van értelme egy ilyen projektnek?
    Tudom, hogy nem érem el a KEF minőséget még alsó High End-nek csúfolt autós hangszórókkal sem, de ezekből van koax értelmes áron.
    Sőt az is lehet hogy a költség sem lesz kevesebb mintha IQ90-et vehetnék használtan. De nincs.... meg barkácsolni érdekes dolog.

  • szazbolha

    addikt

    válasz #71562240 #29771 üzenetére

    Azért nem szeretnék hátsó reflexest, mert a hangfal alap pozícióban rá van tolva a falra, vagy max 10 cm-re húznám ki.
    KEF valahogy megoldotta az első reflex nyílást.

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #29771 üzenetére

    "Hátsó reflexnyílásból kijövő hanghullám fázisa alapvetően hasonló az előlapi hangszóró hanghullámának fázisához, míg az előlapon elvileg ellenfázisban jön a reflex. "
    Ez nyilván nem igaz. :)

    (#29772) kammerer
    :) Műszaki szempontból nem jó. Túl széles sávban szólnak egyszerre, hasonló hangnyomással a hangszórók.
    Vannak tévedések. :) Rezonancia környékén mindig kevésbé hatékony a szűrés. :)

    Én nem szeretem a párszáz Hz-es tartományt emelt hangnyomással, de el tudok képzelni olyan környezetet, ahol így lesz egyensúlyban az átvitel.

    (#29773) szazbolha
    Közvetlenül falra tolva, egy kisebb méretű helyiséghez sokkal inkább illeszkedik egy zárt doboz mélytartománya.
    A KEF nem oldott meg semmit. :) Csak így rajzolták meg a dobozt.

    (#29770) szazbolha
    Bármilyen dobozt elbénázhatsz, ez nem függ össze a hangszóró árával. :)

    A mélyközép membránja okoz gondokat 1-4kHz között, és a magashangszóró túl kicsi egy alacsonyabb váltáshoz, ami talán segíthetne.

    Talán ezt a SEAS hangszórót szeretem legjobban. :)

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz #71562240 #29771 üzenetére

    "Nem tartom lényegileg nehezebben elhelyezhetőnek a hátsó reflexeseket a fal szempontjából"
    És erre van valamilyen tipped? Hogy csináljam, ha a faltól max 5-10cm a hangfal hátsó része?
    Falam az van... és adott, nem lesz átrendezve a szobám.. néha már azon gondolkodom nyitott doboz kéne.

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #29783 üzenetére

    A keresztezési frekvencia mindig egyértelmű. A töréspontok, szűrőkarakterek-jóságok is. Ez csak egy LCR kapcsolás, hangszóróval lezárva.

    Nem süketszoba lenne a jó, hanem diffúz hangtérhez közelítő helyiség.

    (#29784) kammerer
    "lásd el csillapítással"
    Hiába, olyan méretekben lehetetlen egy lakótérben csillapítóanyagot elhelyezni, ami mélytartományban is észrevehetően hatna. Rendezetlen, részben visszaverő felületek, pl. könyvespolc sokkal könnyebben kialakíthatók.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #29786 üzenetére

    :) Ezek a dolgok nem (így) léteznek nagyrészt. :) Szóval nem ebben a formában.

    Csillapítani, rezisztív, szálas anyagokkal, nyomásmaximum pontban lehet hatékonyan. Ez mélytartományban nem kivitelezhető, hiszen λ~3,5m@100Hz.

    A problémák szinte mindig mélytartományban a legdurvábbak egy átlag (bútorozott) lakószobában. :) Ez a méretekből, és az azokhoz tartozó frekvenciákból egyértelműen következik.
    Csörgő hatású visszaverődések, tőled, közel egyforma távolságra elhelyezkedő, egymásra merőleges/párhuzamos visszaverő felületeknél jelentkeznek intenzíven, vagyis üres helyiségekben. :) Ez ritkán jellemző.

    A süketszoba természetellenesnek tűnhet, hasonló szélsőség, mint a körsugárzó rendszerek, csak a másik irányban. :) A diffundálás mást jelent.

    Legjobb talán a párhuzamosságokat csökkenteni. :) Ahol ez lehetséges. Utózengési idő mérések is sokat segítenek a pontos célpont megtalálásában. :)

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #29816 üzenetére

    Nem. :) Amit írsz, még mindig nem létezik. Nem számít, hogy előlap, vagy hátlap, ebből adódó fáziskülönbség nincs, és nem is lehet, elvileg sem. :) Átlagos b-reflex doboznál, ugyanazt méred a reflexnyílásnál, mindkét pozícióban, és azonosak lesznek a fáziskülönbségek is. A dolog frekvenciafüggő. Hangolási frekvencián 90° az eltérés, fölötte azonos fázisban szólnak, alatta viszont a különbség 180°, itt kioltják egymást, de ez teljesen független az előlapi-hátlapi pozíciótól. :)
    Valamit félreértettél.
    Ezek alapvetések, és akár könnyen mérhetőek, igazolhatóak is. Szóval rosszul gondolod. :)

    (#29818) 8th
    Nincsen mit. Ettől függetlenül, most, a H0816 helyett inkább mást használnék.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • cooler-mg

    csendes tag

    válasz #71562240 #29880 üzenetére

    Biztosan igazad van, akkor csak én nem láttam, fogtam műa sb-t, pedig jopár volt a kezembe, és nem satori. De hogy megbizonyosodjak jövő héten beugrom az akusztikaba és megkérem Gábort, hogy mutasson műanyagot is...... Szerintem nem lesz. 😁

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #29883 üzenetére

    Azért, mert igazán jót nem lehet. :) A magashangszóró eleve nem tud normálisan működni a körülmények miatt. :) Illetve, nem is fér el többnyire egy rendesebb dóm, mert nincs hely a lengőcsévén belül. Egy előnye van, az azonos középpont.

    (#29882) troll81
    Nagyjából igen. Ha nincs vele semmi probléma.

    (#29881) szazbolha
    Ömmm, szerintem nem kellene belemenned ebbe. :) Amit én írok, arról aztán semmit nem kell lehámozni, az úgy van jól, ahogy leírtam. :)

    A 27TFF adatlapon nincs ajánlott keresztezési frekvencia. Csak a terhelhetőségmérés adatait közölték. Erre gondoltál? :) Mert akkor félreértetted.

    Nyilván az egész logikai képtelenség lenne, hiszen egy hangszórót, önmagában, nem lehet keresztezni :) ugyanis nincs mivel. Ahhoz legalább egy másik kellene még.

    (#29884) cooler-mg
    :DDD Dehát minden SB Acoustics PFC műanyag kosaras. :DDD Plastic Frame.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz #71562240 #29883 üzenetére

    Megtaláltam a a Tannoy x8TF-ben lévő koncentrikus hangszórót. 84.000 Ft + szállítás + ÁFA + vám.
    És én is bizonyos vagyk abban hogy a Tannoy jobban megépít mint én.
    Ott látok rációt, lehetőséget, hogy egy hasonlót építek, ami xxx ezerbe kerül, és a vele azonos árban lévőtől jobban szól, jobban hasonlít arra amit szeretnék.

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #29893 üzenetére

    :D Értelmetlen amit írsz, hiszen az első mérésekből látszik, hogy mire lehet használni a hangszórót, és elsősorban a hangsugárzó többi hangszórójától függ majd a szükséges szűrési megoldás.
    A végső kompromisszumot pedig mindig te kötöd meg, például lehet, hogy bevállalsz egy alacsonyabb keresztezést, magasabb harmonikus torzítással, valami más cél érdekében.

    A gyártó azt mondhatja meg, hogy milyen frekvenciatartományban, és milyen körülmények között érvényesek a megadott adatok. És ennyi.
    A többit nem tudja kitalálni helyetted.

    (#29891) cooler-mg
    Látod rajta a típusszámot? Mert én igen. MNRX. Nem műanyag. A PFC az.

    Szóval emiatt a fém-nemfém kérdéskör miatt nem kell megmutatnod egy hangszórót sem. :) Maximum, ha azt akarod, hogy megmérjem, átalakítsam, és korrigáljam a hibát. :)

    Mert ahogy írtam, a baj nem ezzel műanyagkosár dologgal van. Amit a képeken mutatsz, SB12-es hangszórót, 1 és 2kHz között az is problémás. Bármelyik alap Discovery ScanSpeak sokkal jobb ebből a szempontból. :) Sokkal tisztább a középtartományuk.

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29899 üzenetére

    Kedves kammerer, ne haragudj, hogy a múltkori válaszodra nem reagáltam még, de mostanság egy költözés előkészítésében vagyok és igazság szerint minden előrevalóbb mint a régi hobbiim.
    De nagyon köszönöm a felajánlásodat és ha kicsit nagyobb nyugi lesz körülöttem, akkor biztosan kérek segítséget.
    Legutóbbi szösszenetem elsősorban shalafi66-nak szólt és végre sikerült is annyiban tisztázni a dolgokat, hogy számára a terep részben kuncsaftgyűjtésről is szól (a tájékozottság megcsillantása mellett). Ami - ha ő ebből él - érthető is. Ugyanakkor arról kevéssé vagyok meggyőződve, hogy hatásos vagy hatékony a tevékenysége.
    És ezzel nem bántani akarom, inkább segíteni, hogy ne történjen az, ami az én esetemben is, hogy bár nem értek a hangszórók lelkivilágához, mégis tudok olvasni a sorok között és többé-kevésbé érzékelem, hogy mi a valós segítség, mi a csaliként bedobott információ és mi az amikor valaki legyintéssel elintéz komplett hangszórógyártó cégeket.
    Persze, valószínűleg nem én fogom meggyőzni, hogy jobban is lehetne ezt csinálni.
    Ami az igényeimet, elképzeléseimet illeti, azt hiszem, elég nyitott vagyok. Amit fontosnak érzek, hogy szazbolhaval ellentétben kevésbé ad hoc jelleggel készüljön az a doboz. Részben mert meg kell gondolnom, hogy mire költöm a pénzem, részben mert igényes famunkát fektetnék a tárgyba, tehát az is számít.
    Az egyik fontos szempont, hogy ha már tárgyak tervezésével foglalkozok, akkor számít a külcsín. Például valaki linkelt mostanság egy háromutas dobozt egy DIY oldalról, ahol a hangszórók és a reflexnyílás is ahány darab, annyi tengellyel rendelkezett. Nos, én nem mondanám azt, hogy ez a doboz nem szól jól, de, hogy esztétikai szempontból nagyon barátságtalan, az biztos.
    Az ilyen utat biztosan elkerülném, akár olyan áron is, hogy a doboz mérete növekszik.
    Miután a projekt maga nem sürgős, így az is szempont, hogy mi van a piacon, aminek éppen kedvező az ára. Vagy mert a gyártó kedvezőbb árakkal van a piacon vagy mert valami kifutó darab és ezért adják olcsóbban. Szerszámos példákat tudnék mondani, de nem szükséges. Használt hangszórókészletet nem szívesen használnék, nincs annyi ismeretem, hogy ezt meg merjem lépni, illetve az ismételhetőség sem utolsó szempont.
    Ugyanakkor az sem cél, hogy valamit csak azért vegyek meg mert éppen olcsón adják.
    A valamihez való tervezés meg azért kevéssé szempont mert mióta megvettem az öregecske Denon pma 360 erősítőmet, Mission hangfalaimat, azóta most költözök harmadszor. (NAD3020-at, HeybrookHB1-et nem is emlegetve :) )A tér tehát változik és nekem a HES-n szerzett tapasztalatom az volt, hogy még egy szállodai szobában is tud jól szólni egy jó rendszer, tehát azt mondjuk elfogadom, hogy egy kis szobában bőven elég egy polcsugárzó, azt viszont némi fenntartással fogadom, hogy az álló doboz rosszabbul szólna. Legfeljebb nem futja ki magát.
    Ráadásul én már nem akarok nagyon vájtfülűt játszani mert az elmúlt években sokat romlott a hallásom. Szóval az is lehet, hogy a nagyobbik fiamat akarom szórakoztatni ezzel a projektek, aki zenél is, meg a füle is kitűnő.
    Százbolha,
    Majd neked is válaszolok még.
    Bocs az esetleges elütésekért, vonaton pötyögtem.

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #29921 üzenetére

    "sokkal könnyebb azonos gyár készletéből jól társítani"
    A hangszóró nem tudja, hogy milyen címkét ragasztottak rá gyártás után, és melyik márkanévvel értékesítették. Ez egyáltalán nem fontos.
    A képességek-paraméterek meghatározóak.

    "Reflex versus zárt konstrukció megfontolása is alap, különösen a membránméret függvényében."
    Ez nem a membrán hasznos felületétől függ, hanem, hangszóró szempontjából, a T-S aránytól, helyiség szempontjából pedig az első félhullámú rezonanciától, és faltól-saroktól mért távolságoktól.

    "Membránanyag is sokmindent eldönt az elérhető hangszínekről..."
    A membrán anyaga önmagában nem sokat számít, az a fontos, gyártás közben hogyan dolgoztak vele.

    A Morelnél nem igazán látni olyan hangszórót, ami megérné az árát. :) Mélyközepeknél nyomják a saját szabvány, Dynaudio másolat, nagy lengőcsévés vonalat, azok nem túl jók, de nagy a terhelhetőségük. Magasaknál meg 10k fölött a legtöbb haldoklik (szintén az egyik saját szabványuk miatt). És pár éve náluk is elég bizonytalan volt az összeszerelés minősége, rengeteg központosítási hibás magashangszóró jutott ki a gyárból, egészen a felhasználókig.

    Használtan nem biztos, hogy megéri hangszórót venni. A Vintage túlárazott, a többi meg vagy nem jó, pl. régi SEAS mélyközepek nagy része, vagy annyiba kerül, mint egy új (Vifa PL vonal), vagy öregedésfüggő hibái vannak (Vifa P), vagy hasonló áron van helyette jobb (Vifa M vs SS Discovery)...

    Esetleg olyan helyzetben szokott jó üzletet jelenteni a használt hangszóró, ha valaki megvette, majd végül nem használta fel, esetleg vett helyette másikat, és eladja a nem túl régi pár éves hangszóróit. :)

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29921 üzenetére

    Sok dolgot érintettél, én meg hosszú leszek...
    Természetesen az egyik út - amit már egyszer elkezdtem, aztán elszállt a fejemből - hogy előveszem a 20 éve megvásárolt Klinger-féle Hangdobozépítést és végignyálazom, aztán választok egy valamilyen típusú hangdobozt. Persze így is egyfajta intuitív alapon fogok dönteni mert nem nagyon látom át az elektroakusztika rejtelmeit.
    A másik, hogy hagyatkozom mások tapasztalataira, főleg olyasvalakiére, aki azt mondja, hogy a te zenéidhez (reneszánsztól Bartókig), a te eszközeidhez (CD-játszó, integrált erősítő) és a 15-20nm-es szobádhoz, az asztalos ismereteid függvényében talán ez és ez a legadekvátabb út.
    Azt már talán említettem, hogy én nem akarok elsőre sosem járt utat találni magamnak. Legszívesebben bevált konstrukciók "újracsomagolására" vállalkoznék. Feltételezem, hogy a DIY társadalomnak vannak kiérlelt darabjai, olyanok, amit, ha az ember betart bizonyos előírásokat, akkor csak nem tud elrontani nagyon.
    Tegnap linkeltem a kb. 15 éve készített kis dobozomat. Vettem olcsó SAL elemeket, amihez, becsületükre szóljon, kis füzetben mellékeltek dobozépítési rajzot. Ebből én a belső méreteket igyekeztem betartani, egyébként pedig vastagabb anyagból dolgoztam, másféle sarokmegoldásokkal és született valami, amiről persze fogalmam sincs, hogy szól-e úgy mintha a rajz szerint dobozoltam volna, de miután eleve annyit vártam tőle, hogy a konyhában egy onkyo receiverrel rádiót hallgassak rajta, arra a célra teljesen megfelelt. Egyébként a Mission 761i jelű dobozomnál persze gyengébben szólt, de nem is annyival, hogy el kellett volna keserednem. Sőt, azt állapítottam meg, hogy ha egy sokat szidott filléres cucc tud ennyit, akkor egy drágábbal is érdemes lenne megpróbálkozni.

    Szóval én most járhatóbbnak látom azt az utat, hogy nem én találok ki valamit és ahhoz próbálom a dolgokat mindenáron igazítani, hanem ha azt mondod, hogy neked ezzel és ezzel a hangszórókészlettel van tapasztalatod és az ilyen és ilyen dobozokkal, akkor szemügyre veszem és meglátom, hogy érzek-e affinitást hozzá?
    Ezt említettem legutóbb, hogy például ez a doboz lehet, hogy jól szól, de nehezen barátkoznék meg vele, ami az esztétikáját illeti. A rétegelt lemezt nem zárom ki eleve, de egészen biztos, hogy az élekre élkeményfa kerülne és megpróbálnám kimozdítani ebből a lapszabászati feelingből.

    Nem véletlenül említettem a PointSource darabot, ami megjelenésében is barátságosabb számomra. Azt például szívesen próbálnám olyan módon megépíteni, hogy állódoboz kerekedjen belőle. Hozzáteszem, azt a tervezői azért csinálták polcsugárzónak mert tömörfából van és minél nagyobb egy tömörfa "bútor", annál nagyobb az esélye, hogy a páratartalom-változásból eredő mozgások miatt elcsattanjon. Ha magának épít valamit az ember, akkor vállalja a rizikókat, ha tucatszámra kellene gyártanom másnak és garanciát vállalni rá, akkor százszor meggondolnám.


    A kérdéseidből egy biztos: magamnak szeretném elkészíteni a dobozokat. Ez az, amire úgymond képes lehetek, meg mondjuk arra, hogy jó esetben az legyen a többségi vélemény, hogy nem csúnya a doboz. :)
    A hangszórókra költendő pénzt pedig nincs értelme nekem megmondanom, sokkal inkább számít az, hogy mi az az árkategória, ami alá egyszerűen nem érdemes menni. A pénz egyáltalán nem vet fel, tehát az a pszichés hozzáállás nem játszik, hogy ha jól megterhelem a pénztárcámat, akkor a kielégülés egy része már adott, hiszen ha ennyi pénzt elvertem, akkor azzal már megvásároltam a mennyországba jutást. :)
    Százbolha érteni fogja: van sok fotós ember, akik például - az én véleményem szerint - be vannak oltva vizuális látásmód ellen. Többek között ők azok, akik megveszik a legdrágább fotós felszereléseket, műszakilag mindent beletesznek a projektbe, a képeik mégis legfeljebb vonalélesség szempontjából értékelhetőek. A példa persze rossz, mert a fényképezőgép csak egy eszköz a komponáláshoz, a hangsugárzó viszont a kész mű.

    A hangszórókat meg hiába nézem, nekem a paraméterek elég keveset mondanak.
    Első dolgom az volt, amikor megnéztem ennek a Troels Gravesennek az oldalát, hogy melyik az ő referencia darabja. És kiderült, hogy abban például ilyen hangszórók vannak:

    No, ha én erre ránézek, akkor annyit látok, hogy a mágnes rész (nem tudom mi a neve) nagyon meg van "buggyantva". Ennek az előállítása legalább nyolcszorosa egy forgástestének. Hogy ez a kialakítás feltétlenül szükséges-e ahhoz, hogy jól szóljon, azt nem tudom megmondani (mondjuk kétlem...) de jó ok arra, hogy nagyon drágán lehessen árulni, jó szolgálatot tesz marketing szempontból, mert messziről láthatja mindenki, hogy ez egy prémiumtermék. Legalábbis addig, amíg nem jön a kiskínai, aki gyárt valami hasonlót negyedáron.
    Magyarul: fogalmam sincs, hogy erre nekem feltétlenül szükségem lenne-e?
    De ha ránézek erre a kínai valamire, akkor azt mondom, hogy külcsín alapján ez is rendben van:

    Az az Accuton (a név nekem semmit nem mondott...) egy igen szép marketingmárka. Ezt nem leszólásból mondom, feltételezem, hogy jól szól, de nagy valószínűséggel a jóságának a döntő részét a design és a körítés teszi ki. És én ezt értékelem, még úgyis, ha nincs pénzem megfizetni.

  • AMDFan

    addikt

    válasz #71562240 #29931 üzenetére

    'Ellenben például az általam említett VIFA-SEAS-Scanspeak konglomerátumi és Focal hangszórókkal olyasmi tapasztalataim vannak, hogy ránézek a hangszóró fotójára, és nagymértékben tudom róla, hogy hogyan fog szólni, milyennek fogom hallani a hangját, akkor is, ha éppen azt az altípust még nem hallottam önmagában vagy hangdobozban'

    Ez fájt :DDD

  • AMDFan

    addikt

    válasz #71562240 #29936 üzenetére

    Következetes T-S paraméter intervallum? Mérted már meg hangszórók T/S paramétereit?
    Két olcsó hangszóró között hatalmas különbségek tudnak lenni. Olyanok amik alapján az egyiket 50 a másikat meg 70 literes dobozba (a számok hasraütésszerűek) kéne tenni. A jobb minőségű, és drágább hangszórók esetén a T/S paraméterek jóval közelebb állnak egymáshoz, és a gyári értékekhez is. Itt sokan 5-10 ezer forintos hangszórókból akarnak valamit csinálni, de hogy, azt sajnos ők sem tudják. Így nem sok értelme van a topiknak. Megkapják, hogy szar a hangszóró amit kinéztek. És? Nem értem, hogy miért veszi valaki személyes sértésnek, hogy az általa kinézett vagy kedvelt márkát valaki leszarozza...

    Attól hogy valaki megsimogatja a fejét, hogy okos, jó választás, biztosan lehet belőle jót építeni, hajrá hajrá, azzal semmivel sem lesz előrébb, max. azt hiszi. Aztán az X. bénán sikerült hangfal után feladja az egészet.

  • AMDFan

    addikt

    válasz #71562240 #29939 üzenetére

    Igen ez igaz, ilyen hangszórókból már megéri építeni, mert olyat lehet csinálni, amit csak jóval drágábban tudnánk megvenni gyáriban. Én is ezért építek hangfalat. Ráadásul ha van egy kialakult zenehallgató helyiségünk, akkor figyelembe tudjuk venni az akusztikai körülményeket a tervezésnél, amit ugye egyik gyártó sem tudhat, nekik általános elvek mentén kell fejleszteni.

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #29936 üzenetére

    A Hangkarakter nem létező paraméter. :) Csak homályos HiFi-zős fogalom valamire, aminek egyébként ésszerű magyarázata van. Mindig. És nyilván úgy változik, ahogy a hangszóró tulajdonságait alakítod. :)

    Amúgy azt a bizonyos termékvonalat, inkább az összes európai hangszórógyár, korábbi lágyrész gyártójának, beszállítójának köszönheted, dr. Müllernek. :) Meg azt is, hogy volt vagy ~800 000 darab P-s Vifa hangszóró, aminek termékvonalasan használhatatlanra öregedett a membránszéle a rossz arányú keverék miatt. :)

    "csak viszonylag kevéssé gyakható meg azzal, hogy milyen hangdobozban hogyan használjuk az adott hangszórót"
    :D Nem ismered a lehetőségeket. A sugárzásjavító foglalattal, simán és egyszerűen alakítható a teljes lesugárzott tartomány, nem csak mélyben, középen is lehet hatni vele.

    (#29937) AMDFan
    Itt most el lett nekünk magyarázva, mekkora csoda, hogy ha ugyanolyan anyagokból, ugyanolyan módszerekkel, ugyanazt a receptet használva, ugyanazok az emberek készítik a hangszórók alkatrészeit, akkor azoknak mérettől függetlenül is lesznek hasonló tulajdonságaik. :DDD

    Persze ettől még maga az alapanyag (fém, műanyag, papír, kerámia), önmagában nem meghatározó, az a fontosabb, hogyan használják.

    "A jobb minőségű, és drágább hangszórók esetén a T/S paraméterek jóval közelebb állnak egymáshoz, és a gyári értékekhez is."
    Ez sem mindig biztos. :) Pont a ScanSpeaknél vannak olyan hangszóróadatlapok, amiknek közük nincs a jelenlegi gyártásból vásárolható példányokhoz, már T-S-ben sem. Egyrészt azért, mert a membrán gyártásában nagyok a bizonytalanságok (Classic mélyközepek), vagy csak túl régi az eredeti mérés, és azóta változtak a felhasznált alkatrészek. :) Esetleg csak túlzottan bejáratták a hangszórót, és azt a kínzást egy normál felhasználónál nem fogják átélni a mozgórészek, így náluk nem is lesz meg a megadott engedékenység. :)

    Adatlapban sosem szabad bízni. :) Mindig ellenőrizni kell.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29931 üzenetére

    Nekem tiszta sor (logikáját tekintve) amit mondasz, azt meg helyén kezelem, hogy ha "ránézésre" tudni véled, hogy mitől mit lehet várni. Az nekem szimpatikus, ha egy gyártótól származik a készlet, mert feltételezhetően a mérnökeik (meg a marketingesek) is abból indulnak ki, hogy egymással köszönőviszonyban vannak a termékeik. Ez nem zárja ki, hogy lehetnek szerencsés öszvérmegoldások is márkák között, de ez tényleg azoknak a terepe, akik tudnak megfelelően mérni, válogatni. Ahogyan azt is el tudom képzelni, hogy aki mondjuk hangszóróboltban dolgozik, az megteheti, hogy mondjuk húsz darabból összeválogatja mérés alapján a neki két legmegfelelőbbet ha már ilyen jelentős a szórás a termékek között. Itt jegyzem meg, hogy általános tapasztalat alapján én túlzónak gondolom azt a gyártási szórást, amiről szó esett. Megfelelően technologizált gyártósoron nem illik 3-5százaléknál nagyobb eltérést produkálni. Úgy is mondhatnám, hogy az eltérésnek illik küszöbérték alattinak lennie, vagyis olyannak, ami füllel nem annyira, inkább műszerrel kimutatható. Jó esetben. Persze, megint olyan kijelentést tettem, amit majd valamelyik kolléga két szóval cáfolni fogja. :)
    És persze nekem is vannak rossz tapasztalataim, szazbolha kedvéért mondom, tavaly nyáron vettem két 70-200-as f4 Canon telét és végül mindkettőt visszavittem (nagy szívfájdalommal) mert mindkettő egyértelműen vacakabb volt mint a 15 éves darabom, amit végül inkább megjavíttattam (jó drágán...)
    Azt viszont elvárnám, hogy egy 40.000-es kategóriájú hangszórónál a gyártási szórást az elfogadható szintre szorítsák.
    Itt jegyzem meg, hogy míg a hifiben kézenfekvő egy kis ezotéria, én jobb szeretem a templomban és családi körben gyakorolni a hitéletet, a gyártásban pedig kellően materialista vagyok. Egy adott méretű, tömegű technológiájú műszaki tárgy gyártási költsége elég pontosan belőhető. Egy hangszóróé is. Szerintem a funkciója okán sok a homály ezen a téren. Nagyobb mint mondjuk egy akármilyen ipari elektromotor esetén, amikor tiszta sor, hogy mi miből és hogyan készül s mennyi lesz az ára. Szerintem a hangszórók túlárazottak és ennek a túlárazásnak csak azért nem érzem a létjogosultságát mert éppen a múltkor állapítottuk meg (nem én), hogy az elektroakusztika (mondjuk a számítástechnikához képest) egy eléggé kiforrott iparág, amiben kevés az igazán komoly előrelépés. Vagyis arra hivatkozni, hogy a knowhow-t kell megfizetni, kissé túldimenzionált.
    Általam jobban ismert technológiánál maradva, egy fürdőszobai lefolyórács elkészítése (öntödei szempontból) pontosan ugyanolyan meló és ugyanannyi anyag, mint egy bronz plakett leöntése. Mégsem ugyanazon az áron fogják elkészíteni mert tudják, hogy az utóbbi presztizsértéke egészen más.

    Ami a használt, kéz alatti vásárlást illeti, ebben nyilván semmi tapasztalatom. Persze, ha mondod, hogy mit keressek, akkor figyelhetem az ebay-en vagy ahol ajánlod.
    Nekem az lenne a legjobb, ha ajánlanál 2-3 lehetséges kombinációt én meg kicsit utánaolvasok, mérlegelek, barátkozom és eljátszok a gondolattal, hogy miként is lehetne "becsomagolni" vagy milyen anyagokat használnék szívesen, stb. Akár itt, akár privátban.
    Az a legkevésbé sem zavar, ha shalafi mester előre boritékolja, hogy nem lesz jó. A helyében én is ezt tenném, de nem vagyok a helyében, így az esélytelenek nyugalmával indulhatok. :)

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #29954 üzenetére

    "az utak számának célkitűzése után általában azt is előre eldönti az ember, hogy mekkora hangdobozt akar mekkora közép/mély hangszórókkal"
    Fordítva. :D Először mélytartományt és max. hangnyomást választunk, a helyiség tulajdonságaihoz illeszkedve. A maximális dobozméret az elhelyezésből úgyis adott. Ebből kiindulva kapunk mélyhangszórót és hangolást, és innen építjük tovább a tervet a magasabb frekvenciák felé.

    A kétutas-háromutas inkább ott dől el, hogy ért-e hozzá, vagy nem. :) Elsőre, háromutas hangsugárzó építésébe nulláról belevágni.. Reménytelen. :)

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29954 üzenetére

    "Tehát, ha majd odajutsz, hogy el akarod indítani a projektet adott pénzkeretet megcélozva rá,"

    Azt hiszem életszerűbb ha é először gondolkodom a lehetőségeken és em arra várok, hogy "odajussak". Perpillanat nagyban dobozolok, de nem hangfalat, hanem mondjuk ezer könyvet és egy fél élet lomjait. Hogy aztán nekikezdjek gelletlni, szobát festeni, lépcsőt felújítani, tudomisénmi... és addig vagy jegelem a témát vagy legalább esténként gondolkodom rajta.

    Jelen esetben nem tudom határozottan eldönteni, hogy mi a kabát és mi a gomb. Mint jeleztem, például a PointSource-féle megoldás szimpatikus, de csak azért mert az a hangdoboz 199x-ben határozottan tetszett. De nem az elv, hanem konkrétan az a doboz.
    De a (#29676) ban más dobozokat is említettem.

    Próbáljuk a dolgot onnan megközelíteni, hogy elmegyek a divatszalonba és egy tanácstalan nőci vagyok, akinek ajánlanak dolgokat, amiket lehet ajánlani jó szívvel. És akkor arra tudok válaszolni, mert ha meghallgatható dobozról van szó, akkor megpróbálom meghallgatni, ha látom a konstrukciót, akkor elmondom, hogy tetszik-e?
    Ez így nagyon nem tetsző megközelítés?
    Ebben benne van az a lehetőség is, hogy esetleg olyasmi valósuljon meg, ami a te fantáziádat is mozgatja. Persze, nem akarok teljesen kísérleti egér lenni :) :)
    Ha most a hasamra csapnék, hogy kétutas doboz kell nekem, az semmivel nem lenne hitelesebb vagy átgondoltabb mintha háromutast mondanék. Utóbbi nyilván drágább(?) lenne és a hangváltója a problémásabb. Kb. ennyit tudok. :)
    Számomra a gombot jelentő hangszóró az érdekesebb, abban az értelemben, hogy a dobozt képes vagyok befolyásolni, a belevalót meg nem. Ékszeres példával élve, a kőhöz készül a gyűrű, de van olyan is, amikor a meglévő gyűrűbe csiszol követ a kőcsiszoló.

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #29970 üzenetére

    :) Elsőrendű szűrés a magashangszóró előtt. :) Teljesen mindegy milyen erősítővel használják, ha kezeli az adott névleges impedanciát. Ez csak ilyen olcsó közszükségleti HiFi.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29962 üzenetére

    Úgy érzem most kicsit elakadtunk a rossz hasonlatomnál.
    De tegnap is linkeltem a (#29676) hozzászólásomat, amit tekinthetnénk kiindulópontnak, de azért tekintek el ettől, mert - ha már tőled kérek ötletet - akkor figyelembe venném amit írtál, vagyis, hogy bizonyos hangszórókkal, bizonyos típusokkal vannak tapasztalataid, másokkal meg nincsenek. Akkor meg nem akarok olyat írni, amit passzolnál tapasztalat híján.
    Tehát leírtam, hogy mekkora helyiségben, milyen zenével, milyen lánc végére illesztve képzelnék el hangsugárzót, és azt is leírtam, hogy mely dobozokkal voltak kedvező tapasztalataim (persze ennél írhatnék jóval többet is, de nem hiszem, hogy segítene)
    Ami pedig az árat illeti: az kb. megfelel annak, amit te is említettél. Persze, nagyon nem bánnám, ha inkább 30ezer környékén lenne egy komponens 50 helyett.
    Az előbb elkezdtem nézegetni a troelsgravesen.dk oldalt, de én legfeljebb annyit látok, hogy melyik doboz szimpatikus formájú és és melyik nemkívánatos dromedár. Ráadásul a fotó alapján végképp nem tudok az árra következtetni. Néztem egy három hangszórót tartalmazó dobozt, aztán azt láttam, hogy inkább 150Euro körüli árakon futnak a hangszórói. na, mondom, akkor választok egy nagyon egyszerűnek tűnő klasszikus kétutast, erre kiderült, hogy 400Euro a magassugárzó darabja. És ezek még csak az árak, fogalmam sincs a bennük rejlő tartalomról.
    Nem egyszerűbb ha azt mondod, hogy a magad tapasztalata alapján ebből és ebből a készletből érdemes ehhez és ehhez hasonlatos dobozt konstruálni?
    Én - csupán érzelmi okokból - egy álló dobozt szeretnék, de ha azt mondod, hogy igazából elég egy polcsugárzó a jó hanghoz, akkor engedek, kevesebb munkám lenne vele, kevesebb anyagot emésztene fel, stb.
    De ha még mindig nem elég az információ, amit megadtam, akkor tegyük a dolgot didaktikusabbá: egyszerre egy kérdést kérek és megpróbálok rá válaszolni.

  • topaz45

    tag

    válasz #71562240 #29970 üzenetére

    Köszönöm a válaszod. Ma jön meg,és megnézem,van-e benne váltó.

    Üdv. topaz45

  • #71562240

    törölt tag

    válasz #71562240 #29986 üzenetére

    A hangszórómárkával példálózásomhoz:
    A konglomerátumok manapság inkább úgy vannak, hogy Peerless-VIFA, SEAS-Scanspeak. Amellett, hogy többé-kevésbé egy cég mind a négy. Mondjuk, mint a Volkswagen-Audi-Skoda-SEAT ugyanaz pepitában.

  • szazbolha

    addikt

    válasz #71562240 #29986 üzenetére

    Majd én jól befertőzőm Soká fórumtársat az ad-hoc ötleteimmel, hátha valami átgondoltat kihoz belőle.
    Pl. Goodmans Axiom 301? Egy Trebax-al lehet már 100-120K-ből meglenne a pár.
    ,
    Vajon ez a darab sérült? [link] Fele-harmadáron és az eleje elég ócskának néz ki.
    Lehet a magamfajta hifi-lumpenproletár és szemét-hangfal gyártó magasak nélkül is megépítené... csak úgy alanatur hogy a kandalló mellett halljam a dorombolását. Vagy nyitottnak... olyan még úgy sem volt.

  • szazbolha

    addikt

    válasz #71562240 #29990 üzenetére

    Bátorság kammerer. Az élet rövid.
    Az a fura, hogy csak pár napja olvastam el az aláírásod (senkiét sem szoktam), és ekkor értetettem vagy fedeztem fel a nickneved. Meghatározó olvasmányom volt.
    Ma is beleborzongok:
    "Álltak az állatok,
    előttük zárt ajtók.
    Lövöldöztek rájuk,
    eljött a haláluk."
    .

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #29991 üzenetére

    :) Az csak kirakatparaméter. De az tényleg fontos, hogy ne egymás mellett legyenek a tekercsek.

    (#29989) szazbolha
    Láttam ezekről méréseket, inkább régiség, mint hallgatható, mai igényeknek megfelelő, hangvisszaadásra való eszköz. És a lehető legrosszabb, amit egy szélessávúval tehetsz, az az, hogy kiegészíted magashangszóróval. Borzalmas ötlet. :)

    (#29990) kammerer
    "peremcserét."
    Hát, a membránszél cserétől csak még rosszabb lesz a középtartomány. És nagyon nem mindegy, hogy ki, és mire, és hogyan cseréli. Egyébként ami ettől nagyobb baj, hogy ennél a hangszórónál a membrán is törött, több helyen.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #29986 üzenetére

    A gimnáziumi osztályomnak Karinthy volt a névadója. És láss csodát, amikor előadtuk a Tanár úr kéremet, akkor én voltam a jótanuló! :)) Úgyhogy...

    Természetesen válaszolok a kérdésekre, csak győzd olvasni!
    De előtte: Általánosságban mondom: azért értetlenkedek kicsit, mert ha valaki betéved az asztalos topikba és mondjuk szeretne magának építeni egy felsőmaróasztalt, akkor - ha nincs is azonnal tisztázva az anyagi keret - mindenki elmondja, hogy szerinte miből, hogyan érdemes megcsinálni, megmutatják az emberek, hogy nekik milyen van. Persze lehetne onnan is indítani, hogy döntse el az illető először, hogy fából akarja azt az asztalt vagy rétegelt lemezből vagy forgácslapból vagy mdf-ből vagy hajlandó szürkeöntvényből öntetni és döntse el előbb, hogy gyári betétet vesz bele, vagy azt is magának csinálja, ahogyan azt is döntse el, hogy 8-as szárú motort tesz bele vagy 12-est. És döntse el, hogy miből legyen a vezetősin, mert csak akkor tudunk segíteni, ha ezeket már tisztázta. Az a helyzet, ha ezekre a kérdésekre mind tudnám a választ, akkor kérdeznem sem kellene valószínűleg mert tudnám, hogy mi jó nekem. Kicsit így vagyok a hangszórókkal is. Természetesen megtehetem, hogy a szóba jöhető gyártók teljes termékpalettáját végignyálazom, megtanulom a paramétereiket, az áraikat, a grafikonjaikat, de ettől semmivel sem kerülök közelebb a hangjukhoz. Nincs a hangszórók mellett egy play gomb, amivel meghallgathatnám őket. Ezért hagyatkoznék azoknak a tudására, akik jó érzékkel szűkítik a kört, amire érdemes figyelni. Emlékeim szerint a metabo csak sarokcsiszolóból forgalmaz kb. 60 félét. Nincs is bolt, ahol mindet árulnák mert gyakorlatilag van kisebb meg nagyobb, lassabb meg gyorsabb fordulatszámú, a többi pedig részletkérdés.
    "1. Kérdés: "
    Nagyon egyszerű a válaszom: mert meg tudom csinálni a dobozt.
    Hosszabban: Szeretem magamnak megcsinálni azt, ami megoldható házilag. (itt most végül töröltem 20 sort)
    Van 2-3 gyári dobozom. Negyediket nem akarok. Illetve nem tudom megfizetni. Azt látom, hogy a benne lévő alkatrészek előállítási ára nincs igazán arányban a bolti árával. Használtakra vadászhatnék, de míg egy szerszámnál, bringánál ezt szemrebbenés nélkül megteszem, egy hangfalnál kevésbé. De még ez esetben is kielégítetlen marad a "csinálási vágy".

    1. Feladat:
    Hidd el, nem lustaságból nem akarok Jantzen kondikkal foglalkozni, hanem azért, mert akkor előbb el kellene olvasnom a Mi az a kondenzátor? c. opuszt. De engem hidegen hagy ez a téma mert a zene érdekel meg az, hogy miként néz ki egy jó hangsugárzó. Ha valaki leírná, hogy ez és ez a kondi lenne neked a legjobb, akkor természetesen keresgélném, megnézném, ismerkednék vele és hajtanám. De nekem a Jan-zen akár egy kínai dinasztia neve is lehetne. Nem fogok hasraesni tőle, legfeljebb az árától. :)
    Most nézegettem egy óráig a SEAS kínálatát és semmivel nem lettem okosabb. Azt láttam, hogy van 4-5 kategória és legfeljebb az árak mondanak valamit ez drágább, az olcsóbb. Kb. mintha kínai nyelvű regényeket nézegetnék, hogy melyik lehet jobb.

    Vagy 10-12 éve próbálkoztam azzal, hogy egy Proac klónt építsek, de csak azért azt, mert mintha népszerű lett volna. Már fogalmam sincs, hogy abba milyen hangszórók kerültek volna, de tudom, hogy elakadtam, mert nem találtam olyan helyet vagy embert, akinél egy ilyet meghallgathattam volna. Hagytam a fenébe.

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30003 üzenetére

    Köszönöm a válaszod!
    Szeretnék konstruktívan hozzáállni a dologhoz ugyanakkor annyi sok a bizonytalansági tényező (eleve körülöttem) és annyi a személyes infó, ha a kérdéseidre pontos, értékelhető választ akarok adni, hogy az túlmutat a fórum keretein és inkább privátban tenném meg.
    Tehát pontos válasz majd úgy érkezik.
    Most "csak" annyit, hogy természetesen az egyik fő motiváló erő az, hogy olyan gyári hangdobozra, amit szívesen a magaménak tudnék, arra egyszerűen nincs pénzem. Ami van, azt meg inkább hanghordozókra költöttem az elmúlt 25 évben, mert igyekeztem magam kordában tartani, hogy a zene szerepeljen első helyen és ne a hifi. Noha kétségtelen, hogy nekem a hangzás minősége sokat segített élvezni a zenét. Ami nem feltétlenül van így, sőt, a zenészeknél sokszor nincs így: régebben jártam például Földes Imre zenetörténész prof előadásaira és emlékszem még arra, amikor szalagos magnóval szaladgált szegény (de nem Revoxszal) később meg egy CD-s kis mikrohifivel, de a hangzás (hiánya) cseppet sem gátolta az élvezetekben.
    A másik fő motiváló tényező, hogy fával, fémmel meg ki tudja mivel (is) dolgozom, tehát kézenfekvő, hogy magamnak megcsináljam. A hangdobozkészítésben számomra két főbb alternatíva létezett (de nem zárom ki, hogy tévesen): az egyik, hogy van egy késznek mondható terv (amit ingyen vagy x dollárért le lehet tölteni valahonnan) és akkor a recept alapján megépítem az adott klónt és - jó esetben - örülök neki.
    A másik esetben a dobozhoz hozzányúlok valamelyest, azzal a hiú reménnyel, hogy ha vastagabb anyagból dolgozom mint az előírt forgácslap vagy mdf és kívülről "csicsázok" rajta valamit (tessék jól érteni) azzal csak nem rontom el a hangzást. Ez utóbbi verzió volt az a kis doboz, amit konyhai használatra készítettem.
    A harmadik lehetséges út az lett volna, de ez sosem jött össze, hogy ne csupán a magam szórakoztatására csináljak valamit, hanem úgymond társuljak valakivel, aki esetleg szükségét érzi, hogy az ő belbeccsel kapcsolatos szakértelmét érdemes lenne megtámogatni (általam) a külcsín javításával.

    Ami arra vonatkozik, hogy merek-e a színpadról a közönség közé ugrani :) miért ne? Amilyen akkurátusan közelítesz a témához az biztonságot ad.

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30014 üzenetére

    Hát, itt válaszolok inkább.
    Az már kiderülhetett a privátból, meg korábban is említettem, hogy per pillanat a cuccaimat dobozolom és nem hangszórókat, de ettől függetlenül, két észrevételem van az ajánlott hangszórókkal:
    1. ezeket 5 napja hirdeti valaki, ha nagyon jó vétel, akkor már elvitték.( Szerszámokban járatosabb vagyok, egy jó vétel nem öt napig de 5 óráig sem él.)
    2. csekély bizalmam van egy olyan tárgy irányában, ami ugyan kedvező árú, mégis kézről-kézre jár és az, aki árulja, legalább harmadik tulajdonosa. És ki tudja, hogy a 2016-os tulaj is honnan jutott hozzá és mikor... Lehet, hogy rendben van, lehet, hogy csak a véletlen műve, hogy mindenki szabadul tőle, de látod, ebbe én nem mernék beleugrani.
    Főleg úgy nem, hogy nincs tapasztalatom, nincs eszközöm amivel esetleg ellenőrizhetném az állapotát.
    Ha egy bolt árulná az elfekvő készletét, no, azt hamarabb meg merném venni. Ugyanakkor egy ilyen vétellel máris felrúgnám azt a koncepciót, hogy először kijelölünk néhány járható utat, én barátkozom, ismerkedem a lehetőségekkel, rákeresek a tapasztalatokra, elképzelem, hogy miféle dobozt tudnék hozzá készíteni. ha most magában megveszem ezt a két csipogót mert éppen jó vétel, akkor máris a gomb és a kabát esete forog fenn, vettem valamit anélkül, hogy tudnám mivel és hogyan párosítom.

    De köszönöm!!! - ez már egy konkrét ajánlat volt! :)

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30024 üzenetére

    3/a:
    Ha fából készíteném, akkor nem én vágnám ki a fát, nem én szárítanám, nem én gatterolnám. :) Magyarul megveszem a pallót, onnantól kezdve nagyjából a magam ura vagyok. De ha MDF vagy rétegelt lemez, akkor is meg kell vennem a táblát. Nem szívesen furnéroznék nagyobb méretben, jobb tömörfával dolgozni, de ez már részletkérdés. Van kompresszorom, tudok lakkozni, bár lehet, hogy olajoznék, viaszolnék. Én - ha arról van szó - elszánt ürge vagyok, a kis Mission dobozaimhoz készítettem állványt, ami természetesen nélkülözött mindenféle akusztikai megalapozottságú népmesét, de megküzdöttem vele, belenyomtam 48db rozsdamentes csavart és onnan kezdve nagyon jól "szólt". :)
    De a maróasztalomat is megcsináltam magamnak, persze nem én öntöttem mert nem tudnék 100kg vasat megolvasztani, de azért volt vele munka még azután is, hogy készre forgácsolták.

    3/b ha tudnám, hogy milyen mérőeszközökre van szükség, akkor tudnék válaszolni. :) Magyarul nincsenek. Van két öreg akai kondenzátormikrofonom, meg van egy Zoom H2 nevű felvevő kütyüm, de sejtem, hogy nem ilyen mikrofon szükségeltetne. Bár olykor egészen elfogadható minőséget tudtam produkálni vele. De mindezt csak azért, hogy néhány CD borítót gyárthassak az alkalmi felvételeimhez. :)
    Ma már nem csillogtatom tovább mérhetetlen sokoldalúságomat. :)

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30030 üzenetére

    " írj le néhány hangrendszert, hangdobozt..."

    Legfeljebb dobozokat tudok, mert az erősítőket meg sem jegyzem.
    Miután 90%-ban klasszikus zenét hallgatok (mondjuk az utóbbi ezer év zenéjét Hildegard von Bingentől Bartókig és Ligetiig) a valós térérzet a legfontosabb. Legyen tere a muzsikának. Miután persze már süketülök, ennek eleve lőttek kicsit, de azért a finomságok fontosabbak mint az, hogy a keresztülmenjen rajtam az úthenger. Jó a mély, de lehetőleg nem az amelyik egyfajta brummogás ha kell, ha nem kell.
    Ha konkrét dobozokat kell mondanom, akkor abban az értelemben bajban vagyok, hogy ami emlékezetes, azok mind milliós vagy sokmilliós tételek inkább.
    De már említettem a neked is tetsző PointSource dobozt, ami talán célbavehető.
    Említettem egy régi Tannoy D500-at, ami szerintem nem is 500 volt, hanem 700? Az 15-20 éve volt 1millió körüli. Az azért tetszett, mert öröm volt rajta Verdit is hallgatni, szóló barokkot is, és ezen hallottam talán először Dead Can Dance-t :)
    Általában szerettem az Etalon dobozait, de velük eleve elfogult vagyok, mert Sallay úrnak van érzéke zenéhez és a dizájnhoz is.
    Valamiért a csöves cuccok nekem nem jöttek be, de ennek inkább praktikus okai vannak és a nagyon sercegő LP-ket sem kedvelem. A Csontos István-féle vonalat - már csak sznobizmusból is :) - szerettem volna megérteni, de nem nagyon sikerült. Engem szinte sosem nyűgöztek le az Audio Note dobozok. (persze nem tudok eltekinteni attól, hogy már ránézésre sem tetszettek...)
    Szintén nem jöttek be valamiért a tölcséresek. Sosem éreztem másutt annyira, hogy ha kimozdulok a tengelyből, akkor szétesik a sztereokép, noha én akkurátusan pozicionálom a zenehallgató fotelemet.
    Itt jegyzem meg, hogy életem egyik legnagyobb élménye egy B&W800-as(vagy ha olyan nincs akkor 801, vagyis a legnagyobb) volt, nem kaptam helyet csak a szoba szélén, mégis olyan volt a színpadkép, hogy nem akartam hinni a fülemnek.
    Hallgattam egyszer a Nautilust is az Atrium Hyatt egyik különtermében, hát az csoda volt. De ott akkor több tízmillós értékű "vas" volt felhalmozva. Nem szólt semmi demó lemez csak értékes, jó hangfelvételek, egy bizonyos Koltai Tamástól.
    Ami nagy élmény volt, a sztatikusok. Azt hiszem egy Martin Logan volt az első és azt is tudom mit hallgattunk mert utána elmentem és megvettem a CD-t :) Éteri volt. Otthon persze nem úgy szólt, de egye fene. :)

    (#30032) xxlongikaxx
    Mondjuk 200e körül. De már jeleztem, hogy nekem most egy költözés közepette ez csak ábránd, fél évig nem hiszem, hogy lesz energiám dobozépítéssel foglalkozni, szóval nem érdemes bekészíteni a pattogatott kukoricát. :)

    (#30029) shalafi66
    Köszönöm, elmentem a linkeket. Valamelyest megnyugtató, hogy a linkelt mikrofon nem egy nagymembrános stúdiómikrofon. :) No, egyébiránt egy ilyesmit hamarabb lenne merszem használtan megvenni. Ez meg biztosan nem elég jó ;)
    Köszönöm a felajánlásodat, de neked is csak azt tudom mondani, hogy februárban költözés, utána felújítások, előbb a műhelykémet szeretném lakhatóvá tenni, utána bútorokat készíteni és ha ez mind megvan, akkor jöhet a szórakozás. Luca hangdoboza lesz ez.

    [ Szerkesztve ]

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #30052 üzenetére

    "a koncentrikusság utánzása végett"
    Amiatt semmiképp. Diffrakció, állóhullámok inkább. Ennek természetesen van értelme.

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • szazbolha

    addikt

    válasz #71562240 #30052 üzenetére

    Neked is köszönöm hogy válaszoltál.
    .
    "Mit értesz síkban eltoláson?"
    Amit a legtöbb házi hangfal építő, amikor eljut a fázisproblémáig. A hangfal első frontjának síkjával párhuzamos síkokra gondoltam, amelyek általában merőlegesek a hangszórók kúpjának mértani tengelyére.
    Egyszerűbben: a magassugárzó hátrébb van tolva mint a többi.
    .
    "gondot okozhat a párhuzamosan kötött hangszórók eredő impedanciája az erősítőnek?"
    Költői kérdés, persze.
    .
    Nem egészen hiszen itt olvastam, hogy 8 ohmos hangfalak impedancia menete képes lemenni 2 ohmra is. Mi van ha elcseszem a keresztezést, túl nagy az átfedés? Akár mindkét (vagy több) hangszóróra is mehet 100%-os jel.
    .
    De ott végül nem lett kérdés. Csak leírás.
    Igaz, azt akartam kérdezni, hogy mi a helyes keresztezési frekvencia, ha magas és középmély hangszóró is megengedi 2-6 Khz közötti tartományt? Súlyosbítva azzal hogy L-pad-al szeretném szabályozni a magas hangnyomását.
    Ha alacsonyra veszem, akkor beleszól a középbe is.

  • szazbolha

    addikt

    válasz #71562240 #30052 üzenetére

    Ennek külön hsz-t szentelek.
    .
    "A jónépek ugyebár azért furcsállkodnak annyit az ugrándozásaidon, mert költöd elfelé a pénzt halomba"
    .
    Én másként látom. Akkor furcsálkodtak, amikor 30.000 Ft-os hangszórót akartam venni a régi helyett, meg Rotel 930-at hallgattam. Akkor kezdett változni a kép amikor 150.000 Ft-os Dalit megvettem, később meg a PM8006-ot bezsákoltam tartós használatra. De a dali se volt jó (nem zenére tervezték) ígyhát azt is lecseréltem. Persze magam is hallottam mi a gond vele, de jó kompromisszum volt.
    Ok,,, volt még pár cucc menet közben (meg fél tábla gránit, na...), de kellett hogy kipróbáljam a saját szobámban amiről mások beszéltek. Pénz... még mindig a hifi lumpenproletárja vagyok. Nem költök milliókat erre a hobbyra, inkább elutazom a gyerekeimmel.
    .
    Pénz...
    Azon senki sem ütközik meg, ha a hifista 200K-t elkölt egy hangfalkábelre, de az már gond ha ennyiből 8 hangfalat építettem? Nekem meg a szerszám költség is benne van a 200K-ban. Mert nem volt az sem.
    A milliós állványokról már ne is beszéljünk. Meg a 100 ezres USB kábelekről.
    -
    Persze, amit csináltam mind szemét, de a tapasztalat megszerezhetetlen és megfizethetetlen, amit ezek barkácsolásával szereztem. Semmilyen fórum nem pótolja.
    És a hangszórók eladhatók féláron, a fa meg eltüzelhető. ZÖD nem?
    Ja... pl. közöm nem volt az asztalos munkákhoz és most tetszik, majd következő életemben lehet asztalos leszek. És az utolsó szemétdomb jól sikerült. Újra látom a hangokat és a zenét.

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30098 üzenetére

    Köszönöm, hogy nem sietted el a következő házi feladatot! :) Minden este benéztem, de csak lefekvés előtt jutok géphez.
    És köszönöm az ajánlataidat! Az a helyzet, hogy én legfeljebb ránézésre és külcsín tekintetében tudok bármit is mondani ezekről a hangszórókról első körben.
    Azt pedig végképp nem, hogy az olcsóbb és a drágább közötti különbség vajon hangzásban mit is jelent. Amikor felfelé tornázzuk az árat, akkor az tény szokott lenni, hogy nem annyival szól jobban a cucc, amennyivel többe kerül. Ugyanezen elv szerint az olcsóbb sem annyival rosszabb. :)
    Ígérem, elkezdem majd keresgélni, hogy mit is lehet tudni ezekről a hangszórókról (ami nem matematika és fizika) vagyis amit én is megérthetek. De ehhez nekem idő kell és per pillanat ebből van a legkevesebb.
    Miután a használtaktól továbbra is ódzkodom, maradjunk első körben a legdrágább kombónál. Arra lennék kíváncsi - majd én is rákeresek - hogy vannak-e ilyen hangszórókészlettel rendelkező dobozok? Akár gyári, akár diy... Gyári azért lenne jó, hogy van-e esély kritikát olvasni róla, netán egy boltban meghallgatni. Már ugyan letettem róla, de eredeti feltételeim egyike az volt, hogy olyan készletből építkeznék, amit van módom előtte meghallgatni dobozként. Persze, úgy sejtem, hogy pont ilyen hangszórókkal nem fogok találkozni gyári dobozban, mert akik sorozatban állítanak elő ilyesmit, azok nem ennyiért és nem pont ilyet építenek be. Legalábbis, ha én márkát építenék, akkor kérnék a gyártótól valamilyen kis módosítást, még ha annak hangzás szempontjából semmiféle jelentősége sincs.

  • troll81

    addikt

    válasz #71562240 #30104 üzenetére

    itt kaptam eddig választ és teljesen használható volt.
    szia megmondom neked szivesen hansa 20 eu a pár.de akkor meg is veszem ha jó

    Heco Interior Reflex 30 MK II 80 eu

    [ Szerkesztve ]

  • troll81

    addikt

    válasz #71562240 #30106 üzenetére

    igazábol csak elmegyek és megnézem a hansa-t mert 30 km belül van...
    a héten is kaptam egy heco p3302 at arról raktam is be képet

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30132 üzenetére

    Semmi gond, mert én, mint jeleztem, leragadtam ott, hogy az első körben javasolt Scan-Speak hangszórókkal "ismerkedjek".
    Első körben annyi lenne a kérdésem, hogy az ajánlott Scan-Speak Classic 18W/4545-03 miért nem szerepel a cég kínálatában? Kifutott széria? (de lehet, hogy csak vak vagyok...) Minden esetre nekem tetszik, hogy a súlya (ez az egy paraméter, amit jószerivel értelmezni tudok...) kétszer akkora, mint a kímélőbb büdzsés Scan-Speak Discovery 18W/8424G00 Az, hogy az egyik 1,1kg, a másik meg 2,4kg az számomra nagyon jelentős különbség. Hogy hangban ez mit jelent, azt persze nem tudom, de az egyéb paramétereknél is nagy különbségeket látok.
    Azt tisztázzuk még, hogy most ezekhez a hangszórókhoz jellemzően polcsugárzó méret "illik" vagy álló doboz? Én az álló dobozhoz tulajdonképpen csak formai okokból "ragaszkodtam" előzetesen, illetve abból a tényből kiindulva, hogy ha külön kellene állványt készítenem hozzá, akkor árban, munkában ugyanott vagyok mint egy állóval. Ugyanakkor, ha abból indulok ki, hogy van nekem egy állványom, ráadásul abban egyszerűen nem hiszek (de nem akarok vitatkozni senkivel, aki az ellenkezőjéről van meggyőződve), hogy egy masszívan elkészített állvány igazán jelentősen tudna beleszólni a hangzásba, így változott a véleményem, nem ragaszkodom feltétlenül az álló dobozhoz. Vagy ha igen, akkor egyedül azért, mert az egy elég súlyos darab tud lenni és valahogy az az érzésem, hogy minél nehezebb, merevebb a doboz, annál jobban segíti a hangzást.
    Még lenne egy kérésem. Keresgéltem vagy egy órát, de a megadott hangszóró típusokkal szerelt dobozt én nem találtam. A magashoz még igen, de a 18W/4545-03-hoz egyszerűen dobozt sem találtam.
    Tudsz mutatni egyet? (meglepődtem, hogy az aliexpressen mennyi dobozt árulnak... komoly árakon)
    (#30102) shalafi66
    Ha benneteket nem zavar, akkor engem végkép nem, hogy kammerer mond valamit Te meg nemes egyszerűséggel "lesületlenezed". Annak viszont örülök, hogy legalább az egyik hangszóróval kapcsolatban jó véleményed volt:
    "18W/8424G00
    Rendben van."
    No, ez már valami, de segítsetek értelmezni nekem a dolgot. Adott a:
    18W/8424G00 ára: 55euro
    18W/8424G00 ára: 170euro
    Az 55 eurósra azt mondod, hogy "rendben van", a 170 eurós meg "Elavult megoldás, bizonytalan a gyártás, nagy eltérésekkel. A középtartomány nem szép."
    Miután nekem nincs velük tapasztalatom, kénytelen vagyok az árképzésnek hinni, azt egyszerűen nem hiszem el, hogy háromszoros áron rosszabb hangminőségű terméket tudnának piacon tartani. Mi lenne ennek az értelme? Azt persze készségesen elhiszem, hogy a háromszor annyiba kerülő nem szól sokkal jobban, sőt, azt is elhiszem, ha nagyon kell, hogy tulajdonképpen csak műszeresen mérve vannak jobb eredményei és mondjuk az árkülönbséget elsősorban az adja, hogy a drágább mondjuk szebb. Mondjuk, mert az a "gyűrött" membrán éppen nagy divat. (de amivel kezdtem: a 1,1kg kontra 2,4kg számomra jelentős különbség.

    szazbolha,
    örülök, hogy tettél fel fotót, így legalább egy fokkal szemléletesebb a dolog. Sajnos (szerencsére :) ) nem tudok hozzászólni.

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30150 üzenetére

    Oké, akkor maradjunk állódoboznál. Úgyis azt szerettem volna inkább.

    "Feltehetőleg kifutott széria."
    Oké, egye fene! :) Nem hiszek abban, hogy a kifutott elavult is lenne egyben, látom, hogy a marketing megköveteli a folyamatos frissítést, ami inkább a dizájnt érinti, semmint a minőséget. (ezzel a kijelentésemmel is alkalmat adok a vitára, de éppen shalafi mondta, hogy az elektroakusztikát már jó ideje kitalálták...) A kifutó szériával legfeljebb olyan baj van, hogy a reprodukálást teszi nehézkessé. (no nem mintha az lenne a célom, hogy kettőnél többet vegyek ezekből a hangszórókból :)) )

    "Ne azzal törődj, hogy éppen azzal a alalalaltípussal mik vannak."

    Nekem nyilván némi fogódzót meg "biztatást" jelentett volna, ha mutatsz ilyet, de oké, ha keresgélned kell, akkor az azt jelenti, hogy azért nem annyira evidens választás ez, amire jól bejáratott példák lennének. Az én keresgélésemmel csak az a baj, hogy én csak a hangszórók nevére tudok rákeresni, azt meg szerintem a gyári dobozok esetén úgysem jelzik. Hacsak valaki nem jelzi ezt egy netes felületen. Egyébkét meg csak az marad, hogy ránézésre keresgélem a hasonlókat, de annyira egyformák ezek a hangszórók :)
    Ne feledd, a kiindulási pontom az volt, hogy adott egy kit, adott egy optimálisnak gondolt tervrajz egy dobozról és azt én a magam szakállára megpróbálom "csinosítani". (csinosítás = áttervezés, módosítás, újragondolás, stb.) Kicsit vagy nagyon.
    "A tendenciát nézd a típuscsaláddal."

    Oké, akkor ha mutatsz típuscsaládot, akkor nem én kezdek el találomra mutogatni, hogy ez az-e amire gondoltál?

    Tulajdonképpen az lenne számomra a következő segítség, ha vázolnád a leginkább ajánlatos kubatúrát, elrendezést. Vagy a lehetségeseket. És akkor én látom, hogy mit gondolok járhatónak, mit kevésbé (kivitelezői oldalról és formai oldalról egyaránt. Mit tudok bevállalni és mi az amit már nem szeretnék melóként belerakni.
    Én a dobozkészítés technikai oldaláról (és persze a forma felől) közelítek, de jó ha van valamilyen kapaszkodóm (mi jó a hang terjedésének), hogy ne legyen teljesen öncélú amit csinálok.
    Például alapvetően vonz az de ez a melósabb verzió), hogy a magassugárzó külön "kezelődjék", ahogyan pl a B&W dobozoknál. Tehát alapesetben, ha téglatestből indulok ki, akkor beleszerkeszthetem a dobozba a "szokásos" módon. (ne kérdezzétek, hogy miért éppen ezt a dobozt linkeltem, azért mert pont ilyen felsőmaróm is van, mint az egyik képen :) )
    De ha esetleg abban segítesz, hogy a mit olvassak el (szakirodalom könyv formájában csak a Klinger-féle könyv van) akkor azzal kezdem. De a lényeg az lenne, hogy matematikai képletek ne nagyon legyenek benne, mert azt nem értem meg. :(

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30156 üzenetére

    Lehet, hogy a fogalmakat én szabadabban használom a kelleténél. Én kit alatt azt értettem, hogy van egy hangszórókészlet + egy keresztváltó, ami úgymond jó kombónak tekinthető, van hozzá egy dobozterv (ajánlat) amit aztán át lehet alakítani úgy, hogy a hangzás ne sérüljön (nagyon...), de kilépjünk a szokásos lapszabászaton megrendelem és összecsavarozom konstrukcióból.
    Így készült az a kis zárt doboz, amit már mutattam, megtartottam a belső méretajánlásokat, de megvastagítottam a falakat, az élekre pedig azért került tömörfa, hogy lekerekíthessem a dobozt minden irányból. Belülről meg csak azért bordáztam be a felületet, hogy jól megdolgoztassam magamat :)
    "Hol vagyunk még kubatúrától? Még hangszórókészletünk sincs."

    Nem tudom, hogy most a típus kiválasztását érted ez alatt vagy a hangszórókészlet fizikai birtoklását? Mert ha az utóbbit, akkor jegelnünk kell a témát. Már jeleztem itt is, de talán privátban is, hogy én egy költözés elején tartok. Az elkövetkező hónapok programja az lesz, hogy milyen fűtéskorszerűsítés, milyen hőszigetelés, stb. Milliós tételekről van szó és hangszórót csak akkor veszek, ha már ezeken túl vagyok.... éééés marad még pénzem :)
    Tudom, hogy onnantól leszek komolyan vehető pasi, ha lefotóztam az étkezőasztalon a frissen megérkezett hangszórókat, de mondom, ez messze van. Addig én szeretnék odáig eljutni, hogy a lelki szemeim előtt megjelenjen a doboz nagyjábóli mérete, formája és például ha fából készül, akkor elkezdem keresgélni a megfelelő alapanyagot, amit valószínűleg úgyis szárítani kell, pihentetni. Csak ehhez tudnom kell mondjuk, hogy kb. vagy max. milyen magas lenne a doboz, mert - most a hasamra csapok - ha 1m magas, akkor pont nem jön ki egy kétméteres pallóból. Ha valami finom anyagból dolgoznék (körte, szilva, tiszafa, stb.) annak eleve elég korlátos a mérete, tehát nem vehetem meg csak úgy, akármilyen méretben az anyagot. Az alapanyag megvétele, ha valami spéci fáról van szó, úgyis úgy történik, hogy hetekig, hónapokig figyelem mol árulnak éppen normális áron jó anyagot olyan méretben és mennyiségben, ami nekem kell.
    Amikor délután megnéztem a SEAS honlapját, akkor laikusként megörültem, hogy ők eleve gondolnak az építkezőkre és van egy széles kínálatuk kisebb-nagyobb doboztervekkel.
    Nem tudom, mit gondoljak, az, hogy a Scan-Speak oldalán nincs ilyen az a komolyságuk jele vagy a lustaságuké, hogy nem vették a fáradságot, hogy készterveket kínáljanak a nagyérdemű vásárlónak?

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #30150 üzenetére

    "Membránnál a könnyűség a cél,"
    :) A fenéket.

    "a hangszóró tömegéről, mivel hangszórókosárnál, mágnesnél... a tömeg, a robusztusság a cél "
    És ismét. :) Köze nincs a valósághoz.
    És akkor még nem láttad a Classicos SS mélyet élőben. :) Ha ilyeneket fantáziálsz. Kifejezetten nem robusztus a kosara...

    "Feltehetőleg kifutott széria."
    Nem az, hanem egyedi...

    "Minél robusztusabb, annál jobb - és drágább, önmagában az anyagszükséglet miatt is."
    Ez egy óriási csacsiság. :)

    Ebből úgy látszik, hogy semmit nem tudsz az elektrodinamikus hangszórók működéséről. Az ég világon semmit. :)

    A kosár, attól a pillanattól, hogy dobozba építetted, alig számít. A mágneskör tulajdonságait meg nem kg-ban mérik, hanem alapból T-ban, légrés energiatartalomban, nagyjelű paraméterekben. De még ha ezek jók, vagy jobbak is lesznek, semmi nem garantálja, hogy a középtartomány is jó lesz, mert az főleg a rezonáns rendszertől függ.

    "Jellemzően inkább állódoboz méretek illenek ezekhez."
    :) Jellemzően a T-S aránytól és az elvárásoktól függ, hogy milyen dobozba építed. Ez abszolút hályogkovács módszer, hogy hasra ütsz, és kitalálsz valamit. Így készült a SAL hangfalépítő füzet is. :) Pedig igazából egy hangfal sem volt benne. :)

    (#30151) Soká
    "Szerintem meg a te mondatod a marketing "áldásos" tevékenységének ékes bizonyítéka."
    Nem, csak ő kb. tízszer annyi ideig foglakozott hangszórókkal, mint te. Igazából ez már a tiszteletlenség határát súrolja, hogy érvek és bármiféle racionális gondolat nélkül megkérdőjelezel embereket. :)

    (#30152) Soká
    "az elektroakusztikát már jó ideje kitalálták...)"
    Igen, de ez téged semmilyen szempontból nem érint egyelőre. :)

    "Tulajdonképpen az lenne számomra a következő segítség, ha vázolnád a leginkább ajánlatos kubatúrát, elrendezést."
    Ilyen nem létezik.

    "Ne feledd, a kiindulási pontom az volt, hogy adott egy kit, adott egy optimálisnak gondolt tervrajz egy dobozról és azt én a magam szakállára megpróbálom "csinosítani". (csinosítás = áttervezés, módosítás, újragondolás, stb.) Kicsit vagy nagyon."
    Két szempontból is rossz az irány. Ha utánépíthető készletet kerestek, akkor nem hangszórókat kell nézegetni, hanem hangsugárzóterveket.
    És ha találtál egyet, akkor azt leginkább változtatás nélkül érdemes lemásolni, hiszen úgy lett dokumentálva, és a te átalakításaidról semmilyen visszaigazolásod nem lesz, legfeljebb elhiszed, hogy jó, vagy nem.

    "De a lényeg az lenne, hogy matematikai képletek ne nagyon legyenek benne, mert azt nem értem meg. :("
    De az elektorakusztika nem írható le csúnyaprózában, bármennyire is úgy tűnik itt az elmúlt két hónap hozzászólásaiból.

    (#30158) Soká
    "Én kit alatt azt értettem, hogy van egy hangszórókészlet + egy keresztváltó, ami úgymond jó kombónak tekinthető"
    Nincs ilyen. A hangváltót csak végleges dobozban, a helyiség és környezet hatásaihoz igazodva lehet megtervezni.

    "amit aztán át lehet alakítani úgy, hogy a hangzás ne sérüljön (nagyon...), de kilépjünk a szokásos lapszabászaton megrendelem és összecsavarozom konstrukcióból."
    Ez a legnagyobb butaságok egyike. Kezdjük ott, hogy a SAL füzet már önmagában az. Azok csak összelegózható receptek, és nem valódi hangsugárzótervek voltak. A másik dolog, hogy ha a belső méreteket megtartod, az egész átalakításodnak semmi értelme nincs. Egyrészt a vastagabb oldallapoktól nem fog másképp kinézni a hangsugárzó, tehát esztétikában sem nyersz semmit, másrészt, ha már hozzányúlsz a dobozhoz, akkor értelmesebb lenne ellenőrizni a belső állóhullám arányokat, és az alapján változtatni, úgy lehetne előrelépés is belőle.

    "a SEAS honlapját, akkor laikusként megörültem, hogy ők eleve gondolnak az építkezőkre és van egy széles kínálatuk kisebb-nagyobb doboztervekkel."
    Azok a tervek nagyon alapszintű, minimálisan dokumentált, nem ellenőrizhető hangsugárzók, a leghülyebiztosabb, nulla kreativitással, szinte tervezésmentesen készült, két perces hangváltókkal. :) Nagyon, nagyon egyszerű dolgok. Igazából még azt sem látod, hogy valaha megépítették volna valamelyiket, mert a képek is mind 3D rendering eredményei. :)

    [ Szerkesztve ]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30165 üzenetére

    Jó, hogy ezt a második kört is megírtad, mert a (30160) nem volt számomra teljesen egyértelmű. Most már értem, és persze ez nem az, amit úgymond hallani szerettem volna, :) de végül is elfogadom a dolgot, akár úgy lefordítva a szituációt a magam nyelvére, hogy majd akkor vagy hajlandó koptatni a klaviatúrát ha a téma iránti elkötelezettségemet bizonyítottam azzal, hogy kiperkáltam cca 250ezret a javasolt készletre. Érthető a dolog, így világos.
    De jeleztem már itt is, meg privátban is, hogy nekem perpillanat sajnos a legkisebb gondom is nagyobb annál, hogy milyen dobozt farigcsáljak, ugyanakkor egy kis esti lazításnak mégicsak jó ezzel foglalkozni. De nyilván ezt a foglalatosságomat olyan formában is megtehetem, hogy csöndben olvasgatok és esetleg célirányosan rákeresek olyan építős projektekre, ami számomra jobban értelmezhető.
    Én nem győzöm hangsúlyozni, hogy nem értek az elektroakusztikához, ugyanakkor én tárgyak tervezésével foglalkozom és van némi ismeretem arról, hogy a tartalom és a megjelenés hogyan fésülendő össze kész tárggyá, termékké. Az eddigi hifis diskurzusaimból - úgy általában mondom, nem Rád vonatkoztatva - nem éreztem azt, hogy sikerülne úgy a megoldás irányába haladni, hogy abban én is labdába rúghassak. Persze, elfogadom hogy ha a másik fél úgy érzi, nálam van a defekt, ugyanakkor fogadjátok el, hogy én a másik oldalról valamelyest másként látom a helyzetet.
    Az a mókás a dologban, hogy rögtön megváltozna a szituáció, ha nem én lennék a kezdeményező fél, hanem mondjuk X. Y. akusztikus mérnök keresne meg azzal, hogy szeretné, ha a terméke dizájn oldalról is megállná a helyét a piacon. Rögtön megkapnám azokat az információkat, hogy milyen hangszórókhoz és milyen optimálisnak gondolt kubatúrához (és azok változataihoz) kellene/lehetne dobozt tervezni neki. Szerintem kiderülne gyorsan, hogy az adott hangszóróhoz az ideális tér az kb. x liter lenne, kiderülne, hogy egy íves "edény" lenne jó, vagy kiderülne, hogy lehet az szögletes, de ne legyenek párhuzamosak a falak, vagy lehetnek párhuzamosak de ne legyenek belső élek, satöbbi-satöbbi. Ezek a megfogalmazott szempontrendszerek alkalmasak arra, hogy tárgy elkezdjen formálódni, abból viszont nem lesz semmi, ha mindig abba ütközök, hogy "attól függ".

    Megpróbálom még egyszer az én oldalamról megvilágítani a helyzetet:
    ajánlottál két hangszórót. Feltételezem, azért ajánlottad mert ismered őket, feltételezem, hogy hallottad őket szólni és elégedett voltál a hangjukkal. Különben miért is ajánlanád? Vagy netán csak a paraméterei alapján? Szóval, ha helyes a feltételezésem, akkor talán az is helyes, hogy a hangjának a jóságáról akkor bizonyosodhattál meg ha egy dobozba építve hallottad. Ha pedig valóban egy konkrét dobozba építve hallottad és jónak találtad, akkor az a doboz nekem már egy jó kiindulópont lehet. Az már valami konkrétum. Ezért kértem volna, hogy mutass az adott hangszórókészlettel szerelt dobozt. Persze, mondhatod, hogy valami egészen más elrendezéssel, dobozformával is eredményre lehet jutni, de nekem nem az a célom, hogy kipipáljam az összes lehetőséget, legfeljebb ha van több út, akkor kapok egy lehetőséget, hogy válasszak közülük. Természetesen azt értem, hogy sok a bizonytalanság, előre senki nem tudja biztonsággal megmondani, garantálni, hogy mi hogyan fog szólni, de egyfelől vannak a járt utak, amikor - aki ért hozzá - nagyjából tudja, hogy mi várható, és persze vannak az experimentális utak. Én elég egyértelműen jeleztem, hogy nem az utóbbi a célom.

    Mondok még egy példát: amikor egy építész megbízást kap egy hangversenyterem megtervezésére, akkor kicsit hasonló helyzetben van mint én. Tudja, hogy látványban mit szeretne, de kell mellé egy akusztikus szakember, aki nagyjából koordinálja, hogy a téralakítás ne menjen a hangzás rovására. És a dolog nagyjából úgy működik mint a dobozkészítésnél, lehet tudni, hogy milyen térformálások adnak járható utat és melyek nem. És persze, túl az ideális megvalósításon, beépítésre kerül egy bizonyos mobil hangformáló elem, amivel a finomhangolásokat lehet elvégezni, azt amit előre a tervrajzokon esetleg nem lehetne pontosan belőni.

    Bocsánat, mindig hosszú vagyok... de lassan befejeztem. :)

  • shalafi66

    veterán

    válasz #71562240 #30179 üzenetére

    Ne haragudj meg, de segíts már légyszíves. Te milyen észérvekkel támasztottad alá az állításaid? Valahogy ezekről lemaradtam.
    Csak azt látom, hogy beszélsz a híg levegőbe, ellenőrizhetetlen és megfoghatatlan, semmit nem jelentő, tehát nem létező dolgokról (pl. kedvenced a hangkarakter, és az egységesség) de az alapvető elmélettel sem vagy tisztában. Semmi offenzíva, csak érdeklődés. Keresném az érveidet, amik nem valami szubjektív ködben érvényesek csak. :)

    Egyébként alapvetően nem így működik a hangszóróválasztás, és hangsugárzótervezés. Ez a dolog, amit te képviselsz, inkább félre-, vagy sehova sem vezető.

    És mielőtt valakinek eszébe ötlene, hogy megint nem írtam le, ha nem így működik, akkor hogyan, hát, bizony az elmúlt két-három hónapban legalább 5-6-szor végigvettem a folyamatot itt.
    És ez még mindig egy csodálatos leírás, mintha én írtam volna: [link]

    12" 180/280W 8Ω PA hangszóró 98dB@1W https://hangszoro.net/FSL1220 Vifa DX25TG magashangszóró készletről https://hangszoro.net/DX25

  • Soká

    senior tag

    válasz #71562240 #30179 üzenetére

    Ne haragudj(atok), nagyon be vagyok most fogva, majd válaszolok pár nap múlva. Sajnos nem ígérem, hogy az "elmélkedéssel" előrébb leszek... de igyekszem...

  • gelbelex

    őstag

    válasz #71562240 #30327 üzenetére

    Neked is köszönöm! :R
    Most már van bőven olvasni- és értelmeznivalóm!
    Ezekkel eltűnök egy időre...

  • tubeamp93

    csendes tag

    válasz #71562240 #30330 üzenetére

    Pontosan mit is jelent az "elejétől fogva"? Honnan kéne kezdenem? :)

    Most csupán az OB-s sorok kapcsán írtam véleményt, annyit épp elég volt elolvasni. (Egyébként vissza szoktam lapozni korábbi beszélgetésekbe is)
    Egy hibás elképzelésből indult az egész, majd a sértődöttség miatt jött a személyeskedés. Nincs ebben semmi újdonság, elég gyakori jelenség ez errefelé ahogy látom. :)

    Ha számít valamit az én véleményem, jómagam is nagyon sok tanácsot kértem shalafi66-tól korábban és manapság is szoktam, ha vmit nem értek, vagy gondom van vmivel. Folyamatosan tanulok, informálódok megbízható forrásokból, hogy minimum az alapokkal tisztában legyek és ne találjak ki butaságokat. Ha mégis rossz a gondolatmenetem azt is be tudom látni és elvetni az egészet, vagy kijavítani. De a lényeg az egészben, hogy mindig pontos és korrekt válaszokat kapok tőle, cserébe én sem támadok és személyeskedem. További nagy előnyöm, hogy nem vagyok mimózalelkű, tudom kezelni a kapott kritikát, ami a magyar embernek nem igazán szokott menni. :)

  • tubeamp93

    csendes tag

    válasz #71562240 #30340 üzenetére

    Lehetne végre értelmes témákról beszélgetni, vagy a személyeskedés és a felhasználó kiléte után való nyomozgatás az, ami jól esik most mindenképp? :)

Új hozzászólás Aktív témák