Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • N0zer0

    senior tag

    Itt írták többen, hogy tanultak gépírást.

    Én eddig két programmal tanultam:
    - gepiras2000 warez változatával, amelyik nem is hasonlít a demóra
    - http://www.manonet.hu/gepiras/gepiras.php

    A számokat viszont egyik sem tanítja rendesen. Azokat melyik ujjal kell nyomni a nem-numerikus részen?
    0-1 (bal kisujj) 2 (bal gyűrűsujj) 3 (bal középső ujj) 4-6 (bal mutatóujj) 7 (jobb mutatóujj) 8 (jobb középső ujj) 9 (jobb gyűrűsujj) ??? Jól gondolom? Help!

    [ Szerkesztve ]

  • N0zer0

    senior tag

    Monológ folyt.: azért kérdem, mert más képeken a 2-es pirossal, a 9-es zölddel van jelölve és úgy tényleg kényelmesebbnek tűnik.

  • N0zer0

    senior tag

    válasz JetiRulez #53 üzenetére

    Kösz a választ. Akkor mégsem halt ki a topik.

    Azóta végül abban a sorrendben tanultam meg, ahogy az általam linkelt képen van, de az utána lévő a kép ALATTI hozzászólásomban lévő módosításokkal. Tehát így:

    Így a legkényelmesebb. Az Alt billentyűket pedig természetesen hüvelykujjal, ahogy azt kell.

    De felmerült egy újabb probléma: ha egérért vagy valami másért nyúlok, majd visszatérek a billentyűzetre, akkor a JKLÉ gombokra nehezen talál vissza magától a jobb kezem. Hiába a pöcök a J-n, lassú a visszaállás. Erre valami praktika?

    Ami téged illet, nem értem hogyan nyomsz Ú helyett Insertet. Egész máshol vannak. Talán valami spéci billentyűzeted van. Én még csak kb. fél éve tanultam meg a gépírást, teljesen önállóan, 1 kivételével ingyenes programokkal és leírásokkal. Vannak hibás berögződéseim, amiken csiszolni kell, de így is megérte!

    [ Szerkesztve ]

  • N0zer0

    senior tag

    válasz JetiRulez #55 üzenetére

    Egy dologról nem esik még szó általában. A tartásról.
    Angol nyelvű oldalak az alábbi tartást ajánlják:
    1) a billentyűzet alfanumerikus része legyen tőlünk középre
    2) a monitor legyen tőlünk középre és szemmagasságban
    3) gépelés közben üljünk egyenesen, egyenes háttal
    3) a könyök, csukló, kéz vízszintesen legyen egy vonalban, és ez a vonal zárjon be 90 fokos szöget a felkarral, mindkét kéz esetében
    4) a csukló ne csak vízszintesen legyen egy vonalban a könyökkel és kézzel, hanem függőlegesen is, azaz a csukló ne süllyedjen le, és ne is emelkedjen fel az alkar vízszintes egyeneséből.

    Ezt tényleg így kell?

    [ Szerkesztve ]

  • N0zer0

    senior tag

    válasz JetiRulez #57 üzenetére

    Senki sem figyeli magát közben. De eleinte állítólag érdemes erre is figyelni.
    Én sem figyelek, jól beszámoztam a pontokat 3,3,4 :DDD

  • N0zer0

    senior tag

    válasz Csil^^ #60 üzenetére

    Ha a hagyományos, párujjas, billentyűzetet néző (amatőr) technikával is írsz, akkor SOHA nem fogsz megtanulni gépírni. Tehát soha nem fog a dolog átállni.
    Minden gépíráskönyv, tananyag úgy kezdődik, hogy az alapoknál leszögezik: TILOS a billentyűzetet vagy a kezeidet nézni. Csak a monitort, forrásszöveget tartalmazó papírt, vagy a plafont, stb. szabad. A gépírást tízujjas vakírásnak vagy angolról fordítva érintéses gépelésnek. Néhány külföldi gépírás tanfolyamon használnak papírból hajtogatott, billentyűzet fölé helyezett takarólapot, vagy üres billentyűzetet, ami nincs felmatricázva, azaz miden billentyű egyformán üres. Így, ha az önmagukat becsapó fegyelmezetlen tanulók lenéznek, akkor nem mennek vele semmire. Legfeljebb az engedélyezett a tanulás korai fázisában, hogy a falra, monitorra kifüggesztett, nyomtatott billentyűzetkiosztásra, vagy a képernyőn kirajzolt tanulókiosztásra (mint amilyet már linkeltem itt fentebb) nézzenek a kezdők, míg szükséges.

    Az egész gépírásnak pont az a lényege, hogy az ujjaid maguktól találják meg a billentyűket és ne lassítson az, hogy a képernyő, billentyűzet és gépelendő anyag között cikázzon a szem, hanem egy dologra tudj koncentrálni: a lényegre, vagyis a szövegre.

    Eleinte tényleg kínlódás, mert kezdetben csak lassan tudsz a gépírási technikával gépelni. Főleg addig, míg minden leütött billentyű után visszatérsz az alapsori (asdf jklé) tartáshoz (kötött tartás). Majd ha a kötött tartás megy és belejössz, akkor néha több billentyűt is leütsz úgy (mondjuk pl. "terep" szó), mielőtt visszatérsz alapsori tartásba. Ez utóbbit lebegő tartásnak nevezik.

    Kezdetben nekem is nehéznek tűnt, hogy csak lassabban tudok az "új" technikával gépelni. De türelmesnek kell maradni a fejlődés érdekében. Ez egy életre szóló befektetés. Most, így nem egészen egy év egyéni tanulás után kezdek egyre inkább átállni a kötött tartásról a lebegő tartásra, és még így is csak megközelítettem a régi amatőr gépelési gyorsaságom. De cserébe egy hosszú szövegek gépelésénél kevesebb energiát fejtek ki szellemileg és fizikailag: nem kell a oda-vissza cikázni a tekintetemnek a billentyűzet és monitor között (vagy a billentyűzetet nézne nem kell azon filóznom, hol tarthatok a szövegben vagy a monitoron, nem kell memorizálnom, mit gépeltem be eddig). Továbbá nem kell csapkodnom a billentyűket, elég csak finoman megérinteni. Néha csak elég egy betűre vagy szóra gondolni és azt veszem észre, hogy a kezeim önállósodnak (gépelnek helyettem) és "magától" beíródik a szöveg. Így naponta sokkal több szöveget tudok begépelni, és kevésbé fáradok el, mint előtte. Még ha kicsit lassabb is vagyok... még. De a sebesség is fejlődik majd idővel. Hivatalos képzésben tanulva is több évig kell ezt tanulni, mire látványos gyorsulást érnek el (gyors diktálás utáni gépelés).

  • N0zer0

    senior tag

    válasz TESCO-Zsömle #65 üzenetére

    Pedig tanulni ilyenen érdemes, ha nincs önfegyelme az embernek, és hajlamos lenézni, akkor hiába néz le, nem segít, és leszokik róla, hogy állandóan a billentyűt nézze. Ezt el lehet érni közönséges billentyűzeten is, elég a gombokat leragasztgatni szigszalaggal, hogy ne látszódjanak a feliratok.

    Sokan rosszul tudják. A gépírásnak nem a sebesség az igazi lényege, hanem az energiaspórolás. Kisebb ujjmozdulatokkal dolgozunk (még a gépírós korszakom előtt, 2-3 újjal csapkodva kb. 2-3 évente szétkopácsoltam a billentyűzetet, és ez azóta megszűnt, sokkal finomabban és gördülékenyebben kezelem a gombokat), de ami a LEGFŐBB: nem kell a szemnek a monitor és a billentyűzet között cikázni és NEM fárad el a szem. Már ez utóbbi nagyon nyomós érv, mikor az ember 12-16 órás műszakokat húz le a gép előtt, sokat gépelve, akkor nagyon érezni a különbséget, hogy nem jojózik a szeme, hanem csak a monitort kell nézni, a billentyűzetet nem. Sőt, még a szemünket is lehet pihenteti gépíráskor, mert a monitort sem muszáj nézni, én néha 20-30 mp-re becsukom, hogy pihenjen.

  • N0zer0

    senior tag

    válasz Pr3s #67 üzenetére

    Én ezekkel az ingyenes anyagokkal tanultam meg gépírni:
    http://n0zer0.uw.hu/gepiras.zip
    http://manonet.org/hu/gepiro_program/ingyenes_gepiras_oktato_program.html

    Jó még:
    http://www.klav.hu/proba.php
    És:
    Gépírás 2000 (fizetős)

    Van, aki erre esküszik:
    http://www.typefastertypingtutor.com/
    Magyar tananyag hozzá:
    http://people.inf.elte.hu/cscoabt/

    Billentyűzetnek csak a hivatalos, szabványos magyar kiosztás a jó, a 104 gombos:
    http://frontype.com/keyboarding/540px-Hungarian-keyboard-layout.svg.png
    Fontos, hogy QWERTZ billentyűzet legyen, a hosszú í az y előtt legyen, és az ű az á gomb mellett, elvéve alul az Enterből a helyet, így az Enternek fejjel lefelé L-alakúnak kell lennie. Másfajta billentyűzet NEM jó.

    Fontos a testtartás. Laptopot ölbe véve, fotelból, ágyon fekve, fejen állva, háton fekve NEM lehet megtanulni gépírni. Rendes asztalhoz kell ülni, rendes támlás széken, egyenes háttal, monitor fejmagassában, asztal karmagasságban, térd és sarok 90 fokos szögeket zárnak be. Nem szabad túl közel, túl távol sem ülni. Úgy kell ülni, ahogy ebben a cikkben lerajzolják:
    http://gepiras.blogspot.hu/2011/07/egeszseges-test-es-keztartas-gepiras.html

    Lényeges, hogy minden nap gyakorolj egy keveset, az egész gyakorlás legyen rendszeres. Kampányszerűen, hetente, havonta egyszer csinálva nem fejlődsz semmit. A feladatokat sorban kell csinálni, fegyelmezetten. Nem a sebességre és a gyors letudásra kell menni, hanem a magabiztosságra, pontosságra, ritmusra, hogy kényelmesen, megbízhatóan menjen a lecke anyaga. Nem szabad túl gyorsan átugorni a következő leckére.

    Nagyon fontos, hogy gépírás közben NE nézz le a billentyűzetre. Ha nem találsz egy billentyűt, akkor az alapsoron tartással és az f, k gombok pöckeiből kiindulva ki kell tapogatni. Ha fegyelmezetlen vagy, hajlamos vagy állandóan lenézni, akkor egy olcsóbb szigszalagból vágott négyzetekkel ragaszd le a billentyűzetet.

    Nem árt, ha kezdetben nem vegyíted a gépírást és a lenézéses, pár újjal pötyögéssel. Ha elhatároztad, hogy gépírni tanulsz, belefogtál, elkezdted csinálni a leckéket, akkor mikor kikapcsolódásból chatelsz, fórumozol, akkor se nézz le, ne térj vissza a réig gépelési módszeredhez, átmenetileg se. Eleinte kínlódni fogsz, hogy kikapcsolódás közben csak lassan fogsz haladni az írással, de majd begyorsul az. Fő a fegyelem.

    [ Szerkesztve ]

  • N0zer0

    senior tag

    válasz Pr3s #69 üzenetére

    Bármilyen billentyűzet jó, amelyiknek olyan szabványos kiosztása van, amit mutattam. Talán 1000 forintos Tesco gazdaságos és kínai piacos minőséget felejtsd el, de ezt leszámítva bármilyen szabványos billentyűzet megteszi, ami egyéb vonatkozásban megfelel a mindennapi igényeidnek, olyas sebességgel veszi be a karaktereket, olyan hangja van, hogy neked jó. Talán még a mostani billentyűzeted is jó, ha a helyén van rajta az Í és az Ű. Az Y/Z felcserélhető szoftveresen. A gépíráshoz nem kell semmilyen befektetés, egyáltalán nem a gazdagok és a kiváltságosok monopóliuma. Akár ingyen is megtanulható, ha otthon a netről fegyelmezetten képzed magad.

    Kapargatás helyett könnyebb, olcsóbb, jobb, ha veszel szigszalagot (megteszi az olcsó is), négyzeteket vágsz belőle és leragasztod a billentyűket, eleinte elég a betűket. Két gombra NE tegyél matricát, vagy ne az egész felületére, és pedig az F és az J, ugyanis ezeken van 1-1 pöcök, és eleinte fontos, hogy ki tudd tapogatni őket. Később sem árt, de akkor már rááll a kezed, nem lesz életbevágó, bár akkor már ragasztgatni sem kell, akkor le is veheted a ragasztásokat.

    Láttam már olyan amerikai gépírósulit, hogy a tanuló keze fölé tettek egy állványos kartonlapot, épp csak a kéz fért alá szabályos tartásban, és ha a tanuló lenéz a billentyűzetre, akkor ezt a lapot látja csak. Mondjuk ez egy kicsit kényelmetlen és körülményes lehet, a matricázás szerintem jobb.

Új hozzászólás Aktív témák