Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • s3toraph

    senior tag

    Sziasztok!

    Építenék egy kis otthoni monitorozó rendszert, ehhez kérnék tanácsot. Kezdő vagyok a témában.

    A terv az, hogy egy lakásban a helyiségek hőmérsékletét figyelem hőszenzorokkal. Ezen adatokat kellene real time megjeleníteni PC-n. Majd ezután továbbfejlesztve, adatbázisban eltárolni a begyűjtött adatokat (mindezt azért, hogy egy weboldalra feltöltve, neten is meg lehessen nézni bármikor bárhonnan, hol mennyi a hőmérséklet, ill. visszamenőleg grafikonon mondjuk egy hét távlatra, szobánként). Szobánként 1 vagy több hőmérő. Ezt mondjuk egy router és VPN segítségével megoldani.
    Aztán még lehet hogy bővíteném, mondjuk páratartalom méréssel, ajtónyitás érzékelővel.
    Fűtésszabályozás, bojlervezérlés, stb. nem lesz.

    Első körben kábelesen csatlakoznának az érzékelők. Ha ez működik, utána továbbfejleszteni vezeték nélküli megoldással, wi-fi vagy bluetooth.

    Nem tudom, melyik vonalon induljak el, raspberry vagy arduino?
    Melyiket könnyebb kezelni, megtanulni?
    (MSP430G2-vel próbálkoztam de az nekem túl bonyolult.)
    Úgy látom mindkettőhöz van elég sok magyar forrás (angolom még nem elég jó).

    Érdemes megvenni egy komolyabb boardot amin van eleve mondjuk wi-fi modul? Vagy elég egy közepes lap, és később shildek hozzá? Melyik a költséghatékonyabb?

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz inf3rno #1486 üzenetére

    Közben írtam a másik topicba, hosszú inkább csak linekelem.

    Alapvetően az eszköz csatlakozhatna LAN-on is. Mobilitás miatt wi-fi jobb lenne, de ez majd eldől. Tápellátást adapterröl kapna, folyamatosan. Magukat az érzékelőket kellene majd vezeték nélkülivé tenni, hogy ha működik a rendszer, utána megszabaduljak a kábelezéstől. Ha egy lakáson belül az RF olcsóbb, és megbízható, akkor az is jó megoldás lehet. Az érzékelőkhöz nem tudom, hogyan lehet akár RF, akár más vezeték nélküli adó modult kapcsolni. Valamint, ezek tápellátása (külön az érzékelő, ill. érzékelő + modul) hogy oldható meg? Csak hálózati adapterrel? Mondjuk ha elemes megoldással (láttam ilyen 2 db ceruzaelemes telepet vagy mit, mint energia forrást) nem bír ki legalább 1 hetet, akkor marad az állandó hálózati tápellátás.

    A linkelt hozzászólásomban lévő megoldás nem elég biztonságos?

    Illetve, én úgy gondoltam, hogy maga a megjelenített weboldal is legyen tárolva az SD kártyán, és a böngészőben az adott dyndns-es url-re magát a weboldal felületét kapom meg, bejelentkezés után. A böngészőben amit látok hőmérsékleti adtok, azoknak 20mp-enként kellene frissülni, mindig az új aktuális mért átlagértékkel, hogy real time legyen. Ha diagramot akarok nézni, akkor meg kiválasztom az időintervallumot, és felrajzolja.

    Ez így mennyire hangzik életképesnek?

    + (#1487) stopperos:
    Hmm.... ezek szerint, az adatbázis és a számítások miatt, kevés egy arduino.
    Kábeles a legbiztosabb, viszont ha kényelmi szempontokat és esztétikumot is nézek (mint otthoni rendszer, szerintem erre is figyelnem kellene), akkor jobb lenne vezeték nélküli. Vagy marad a kábelcsatorna, ami itt nincs. (Persze a vezeték nélküli drágább is, ami ellene szól).
    Valamint, egy hőmérő szenzornak mekkora a max. megengedett kábelhossz, ahol még biztosan nem változik a jel "útközben", nem kell erősítés, és nem lesz lényeges késleltetés?

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz inf3rno #1490 üzenetére

    A webböngészőben a kinyert adatokat lehetne megnézni, de pl. funkciókat lehetne ki-be kapcsolni is, pl. hogy szobánként ki-be lehetne kapcsolni a monitorozást. Tehát lenne vezérlés is.
    Egyelőre PC-re kötve futna, aztán ha működik, netes elérést megvalósítása is jöhet, addig még majd kiderítem hogy hogyan lehet biztonságosan megoldani, legegyszerűbben.

    Persze én is úgy gondolom, hogy előbb működjön vezetékesen. Aztán majd meglátom, lesz-e továbbgondolva, meg tudom-e oldani.

    Hardverben nagyon nagy az eltérés a pi javára, de azért kérdezgetek hogy nehogy ágyúval verébre eset legyen.

    (#1492) gyapo11 :

    Még nem nagyon érkeztem visszaolvasni a topicban, igyekszem. :B

    Úgy szeretném megoldani a dolgot, hogy önálló rendszer legyen. Ne a PC tároljon, számoljon, mert ahhoz üzemelnie kell. Önállóan működjön az eszköz. Amitöl függni fog, az a router a netkapcsolat biztosítása miatt, de azt sosem kapcsolom ki. Ill. az esetleges áramkimaradások, de nálunk nem szokott lenni, valamint lehet hogy meg tudom majd azt is oldani, mondjuk power bank-rol.

    Úgy látom, az adatbázis, számítási igények miatt a pi lenne a jó vonal nekem.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

  • s3toraph

    senior tag

    válasz gyapo11 #1497 üzenetére

    Köszönöm a segítséget!

    Egyelőre rendelek egy pi 2-t, aztán csak a pillanatnyi hőmérsékleteket fogom monitorozni. Ha ez megy, megpróbálkozom az értékek tárolásával. Ezekből egyébként csak adott intervallumra vonatkozó felrajzolást gondoltam, keresés nem lenne olyan mint a 17 fokos példád. Az már szerintem egy következő lépcső lenne.
    Ilyesmire gondoltam, csak kicsit butábbra, mert ez keres is az eltárolt értékekben, ha a grafikon fölé viszem az egeret.

    Önálló, PC nélküli működés a cél. A router csak a netkapcsolat biztosítására kell. Ha a számításokhoz várhatóan kevés a pi 2, akkor nem lesz ilyen keresési lehetőség, csak felrajzolás.

    (#1500) inf3rno:

    Köszönöm neked is!

    Már csak az a kérdés, milyen nyelven programozzam, mibe kezdjek bele? De átmegyek most már teljesen a raspberry topicba, mert eldőlt hogy pi lesz belőle.

    Kezdetnek elolvasom ezt a cikket.

    [ Szerkesztve ]

    Régi rendszerben: 59 + / 0 - | A legújabb rendszerben (2020.02.28-ig összegyűlt): 162 + / 0 -

Új hozzászólás Aktív témák