- Gondnokság alá helyeztetnék a Google Chrome böngészőt
- Megerősíti a platformfüggetlen sugárkövetéses tesztjét a 3DMark
- A Seenda ollós klaviatúrája a Microsoft Sculpt Ergonomic Keyboard nyomdokain jár
- Gamescom 2025: Itt a legújabb Gaming NUC
- Cicomától mentes Palit GeForce RTX 5060 a kevésbé tágas gépházak gazdáinak
-
PROHARDVER!
Ubuntu Linux Összefoglaló
Hivatalos Ubuntu dokumentáció
Amennyiben kérdésed lenne, kérünk, add meg a szükséges adatokat a hiba minél pontosabb leírása mellett:
-számítógép típusa, hardverek pontos megnevezése (különösképp videókártya, vagy hálózati egységek)
-a használt rendszer pontos neve, verziója, a grafikus felület
-mikor és hogyan jelentkezett hiba, mi váltotta ki (program telepítés, frissítés, ...)
-eddigi próbálkozások a megoldásra (ha voltak ilyenek)
A hardverinformációkat legegyszerűbben úgy gyűjtheted össze, ha megnyitod a Terminál nevű programot a menüben. Ide írd be a következő parancsokat (mindkettő után nyomj Enter-t):
lspci
lsusb
Új hozzászólás Aktív témák
-
Frawly
veterán
válasz
Steve_Brown #38206 üzenetére
Radeon az biztos nem lehet, mert az csak ATi kártyákat, meg régi AMD kártyákat tud hajtani. Modern AMD GPU-ket csak az amdgpu nyílt driver tud hajtani, ami alapból bele van forgatva minden modern mainstream Linux disztró kernelébe, és kéne mennie vele a Protonnak is. Valóban van a zárt amdgpu-pro driver is, de az is a nyílt amdgpu driverre épül, csak hozzáad egy zárt részt, de azt csak akkor kell feltenned, ha a kártyán OpenCL-t akarsz használni (pl. coin bányászat, matematikai számítások gyorsítására, fizikai szimulációkhoz, mesterséges AI kutatáshoz, lc0 sakkmotorhoz, stb.). Sima OpenGL-t, Vulkant, DXVK-Protont használó játékokhoz jobb a nyílt amdgpu (azaz nem pro) drivert használni, mivel nem csak stabilabb, de sokszor teljesítményre is jobb játékok alatt, több fps-t ad.
Ezek a rakjunk fel amdgpu pro drivert az AMD oldaláról, meg altenatív mesa csomagot kezdetű leírások, amik mentén most kezdőként kapkodsz, azok még régi Ubuntu verziókhoz készültek, újabb Ubuntuknál, 20.04 és 20.10 már nem kellenek ezek a varázslások. De mint a másik topikban is írtam neked, hogy ha nagyon fontos a játék, akkor arra jobb lenne Manjaro-t feltenni, abban mindig frissebb a kernel, benne frissebb az amdgpu driver, frissebb a mesa csomag, frissebb Wine, frissebb Proton, jobb vagy problémamentesebb futást tehet lehetővé játékoknak.
Az ne tévesszen meg, hogy a neten mindenhol azt írják, hogy Debian így legstabilabb, Ubuntu LTS úgy legstabilabb. Ja, stabil, ha csak régi gépen, vagy irodai munkára, meg nem gamer átlag felhasználással használod, és ha olyan dologra kell a Linux, ami nagyon mainstream, pl. új hardver hajtása, új proci, új GPU, modern játékok, modern technológiák (Vulkan, Proton, AOC), akkor ahhoz jobb egy friss, rolling disztró. Persze, kiküzdhető Debian, Ubuntu-vonalon is, de azokon azzal kezdőként nagyobbat fogsz szívni, mert nem erre valók, hanem cégeknek meg olyan felhasználóknak készültek, akik nem szeretnének túl sűrűn frissíteni, mert az adott régi hardverüket, meg hagyományos felhasználsukat kiszolgálják a régi csomagverziók is, és biztonságból nem akarják, hogy eltörjön valami frissítéskor, meg nem igénylik az újabb verziókban lévő újdonságokat, sebességoptimalizációkat.
-
lev258
veterán
válasz
Steve_Brown #38206 üzenetére
Jelenleg nálad az amdgpu-pro megy. Ha egy kernelfrissítésnél gubanc lesz, akkor visszavált majd a rendszer a korábbi driverre, remélhetőleg beavatkozás nélkül.
Hogy a jelenlegi helyzet, jó-e, azt én nem tudom. Te állítod, hogy igen. Én meg azt, hogy ma már Linux rendszereken senki ne telepítsen AMDGPU-PRO-t. És ezt durván 2 éve így látja már a felhasználók döntő többsége.
Új hozzászólás Aktív témák
A topik célja: Segítségnyújtás az Ubuntut és variánsait használók és az ezekkel még csak ismerkedők számára
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Bemutató Ubuntu 16.04 LTS kezdőknek, gyakorlatiasan, objektíven
- Hír Megjelent az Ubuntu 16.04 LTS
- Apple iPad 11” (A16, 2025) - a táblagépek vanília fagylaltja
- RAM topik
- MasterDeeJay: Alacsony fogyasztású házi szerver a korábbi projektekből összeépítve
- Kerékpárosok, bringások ide!
- Hardcore café
- Külföldi rendelések: boltok, fizetés, postázás
- Samsung Galaxy S24 Ultra - ha működik, ne változtass!
- Honor Magic V5 - méret a kamera mögött
- Autós topik
- sziku69: Szólánc.
- További aktív témák...
- Számlás!Steam,EA,Epic és egyébb játékok Pc-re vagy XBox!
- Jogtiszta Windows - Office & Vírusirtó licencek- Azonnal - Számlával - Garanciával - Nint.hu
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Játékkulcsok a legjobb áron: Steam
- LG 55G3 - 55" OLED evo - 4K 120Hz 0.1ms - MLA - 2000 Nits - NVIDIA G-Sync - AMD FreeSync - HDMI 2.1
- ÚJ Xiaomi Mi Robot Vacuum Mop Essential robotporszívó feltörlő 2db 1999 Ft
- Surface Pro 7+ i5-1135G7 16G 256GB 1 év garancia
- ÚJ Asus TUF Gaming F17 FX707 - 17.3"FHD IPS 144Hz - i7-13620H - 16GB - 1TB - RTX 4060 -3 év garancia
- Dell Precision 5810 Intel E5-1650 v3 128GB RAM 2x512GBHDD 1x512GB SSD Quadro K4200
Állásajánlatok
Cég: FOTC
Város: Budapest