Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • IO.sys

    őstag

    válasz jozsi252 #46400 üzenetére

    Az XMP elvileg elintéz mindent, de miért nem próbálod ki? :)

    凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

  • IO.sys

    őstag

    válasz jozsi252 #46402 üzenetére

    Én is így voltam vele. Igazából csak annyi baj történhet, hogy bootoláskor kiírja, hogy overclock fail és betessékel az uefibe, vagy képtelen megmozdulni, kép sincs, olyankor áramtalanítani kell és szintén betessékel az uefibe. Ha valamelyik alkatrész tönkre megy, az tönkre menne mástól is. Ryzennél más a helyzet, állítólag alulfeszeléstől tönkre tud menni a proci.

    凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

  • IO.sys

    őstag

    válasz jozsi252 #46404 üzenetére

    Nem lehet hazavágni a procit a tuninggal, egyszerűen csak elkezdi csökkenteni az órajelet, ha túl meleg. "Tj max"-nak hívják az értéket és általában 105°C. Ez egy védelem, ami be van építve, ezt is kifizeted a vásárláskor. Elméletileg hűtés nélkül is működnie kell egy procinak, csak nagyon lassan. 80-90 fokot szoktunk elfogadni egészséges maximumnak, ez alá kell belőni a tuningot.
    Nem párszáz MHz-ről van szó, hanem 800 vagy 1000-nél is többről. Ez prociéhes játékoknál, mint a Deus Ex, nagyon is jelentős változást okoz.

    Minden freki biztonságos, amíg még átmegy a stresszteszten. Pár napja volt itt egy kolléga, aki előbb akarta beállítani a maximális feszültséget és ahhoz akarta hozzá húzni a frekvenciát. Pont ellenkezőleg kell. Az optimális frekvencia és feszültség megtalálása az éppen meglévő hűtés mellé a tuning lényege, ezért az izgalomért csináljuk.

    凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

  • IO.sys

    őstag

    válasz jozsi252 #46406 üzenetére

    A feszültséget nem Te választod meg. A tippelés nem igazán jellemző a tuningra, a maximum kontroll annál inkább. Tuning közben, de főleg a legelején nagyon fontos, hogy tudd, mit miért csinálsz. A legtöbbször ez szokott a baj lenni. Leírja valaki, hogy beállított 5 random értéket, én meg kérdezem, hogy miért, a válasz síri csend.
    A feszültség csak egy érték a sokból, nem azzal állunk neki. Az alulfeszelésről sokat írtam mostanában, dióhéjban: a gyári értékeket fixáljuk, ezután addig CSÖKKENTJÜK a feszültséget, amíg még hibamentesen lefut egy stresszteszt. Tehát nem növeltük, csökkentettük. Feljegyezzük az értékeket. Emelünk egyet a cpu szorzón, a feszültségre ráadunk, tesztelünk. Ha nem indul el a gép, adunk rá még, egészen addig, amíg hibamentesen lefut a stresszteszt. Ekkor a feszültség általában még a gyári alapérték alatt van! Jöhet a következő szorzó, ennél is végigcsináljuk, leírjuk az eredményül kapott értékeket. Ekkor már kikövetkeztethető a számokból, milyen feszültségre lehet szüksége a következő szorzóhoz. Beállítod, és nem működik! Adsz rá még feszt, erre működik. Miért? Mert egy bizonyos pont fölött nem lineárisan nő a processzor áramigénye, hanem exponenciálisan. Tehát nem egy egyenes vonal, hanem egy felfelé ívelő görbe. Ez a görbe határozza meg, hogy meddig érdemes és szabad elmenni a tuninggal. Ha mondjuk +6-ot ráadva a szorzóra 1,35V-ot kér a proci, és emellett a hőmérséklet is 80°C körül alakul, de +7-nél már 1,44V-ot kér, és a meleg is 90°C fölé megy, akkor pontosan lehet tudni, hogy a +6-os szorzó pont elég. És ha az ember nem elégedett, elkezdhet gondolkodni delidelésen, top hűtőpasztán és top hűtésen, hátha. De olyan is előfordul, hogy nem túl strapabíró példányt fogott ki az ember és 1,34V-nál már hibázik a proci és semmivel se lehet segíteni ezen.

    Ennél bonyolultabb a dolog, de dióhéjban ilyesmi. Ezzel értemes tisztában lenni, mielőtt feleslegesen sok energiát ölsz az egészbe. Az Enhanced Tubo pl. egy olyan dolog, amit a saját kívánságod szerint kapcsolhatsz ki vagy be, ahogy neked jobban tetszik a tuning eredménye, nyilván benchmark mérésekkel alátámasztva.

    凸_(ツ)_/¯ // -Valamit kiírt a gép!... -Az a dolga!...

  • cooi11

    senior tag

    válasz jozsi252 #46408 üzenetére

    Szia jozsi252 !
    Elolvastam az imént zajlót párbeszédet amit IO.sys és te folyattál,
    tetszett a leegyszerűsítés Enhanced Turbo ezért rá kerestem
    és ezt találtam csak Google fordítóból olvastam el.
    Menyire valós az ilyen tuning élettartam csökkenése?

Új hozzászólás Aktív témák