Hirdetés
- Ilyen olcsó sem volt még egy Apple notebook
- Túl nagy alkatrészt vettél? Így kerülheted el a PC-építés legnagyobb hibáját
- MWC 2026: leégsz, ha nem figyelsz a TCL 15 ezer nites panelje előtt
- Második villámcsapás: teszteltük a ROG Raikiri II Xbox kontrollert
- 100 TB-os HDD-k felé vezető alapot prezentált a Seagate
- Ilyen olcsó sem volt még egy Apple notebook
- TCL LCD és LED TV-k
- Házimozi belépő szinten
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- Épített vízhűtés (nem kompakt) topic
- OLED monitor topic
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Meghozta a régóta várt asztali Ryzen APU-kat az AMD
- 100 TB-os HDD-k felé vezető alapot prezentált a Seagate
- Hobby elektronika
Új hozzászólás Aktív témák
-
modder
aktív tag
válasz
bambano
#2081
üzenetére
Nem nagyon voltak meggyőző érvek a szöveges tárolás ellen. A település név tök jó példa.
Tároljuk a település nevét szövegként a személy táblában, vagy egy numerikus kódot és joinoljuk egy településeket tartalmazó táblával mindig? Egy településeket tartalmazó táblára mindig szükségünk van, mert valahol el kell tárolni a lehetséges értékeket.
bambano:
Sématervezési szempontból semmivel sem rosszabb, ha szövegként van tárolva a település neve a személy táblában. Ez nem növeli a redundanciát, se nem lesz denormalizált. Redundanciáról akkor beszélhetnénk, ha a lélekszámot is mindig eltárolnánk a település neve mellett a személyek táblában, mert a település neve meghatározná a lélekszámot, így ez utóbbi tárolása is (még mindig a személyek táblában) csak bonyodalmat okozna. Pontosan ez is a redundancia definíciója. Ha már a normálformákat hoztad fel, vegyél elő egy egyetemi jegyzetet, és olvass bele. Vagy pl. ez egész jól leírja: http://www.agt.bme.hu/szakm/adatb/db3.htm#p3.2Ha van egy település táblánk, a település neve - mint szöveg - ugyanúgy lehet idegen kulcs a személyek táblában. Nem kell ahhoz numerikus elsődleges kulcs, hogy kikényszerítsük a személyek táblában, hogy csak bizonyos település neveket lehessen felvinni.
"azok után pedig, hogy azt állítottam, az sql-ben a teljesítményt feláldozzuk más célok elérése érdekében, ez a link mennyiben releváns?"
Attól, hogy állítasz valamit, az még nem biztos, hogy igaz. Ez úgy hangzott, mintha az SQL használatával nagyságrendekkel rosszabb teljesítményt érnénk el, pedig az SQL csak arra jó, hogy nem neked kell megírnod, hogy mikor melyik indexeket akarod használni. De az SQL végrehajtási tervbe fordítása mellett még száz másik szempont van, ami nagyban befolyásolja a lekérdezés sebességét, aminek semmi köze ahhoz, hogy milyen lekérdezőnyelvet használsz. És persze az sql-t is többféleképpen írhatod meg, hogy segíts az optimalizálónak a hatékonyabb végrehajtási terv elkészítésében.martonx: Köszönjük a hozzáértő, szakmailag megalapozott hozzászólást

Ami megfontolandó:
- karakterkódolási problémák: Ez általában olyan, hogy vagy fennáll az egész adatbázisra és az őt használó alkalmazásra, vagy nem, ami persze más szöveges mezőket is érint.
- "könnyebb elírni": miért, a numerikus azonosítót nem könnyű elírni?
- index sebessége: annyival lassabb egy pl. 30 karakter hosszú CHAR vagy VARCHAR mezőn az index használata?
- tárolás: a szöveg több byte-ot használ felA hatékonysági kérdésekkel csak akkor érdemes ilyen mélyen foglalkozni, amikor a tárolási kapacitás és pl. a beszúrási (index frissítési) sebesség sarkalatos pont, ami egy "egyszerű" webalkalmazásnál ritkán fordul elő.
pazsitZ: leginkább mysql cli, phpmyadmin vagy egyéb kliens programra gondoltam, amikor kotorászásról beszéltem.
Új hozzászólás Aktív témák
- Microsoft Office és Office 365 topic
- MasterDeeJay: Mi ez a pici videókártya? AMD E9173 teszt
- Stellar Blade
- Székesfehérvár és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Wuthering Waves
- Építő/felújító topik
- Eredeti játékok OFF topik
- BestBuy topik
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- Ilyen olcsó sem volt még egy Apple notebook
- További aktív témák...
- Intel I7-7700 / Beszámítás OK!
- Újszerű Acer Nitro 5 - 17.3" QHD 165Hz - i9-12900H - 32GB - 1TB - RTX 4060 - Win11
- Újszerű HP EliteBook 640 G11 2028.12.Hó-ig Garis Ultra 5 135U 16GB DDR5 512GB SSD 9nap üzemidővel!
- ASUS Zenbook Flip UX360CA
- !AKCIÓ+GARI! GAMER PC Intel Core i5-14400F/ASUS TUF Gaming B760M/RTX 4070 12GB/32 GB DDR5 5200 MHz
- Dell XPS 13 9300 i7-1065G7 8GB 512GB FHD+ 500nit! 1 év garancia
- Honor X7b 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Lenovo ThinkPad L16 Gen 1 - 16" WUXGA IPS - Ultra 5 135U - 16GB - 512GB - Win11 - 2,5 év gari
- Mini Pc HP ProDesk 600 G2 / G4 / G5 // Lenovo Ttinkcentre M900 // 6-9. gen // i3 / i5
- Újra raktáron! MacBook Pro 14" M1 32GB RAM 27%-os áfás számla
Állásajánlatok
Cég: Laptopműhely Bt.
Város: Budapest


