Hirdetés
-
PROHARDVER!
SONY sport és akció kamerák
Egy kis kamera történeti áttekintés
A Sony 2012-ben lépett be a sport, akció kamerák piacára a HDR-AS10 és HDR-AS15 kamera párossal. Egészen más kialakítást választottak, mint az etalonnak számító GoPro. A Sony megoldása lapos, hosszúkás kialakítású. Kijelző a ház oldalán van, de ez csak egy kis monokróm megoldás, amin a kamera funkciói között váltogathatunk, illetve beállításokat végezhetjük el, tehát az elkészült képek, videók és élőkép megjelenítésére nem alkalmas. Az objektív egy F2.8 fényerejű Carl Zeiss típusú, az érzékelő pedig egy 1/2.3 colos Exmor R CMOS. Az objektív látószöge 170 fokos, mely 120 fokosra szűkül, hogy ha bekapcsoljuk az elektronikus kép stabilizátort.
Ez az első páros, vagyis az AS10 / AS15 duó Full HD azaz, 1920x1080-as felbontásban volt képes rögzíteni 30 képkocka / másodperc sebességgel, amit aztán ezt egy firmware frissítéssel 60 képkocka / másodpercre növeltek, 1280 x 720 képpontos HD felbontásban pedig már ez az első széria is tudja a 120 képkocka / másodperces felvételi lehetőséget, amivel lassított, slow motion felvételeket lehet készíteni. A különbség a kettő modell között az, hogy WIFI kapcsolódásra csak az AS15 képes. Ez azt jelenti, hogy okos telefonnal, tábla géppel össze lehet kapcsolódni a kamerával, ezáltal a mobil eszközünk lehet a kamera kijelzője, láthatjuk, hogy mit lát a kamera, indíthatunk és állíthatunk le felvételt, módosíthatunk beállításokat és tölthetünk le a kameráról felvételeket a mobilra, táblára. Állóképet ezek a kamerák 2 megapixeles felbontásban tudnak rögzíteni.
A szériát 2014 elején követte az AS100V kamera, pontosabban az AS100V / AS100VR páros, de itt a kettő modell között annyi a különbség, hogy az AS100VR egy szettben érkezik a Sony Live View eszközzel, ami egy csuklóra rögzíthető eszköz, amin látjuk az előképet, felvételt indíthatunk, állíthatunk. Az AS100V ugyanazt a formát követi, csak az előző párossal ellentétben, fehér színben. Beépített WIFI, GPS és NFC is van a készülékben, és fontos különbség továbbá, hogy az AS100V tok nélkül is cseppálló, tehát bizonyos mértékig ellenáll a víznek (pl. esőben). A hozzá adott tokkal 5 méterig vízálló és 1.5 méterről ütésálló, akárcsak az előző széria. Az optika lényegében ugyanaz maradt, 170 és 120 fokos látószög, 30 centiméteres közel pont (ennél közelebbi tárgyakra nem képesek fókuszálni ezek a kamerák). Az érzékelő felbontása viszont nőtt és fotózni is nagyobb, 13.5 megapixeles felbontásban tud. Valamint ebben a típusban megjelent egy 800 x 480 képpontos videó felbontás, amiben 200 vagy 240 képkocka / másodperces lassított felvételeket készíthetünk.
Lényegi különbség továbbá, hogy az XAVCS formátumnak köszönhetően a FHD felvételek sávszélessége 50Mbps-renövekedett opcionálisan.2014 nyarán érkezett meg a HDR-AS20 / AS30V páros, és ezzel elérkeztünk a topik valószínüleg legelterjedtebb készülékéhez. Köszönhető ez annak, hogy az egyik magyarországi hipermarket lánc 2015. január végétől a készlet erejéig nagyon kedvező áron kínálja az AS20 típust. A két modell közötti különbség az, hogy AS30V típusban van beépített GPS és NFC kapcsolódási lehetőség. WIFI mind a két típusban van, és képalkotó paramétereiben is megegyeznek. Ez a páros tekinthető az AS10/AS15 páros utódjának. Specifikációik alapján minden paraméterben megegyeznek (objektív, érzékelő), a videós képességeik ugyan azok (FHD 1920x1080@60fps és HD 1280x720@120fps), állókép, azaz fotó módban viszont az AS20 / AS30V már kihasználva az érzékelő képességeit 11.9 megapixeles képet is tud készíteni. Gyakorlatilag azt mondhatjuk, hogy az AS20 paramétereiben megegyezik az AS15 tulajdonságaival.
Az eddig említett kamerák bitrátája a következőképpen alakul. Az FHD 1920x1080-as felbontást 16Mbps-sel illetve 28Mbps-sel (30 és 60fps), a HD 1280x720-as felbontást 6Mbps-sel, illetve a lassított videókat 12Mbps (60fps) és 24Mbps (120fps) sebességgel rögzítik.
2014 őszén érkezett a HDR-AZ1 típus. Ez a kamera bár a formavilágot tovább vitte, de hosszában és magasságában is összement az előző típusokhoz képest. Fehér színű akárcsak az AS100V és – mintha ez összefüggésben lenne a színével – szintén csepp és fröccsenés álló IPX4 osztályú minősítéssel. Az objektív paraméteri megegyeznek az előzőekével, a szenzor pedig 11.9 megapixeles. A maximális videó felbontás a már ismert FHD 1920x1080@60fps illetve HD 1280x720@120fps.
2015 januárjában jelentette be a Sony a FDR-X1000V és HDR-AS200V kamerákat. Az előbbi, az FDR-X1000V már 4K, azaz 3840x2160 képpontos felbontásra képes maximum 30 képkocka / másodperc sebességgel, 100Mbps bitráta mellett. Illetve nőtt a lassított felvételek képkocka száma is, a HD 1280x720-as felbontásban már 240 képkocka / másodperces lassított felvételeket rögzíthetünk. A szenzor 8.8 megapixeles, a 170 / 120 fokos látószög és az F2.8 fényerő maradt, de a közel pont 50 centiméterre nőtt. Továbbá nőtt a méret is az AS sorozathoz képest hosszában ~7 milliméterrel, magasságban ~5 milliméterrel lett nagyobb a készülék. Fehér színű, tehát IPX4 fröccsenés álló tok nélkül is.
A HDR-AS200V méretben megegyezik az AS100 méretével, mintha az objektívet is onnan örökölte volna, viszont a szenzor már a FDR-X1000V-vel lehet azonos, 8.8 megapixeles. A 4K felbontás hiányzik, egyébként ugyanazokkal a képalkotási specifikációkkal rendelkezik, mint az FDR-X1000V.
A kamerák kivehető, cserélhető akkumulátorral rendelkeznek, az akkumulátorhoz a kamerák hátulján levő ajtó kinyitásával férhetünk hozzá, és itt fogjuk megtalálni memória kártya helyét is. A kamerával Sony Memory Stick M2 vagy a sokkal elterjedtebb és olcsóbb microSD kártyát használhatunk. Essen pár szó a kamerák csatlakozási lehetőségeiről is. A csatlakozók a kamerák alján egy ajtó mögött vannak. Találunk itt micro USB csatlakozót a töltéshez és adatmozgatáshoz, egy micro HDMI aljzatot a képtovábbításhoz, és egy mikrofon bemenetet, külső mikrofon csatlakozásához.
Az alábbi képre kattintva táblázatos formában is megtekinthetjük a kamerák paramétereit:
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Tartozékok
A gyári tartozékok listáját itt találod meg, a gyári rögzítők és felfogatók listáját pedig itt, illetve a magyar oldalon is.
Fontos tudni, hogy a kamerákhoz gyárilag mellékelt víz alatti tok csak vízi sportokhoz használható. Tehát a víztől ugyan megvédi a kamerát, de víz alatt ezzel az AS2 jelzésű tokkal nem lehet éles felvétel készíteni. Mivel méretileg a legtöbb modell közel azonos, így ezekkel a legtöbb tok használható. Az AS20 és társai az SPK-AS2 jelzésű tokkal együtt kaphatóak. Búvárkodáshoz, 60 méteres mélységig az SPK-AS1 tok szükséges. Ezen a tokon az AS2-vel ellentétben nincsenek oldalsó kezelő gombok, csak hátul tudjuk indítani és leállítani a felvételt. Ehhez, vagyis az AS1 tokhoz kiegészítőként vásárolhatjuk meg az AKA-RD1 ajtó szettet, ami kettő csere ajtóból áll, az egyik egy sík üveges megoldás – a víz alatti torzítások elkerülésére – és másik, ami a víz alatti hangokat hivatott javítani. Az előbbi, sík üveges megoldással is megvásárolható a komolyabb mélységig használható tok, ennek a kombinációnak MPK-AS3 a jelzése. Még egyszer meg kell jegyezni, hogy ezek a különleges ajtók, a gyárilag kapott AS2 tokkal nem használhatóak, csak AS1 tokkal.
Az AS10/15/20/30 kamerák lekerekített formájukból adódóan nem állnak meg a saját lábukon, tehát magában a kamera pl. asztalra letéve eldől. Továbbá bármihez rögzíteni is csak a mellékelt víz alatti tokba téve tudjuk, mert csak azon van állványmenet. Tehát ha olyan igényeink vannak, hogy tok nélkül szeretnénk videózni vele, esetleg felvétel közben szeretnénk használni a kamera alján levő mikrofon bemenetet, vagy a töltőt, akkor kiegészítőre lesz szükségünk. Mégpedig az AKA-SF1 jelezésű skeleton frame-re, vagyis csupasz vázra. További tulajdonsága ennek a megoldásnak, hogy akár a kamera oldalára is tudunk állvány menetet szerkeszteni, ez bizonyos helyekre való rögzítésnél hasznos lehet. Eme kiegészítő használatáról itt egy elég informatív kis bemutató videó.
Attól, hogy az AS20-at kedvező áron meg lehet(ett) vásárolni, még maga a termékvonal nem tartozik az olcsó akció kamerák táborába. Ez a kiegészítők árán is meglátszik. A már említett víz alatti tokok ára 12-15 ezer forint magasságában mozog, a gyári mellkaspántért is hasonló összeget kell leszurkolni, de a már említett gyári keretért is 8-9 ezer forintot kérnek. A tapasztalatok szerint ezért persze kiváló minőséget is kapunk.
A fehér kamerák, vagyis az AS100, AZ1, AS200 és az FDR-X1000 más kicsit más kialakításúak, ezek már megállnak kiegészítő nélkül is és már a mellékelt tok nélkül is állványra rögzíthetőek egy kis mellékelt adapter segítségével.
Ha ragaszkodunk a gyári tartozékokhoz és nem áll távol tőlünk a külföldi beszerzés, akkor érdemes az eBayen körülnézni, mert rá lehet akadni néha jó vételre (bár többnyire ugyan annyi, sőt még drágábbak az árak, mint itthon). De pl. a 15 ezer forintos kutya hámot ki lehet fogni 9 ezer forintért is akár, de sikerült már gyári csupasz keretet is beszerezni 5 ezer forintért.
Szerencsére vannak alternatívák szinte minden területen. Létezik egy kínai másolat kamera, az SJCAM SJ3000 típus, ami méretében nagyon hasonló az AS20 féle mérettel, ezért a hozzá kapható tokok használhatóak a Sony kamerákkal is. Így például az AKA-SF1 csupasz váz alternatívája ez az SJ3000 féle skeleton frame, ami 2500-3000 forintért rendelhető. Ebben a képes illusztrációkban bővelkedő hozzászólásban látható, hogy a tok használható a Sony kamerával, még úgy is belehelyezhető a kamera, hogy az alsó csatlakozó sorhoz hozzá lehessen férni, erről itt egy kép.
Illetve egy topiktársunk felhívta rá a figyelmünket, hogy egy orosz oldal tanulsága szerint pedig az SJ3000 vízalatti tokja is használható.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
A rögzítésekről
A rögzítések, felfogatások terén pedig egy kis alkatrész beiktatásával a GoPro féle rögzítőket is tudjuk használni, melyből utángyártott megoldások tömkelege létezik, akár már pár száz forintos ártól kezdve.
Erről az alkatrészről lenne szó, a kép alatti linkeken pedig a beszerzési források:Az egyik legnépszerűbb rögzítési forma a sisak oldalára való rögzítés. Erre a topikban már számos ötlet született. Létezik egy gyári megoldás, a VCT-AMK1 nevű elem, amit a sisak oldalára felragasztott gyári felfogatásba pattintott sárga, menetes elemre lehet rátekerni, és máris dönthető, forgatható lesz a kamera a kívánt irányba. Ennek az elemnek egy költséghatékonyabb kiváltója eBayről könnyen, akár pár száz forintból beszerezhető mini gömbfej. Az így összerakható kombót valahogy így kell elképzelni, sisakon meg valahogy így.
Született olyan megoldás is, ami a kamerát egyszerűen egy korrekt tépőzár segítségével (3M Dual Lock) rögzíti a sisak oldalán. Ennek a stabilitását és strapabíróságát tanúsítja ez a video.
A sisak tetejére való rögzítésnél egyszerűbb a dolgunk, az a gyárilag kapott tartozékokkal megoldható, de itt is született már tépőzárral kiegészített megoldás is.
A másik népszerű és számos sportnál használható felfogatás a mellkasra való rögzítés. Erre is van gyári megoldás AKA-CMH1 típusjelzéssel. Ennek bemutatására itt egy video. Az ára ennek sem kevés, közel 13 ezer forintot kell érte kifizetni.
Persze ennek is van kínai megfelelője, ez pl. egy teljes szett a Sony kamerához szükséges minden kiegészítővel, adapterrel. De külön is megvehető csak a hám, a J hook és a már említett GoPro adapter.
Hozzá kell tenni, hogy aki használta a kínai és az eredeti változatot is, az inkább az eredti megoldás minőségét és használhatóságát méltatta. De persze mindenki döntsön a saját mérlegelése és pénztárcája szerint.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Memóriakártya
Többször felmerült a kérdés, hogy milyen memóriakártya kell a kamerába, repkednek a class4-6-10 és különböző UHS besorolások. Ahogyan azt a kamerák használat utasítása is írja, egy class4-es microSD kártya sebessége elég a felvételek készítéséhez. Ennél gyorsabb kártya a felvétel minőségét nem befolyásolja, viszont a videók felmásolását a számítógépre akár jelentősen is meg tudja növelni. Tehát egyedül a fájlok másolásánál van jelentősége a gyorsabb kártyának.
Más a helyzet az 50mbps XAVC-S formátumot tudó kamerák (AS100V, AS200V, AZ1 és X1000V) esetében. Ezekhez a kamerákhoz, hogy ezt a formátumot ki tudjuk használni microSDXC szabványú kártyára lesz szükségünk. Tehát lehet akármilyen (akár elégségesen) gyors microSDHC kártyánk, a kamera nem fogja engedni ezt a módot bekapcsolni, csak ha SDXC kártya van a gépben. Ezekből a kártyákból a 64GB-os a legkisebb.Memóriakártya beszerzésre a kínai sinceritytrading eladó javasolt az eBayen. Megbízható eladó, nem kamu termékekkel, a tőle vásárolt termék olyan kapacitású lesz, mint ami rá van írva. A termékek kínából érkeznek, ezért hosszabb szállítás idővel kell számolni, de rendszerint azért 10-12 nap alatt meg szokott érkezni a rendelés.
Ha ennél valamivel gyorsabban kell a kártya és nem szeretnénk az esetleges vámügyintésbe belefutni (és kezelési költséget valamint ÁFÁ-t fizetni), akkor EU-n belüli webshopként a MyMemory angol vagy német oldala javasolt.- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Ízelítőül és inspirációnak pedig itt a Sony Action Cam hivatalos YouTube csatornája:
Aki összeirogatta, szerkesztgeti, frissítgeti: Pompi
Utolsó frissítés 2015. március 30.
Hirdetés
- Canon EOS 200D gépek, objektívekkel, kiegészítőkkel. (3870 vagy 42200 expoval)
- Sigma 60-600mm f/4.5-6.3 DG OS HSM Sports objektív ( Canon ) -Újszerű-
- Tamron SP 70-200mm f/2.8 Di VC USD G2 objektív ( Canon ) -Újszerű-
- Olympus 45mm f/1.8 objektív (m43)
- GOPRO Hero 11 BLACK Accessories Bundle - 5.3k akciókamera - eredeti Gopro-s számlával
- LG 55CS6 - 55" OLED - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox!
- ShieldUp Fóliavágógép tartozékaival
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 13400F 32/64GB RAM RX 7700 XT 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook E754 - i5-4GEN I 8GB I 256SSD I 15,6" HD I HDMI I W10 I Garancia!
- DDR3 BAZÁR! 8GB 16GB 1333MHz 1600MHz 2400MHz DDR3 memória garanciával hibátlan működéssel