-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
Új hozzászólás Aktív témák
-
uvlight
csendes tag
Ha a 2 chipletes x3d procik is ki lesznek tesztelve akkor remélem hogy körül lesz járva a chipletek közti késleltetés témája is. Elvileg ezen javított az AMD pl AGESA 1.2.0.2-ben annó de pl később egy Cyberpunk tesztben 9950X3D és 9800X3D FHD-ben kb ugyanolyan gyors volt. Fura lenne nekem ha a Cyberpunk nem tudna 8-nál több magot használni. És ez a Phantom Liberty, nem a kiadáskori bughalmaz. Forrás:
https://wccftech.com/amd-agesa-1-2-0-2-bios-improves-inter-core-latency-zen-5-ryzen-9000-cpus-major-performance-increases/
https://gamersnexus.net/cpus/amd-ryzen-9-9950x3d-cpu-review-benchmarks-vs-9800x3d-285k-9950x-more -
Varázslóó
őstag
-
Orbiteric
aktív tag
jövőhéten gép átépités, csak nem birtam ki, pár évig remélem kiszolgál ez is, 5600x-nek ideje nyugdijba mennie.
-
Orbiteric
aktív tag
-
Varázslóó
őstag
Nem én írtam az 5sec et. De majd megnézem.
Nekem XMP be megy és stabil a gép. XMP és Expo csak a ram garantàlt órajelét/időzítést jelzi. Ha a lapnak nincs baja XMP be is mehet. Melyik ram melyik profillal rendelkezik ennyi az egész.
9800X3D nek semmi baja vele.
7200Mhz CL34
Majd megnézem tudom e finom hangolni a Dominator Rammokat.
-
Skyhunter
őstag
Ramot ugye EXPO-ban használjátok?
Win betöltést ma este lemérem. Egy kicsit aggaszt, de ha nem megy tönkre, nem fogom kicseréltetni. Újraindítani meg nagyon ritkán kell a gépet.
Varázslóó : ha benyomod a power gombot a gépen, mennyi idő, mire teljesen betölt a win? Tényleg 5 sec ??
-
Varázslóó
őstag
Akkor nem frissítés az új bios ra
nekem 2db X670E Steel Legend van mind2 pár hónapos biossal
nincs gond X870 elég szar lett -
gery14
senior tag
-
Varázslóó
őstag
Nyugi nekem x870e nova bedoglot 1.5honaposan boot isues tönkrement több érzékelő benne stb debugledelt menet kozben meg minden más szar..
a proci az jól van 12nap es letelik az alzás gariztatás.. addig vettem egy másik novát (az uj lapban minden oké lassan 1 honapja) kivétel a bootolásal genyozik néha pl 2p max de azt betudom a am5 szarságánák.Ahhh az nagyon sok idő. Nekem pár másodperc a Windows indítàs.
-
gery14
senior tag
Múlt héten a "Tech Jesus" belém verte az ideget, külön videóban foglalkozott vele, hogy az elmúlt időben 32 db Asrock alaplapban levő 9800X3D ment tönkre. Asrock sietve ki is adott egy 3.20-as verziójú bios-t. Hétvégén feltettem, de az én problémám nem oldódott meg, azaz újraindítás esetén továbbra is 4-5 perc, mire betöltődik a windows.
Nyugi nekem x870e nova bedoglot 1.5honaposan boot isues tönkrement több érzékelő benne stb debugledelt menet kozben meg minden más szar..
a proci az jól van 12nap es letelik az alzás gariztatás.. addig vettem egy másik novát (az uj lapban minden oké lassan 1 honapja) kivétel a bootolásal genyozik néha pl 2p max de azt betudom a am5 szarságánák. -
Skyhunter
őstag
Az új BIOS csak azt a problémát oldja meg, hogy az Asrock túl óvatos volt és túl kevés feszt ad a procinak, ami miatt a gyengébb példányok nem tudnak bootolni.
Anno kimaradtak a 7800X3D balhéból, mert Asussal és Gigával ellentétben ők nem mókoltak az AGESA-val, de most ők futottak lyukra valamivel.
Na ezt nem olvastam, köszönöm a felvilágosítást.
-
gejala
őstag
Múlt héten a "Tech Jesus" belém verte az ideget, külön videóban foglalkozott vele, hogy az elmúlt időben 32 db Asrock alaplapban levő 9800X3D ment tönkre. Asrock sietve ki is adott egy 3.20-as verziójú bios-t. Hétvégén feltettem, de az én problémám nem oldódott meg, azaz újraindítás esetén továbbra is 4-5 perc, mire betöltődik a windows.
Az új BIOS csak azt a problémát oldja meg, hogy az Asrock túl óvatos volt és túl kevés feszt ad a procinak, ami miatt a gyengébb példányok nem tudnak bootolni.
Anno kimaradtak a 7800X3D balhéból, mert Asussal és Gigával ellentétben ők nem mókoltak az AGESA-val, de most ők futottak lyukra valamivel.
-
Skyhunter
őstag
Múlt héten a "Tech Jesus" belém verte az ideget, külön videóban foglalkozott vele, hogy az elmúlt időben 32 db Asrock alaplapban levő 9800X3D ment tönkre. Asrock sietve ki is adott egy 3.20-as verziójú bios-t. Hétvégén feltettem, de az én problémám nem oldódott meg, azaz újraindítás esetén továbbra is 4-5 perc, mire betöltődik a windows.
-
warcat
veterán
-
zdna
csendes tag
-
Varázslóó
őstag
Undervoltolom akkor lehetne még kevesebb is talàn.

-
DroiDMester
nagyúr
én inkább egy MSI PRO B850-P WIFI vennék hozzá, kb ugyan annyi árban mint az elavult B650 es TUF
-
Floyd80
addikt
Tökéletes, annyi, hogy a VGA-d PCIe 5.0 lesz, amit a lap nem tud, de nem fogod észrevenni.
NVIDIA RTX 5090 PCIe 5.0 vs. 4.0 vs. 3.0 x16 Scaling Benchmarks
-
marcy87
tag
Nemakarok tuningolni meg semmi ilyesmi csak ugy ahogy belerakom ugy hasznalni ASUS TUF Gaming B650-PLUS
Ez jo lesz hozzà? -
Floyd80
addikt
Ugye itt a 650 és 850 között kb. 20 eFt-ról beszélünk (és még az X670-es lapok is elérhetők), ahogy a 7800 és 9800X3D között is. Inkább a CPU-ra költeném, mint az alaplapra fizetni felárat, ott azt kell nézni, hogy ha 650 ha 850, megfelelő hűtés legyen rajta, számodra elegendő csatlakozó, jobb fajta VRM stb.
AM5 Motherboards Sheet (X870/X670/B850/B650/B840/A620) - Google Táblázatok
-
marcy87
tag
Amugy 1440p jatszom es 5070ti melle lesz
-
marcy87
tag
Akkor mehet abba is a 9800x 3d?
Igazabol nekem boven eleg a 2 sata csatlakozo dw ha olcsobban megtudok venni egy b650 et amit a b850 en megsporolok inkabb rakoltom egy 9800x3d re mert a 7800x 3d gondolkoztam vagy eleg a7800x3d
Bocsi a sok kerdesertelore is köszi -
Floyd80
addikt
Teljesen jó és elegendő egy jobb 650-ös lap is.
Illetve ha több SATA HDD, SSD is van, pl. az Asus ROG 850-en csak két SATA csatlakozó van, nem tudom van-e másnál ilyen, vagy csak az ASUS-nál.
-
marcy87
tag
Sziasztok!
Azt szeretnem kerdezni hogy 9800x3d hez eleg egy b650 alaplap vagy inkabb ajanlott a b850 ,jobban fog müködni a b850 el.
Köszi
-
DroiDMester
nagyúr
-
Varázslóó
őstag
-
Varázslóó
őstag
nálam Arctic LF2 280.assal(gyári 2 ventivel) 80.foknál nem ment feljebb 175W TDP.ig elengedve CB23.alatt, akkor nálad valami nem jól van össze rakva!
Erről beszélek
szar a statikus nyomàs.
mert ventik 10% pörögtek. Nem gyàri ventiztem. 
Jó reggelt
-
DroiDMester
nagyúr
nálam Arctic LF2 280.assal(gyári 2 ventivel) 80.foknál nem ment feljebb 175W TDP.ig elengedve CB23.alatt, akkor nálad valami nem jól van össze rakva!
-
Varázslóó
őstag
ne ventiket cserélgess,
hanem rakjál a CPU-ra MEGFELELŐ hűtőt!420 as AIO van rajta 6db ventivel
kérlek mesélj még.
Statikus nyomàs kevés neki 7800X3D ig még elég volt. 9800X3D hez màr kevés volt a venti képessége.
-
DroiDMester
nagyúr
-
Varázslóó
őstag
-
zdna
csendes tag
OCCT nem ismerem. Cinebench r23 multi core teszt alatt 78-80fok között mozog.
-
Varázslóó
őstag
Én most próbáltam két hűtővel is.
Arctic liquid freezer iii 240: Windowsban 47 fok körül, játék közben 60 fok körül
Noctua NH-D15 G2: Windowsban hasonló, játék közben picit melegebb 63 fok körül mozog.
Pbo bekapcsolva
All curve: -20
Meshify 2 compact ban van, ami csak az asztal alatt fér el, úgyhogy nem a leg ideálisabb a szellőzése, de ezt próbáltam kompenzálni ventilátorokkal.
Köszi, még írhatnànak pàran. Össze vetni. Én holnap rakok fel adatokat én is. Mert le akarom vinni a lehető leghidegebb re. 😅 Persze AIO a hatàra
OCCT maxon nézted esetleg ? Mennyire megy fel max terhelésen ? -
zdna
csendes tag
Én most próbáltam két hűtővel is.
Arctic liquid freezer iii 240: Windowsban 47 fok körül, játék közben 60 fok körül
Noctua NH-D15 G2: Windowsban hasonló, játék közben picit melegebb 63 fok körül mozog.
Pbo bekapcsolva
All curve: -20
Meshify 2 compact ban van, ami csak az asztal alatt fér el, úgyhogy nem a leg ideálisabb a szellőzése, de ezt próbáltam kompenzálni ventilátorokkal.
-
Varázslóó
őstag
-
Varázslóó
őstag
6000Mhz CL30 elég hozzà, de 7200 és 8000Mhz is kezeli a 9800X3D
-
Zolee888
tag
Sziasztok!
Most szeretnék venni 9800X3D-t és lenne pár kérdésem.
Milyen memóriát javasoltok mellé, amivel gond nélkül elindul?
B850-es lapot gondoltam mellé, melyiket ajánlanátok? nem kell semmi extra, nem is akarom húzni, 1 SSD lesz benne csak.
Illetve egy léghűtőt szeretnék rá, melyik az ajánlott?
Köszönöm!Közben olvasgattam és ezeket néztem ki a proci mellé.
ASROCK B850 Pro RS WiFi
CORSAIR 32GB Venegance DDR5 6000MHz CL30 KIT CMK32GX5M2B6000Z30
Thermalright Phantom Spirit 120 EVO procihűtőEz így szerintetek rendben lesz? Nem akarok semmi extrát, 1 SSD lesz benne csak.
-
Zolee888
tag
Sziasztok!
Most szeretnék venni 9800X3D-t és lenne pár kérdésem.
Milyen memóriát javasoltok mellé, amivel gond nélkül elindul?
B850-es lapot gondoltam mellé, melyiket ajánlanátok? nem kell semmi extra, nem is akarom húzni, 1 SSD lesz benne csak.
Illetve egy léghűtőt szeretnék rá, melyik az ajánlott?
Köszönöm! -
Blaise
veterán
-
gery14
senior tag
Fasza én Team Group DeltaR raktam be de pozitivan csalodtam benne jol mennek de a Tarkov miatt 64Gb re kell váltanom nekem is. Én is mindig Gskilleket használtam de a Novánál lehetett olvasni faszságokat rolla..

-
torma1981
veterán
-
gejala
őstag
1.3V fölött már rendesen melegszik DDR5. Ha alatta járatod, akkor nyilván mindegy. XMP jellemzően 6000-hez is 1.35-t állít be, ahhoz már kell a jó borda.
-
torma1981
veterán
-
gejala
őstag
-
Hauptmann
veterán
-
Blaise
veterán
-
gery14
senior tag
-
DroiDMester
nagyúr
X870-E lapokba a usb4 ami extra minden màsba sokszor szarabb mint az X670E
nekem pl nagyon nehezen feleltek volna meg az X870E lapok. 2db Lan port, 3db PCI-port.
2 nagy egy kisebb hang kártya port. 4db Sata az kevés így is.
De még AM5 elött bevasaroltam PCI Sata kártyát. Mert AM5 nél 8 Sáta port 400ezres alaplapon van maximum
vagy még azon se nagyon.
ha màr 6db van akkor elkérnek a jobb lapokért 250ezreket minimum. b650 lapok is hót kevesek voltak nekem. B850 meg direkt nem vàrtam tudtam hogy gyenge szalma lesz
X670E hez képest X870 olyan mint egy herélt ló. ![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
Ahogy a többiek is írták! Mi a pikulának ennyi s-ata? Nekem már 10.éve nincs 1db HDD.se a gépembe! Akinek ennyi tárhely kell vegyen egy NAS.t
3 hangkártyát mire használsz? Vegyél egy NORMÁLIS USB.s DAC.ot a 3gagyi hangkártya helyett inkább

-
gejala
őstag
X870-E lapokba a usb4 ami extra minden màsba sokszor szarabb mint az X670E
nekem pl nagyon nehezen feleltek volna meg az X870E lapok. 2db Lan port, 3db PCI-port.
2 nagy egy kisebb hang kártya port. 4db Sata az kevés így is.
De még AM5 elött bevasaroltam PCI Sata kártyát. Mert AM5 nél 8 Sáta port 400ezres alaplapon van maximum
vagy még azon se nagyon.
ha màr 6db van akkor elkérnek a jobb lapokért 250ezreket minimum. b650 lapok is hót kevesek voltak nekem. B850 meg direkt nem vàrtam tudtam hogy gyenge szalma lesz
X670E hez képest X870 olyan mint egy herélt ló. ![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
Azért ez extrém igény, hogy neked 100+ giga hely kell. Emberek 99%-ának manapság nem is kell SATA, 2x4 Tb NVMe bőven elég nekik. Vagy ha valaki olyan ódivatú, mint én, akkor berak egy HDD-t. De egynél több HDD már rohadt hangos lenne a mai extra csendes gépekben. PCI port se kell semmire, nagyon rétegigény az is.
-
Blaise
veterán
X870-E lapokba a usb4 ami extra minden màsba sokszor szarabb mint az X670E
nekem pl nagyon nehezen feleltek volna meg az X870E lapok. 2db Lan port, 3db PCI-port.
2 nagy egy kisebb hang kártya port. 4db Sata az kevés így is.
De még AM5 elött bevasaroltam PCI Sata kártyát. Mert AM5 nél 8 Sáta port 400ezres alaplapon van maximum
vagy még azon se nagyon.
ha màr 6db van akkor elkérnek a jobb lapokért 250ezreket minimum. b650 lapok is hót kevesek voltak nekem. B850 meg direkt nem vàrtam tudtam hogy gyenge szalma lesz
X670E hez képest X870 olyan mint egy herélt ló. ![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
Atyaég...miért szükséges 8db SATA port? Ha ennyi HDD-t akarsz rádugni, akkor már inkább egy külön NAS.
-
Varázslóó
őstag
A lapok nem füstölnek el. A meghalt 9800X3D után ugyanabba a lapba többen is beraktak másik procit (7600X, 7800X3D) és az működött gond nélkül. Nem is olvastam olyat, ahol a lap is kuka lett volna.
Volt aki a megégett 9800X3D után 7600X-et használt hetekig, amíg gariban kapott új 9800X3D-t. Ami szintén meghalt pár nap után.
Szóval vagy a 9800X3D-k között van relatíve sok hibás darab vagy az Asrock X870 lapok kifejezetten a 9800X3D-kre pikkelnek nagyon, de a többit békén hagyják.
X870-E lapokba a usb4 ami extra minden màsba sokszor szarabb mint az X670E
nekem pl nagyon nehezen feleltek volna meg az X870E lapok. 2db Lan port, 3db PCI-port.
2 nagy egy kisebb hang kártya port. 4db Sata az kevés így is.
De még AM5 elött bevasaroltam PCI Sata kártyát. Mert AM5 nél 8 Sáta port 400ezres alaplapon van maximum
vagy még azon se nagyon.
ha màr 6db van akkor elkérnek a jobb lapokért 250ezreket minimum. b650 lapok is hót kevesek voltak nekem. B850 meg direkt nem vàrtam tudtam hogy gyenge szalma lesz
X670E hez képest X870 olyan mint egy herélt ló. ![;]](//cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)
-
gejala
őstag
Nem a CPU hanem az ASRock lapok füstölnek el.
Blaise : Nova WiFi az 1ik legjobb lap(legalábbis a kék oldalon, de sz.tem itt is)
A lapok nem füstölnek el. A meghalt 9800X3D után ugyanabba a lapba többen is beraktak másik procit (7600X, 7800X3D) és az működött gond nélkül. Nem is olvastam olyat, ahol a lap is kuka lett volna.
Volt aki a megégett 9800X3D után 7600X-et használt hetekig, amíg gariban kapott új 9800X3D-t. Ami szintén meghalt pár nap után.
Szóval vagy a 9800X3D-k között van relatíve sok hibás darab vagy az Asrock X870 lapok kifejezetten a 9800X3D-kre pikkelnek nagyon, de a többit békén hagyják.
-
DroiDMester
nagyúr
Mi ég le tömegesen? Pár prociról van szó Redditen úgy, hogy 9800X3D-ből többet adnak el, mint kb többi AM5-ből összesen. Tuti, hogy 9600X-el meg 7900X-el is történnek balesetek, csak ezeket senki nem veszi, ami meg mégis meghal, arról nem ír a gazdája, mert minek. Most a 9800X3D-nek van hírértéke, mert ez a legnépszerűbb DIY proci a világon.
A sok tízezer elégedett 9800X3D használó szintén nem fogja beírni, hogy összeraktam egy új gépet és még nem égett le, hanem működött rendesen tegnap is meg azelőtt is.
Nem a CPU hanem az ASRock lapok füstölnek el.
Blaise : Nova WiFi az 1ik legjobb lap(legalábbis a kék oldalon, de sz.tem itt is)
-
Blaise
veterán
Mi ég le tömegesen? Pár prociról van szó Redditen úgy, hogy 9800X3D-ből többet adnak el, mint kb többi AM5-ből összesen. Tuti, hogy 9600X-el meg 7900X-el is történnek balesetek, csak ezeket senki nem veszi, ami meg mégis meghal, arról nem ír a gazdája, mert minek. Most a 9800X3D-nek van hírértéke, mert ez a legnépszerűbb DIY proci a világon.
A sok tízezer elégedett 9800X3D használó szintén nem fogja beírni, hogy összeraktam egy új gépet és még nem égett le, hanem működött rendesen tegnap is meg azelőtt is.
Én leírom azért, nekem 9800X3D van ASRock X870E Nova Wifi lappal, elvileg az egyik legveszélyesebb kombó a reddit szerint, de egyelőre minden OK
-
gejala
őstag
1gyors kérdés:
9800X3d-hez milyen lapot érdemes venni?
látom van X870 és X870E is, mi az eltérés a 2 chipset között?
Valamint melyik gyártó ajánlott? állítólag itt AMD-nél az ASUS nem ajánlott márka, ez tényleg így van?

ASRock ról azt olvasni hogy tömegesen égnek le, MSI vagy Giga esetleg?
a kék oldalon a Giga nem ajánlott itt is így van?
Mi ég le tömegesen? Pár prociról van szó Redditen úgy, hogy 9800X3D-ből többet adnak el, mint kb többi AM5-ből összesen. Tuti, hogy 9600X-el meg 7900X-el is történnek balesetek, csak ezeket senki nem veszi, ami meg mégis meghal, arról nem ír a gazdája, mert minek. Most a 9800X3D-nek van hírértéke, mert ez a legnépszerűbb DIY proci a világon.
A sok tízezer elégedett 9800X3D használó szintén nem fogja beírni, hogy összeraktam egy új gépet és még nem égett le, hanem működött rendesen tegnap is meg azelőtt is.
-
Varázslóó
őstag
AM5-nél tudtommal így ágazik el a 24 sáv:
I. ---- 1x16 / 2*8 / 1*8+2*4 / 2*4 + 2*4
II. --- 1*4 M.2
III. -- 1*4 PCHNa igen, a III. pontból a PCH egy PCI-e switch "sok" sávval, viszont maga a PCH "csak" 4 sávon kommunikál a CPU-val, tehát nem tudsz 2 db PCH-ra kötött SSD közt full sávszéllel másolgatni, ha pl. videót vágsz, vagy ilyesmi. Az csak akkor megy, ha az egyik SSD a dedikált 4 sávos M.2 sávokon van, a másik a PCH-n, és már nem gyalázza a PCH sávszélét, ami a CPU-hoz vezet (pl. >=10Gbe hálókártya, ilyesmik...).
Plusz a I. pontban nem garantált minden slot-ban egyszerre a bi-furcation, vagyis hogy tudsz bele dugni egy kártyát, ami fogad 2 db SSD-t, és minkettő, pontosabban szélsőséges esetben 2+2 db SSD-t. Ez ugye akkor fog menni, ha nincs dedikált VGA kártyád, csak az integrált grafika, és akkor még ott van még egy 4x PCH slot egy >=10Gbe ethernet kártyának és a "sallangoknak". De mi van, ha pl. van még valami spéci kártyád, mert pl. nem vágsz, hanem fényelsz, és akkor ott a DeckLink 4x kártya is.
A ThreadRipper a Workstation platform "csillió" PCI-e sávval a CPU-hoz. Munkára az való.
X670E Steel Legend el teljes szàvszélel viszi a Chip a 2db m.2 töt
CPU a 3. At
-
Varázslóó
őstag
1gyors kérdés:
9800X3d-hez milyen lapot érdemes venni?
látom van X870 és X870E is, mi az eltérés a 2 chipset között?
Valamint melyik gyártó ajánlott? állítólag itt AMD-nél az ASUS nem ajánlott márka, ez tényleg így van?

ASRock ról azt olvasni hogy tömegesen égnek le, MSI vagy Giga esetleg?
a kék oldalon a Giga nem ajánlott itt is így van?
Gigàt akkor vegyed ha gariba vissza is akarod vinni. Selejt az a màrka 2025ben
ASRock bol X870 asszem ami le éget..
Szerintem az autó AI OC mód miatt
ami X670 be direkt nincs X870-E és simàba van. -
MZsoltee
veterán
1gyors kérdés:
9800X3d-hez milyen lapot érdemes venni?
látom van X870 és X870E is, mi az eltérés a 2 chipset között?
Valamint melyik gyártó ajánlott? állítólag itt AMD-nél az ASUS nem ajánlott márka, ez tényleg így van?

ASRock ról azt olvasni hogy tömegesen égnek le, MSI vagy Giga esetleg?
a kék oldalon a Giga nem ajánlott itt is így van?
Egy B650es lap is tökéletes lehet alá. A kérdés mire szeretnéd használni. Milyen csatlakozók kellenek. Javaslom a milyen alaplapot vegyek topicot. Az pedig teljesen értelmezhetetlen, hogy egyes gyártó teljes termékpalettajat leírod. Minden gyártónak vannak jó és rossz termékei. Szoval konkrét tipusokrol érdemes beszélni, nem Asusrol vagy Gigarol..
-
janos666
nagyúr
1gyors kérdés:
9800X3d-hez milyen lapot érdemes venni?
látom van X870 és X870E is, mi az eltérés a 2 chipset között?
Valamint melyik gyártó ajánlott? állítólag itt AMD-nél az ASUS nem ajánlott márka, ez tényleg így van?

ASRock ról azt olvasni hogy tömegesen égnek le, MSI vagy Giga esetleg?
a kék oldalon a Giga nem ajánlott itt is így van?
Semmi, csak az E garantálja, hogy minden annak jelölt PCI-e port tényleg tudja az 5.0 módot, amúgy maga a PCH chip ugyan az.
-
DroiDMester
nagyúr
1gyors kérdés:
9800X3d-hez milyen lapot érdemes venni?
látom van X870 és X870E is, mi az eltérés a 2 chipset között?
Valamint melyik gyártó ajánlott? állítólag itt AMD-nél az ASUS nem ajánlott márka, ez tényleg így van?

ASRock ról azt olvasni hogy tömegesen égnek le, MSI vagy Giga esetleg?
a kék oldalon a Giga nem ajánlott itt is így van?
-
janos666
nagyúr
AM5-nél tudtommal így ágazik el a 24 sáv:
I. ---- 1x16 / 2*8 / 1*8+2*4 / 2*4 + 2*4
II. --- 1*4 M.2
III. -- 1*4 PCHNa igen, a III. pontból a PCH egy PCI-e switch "sok" sávval, viszont maga a PCH "csak" 4 sávon kommunikál a CPU-val, tehát nem tudsz 2 db PCH-ra kötött SSD közt full sávszéllel másolgatni, ha pl. videót vágsz, vagy ilyesmi. Az csak akkor megy, ha az egyik SSD a dedikált 4 sávos M.2 sávokon van, a másik a PCH-n, és már nem gyalázza a PCH sávszélét, ami a CPU-hoz vezet (pl. >=10Gbe hálókártya, ilyesmik...).
Plusz a I. pontban nem garantált minden slot-ban egyszerre a bi-furcation, vagyis hogy tudsz bele dugni egy kártyát, ami fogad 2 db SSD-t, és minkettő, pontosabban szélsőséges esetben 2+2 db SSD-t. Ez ugye akkor fog menni, ha nincs dedikált VGA kártyád, csak az integrált grafika, és akkor még ott van még egy 4x PCH slot egy >=10Gbe ethernet kártyának és a "sallangoknak". De mi van, ha pl. van még valami spéci kártyád, mert pl. nem vágsz, hanem fényelsz, és akkor ott a DeckLink 4x kártya is.
A ThreadRipper a Workstation platform "csillió" PCI-e sávval a CPU-hoz. Munkára az való.
-
Varázslóó
őstag
Chipset is ott van. Egy M.2 megy átlagban CPU ból. Màsik 2-3 Chipset
nekem CPU-n megy a Fire Cuda 2TB os. Chipsete meg a 990 Pro Raid 0
-
janos666
nagyúr
Milyen felhasználás az, ahol egyszerre kettőnél több SSD megy full sávszéllel? Ha tényleg az kell, akkor a trükkös lesz 4x4=16 sávot dedikálni a 24-ből, ami kijön a CPU-ból.
-
Blaise
veterán
-
torma1981
veterán
Sziasztok.
9800X3d-hez melyik a legjobb alaplap amit ajánlotok? Fontos, hogy 3-4db M2-es sdd sebesség csökkenés nélkül fusson benne. És persze ne kerüljön sokba. Max 200k körül.
-
Skyhunter
őstag
X870E Taichi-hez nincs 2025.02.03-as chipset driver. 01.22-i az utolsó...
De most már van időm, nézelődök. -
Anax
tag
Ahogy írtam, megjött a félkonfig. Asrock X870E Taichi "deszka" került a 9800 X3D alá, egyből BIOS update. Win11-et (még) nem raktam újra.
Sokkal gyorsabb lett WoW raidben, és Delta Force alatt is a gép.
Ami viszont gond : nem lehet újraindítani a Windowst, elfut az Asrock kezdőlogóhoz és ott kifagy. Csak a power gombbal off és on, akkor tökéletesen indul.
Mi lehet a gondja?Csak egy ötlet, ha még elmaradt volna.
Úgy tűnik, hogy nekem a legújabb AMD chipset driver megoldotta ezt.
02.03-as felpakolt olyan dolgokat a X3D -hez, ami a 7700X nél még nem kellett.Az Asrock kezdőlogó után pedig már a win-t tölti be és nálam is ennél a pontnál ált meg.
-
Skyhunter
őstag
-
hokuszpk
nagyúr
Ahogy írtam, megjött a félkonfig. Asrock X870E Taichi "deszka" került a 9800 X3D alá, egyből BIOS update. Win11-et (még) nem raktam újra.
Sokkal gyorsabb lett WoW raidben, és Delta Force alatt is a gép.
Ami viszont gond : nem lehet újraindítani a Windowst, elfut az Asrock kezdőlogóhoz és ott kifagy. Csak a power gombbal off és on, akkor tökéletesen indul.
Mi lehet a gondja?ha jólemléxem, akkor Zen3 -nal fast bootot kellett kikapcsolni.
-
Anax
tag
Ahogy írtam, megjött a félkonfig. Asrock X870E Taichi "deszka" került a 9800 X3D alá, egyből BIOS update. Win11-et (még) nem raktam újra.
Sokkal gyorsabb lett WoW raidben, és Delta Force alatt is a gép.
Ami viszont gond : nem lehet újraindítani a Windowst, elfut az Asrock kezdőlogóhoz és ott kifagy. Csak a power gombbal off és on, akkor tökéletesen indul.
Mi lehet a gondja?Ugyanezt csinálta nekem is 2 szer a 2 nap alatt, de nem minden újraindításnál.
A megoldás viszont engem is érdekel.Asrock X670E PRO RS 3.16 Bios
-
Skyhunter
őstag
Ahogy írtam, megjött a félkonfig. Asrock X870E Taichi "deszka" került a 9800 X3D alá, egyből BIOS update. Win11-et (még) nem raktam újra.
Sokkal gyorsabb lett WoW raidben, és Delta Force alatt is a gép.
Ami viszont gond : nem lehet újraindítani a Windowst, elfut az Asrock kezdőlogóhoz és ott kifagy. Csak a power gombbal off és on, akkor tökéletesen indul.
Mi lehet a gondja? -
VirsLee
támogató
Persze, de ezt én is írtam, hogy 1440p-ben számít. Részemről nem vagyok rajongója se az fsr, se a dlss se az új mutli frame technológiáknak. Előbb veszek le a részletességből, mint a felbontásból. Ezért is nem mennék sokra jelenleg egy 9800x3d-vel.
-
Anax
tag
Ha nincs rá elég nagy kereslet, akkor elkezd felhalmozódni a készlet nagyobb kereskedőknél, nagykereknél, importőröknél és még az AMD-nél is. Ezt senki sem szereti, mert ennek költsége van. Az AMD-nek és a kereskedőknek is van egy elvárása a készletforgási sebessége, ez alapján rendelnek és az AMD ez alapján rendeli meg a gyártást. Inkább csökkentik az árat, minthogy extra nagy készletben álljon a pénz.
De mint mondtam, ez csak akkor igaz, ha elkezd felhalmozódni a készlet, amit ha nem olyan helyen dolgozol, akkor nem fogsz látni. Részemről is csak egy elmélet, nem véletlenül volt 145k a 7800x3d sem.Én 4k-ban játszok, most fogok új kártyát venni, de az 7900XTX vagy 5080 lesz. 4k-ban nagyon kevés játék esetén tudnám kihasználni a 9800x3d erejét, hiába 144Hz-es a monitor. Szóval igen, nincs igényem 9800x3d-re. Számomra nagyon ritkán nyújtana többet, mint egy 7700. 1440p-ben már más lenne a helyzet.
Szintén 4k ban játszom és 120hz-en.
FSR el ha játszol 4k ban, akkor lényegében 1440 ben játszol.
Most cseréltem le a 7700X -et 9800 -ra XTX mellett és érzem a különbséget igaz eddig csak 1 RTS-t próbáltam.
Ami meglepett, hogy sokkal jobban hűthető egy figyinges hűtővel mint a 7700X. -
Varázslóó
őstag
Ha nincs rá elég nagy kereslet, akkor elkezd felhalmozódni a készlet nagyobb kereskedőknél, nagykereknél, importőröknél és még az AMD-nél is. Ezt senki sem szereti, mert ennek költsége van. Az AMD-nek és a kereskedőknek is van egy elvárása a készletforgási sebessége, ez alapján rendelnek és az AMD ez alapján rendeli meg a gyártást. Inkább csökkentik az árat, minthogy extra nagy készletben álljon a pénz.
De mint mondtam, ez csak akkor igaz, ha elkezd felhalmozódni a készlet, amit ha nem olyan helyen dolgozol, akkor nem fogsz látni. Részemről is csak egy elmélet, nem véletlenül volt 145k a 7800x3d sem.Én 4k-ban játszok, most fogok új kártyát venni, de az 7900XTX vagy 5080 lesz. 4k-ban nagyon kevés játék esetén tudnám kihasználni a 9800x3d erejét, hiába 144Hz-es a monitor. Szóval igen, nincs igényem 9800x3d-re. Számomra nagyon ritkán nyújtana többet, mint egy 7700. 1440p-ben már más lenne a helyzet.
Szerencsére én 1440p 240hz én kihasznàlom.
-
VirsLee
támogató
Ha nincs rá elég nagy kereslet, akkor elkezd felhalmozódni a készlet nagyobb kereskedőknél, nagykereknél, importőröknél és még az AMD-nél is. Ezt senki sem szereti, mert ennek költsége van. Az AMD-nek és a kereskedőknek is van egy elvárása a készletforgási sebessége, ez alapján rendelnek és az AMD ez alapján rendeli meg a gyártást. Inkább csökkentik az árat, minthogy extra nagy készletben álljon a pénz.
De mint mondtam, ez csak akkor igaz, ha elkezd felhalmozódni a készlet, amit ha nem olyan helyen dolgozol, akkor nem fogsz látni. Részemről is csak egy elmélet, nem véletlenül volt 145k a 7800x3d sem.Én 4k-ban játszok, most fogok új kártyát venni, de az 7900XTX vagy 5080 lesz. 4k-ban nagyon kevés játék esetén tudnám kihasználni a 9800x3d erejét, hiába 144Hz-es a monitor. Szóval igen, nincs igényem 9800x3d-re. Számomra nagyon ritkán nyújtana többet, mint egy 7700. 1440p-ben már más lenne a helyzet.
-
Varázslóó
őstag
Szerintem azt, hogy megfelelő kereslet hiányában árat csökkentsenek. Ne feledd, a 7800x3d csúcs processzor 449 helyett 310 dollárért ment nyáron. Azért lehet némi esély, mert kevés ember van, akinek ténylegesen szüksége lenne rá.
Ezen felül - bár én sem gondoltam volna - a korábbi árcsökkentésre utalhat az is, hogy emag-on 0% thm mellett tudod megvenni 20 havi részletre. Egy 20 havi áruhitel költségét tekintve inkább 205-210k körül lenne reális.
Nincs ellenfele 2026ig... Szerinted miért lenne olcsóbb?

Gamingbe nem lesz megfizethetőbb max 7800X3DÉn biztos nem vinném lejjebb, akinek kell vegye meg.
Nyàrig biztos nem lesz akkora àresés.
Nekem Mind1 mert évekig megtartom és 180K-m ba van a proci amit ràköltöttem.
-
VirsLee
támogató
Feleslegesen jössz a hitelezéssel, ezt a költséget a bank állja vevőcsalogatónak max és fizeti. nem lehet venni 200-210kért még AMDtől sem nagykerként nagy tételben
Amd árcsökkentés nem lehetetlen, mert szokásuk, de ugyanekkor még nem voltak ennyire monopolhelyzetben
Mindenesetre humoros a 20-30k áresésre remegve várakozni, miközben a hozzá való kártya olyan 400k-től indulTöbb, mint 10 évet lehúztam a pénzügyi szektorban. Soha nem fordult elő, hogy mi álltuk volna a 0%-os hitel kamatát. Ezt a kereskedő/importőr/gyártó közül fizette valaki. Arra is volt példa, hogy eleve drágábban adta egy kereskedő a terméket, hogy fel tudja ajánlani a 0% thm-t.
-
omfgk
veterán
Szerintem rosszul emlékszel az időpontokra. Tavaly februárban csúszott el a taknyán a raptor, áprilisban már hivatalossá is tették a problémát, júliusban pedig már túl voltak több javításon és még mindig szutyok volt. Augusztusban pedig még mindig tudtál venni 152k-ért 7800x3d-t. Október 16-án pedig 157k-ért. Szóval a raptor csúszott a taknyán, de úgy rendesen.
Abban egyetértek, hogy az arrow lake nem lett jó konkurencia gamingre (sajnos). De szerintem tavaly nyáron már csak a remény volt a konkurenciája, a fél éve lábon lőtt raptor lake (refresh) tuti nem.
Ha hiszed ha nem, ezen az áron a jövőbeni 9800x3d a mai 9800x3d legerősebb konkurenciája. Sokan halasztják el a vásárlásukat azért, mert egy bizonyos áron nem hajlandóak valamit megvenni. Az ellátási láncok telítődtek, sehol nem hiánycikk a processzor, ebből arra lehet következtetni, hogy ezen az áron nem veszik meg az összeset amit legyártanak. Nem tudjuk mennyi az a havi mennyiség ami felhalmozódik, de egy idő utána ez már fájni szokott nekik és jönnek az akciók, leárazások.
- intel már csomagolja a játékokat a core ultra mellé
- emag 0% thm-mel adja a 9800x3d-t 239k-ért, ami nekem azt jelenti, hogy engedtek az árból olyan 35-48k közötti összeget (ami most egy hitelintézetnél jelenik meg kamatként) én is jobb ötletnek tartanám, ha leárazták volna simán 200k-ra
de ehhez szerintem még túl új a termékEleve csak nyáron kezdte el kezelni a problémát az Intel.
Igen, a hullás korábban kezdődött.
De nyár előtt csak stikában próbálták az alaplap gyártókra rátolni a gondot, illetve a bios-okat reszelgetni.
A mikrokódok csak augusztusban érkeztek. -
warcat
veterán
Szerintem rosszul emlékszel az időpontokra. Tavaly februárban csúszott el a taknyán a raptor, áprilisban már hivatalossá is tették a problémát, júliusban pedig már túl voltak több javításon és még mindig szutyok volt. Augusztusban pedig még mindig tudtál venni 152k-ért 7800x3d-t. Október 16-án pedig 157k-ért. Szóval a raptor csúszott a taknyán, de úgy rendesen.
Abban egyetértek, hogy az arrow lake nem lett jó konkurencia gamingre (sajnos). De szerintem tavaly nyáron már csak a remény volt a konkurenciája, a fél éve lábon lőtt raptor lake (refresh) tuti nem.
Ha hiszed ha nem, ezen az áron a jövőbeni 9800x3d a mai 9800x3d legerősebb konkurenciája. Sokan halasztják el a vásárlásukat azért, mert egy bizonyos áron nem hajlandóak valamit megvenni. Az ellátási láncok telítődtek, sehol nem hiánycikk a processzor, ebből arra lehet következtetni, hogy ezen az áron nem veszik meg az összeset amit legyártanak. Nem tudjuk mennyi az a havi mennyiség ami felhalmozódik, de egy idő utána ez már fájni szokott nekik és jönnek az akciók, leárazások.
- intel már csomagolja a játékokat a core ultra mellé
- emag 0% thm-mel adja a 9800x3d-t 239k-ért, ami nekem azt jelenti, hogy engedtek az árból olyan 35-48k közötti összeget (ami most egy hitelintézetnél jelenik meg kamatként) én is jobb ötletnek tartanám, ha leárazták volna simán 200k-ra
de ehhez szerintem még túl új a termékFeleslegesen jössz a hitelezéssel, ezt a költséget a bank állja vevőcsalogatónak max és fizeti. nem lehet venni 200-210kért még AMDtől sem nagykerként nagy tételben
Amd árcsökkentés nem lehetetlen, mert szokásuk, de ugyanekkor még nem voltak ennyire monopolhelyzetben
Mindenesetre humoros a 20-30k áresésre remegve várakozni, miközben a hozzá való kártya olyan 400k-től indul -
vezeralmos2
senior tag
Szerintem rosszul emlékszel az időpontokra. Tavaly februárban csúszott el a taknyán a raptor, áprilisban már hivatalossá is tették a problémát, júliusban pedig már túl voltak több javításon és még mindig szutyok volt. Augusztusban pedig még mindig tudtál venni 152k-ért 7800x3d-t. Október 16-án pedig 157k-ért. Szóval a raptor csúszott a taknyán, de úgy rendesen.
Abban egyetértek, hogy az arrow lake nem lett jó konkurencia gamingre (sajnos). De szerintem tavaly nyáron már csak a remény volt a konkurenciája, a fél éve lábon lőtt raptor lake (refresh) tuti nem.
Ha hiszed ha nem, ezen az áron a jövőbeni 9800x3d a mai 9800x3d legerősebb konkurenciája. Sokan halasztják el a vásárlásukat azért, mert egy bizonyos áron nem hajlandóak valamit megvenni. Az ellátási láncok telítődtek, sehol nem hiánycikk a processzor, ebből arra lehet következtetni, hogy ezen az áron nem veszik meg az összeset amit legyártanak. Nem tudjuk mennyi az a havi mennyiség ami felhalmozódik, de egy idő utána ez már fájni szokott nekik és jönnek az akciók, leárazások.
- intel már csomagolja a játékokat a core ultra mellé
- emag 0% thm-mel adja a 9800x3d-t 239k-ért, ami nekem azt jelenti, hogy engedtek az árból olyan 35-48k közötti összeget (ami most egy hitelintézetnél jelenik meg kamatként) én is jobb ötletnek tartanám, ha leárazták volna simán 200k-ra
de ehhez szerintem még túl új a termékHát igen, annyira semmitmondó volt eddig az AMD piacrészesedése, hogy a kékeknek két generációt is szándékosan tönkre kellett tenni, hogy átmenjenek AMD-re az emberek
Szerinted miért voltak 1.4-1.5 voltig elengedve a Raptor processzorok, amikor maximum 1.25v volt bőven elég neki mindenhogy? Azért hogy menjen tönkre! -
VirsLee
támogató
Tavaly nyáron még a Raptor nem csúszott el a saját taknyán (instabilitási problémák) és reménykedtek benne az emberek ,hogy az új Intel socket valami jót fog hozni.
De akkor jött az Arrow Lake. És azóta meg a pletykák ,hogy lehet ennyi is volt a socket. Mert az egy dolog ,hogy az Arrow Lake nem hozta azt amit kellett volna, de a socket-be se jön már megváltás nagy eséllyel.
Tehát a 7800X3D-nek volt versenytársa.
A 9800X3D-nek nincs.Szerintem rosszul emlékszel az időpontokra. Tavaly februárban csúszott el a taknyán a raptor, áprilisban már hivatalossá is tették a problémát, júliusban pedig már túl voltak több javításon és még mindig szutyok volt. Augusztusban pedig még mindig tudtál venni 152k-ért 7800x3d-t. Október 16-án pedig 157k-ért. Szóval a raptor csúszott a taknyán, de úgy rendesen.
Abban egyetértek, hogy az arrow lake nem lett jó konkurencia gamingre (sajnos). De szerintem tavaly nyáron már csak a remény volt a konkurenciája, a fél éve lábon lőtt raptor lake (refresh) tuti nem.
Ha hiszed ha nem, ezen az áron a jövőbeni 9800x3d a mai 9800x3d legerősebb konkurenciája. Sokan halasztják el a vásárlásukat azért, mert egy bizonyos áron nem hajlandóak valamit megvenni. Az ellátási láncok telítődtek, sehol nem hiánycikk a processzor, ebből arra lehet következtetni, hogy ezen az áron nem veszik meg az összeset amit legyártanak. Nem tudjuk mennyi az a havi mennyiség ami felhalmozódik, de egy idő utána ez már fájni szokott nekik és jönnek az akciók, leárazások.
- intel már csomagolja a játékokat a core ultra mellé
- emag 0% thm-mel adja a 9800x3d-t 239k-ért, ami nekem azt jelenti, hogy engedtek az árból olyan 35-48k közötti összeget (ami most egy hitelintézetnél jelenik meg kamatként) én is jobb ötletnek tartanám, ha leárazták volna simán 200k-ra
de ehhez szerintem még túl új a termék -
omfgk
veterán
Szerintem azt, hogy megfelelő kereslet hiányában árat csökkentsenek. Ne feledd, a 7800x3d csúcs processzor 449 helyett 310 dollárért ment nyáron. Azért lehet némi esély, mert kevés ember van, akinek ténylegesen szüksége lenne rá.
Ezen felül - bár én sem gondoltam volna - a korábbi árcsökkentésre utalhat az is, hogy emag-on 0% thm mellett tudod megvenni 20 havi részletre. Egy 20 havi áruhitel költségét tekintve inkább 205-210k körül lenne reális.
Tavaly nyáron még a Raptor nem csúszott el a saját taknyán (instabilitási problémák) és reménykedtek benne az emberek ,hogy az új Intel socket valami jót fog hozni.
De akkor jött az Arrow Lake. És azóta meg a pletykák ,hogy lehet ennyi is volt a socket. Mert az egy dolog ,hogy az Arrow Lake nem hozta azt amit kellett volna, de a socket-be se jön már megváltás nagy eséllyel.
Tehát a 7800X3D-nek volt versenytársa.
A 9800X3D-nek nincs. -
VirsLee
támogató
Majdnem fillérre pontosan 479 dollár + adóért kínálják, őszintén nem értem, hogy mit szeretnél még olcsóbban rajta.
EURUSD : 1,04
479 dollár = 460.57€
Ráterheled a 27% áfát: 584.92€
Váltasz eurót kerek 410-es árfolyamon: 239,817 FtHa visszagyengül a forint 410 fölé -amire minden esély meg van- ez konkrétan drágulni fog.
Árcsökkenéshez az euró jelentős erősödése/dollár gyengülése szükséges, vagy árcsökkentés AMD-től.
Szerintem azt, hogy megfelelő kereslet hiányában árat csökkentsenek. Ne feledd, a 7800x3d csúcs processzor 449 helyett 310 dollárért ment nyáron. Azért lehet némi esély, mert kevés ember van, akinek ténylegesen szüksége lenne rá.
Ezen felül - bár én sem gondoltam volna - a korábbi árcsökkentésre utalhat az is, hogy emag-on 0% thm mellett tudod megvenni 20 havi részletre. Egy 20 havi áruhitel költségét tekintve inkább 205-210k körül lenne reális.
-
warcat
veterán
Majdnem fillérre pontosan 479 dollár + adóért kínálják, őszintén nem értem, hogy mit szeretnél még olcsóbban rajta.
EURUSD : 1,04
479 dollár = 460.57€
Ráterheled a 27% áfát: 584.92€
Váltasz eurót kerek 410-es árfolyamon: 239,817 FtHa visszagyengül a forint 410 fölé -amire minden esély meg van- ez konkrétan drágulni fog.
Árcsökkenéshez az euró jelentős erősödése/dollár gyengülése szükséges, vagy árcsökkentés AMD-től.
-
CzKrys
csendes tag
Hát akik nyerészkedni próbáltak és eddig nem sikerült eladniuk azok már bukón vannak
-
demmer123
őstag
Szép lassan csökken alzan az ára. Remélem lemegy még bőven
-
prodbymae
újonc
Ez szép és jó erős csak az a baj, hogy a mai játékok elég rosszul vannak optimalizálva.
-
vezeralmos2
senior tag
A gép a helyére került ahol igen meleg van. AZ Aida stress tesztje 15 perce fut. ennyi idő után már nem nagyon változnak az értékek. A CPU most 57 fok a CPU Diode 68 fok. A proci 5220MHz-en megy, a ventillator 1300-on forog. A 80-90 fokos értékekhez képest ez elfogadható, figyelembe véve hogy igen meleg környezetben van. Nyáron lesz ez még melegebb is, de a ventilatorban is van még tartalék.
És gondolom, ha megfogod a hűtőbordát, akkor csont hideg, ugye?
-
Varázslóó
őstag
A gép a helyére került ahol igen meleg van. AZ Aida stress tesztje 15 perce fut. ennyi idő után már nem nagyon változnak az értékek. A CPU most 57 fok a CPU Diode 68 fok. A proci 5220MHz-en megy, a ventillator 1300-on forog. A 80-90 fokos értékekhez képest ez elfogadható, figyelembe véve hogy igen meleg környezetben van. Nyáron lesz ez még melegebb is, de a ventilatorban is van még tartalék.
Megprobàlom ha haza értem. De 7800X3D-t is ugyan úgy raktam fel és nem volt gond.
-
OldAkita
aktív tag
A gép a helyére került ahol igen meleg van. AZ Aida stress tesztje 15 perce fut. ennyi idő után már nem nagyon változnak az értékek. A CPU most 57 fok a CPU Diode 68 fok. A proci 5220MHz-en megy, a ventillator 1300-on forog. A 80-90 fokos értékekhez képest ez elfogadható, figyelembe véve hogy igen meleg környezetben van. Nyáron lesz ez még melegebb is, de a ventilatorban is van még tartalék.
-
OldAkita
aktív tag
Hát képzeld el, fel lehet rosszul is rakni egy processzor hűtőt. Leszedtem a Zalman-t és megdöbbenve tapasztaltam, hogy a processzor felszínének kb egynegyedén olyan tökéletesen érintkezett a hűtő sima felülete a processzor felületével, hogy szinte teljesen kipréselte onnan a pasztát, viszont háromnegyednyi felületen vastagon állt a paszta. Tehát ott szinte egyáltalán nem érintkezett a két felület, hanem x vastagságú paszta volt a két felület között. Előfordulhat, hogy amikor a 7800-ra tettem fel ugyanezt a Zalmant, akkor jobban sikerült a felrögzítés. Mit is jelent a felrögzítés a Zalmannál. A két rögzítő csavar alatt egy erős spirálrugó van. Amikor az ember elkezdi betekerni a csavarokat egy darabig akadálytalanul forognak, majd mikor elérik a spirálrugót, akkor sokkal nehezebbé válik a csavar forgatása és nyekergő pattogó hangot lehet hallani. Az ember haja égnek áll, hogy uramisten ez biztos túl erős szorítás már és azonnal lesarkazom a processzort. Mivel érdemben nem lehet érzékelni, hogy a betekerés során egyre nehezebb tekerni, ezért már illiene leállni, abszolút nem tudtam mikor álljak le a betekeréssel. Igyekeztem szimmetrikusan kettőt húzni az egyik csavaron, majd kettőt a másikon, reménykedve hogy ezáltal mindkét oldalon azonos erővel fogja a spirálrugó ráfeszíteni a hűtő sima lapját a processzor felszínére. De attól tartok, ez nem mindig sikerül, mert téveszthet az ember, vagy eleve a csavar menetbe kapása eltérően történik a két csavarnál. Vagy az a helyes eljárás, hogy nem kell foglalkozni vele, mennyire nyekereg a rugó a csavar alatt, csak tekerni-tekerni koppanásig? De egy 250000-es processzornál erősen lecsökken a bátorság :-) Nekem most szerencsém volt, mert ez a processzor a fiam gépébe ment, magam meg most vettem alaplapot meg RAM-ot magamnak, hogy váltani tudjak windows 11-re. A fiam gépéből meg kivettem a 7800-at és azt fokom majd betenni saját részre. Egyúttal vettem egy BeQuiet Dark Rock Elit hűtőt. Ez elvileg nem fér be a fiam házába, de hozzám igen, de úgy néz ki hogy mégse hozzám fog kerülni, mert bevállalva hogy nem lehet rátenni az oldalüveget, a leszedett Zalman helyett felraktam a Be Quiet hűtőt. Ennek semmiféle spirálrugó nem volt a két csavarja alatt. Ahogy tekertem be és éreztem hogy nehezedik a betekerés zabszemmel seggemben a félelemtől óvatosan picit szorítottam az egyiken, majd a másikon, várva hogy érzem, amint egyre nehezedik a betekerés és akkor már meg kell állni. Őszinte leszek, a kezdeti nehezedés állandósult és nem éreztem az erős megszorulást. Egy darabig óvatosan pici húzásokkal húzogattam a csavarokat, majd a félelem olyan erős lett bennem, hogy megálltam. A szerencse mellém állt, mert valószínű jól sikerült a dolog, ugyanis az AIDA CPU stress 45 perce megy, a processzor 5215MHz-en ketyeg és 48 fokos a Zalmannál mért 81 fok helyett, a CPU Diode érték pedig 59 fok a Zalmann 93-95 fokja helyett. Ez a hűtő 2000-et tud pörögni. Most 1057-el forog, tehát teljesítménye felével. Rég voltam ilyen boldog :-) A hűtőt viszont valószínű soha többet nem merem levenni, mert félek soha többet nem találom el ilyen jól a felrögzítést. :-) Tény hogy a házon nincs fenn az oldala tehát nyitva van és nálam spórolási célzattal 19-19,5 fokos a hőmérséklet. Holnap felviszem a tetőtérbe a fiamhoz, ahol a számítógépes kuckójában, ahol a fűtéscsövek elosztója van, kánikula van, kb 25 fok. Ott valószínű 5 fokkal melegebb értékek lesznek, de azok még mindig teljesen rendben lesznek, mert stress teszt alatt 53 fok nagyon okés. Én marha, meg már azon gondolkodtam reggel, hogy visszaviszem a processzort mert hibás és nem lehet lehűteni. Remélem valakinek tanulság lesz amit átéltem. Mondanám hogy aludjatok jól, de már biztos alszotok :-) Ennyi izgalom után remélem én is tudok.
-
Varázslóó
őstag
BIOS-t frissítettem. A helyzet változott. mindenféle állítgatás nélkül 4700MHz-en áll fel a rendszer. Ha elindítom az AIDA CPU stress tesztjét, akkor magától felmegy 5150MHz-re. Nyitott háznál 81 fok a CPU, a CPU Dioda 93 fok Persze ezek az értékek tűzpirosak. Lehet hogy rosszul tettem fel a hűtőt? Tény hogy egy réges régi fehér pasztát találtam, de azt gondolom, a legjobb pasztával is csak nagyon kicsit lenne hűvösebb. Lehet hogy veszek valami új pasztát és visszateszem a 7800x3d-t hogy lássam mi van. Bár nem tudom hogy lehet rosszul feltenni a hűtőt.
Nekem Kyonaut Extrém pasztàval van jó drágán vettem és rossz a hőfok.
-
Varázslóó
őstag
Tegnap tettem be a 9800x3d-t egy olyan gépbe ahol előtte egy 7800x3 ment, engedélyezve a turbo órajel egy Asus TUF x670e plus alaplapban Kingstone RAM, amely 6000MHz-en ment hibátlanul. A hűtés nem a legfényesebb, egy Zalman CNPS14X DUO PWM, de a 7800-at nem engedte úgy felmelegedni, hogy az AIDA CPU stressz tesztje alatt kifagyjon a rendszer. A tegnap beüzemelt 9800x3d, amelynél szintén engedélyeztem a turbo órajelet ami 5200MHz, már más a helyzet. Az AIDA 64 CPU stressz tesztjét elindítva kb 3 másodperc alatt tűzvörösben izzott a CPU dióda hőmérséklet jelzője 90 valahány fokot mutatva, majd leállt a rendszer, vélhetően azért mert a túlhevülés védelem leállította. Amikor letiltottam a turbo órajelet és az alap 4700MHz-en megy, egyúttal a RAM is csak 4800-on (bár az lehet hogy nem befolyásolja a CPU hőmérsékletét), akkor az AIDA64 37 fokos CPU és 45 fokos CPU Diode érték. Ha elindítom a CPU stressz tesztet, 2 másodperc után 60 fok A cpu diode érték ami 2 perc folyamatos teszt alatt felkúszik 70 fokra, a sima CPU érték 58 fok. ez egy elviselhető hömérséklet. Csakhogy így, 4700MHz-en alig gyorsabb mint a7800x3d. Így nem sok értelme van 255000-et elkölteni rá. Benne van a tervbe egy Noctua hűtő, csakhogy az nem fér be a házba. Örülnék ha valaki, akinek szintén működik már a gépében 9800x3d, elmondaná mivel hűti és kipróbálná az AIDA cpu stress tesztjét
Ugyan ez a bajom .. kell új venti mert kevés ami elég volt a 5900X nek OC val és 7800X3D nek is elég volt. Ennek kevés...
7600X el is ugyan ez van... 90fokra felmegy... De hogy hogy... Egy 420 As vízzel 6ventivel
-
OldAkita
aktív tag
BIOS-t frissítettem. A helyzet változott. mindenféle állítgatás nélkül 4700MHz-en áll fel a rendszer. Ha elindítom az AIDA CPU stress tesztjét, akkor magától felmegy 5150MHz-re. Nyitott háznál 81 fok a CPU, a CPU Dioda 93 fok Persze ezek az értékek tűzpirosak. Lehet hogy rosszul tettem fel a hűtőt? Tény hogy egy réges régi fehér pasztát találtam, de azt gondolom, a legjobb pasztával is csak nagyon kicsit lenne hűvösebb. Lehet hogy veszek valami új pasztát és visszateszem a 7800x3d-t hogy lássam mi van. Bár nem tudom hogy lehet rosszul feltenni a hűtőt.
Új hozzászólás Aktív témák
-
Fórumok
PROHARDVER! - hardver fórumok
Notebookok TV & Audió Digitális fényképezés Alaplapok, chipsetek, memóriák Processzorok, tuning Hűtés, házak, tápok, modding Videokártyák Monitorok Adattárolás Multimédia, életmód, 3D nyomtatás Nyomtatók, szkennerek Tabletek, E-bookok PC, mini PC, barebone, szerver Beviteli eszközök Egyéb hardverek PROHARDVER! BlogokMobilarena - mobil fórumok
Okostelefonok Mobiltelefonok Okosórák Autó+mobil Üzlet és Szolgáltatások Mobilalkalmazások Tartozékok, egyebek Mobilarena blogokIT café - infotech fórumok
Infotech Hálózat, szolgáltatók OS, alkalmazások SzoftverfejlesztésGAMEPOD - játék fórumok
PC játékok Konzol játékok MobiljátékokLOGOUT - lépj ki, lépj be!
LOGOUT reakciók Monologoszféra FototrendFÁRADT GŐZ - közösségi tér szinte bármiről
Tudomány, oktatás Sport, életmód, utazás, egészség Kultúra, művészet, média Gazdaság, jog Technika, hobbi, otthon Társadalom, közélet Egyéb Lokál PROHARDVER! interaktív
- Mikrotik routerek
- Parfüm topik
- Forza sorozat (Horizon/Motorsport)
- A fociról könnyedén, egy baráti társaságban
- Samsung Galaxy Felhasználók OFF topicja
- Milyen TV-t vegyek?
- YouTube
- Okos otthon - Home Assistant, openHAB és más nyílt rendszerek
- Debrecen és környéke adok-veszek-beszélgetek
- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- További aktív témák...
- Lenovo Yoga Slim 6 OLED Ryzen 5 7540U / 16GB / OLED / FHD+ Garancia
- 222 - Lenovo LOQ (15IRX10) - Intel Core i5-13450HX, RTX 5050
- 27% - Crucial 16GB / 32GB DDR5 SO-DIMM RAM
- Telefon felvásárlás!! Honor 90 Lite/Honor 90/Honor Magic5 Lite/Honor Magic6 Lite/Honor Magic5 Pro
- HP Dell, üzleti kategóriás notebook kiárusítás
Állásajánlatok
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft.
Város: Budapest
nincs gond X870 elég szar lett

csak átlagban
szar a statikus nyomàs.
hanem rakjál a CPU-ra MEGFELELŐ hűtőt!


![;]](http://cdn.rios.hu/dl/s/v1.gif)


