Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz lemusz #1 üzenetére

    Szerinted mindenki 3000 Ft-os fülessel nyomja? :P
    Egyébként igen, még azzal is hallható valamennyi különbség, de innen felfelé haladva néhány árduplázásig igen nagy minőségi ugrások vannak, megfelelő hangkártyával - miközben az alaplapival (vagy vacak kártyával) azt hallja egyre jobban az ember, hogy milyen rossz (tompa, összemosott, műhang, zajos, nem kellemes, stb. stb., stb.).
    Egy 7k-ssal teljesen jól kijön a különbség, egy 30k-ssal pedig ég és föld. (Személyes tapasztalat.)

    (#2) Gusztáv: Akkor miért nem nézel? Tele a net ilyesféle tesztekkel, persze más hangkártyával, de amire kíváncsi vagy, mindegyikből lejön.

    (#6) Zoltn: Az sem mindegy, hogy a digitális jelfeldolgozás milyen minőségű!
    Plusz a digitális kimenet is jitteres (nem teljesen egyenletes adatáramlás), amit erősítőre válogatja, mennyire küszöbölnek ki.

    (#7) T_Stark: Nem voltak rosszak? Az X-Fi előtt az összes kommersz kártyájuk AC-97 leszármazott volt, ami azt jelenti, hogy nem tudták a natív 44,1 kHz-es sample rátát, így min. 48k-ra konvertálták, az erőforrásokkal való spórolás érdekében nem túl jó minőségben! (Analóg és digitális kimeneten is. Az utóbbin 2x konvertálva, ha 44,1 kHz-esre volt állítva a kimenet.) Ez a korábbi kártyáknál enyhén repedtfazék hangot okozott, később már csak műies lett tőle a hang. Na ja, így is jobbak voltak, mint az olcsó sima AC-97-esek, de hát... Volt is kimondottan a Creative kártyákhoz egy WinAMP-os plugin, ami prociból konvertált 48+ kHz-re, hogy a kártyáknak már ne kelljen, de ette a procit és persze a natív hang minőségét nem érte el. (Apropó, az Audigy 1-gyel még azt is megtették, hogy még a 96+ kHz-es hangot is 48kHz-en dolgozták fel, ha akár csak tone vagy EQ volt "driverből", aztán vissza 96-ra.) Mindeközben más, akár azonos áran lévő kártyák már réges rég tudták ezeket, kapásból jobb minőséget nyújtva akár azonos DAC és OpAmp-ok mellett is.

    (#41) Cifu: Szvsz aki max. 20e Ft-s fülhallgatóval és hangfalakkal nyomja, annak untig elég az alaplapi cucc.

    Pfff, ez jó vicc volt... (Arról nem beszélve, hogy kicsit más minőségi szint fülhallgatóból és hangfalból a 20k.)

    Jó, persze nem kell 40-50k-s hangkari ahhoz, hogy elfogadható minőséget kapjunk hétköznapi audiórendszer mellett. Ahhoz jó egy X-Fi (csak nem a low-endje, ami lényegében egy gagyi AC-97-es csoda, ha még létezik) is vagy más hasonló.

    ---
    ps. gáz, hogy majd minden hsz-hez van mit hozzáfűzni, de itt abbahagyom.

  • dezz

    nagyúr

    válasz narumon #177 üzenetére

    10-ből 8 album elkészítésére az összes motiváció amúgy is a pénzcsinálás volt... :) Épp elég, ha csak az a kettő jó, amit amúgy is hallgatnák. Idegesítő persze, ha éppen nem esnek egybe. :) De azért a jobb anyagoknál legtöbbször a minőségre is odafigyelnek.

    Mindenesetre, high-end rendszerekben is megtalálható a CD, na persze nagyon komoly DAC mellett.

  • dezz

    nagyúr

    válasz narumon #181 üzenetére

    Ehhez azért tegyük hozzá a következőket:
    1. A hétköznapi CD-játszókban a nagyon gyengétől max. a közepest épp csak megütő minőségű DAC és előerősítő áramkör található... És a "fejlődés", azaz az idő múlása nem feltétlen pozitív irányba hat. Csak a legolcsóbb cuccok lettek a teljesen rossz helyett már csak simán rosszak. Néhány régi, igazi hi-fi cucc egész hallgatható, de a többség beállt egy senem kimondottan rossz, senem jó szintre. Mert az olcsó és egyszerű.
    2. Az "audiofil" a középkategória.
    3. A high-end rendszerek piaca is eléggé "visszás". Olyan lehúzás és ámítás van, hogy az hihetetlen! Közepesnél nem sokkal jobb cuccokért is képesek vagyonokat elkérni, a "neves" tesztelők is végig le vannak fizetve (egy részük talán még nem is hallott olyan igazán-igazán jót), stb. Mindezt azért, mert a legtöbb gyártó a nagypénzre megy, közepes hozzáértéssel - és minek is erőltessék meg magukat, amikor egy csomó pénzes, de félsüket sznob a márkára megy és elég neki, ha kicsivel is jobban szól, mint a haver sima hi-fije.

    Mindeközben egyes névtelen emberkék többéves "kutatómunkával" készítenek valóban a technika csúcsát képező cuccokat ismerősöknek, és a nyilvánosság kizárásával hasonlítgatják össze őket egymással és a "neves" gyártók cuccaival. (Nem ritka, hogy erősen a fejét fogja az utóbbi tulaja...)

    Szóval, valóban, az LP-ből jóval könnyebb és olcsóbb jó hangot kihozni, mint a CD-ből - de én hozzáteszem: de CD-ből is lehet. Én sem hittem, hogy mit ki lehet hozni a 16 bit/44,1 kHz-ből!

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz Ribi #186 üzenetére

    Nem, nem, ez nagy tévedés és éppen az említett dolgok miatt alakult ki ez a vélekedés!

    A valódi high-end audió olyan, hogy attól földbe gyökerezik az ember lába! Nem csak árnyalatnyival jobb az átlag hi-fi-nél, hanem ég és föld a különbség! (Szinte mintha valóban ott lenne előtted a zenekar, de nem csak ám olyan szép szolídan.) Na de aki nem hallott még ilyet, azzal el lehet hitetni, hogy ahhoz képest, amihez hozzá van szokva, már kicsivel jobbért is milliókat kell letennie az asztalra.

  • dezz

    nagyúr

    válasz Ribi #188 üzenetére

    A Sokol rádió hol hi-fi? Az audiofil a hi-fi teteje. De az még messze nem a csúcs, valójában ahhoz képest csak közepes.

    Még jó, hogy nem sokat lehet belőle hallani, ha az csak egy high-endnek mondott max. audiofil cucc, aranyszegélyes mahagóni dobozban...? Erről beszélek!

    De attól még létezik valódi high-end!

    [ Szerkesztve ]

  • dezz

    nagyúr

    válasz cskamacska #191 üzenetére

    Látszik, hogy nem nagyon vagy járatos ebben a témában. Szerinted automatikusan jobb lesz a hangminőség attól, hogy több bit és magasabb ráta van? Hát nem! Az analóg részeken múlik a dolog, és persze magán az A/D-n is, de 16 bit és 44,1 kHz-es ráta fölött már elsősorban nem az utóbbiakon, hanem az adott bitszám és ráta melletti minőségen!

    Persze azt várná az ember, hogy DVD-Audionál adott a minőség, de a valóság az, hogy a minőségi CD kiadványok sokkal jobbak lehetnek, mint az átlag DVD-Audio.

    Az SACD megint egy másik történet, most nem nagyon mennék bele, de a lényeg az, hogy nem olyan nagy szám. Bizonyos tekintetben rosszabb, mint akár a CD. A lejátszás már rég nem az eredeti koncepció alapján megy, mert az úgy túl zajos volt.

  • dezz

    nagyúr

    válasz Cifu #193 üzenetére

    Azt nem mondanám, hogy értelmetlen. Csak egy DVD-Audio kiadvány nem lesz automatikusan jobb, mint CD (tekintve a jobb minőségűeket az utóbbiból). Az viszont lehet, hogy egy átlagos DVD-Audio jobb, mint egy átlagos CD... Jobban odafigyelnek a minőségre, talán. Ugyanakkor a legtöbb DVD-Audio és CD kiadvány ugyanabból a masterből származik...

    Esetleg az is lehet, hogy egy középkategóriás készülék jobb minőségben játsza le a DVD-Audio-t, mint a CD-t. Na nem mintha ki tudná használni a 24 bitet (a legjobbak is csak kb. 18 bitet adnak vissza), hanem az első eleve magasabb mintavételezésű, a CD-t meg mondjuk simán 44,1 kHz-en játsza le. Miközben a jobb cuccok az utóbbit is oversamplingelik, ezzel elég jól megközelítve az eleve magasabb mintavételezést... (A +2 bit pedig ditherelve van benne az anyagban.)

    (Nekem volt pár éve egy kb. 10 éves oversamplinges, minőségi multibit D/A-s Denon CD-játszom, mindenki a csodájára járt, azóta sem hallottam mást, ami jobban szólt volna... Azért adtam el, mert sok helyet foglalt, gondoltam, majd egy jó külső DAC pótolja... Hát bizonyára van, ami majd pótolja, de az nem lesz olcsó... :) )

    Megjegyzem, van olyan irányzat is audiofil/high-end vonalon, hogy pure 16 bit/44.1 kHz... Mármint semmi újramintavételezés. De azok sem éppen hétköznapi D/A-t használnak.

    (#197): Hát, feltéve, ha CD-n megkapja jó minőségben, amit keres. Elvileg ami elérhető valóban jó minőségű DVD-Audio-n, azt CD-n is ki tudják adni nagyon jó minőségben, de hallani olyan esetről, hogy CD-n szándékosan lebutítva adják ki... (Persze nem a legnevesebb minőségi kiadók.)

    (#196) cskamacska: Lehet, hogy Loudness war nincs, de az még nem jelent automatikusan abszolút csúcsminőséget.

    "Gynegébb audiofül formátumot is befogó igényesen elkészített CD-k meg létezhetnek"

    Nem gyengébb. High-end igényeket kielégítő CD-k is vannak!

    "de mivel itt tömegtermelés van, így külön akarni kell azt, és így is többnyire olyan helyre kerülnek, ahol simán nem lehet kihallani a különbséget, szóval a legtöbb nem is így készül, mert minek, ha a plusz munka miatt megemelik az árát, akkor valószínűleg úgy sem fog fogyni mint a kommersz társai."

    Ez így van. De a DVD-Audio-t és az SACD-t is általában átlagos hi-fi-n játszák le... Így ott sem feltétlen high-end igények kielégítésére törekednek.

  • dezz

    nagyúr

    válasz narumon #199 üzenetére

    "Digitálisban meg ennyiért elég harmatos rendszert kapsz sajnos."

    Esetleg nem a márkanévre kéne menni, amit ugyancsak milliós befektetéssel futtatnak fel...

  • dezz

    nagyúr

    válasz Kr/\toS #203 üzenetére

    Semmi konrkét, csak a korábbi tapasztalatok.

    (#204) narumon: Az meglehet. De koránt sem biztos, hogy a többszázezres cucc minősége nem hozható ki ügyesen jóval olcsóbban is (DIY vagy kevésbé neves márkával [nyilván nem kommerszekre gondolok]). [Vagy akár jobb is, de ahhoz már nagyon benne kell lenni a témában.]

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák