- 2,5 gigabites hálózati switch jött a QNAP gondozásában
- 360 Hz-et ígérő QD-OLED monitorral rukkolt elő a ViewSonic
- Nem a vámokra fogná, de felemelné az iPhone-ok árait az Apple
- Egymásra licitálnak a kiadók, hogy kihasználják a GTA VI késését
- A GEEEK új házainak nem lesz gondja a szellőzéssel, és az áruk sem vészes
- 500 Hz-re képes, kvantumpontos OLED monitor érkezik a Samsung névjegyével
- Vezetékes FEJhallgatók
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Gaming notebook topik
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- Milyen egeret válasszak?
- Szünetmentes tápegységek (UPS)
- Soundbar, soundplate, hangprojektor
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 / 3 5***(X) "Zen 3" (AM4)
- Bluetooth hangszórók
Új hozzászólás Aktív témák
-
- = Zk = -
félisten
lehet ez a kártya lesz az utódja a Xonar DGX-nek?... elgondolkodtató...
már a UNi Xonar driverek sincsenek évek óta.. gyári 2015 óta....
Strix Soar 1 éve..... Hmmm -
Egyébként én sajnálom azt is, hogy az EAX megszűnt a modern Windows operációs rendszerek alatt!
Éppen a fent említett szettel, az azt támogató játékokkal egészen elképesztő élményt produkált. Én kedveltem.
Azt ugye tudod, hogy az EAX valójában a DirectSound és a DirectSound3D kiterjesztése volt?Azért szűnt meg a Vista megjelenésével, mert a Microsoft kivezette a DirectSound3D-t és a DirectSound hardware-es gyorsítást 2007-ben (az már az összeesküvés-elméletekhez tartozik, hogy ugye a Creative effektíve monopóliumot épített fel a hardware-es gyorsítású hangkártyák piacán azzal, hogy felvásárolta a konkurens cégeket). A fejlesztők simán biztosíthatták volna az EAX támogatást - csak éppen az OpenAL alatt. Nem meglepő, hogy Creative vette át az OpenAL fejlesztés koordinálását is, hogy aztán 2009 után azt is magára hagyja.
Azóta is van 3D hangzás a játékokban, sőt, a hardware gyorsítás sem tűnt el teljesen (AMD TrueAudio és TrueAudio Next), de a fejlesztők szempontjából alapvetően egy plusz feladat lett csak alapvetően...
-
Piftuka
veterán
"Felvásárolják a tehetséges, de pénzügyileg nem túl stabil konkurenciát (Ensoniq, Aureal), majd szépen elkaszálják őket (a már kiadott termékekre persze nem adnak támogatást, holott azért is ők feleltek volna)."
Persze, tudom én.
De most itt az "E-Mu" cégről volt szó, és az még az ő tulajdonlásuk alatt is viszonylag sokáig létezett. Más kérdés, hogy velük kapcsolatban is elbaltáztak, amit csak tudtak. De ott egyértelmű, hogy a cél nem a "tönkretétel" volt.
Hasonlóan vélekedem a Cambridge Soundworks felvásárlásáról is. A Creative a saját hangfalszettjeinél nagyon sokat profitált a technológiából, és szerintem vitán felül áll, hogy a DTT sorozat, majd a MegaWorks sorozat több darabja egészen parádés, kiváló hangfalszett volt, messze a kategóriáján felüli minőségben.
Én éppen emiatt vagyok gondban a DTT2500-ammal. Nem nagyon tudnék ilyen hangminőségű szettet olcsón megvásárolni napjaink kínálatából. Ezért is ragaszkodom hozzá. Csak hát az a fránya Coax kimenet...
Egyébként én sajnálom azt is, hogy az EAX megszűnt a modern Windows operációs rendszerek alatt!
Éppen a fent említett szettel, az azt támogató játékokkal egészen elképesztő élményt produkált. Én kedveltem. -
Th3Ac3
tag
Jónak tűnik a cucc, nagyon nagyon régen volt Soundblaster a gépben de az több mint 10 éve volt. Használtam Asus Xonar DX-et is, azt is nagyon szerettem. Vajon az Edifier S1000 szettemhez mennyi pluszt adna? Most ALC1220 van alaplapon integrálva. (+ Van cloud 2 is de az is lassan elkopik valami komolyabb lesz helyette.)
-
proci985
MODERÁTOR
hat, en utolso akcioban 450 euroert vettem lassan negy eve egy akkori kozepkategorias Yamahat (rx-a840), az tudja. osszehasonlitaskepp a csucs pcs hangkartyak (dacamp lehet jobb szo) is valahol ekorul mentek.
a sony str-dn1080 mostanaban akcioban megall 400 eurobol, az azon kivul, hogy csak hdmi 2.0bt tud kb tenyleg mindenre eleg lesz jopar evig.
hdmi 2.1es erosito az mar neccesebb, a yamahabol az rx-a880 utodja lesz kb a belepo ami tudni fogja, az 1300 euro korul lesz ha nem emelnek arat. igaz hdmi 2.1 az jelenleg kb friss oledeknel szempont, ugy meg lehet egyszerubb siman optikain kikuldeni a jelet a TVrol.
-
#72042496
törölt tag
Erősítőn keresztül FHD illetve 4K passthrough lehetséges fix 60 Hz-en, WQHD felbontás és változó frissítés, 144 Hz viszont nincs. De ha lenne se fogadna ilyen jelet HDMI-n a monitorom, illetve a G-Sync eleve nem működik HDMI-n. Így az esetemben kb. minden.
Nekem handshake problémáim is voltak, ezért se szeretném a videót erősítőn átvinni. Ettől függetlenül egy VGA > HDMI 2.1-es erősítő > HDMI VRR-t támogató monitor talán még alternatíva lehet.
Majd valamikor meglátjuk. A koronavírus egyelőre megoldotta, hogy ne ezek legyenek a legnagyobb problémáim.
-
válasz
Beerheart #30 üzenetére
Függően attól, milyen deszkában próbáltad ki. Az olcsó Realtek alaplapi hangkeltők tényleg nem túl ütősek egy komolyabb fejessel, de hát nem is arra találták ki őket. Ugyanakkor a jobb minőségű (pl. ALC1150) Realtekek megfelelő hátterű deszkákban hozzák a dedikált hangkártyák szintjét...
-
Ez igaz, csak az ember általában nem váltogatja az erősítőjét pár évente. Mikor legutóbb le akartam cserélni a "vén" (10 éves) Onkyo-mat, akkor pont a HDMI 2.0a és az eARC lett volna az a képesség, amit elvárnák tőle. Ezt viszont normális árszinten azért nem sok erősítő hozta. Végül kipróbáltam egy Xonar SE-t, ami analóg 5.1-en egészen váratlanul jó minőséget hozott. Azóta azt használom. Szerencsére Xeon rendszerben, mert ugye az Intel "hőskorából" származó procik csak 16 PCI-Express csatornával bírnak, tehát ha te egy PCI-Express hangkarit raksz be, akkor rögtön már csak max. 8x lesz a VGA-nak kiosztott sávok száma...
-
(Ők engem a Commodore cégre emlékeztetnek. Számos, technológiailag fejlett megoldással nem tudtak mit kezdeni üzletileg a felelős vezetőik.)
Engem inkább az EA-ra emlékeztetnek. Felvásárolják a tehetséges, de pénzügyileg nem túl stabil konkurenciát (Ensoniq, Aureal), majd szépen elkaszálják őket (a már kiadott termékekre persze nem adnak támogatást, holott azért is ők feleltek volna).Azért tényleg szomorú, hogy a '90-es évek, a 2000-es évek (ISA és PCI csatolós kártyák kora) sok szereplős, kínálatban bővelkedő időszakától napjainkra eljutottunk oda, hogy gyakorlatilag megszűnt a "consumer" hangkártyák piaca.
Azért ez többtényező dolog. Az egyik a Creative nem túl baráti üzletpolitikája (lásd fent). Aztán pedig az, hogy a felhasználók kb. 80-90%-nak egy jobb alapszintű hangkeltő is megfelel. A HDMI kimenetű VGA kártyákon a hangtovábbítás megjelenése pedig a házimozi piacon is szépen kinyomta őket. -
-
Anaren91
senior tag
Nekem egy Line6 UX1 van a gépre kötve, abból megy a jel egy Yamaha házimozi erősítőbe, amit 2.1 ként használok 2 Canton hangfallal, és egy Quadral mélynyomóval. Alaplapitól sokkal jobb, de még az előző gépembe lévő Xonar DX1 hez képest is sokkal jobb a minősége.
Nyilván azért vettem, mert gitározáshoz kellett egy jó kártya, erősítőnek nem nagyon volt akkor helyem, de remekül kiszolgál mind játékokban mind zenében,filmben. Annó próbáltam úgy, hogy 5.1 volt kiépítve az erősítőn. és ezen a kártyán keresztül kapta az anyagot, teljesen jól működött vele a térhangzás. -
gagyi
újonc
SB Z -t váltottam AE-5 re Ryzen x370 -x570 alaplapnál a DD és DTS encoder random elnémult a régi kártyán . Számos helyen olvastam a problémáról de a Creative semmit nem tett az ügyben .Egy frissítés jött ki ami azt oldotta meg ,hogy a W10 helyesen ismerje fel a kártyát.
AE-7 re sokaltam a pénzt pedig a DD és a DTS miatt jól lett volna.Erre most ki jön ez a kártya.A cég üzlet politikáját értem mivel a DD és a DTS a codec -ért licenc díjat kér a Dolby.Vélhetően nem tudnak adni ingyenes szoftver upgrade -t ezért egy új-régi hardware ID kártyához csomagolják a software -t.
Az AE-5 ajánlott driver csomag az SB Command 3.4.38 verzió és nem működik a Led control és nincs Scout radar.
Az AE-5 plus SB Command 3.4.72 verzió ez simán feltelepült a régi AE-5 re és minden működik csak a DD és a DTS nem.
Remélem valaki csak meg mókolja a driver és a régi kártyákra is fel ugrik rendesen minden -
#72042496
törölt tag
Az asztali géphez egy WQHD 144 Hz-es monitort használok DisplayPorton játékhoz, és egy Quadral hangszórókból álló surround rendszert. A HDMI-s hanggal az a problémám, hogy az erősítő második kijelzőként is megjelenik:
- Használtam kiterjesztett asztalt, felbontást minimálisra véve és a fő kijelző sarkához állítva, hogy véletlenül se húzzak át rá ablakokat. Viszont sajnos előfordul, hogy a második kijelzőn (erősítő) nyílik meg egy-egy program.
- Tükrözéssel is próbáltam, W10-ben be tudtam állítani eltérő felbontást és frissítést. Így viszont némelyik játék nem indul el.Én ezért gondolkodom DTS Connect-et tudó hangkártyában. Akár egy ilyenben, pedig kb. hidegrázást kapok a Creative-tól. Az eARC lenne a másik út, de a tévék nekem a méretük miatt durván szuboptimálisak oda.
-
Az alaplapi hankeltök nagyon elterjedtek sok embernek megfelel igaz a hétköznapi dolgokhoz elegendő. Erre a Creativ hozott valami igazán jót, remélem megtartják a jó szokásukat és nem hagyják abba a fejlesztést és a gyártást.
-
Beerheart
csendes tag
válasz
Dr. Akula #18 üzenetére
Vettem egy Asus ROG Strix fejhallgatót, az alaplapi hangra kötve olyan teljesítményt produkált, hogy azt hittem visszaküldöm. De szerencsére inkább vettem egy hangkártyát. Csak tartalomfogyasztásra használom (filmek, játékok), és teljes a lelki nyugalmam. Sound Blaster Z sorozatból vettem kb. 30 ezerért és az alapján a hangzásbeli különbség alapján, amit az alaplapi cucchoz képest nyújt, soha nem éreztem úgy, hogy a Creative megvágott volna. Ehhez persze erősen hozzá tartozik, hogy én szerencsére nem találkoztam a Creative sokat emlegetett szoftveres gondjaival.
-
Beerheart
csendes tag
-
Piftuka
veterán
Azt "Xonar-ja és AM4 lapja válogatja".
Alapvetően előbb az ASUS deklarálta, hogy az "Essence" kártyái semmilyen Ryzen lapban nem működnek.
Aztán volt egy thread (most nem találom, talán törölték) az ASUS fórumon, ahol gyűjtötték a felhasználói visszajelzéseket, ugyanis kiderült, hogy más Xonar modellek, és különféle Ryzen alaplapok érintettek.
És itt található egy hasonló gyűjtés. -
-
CabalX
aktív tag
A consumer hangkártyák megszünéséhez azért a Creative is kellett - szépen felvásárolta a az Aureal-t és sírba vitte az A3D-t.
Az EAX meg ment a Vista/Win7-es rendszerekkel a süllyesztőbe.
Consumer kártyából ott van még az Asus aki mostanság szintén driver gondokkal küzd, új belépő az EVGA de sokan megelégszenek az intgrált chipek által nyújtott "élményekben". -
Piftuka
veterán
Nekem van egy ilyen audio interface-em:
De nem visz rá a lélek, hogy a - egyébként kiváló minőségű - dedikált funkcióján (ének és hangszeres felvétel készítés) másra is használjam.
(Plusz ahogyan említettem, az 5.1 hangfalszett és DD erősítő mellett egy újabb porfogó lenne a számítógép asztalomon, ha állandóra beüzemelném.) -
Piftuka
veterán
Az tényleg jó volna, de sajnos nem sok esély van rá! Tulajdonképpen üzletileg nem volt egy sikeres vállalkozása a Creative-nak.
(Ők engem a Commodore cégre emlékeztetnek. Számos, technológiailag fejlett megoldással nem tudtak mit kezdeni üzletileg a felelős vezetőik.)
Azért tényleg szomorú, hogy a '90-es évek, a 2000-es évek (ISA és PCI csatolós kártyák kora) sok szereplős, kínálatban bővelkedő időszakától napjainkra eljutottunk oda, hogy gyakorlatilag megszűnt a "consumer" hangkártyák piaca. -
A HDMI-n LPCM 7.1 mehet akár ki. Szóval konkrétan jobb megoldás, mint ezek a DTS Connect / DD Live megoldások. Ha HDMI-s erősítőd van, akkor a dedikált hangkártya értelmetlen.
A gond ott szokott lenni, hogy tudja-e az erősítő a 4k@60Hz-et, vagy az ARC / e-ARC működik-e ill. támogatja-e.
-
proci985
MODERÁTOR
ha a videokartya ki tudja kuldeni a nativ 5.1et dolby vagy dts enkodolassal digitalisan jatekok alol is (elvileg be lehet allitani), akkor ennek pontosan nulla elonye van.
CabalX: licenszelni kell. pl SoundBlaster X-FIknel eleve megjatszottak, hogy az elso szeria se dolbyt, se dtst nem tudott, szoval ha az ember meg akarta hajtani az 5.1et, akkor maradt az analog kimenet.
mindezt 2008ban, amikor a 6csatornas analog bemenet elkezdett kiveszni az erositokbol, nekem pl ugy lett egy Onkyom amit lehetett analog jellel is hajtani. aztan a masodik gen X-FIk driverebol volt egy nem igazan hivatalos varians ami mar tudta a digitalis kimenetet is.
egyebkent szvsz egy hangkartyanak codec nelkul sok ertelme nincs. jelenleg amin mar csak analog 6csatornas bemenet van az a budget pcs surround setup, az ala felesleges hangkartya. analog 6csatornas (ne adj isten tobb) erositon mar nem nagyon lesz. persze lehetne azt csinalni, hogy az ember egy vegfokra koti a hangkartyat, nade azt HiFinel jelenleg mar kb csak audiofil / professzionalis cuccoknal szokas.
kulso hangkartyaknak hifi fules mellett van ertelme, de azok mostanaban fules erosito illetve dac/amp neven futnak. es egy Kingston HyperX melle pl azoknak sincs sok ertelmuk, egy asus xonar one arabol meg ertelmes surround erositot is kapni.
-
Dr. Akula
félisten
Az EAX kifingása (Vista) óta van még értelme ezeknek? Mit gyorsítgat hardveresen, ha nincs mit? DSD-t tud egy jobb USB-s Fiio doboz is. Játék alatt meg nincs semmi gyorsítandó, 3D-s, annak már reszeltek.
-
Dzsano89
tag
most lehet hatalmas nagy hülyeséget fogok kérdezni!
- Van egy 5.1 hangrendszerem.
- egy 4K -s TV -m
- és egy Yamaha erősítő, ez HDMI vel kötve Videókártyán keresztül!
Ezek után semmivel nem tudok többet, egy ilyen hangkártyával (vagy bármelyikkel) Igaz? -
muxi-muxi
senior tag
A külsö hangkarik elsösorban a zenészeknek szólnak, a több kimenet nem a térbeli hangzást szolgálja. Egy évtizede az elsö mozdulatom a biosban, h letiltom az alaplapi hangforrást. Jelenleg sem egy hangkari van kötve a géphez, gyakran még a felvételre is külön karit dedikálok. Játékhoz meg nekem elég a minöségi sztereó...
-
CabalX
aktív tag
Nekem van egy sima AE5-ösöm, 2 éve vidáman, driver vagy bármi probléma nélkül használom.
Amiről te írsz az az X-fi szériát jellemezte.
Hangminőségben szerintem nagyon jók az új kártyák. Ugyanakkor ezt az üzletpolitikát - hogy 2 Dolby feature-ért kiadnak egy új kártyát.
Ahelyett (hogy ha persze nincs lényeges hardveres változás) engedélyeznék a sima AE5ön is. -
CabalX
aktív tag
Érdekes az árazás a Creative-nál - a "sima" AE5 eredeti ára 170USD, most promózva 130USD, az új AE5 Plus pedig 150USD.
Gondolván hogy a promo elötti ár nem áll már vissza az régi AE5-nél akkor is 20USD-t kérnek el a Dolby Digital Live/DTS-ért.
Összehasonlítva a két kártyát egy és ugyanaz, biztos figyel valami hardver rev számot a driver és úgy rakja fel/engedélyezi a Dolby-s cuccokat... -
Tetsuo
őstag
Ahelyett, hogy visszahoznák az E-Mu-t a normálisabb hangzás végett, ami esetleg versenyezhetne az amatőr zenei hangkarikkal meg a kínai DAC-okkal - első körben, majd leverné az RME-t.
-
Piftuka
veterán
Annyival jobbak, hogy zongorázni lehet a különbséget. Feltételezve természetesen, hogy valami jó hangminőségű fejhallgatóval, fülhallgatóval, vagy hangfalszettel hallgatod.
A Realtek codec, a driver finoman szólva sem nagy eresztés. Még ha az alaplapi "csoda chipset" képes is volna épkézláb hangot produkálni, akkor sem számít ilyen driverek mellett.
Az én alaplapomban az elméletben gyengébb "ALC892" chip került integrálásra, de hidd el, hogy aranyozott csatlakozók ide, "szuperkondik" oda, és alaplapi szeparáció amoda, ez is tök mindegy.
A közel 20 éves "Soundblaster Audigy 2 ZS" hangkártyámat kényszerűségből leváltva a Cambridge Soundworks hangfalszettemet erre az MSI alaplapomra kötve annyival gyengébb a hangminőség, hogy sírni tudnék.
Mindehhez hozzátéve, hogy a felhasználók döntő többségének számára teljesen mindegy, mert nem hallja meg a különbséget.
Egyébként itt találsz egy felhasználói, gyakorlati tapasztalaton alapuló összehasonlítást: Realtek ALC1220 vs Sound BlasterX AE-5
-
GodGamer5
addikt
Ezek a gaming Creative hangkártyák mennyivel jobbak, mint a B450-es Aorus pro-mon lévő ALC1220-as integrált hangkártya?
[link] -
Piftuka
veterán
Igen, abból akad... bár nekem konkrétan olyanra van szükségem, amelyen még Coax S/P-DIF kimenet van. Az már jelentősen leszűkíti a kört.
Egyébként pedig a belső amiatt is lenne nagyon praktikus, hogy minél kevesebb doboz, kábel, miegymás legyen a számítógépemen, illetve annak környékén.
Sajnos - ahogyan mondod is - a belső hangkártyákat teljesen ellehetetlenítették maguk a gyártóik.
Elképesztő, hogy még a Win10 alá írt driver-eket is úgy kell "vadásznia" a felhasználónak, mert bár a több 10.000 forintos hangkártyáit a cég a piacon tartja (ez a cikk is egy ilyen termékről szól), csak éppen arra lusta, hogy az eszköz a jelenleg használt legnépszerűbb operációs rendszer alatt magabiztosan, hiba nélkül üzemeljen.
-
Piftuka
veterán
Az még hagyján, de az ASUS Xonar hangkártyák ráadásul (immár, egy ideje a gyártó által elismerten) a piacon kapható Ryzen alaplapok zömében egészen egyszerűen nem működnek. BSOD-ot, véletlenszerű újraindulásokat generálnak....
A vonatkozó fórumokon meglehetősen rezignáltan vették ezt tudomásul; nem érezni, hogy kifejezetten zavarná őket a dolog, és azon dolgozzanak, hogy mihamarabb elhárítsák a problémát.
Oda jutottunk, hogy aki a consumer piacon szeretne manapság egy minőségi, profi(bb) hangkártyát vásárolni, azelőtt nem sok opció áll.
(Van még egy kanadai és egy kínai alternatíva, amelyek esetében a Win10 támogatás hiánya, és a borzalmas, semmirekellő support említhető jellemzőként... "Tessék választani!")
-
Jöhetne már valami hangkártya HDMI kimenettel is. Tudom, van az asusnak egy régije, de az csak hdmi 1.4-es.
-
Zseniális. Szóval amit 2003-ban az Abit NF7-S deszka tudott alapból (DTS Connect korai iterációja), illetve az ALC1150-es alaplapi hangkártyák (pre-Win10) normálisan tudtak, az most gigászi újdonságként bekerült a Creative hangkártyák középső szintjére is. Mondjuk az ASUS hangkártyáknál is hasonló áron méltóztatnak megoldani.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph A közel hároméves elődmodellel megegyező alapokra épülő Plus verzió két új szabványt támogat.
- Szeged és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Nintendo Switch 2
- Luck Dragon: Asszociációs játék. :)
- 500 Hz-re képes, kvantumpontos OLED monitor érkezik a Samsung névjegyével
- Suzuki topik
- Vezetékes FEJhallgatók
- Google Pixel topik
- World of Tanks - MMO
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- PlayStation 5
- További aktív témák...
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T510i - i3-330M I 4GB I 250GB I 15,6" HD I DP I Cam I W10 I Garancia!
- Honor Pad X8 64GB, Wi-Fi, 1 Év Garanciával
- LG 65BX - 65" OLED - 4K 120Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium - HDMI 2.1 - PS5 és Xbox Ready!
- Azonnali készpénzes INTEL CPU AMD VGA számítógép felvásárlás személyesen / postával korrekt áron
- PowerColor AMD RX5700XT 8GB / Újszerű állapotban / 6 hónap jótállással / számlával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest