Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #16939776

    törölt tag

    válasz sb #132 üzenetére

    A CPU fejlődés azt mutatja: nagyobb órajel, erősebb energiagazdálkodás átlagos felhasználásnál, nagyobb teljesítmény, stagnáló...alig romló energiahatékonysággal.
    Másik oldalon inkább szétosztanák a feladatokat, sok energia hatékony magra.

    Szerintem mobil/desktop-ra az első lesz a kényelmesebb a SW fejlesztők - érdektelensége, előbb általad vázolt padhelyzet - miatt.
    Emiatt a HW oldalon az energiagazdálkodás képességeit fogjuk látni fejlődni, esetleg 1-2 fix funkciós végrehajtó bekerül, ami hoz drasztikus javulást 1-2 feladatra, de az x86-os végrehajtók nem fognak számottevően fejlődni.
    "Csak" nagyobb csúcs órajelet, több HT egység/CPU és erősebb memóriavezérlőt kapnak maguk alá.
    Ezeknek az energiagazdálkodással való összefésülődése fog meglátszani a teljesítményen, ennek a fokozatai jelentik a HW "fejlődését".

    sum: Brute-force-ot le lehet úgy finomítani, hogy csak terhelés pillanatában legyen erős, és ott ahol kell.
    Ez rengeteg erőforrást igényel, de ha van aki kifizeti, akkor el lehet még a mai x86 technológiát árulni 10 évig.

  • Fiery

    veterán

    válasz sb #114 üzenetére

    Nem ertelek. Ha van 4 CPU-mag, es az ido nagyreszeben szunnyad, akkor miert is kellene az amugy eroteljes iGPU-val vagy dGPU-val barmit kezdeni? Ha unatkozik a gep, akkor lenyegtelen, hogy mennyi eroforras van kihasznalatlanul. Ha jatekrol van szo, akkor meg Abu mar egy ideje azt mantrazza, hogy egyre jobban be lesznek fogva a dGPU-k, es egyre tobb CPU-magot is hasznalnak a jatekok -- mi a gond? En nem azt latom, hogy a jatekok kapcsan menne a punnyadas. Pont a jatekok miatt (is) lett 8 magos a Ryzen "alap" verzioja, es amiatt szuletett meg (szuletik meg hamarosan) a 6 magos mainstream desktop CPU az Intelnel is (Coffee Lake).

    Sz'al mi is a baj a szoftverekkel, valojaban? En azt latom, hogy vannak bizonyos feladatok, amik sosem skalazodtak a magok szamaval, es valoszinuleg sosem fognak. Az ilyenekre nincs mas megoldas, mint a nagyon magas orajelen ketyego 1. es esetleg 2. mag mint Turbo beallitas (ezt pl. az i7-7700K jol hozza), vagy esetleg a VISC, ha osszerakjak kesztermek formajaban. A masik fajta szoftver meg skalazodik sok magra, azokhoz meg pont iden jonnek a 12+ magos HEDT cuccok, valamint szerver fronton a 2 utas, osszesen 64c/128t szornyetegek.

    Az igazi problema valojaban az, hogy ha sok magot szeretne az ember, akkor csokken az egyszalas teljesitmeny; a magas egyszalas teljesitmenyre kepes CPU-k viszont tipikusan max. 4 magosak. Tehat valahol mindenkepp kompromisszumra kenyszerul az ember; plane ha me'g iGPU-ra is szuksege lenne.

    A GPU altalanos celra valo befogasat pedig el kellene felejteni egyszer s mindenkorra. Az tovabbra is egy koprocesszor, es barki aki mast mond, az a makacs, tobb even at folyamatosan falnak utkozo tenyekkel megy szembe. Ha se az AMD, se az Intel, se az nVIDIA, de me'g az Apple es Samsung sem tudta megoldani, hogy a GPU-t barmire be lehessen fogni, akkor hidd el, mas se fogja megoldani -- mert nem lehet megoldani normalis keretek kozott. Hangsulyozom: altalanos celrol van szo, nem specifikus celokrol, amire termeszetesen egy koprocesszor mindig is remekul hasznalhato volt. Pl. anno a DVD lejatszas is koprocesszorral mukodott sok gepben (pl.: [link] ). Van olyan koprocesszor, amit sikeresen lehetett integralni a CPU-ba (pl. x87), de a GPU nem ilyen.

  • bunfi

    őstag

    válasz sb #96 üzenetére

    Pedig effajta flamere van kilátás, pedig ha végigmérnék a jelenlegi Xeon Platinum felhozatal órajeleit, amiben a 28(56)-165W "csak" 2,1 Ghz base clokot tud... Sőt elindul majd a játékokban-egyszarcsi-focsi is természetesen. De ezzel már nem lehet mit kezdeni.

  • Fiery

    veterán

    válasz sb #93 üzenetére

    Tudom, hogy hihetetlen vagy legalabbis valoszinutlen a 10 magon 4 GHz es 2 magon 4,5 GHz, de en erre lattam konkret peldakat, nem egy konfignal :) Nyilvan 12+ magnal ezek az ertekek lejjebb kerulnek, de nem csak az SKX-nel, hanem a Threadrippernel is (majd) ;) Viszont onmagaban az a teny (vagy mi), hogy 10 magbol 4 GHz-et ki tudott sajtolni gond nelkul az Intel, mar egy jo jel a 12+ magos SKX-ekre nezve is.

  • Fiery

    veterán

    válasz sb #81 üzenetére

    "Szerintem 10+ magos szegmensben messze lesz az Intel is a 4-5GHz-ektől. Így is jönnek újra a 150-160W-os kazánok."

    Ezt a jovore erted, vagy a kvazi jelenre, ami a (10 magos) 7900X? Ez utobbi processzor ugyanis ha jol tudom, 10 magon 4 GHz-re turbozik, 2 magon pedig 4,5 GHz-re (!). TDP = 140 W. Just saying'... :)

  • #16939776

    törölt tag

    válasz sb #84 üzenetére

    Én is a célhardver híve vagyok, erőteljes túlméretezéssel...

    A bigLitle csak egy átmeneti megoldás lenne, arra a 20 évre, amíg ki nem halnak a 1 szálat használó programok, utána el lehetne azt is hagyni nyomtalanul.

    Fűtőszál nem fog kelleni, olyan programot kell írni, amitől a papíron 200W-os CPU hűtése átmegy hőlégfúvóba, és megrottyantja a bögrés levest. :DDD

  • #16939776

    törölt tag

    válasz sb #81 üzenetére

    Ha lehetne egy tokra különböző magokat felrakni, amik nem lennének szoros termikus kapcsolatban egymással, akkor - elméletben - lehetne 2-4 szálat 5Ghz-en csapatni, míg a többi mehetne az aktuális technológiának megfelelő optimális órajellel, fogyasztással. összességében a sz@rul optimalizált 1-2 szálat használó program is jól szaladna, közben a jól optimalizált program is. És nem akadályoznák egymást a globális órajel váltások/tdp/peak.hőmérséklet miatt.

Új hozzászólás Aktív témák