- 2,5 gigabites hálózati switch jött a QNAP gondozásában
- 360 Hz-et ígérő QD-OLED monitorral rukkolt elő a ViewSonic
- Nem a vámokra fogná, de felemelné az iPhone-ok árait az Apple
- Egymásra licitálnak a kiadók, hogy kihasználják a GTA VI késését
- A GEEEK új házainak nem lesz gondja a szellőzéssel, és az áruk sem vészes
- Videós, mozgóképes topik
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Milyen alaplapot vegyek?
- Vezetékes FEJhallgatók
- OLED TV topic
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Androidos tablet topic
Új hozzászólás Aktív témák
-
skoda12
aktív tag
-
Xero
nagyúr
válasz
Dr. Akula #167 üzenetére
Autó áráról volt szó...Ennyiért nézegethetnek autót, kb ezek jönnek ki a lízing limitből. Lehet okosítani CO-val és plugin hybriddel, de az már annyira nem adja.
A fizetéseket már korábban vázoltam. Amit tudok az a senior dev/architect. Az nagyjából stimmel, picit alá van lőve. Ha nem top manager vagy akkor a bruttó 1.5-2M a tető kb.(#171) Dr. Akula: A körülöttem ücsörgő seniorok között nem nagyon van senki 1M alatt és ebből senki sem dev. Ha dev akkor jön plusz 25% kb. A jellemző senior körülöttem 900 és 1.4M között van.
-
harry
veterán
válasz
Dr. Akula #182 üzenetére
Meg egy gondolat jutott eszembe: ketelkedsz az itt emlitett adatokban, de nem lattam meg toled alternativat (de lehet csak nem vettem eszre, akkor bocs).
Te hogy latod a helyzetet? Mit tudsz a kollegakrol? Nalatok milyen fizetesi viszonyok vannak? Mi a helyzet a barati korrel? Hany ev tapasztalat / milyen terulet / melyik varos / mekkora ceg eseten igaz ez? -
-vitya-
őstag
"Ha az egesz skalat nezzuk, akkor kiseb az az atlag (tehat a nem senior / expert / stb kategoriak, a peldadban mondjuk a 6-9 kategoria)."
Persze, na ezt egyikőnk sem cáfolta, és nem is erről volt szó. A fenti cikkben a magasabb szakmai kategóriák komoly pénzei ragadták meg a hitetlen közönség figyelmét. És hát mindketten tudjuk, hogy ennél korrektebbül már csak akkor tudnám kifejteni, ha a fél cég adóbevallását csatolnám - ami ugye lehetetlen ;-) Szóval innentől feltettem a kezem, és megadom magam, ha ezeket sem hiszi el Akula... ;-)
-
harry
veterán
válasz
Dr. Akula #182 üzenetére
Meg egy probat teszek: melyik varosban dolgozol? Az elmult ~5 evben hanyszor valtottal poziciot?
Ne mossunk ossze dolgokat. Igen, a netto 1M havi bevetel nem az atlag. De ezt nem is mondta senki, csak azt, hogy el lehet erni. Alkalmazottkent velhetoen igen nehezen, es/vagy senior / expert / nagyon specialis tudassal, 8-10 ev tapasztalattal, velhetokent valamilyen vezetokent (nem feltetlenul management, lehet technikai ember is, specialist stb). Vallalkozokent, viszont mar sokkal realisabban elerheto, de szerintem ezt most ne keverjuk ide.
Viszon ismet: Budapesten, multinal, ha IT-ben ~2 evente valtasz poziciot, akkor egy kezdo netto 300k bert 5-7 ev alatt valoban duplajara lehet novelni. Nyilvan tobb tenyezos a dolog (ahogy latszik is), de en ezt latom atlagnak ismerosi korben. Aztan lehet ugyesebbek vagyunk az 'atlagnal', nem tudom, de ha nekunk megy, szerintem masnak is mehet.
De olyat is latok, aki szinten 5 eve a cegnel, de nem jut elorebb, es netto 400 korul kereshet. De nem is valtott poziciot (max ide-oda pakolgattak), nem jott ki a fonokevel, nem is motivalt munkaero, fogni kell a kezet. Ezek viszont mind olyan dolgok, amiket tud(na) valtoztatni.
Ha nem a fovarosban vagy, ismet velhetoen, kevesebbet fogsz keresni, kevesebb a munkalehetoseg, ez megint egy masik helyzet.
-vitya-: az adatok a felso kategoriaban szerintem is valosak. De ahogy irod is, az a 'felso kategoria atlaga'. Ha az egesz skalat nezzuk, akkor kiseb az az atlag (tehat a nem senior / expert / stb kategoriak, a peldadban mondjuk a 6-9 kategoria).
-
-vitya-
őstag
válasz
Dr. Akula #177 üzenetére
Nem hiszem, hogy ez nagyot mondási verseny lett volna. Nálunk teljesen nyílt, hogy van 14 fizetési kategória, abból az 3-12-ig használható szakmai embereknek (felső kettő csak nagy mánággáknak, alsó kettő meg olyan tanulmányi szerződéses, meg mittomén kicsodáknak...).
Ezen belül a senior/expert/architect kategóriák is meg vannak különböztetve (az adja ki a besorolási mátrixot
) - és aki egy bizonyos szakmai szint felett van, az NEM KERESHET kevesebbet a saját sávjánál. Igaz többet sem.
Szóval igen, nálunk a 10-12-es kategória (A senior, exper, architect) bizony átlagban keres ennyit. Nem tudom mennyi lehet a 10-es alsó határa, bevallom, mert én valóban a 12-esben vagyok, de kötve hiszem, hogy csak 300 nettó lenne: mert ha az lenne, akkor a 300 nettó alá be kellene férjen még 9 kategória - ami fizikai képtelenség, szerintem ;-) Szóval maradjunk annyiban, hogy 600-1000e nettó, havonta, ezekben a kategóriákban az átlag. És nem 1-2 emberről beszélek, hanem százakról. Itt ha jól emlékszem kifejezetten a felső szakmai kategóriákról volt szó. Javítsatok ki, ha elsiklottam valami junior szó mellett ;-)
-
nyisziati
veterán
-
Madwe
nagyúr
válasz
Dr. Akula #178 üzenetére
De, ez az átlag, pesten, muliknál, amit bárki elérhet, ha van piacképes tudása. Az h valaki 4+ éve ül a helyén nulla önképzéssel s beragadt a fizetése a 4+ évvel ezelötti sávra évi pár %os előremozgással, az nem releváns, a fizetéseket az aktuális munkaváltók adataiból dolgozzák fel, nem a beragadt régi béreken, az nyilván nincs a fejvadászcégek scopejában. Tudom h nem fogod fel s nem akarsz tudomást venni arról, h ilyen árakon megy a piac, de érdekes mód akik jövedelem topikban az elműlt fél évben váltottak, hasonló árakat írtak be.
De maradj annyiban h mi mind egymásra licitálunk nagyotmondásban s biztos velünk van a baj... S végképp ne gondolkozz váltásban, mert mint írtad van munkád, s véletlenül se nézz körbe a piacon, mert akik körbenéztek s ilyen árakon mentek el, ami szerinted irreálisan sok, arra neked végképp nincs szükséged, jó neked a sokkal kevesebb pénz, hiszen az a valóság, meg különben se kell érte tenned semmit, csak bemenni dolgozni. Konkrétan egyébként mi a szakterületed? -
vzozo
senior tag
válasz
Dr. Akula #178 üzenetére
"Ha KÉPTELEN (nekem is vannak nagybetűim) vagy felfogni hogy már a cikk is arról szólt hogy "mennyit keresnek átlagosan a hazai IT-szakemberek", az a te egyéni szocproblémád. Még mindig erről beszélünk, nem az hogy ki látott olyat aki hallott olyanról aki tud ennél többet is. Mert az nem az átlag, nem elérhető bárkinek. Nem a hazai IT szakik tudnak annyit keresni mint amit itt páran egymásra licitáltok, hanem csak 1-2 ember."
Erre csak be tudom kopizni a jövedelmes topikba pár napja ellőtt posztomat:
Hááát, a legjobban talán a "Systems Engineer" kategóriába tudnám besorolni azt, amilyen poziban 13 évvel ezelőtt (nyilván akkor juniorként) is bőven többet kaptam a 400-600 bruttónál, szóval most vagy valami qrva nagy baj van a fizetési hajlandósággal, vagy a cégek szépen lassan lenyelték az SZJA csökkentést.
És 10+ év alatt azért nem kevés infláció volt odahaza... Szóval nem értem ezeket a számokat.
Most akkor mi a helyzet? 2019 végén 400-600 az átlag erre a pozira, miközben anno ennél jóval többet kaptam? Mi történt a magyar munkaerőpiacon az elmúlt 10 évben, amiből kimaradtam (érthető módon, mivel egy jó ideje Németországban élek és dolgozom)? -
Dr. Akula
félisten
válasz
nyisziati #172 üzenetére
Ha KÉPTELEN (nekem is vannak nagybetűim) vagy felfogni hogy már a cikk is arról szólt hogy "mennyit keresnek átlagosan a hazai IT-szakemberek", az a te egyéni szocproblémád. Még mindig erről beszélünk, nem az hogy ki látott olyat aki hallott olyanról aki tud ennél többet is. Mert az nem az átlag, nem elérhető bárkinek. Nem a hazai IT szakik tudnak annyit keresni mint amit itt páran egymásra licitáltok, hanem csak 1-2 ember. A gázszerelők is nagyot röhögnének ha előadnád hogy Lőrinc fizetési papírja alapján ők is ennyit meg annyit keresnek...
-
Hi!King
őstag
válasz
nyisziati #172 üzenetére
Vállalkozói napidíjakat mondjuk nem korrekt összevetni a fizetésekkel. Egy havi 500 nettót kereső szakembert kiküld a munkáltatója valahová, akkor a 150-200 ezres napidíj reális. Ugyanis a munkáltatónak ez egy rakás járulékos költséggel jár. De a freelancernek is, ha egyedül csinálja.
-
nyisziati
veterán
válasz
Dr. Akula #171 üzenetére
"Minek próbálnám, nekem van állásom."
Mondjuk, hogy többet keress?"Csak az unreal "én mégnagyobbat tudok bemondani" számok zavarnak picit."
Az egy dolog, hogy téged mi zavar, egy másik pedig a valóság. Az, hogy te KÉPTELEN vagy elhinni, hogy valaki IGAZAT MOND, amikor számodra "elképzelhetetlen" összeget mond fizetésként (3.000 euro/hó), az inkább a te földhözragadtságodat bizonyítja.
"őt már a tévéből is lehet ismerni, és 1 kezemen meg tudnám számolni hány hasonló kaliberű ember lehet Magyarországon"
SZERINTED.
Nagyon nem pesti lehetsz, ha nem ismersz ilyen embereket.
Barátnőméktől egynapos munkára kértek (két fő vállalkozó) 130 ezret.
Öcsém a frissen vásárolt lakását újíttatta fel, a gázos szintén 1 napos munkára (1 fő!) 120 ezret kért.
B.nőm öccse a belvárosi lakásának a bejárati ajtajára kért árajánlatot (felülvilágítós, de azon kívül semmi extra, max. a 3,60-as belmagasság), 400 ezerért akarták csinálni neki. Sokallta, végül valami 250-ért talált rá vállalkozót. Egy jó asztalos egy nap alatt összedob egy ilyet. Ja a beépítést meg a srác oldotta meg egy haverral.GLS-nél futárkodtam egy ideig, a betanuló pénzem volt (jattal együtt) nettó 350. A betanító srác elmondta, hogy a címek növekedtével ez erősen nőni fog, plusz decemberben dupla jatt. Tavaly decemberben nettó 7 kilót vitt haza (350 alap + 350 jatt).
-
Dr. Akula
félisten
válasz
nyisziati #168 üzenetére
Minek próbálnám, nekem van állásom. Csak az unreal "én mégnagyobbat tudok bemondani" számok zavarnak picit. Nálunk is volt csávó milla körül, de őt már a tévéből is lehet ismerni, és 1 kezemen meg tudnám számolni hány hasonló kaliberű ember lehet Magyarországon. Ez nem a mindenkinek elérhető kategória. Az hogy van 1-2 ember aki meg tud keresni X összeget, hát erre csak azt tudom mondani hogy ezek szerint gázszerelőként is simán megoldható a havi pár milliárd, hiszen van olyan akinek sikerült.
Remélem érted a különbséget.
-
nyisziati
veterán
válasz
Dr. Akula #167 üzenetére
Havi 1 milla, igen. Nettó. Plusz juttatások. Multicég, több, mint 100 országban jelen van.
Előző munkahelyén 7 kilót keresett (LeSaffre, alias Budafoki Élesztő, megpróbálhatod, emberhiány van ott is), és pont ezért a plusz összegért váltott.
Ott jobb, családiasabb volt a légkör, itt meg több a pénz és jobbak a karrierlehetőségek.szerk.: és a régi cégek is (magyarok) jönnek föl, mint a talajvíz fizetésügyileg, különben nem kap szakembert. Már az egyetemről szipkázzák ki a diákokat. Pl. MOL, Törley...
-
Xero
nagyúr
Multi: Senior dev/architect kb 12-13M a határ. Vannak direktívák de Te döntöd el mit kérsz. Nagyobb team vezetőnél valahol 20 körül. Felső vezető határ a csillagos ég.
szerk: Ja és persze Te alkudod ki magadnak. Szóval ha le tudsz beszélni egy E mercit havi 220-ra akkor hajrá.
-
Dr. Akula
félisten
Az állami eü-vel az a baj hogy az is kap belőle, aki semmit nem tesz hozzá a fenntartásához, gyakorlatilag csak élősködik rajta. Az ilyeneket ki kéne rakni a rendszerből, ez ugyanis ösztönzőleg hat a hozzájárulási kedv növelésére. A vizitdíj is tök jó ötlet volt anno, egyből kitakarította a várótermet nyugdíjasklubnak használó unatkozó nyuggereket, akiktől a valódi beteg a rendelőig nem tudott eljutni 4 óra alatt. Mióta eltörölték, nálunk csak akkor van esélyed bejutni ha 1-1.5 órával a nyitás előtt érkezel, mert a 4 óra rendelésől csak 1 óra a freeleech, a maradék 3 előfoglalásos (de ki az aki tudja 3 hétre előre hogy majd 3 hét múlva beteg lesz), a doki az 1 órából 45 percet késik (hogy betegnél kezd-e ilyenkor, vagy csak nincs kedve előbb felkelni ennyi pénzért, azt nem tudni), tehát marad kemény 15 perced bejutni, ami csak annak sikerül aki már a nyitás előtt időben lesátrazott mint egy iphone fan.
-
-
Hi!King
őstag
Tisztán állami egészségügy vagy korrupt lesz, mint ami nálunk van, vagy még hosszabb várólisták, ami Angliában. A kommunizmus egyszerűen nem működik, az egészségügyben meg mindig mindenki nem kaphatja meg azonnal a legjobb ellátást, de még mindig akkor kapják meg legtöbben a lehető legjobbat, ha legalább részben piaci alapon működik. De már ennek a felvetése a közbeszédben tömeges tiltakozást jelentene.
-
Én úgy vagyok vele, hogy a teljesen államit is lehetne jól csinálni, csak alapból normálisan kéne gazdálkodni, pénzt rakni bele, és nem ellopni.
Nem különösebben érdekelne, hogy veszteséges az eü., ha olyan ellátás lenne, mint fejlettebb helyeken, erre szívesen adózok.@Dr. Akula : Vannak azért olyan hálózatok, amire nem engednek be kívülről ilyesmit, akkor ide kell jönni.
-
Dr. Akula
félisten
Magánorvos 2 kilóért csak háziorvosi ellátást végez, felír gyógyszert, megméri a lázat és ennyi. Ha bármi komolyabbat kell tenni, akkor elküld az állami kórházba, vagy egy magánba extra milliókért. Nem jó az se, a sok pénzért csak annyit kapsz hogy nem kell akkora sort végigállni hogy bejuss a háziorvosi rendelőbe.
"Lesznek majd 5 méteres betonfallal körbevett városrészek, ahol fegyveresek sétálgatnak és védik a bentieket a kinti lecsúszott rétegektől."
Vannak is. Orbán Viktor feleségének a terepjáróját elkötö tolvajt szarrá lőtték, az én ellopott motoromat neki se álltak keresni.
-
Hi!King
őstag
Nem, ezek egy része már következmény. A világon mindenütt probléma van a teljesen állami egészségüggyel, ahogy teljesen magánnal is (lásd USA). Hibrid, részben magán rendszer kellene, jól lefektetett játékszabályokkal. Ha valaha valaki megcsinálja, az biztosan a valaha volt egyik leggyűlöltebb magyar politikus lesz, ezért nem lépte meg soha senki (pedig Molnár Lajosék anno kidolgozták, csak nem kaptak szabad utat).
@ronaldo
"Adózás: Pont ezt írtam fentebb, ha amit írsz az lenne, akkor Magyarország a 10 millió 100 ezer forint alatti kereső országa lenne, két perc alatt. Tóninak is hirtelen rezsire meg kajára futná csak."
A fenéket, most is megéri a minimálbérre bejelentés, ha a minimálbérig mindenki 10%-al adózna, felette meg mindenki 17%-al, akkor alig érné meg jobban a minimálbérezés. Ez nem ugyanaz, mint mikor a Medgyessy féle adójóváírás volt, ami a magasabb jövedelmeknél kivezetődött.
A béreket legegyszerűbben egyébként a készpénzforgalom visszaszorításával majd teljes megszűntetésével lehetne kifehéríteni (ahogy az áfa csalásokat is ezzel lehetne visszaszorítani). Akkor automatikusan ellenőrízhető lenne minden. Ennek épp ellenkezője történik...
-
ronaldo
őstag
Azt már a biztosító/csomagja válogatja, hogy van-e szerződéskötés előtt vizsgálat, vagy önbevallós lap, amit ki kell tölteni. Jellemző, hogy a komolyabb "magáncsomagoknál" már ez elvárás. Itt azért több helyen is szét lehet szálazni a dolgot.
Ahol nincs előzetes vizsgálat/legalább önbevallós lap, azok általában a kisebb összegű biztosítások. Azért azt is be kell látni, hogy évi 40 ezer forintokért nem fognak senkin végrehajtani több százezres (milliós) beavatkozásokat.
Illetve egy korrekt szolgáltatónál korrektül le van írva, hogy bizonyos beavatkozásokat hol csinálnak, nem csinálnak titkot abból, hogy van amik adott kórházban (pl. Honvéd) vannak, csak más priorizálással, mintha tb-vel mennél.
Adózás: Pont ezt írtam fentebb, ha amit írsz az lenne, akkor Magyarország a 10 millió 100 ezer forint alatti kereső országa lenne, két perc alatt. Tóninak is hirtelen rezsire meg kajára futná csak.
-
-
Hi!King
őstag
A munkáltatói járulékkal az is baj, hogy mivel a legtöbb munkavállaló tájékozatlan, nem is tudja, hogy ez is van, pedig közvetve ő fizeti.
Hát pedig voltak rá példák, hogy kidobtak embert a magánellátásból, és nem korábbi betegség miatt. Egyszerűen következő évre nem kötöttek vele szerződést. Másrészt induláskor nem vizsgálnak, az évi egy szűrés meg már belépés után van. Bevallási alapon megy, amit megtámadnak, ha gyanús a helyzet.
Nem, a műtétre benyomásnál konkrétan más betegek elé kerülsz, nem a finanszírozási hiánnyal függ össze, hanem azzal, hogy ezt főorvosok csinálják, akiknek megvan a hatalmuk ahhoz, hogy ezt a mutyit megcsinálják. Én bizony rosszul érezném magamat, feleségem egyszer volt is így egy vizsgálaton, ő is rosszul érezte magát, mikor előre tették a rendelésben, pedig az sokkal kisebb tétel volt. Én tiszta, egyenes magánbiztosítós rendszert szeretnék, nem mutyi, mert attól undorodok.
Szerk.:
Ami pedig az adózást illeti, szerintem a kétkulcsos adózás lenne társadalmilag a legjobb, de nem úgy, ahogy anno Bajnaiék gondolták, hogy az alsó kulcs nagyon magas bérig, utána egy felső, hanem úgy, hogy minimálbérig vagy legfeljebb létminimumig egy alsó, felette egy felső. Mert egyetlen értelme van a többkulcsos adózásnak, hogy a legcsóróbb réteg alapszükségleteit elismerje az állam, és azt alacsonyabb kulccsal adóztassa, másrészt motiválja ezzel a munkába állásukat. Viszont a közepesen és a jól kereső között értelmetlen különbségtételt tenni, és erősen rontja is a versenyképességét az országnak. Ha valaki havi 1 milliónál többet keres, ne adózzon magasabban az 1 millió feletti rész, de havi 100 ezer alatti rész mindenkinek adózzón alacsonyabban, mert abból a rezsit és a kaját veszi mindenki. -
ronaldo
őstag
A szociális hozzájárulási adónak címkézett valami valóban elég sok, az átnevezés óta szerintem ők azt ilyen "címkézetlen" "fizessadót, mi majd elköltjük" dolognak tekinti.
Az, hogy kell fizetni ilyet is - mondjuk nagyon szerencsétlen a neve - még nem is lenne baj, csak itt is több őszinteségre lenne szükség. Az államnak csak adóbevételei vannak (közvetett vagy közvetlen módon), abból kellene finanszírozni mindent. Az útépítés, a zebrák felfestése, az önkormányzatok működtetése, mind olyan, amit közösen veszünk utána igénybe. A majdani nyugdíjad viszont nem közös téma, abból mindenkinek a sajátja lesz, a haver nem fogja megosztani veled a nyugdíját. Ugyanígy, amikor a (majdani, illetve ad-hoc) egészségügyi ellátásodért fizetsz, azt saját magadnak teszed, ezért ezek szerintem kényesebb témák, itt igen is pontosan tudni kellene, hogy mennyi az annyi, mire megy el a pénz és ebből mit fogsz te viszontlátni. Abba én nem akarok beleszólni általánosságban, hogy hova fessenek zebrát, meg milyen időközönként fessék újra.
A magánellátáshoz: azért az nem igaz, hogy csak pitty-putty kidobhatnak a szerződésedből. Sőt, ha a biztosításod ideje alatt egy teljesen újonnan kialakult krónikus betegséged lesz, abból sem táncolhat ki sem a biztosító sem az eü. ellátó. Nyilván ha már ez megvan nálad, akkor nem is kötnek veled szerződést, ami a kapitalizmusban érthető. Az állami ellátásnak természetesen viszont ezt is el kell látnia, ő nem szelektálhat (bár most nagyon undorító módon épp a napokban léptünk arra az útra, amely megint nem a feltétlen őszinteséget támogatja...), el kell látni, ami borzasztó költséges, nyereségesen nem működtethető. A magánellátásnál jelenleg annyit kell tudni, hogy 65 éves korodig veheted igénybe/kötheted. Tudomásom szerint nincs olyan szolgáltató az országban, akinél ez nem így lenne (én a megkötés előtt több, mint egy évig vizsgáltam a piacot, ezért van egy közepesen felszínes, de szerintem elég átfogó képem erről a piacról). Az pedig, hogy a nagy műtéteket hol és kik csinálják majd, igazából mindegy is, van sok olyan állami intézmény, ahol az infrastruktúrális és személyi feltételek is adottak a minőségi munkavégzéshez, csak pénz nincs a működtetéséhez, már hónap másodikán kimerül a tb finanszírozott műtétek száma. Viszont a magánszektorból becsatornázott betegeket gond nélkül ellátják itt. Jó ez így? Hát, nem teljesen így kellene működnie, ez egy olyan igazi vadkapitalista átmeneti időszak. Ha épp nekem lenne szükségem ilyen műtétre, zavarna-e, hogy ilyen módon intézik a mihamarabbi elltásomat? Tök őszintén, akkor marhára nem.
-
ronaldo
őstag
Az IT szektorban (kkv-nál dolgozva, a partnerek egy kisebb része szintén kkv, nagyobb része multi) amit látok, hogy az igazán jól keresők 90%-a alkalmazott + mellékállású katás (12 millió fillérre kimaxolva). A 10% maga a cégvezető, aki alvállalkozóként van a projekten, így ott más a felállás alapból. És mi a banki szektorban nem is vagyunk jelen (ahol aztán teljesen ereszd-el-a-hajamat megy), inkább telco, energetika, gyártás, logisztika.
A multi akiknek dolgozunk, ott természetesen 95% alkalmazott, de ők nem is IT-sok, hanem az üzleti területről kerülnek ki.
Adórendszerre: én nem vagyok a progresszív adózás feltétlen híve. A társadalmi viszonyoktól, az általános életszínvonaltól, szocális ellátórendszer minőségétől is függ szerintem, hogy működhet-e az adott országban. Meg az ország elhelyezkedésétől is. Mert ha közvetlen melletted van egy sokkal kedvezőbb rendszer, akkor bizony a nagy pénzek után ott adóznak le, te meg (mármint az ország) hoppon marad. Viszont ha megegyeztek, hogy nem veszi igénybe a szolgáltatásokat, pár százalékban viszont részt vesz a finanszírozásából, akkor elképzelhető, hogy a végén több pénz lenne a rendszerben. Nekem nincsenek erre számításaim, de ahol mindenki létező kiskaput (meg még egy kicsit többet) kihasználnak az emberek, ott a progresszív brutál adók a nagy jövedelmekre, szerintem semmit nem érnek. Ott lesz a 10 millió minimálbéres országa. Akik közül aztán a kevésbé okosak idős korban szépen ráhullanak a szociális ellátórendszerre, mert se nyugdíj, se megtakarítás, se semmi.
-
Hi!King
őstag
válasz
nyisziati #143 üzenetére
Vidéken épp azért több az alkesz, lecsúszott ember, mert sokan elköltöznek a motiváltabb emberek közül, így előbbiek felülreprezentálódnak. Szóval az ok-okozat inkább fordított, persze egy idő után öngerjesztő.
@Dr. Akula:
Viszont olyan, aki 400-500 nettót keres Budapesten sok van, ami az orvosoknál közszférában mutyi nélkül elképzelhetetlen.@ronaldo
Ha csak 84 ezer menne, az nem lenne sok. A nagyobb tétel a munkáltatói járulék, amit az újkommunisták átneveztek szociális hozzájárulási adónak, így már hivatalosan nem is járulék, vagyis nem kell járnia utána semminek, és azt is te termeled ki alkalmazottként, hiszen a munkáltatód a teljes munkaerő költségedet fizeti ki azért, hogy mindennél többet megtermelj neki.Az egészségügy ennél bonyolultabb, mert a magyarországi magánbiztosítások nem tartalmaznak nagy műtétes ellátást. Azt ugyanúgy államiban csinálják meg, miután a magánpraxisból vagy magánszolgáltatótól benyom oda előre a főállásban kórházi főorvosként dolgozó orvos. Tisztán magánellátás nem létezik egyelőre, a mai magánellátás a hálapénz egy legalizált formája. Emellett a magánbiztosítóknál éves szerződés van, így simán kidobhatnak, ha egyik évben túl sok szolgáltatást vettél igénybe. Amíg nincsen normális magánbiztosítós rendszer, addig sajnos csak illúzió az, hogy a magán alternatívája lehet az államinak. Én úgy vagyok vele, hogy egy krónikus betegség ma Magyarországon biztos halálos ítélet, így addig igyekszek élni és egészséges maradni, amíg csak lehetséges komolyabb kórházi ellátás nélkül, és közben sajnos fizetem a feneketlen kútba a pénzt.
-
"Pont ezen cikk alapján is kigömbölyíthető, hogy ma az országban a legjobban kereső réteg (mármint aki tényleg dolgozik, értéket állít elő), vagyis az it szektor, it projektvezetők alig vesz részt a közös teherviselésben. Ha én lennék egy giga multis projekten PM, havi 4 milliáért, zavarna ez?"
Igen zavar. És elég furcsa még, hogy ezt neked így sikerült levezetned. Az IT-ban dolgozó ismerőseim nagy része alkalmazott, rendesen adózik – az már egy másik kérdés, hogy a magyar adórendszer nem progresszív, vagyis nem igazán a társadalmi igazságosság támogatója. -
ronaldo
őstag
Ugye a 840 ezres bruttó fizuból 84 ezer megy abba a nyugdíjba, amiből (ha 50 év alatti vagy most) soha semmit nem fogsz látni már az életedben. Ha ezt a 84 ezret havonta félre tudod rakni ugyanerre a célra, akkor mondjuk 65 éves korodra (ha most 30 körül vagy) elég masszív összeg lesz, abból bőven el lehet menni majd nyaralgatni is (akár másik kontinensre).
További majdnem 59 ezer forintot (7%) csengetsz be egészségbiztosítási járulék címén, ugyanakkor én szívesen találkoznék olyannal, akinek 840 ezres bruttó fizuja van és bármilyen tb-s szolgáltatást igénybe vesz (és az nem a táppénz ellátás). Ott már mindenki megy szépen a magánellátásba, ahol viszont biztosítón keresztül a prémium csomagok éves(!) díja sem több egy 40-es embernek, mint 200-250 ezer forint, de ez már tényleg a prémium. Tehát kevesebb, mint fél év befizetett eü. járulékból prémium ellátást kapsz, kórházi fertőzések nélkül. S ez utóbbit legalább igénybe is veszed. Ha a prémium alatti még simán extra csomag megfelel, 150-ből megúszod. Ha komolyabb műtétre kerülne sor ott persze lehet mondani, hogy azt a biztosítás nem (vagy csak részben) fedezi, de jónapot, komoly műtétnél az állami vonalon is csengetni kell, ha nem a halálod után szeretnéd, hogy sorra kerülj.
Nekem konkrétan (fiatalabbként, mint a példában szereplő 40-es ember) ~85 ezer forint évente ez a magán eü. kiadás. További 45 ezer a saját nyugdíj (utóbbinál van szja visszaigénylési lehetőség, amit pl. katás nem tud igénybevenni). Igaz, van bejelentett, hivatalos, az átlagfizetésekkel egybevágó jövedelmem, így a fenti adókat/járulékokat én fizetem.
Ami egy adott ponton zavarhatna is, hogy miért fizetek "duplán", de ha valahogy teljesen önzőbe fordul (még a mostaninál is jobban) az emberek gondolkodása és semmilyen "társadalmi felelősségvállalásra" nem lesz hajlandó, akkor csúnya világ lesz. Lesznek majd 5 méteres betonfallal körbevett városrészek, ahol fegyveresek sétálgatnak és védik a bentieket a kinti lecsúszott rétegektől. Aztán ha valami miatt mégis keverednek ezek a csoportok bármi miatt, akkor megkéselnek mindenkit, akin öltöny van, vagy látnak rajta egy középkategóriás órát, ami mehet a zaciba.
De őszintén, arra semmilyen esélyt nem látok, hogy végre kirakva a lapokat az asztalra bármelyik politikai erő felvállalja, hogy rendbe tegye ez a dolgot. Lehetne egy mimimum felelősségvállalás mindenkinél (az eü-ben mondjuk), ami kevesebb mint 7%, viszont aki magánba akar (kizárólag!) járni, az bead 3%-ot a valós(!) jövedelme után, és nincs többet cseszegetve. Részt vett a közös rendszerek fenntartásában, viszont az ott nyújtott szolgáltatásoknál ő többet akar, ezért nem veszi igénybe.
Mi van most? Pont ezen cikk alapján is kigömbölyíthető, hogy ma az országban a legjobban kereső réteg (mármint aki tényleg dolgozik, értéket állít elő), vagyis az it szektor, it projektvezetők alig vesz részt a közös teherviselésben. Ha én lennék egy giga multis projekten PM, havi 4 milliáért, zavarna ez? Tök őszintén, nem. De nem is tőlük kell érkeznie a megoldásnak.
-
-
Dr. Akula
félisten
Van olyan informatikus akit simán idereptetnek Hong Kongból 1 napos problémamegoldásért, majd bedugják az 5 csillagos szállodába relaxálni amíg jön a gépe, na az még a nettó 1 millát is kiröhögi. Ilyen is van mutatóba, de nem lehet azt mondani hogy ennyi a kereset a szakmában mint neki, mert ez kb. 5 ember számára elérhető az egész világon.
-
nyisziati
veterán
válasz
hallador #139 üzenetére
Én ezzel nemigen tudok egyetérteni.
Vidéken rengeteg az alkesz, nem beszélve a lehúzós, trükközős emberekről. Anyámékat két egri vállalkozó milliókkal csapta be - szemrebbenés nélkül. Itt Pesten ilyen jóval kevésbé fordult volna elő.
Vidéken sokszor szomszédok lopják meg egymást, itt nem kell féltenem semmit.
Nem beszélve a homoki négerekről.Nem véletlen, hogy üresedik az országnak az a része, miközben vagy kimennek az emberek, vagy Pestre jönnek.
-
-
Hi!King
őstag
válasz
hallador #139 üzenetére
Én vidéki megyei jogú városban születtem, másik kettőben is éltem, és rosszabb tapasztalataim vannak a vidéki emberekkel, mint a pestiekkel, főleg ha idegen, "gyüttment" voltam az adott városban. A falusiakkal meg még rosszabb (gyerekkoromban majdnem az egész nyaramat egy faluban töltöttem). A pestiek nyitottabbak, befogadóbbak. Hozzáteszem akikről beszélek, azoknak a többsége ugyanúgy vidékről jötty és Budapesten változott, szerintem pozitív irányba.
@Dr. Akula:
Orvosnak lenni azért szívás, mert a fő munkalehetőség az állami szférában van, ami rosszul fizet, de a magánszféra is arra épít, hogy az orvosbárók magánpraxison keresztül viszik be előre a beteget az állami műtétekre. Szóval orvosként állandó dilemma, hogy egyenes maradsz, vagy meg akarsz rendesen élni, de utóbbi esetben is sok év, mire normálisan kereshetsz.Ilyen dilemma IT szektorban nincs, mert rengeteg a potenciális munkáltató, sokféle területtel lehet foglalkozni, nem kell feladni morális elveket, hogy meg tudj élni. Ezért én is azt gondolom, nem jönnek ehhez a témához az orvosok. Azt tudom neked javasolni, keress jobb állást, ha nem megy a mostani tudásoddal, nézz utána mi a keresett, és képezd magad abba az irányba.
-
Dr. Akula
félisten
válasz
hallador #131 üzenetére
Nem tudod mi köze az orvosnak a hozzáértéshez és a megfizetettség teljes hiányához? El tudod helyezni egyáltalán Magyarországot a földgömbön?
"többen is leírtuk, hogy igen is lehet ennyit kapni" - Azt is leírták már többen hogy piramisjátékból meg lehet gazdagodni, szerintem kérdezzük meg Bróker Marcsika hitelezőit hogy látják a helyzetet...
-
hallador
addikt
Én vidéken születtem, ott éltem 14 évig. Majd Budapestre kerültem, és ott éltem 37 éves koromig. Majd elköltöztem. A Pesti ember az egy érdekes embertípus, Magyarország "esszenciája". Sajnos igazad van. Nálam Pest már inkább szitokszó, mint jó hely. A Vidéki Magyarország ugyan jóval hátramaradottabb, de a kisfalvakban élő emberek, emberek maradtak ez fontos.
Most, hogy már nem élek otthon, nincs meg ez a frusztráció. Ha innen Magyarországra megyek, akkor haza megyek. Ha vidékre a családi házba megyek, akkor is haza megyek. Ha Pestre megyek a lakásomba, akkor a lakásba megyek. Persze nem lehet általánosítani. -
-
nyisziati
veterán
Lehet, de a szocializmus kevés vívmányainak egyike pont az volt, hogy a mellérendeltséget hangsúlyozták ÉVTIZEDEKIG, és ezért ez megragadt az emberekben.
És nem örültem neki, hogy a jobboldal visszatértével ez a szemlélet is visszajött.
Főleg pedig, hogy - a környezetemben legalábbis - vidéki emberek hozták vissza ezt a kifejezésmódot.
Szerintem kár volt. -
Hi!King
őstag
válasz
nyisziati #133 üzenetére
A felmegyek az sokkal régebbről ered, anno Budára mentek fel, mert konkrétan Buda a várat jelentette, az meg fent van. Nyilván nem földrajzilag egy távoli hegyvidéki várostól, de ott konkrétan mikor odaértek, felfelé mentek. A Toldiban is szerepel néhány változata ennek.
Egyébként ugyanígy van pl. agglomeráció-Budapest, vagy vidéki város agglomerációja - vidéki város viszonylatban az, hogy bemegyek a városba.
-
DraXoN
addikt
Ezért kell használni az ELmegyek hozzájuk szót .. nem prioritálunk..
Mondjuk vannak még "vidéki paraszt" vs "pesti gyökér" viták is ("kiindulási pont"-tól függően).De visszatérve ez a LE és FEL megyek dolog, már több mint 150 éve benne van a nyelvünkben (még valamelyik kötő is használta ezen jelzőket a verseikben).. pedig akkor talán még ekkora különbség se volt, és buda/pest is jóval kisebb volt...
én mondjuk csak azt nem értem, sokaknál mér ér véget a világ pest határában (bár sokszor ahogy azok viselkednek.. jobb is, hogy nem mennek nagyon messzire, mert mikor egy "ilyen" kijut az erdőbe.. jaj)...
-
nyisziati
veterán
Ez egy érdekes dolog. A '80-as években ELmentünk vidékre - bárhova. Sok helyen voltunk egyébként, Fertőrákostól Aggtelekig, Méhtelektől Sikondafürdőig.
Aztán a '90-es években elkezdődött ez a felmegyek (Pestre) - lemegyek (vidékre) párosítás.
Nekem nem tetszett (pestiként).A slusszpoén az egészben, hogy akkoriban KIZÁRÓLAG vidékiektől hallottam ezt a párosítást. Csak utána kezdték el pestiek is emlegetni.
Ennek tükrében tessék a pestieket ekézni...
-
Cs1csó
titán
A "vízfej" főváros központú az ország, sőt az ott élő emberek közül is sokan - tisztelet a kivételnek - magasabbra értékeli magát másoknál, vagy a helyet is magasabbra értékeli.
A nővérem lassan 20 éve lakik már Budapesten, egyszer telefonon mondtam neki, hogy majd valamikor LEmegyek hozzájuk, erre rámripakodott, hogy én FELmegyek hozzájuk és nem LE, és persze amikor ők jönnek akkor ők LE jönnek, "vidékre"
Azóta is mindig mondom, hogy majd LEmegyek hozzátok tanyára! -
hallador
addikt
válasz
Dr. Akula #88 üzenetére
Mi köze az orvosoknak az IT-hez, Te orvos vagy? Vagy mi? Ja hát ha egy helyben toporogsz, és akkor veszed rá, hogy tanulj valamit, amikor már késő, akkor most ezen nem kell csodálkozni. Ja hát ez olyan, ha valamit teszel, akkor kapsz is, ha semmit nem teszel, akkor nem is kapsz sokat, csak az alapot. Alkalmazkodni kell nem nyavalyogni, ha többen is leírtuk, hogy igen is lehet ennyit kapni, ha valaki jó, akkor most szerinted kibe lehet a hiba?
-
nyisziati
veterán
Jó hát... Ennek a helyzetnek oka van. És nem mostani.
És bár vidéki politikusok vezetik az országot, nem úgy tűnik, hogy javítanának a helyzeten. Sőt, inkább még koncentrálják a hatalmat és a pénzt, hogy még kényelmesebben elérjék a fejőstehenet.
Egy zsákfalu nekik kb. semmit nem jelent - és ezt valahogy pont a vidéki szavazók teszik nekik lehetővé... -
Az már brutál advanced level, az átlag helyeken falami természetfeletti hatalommal bíról lény lenne
@pengwin : Az első vh itthon nem hozott akkor pusztítást, a második után meg kényszer volt, meg részben náshonnan jött a pénz. Aztán amikor saját erőből kellett volna megélni, akkor a túlfújt hadsereg, államigazgatás, stb. nem működött.
-
ronaldo
őstag
Bár régi a cikk és kezd kihalni, de azért leírom a gondolataimat.
Dolgoztam közös projekten tavaly egy fejlesztővel, aki a projekt után (épp hosszabb alkotói szabadságát töltötte, ez a projekt volt egyfajta visszavezetés a munka világába) továbbállt, végül fejvadászon keresztül egy elég nagy kereskedelmi banknál folyó fejlesztésbe csöppent bele. A fejlesztést természetesen külső szállító viszi, nem a bank saját csapata, a külső szállító pedig katásként "foglalkoztat" _minden egyes általa odavitt tagot_, a fejlesztőt, a business analystot, projektvezetőt, stb. Természetesen mindegyikük kimaxolja a katás keretet év végére. Kinek több, kinek kevesebb tényleg meg is marad a számláján a végére.
Kisebb cégeknél is teljesen bevett szokás, hogy alkalmazotti státuszban vannak és kapnak rendes (nyilván azért nem túl jelentős, de mégis hihető) bejelentett fizetést a fejlesztők (vagy akárkik), amely után fizetnek szja-t, nyugdíjjárulékot, stb. viszont mellette szinte mindenki katás is, a maga és a cég érdekében. Hisz így fejenként további 12 millió szépen átfolyatható a rendszeren, gyakorlatilag havi 25 ezer forint befizetése után legálisan "kimosható". A cégnek ez jó, s így a dolgozó is többet tud végül hazavinni. Persze meg kell szokni, hogy ha belépsz a netbankba, akkor nem mindig csak a saját pénzedet látod az egyenlegen
Ennek a papírügyei (keretszerződés, megrendelés, rendszerterv/dokumentáció, teljesítési igazolás) tökéletesen intézhetők, kellenek partner cégek hozzá (szóval ismeretség), de körbe-körbe ezt megoldja mindenki. Nagyon vicces, de néha az ilyen ügyletek sokkal-sokkal részletesebben vannak dokumentálva, iso-audit-kompatibilisebbek, mint egy tényleg megvalósult projekt - ahol az idő/erőforrás nyomás hiányában néha lyukacsos a papírmunka.
Másik téma: nagy projektek, fizetések. A T-s székházban megszámlálhatatlan külsős emberke dolgozik. Volt szerencsém pár éve egy ottani (európai érdekeltségeinek a szintjén évtizedes léptékű) projekten dolgozni, ahol a projektcsapat kb. 300 fős létszámából ~260 külsős volt. Van 2-3-4 nagy rendszerintegrátor az országban, aki ekkora projekteket el tud vinni, viszont az éppen szükséges 2-3-4-5 projektvezetőt már ők sem direktben viszik, csak a rendszerintegrátor sapkáját adják rá, ő megy - sok esetben - a saját cégével. Olyan pénzek forognak ott, hogy a PM napidíja közel annyi, mint egy-két itteni hozzászóló fizuja, amivel tök elégedett. Ha nem jön ki a matek, akkor esetleg két nap napidíja.
Végül még annyit hozzá, hogy ezzel a kedvező adózási formával (kata) nem kell annyira nagyon nagy művészet, hogy a havi nettó 1 milliót (tehát az elvi maxot) kihozza az ember. Alanyai adómentes tevékenységként kell csinálni, ami a legtöbb szellemi munka esetén teljesül is, és így már nagyon kedvező lesz mindenkinek. Gondold végig:
- 1 millió forintot kiszámlázol a havi meló után
- a megbízó átutalja neked az 1 millió forintot, és minden le van tudva.
- ugyanezért az összegért (1 millió munkáltatói bérköltség) fel tudna téged venni bruttó 840 ezres fizuval.
- a bruttó 840 ezres fizuból neked megérkezik a számládra 558 ezer forint.S mert bár a bruttó 840-es fizu, vagyis a nettó 558 is nagyon korrekt, ennyiből tényleg vígan meg lehet élni, Bp-n is (ingatlant persze ne akarj belőle venni, vagy 25 év hitellel), de ha ebből "nettó" 1 milliót is tud a cég csinálni, annyiért talán még jobb kompetenciát tud szerezni az adott feladatra. Persze mint a CSOK-nál, a nagycsaládos autós hülyeségnél, meg a többi durván piactorzító baromságnál amit népünk és kormányunk csinál, úgy itt is van ennek piactorzító hatása; simán lehet, hogy ugyanaz a csávó aki eddig bruttó 840-ért melózott, most "kiharcolta" a katás létet és hazavisz 1 misit havonta. A cég így természetesen jóval kevesebb járulékot fizet be, te mint főállású katás is csak 50-et csengetsz be a közösbe, aminek hosszú távon komoly következményei lehetnek majd, de jelen pillanatban ennél kedvezőbb adózási forma nincsen, főleg az IT szektorban, ahol a hozzá szükséges papírmunkát is borzasztó egyszerű megoldani. Persze erre további emberek kellenek, akik kb. csak ezzel foglalkoznak, de még az ő bérüket belekalkulálva is bőven megéri csinálni.
-
Madwe
nagyúr
Szerintem a magyarsággal manapság a kommunizmusban felszedett egy bökkenő van csak, amire az ő jelleme tökéletes példa: lenézzük, sajnáljuk s nem hiszünk magunkban, s az összes bajunk miatt az államot, társadalmunkat hibáztatjuk s tőlük várjuk a megoldást is, ahelyett, h mi tennénk a dolgok előremozdításáért. Szóval a szememben ugyanolyan posztkommunista maradvány az, amikor vki nyomorog hibáztatja az államot társadalmat a problémáiért s semmit nem tesz ezért, mint az, aki szerint szar fos ország ez szar fos emberekkel mert nem lehet itt haladni, becsmérli az egészet (s jellemzően külföldről osztja az észt).
Az h esetleg vki a lehetőségeihez képest mindent megtegyen azért, h neki jobb legyen az, ami nem tetszik neki, s esetleg eleve a neki nem tetsző dolgokat ne külső társadalmi állami gondokban keresse, hanem saját maga által tett nem tett tevékenységeiben, az már elképzelhetetlen nekik...
-
nyisziati
veterán
A magyarok sajnos lusták. Főleg tanulni. De gyakran dolgozni is.
És bizony a szocializmusnak ebben nagy szerepe van.
Persze a gépesítés és a "modern" közfelfogás is tehet erről, nem véletlenül gyártatnak a nyugati cégek Ázsiában. Ott még vannak tömegével hangyaszorgalmú emberek.A másik kérdés a pénzügyi rész: JÓVAL előrébb tartunk mind állami, mind egyéni szinten, mint a két világháború utáni időszakokban. A jóléti társadalom elég nagymértékben jelen van az életünk minden területén (szerencsére).
Mintegy 3 millió (!) személygépkocsi van az országban, gyakorlatilag minden családra jut egy. Az emberek nagyrésze jó lakhatási körülmények közt él.Emlékszik még valaki a félkomfortos, vagy komfort NÉLKÜLI lakásokra? Még a '80-as években is bőven volt ilyen. Manapság talán a kisebbségnél van ilyen, de ott is inkább csak bizonyos vidéki területeken.
Úgyhogy - bár a bérek lehetnének magasabbak -, de azért az összkép egyáltalán nem rossz. -
pengwin
addikt
Igazad van, most így belegondolva tényleg minden topikban ez történik, ahol Ő feltűnik.
ezt a komcsizast meg kadar rendszerezest (eeee mar nem a 80-as evekben vagyunk) el kellene mar felejteni plusz ezt a magyarok hulyek lustak belyegzot
Szerintem szét kell a kettőt választani: a szocializmusnak igenis van a mai napig egy nagyon rossz hatása a hazai viselkedéskultúrára, ugyanakkor ez nem lustaságban nyilvánul meg. Sokkal inkább abban, hogy az emberek sokszor még mindig egymást ellenőrzik, és ez bátorítja a középszerű viselkedést, és sokszor elnyomja az egyéni kezdeményezéseket. Nem gondolom, hogy a kollégáim kevésbé lennének produktívabbak a nyugatiaknál, de, hogy a fogósabb problémák megoldása nem tőlük fog érkezni, az is hétszentség.
Egyébként érdekes és ijesztő abba belegondolni, hogy mennyit haladt előre az ország a posztkommunista korban, összevetve azzal, hogy mennyi fejlődés volt pl. 1920-1940 vagy 1945-1975 között. Ennyi idő alatt talpra állt két világháborúból az ország, de a rendszerváltást még mindig nem sikerült befejezni.
-
vzozo
senior tag
ezek informatikai szakemberek . A PM, SM, ilyesmik, azok meg nem.
Ez nyilván erősen cég és kultúra függő.
Nálunk egy PM (product manager) amellett, hogy elvezetgeti a tizen-huszonfős fejlesztői csapatát, bármikor kimegy a fieldre az ügyfelekkel egyeztetni, intézi a "szokásos" menedzsment faszságokat, még arra is jut ideje, illetve képes, hogy
1. Összedobjon egy POC-ot
2. Megnézze a logokban, ha valami nem működik
3. Meg is érti a hibát, és kijavítva, vagy túr tovább a forráskódban a megértéshez, aztán a megfelelő processzeknek megfelelően delegálja a problémát.#107
Szerintem sem jó ötlet a céges autó, főleg ha úgy megy, hogy téged még bátorít is a pazarlásra. Vagyis inkább legyen fizetés, és te majd eldöntöd, hogy akarsz-e autót, és ha igen, akkor milyen legyen.
A karrierem kezdetén egy okos kollégám mondott egy fontosat, amit még senki sem tudott megcáfolni: "Kétféle autó létezik. A céges, és az összes többi."
Aki érti, érti, aki nem, az pedig nem. -
Tanisz
senior tag
Nekem csak a bérszámfejtő ismerősök mondták, hogy rengeteg kiszervezett van.
Nem azt mondtam, hogy nem a T székházba járnak be, de az biztos, hogy a T székházba rengeteg alvállalkozó dolgozik, akik nem T-s alkalmazotti státusban vannak.(#55) hallador pedig a itthon sok multi rengeteg alvállalkozóval dolgoztat, a projektek nagy részét olyan PM-ek, fejlesztők, szakértők viszik, akik nem TSM alkalmazottak. Ha garancia kell, akkor egy megbízható alvállalkozó(k) (kis-középvállalat) mögé állnak be, aki(k)nek fizet a multi, majd az az alvállalkozó továbbosztja a pénzt.
A másik pedig itthon a multik többsége semmilyen érdemi továbbképzést sem biztosít a munkavállalóiknak, nem nagyon tapasztaltam ezt, pedig dolgoztam multiknál, ismerősök is dolgoznak multinál jelenleg is. Ha van is valami fejtágítás, azt is hajukra kenhetik, egy éjszaka többet tanul önképzéssel, mint ott 1 hét alatt
Jelzem, én szigorúan IT szektorról beszélek
Arról nem is beszélve, hogy van pár hazai multi, ami úgymond pénzmosoda szintjén működik ( csak levezényli a fejlesztéseket, szakmailag nullát ad hozzá, aztán szétosztja a pénzt úgy hogy neki jó nagy falat jusson)(#116) pengwin ezt én nem igazán akartam így konkrétan leírni, de igen innen is fújhat a szél
(#12) harry szofisztikáltabban fogalmazok, bocsánat: meghatározó létszámban, nem elhanyagolható arányban vannak a szabadúszók, alvállalkozók (egyedi)... vagy kisebb cégekbe tömörülők. Jelenleg pontosabban nem tudok fogalmazni.
-
Snoop-y
veterán
Hagyjad. Kijutott kulfoldre es azt hiszi csak ott vannak ertelmes emberek. Idiotak mindenhol vannak.
Minden topicban ahol o megjelenik eljutunk oda, hogy ez elokerul. Baromira unalmas mar. Mondom mindezt ugy, hogy mar jo ideje nem elek mo-n es van par dolog amin nyilvan lehetne javitani de ezt a komcsizast meg kadar rendszerezest (eeee mar nem a 80-as evekben vagyunk) el kellene mar felejteni plusz ezt a magyarok hulyek lustak belyegzot ha nem menekult kulfoldre le kellene mar cserelni. -
pengwin
addikt
"Kicsit" bicskanyitogató a hangnemed, és ordít, hogy el vagy szakadva a magyar valóságtól.
Itt is sokan hajlandóak tanulni, itt is fejlődnek az emberek.
Én ugyan nem fejlesztőként, supportosként vagy rendszerümeletetőként dolgozok, hanem technical writerként, és csak egy nyomorult bölcsészdiplomám van. Ellenben 3 éve dolgozok, ez alatt duplázódott a fizetésem, csak ehhez pont vidékre kell lejárnom dolgozni.
Ja, és kávézok is a munkahelyen, ami leginkább az általad körülírt magyar kollégákat zavarja. A nyugati kollégák és management viszont meg van elégedve az elvégzett munka mennyiségével és minőségével. És a fizetésem kb. ott van, ahol a hasonló tapasztalattal rendelkező fejlesztőkét jelzi pl. a Hays kimutatása. -
pengwin
addikt
Igazad lehet, mert a maximális bruttó bérek többségükben gyanúsan a KATA felső határa felé konvergálnak. Évi bruttó 12 millió, ha jól tudom, pont kijön a havi 1, amibe szerintem a femérésben résztvevők döntő többsége belefér.
Mondjuk hivatalosan rendes munkára nem is alkalmazhatnak KATA-val és egyéb vállalkozói jogviszonnyal, hanem olyankor projektre kell pl. szerződést kötni, vagy adott feladatra/időszakra megbízatást.
-
Fú, te valami durva manager lehetsz
Igen, a "Egy programozó aki esetleg folyamatokat is ismer és érdemben tud tárgyalni a specifikációról, " és a "a szuper fejlesztő, aki a világ legszebb kódját írja, " : ezek informatikai szakemberek . A PM, SM, ilyesmik, azok meg nem. Ez lenni különbség.Az Agile meg a saját kitalálói szerint is halott, de legalább még mindig próbálják pár cégnél ráhúzni olyasmikre is, amikre nem való (bár persze van, amikor jól működik, de elsősorban fejlesztésben - mert arra találták ki).
-
Gengi
senior tag
Ilyenkor látszik, hogy van az NB1 és számtalan más liga
. Aki az NB1-ben játszik csak akkor jön rá, hogy mi az értékes, ha feljebb kerűl.
Ki ér többet a piacon? Egy programozó aki esetleg folyamatokat is ismer és érdemben tud tárgyalni a specifikációról, képes implementálni vagy implementáltatni, felelős a teljes láncért vagy a szuper fejlesztő, aki a világ legszebb kódját írja, de kb csak akkor lesz produktum, ha szájbarágós specifikációja van. A kettő között a piacon kellemetlenűl nagy a külömbség az első javára.
Régebben minden faék volt. Egyszerű requirementek voltak mindenhol, ma már a legegyszerübb rendszerek is bonyolúltak. Több szakterületet fognak össze, lásd Ipar 4.
Agile, Waterfall olyan projekt vezetési módszertanok, amik elengedhetetlenek a sikerhez.
-
-
Gengi
senior tag
Ahogy gondolod
. Mióta az IT nem a faék egyszerű dolgokról szól , tudás nélkűl elveszel, minden területen. A sima kóderek értéke pedig szépen letörőben van , mert nem erre halad a világ. Sokkal fontosabb hogy egy fejlesztő képes legyen komplexebb munkára minthogy egy specifikáció alapján összerakjon valamit. Hanem akár ő maga lead feklesztőként 50 indiait lekordináljon.
-
Általában ezek az emberek nem értenek az informatika tárgyköréhez, meg sokszor semmi máshoz sem. Projektmenedusment az mindegy, mit managel kb., nem lesz attól ájtís, hogy éppen egy szoftvercégnél dolgozik. Nagyon kevés jó PM, SM, ilyesmit láttam eddig. Még az architect, ami ha hozzáértő, akkor nagyon jó, ha van, de pl. a mostani melóhelyen a nagy részük sima excelhuszár.
Amúgy láttam. Nem most először.
Mennék vissza a local IT-nek egy gyárba, eddig ott volt a legjobb, ott ugyanis ilyesmivel nem kerültünk kapcsolatba.
"A sima kóderek értéke egyre kevesebb"
Aha, azért vadásszák őket -
nyisziati
veterán
Sajnos ez nagyon így van.
Nálunk a felsővezetőknél 30 millió a határ. Az igazgatóhelyettes dafke 32 millióért vett BMW-t. A liftek felújítása meg ~30 milla lett volna.
Mondtam is a kollégáknak, hogy majd ha gyalogolni kell, nézhetünk párás szemmel a góré kocsijára, hogy "de legalább ő megvalósította élete célját!". -
harry
veterán
Választani itt is lehet ahogy írtam, nyilván sokaknak lehet nem kell. Nekem pont azért tetszene, mert egy eszköz, amit ad a cég és használhatok (mert mondjuk saját pénzből biztos nem vennék 6-10 millióért autót, egy használt kocsinál meg az üzemeltetés / karbantartás macerásabb lehet, így a cég pont leveszi rólad a terhet azzal, hogy nem áll egy zsák pénzed egy kocsiban, illetve nincs rajtad a használt autó rizikófaktora). Ez nyilván akkor érdekes, ha használsz kocsit úgy egyáltalán, ha nem, akkor mindegy.
-
Szerintem sem jó ötlet a céges autó, főleg ha úgy megy, hogy téged még bátorít is a pazarlásra. Vagyis inkább legyen fizetés, és te majd eldöntöd, hogy akarsz-e autót, és ha igen, akkor milyen legyen.
Sajnos itthon nagyon nem jó az autó megítélése, mert ez sokaknál cél, pedig csak egy eszköz.
-
harry
veterán
Nalunk fizetesi kategoriak vannak, ahol a 7 at atlag mernok, 8-9 specialist / expert, 10 amolyan senior, manager stb, lehet technikai ember is.
10-tol jar vagy ceges auto, vagy talan br200k havonta. De nyilvan kocsinal is tobb kategoria van, most nem tudom mi az alja, talan Focus / Octavia / Mondeo, magasabb szinten (11, 12, 13) BMW, Audi, Volvo XC stb. Asszem itt is valami keret van, aztan lehet varialni, en eddig meg nem latok el.Mi ezzel a baj
Elég költséges kocsit fenntartani, ha ezt a cég átvállalja az elég jó (mert egy pár éves kocsid lesz, nem 10-15 éves; intézik a szervizt, adnak másikat ha baja van; kvázi végtelen üzemanyag; szóval azért igen király).
-
Hi!King
őstag
Sosem jártam annak a közelében, hogy céges kocsim legyen, egyik munkahelyemen a 7 fős csapat vezetője volt az a szint, akinek már volt, másiknál egy 30 fős csapat vezetője is alatta volt ennek a szintnek, viszont úgy tudom, jobb cégeknél lízing keretet adnak, amit kiegészíthetsz, azaz te válogathatsz. De a céges autó szintje általában eleve illeszkedik a beosztási szinthez, nyilván ha valaki a jövedelmi helyzetéhez képest többet költ autóra, annak lehet az a szint relatív alacsony, amit a cég adna. De van ahol lehet helyette fizetésként is kérni.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph A legkeresettebbek a Java-fejlesztők, de jó néhány igencsak megbecsült szakterület akad ezen kívül is.
- REFURBISHED - DELL Thunderbolt Dock WD19TBS docking station (210-AZBV)
- Samsung Galaxy A04 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Csúcsteljesítmény? Igen! Kattints és rendeld meg MOST! 0% THM-re is!
- Samsung Galaxy A04 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Tuningold PC-det most! Szupergyors G.SKILL RAM AKCIÓ Kèszleten!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest