Keresés

Aktív témák

  • DcsabaS

    senior tag

    ''DDR2 at Infineon'' cím alatt találtam egy rövid de viszonylag értelmes összefoglalót arról, hogy az Infineon mire büszke a DDR2-es RAM-jával kapcsolatban. Azt ragozzák, hogy az ''On-Die Termination'' (ODT, ami a DDR-II modulok megkövetelt tulajdonsága, de a közönséges DDR-eknek nem), mennyivel kevesebb reflexióra és így megbízhatóbb működésre vezet nagyobb adatátviteli sebességeknél:

    [L]http://www.infineon.com/cgi/ecrm.dll/ecrm/scripts/promotion_start_page.jsp?oid=34746&current_page_key=D969608975[/L]

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz erdoke #13 üzenetére

    Kedves (#13) erDOKe!

    Írod:
    ''Úgy tudtam, hogy a DDRII nem a valós órajel emelésével operál, hanem kvázi QDR üzemmódban megy, azaz órajelenként négyszer küld és fogad adatot. ''
    Ez így is van DDR-II-es üzemmódban, vagyis amikor az adatátvitel az órajel 4-szeresén történik. De mint írtam, a DDR-II-őt eleve úgy tervezték, hogy tudjon menni a hagyományos DDR (avagy DDR-I) üzemmódban is, amikor is az adatátviteli frekvencia és az órajel közötti viszony 2. Hogy az adott RAM modulnál melyik üzemmódot célszerűbb választani, az a helyzet függvénye.

    Folytatod:
    ''Ezzel szemben az alábbi linkeken nemhogy megerősítésre találtam volna, de inkább az ellenkezője látszik, azaz DDR üzemmód emelt órajellel (más elérések és feszültségek mellett). Mintha csak egy erős optimalizálás lenne a DDRI-hez épest a különbség.''
    Ez azért van, mert jelenleg (és a közeljövőben) a DDR-I-es üzemmód kedvezőbb. Ugyanis a jelenlegi órajeleket nem célszerű csökkenteni, így a QDR átvitelre való áttérésnek akkor lenne értelme, ha az átviteli frekvenciát is megdupláznánk. Ezt viszont korlátozza az alkalmazott félvezető technológia, amellyel egyelőre nem ugrották meg a 2-es faktort (A DDR400 gyártásához képest), így marad az, hogy kihasználjuk a csökkentett tápfeszültségből fakadó kisebb disszipációt, és a némileg jobb félvezető technológia miatti valamivel magasabb átviteli frekvenciát, vagyis a QDR üzemmód lehetőségét egyelőre nem aknázzuk ki.

    Nem kizárt az sem, hogy a linken megadott Samsung és Infineon RAM moduloknak azért adták a DDR2 elnevezést a szabványos DDR-II helyett, mert valalamiképp kevesebbet tudnak. Talán eltekintettek a QDR üzemmód lehetőségétől, miközben átvették a szabványos DDR-II feszültségi szintjeit. De ez csak egy tipp, mert az Infineonnál azt is írják, hogy ''4 bit prefetch architecture'', ami pontosan azt jelenti, hogy képes órajelenként 4-szer adatot cserélni. A Samsungnál ezt nem látom.

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz Male #6 üzenetére

    Kedves (#6) Male!

    Az észrevételed jogos. Az ''órajel'' ezúttal nem fordítási hiba, mert a német site-on is így írták. Ettől függetlenül minden bizonnyal helytelenül. Az 533-667 MHz a maximális átviteli frekvencia lehet. (Hogy nem az órajel van az 533-667 MHz-es tartományban, az a 110 nm-es technológiából is sejthető, illetve az előzetes tervekből is tudható.) Minthogy a DDR-II tudja a DDR-I üzemmódot is, ezért a valós órajel vagy a fele (DDR-I üzemmód), vagy a negyede (DDR-II üzemmód) a maximális adatátviteli frekvenciának, tehát 266-333 MHz, vagy 133-167 MHz.

    Figyelembe véve, hogy az Intel P4 jelenleg 200 MHz-es órajellel, és 800 MHz-es átviteli frekvenciával kommunikál az északi híddal, és 2xDDR400 RAM (200 MHz/400 MHz) kell az optimális kiszolgálásához, továbbá hogy az FSB-t overclock üzemmódban sikerrel felnyomták már 300/1200 MHz környékére is, az várható, hogy valamelyik újabb chipset támogatni fogja a DDR-II-őt, amit DDR-I-es beállításban, 266/533 MHz - 333/667 MHz -en fognak használni, dögösebb esetben 2 csatornányit.

  • DcsabaS

    senior tag

    válasz engusz #9 üzenetére

    És ha már nyelvészkedünk, a ''mindig'' szó mindkét i-je rövid (:-)...

Aktív témák

Hirdetés