- A Solidigm elhagyja a végfelhasználókat célzó SSD-k piacát
- Kvantumpontos OLED monitorokkal bővült az ASUS ROG-os portfóliója
- A GravaStar egyedi megjelenésű fémegerei is beléptek az ultrakönnyű szegmensbe
- 520 Hz-es monitorok duója az ASRock védjegyével
- CL 30 alá mennek a G.Skill hamarosan debütáló RAM-jai
Új hozzászólás Aktív témák
-
Rusher4587
tag
Én ezt elég hatásvadász cikknek érzem!
Ismerve a bevételeket, vagy más iparágak fejlesztési költségeit (és sok területen csak álmodnak olyan teljesítmény növekedésről, amit ezek hoznak), ezek EGYÁLTALÁN NEM magas számok, igazából csak több milliárd dollár költségtől vonnám fel a szemöldököm.Si vis pacem, para bellum!
-
Jakuu
őstag
"7 nm-es 300 millió dollárba került"
Mintha szamitana a nagy cegeknek, ez nem egy nagy befektetes sok-sok milliarndnyi profithoz kepest.[ Szerkesztve ]
-
PHM
addikt
Pedig egyértelmű.
Azzal, hogy az "elektródák" távolsága csökken, valóban nőne a kapacitás,
csak szerintem a felületek csökkenése nagyobb súllyal esik a latba. Egyelőre.
A kérdés az, hogy ez meddig fog így működni.
Minél kisebb a csíkszélesség, annál inkább gond lehet a szivárgó áramokkal,
illetve keletkező hő elvezetésével.Ma olyan bizonytalan vagyok... Vagy mégsem?
-
apatyas
Korrektor
Nagy francokat egyértelmű ez, az elektródák közti távolsággal fordítottan arányos a kapacitás nagysága. Legalább is, elméletben. A párhuzamos felületek területével valóban arányos. A végén persze igazad lesz, csak az odavezető út rögös.
pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)
-
Reggie0
félisten
válasz #54625216 #39 üzenetére
Nem igazan a tavolsagok miatt van fogyasztas, hanem az allandoan kisutott-feltoltott szort kapacitasok miatt, szoval a megtett tav itt nem szamit. Ha ezeket a kapacitasokat kisebb ellenallassal toltod-kisutod az altaluk tarolt energia meg nem valtozik. A megtett tav a maximalis orajelet korlatozza igazan, mert adott orajel periodus alatt kell elernie az egyik pontbol a masikba a jelnek.
-
Bagoly81
aktív tag
2003 ban 625 milios volt a nyeresége, hogy lenne már ez neki drága?
[link][ Szerkesztve ]
-
#54625216
törölt tag
A csíkszélesség csökkentése a fogyasztás és a hőtermelés miatt fontos, nem csak a chip fizikai mérete miatt. Minél kisebb távot kell megtenniük az elektronoknak a chipben, annál kevesebb energia kell ugyazon logikai műveletet elvégezéséhez.
Ezt az energia nyereséget aztán több módon is kamatoztatni lehet:
- Több tranzisztor kerülhet a chipbe ugyanakkora fogyasztás és hőtermelés mellett, azaz ugyanakkora tdp keretből gyorsabb és sokoldalúbb chipeket lehet fejleszteni.
- Azonos funkcionalitás mellett csökkenhet a chip fogyasztása, így pl. mobil eszközökben hosszabb üzemidő érhető el.
- Lehet továbbá azonos funkcionalitás mellett a chip méretét csökkenteni, így ami eddig max. egy laptopba kerülhetett, az onnantól elfér egy okosórában.
- Ezek valamilyen kombinációja. -
#54625216
törölt tag
válasz Depression #33 üzenetére
"Hihetetlen, hogy a mai nagy szuperszámítógépek nem képesek még mindig saját magukat sem fejleszteni. Ez nekem csak annyit jelent, hogy még mindig gyerekcipőben jár az informatika, hisz embereknek kell tervezniük, kitalálniuk, hogy hogyan lenne hatékonyabb, és olcsóbb. "
Hihetetlen, hogy az ember képtelen úgy átalakítani a saját genetikai kódját, hogy immunis legyen minden betegség ellen és meggátolja az öregedést. Ez nekem csak annyit jelent, hogy még mindig gyerekcipőben jár az orvostudomány, hiszen embereknek kell diagnosztizálniuk és gyógyítaniuk más emberek betegségeit ahelyett, hogy az emberi szervezet saját maga építene nanorobotokat, amik levadásszák a vírusokat.
-
Reggie0
félisten
válasz Depression #33 üzenetére
A verifikalas is annyira bonyolult, hogy kulon muveszet optimalis kodot irni es az is akar napogik-hetekig fut szuperszamitogepen.
A kvantumszamitogep nem fogja megmondani egy perc alatt, hogy mi legyen a kovetkezo kerdes, nem minden algoritmus alkalmas kvantumszamitogepes feldolgozasra.(#29) Male: Jo kerdes, ahogy ertettem a szovegkornyezetbol az IC-hez tartozo szoftver(firmware, driver, stb.).
-
Depression
veterán
Hihetetlen, hogy a mai nagy szuperszámítógépek nem képesek még mindig saját magukat sem fejleszteni. Ez nekem csak annyit jelent, hogy még mindig gyerekcipőben jár az informatika, hisz embereknek kell tervezniük, kitalálniuk, hogy hogyan lenne hatékonyabb, és olcsóbb. De remélem nincs messze az a quantumszámítógép, ami egy perc alatt megmondja, hogy mi legyen a következő lépés, és elkezd exponenciálisan növekedni.
A fentebb sorolt árak pedig számomra tényleg érthetetlenek. Miért van az, hogy legalább duplázódik a qualification, verification, és a validition költsége?[ Szerkesztve ]
Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.
-
zolka95
őstag
Mért csinálnak nagyobb méretű processzorokat, hogy több tranzisztor férjen el rajta?
[ Szerkesztve ]
Figyeltél rám? Vagy azt a piros ruhás nőt nézted?
-
DraXoN
addikt
nem, a tervezéshez szükséges eszközkészlettel dolgozó holmi, meg persze szimulálás, de az a szoftver végzi az optimalizálás egy részét is.
A mögé szükséges tudás se kevés, de ez az a rész ami sokat csökkenhet idővel (talán legtöbbet)The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Redmi 13 Note Pro 5G
-
apatyas
Korrektor
-
Reggie0
félisten
válasz Depression #27 üzenetére
A chip tulajdonosa a tervezesben resztvevo dolgozoknak es az alvallalkozokon keresztul azok dolgozoinak.
Mint latszik foleg a szellemi munka kerul sokba, nem a probagyartasok es a gepidok.[ Szerkesztve ]
-
Depression
veterán
Ezt a sokszáz milliót ki fizeti kinek?
Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.
-
MaraTóni
tag
Igen ez nyilvánvaló. Az emberiséget a pénzalapú világ fogja elsöpörni a Föld színéről. Minden "jót" ennek köszönhetünk és fogunk még nagyon....
-
dokanin
aktív tag
Legyen csak minden nagyon drága. Felesleges, hogy mindenkinek mindene meglegyen mindig. Legalább egy évvel tovább húzza a Föld talán.
-
tibaimp
nagyúr
Vagyis ez mit jelent? Eljön/het a ~félmillás közép/felső alsó kategóriás "gamer" VGA-k kora? Érdekes lesz...
A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...
-
apatyas
Korrektor
Folytatnám ezt az általános csevejszálat.
Nekem katyvasz, hogy mit állít az egész cikk. Az drága, hogy megtervezik az áramkört, vagy az, hogy implementálják az adott csíkszélesség+gyártástechnológiára, vagy esetleg magát a megfeleltetési eljárást kidolgozni, ami az elvi schematikot megfelelteti a konkrét chipdesignra? És hol van ebben az áramkör mérete, az egységnyi tranzisztorszámra vetített költség?
Nem lehet érteni, nincs meghatározva, miről van szó.
Többen is kapirgáltátok idáig ezeket a vonatkozásokat, igen.pezo77 #5 2017.12.14. 13:29 Hmm. És ez az e-hajó akkor hol is tud kikötni? Az e-bay -ben? ;)
-
Stan648
tag
Közeljövőben az intelnek ezzel nem lesz próblémája. Az AMD meg tolja a chipletet. A Samsung csúcsteló meg majd új kocsi árában lesz. De nekem inkább négy kerék.
7600X + A620 + 32GB DDR5 + 4060 Ti 8GB
-
mad823
őstag
Nyilván, hiszen pl. a kivezetések mérete nem igazán tud csökkenni. De azért alapvetően arányosan több tranzisztor fog elférni adott területen, és szerintem nem nő úgy a tranzisztorszám chipenként, mint ahogy csökken a csíkszélesség.
Na de mindegy is, oldják meg ahogy akarják. -
DraXoN
addikt
a számok és skálázódás nem fedik a valóságot, nem lineáris.
illetve sokszor amikor váltanak a chipszélességen, cserébe több cache, szélesebb futószalag, vagy csak új utasítások kerülnek be, amik viszont helyet igényelnek.
de még ha azonos chipet akartnának ennyivel kisebb felépítésbe belerakni, akkor se feltétlen tudnának, mert lehet az eszközkészlet nem optimális a régi chip új technikára való átültetéséhez áttervezés nélkül.. utóbbi meg lehet extra helyet igényelne.nehéz ez, de az biztos, nem lineáris a le vagy fel skálázódás.
[ Szerkesztve ]
The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Redmi 13 Note Pro 5G
-
mad823
őstag
Oké, de ha mondjuk 28nm helyett 7nm-t használunk, akkor egy chip helyett 16 db fér el ugyanakkor helyen, szóval jóval nagyobb egy wafer kihozatala. Esetleg ezt is bele kéne számolni a költségekkel kapcsolatban...
-
Segal
veterán
a 3D tokozás lesz a következő szint, amikor egymásra fogják építeni a tranzisztorokat. Így ugyanakkora helyre több fog elférni, csak a hűtése lesz bonyolultabb.
"Ez nem változtat azon, hogy tisztességtelen dolog botokkal felvásárolni 160-180e indulóáron a 3060 Ti-t, aztán 250e-ért árulni a HA-n." Ez miért lenne tisztességtelen? Te is meg bárki lesheti botokkal a boltokat, ugyanúgy meg tudod venni a cuccot azon az áron, mint a scalper.(1 házigazda válasz...)
-
Anaren91
senior tag
Nem lett volna semmi baj az intel 14+++++++++++ eljárásával, ha az AMD nem köp bele a levesébe.. Hála a Ryzennek most az intelnek is 8 meg 10 maggal kell kiadnia a procijait, amik így is mennek 5Ghz felett. Gondolj bele, hogy ha nem jön a Ryzen, most kaphatnál 4 magos intel procit 1000 dollárért 10 Ghz-el...
MSI B450 Tomahawk Max, Ryzen 7 5800x3d, PowerColor 6700XT Hellhound,64 Gb 3600Mhz CL18
-
Gyakorlati szinten a 2nm-en is dolgoznak, és van még tovább is (1,4nm). A kérdés, hogy megéri-e üzletileg?
A szuperszonikus utasszállítók is azért koptak ki első sorban (és azért nincs azóta se), mert ugyan technikailag meg lehet csinálni, csak éppen irgalmatlan ráfizetés lesz belőle...
[ Szerkesztve ]
Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.
-
sittes79
addikt
Értem én, de mi jön a 3 után, hol a vége ennek a technológiának? És mi a következő erről szívesen olvasnék.
-
paprobert
őstag
^ Ebben a videóban Jim Keller egészen más gyakorlati számokat említ a cikkben lévőkhöz képest.
28nm: 10 millió dollár, szemben a cikk 53,1 milliójával
16nm: 25-45 millió dollár, szemben a cikk 100 milliójával.A számokat nem akarom kétségbe vonni, de csak a legelső beugró cég legelső lapkája kerül majd ennyibe. Tehát pl. az Apple-nek 100millió eladott Iphone mellett 6 dollárral fogja az anyagköltséget megdobni az új gyártástechnológia termékenként.
Aki egy évvel később érkezik az adott node-ra, az már kb. fele áron tud lapkát készíteni, ha pedig több termék is készül, tovább csökken a fajlagos költség.
[ Szerkesztve ]
640 KB mindenre elég. - Steve Jobs
-
exedoc
senior tag
"...3 nm-en pedig 650 millió dollárral." <- Mánnyiiii??!
..."A költségek növekedése már most látszik a piacon. Két alapvető iránnyal lehet kezelni a helyzetet. Az egyik a végfelhasználói árak növelése, míg a másik az okosabb skálázás, vagyis chipletekre támaszkodva a lehető legkevesebb lapkával lefedni a lehető legnagyobb piaci területet."... <- Az utóbbit kérném köszönöm.
-
#89309696
törölt tag
válasz Krugszvele #1 üzenetére
Egyiké sem, ez szlengesítés. Ez a "le"-zés más szavakhoz is hozzácsapódott már az elmúlt években. Mondanék példákat, de most egy se jut eszembe, mivel nem használom őket, b.ssza a fülem.
-
Male
nagyúr
válasz Krugszvele #1 üzenetére
Mintha már múltkor is használta volna Abu... elég fura újítás. Talán azt akarta vele kifejezni, hogy ez csak egy lépése a komplett chip tervezésnek, amikor az adott gyártástechnológiára elkészítik a konkrét dizájnt. (tehát nincs benne a korábbi lépés, az alapvető működés, felépítés megtervezése például)
-
Krugszvele
senior tag
Ez a "letervezés" melyik angol szó félrefordítása? A szó, amit kerestek: megtervezés.
Új hozzászólás Aktív témák
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest