- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- PLC programozás
- Jóárasítja két Arrow Lake-S CPU-ját az Intel
- PC-karbantartás havonta: 5 lépés, amit ne hagyj ki!
- AMD Navi Radeon™ RX 9xxx sorozat
- 80% vs. 100% – Tönkreteszed az aksit, ha mindig feltöltöd? – Tech Percek #6
- Androidos tablet topic
- HDD probléma (nem adatmentés)
- Azonnali fotós kérdések órája
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
Új hozzászólás Aktív témák
-
Reggie0
félisten
Ne tudd meg mi megy levelezon. En par eve meg unatkoztam szabadidomben, elkezdtem egy uj mernoki szakot. Szerintem ott felevente kb 10 max 12 orat kell ahhoz tanulni, hogy meglegyen az osszes targy. Siralmas. Csak ertektelenitik el a diplomat. Egyedul a laborok voltak jok, csak ott meg a sok diakra keves munkaasztal/vegyfulke jutott, amiatt mindig kapkodni kellett.
-
Reggie0
félisten
válasz
Dr. Akula #130 üzenetére
Nem kell definialnom, ott van a wikipedia cikk, olvasd el, sosem allitottam, hogy szerintem nem az a dones. En csak elmagyaraztam, hogy egy dontest vegzo aramkornek mit kell csinalni. Az, hogy szerinted egy ellenutemu erosito is dontest vegez, a te szegenysegi bizonyitvanyod, a szalmabab ervelesedbe meg nem megyek bele feleslegesen, hiaba probalod meg a szamba adni, hogy barmi ezzel ellenteteset allitottam volna. Mondjuk annak orulok, hogy mar csak ebbe tudtal belekotni, az utolso szalmaszalad
-
Reggie0
félisten
-
Reggie0
félisten
válasz
Dr. Akula #121 üzenetére
Mert nem alternativak kozul valaszt, hanem egyszeruen ellentetes ertekure allitja a bitet, ez egy matematikai kapcsolat. Pont annyira dontes, mint a kivonas, azaz semennyire se. Egyszeru az egyenlete: y=1-x. Ebben semmi dontes sincsen. Pont amennyire az y=x, azaz a szimpla vezetek vagy buffer sem vegez dontest, hiaba tudod leirni, hogy if (x==1) y=1; else y=0;. Az, hogy te egy egyszeru dolgot if-then szerkezetbe tudod rendezni, nem azt jelenti, hogy dontes, hanem azt, hogy ertelmetlenul tudod bonyolitani az egyszeru dolgokat. Aramkorileg pedig egy egyszeru komplementer tranzisztorparrol akarod elmagyarazni, hogy dont...
A binaris rendszerben kepzeld azt, hogy elotted van egy penzerme, es azt siman megforditod. Ez a negalas. Az, hogy eppen melyik fele van felul semmi koze sincs a muvelethez.Bizonyara nem tudtad tovabbolvasni a szocikket a dontesi technikakig, amit pl. aramkorileg is implementalni kell.
A szabvany, ami alapjan letrehozzak a nyelvet, pedig nem egy velemeny, szomoru, hogy ezt ki kell hangsulyozni. A wikipedia szocikk, na az egy velemeny.
Nahat, van ellenorzes a wikipedian. Emlekszem altalanos iskolaban mi is leelenoriztuk egymas hazifeladatat, megis volt hogy hibas lett. Nahat...
"Pedig lehet. Az Excel táblába beír..." : Tehat ha lehetseges, akkor az Excel programozasi nyelv ugye?
A bicskat is hivhatnank programozo eszkoznek, hiszen lehet programtarcsat faragni vele.
-
Reggie0
félisten
válasz
Dr. Akula #109 üzenetére
Mondjuk pont annyi, hogy az inverter nem tud donteni, mert a bemeneti tartomanynak a sacc harmada metastabil. Az csak egy egyszeru negalast tud vegrehajtani. A donto aramkorok lenyege pont az, hogy lefedjek az osszes lehetseges bejovo jelet es annak megfeleloen megallapitson valamit rola, nem ritkan visszacsatolassal vagy sorrendi halozattal(ha digitalis). Tipikusan ilyen aramkorok a radiovevokben vagy a nagysebessegu interfeszekben fordulnak elo, mert ott a zaj es a bejovo jel eloeletenek megfeleloen kell tudni eldonteni, hogy a pillanatnyi feldolgozas alatt levo jelszint milyen erteknek felel meg.
A wikipediat erdemes hanyagolni, ha van tisztesseges forras, mert azt barki szerkesztheti, es barmilyen hulyeseg lehet benne. Marpedig a IEEE 1076 szabvany hozzaferheto, csak be kell irni a gugliba. Az, hogy lehetseges vele programot is irni, meg nem jelenti azt, hogy programnyel, programot akar excel tablaval is lehet irni. Nyilvan sokak szamara megteveszto a subprogram, aminek pont az a lenyege, hogy a viselkedest algoritmikusan is le lehessen irni, mert igy nem kell az allapotgep allapotvezerlesevel foglalkozni vagy a sorrendi halozathoz manualisan hulyere kapuzni a jeleket, azt automatikusan megoldja(cserebe nem lehet manipulalni az allpotvaltozot). Ez alapvetoen az veges allapotgepek vagy bonyolultabb kombinatorikai halozatok leirasat segiti. Amugy egy egyszerubb assemblert is ossze lehet dobni verilog preprocesszorral, ha megfelelo utasitasokat tervezel. De ettol meg szinten nem lesz programozasi nyelv a Verilog.
Az oktatas szinvonalanak esesere te vagy a tokeletes pelda. (Ezert lettel mernokbol kodvero.)
-
Reggie0
félisten
válasz
Dr. Akula #106 üzenetére
Igen az informatikai konyhanyelven hivjak igy, mert eppen nem az informatikusok szakterulete. Nekik minden programming. Sem a VHDL, sem a verilog nem programozasi nyelv, tehat azokkal nem lehet programozni se. Arra is fogsz talalni egy rakat leirast, hogy "váltóáram" pedig az sem letezik.
Az inverter pedig nem dont, ugyanis a dontoaramkor minimalisan egy komparatorbol all, az pedig teljesen mas alaparamkor, mint egy inverter. Keressel ra a kapcsolasaikra.
Igen, nem veletlen, hogy angolul kerestem ra, mikozben magyarul hoztad fel. Gratula a talalathoz
-
Reggie0
félisten
válasz
Dr. Akula #104 üzenetére
Azt hivjak konfiguracionak. Erdekes modon egyik gyarto se hivja programnak, hanem konfiguracionak, ahogy az egesz szakma is. FPGA program nincs, nem letezik es senki sem hasznalja. Azaz max azok akik pongyolan fogalmaznak, vagy nem ertenek hozza.
Az itt vagd el a vezeteket, meg ott ne egy konfiguracio, a meglevo hardverelemek kapcsolatainak leirasa.
Nincs itt semmilyen dontes, teszem azt, egy inverten nem dont semmiben, az egy sokkal komplexebb rendszerben jelenlevo mechanizmus. (segitseg: decision circuit: A circuit that measures the probable value of a signal element and makes an output signal decision based on the value of the input signal and a predetermined criterion or criteria.")
Nem attol lesz valami program, hogy dontest hoznak-e az alapjan. Ezzel az erovel a pontos ido is program...
A program definicio szerint utasitasok sorozatabol all. Az FPGA konfiguracioban nincsenek utasitasok.
-
Reggie0
félisten
válasz
Dr. Akula #100 üzenetére
Meg mindig nem a programozas a kerdes, hanem a programozas targya, amit beletoltesz az program-e.Amire te kepes voltal azt mondani, hogy:
"#50 Dr. Akula":
"Az áramkört nem hívtam programnak. Az áramkör működésének megszabását, módosítását viszont igen."Szoftverfejlesztokent kene tudnod mi az a program... Az FPGA-ba konfiguraciot toltesz, nem programot. A programot processzor hajtja vegre, utasitasok sorozatabol all. Az FPGA konfiguracioban nincsenek utasitasok. Az FPGA konfiguraciot beleirod egy eszkozbe, ezt hivjak programozasnak. De attol meg amit beleirsz az nem program. Ahogy ha egy ERPOM-ba beleirod a lakcimedet az programozas, de attol a lakcimed nem egy program.
-
Reggie0
félisten
válasz
Dr. Akula #97 üzenetére
Latom meg mindig nem sikerult elolvasnod a threadet, de segitek neked egy kicsit: En eddig is azt mondtam, hogy az FPGA programozhato eszkoz, de arra nem programot kell tolteni, hanem konfiguraciot, a vhdl/verilog pedig nem programnyelv, az FPGAn nem program fut.
Ha mar vitazol elonyos lenne, elolvasnod, hogy tudd mirol is van szo. Javaslom tekints vissza a #25-re. Ellenben te eddig azt magyaraztad, hogy program kerul ra(pl #59), most meg azt probalod bemagyarazni, hogy a programozasrol mint adatletoltesrol beszelsz. Kezd izzadsagszagu lenni...Az altalad linkelt oldalon pedig mar rogton azzal kezdik, hogy a PLC egy kesz eszkoz, az FPGA pedig egy chip. Orulok, hogy segithettem:
The PLC is a ruggedized control device consisting of a microprocessor and memory, along with select peripherals.
Remelem azt mar nem kell elmagyaraznom, hogy egy kesz eszkoz(vegtermek) es egy chip kozott mi a kulonbseg(segitseg: a mikroprocesszor egy chip). -
Reggie0
félisten
válasz
Dr. Akula #86 üzenetére
Ugy, hogy van egy egy belso programozo interfesze is, xilinx eseten ICAP-nak hivjak.
A PLC es az FPGA eg es fold, tudod egyaltalan mi az az FPGA? Pont annyi a kapcsolat koztuk mint a szamitogep es a processzor kozott.
"Amúgy miben más egy MOV AX, BX mint ha ugyanezt kikapuzod NAND-ból (vagy NOR-ból)?"
Mondjuk pont annyi, hogy az egyik utasitas egy processzornak(erted, vannak regiszterek, adtbuszok, utasitasdekoder, programszamlalo stb, ami ertelmezi es vegrehajta), a masik pedig aramkor, nehany tranzisztor holt egyszeru elektromos kapcsolata.A programban vannak utasitasok, az fpga bitstreamben nincsenek, latod te is megtalaltad vegre. A hardver programozasnal legyen mar gyanus ez: is a piece of electronic equipment that arrange written software to configure programmable non-volatile integrated circuits
Tehat pont az amit mondtam, a programozas az amikor beletoltod a nem felejto memoriaba az adatot. Ezert van az FPGA-ban is a P betu ott. Az adatbetoltes pedig nem azt jelenti, hogy program toltodik bele.
Igen neki akarom megmagyarazni. Kettessel is lehet barki mernok, az, hogy van egy papir rola, az semmit sem jelent. Szoftverfejlesztokent illene tudnod, hogy mi is az a program... Villamosmernokkent tanulnod kellett volna digitalis technikat is.
-
Reggie0
félisten
Nem csak programszamlaloval, ha ez alatt a hagyomanyos PC-t erted, de egy belso allapottarolo mindenkeppen kell amibol tudja, hogy hol tart. Aztan, hogy az milyen extra funkciokat kepes meg megvalositani, milyen extra manipulacios lehetosegei vannak es ezaltal a hagyomanyos PC fogalmat lefedi egy mas kerdes.
C-ben irt programot nem, OpenCL-el most szenvednek es nem tul hatekony.
Vegulis az excel grafikon is szovegbol allit elo egy bitmintat, hivjuk az adatrogzitest is programozasnak es az adattablazatot programnak. Igazabol kar szakszavakkal vacakolni, minden targyat fogalmat hivjunk izenek es minen muveletet izelesnek. Es akkor tok konnyen leirhatnank minden proglemankat es nem kene itt izelnunk az izelesrol, hogy az izelheto izere izelt ize az izeles-e vagy esetleg masfajta ize. Jo lesz?
-
Reggie0
félisten
Miert, azokon nem volt utasitasok sorozata amit megfelelo sorrendben kell vegrehajtani? Nem jegyezte valahol, hogy mi a kovetkezo muvelet es hol tart? Akkor mit csinalt, mindent egyszerre vagy ahogy veletlen sikerul vegrehajtott?
Programozas:
1. programkod irasa
2. adattarolo hardver tartalommal feltolteseEzek kozul mind a kettot csinaltak a Neumann elotti gepekre is, amugy pl. a Harward gepekre is igaz, hogy van programszamlalo stb, pedig nem Neumann elveken nyugszik.
A vita akorul van, hogy egyesek azt hiszik az FPGA konfiguracioja az egy program, mert megteveszi oket, hogy benne van a neveben a "Programmable" szocska. A programmable szocska pedig a 2. jelentesre vonatkozik, a memoriajat lehet feltolteni helyben(aramkorben) nem arra, hogy programkod futna benne.
-
-
Reggie0
félisten
válasz
Dr. Akula #67 üzenetére
A hardver beallitasat sima memoriaba irt bitminta vegzi nem program. Ezen nem hajt vegre semmit, azt bele kell irni es egyszeruen azzal egy allapotban van a hardver. Mig egy programnal van utasitas sorozat, amit lepesrol lepesre hajt vegre, emiatt van programszamlo, valami mutatja hol tart es mit kell vegrehajtani, itt nincsen. Csak egy bit van ra, hogy adott kapcsolo be legyen kapcsolva vagy ki. Ez nem programfutas, sot semmi semfut ott, ez egy statikus dolog.
Ahogy a villanykapcsolo ki vagy bekapcsolasa sem programozas es a villanykapcsolo sem programot hajt vegre, es az sem az, ha kapsz egy tablazatot, hogy este melyik kapcsolokat kapcsold be es ki, attol az meg egy tablazat marad nem program.Ismerned kene a hardver mukodeset, hogy megertsd a kulonbsegeket. Egy digitalis technika alapok vagy ilyesmit meg kene tanulnod.
-
Reggie0
félisten
válasz
Dr. Akula #59 üzenetére
Nem valtoztatja meg, az ugyan ugy mukodik. Az allapotat valtoztatja meg.
Peldaul az sem programozas, ha a fenyerzekelo diodat letakarod vagy belevilagitasz, az aramkor ugyan az marad, a mukodese ugyan az marad, csak az allapota valtozik meg, azaz hogy folyik-e rajta aram vagy nem.
(#60) Dr. Akula: Csakhogy FPGA-ra nem ir semmilyen utasitassorozatot. Hardverleirast ir, utasitas nincs benne.
(#61) dabadab: Igen, az SSD irasa programozas, mert programozza a FLASH chipeket. De ez a chip tartalmanak beirasat jelenti, nem programkod irasat. Ketjelentesu szo, de egyik jelentesebol nem kovetkezik a masik.
-
Reggie0
félisten
Hat, mar annyira nem is draga moka. Pl. Acorn CLE 215-ot most szortak ki riser kartyastul $65-ert. Mar csak egy jtag programozo kell hozza es az ingyenes xilinx vivado webpack elegendo hozza. Kezdonek egyeduli szivas, hogy csak pcie interfesszel tud kommunikalni a kulvilag fele, azt meg nem lehet csettintesre feleleszteni, bar a xillybusz bugjait megszokva azert gyorsan meg lehet ugrani es sajnos support sincs hozza. ztex 1.15y panelt meg 100 dollar alatt kapsz hasznaltan kez alatt, usbn radugod, szinten ingyenes webpack a gyarto oldalan meg ott van egy rakat example project es van egyszerubb usb interfesz. Raadasul ahhoz meg programozo sem kell. No meg azon 4db fpga van. Mondjuk ebbol meg en is tudok adni ha erdekel. Ha valtozatos interfeszek vagy i/o pin breakout kell, akkor mar kicsit dragabb lesz, de compute celokra az elozoek tokeletesek.
Diakkent kedvezmennyel digilend boardokat tudsz venni, azok is megerik.
Ha ARM magot is szeretnel, akkor egy Zturn Light 70 dollar. -
Reggie0
félisten
Azert ez eros tulzas, bar a katonai/urtechnologiai szektor valoban jelentos, de egyaltalan nem tulsulyos, foleg manapsag. Telekommunikacioban hasznaltak eddig is a legtobbet, mert tomeges vonalvegzodtetesre, kapcsolasra, stb. kivaloan alkalmas, ezen felul sokkal jobb, mint az ASIC, mert ha barmilyen bug van a dizajnban, akkor lehet frissiteni. A halozati eszkozok teli vannak fpgaval, lasd Ericsson, Huawei backbone, backhaul, longhaul eszkozok (ezekben minden 3U/6U kartya vagy radios egyseg panelja egyenkent nagyjabol 1-10 fpgat tartalmaz).
Informatikaba pedig az elmult par evben kezd rohamosan betorni, amiota ertelmes meretekben lehet kapni, mert az 5-10 evvel ezelotti szeriak elegge szukosek voltak compute celokra, addig leginkabb egyedi PCI es PCIe eszkozok interfeszelesere volt igazan alkalmas.
-
Reggie0
félisten
válasz
J.J. András #40 üzenetére
Ok, az egyik felhasznaloi igenyek, a masik pedig az alapfogalmak es mukodes elmelete.Az, hogy sokszor a fejlesztok a felhasznaloi igenyeket nem tudjak jol felmerni es kiertekelni, teljesen egyetertek, de mas dolog.
-
Reggie0
félisten
válasz
J.J. András #38 üzenetére
Ja, 100 millio legy nem teved
De cuki amikor a laikusok megmagyarazzak, hogy rosszul tudod a szakmad
-
Reggie0
félisten
Egy negyed ekkora FPGA-ra olyan 6-10 ora a forditasi ido also hangon, de akar napokig tarthat es baromi sok munka megirni is. FPGA hiresen rossz a fejlesztesi ido szempontjabol, pont ezert erolkodnek az OpenCL->FPGA forditassal(lasd SDAccel xilinxnel). Ha meg egy processzort implementalsz benne(vagy igazabol barmit) az egy ASIC(aka CPU)-nal sokkal lassabb lesz es tobbet is fogyaszt. Tehat altalanos celu aramkort nem igazan eri meg beletolteni, specializalni kell a feladatra. Ugy viszont joval hatekonyabb egy GPU vagy CPU megoldasnal, olykor joval gyorsabb is.
Amugy hozzaferheto regota, AWS-ben lehet berelni FPGA kartyas gepet, de azokban limitalva van az elektromos teljesitmeny, amit neked kell tudni betartani, kulonben kivagnak, szoval maxra nem tudod kijaratni a kartyat, csak olyan 20-25%-ra, de meg igy is elonyosebb egy procinal, ha jol optimalizaljak a dizajnt.
A masik problema az arazas, kis tetelben nagyon pofatlan szorzokkal dolgoznak, saccra 28x-40x-es ar az 1000db-os tetelhez kepest.
-
Reggie0
félisten
válasz
#95904256 #27 üzenetére
A programozhato a memoriara vonatkozik meg mindig. Ahogy a FLASH is programozhato a PROM is programozhato az EPROM is programozhato. De ez nem azt jelenti, hogy program van benne.
A program definicio szerint utasitasok sorozatabol all. Az FPGA-ba nincsenek utasitasok, csak logikai aramkor(ok).
A programozas ket dolgot jelent:
1. Programkodot irni.
2. Valaminek a tartalmat beallitani.De semmiesetre sem azt, hogy valamibe programot tolteni, az csak a 2. specialis esete.
(#32) Dr. Akula: Az, hogy leirom mit mivel kell osszekotni meg nem program. Ezzel az erovel barmilyen aramkort programnak hivhatnal.
-
Reggie0
félisten
válasz
#95904256 #24 üzenetére
Az konfiguracio, nem program. A nyelvek sem programnyelvek, hanem leiro nyelvek lasd: VHDL (VHSIC-HDL) (Very High Speed Integrated Circuit Hardware Description Language)
Az FPGA-ban a programozas annyit jelent, hogy a konfiguraciot tartalmazo memoria helyben atirhato mikor az aramkorben a helyen van az IC. Last EPROM, EEPROM, stb.. Abban is bitfolyam van, megsem program, de programozhatoak. Szemben pl. a maszk programozhato Gate Arrayel, amit a gyarban programoznak a megfelelo femezesi retegek letrehozasaval (lasd pl. hardcopy).
-
Reggie0
félisten
Amugy jo ez a nagy fpga, csak egy kinszenvedes lehuteni azt a 750...1000W-ot amit ki lehetne sajtolni belole.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
ph Egészen pontosan két FPGA van a tokozáson, és ez összesen 43,3 milliárd tranzisztort jelent.
- Politika
- Samsung Galaxy Watch7 - kötelező kör
- Milyen légkondit a lakásba?
- Nem állnak jól az Apple Watch számai
- Tőzsde és gazdaság
- Otthoni hálózat és internet megosztás
- Nothing Phone (3a) és (3a) Pro - az ügyes meg sasszemű
- Mégsem lesz divat az atomerőműre kötött adatközpont?
- Overwatch 2
- EAFC 25
- További aktív témák...
- i5 8500/ 16GB DDR4/ 512GB gen4 SSD/ Win11 ready/ garancia/ ingyen foxpost
- ÚJ GAMER PC // INTEL i5-12400F // 32GB RAM DDR5//AMD 6700XT //1TB SSD //2 ÉV GARANCIA
- Gamer PC R7 5700x 8/16 4.6ghz 2x16 32gb 3200mhz ram, rtx 3070, 1tb m.2 ssd
- Gamer PC - I7-4470, GTX 1060 6gb és 16gb RAM + GARANCIA
- Új! AKCIÓS! 4K DDR5 AM5 RYZEN 5 7600X 12x5.3Ghz RTX 4070 12GB GDDR6X 1TB M.2 4TB HDD 32GB Gamer PC
- REFURBISHED és ÚJ - Lenovo ThinkPad 40AS USB-C docking station (akár 3x4K felbontás)
- Samsung Galaxy A04 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Apple iPhone SE 16GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- 121 - Lenovo Legion Pro 5 (16ARX8) - AMD Ryzen 7 7745HX, RTX 4070 (48 hónap garancia!)
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone i5 10600KF 16/32/64GB RAM RX 7600 8GB GAMER PC termékbeszámítással
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest