- Canon MILC: EOS R és M topik
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Az új Radeonok is a hagyományos tápcsatlakozóra szavaznak
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- 3D nyomtatás
- Milyen videókártyát?
- Projektor topic
- Fejhallgató erősítő és DAC topik
- Androidos fejegységek
- Milyen egeret válasszak?
Új hozzászólás Aktív témák
-
Cefet
aktív tag
Senki ne becsülje le az Intelt. Most ugyan sz.pó ágon vannak, de a Core2 megjelenése előtt is így volt. Akkor 1 hónap alatt megfeleződtek az AMD procik árai...
Amúgy nagyon jó hír, hogy ilyen jól halad a TSMC a fejlesztéssel.Legyen béke! Menjenek az amerikai katonák haza, azonnal!
-
Cefet
aktív tag
70-80% ??? Azt hittem lényegesen rosszabb a kihozatal.
Legyen béke! Menjenek az amerikai katonák haza, azonnal!
-
őstag
Miközben mindenki az AMD és Intel kontextusról beszél, ne feledkezzünk meg az Amazon új fejlesztésű Arm alapú cpu-járól sem. Előzetes tesztek szerint nagyot megy. Az x86 arhitektúra komoly kihívója lehet idővel. Ha kezdetben nem is asztali, de szerver fronton mindenképp. De idővel miden kiderül. És természetesen azt is a TSMC gyártja le majd.
izé
-
dokanin
aktív tag
Intel már bebizonyította, hogy ha el is érik a technológia határait, akkor is lehet 10 éven keresztül ugyanazt kiadni újként, minden további nélkül.
Úgyhogy az elkövetkező 20 évben nagy gond nem lesz. Legalábbis a gyártók oldaláról nézve. -
veterán
Lassan de biztosan itt a vége, vajon mit terveznek következő lépésként?
duree54
-
gliskard
senior tag
Ha van/lesz jobb, akkor sem evidens az áttérés. Komoly gazdasági hatás kellene hozzá
pl. usa-kína viszály miatt jobban nyomja kína a hw függetlenítést. Ennek része az x86 és az ARM termékektől és liceszenktől függetlenedés is amiből kinőhet egy saját platform – van 1.3 milliárd user ami már elég nagy szám...Cégek esetében csak SW szinten váltani egy új platformra valószínűleg túl nagy effort lenne még akkor is, ha egy szimpla újrafordítás kéne, akkor is ott a többi járulékos folyamat – tesztelés, bevezetés. Google, Amazon, stb esetében a gazdasági érdek és hason miatt mennek bele platform váltásokba illetve a saját fejlesztésébe.
Otthoni felhasználók esetében az Apple kétszer ezt megugrotta (k68–>PPC–>x86). Az MS Windows esetében sem lenne kivitelezhetetlen, bár lényegesen nehezebb és problémásabb a feladat. Valószínűleg ezért sem tolja nagyon az MS az egészet és inkább az emulációt erőlteti (ARM).[ Szerkesztve ]
-
#90088192
törölt tag
válasz #04824576 #20 üzenetére
Ez a 10ev múlva eléri a korlátai pont olyan mint a szamár és a répa esete.
Minden tudomány ág fejlődik vagyis átmenet lesz nem törés.
Vagyis lassan beköszönt a kvantum számítás kora is, ami egy ideig párhuzamos fog létezni a jelenlegi rendszerekkel.És ez csak egy változás ami már folyamatban van.
-
#04824576
törölt tag
" de ha lenne annyival jobb már biztos áttért volna a piac"
Ezt pont az cáfolja meg, amit előtte írtál. Baromi sok idő és energia lenne egy teljesen új architektúrára áttérni. Szóval ha létezik is elméletben olyan, ami hatékonyabb lehet, arra nem tértek át, kényelmi okokból. De ha már nem lesz mit reszelni az X86/X64-en, akkor már csak ez marad.
Egyébként mikor az kerül szóba, hogy mi válthatná az X86/X64-et, leginkább a neuronháló szerű mesterséges intelligenciához optimalizált design jut eszembe. Persze ez még jó pár év, vagy évtized, mire közforgalomban is megjelenhet, de nagyjából látszik, mi jöhet.
Azért az X86 alapja már több, mint 40 éves. Jól működik, jól bejáratott, már teljesen kiismerték. Nem csoda, hogy ha nem muszáj, nem válnak meg tőle. De azért van, aki már a 7nm-el is szenved (igen, most az Intel-re gondolok). Egyelőre úgy néz ki, hogy a TSMC-nél, és a Samunál az 5nm-el és a 3nm-el nem lesz nagyobb gond. Alá menni viszont már borzasztó költséges lesz. Persze meglépik. Viszik ezt a méretcsökkentés mizériát, amíg tudják, de eljön az a pont, ahonnan már nem tudják lentebb vinni. Aztán jön még 1-2 trükk a GAAFET-el, meg a 3D stacking-el, és kifújt. max. 10-15 év, és elérik a technológia korlátait. Ezután csak úgy tudnak tovább fejleszteni, ha teljesen újat találnak ki.
Viszont pont azért, mert teljesen új alapokra áttérni nagyon kockázatos, biztos lehetsz benne, hogy évekkel a kényszerbevezetés előtt már bőven fejlesztik. Én nem csodálkoznék rajta, ha már lennének prototípusok. -
DraXoN
addikt
Ez rosszul kezdődik ... ennyire nem fognak bízni a saját 7nm-ükben?
... bár lehet csak kicsit visszaakarnak kapni a sok 10nm-re elköltött pénzekből, és ezzel is ki akarják majd használni azon sorok kapacitását.
De a mostani állapotok mellett... "nem kezdődik jól".... A twitter link kommentjei szerint mások is így "érzik"...
The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Redmi 13 Note Pro 5G
-
DraXoN
addikt
"Nem, inkább olyanra gondoltam, hogy jön valami egészen más felépítés az x32-x64 helyett."
Nem hiszem, hogy lehetséges, hogy létezzen annyival hatékonyabb felépítés amire megérné elmenni.
Legalábbis a programozási módok változása nélkül és ismét "gépközelibb" kódokat átadni a CPU-knak ...
Szerintem több teljesítményt lehetne nyerni sokszor jobb minőségű kódfordítókkal (jelenleg).A grafén CPU-k nem feltétlen igényelnek új architektúrát.. csak fene tudja mikor lesz "készen".
Egyébként ARM azonos teljesítményszinten mint ahol most az x86 van, ha annyira kibővítenék és ellátnák out-of-order résszel (in-order helyett) ... könnyen lehet nem igazán lenne jobb... ugyan így, ha x86ból kikerülne az ooo-rész, jelentősen kisebb chippet kapnánk jobb teljesítmény/fogyasztás aránnyal ... de az összteljesítményt veszítenénk a rosszul megírt programok esetén (nehéz megmondani mennyit pontosan, de egy "jól megírt" program esetén is érhet pár százalékot, míg rossz programnál akár felezhet is a futási tempón... szélsőséges esetben).
x86nál növelhet a hatékonyságon ha nem alakítjuk át a beérkező parancsokat RISC szerű kódokra, hanem direktben dolgozzuk fel, de bonyolítaná a chip belső felépítését, illetve lehet emiatt az órajelre is kihatással lenne (negatív értelemben).
Sok "kényelmi funkció" van jelenleg az x86ban, mint használat, mind tervezési szempontból (újabban az AMD chiplet felépítése is "tervezési kényelmet" szolgálja.. meg a gazdaságosságot)..Röviden:
Nem hiszem, hogy komoly tervezés nélkül lehetne "találni" annyival hatékonyabb architektúrát amire megérné áttérni ... egy jelenlegi x86 cpu-t is 4-5 év megtervezni és még 2 év bevezetni... ennél csak több lenne egy komolyabb felépítésű egység.. főleg ha 0áról kéne.
ARM is már több évre előre tervezi a dolgait... még papíron a következő dobásról tudunk (esetleg), de már párhuzamosan dolgoznak az utána levő lépésen.
De anno Intel ha csinált is volna valamit (fiókra gyártva), akkor is egy 2-3 év kellett volna, hogy mint "válaszlépést" be tudják vetni. a Zen3 is lassan egy éve "nagyjából kész" állapotban van, már csak finomításokat kaphatott azóta, mostanra meg már a gyártási finomítások vannak (több idő egy komplex x86 chip gyártását elindítani mint egy egyszerűbb ARM chipét).Persze.. legyen hatékonyabb amit lehet használni... de ha lenne annyival jobb már biztos áttért volna a piac.
The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Redmi 13 Note Pro 5G
-
S_x96x_S
addikt
friss hír:
"Dr. Ian Cutress @IanCutress Just saw an Intel slide showing back porting. It's happening. A chip built for 7nm can come back to 10++."
https://twitter.com/IanCutress/status/1204109199531270144Mottó: "A verseny jó!"
-
Gdi
senior tag
"akkor kíváncsi vagyok mi következik"
A teljesítmény növeléséhez?
A szoftverkészítők elkezdenek optimizálni.
De opciónak még ott van a fogyasztási keretek, magszámok és órajelek megemelése.[ Szerkesztve ]
''Milliárdnyi meggyilkolt csillag sikolya elhal az éj békéjében, és a kétségbeesésnek csak néhány, törékeny, kőbevésett szó áll ellen.''
-
gliskard
senior tag
sajnos, ha az AMD az OEM vonalon nem tud komoly piacot szerezni, akkor csak kuzködni fognak :(
Ha megerősödnek és legalább 60/30 vagy jobb osztást hoznak az intel-lel szemben és nem jön recesszió a desktop/notebook szegmensben, akkor megint lehet egy jó szakaszuk. Viszont a két cég árai is közeledni fognak, nagyobb mértékben sz AMD miatt... Magadabb profit rátára kell váltania, hogy tudja finanszírozni a drágább tervezést, plusz a befektetők sem végtelen türelműek. -
gliskard
senior tag
válasz #04824576 #12 üzenetére
Jelenleg nem tudnak eleget termelni, mindent eladnak ami lejön az elavult gyártó soron. A mainstream szegmensekben nem vagy csak minimálisan csökkentettek árat. Hosszú távon komoly problémáik lehetnek az AMD miatt ha lényegesen tudja növelni a részesedését a kovetkező 1-3 évben (ami inkább csak 2) az oem és server szegmensben... Ha sikerül és nem jön ismét recesszió ami kirughatja az amd lábait...
A többi processzor gyártóval (inkább tervezővel) jelenleg nem versenyez, ARM vonal jelenleg nem konkurencai. Ha majd az Apple eldobja macbook vonalon az x86-ot és vált az ARM irányra, akkor lesz az amd mellett konkorenciája. Ez viszont iparág szinten fogja borítani a bilit és az AMD-re is hatással lesz.
-
félisten
Az utolsó OFF-os mondatoddal teljesen egyetértek.
Nagyon jó, hogy most az AMD előnybe kerül szép lassan, de ennek még jónéhány évig kell folytatódnia, hogy az intel következő nagyobb csapására megfelelően tudjanak reagálni.
Én is annak drukkolok, hogy az AMD a lehető legtöbb pénzt fordítson R&D-re CPU és GPU fronton egyaránt.
Ez a pár év Zen-es siker még édeskevés nekik.Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html
-
#04824576
törölt tag
Nem bérgyártó, de ugyanúgy gyártanak, csak maguknak. Szóval mivel van összehasonlítható termékük, ezért de, versenyeznek. Az más kérdés, hogy ők mást is csinálnak, szóval nem roppannak össze csak azért, mert a többi processzorgyártó elhúz mellettük technológiailag, attól még lehet azt mondani, hogy ezen a téren bizony most lemaradtak, és nem úgy néz ki, hogy faragnának a lemaradásból. Épp ellenkezőleg, a következő néhány évben biztos, hogy növekedni fog a hátrányuk. Aztán ki tudja?! Van elég pénzük, meg szakemberük, még talpra állhatnak, de remélem, nem.
-
gliskard
senior tag
...vagy a gazdasági háború miatt kína ráhajt az RISC-V irányra és többé-kevésbé függetlenítik magukat az x86/arm vonaltól. Ez lendületet adhat az x86 helyettesítésének (főleg ha india is becsatlakozik).
Ráadásul a mezei user számára egyre kevésbé lényeges a hw/sw ha a legtöbb általa használt alkalmazás böngészőben fut...
-
gliskard
senior tag
intel nem kimondottan a tmsc-vel vagy a samsung-gal versenyez, nem bérgyártó...
cpu szegmensben pedig várjuk ki mit fog az intel ténylegesen szállítani a jelenlegi design-nal a saját 7nm-es eljárásukkal majd következő lépésben az átdolgozott architektúrával. Közben szurkoljunk az amd-nek, hogy elég nagy piacot tudjon elhódítani és legyen tőkéje R&D-re...
-
Silεncε
őstag
Közben az Intel már 22nm-en tart... Nem tudják ezek, merre kell haladni...
-
#04824576
törölt tag
Nem, inkább olyanra gondoltam, hogy jön valami egészen más felépítés az x32-x64 helyett. Próbálkoznak, több kevesebb sikerrel, van amelyik meg is marad, mint az ARM, de nagy áttörés még nem volt, viszont előbb utóbb ez következik, ha nem akarnak megállni a fejlesztésekkel.
Plusz jöhet majd a szilícium helyett a szénalapú technológia.
Van még hova fejlődni, csak előbb még lehúzzák az utolsó bőrt is a meglévőről, amit tudnak. -
DraXoN
addikt
Az új architektúra alatt a 3D stackingot érted?
Mert attól az még nem fogja olcsóbbá tenni a chipeket, épp ellenkezőleg, mert egyre több szilícium kellhet a nagyobb teljesítményhez..Amit mondanék ezzel, pusztán architektúrával nem oldják meg majd a gondod, hogy "nincs hova tovább".. Ellenben igencsak megdágíthatja a dolgokat.
Sokan mondják amit mos tapasztalunk majd az elkövetkezendő pár évben egy "második aranykora" lehet a PC-knek.. kb. olyan fejlődési ütemmel mint ami a 90-es évek második felében volt ... de mire ez kifúj akkorra már olyan drága lesz a technika, hogy csak azoknak éri majd meg akik ténylegesen dolgoznak a hardverekkel. Átlagusernek meg egy telefon teljesítménye bőven elegendő lehet mindenre (így nem feltétlen lesz igénye ilyen erős hardverekre).
The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Redmi 13 Note Pro 5G
-
LGG555
aktív tag
Lassan elfogy a csíkszelesség na akkor kíváncsi vagyok mi következik, habár a Samsung már talált valamit ami 3 nm után jön.
Konfig:MSI MEG B550 UNIFY-X, Ryzen5 5600x, G.Skill 16GB 4000Mhz, Radeon VII, Seasonic Snow Silent 550w..
-
#04824576
törölt tag
Mire az intel elkészül a 7 nm-el, már nem egy lépés hátrányban lesznek, hanem kettő.
-
DraXoN
addikt
Mire intel elkészül a 7nm-el, megint egy lépés hátrányban lesz a gyártástechnológiát illetőleg ... nagyon elb*szták na!
Ha nem olyan nagy vállalat lenne mint amilyen, nagyon nagy bajban is lehetnének akár (de minimum a teljes gyártás kiszervezése történne, és a saját gyáregységek eladása.. mint AMD-nél is történt).The human head cannot turn 360 degrees... || Lenovo X390 || Redmi 13 Note Pro 5G
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Interactive Brokers társalgó
- Milyen NAS-t vegyek?
- Asszociációs játék. :)
- Windows 11
- Canon MILC: EOS R és M topik
- NVIDIA GeForce RTX 4080 /4080S / 4090 (AD103 / 102)
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Békéscsaba és környéke adok-veszek-beszélgetek
- League of Legends
- Horgász topik
- További aktív témák...
- Logitech G335 vezetékes fejhallgató /// Újszerű // Számla + Garancia
- AKG Harman K72 Dj fejhallgató // Újszerű // Számla + Garancia
- Logitech G935 Vezeték Nélküli Fejhallgató /// Újszerű // Számla + Garancia
- Sennheiser Epos GSP 370 Gaming fejhallgató // Számla+Garancia //
- Hibátlan Apple MacBook Pro 14" 16/500 2021 M1 Pro Chip ! 3 Hó Jótállás
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest