Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #04824576

    törölt tag

    válasz DraXoN #6 üzenetére

    Nem, inkább olyanra gondoltam, hogy jön valami egészen más felépítés az x32-x64 helyett. Próbálkoznak, több kevesebb sikerrel, van amelyik meg is marad, mint az ARM, de nagy áttörés még nem volt, viszont előbb utóbb ez következik, ha nem akarnak megállni a fejlesztésekkel.

    Plusz jöhet majd a szilícium helyett a szénalapú technológia.

    Van még hova fejlődni, csak előbb még lehúzzák az utolsó bőrt is a meglévőről, amit tudnak.

  • #04824576

    törölt tag

    válasz DraXoN #18 üzenetére

    " de ha lenne annyival jobb már biztos áttért volna a piac"
    Ezt pont az cáfolja meg, amit előtte írtál. Baromi sok idő és energia lenne egy teljesen új architektúrára áttérni. Szóval ha létezik is elméletben olyan, ami hatékonyabb lehet, arra nem tértek át, kényelmi okokból. De ha már nem lesz mit reszelni az X86/X64-en, akkor már csak ez marad.

    Egyébként mikor az kerül szóba, hogy mi válthatná az X86/X64-et, leginkább a neuronháló szerű mesterséges intelligenciához optimalizált design jut eszembe. Persze ez még jó pár év, vagy évtized, mire közforgalomban is megjelenhet, de nagyjából látszik, mi jöhet.

    Azért az X86 alapja már több, mint 40 éves. Jól működik, jól bejáratott, már teljesen kiismerték. Nem csoda, hogy ha nem muszáj, nem válnak meg tőle. De azért van, aki már a 7nm-el is szenved (igen, most az Intel-re gondolok). Egyelőre úgy néz ki, hogy a TSMC-nél, és a Samunál az 5nm-el és a 3nm-el nem lesz nagyobb gond. Alá menni viszont már borzasztó költséges lesz. Persze meglépik. Viszik ezt a méretcsökkentés mizériát, amíg tudják, de eljön az a pont, ahonnan már nem tudják lentebb vinni. Aztán jön még 1-2 trükk a GAAFET-el, meg a 3D stacking-el, és kifújt. max. 10-15 év, és elérik a technológia korlátait. Ezután csak úgy tudnak tovább fejleszteni, ha teljesen újat találnak ki.

    Viszont pont azért, mert teljesen új alapokra áttérni nagyon kockázatos, biztos lehetsz benne, hogy évekkel a kényszerbevezetés előtt már bőven fejlesztik. Én nem csodálkoznék rajta, ha már lennének prototípusok.

  • gliskard

    senior tag

    válasz DraXoN #18 üzenetére

    Ha van/lesz jobb, akkor sem evidens az áttérés. Komoly gazdasági hatás kellene hozzá
    pl. usa-kína viszály miatt jobban nyomja kína a hw függetlenítést. Ennek része az x86 és az ARM termékektől és liceszenktől függetlenedés is amiből kinőhet egy saját platform – van 1.3 milliárd user ami már elég nagy szám...

    Cégek esetében csak SW szinten váltani egy új platformra valószínűleg túl nagy effort lenne még akkor is, ha egy szimpla újrafordítás kéne, akkor is ott a többi járulékos folyamat – tesztelés, bevezetés. Google, Amazon, stb esetében a gazdasági érdek és hason miatt mennek bele platform váltásokba illetve a saját fejlesztésébe.

    Otthoni felhasználók esetében az Apple kétszer ezt megugrotta (k68–>PPC–>x86). Az MS Windows esetében sem lenne kivitelezhetetlen, bár lényegesen nehezebb és problémásabb a feladat. Valószínűleg ezért sem tolja nagyon az MS az egészet és inkább az emulációt erőlteti (ARM).

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák