- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Samsung Galaxy Tab S10 Ultra - más dimenzió
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Canon EOS DSLR topic
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
- Forrmell.enn
- Vélemény: nem úgy tűnik, de Lip-Bu Tan most menti meg az Intelt
- AMD Navi Radeon™ RX 5xxx sorozat
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Hobby elektronika
Új hozzászólás Aktív témák
-
Vladi
nagyúr
Nos:
Mi a magyarázata annak, hogy hiányzik a grafikus felület nélküli multitask, multiuser futási szint, ami alapértelmezett a legtöbb disztribúcióban? Értsd: init 3.
Másik:
Hová menti el, és honnan tölti be alapértelmezetten a tűzfal szabályokat?
Ha ezekre válaszolsz, egészen sokáig hálás leszek. -
bambano
titán
válasz
VaniliásRönk #218 üzenetére
TeX
-
VaniliásRönk
nagyúr
Nem mondtam hogy nincs benne bug (valamelyik régebbi verzió már a telepítésnél elszállt ha módosítani akartam az időzónát...), viszont nem nagyon ismerek olyan programot ami hibamentes, talán mert nem létezik.
Szerk.: Sőt, rémlik mintha az egyikből a leállítás gomb is kimaradt volna, terminálban halt +kapcsolókkal kellett leállítanom a rendszert.
-
bambano
titán
válasz
VaniliásRönk #196 üzenetére
A probléma többrétű:
1. bugos a buguntu: engem nem érdekel, nem használom, próbálom kerülni
2. nem nézik ki belőlem, hogyha lebuguntuzom, van szakmai indoklás is a tarsolyban. ez ellen nem ártana tenni valamit. -
Dave™
nagyúr
meglesz, de csak holnap fogok tudni, mert az asztali gépen műxik így a dolog. Momentán notiról írok, ezen valamiért nincs ilyen boot menü.
Szerk: volt egy sanda gyanúm, hogy hogyan kell, és beigazolódott: bekapcs után míg tölt a grub nyomni kell egy esc-et, és feljönnek az opciók. Most próbáltam ki. Merre is van a menu.lst? Mert akkor küldöm most.
-
Dave™
nagyúr
válasz
VaniliásRönk #201 üzenetére
pedig de, én vagyok rá az élő példa
Pont a hivatkozott ati driver telepítésénél. De ha recovery módban indítom, egy sorral helyre tudom rakni, google a barátom. Tehát Vladi, lehet parancssoros felülettel indítani.
-
-
sghc_toma
senior tag
válasz
VaniliásRönk #207 üzenetére
általában nem olyan céllal próbálnak bejutni hozzád, hogy adatokat szerezzenek rólad... zombigépgyártás a cél..
-
Vladi
nagyúr
válasz
VaniliásRönk #201 üzenetére
" Ha elszáll az X akkor egy átlagfelhasználó nem fogja helyrerakni reinstall nélkül..."
Na erről is elvitatkozhatnánk egy ideig. Minden esetre ez nem válasz a kérdésemre...
Egyébként láttál Te már tűzfal logot?
A támadások 99,9%-át nem humánok követik el, hanem programok.
-
VaniliásRönk
nagyúr
Folytatva: Pontosan azért nem használnám, mert az ilyen direkt támadásoknak nem az egyéni felhasználók a célpontjai (sok meló, kevés haszon), hanem azok a rendszerek, amikben sok ilyen adatot tárolnak. Pár éve egy angol webáruház adatbázisát törték fel, aztán ki akartak zsarolni egy csinos összeget, hogy vissszaadják az adatokat, arra már nem emlékszem hogy mi lett a vége, a lényeg hogy nem nagyon szórakoznak azzal hogy vaktában lövöldözzenek.
-
tusi74
őstag
válasz
VaniliásRönk #203 üzenetére
Elég annyi, hogy vásárolsz valahol a dombornyomott kártyáddal, és csak bepötyögöd az adatlap rovataiba az adatokat. És ha a géped megtámadják, lehet épp a bankkártyád esik áldozatul. Másrészt nem mindenkinek van ERSTE netbankja.
Pl. a Raiffeisené sima felh. név jelszó páros.
-
VaniliásRönk
nagyúr
Az Erste Netbankhoz pl. SMS-ben küldött kód is kell, kizárt hogy rajtam kívül bárki bejusson.
Egyébként is hatékonyabb a butaságot kihasználni, mint software-ekkel ügyeskedni, egy szépen megfogalmazott levél és/vagy egy hamis honlap elég a felhasználók többségének megtévesztéséhez, valamelyik skandináv országban nemrég milliárdokat nyúltak le ilyen módszerrel...#204: Egyrészt nincs dombornyomott kártyám, másrészt ha lenne se sűrűn használnám.
(gyk. soha)
-
tusi74
őstag
válasz
VaniliásRönk #201 üzenetére
Pl. netbank jelszó megszerzésre irányuló próbálkozások, bankkártya adatok megszerzése.
-
Vladi
nagyúr
válasz
VaniliásRönk #198 üzenetére
"Minek? Hol kell az egy átlagfelhasználónak?"
Ott, ahol elszállt a grafikus felület. Pl: fglrx
Megasztán az összes többi kezdőknek szánt disztróban van. Egyébként kb 5kb-os dologról beszélek. Nézd meg a /etc/rc3.d könyvtárat."Még sose vettem hasznát semmiféle tűzfalnak, hozzáértés híján be sem tudom állítani rendesen. "
Nekem már kellett volna. Játszhattam a shorewallal vagy a guaddoggal. Pedgi csak 2 sort kellett volna beírnom egy konfig fájlban. De melyikbe?
"Home user egyébként sem célpontja olyan tipusu támadásoknak, amik ellen tűzfal kell."
Hogymondod?
Megsúgom ubuntuban is van.
-
tusi74
őstag
válasz
VaniliásRönk #198 üzenetére
"Home user egyébként sem célpontja olyan tipusu támadásoknak, amik ellen tűzfal kell."
Ezzel azért vitatkoznék.
-
VaniliásRönk
nagyúr
"- miért nincs alapból grafikus felület nélküli futási szint?"
Minek? Hol kell az egy átlagfelhasználónak?
- hol a tűzfal config fájl?
Még sose vettem hasznát semmiféle tűzfalnak, hozzáértés híján be sem tudom állítani rendesen. Home user egyébként sem célpontja olyan tipusu támadásoknak, amik ellen tűzfal kell.
-
Vladi
nagyúr
(#194) bambano:
Ha megengeded ideteszem az én két kedvencemet:
- miért nincs alapból grafikus felület nélküli futási szint?
- hol a tűzfal config fájl?
ezeket a mai napig nem értem. Bár lehet, hogy az én tályékozatlanságomat tükrözik...(#196) VaniliásRönk:
Fícsört minek jelenteni? Tudnak róla.
-
VaniliásRönk
nagyúr
Az Ubuntu direkt az egyszerűbb felhasználóknak készült, mint amilyen én is vagyok, akik nem tanultak Unixot, mivel nem ez a szakmájuk. Így engem a felsorolt bugok közül max. az ATi driver érintene, de a legutóbbi Catalyst már fel van készítve Ubuntura is.
(Pl. én élvezem hogy rendszergazdaként garázdálkodhatok, mert különben lépten nyomon be kell gépelnem a rendszergazda jelszavát, ha egy sz@r program (vagy a saját hülyeségem) miatt elszáll a rendszer, az az én bajom.)
Fikázás helyett meg lehetne jelezni a fejlesztőknek, hogy mi hogy lenne jobb, persze nem olyan stílusban, hogy csináljátok úgy ahogy a Debianban van, mert az ilyen beszólásokkal tele lehet a hócipőjük.
A kevésbbé fontos apró programok, amiknek azért igencsak fájó tud lenni a hiánya, csak akkor készülnek majd el Linuxra is, ha népszerű lesz, tehát nem hülyeség ebbe fektetni az energiát, amint jelentős szereplő lesz a Linux, neked is könnyebb lesz az életed. -
tusi74
őstag
Ez a sudo nekem is feltűnt. Amikor először feltettem, az első észrevételem az volt, hogy nem lehet átváltani root felhasználóra, hanem mindig sudo-zni kell. Anno mikor ZH-ztunk Linux parancsokból a sudo-nak teljesen más funkciója volt. Ha nem akartunk mindig ki be lépgetni rootból/ba, akkor pár dolgot meg lehetett vele csinálni rendszergazdaként. itt az Ubuntuban meg kiírod, hogy sudo, és már azt csinálasz amit akarsz. Gyakorlatilag bármit.
Én egyébként nem akartalak megbántani, de különböző fórumokon én is látom, hogy aki Ubuntuzik, azt a vérbeli Linuxosok nem tekintik egyenrangú partnernek. Viszont az is tény, hogy az Ubuntusok nagy része Windows-ból érkezett.
Egyébként az ELTE-n meg 2004. táján az UHU-t nyomták, nekem meg az egyáltalán nem tetszik.
-
bambano
titán
válasz
VaniliásRönk #192 üzenetére
Neked is és a #193-as hsz-re is:
Azért ez erősen pejoratív, hogy az igazi linuxosok a népszerűsége miatt fikáznák. El sem tudod képzelni, hogy esetleg egy igazi linuxosnak volt a kezében és talált benne hibát?
Például:
- a sudo használata minden épelméjű dologgal szembemegy a buguntuban
- a qemu csomagjához nincs kqemu modul, ergo a gyári kernelt nem lehet használni bizonyos feladatokra
- a cifs modulja hulladék, nem képes normálisan umountolni a cifs köteteket
- ati-hoz való gyári drivert felrakni rá 3x akkora rémálom, mint más linuxokra.
- a gyári kernelének a minősége egyébként is vitatható, olyan kernelverzióból gyártották, ami nem feltétlenül szerencsés.Ezeket a tapasztalatokat a következőképpen szereztem: több emberrel dolgozom egy szobában, a nagy többség xp-zik, ketten buguntuznak, én egyedül debianozom. Csak nekem nincs bajom rendszerszinten az egésszel, a buguntusoknak is van kisebb-nagyobb baja, az xp-sek azzal küzdenek, hogy azon programok windowsos verziója, amikre szükségük lenne, hulladék.
Az a szerencsétlen debian meg csak működik. Nem mondom, hogy triviális volt feltenni a gépemre, mert annyira új alaplap, hogy még gyakorlatilag semmi nem támogatja, de végül feltettem és működik.
Úgyhogy lehet, hogy fikázom a buguntut, de nézd ki belőlem, hogy szakmailag is alá tudom támasztani.
A népszerűsége meg engem továbbra sem érdekel. Az érdekelne, hogy a napi munkám egy jelentős része ne azzal teljen, hogy olyan bugokat nyomozok, ami debianban nincs, ergó népszerűséghajhászásból feltelepített hulladék nekem többletmunkát okoz.
-
tusi74
őstag
válasz
VaniliásRönk #192 üzenetére
Ja ja.
Egy igazi Linuxosnak csak az a jó, ha sokat lehet vele szívni, és sokat kell pötyögni hozzá, hogy menjen. A készen kapott klikkelgetős op-rendszer pont a Linux-feelinget veszi el tőlük.
-
Dave™
nagyúr
válasz
VaniliásRönk #189 üzenetére
Mint írtam: nem megy egyik pillanatról a másikra. Folyamatosan fejlesztik, méghozzá egész jó tempóban. Használati értéke pedig most is van, nem is kevés.
-
Dave™
nagyúr
válasz
VaniliásRönk #181 üzenetére
Az ubuntu pont erről szól: linux for human beings
Messze a legegyszerűbben használható disztribúció a nem linuxon szocializálódottak számára. A power userek valószínűleg nem az ubuntut fogják választani, és jól is van ez így. Ha nincs ez az új szemléletmód, én sem váltok. A mac osx ugye nem mai gyerek, meg egy elég komoly cég fejlesztőcsapata áll mögötte, ráadásul a hardware is elég kötött. Ezért az egyszerűség. Ubuntu is ebbe az irányba megy, bár egy éve még xorg -ban kellett turkálni a felbontás átállítása végett, ma már szépen megy gui-ról. Ez sokak számára nevetségesnek tűnhet, de valahol el kell kezdeni. És rohamos mértékben fejlődik. Ebben pedig nem kis szerepe van az ubuntunak, ami igen rövid idő alatt igen ismert és népszerű lett. Ha így folytatódik, egyre több ember számára kínál valós és ingyenes alternatívát a windows-al szemben, ami nagyon nem elhanyagolható tény.
-
bambano
titán
válasz
DarkByte #184 üzenetére
Na az ilyen "novell részére szabadon megtekinthető" dolgok a nagy mocsokságok, mert ha valaki belenéz, többet nem nyúlhat a mono-hoz.
Más kérdés, hogy mintha azt hallottam volna, hogy open source lesz a .net, de ezügyben nem vagyok biztos.Egyébként pedig az kevés, hogy valami .net kompatibilis. Ahhoz, hogy nagyvállalati cucc legyen belőle, még kell egy halom egyéb dolog is hozzá.
-
tusi74
őstag
válasz
VaniliásRönk #183 üzenetére
Elhiszem, mert én pedig megélhetésre nem tudom használni. Ergo, ha olyan munka van, hogy win specifikus, vissza boot win. De én a munkám kívül csak netezek, +Skype. A hang már egész tiszta. Miután azt is megbuheráltam. Netezni sokkal gyorsabb, másra én sem nagyon tudom használni. De a következőt vettem észre magamon. MInden nap hiányzik, ha aznap nem Ubuntuztam. Hiányoznak az effektek.
De pl. a CIB netbank a WIN után itt maga az álom. Azt ezentúl is Ubuntu alatt fogom használni. Össze sem hasonlítható.
Bocsi, P.M. valszeg holnap megy, egy kicsit ma elfáradtam.
-
DarkByte
addikt
A majdnemet úgy értettem hogy majdnem teljesen .NET 3.0 kompatibilis, de a .NET 2.0-val és az 1.1-el már tökéletesen. Márpedig ezekkel már bőven mindent meg lehet oldani asztali alkalmazások terén szerintem. Arról nem is beszélve hogy úgy tudom a .NET forráskódja szabadon megtekinthető a Novell részére (talán másoknak is), szóval nincs akadálya az esetleges tökéletesítések elvégzésének. De nem akarok én sem hitvitát, én csak leírtam a véleményem.
-
VaniliásRönk
nagyúr
válasz
VaniliásRönk #181 üzenetére
Bár ez lehet hogy nem jött át a fikázáson.
Mindenesetre gyors Java programot még nem láttam.
tusi74: Nekem viszonylag sok áldozatot kell majd hoznom így is. Oda a dinamikus tuning, a DX9-es grafika (a Wine egyelőre csak DX8-nál tart), az aMSN sem teljesértékű, a tunerem távirányítója sem fog működni (ha hangot is akarok vele go to terminal
), lehet hogy ez nyafogásnak tűnik, de én főleg ezekre használom a gépet.
-
tusi74
őstag
válasz
VaniliásRönk #181 üzenetére
Na akkor már a CIB netbanknál kezdhetsz ideges lenni. Az pl. Ubuntu+Firefox párosítással egészen megtáltosodik. Egyik ok, hogy az előbb újabb 10 GB helyet szabadítottam fel az Ubuntunak. Minden nap egy-egy tyúklépéssel többet töltök Ubuntu alatt, ma mióta hazajöttem, csak a Linux megy. Igyekszem minél több feladatot belőni még a hétvégén, hogy hétfőtől az OCR, és egy másik Win spéci programon kívül be sekkljen boot-olni a WIN-t. A gyorsaság minden más nyavalygásomért kárpótol.
-
VaniliásRönk
nagyúr
Eszem ágában sincs kereszteshadjáratot indítani a Linux ellen, viszont bosszant, hogy a linuxosok jelentős része szándékosan degradál Next,next,finish kérdéssé fontos kényelmi funkciókat, nehogy elterjedjen az OS, sajnos egy viszonylag zárt közösség épült köré, akiknek kimondottan tetszik, hogy küzdeni kell a rendszerrel. (ne hozd fel az x kattintásos telepítést, én nem csak bekapcsolom a gépet, szeretem elég alaposan az igényeimhez igazítani, a turkálástól sem riadok vissza alkalmanként, de Windows alatt erre általában nem kényszerülök rá, Linux alatt viszont legtöbbször jön a terminál meg a szövegszerkesztő...) A MAC OS is Unix alapú, mégis használható, stabil és népszerű is, nem a rendszerrel van a baj...
Én felhasználói szempontból neveztem lassúnak a Java-t, részleteiben nem ismerem, viszont mikor meglátom az ikont a tálcán már ideges vagyok, mert tudom hogy egy lassú, erőforráspazarló szemét fog futni a gépen, még egy erős konfigon is érezni, hogy késleltetve reagálnak a parancsokra a programok. Nem érdekel, hogy mit lehetne kihozni belőle, az érdekel amit ki is hoznak, az pedig szánalmas.
-
bambano
titán
válasz
VaniliásRönk #173 üzenetére
Mit értessz azon, hogy lassú a jáva? sok olyan teszt van, ahol a jáva gyorsabb, mint a fordított c++ kód. Ez miért lassú?
-
bambano
titán
A font kérdésnek egy oka van: sok minden szabvány nem szabad felhasználású és a fontkészletek általában mocskos sokba kerülnek.
Ergo ezeket az ms nem adta ki ingyen. Megvenni meg nem tudjuk.Régebben olyan se volt az msnél, hogy minden applikációban ugyanaz a keresés gomb, mostanában nem tudom, nem használok semmi ms cuccot.
-
bambano
titán
válasz
DarkByte #171 üzenetére
Az üzleti szféra nem ismeri a "majdnem" szót. Vagy rendesen kompatibilis, vagy sehogyse. Én nem akarok véleményt mondani a .net-ről, de azt hiszem, hogy windows oprendszeren a .net mindig jobb lesz, mint linuxon a mono.
A hitvita akkor robbanna ki, ha a windowsos .net-et hasonlítanánk a linuxos jávával, de azt most hagyjukMajdnem kompatibilis rendszerben nem lehet könyvelő szoftvert írni.
-
bambano
titán
válasz
VaniliásRönk #170 üzenetére
Nem az a fő, hogy a linux megmarad-e a hozzám hasonlók játékszerének, hanem az a fő kérdés: hányan fognak neki túlzott reményekkel és hányan pattannak le róla első körben. Majd ezek közül hányan fognak acsarkodó hsz-eket irogatni mindenféle fórumokba.
Ha tudnád, mennyi ilyen van... Inkább maradjon elégedett windows user, mint legyen linux elleni háború élharcosa.
-
tusi74
őstag
válasz
VaniliásRönk #173 üzenetére
"Ez mondjuk nem érdem, a Java-nál lassabb hulladékot létrehozni nehéz feladat lenne még M$-éknak is."
Ezért nem értem, hogy a CIB bank, miért ragaszkodik a java appletes netbankhoz. Operával, Safarival nem megy, fagy, kiléptet. És amikor ezt felvetettem a technikai ügyfélszolgálaton, azt mondták, hogy mert ez a legbiztonságosabb. Hmmm.
-
tusi74
őstag
válasz
VaniliásRönk #173 üzenetére
A "megoldást" persze megírom az este folyamán, de az nem megoldás, hanem olyan játszadozás a beállításokkal, hogy már nincsenek "látható lyukak" az Index oldalán a betűkben, a port.hu nem olyan apró, hogy kifolyik a szemem. Azért a a nyomdász haverom tegnap azt mondta, ritka csúnya betűk. Mondta ezt azután, hogy előző nap 4 napig állítgattam. Mondtan neki köszi
-
VaniliásRönk
nagyúr
Van megoldás a gány betükre? Megírnád PM-ben, vagy küldenél linket? Ha vége a vizsgaidőszaknak gyalulom az XP-t, megpróbálok áttérni Linuxra, már rendesen futnak a Source-os játékok Wine-nal.
DarkByte: "A Java-t azért nem tartom jó összehasonlítási alapnak mert a .NET gyorsabbnak ... tűnik." Ez mondjuk nem érdem, a Java-nál lassabb hulladékot létrehozni nehéz feladat lenne még M$-éknak is.
-
tusi74
őstag
válasz
VaniliásRönk #170 üzenetére
Ugyanez az érzésem. Vannak a vérbeli Linuxosok, meg a Linux felé kacsintgatós Windows-osok, illetve akinek van a WIn és kész. Namármost vérbeli Linuxos egyáltalán nem örülne ha túlzottan "hígulna" a felhasználótábor.
Viszont én napról napra egyre jobban lakom be atz Ubimat. Most is arról írok. Nem várok többet, mint amit nyújtani tud, ezért mostmár nincs csalódás. Nem ezen fogom az év melóját megcsinálni, de ha reggel csak 5 percem van elolvasni a leveleimet, akkor ezt bootolom be, mert gyorsabban célba érek. Ugyanúgy, az esti kikapcsolódáshoz, fórumozáshoz tökéletes, sőt sokkal gyorsabb, mint Win alatt. Alapjában netezni jobb Linuxon.
A más rendszer kérdése. Attól, hogy valami más rendszer, attól még az a más rendszer lehet igényes. Tehát az szerintem nem rendszerfüggő, hogy a képernyőn a betűk szépek legyenek, mégpedig alapból. Már annyi mindent megoldottak, ez a font-kérdés pedig valahogy mostohagyerek. Mondjuk mostmár beállítgattam, hogy nagyjából elviselhető, de még mindig nem tökéletes. Viszont nálam nagyon fontos a kűlcsín, nemhiába nőnemű vagyok. Én nem a kernelt fogom először nézni, hanem szépek-e a képek, milyenek a skinek, szépek-e a betűk stb.
Viszont ez a görgővel forgatott ablak, nagyon ott van. Ilyen az M$-nél nincs!!!
-
DarkByte
addikt
Ezt a sosem lesz tisztességes .NET támogatás dolgot kifejthetnéd, mert kíváncsi volnék hogyan érted. Nem folytam ugyan még bele, de a Mono honlapját elnézve igen tisztességesen lefedték már ami kell, már majdnem .NET 3.0 kompatibilis is a runtime, ami szerintem nagyon gyors reagálást jelent.
Programokban nem szerverszoftverek terén gondolom én sem erősnek a .NET-et, bár tegyük hozzá hogy ott az ASP.NET amivel én már pénzt is kerestem, és előtte bármennyire PHP+MySQL párti voltam hogy abban tanulok meg rendesen kódolni, az ASP.NET a komponenseivel, codebehind fájljaival, stb. azért nem rossz koncepció, bár ebben is mint mindenben vannak csapdák és hiányosságok.
Az igazi erejét a Mono-nak szerintem az üzleti szférában lehet majd legelőször megérezni, a mindenféle könyvelő programok és célszoftverek terén, ahol kifejezetten előnyös szerintem ha egyszerre több platformon is fut a dolog. (elég csak megnézni a Mono success stories oldalait). A Java-t azért nem tartom jó összehasonlítási alapnak mert a .NET gyorsabbnak és valamivel gépközelibbnek is tűnik. És most ezt mindenféle MS elfogultság nélkül mondom. A RAD fejlesztői környezeteket nem hozhatom fel hiszen java-n pl. a NetBeans is kiváló és ugyanakkor ingyenes, de hozzám a Visual Studio közelebb áll mint korábbi Delphi programozóhoz. A linux-os, java-s layout-ok nekem furák néha; bár biztosan meg lehet abban is tanulni gondolkodni. Igazad van hogy fejlesztéshez még mindig Visual Studio kell, de ezt nem is a végfelhasználónak kell megvenni, és ez ezért nem akadály. A hobbi programozóknak pedig ott a MonoDevelop ami szépen fejlődik, lassacskán megkapja a Windows-os SharpDevelop minden funckióját.
Hozzátartozik a dologhoz hogy nagyon bejön a .NET és a C#.. majd kiderül hogy jó írányba tapogatózok-e, de én is szívesen használnék linux-ot ha nem kellene mindig néhány kedvenc progim miatt visszamászni windows-ra.
-
bambano
titán
válasz
DarkByte #167 üzenetére
Sose lesz tisztességes .net támogatás linuxon. Aki beleöli a pénzt egy j# vagy c# és .net fejlesztői környezetbe, az már nem fog pár ezer forintot sajnálni egy win alapú szerverszoftverre. Ergo az a jóslatom, a .net meg a mono még azelőtt ki fog halni linuxon, mielőtt elterjedne. Jól is van ez így.
Akkor már jáva. Az legalább üzemeltetési szempontból tisztességesen össze van rakva, van referenciája, van rendes működő példa rá. Üzemeltetési szempontból nézve abszolút irreleváns, hogy a c#-ban esetleg pár dolgot jobban csináltak, mint a jávában.
Ja, amíg a linuxokon nem látsz designed for egyszerű júzer logót, addig nincs is baj azzal, hogy az egyszerű júzer inkább windowsozik
A via-t pedig szeressük
-
bambano
titán
Azt kellene látni, hogy amikor áttérsz linuxra, akkor nem egy linux kernelt használó windowsod lesz, amiben minden nagyjából ugyanúgy van, mint a windowsban, csak más a rendszermag, hanem egy teljesen más rendszert kapsz, amiben nagyjából minden másképp van. Ha ezt a változást nem akarod elfogadni, maradj windowsos.
-
DarkByte
addikt
A kernel fordításról csak annyit hogy igazából sosem foglalkoztam mélyebben linux-al, de most szereztem egy kisebb VIA gépet magamnak amire linux-ot fogok telepíteni és internet átjáró lesz belőle. És képzeld, kernel-t fordítottam. Kb. 2-3 óra szórakozással és egy igen jó ebook segítségével. Ja hogy nem lett a legjobb. Kit érdekel, olyan sikerélményem volt hogy csak na.
Neten szerintem mindent meg lehet találni hozzá, csak kellően kitartóan kell keresni.. amit pedig nem, arra vannak segítőkész emberek, például itt a PH!n.
A kernel fordítás konfigurálása is megy képzeld akár grafikus felületen, de még ha csak az én esetemet nézzük (Debian Netinst iso-val szórakozom) konzolos "grafikus" felülete is van. Álmomban nem gondoltam volna hogy ez ennyire "felhasználóbarát". Pedig mondom, eddig a legkomolyabb linux-os dolog amit csináltam az egy ATI driver felpakolása volt, egyébként én is több CDs és DVDs disztrókkal próbálkoztam. (Ja és én is Windows-t használok már 7-8 éve) Arra rájöttem hogy ha a gyökerétől közelítem meg a dolgot az nekem világosabbá teszi a linux-ot.. így mivel most saját minirendszert szeretnék, nekifogtam bootfloppy howto-k alapján próbálkozni felépíteni egyet komponenseiből. Tök poén hogy kezd világosabbá válni a dolog.. nade aki alapból elutasítja az egészet, annak lehet regélni, lehet mondani bármit is.
Hogy a másik irányból is megközelítsem a dolgot: A linux-al a legnagyobb gond az amit már írtak itt páran.. a szoftverellátottság. Amíg egy bolti polcról leemelt szoftvernél vagy hardware-nél a "Designed for Windows" emblémát látod, addig az egyszerű user-nek meg sem fog fordulni a fejében a linux-al szórakozás. Tudom van egy rakás opensource alternatíva.. de ha teszem azt a felhasználónak pont ugyanazon gyártó szoftvere kellene (csak max. linux-hoz igazított változat felelne meg neki) akkor muszály Windows-on dolgozni.
Vegyünk egy példát: mobilnetet próbáltam felerölködni a napokban linux-ra, azóta már sikerült. Ráment 1 napom.. mindugyanez windows alatt a rádugom és megy egyszerűségével működik 1 percen belül. Sajnos a kisebb gyártók nem engedhetik meg maguknak hogy egy 1% alatti OS-re is pénzt ölve driver-eket írjanak (egyébként ez a százalék szám nekem is elég fura, gondoljunk csak bele hogy a webszerverek mekkor arányán fut linux).
Gondolkodni szoktam rajta, mi lehet az a killer cucc, ami előtérbe emelheti a Linux-ot, és szerintem ez a a Mono és a .NET lesz. A Mono már most is tudja azt amit egyéb Windows emulátorok csak próbálnak elérni: újrafordítás nélkül működnek a natív .NET progi linux alatt. És ez nagy szó. A .NET-ben pedig van jövő, főleg ha az MS támogatja, nem hiába keresnek ilyen fejlesztőket mindenütt. A Mono-val pedig gyakorlatilag null erőfeszítésből megoldható hogy lehessen más oprendszer alatt is használni.
Sokan említik itt hogy a játékfejlesztők is egyre elkötelezetebbek a többplatformos jelenlét mellett; az MS Office formátumát is hamarosan megnyitják, az újabb formátumok már most is teljesen nyitottak. Így talán szerintem a legnagyobb akadály, vagyis az átjárhatóság szépen lassan elkezd eltűnni.
-
Dave™
nagyúr
Akartam is mondani, csak valamiért kimaradt, hogy mic boost-al szép a skype hangja. Telepítés után nekem is furcsa volt (leginkább nagyon halk), mic boost helyre rakta. Betűket meg be lehet állítani elég rendesen élsimítás és hinting ügyileg. Utána messzemenően szebbek lesznek mint az ablakosban
Nem árt telepíteni a msttcorefonts-ot synapticból! Utána asszem rá is kérdez a beállításokra. Üdv.
-
Brutforsz
senior tag
Javaslom, látogass el a Firefox beállításaihoz, s ott a Tartalom > Betűk és színek > Haladó helyen állítsd be az általad preferált betűtípusokat, s ami fontos, vedd ki az alapértelmezetten benyomott pipát Az oldalak a saját maguk által kiválasztott betűtípusokat használhatják a fent megadottak helyett opció elől.
Ezzel a módszerrel - noha az eltérő fontok miatt nem pontosan olyannak fogod látni a weboldalakat, amilyennek alkotóik megálmodták - szép és nem mellékesen a személyes igényekhez igazodó megjelenítést lehet elérni. -
tusi74
őstag
Képzeljétek, megy a hang, az Ubin megint! Ne kérdezzétek, hogy, hogy mert csak egérrel kattingattam, és lenémítottam a microfont, és beindult a hang. Viszont le van némítva a mikrofon, és a mic boost be van kapcsolva, és tiszta a Skype. Na ez miért van, de nem is nagyon izgat, csak jó lett. Alakul ez! Fúúú, most de örülök. Még a betűket kell megszépíteni, és tök jó netezős gépet csinálok.
-
tusi74
őstag
Hát, ha hw hiba, akkor maradok a Vistánál, mert az XP óta nekem ugyanezen a vason egy db kékhalál nem volt, sem az XP-n, sem a Vistán. Itt meg belefagy olyanba, hogy a hangbeállításoknál más hangeszközt akarok kiválasztani egérrel. Úgysincsenek még rá jó grafikai és egyéb professzionálisabb programok, én meg nem fogok wine-nal szenvedni, hogy ugyanazokat a progikat futassam Linuxon döcögve, ami alapban Win-re íródott. Ha már kifizettem azt a halom pénzt szoftverre, akkor gyorsan, stabilan menjen.
A másik 2 hetes bajom. Már 1022 féleképpen beállítottam a képernyőt, már letöltöttem az MS fontokat, de betűk nem szépek a weboldalakon. Szaggatottak, nem élesek.
Valahogy és ezt tényleg nem fikázásnak szánom, nekem egyelőre még mindig nem nyújtja azt a kényelmet, mint a win. Én elhiszem, hogy atom jó rendszert lehet belőle faragni, de én készen szeretném kapni a WIN-t magasan verő rendszert.
-
bambano
titán
-
tusi74
őstag
"Debiánban tudom, hova kell ütni, windowsban nem és nem is akarom rászánni az energiát, hogy megtudjam."
Ez tök jó mondat.
Ugyanezt fordítva érzem. Windowsban tudom, hova kell ütni, Ubuntuban nem és nem is akarom rászánni az energiát, hogy megtudjam. Egyszerűen nincs energiám arra, hogy napokig azzal foglalkozzak hova tűnt a hang.
Ezek a durva fagyásokat sem értem, hogy még a processz-t sem lehet kilőni, mert még a bill sem megy.
-
bambano
titán
1. én szoktam buguntuzni
2. a buguntu, a redhat és a suse már régen elérte a fizetős sw szintjét. má$ oprendszerekben is vannak akkora marhaságok, mint a buguntuban.Én pl. vms-en, dos/360-on meg ilyeneken nőttem fel. Én ha összefutok egy windows buggal (van bőven), csak nézek bambán (upsz, a nikkem
) ugyanez ha összefutok egy debianos problémával, kapom a kalapácsot és oda ütök, ahova kell. Debiánban tudom, hova kell ütni, windowsban nem és nem is akarom rászánni az energiát, hogy megtudjam.
-
tusi74
őstag
válasz
Protezis #157 üzenetére
Mert szeretnék több lábon állni. Igaz baromi sok pénzem áll a Win-es rendszeremben, meg elégedett is vagyok, de annyira sok helyen olvasom, hogy az Ubuntu már elérte bármely fizetős op. rendszer szintjét, hogy gondoltam kipróbálom. Átállni eszem ágában sincs, hiszen profi alkalmazások nincsenek.
Inkább csak tesztelem, hogy hol tart. Most még elég alapszinten. A szervereknél más a helyzet, ott szerintem már nagyon szuper. De desktopként még igazi olcsó húsnak híg a leve.
-
Protezis
őstag
Egy valamit nem ertek. Ha van egy beallitott Windowsod, es meg vagy vele elegedve, akkor miert akarsz megis atallni linuxra? De tovabbmegyek. Ha igazan at akarnal allni, akkor a problemak megoldasan dolgoznal, nem pedig azon, hogy teleirogasd a forumot a "szar az Ubuntu" mondatokkal.
Ha nem tetszik, torold le. Nem kenyszerit senki ra, hogy hasznald (vagy igen?). -
tusi74
őstag
válasz
Protezis #155 üzenetére
Telepítés után ment a hang. Tehát nem én konfigoltam. 2 hét alatt eltűnt. Csak úgy magától.
A másik, hogy hihetetlen sokat fagy. De teljesen, tehát még a bill sem megy. Igaz, valaki az Ubuntu-t itt a PH!-n buguntu-nak hívja, hát van benne valami.Semmit nem csináltam. Nem is telepítettem semmit. Egyelőre netezésen kívül semmire nem tudom használni. Nincs OCR, nincs profi képmanipuláló (a GIMP nem az), ergo munkára nem tudom. Marad a klikkelgetés a neten. Hardverhiba tuti nincs, mert Win alatt kiváló. Viszont írdd be a gugliba, hogy "nincs hang, Ubuntu", és nézd meg mennyi találatot ad ki. Tegnap kiderült nem vagyok ezzel a problémával egyedül.
-
Protezis
őstag
"Ubuntui 7.10 kb. 2 hete fent egy 10 GB-s partíción 2 GB swap-pal. Az eljén ment minden rendesen, eltelt 2 hét! (nem év), már nincs hang, egyáltalán, pedig telepítéskor volt.
Tegnap sima Firefox-s böngészés, és úgy lefagyott, kb. 16 órától éjfélig számoltam, 6x, hogy az egér nem mozdult, a bill nem reagált még a num lock nyomgatásra sem. Szóval totál. Egy sima böngészéstől.Mintha a win95-98-ban lennénk."Vagy valami olyan dolgot csinaltal root joggal, amit nem szabadott volna, vagy hardverhiba.
Hidd el, nem egy ember dolgozik linux desktopon. Az pedig, hogy nem tudod telepites utan konfiguralni, nem rohato fel az Ubuntu hibajanak. XP alatt megtanultad es magad vegzed a rendszerszintu muveleteket (pl. tudsz drivert telepiteni). Linux alatt is valakinek meg kell ezeket tennie. Vagy megtanulod, vagy megfizetsz egy hozzaertot, vagy hasznalod tovabb a Windowst.
Hiszem, hogy a hozzaszolasomban a linux es Ubuntu szavak atirhatok Windowsra, a Windows es XP szavak pedig atirhatok linuxra, bsd-re, akarmi masra.
-
DraXoN
addikt
Nekem most csak ez jutott az esezmbe:
OS airlines
Avagy ha az operációs rendszerek repülőgéptársaságok lennének.Mac Airlines
"Minden utaskísérő, kapitány, csomagkezelő és jegykezelő ugyanúgy néz ki és ugyanazt csinálja. Akármit kérdezel, udvariasan de határozottan elmondják, hogy a választ nem szükséges tudnod és minden meg lesz csinálva helyetted, szóval kuss!"Air DOS
"Mindenki löki a repülőt, míg el nem kezdi a repülést. Ekkor felugrálnak rá és utaznak míg meg nem áll. Ezután újra leugrálnak és ismét meglökik a repülőt."Windows Air
"A repülőtér és a terminál gyönyörű. Barátságos utaskísérők, könnyű és zökkenőmentes csomagkezelés. Problémamentes és sima felszállás. Tíz perc gyönyörű repülés után a repülő mindenféle előzetes jel nélkül felrobban a levegőben."Linux Air
A többi repülőtársaság elégedetlen ügyfelei megalapítják saját légitársaságukat. Maguk építik a repülőt, a repteret, a kifutót maguk betonozzák. Csak annyi pénzt kérnek, amennyi a jegyek nyomtatási költsége, de akár otthon is nyomtathatsz magadnak jegyet. Amikor felszállsz a gépre, kapsz egy ülést, négy csavart és egy másolatot a "seat-HOWTO.html"-ről. Miután elhelyezkedsz az ülésben, a repülő időben megérkezik, az utazás pedig roppant kényelmes. Amikor más légitársaságok ügyfeleinek beszélsz a tapasztalataidról, csupán annyit bírnak kérdezni: "Mit is kellett az üléssel csinálnod?" -
tusi74
őstag
Ez az Ubuntu pl. arra is jó, hogy az ember egy kicsit nosztalgiázzon. Nekem van egy jól belőtt Vistám, csak legálisan megvett progikkal, de már az XP is olyan volt. XP/Vista évek óta nem fagyott le, nem lassul, igaz, teszek is érte. Nem telepítgetek rá minden sz@rt, karbantartom stb. De nem is ezt akarom fényezni, hanem egy teljesen személyes tapasztalatot leírni.
Ubuntui 7.10 kb. 2 hete fent egy 10 GB-s partíción 2 GB swap-pal. Az eljén ment minden rendesen, eltelt 2 hét! (nem év), már nincs hang, egyáltalán, pedig telepítéskor volt.
Tegnap sima Firefox-s böngészés, és úgy lefagyott, kb. 16 órától éjfélig számoltam, 6x, hogy az egér nem mozdult, a bill nem reagált még a num lock nyomgatásra sem. Szóval totál. Egy sima böngészéstől.Mintha a win95-98-ban lennénk.Na gondoltam, belövöm a hangot, csak jó lenne az, meg egy kicsit foglalkozok vele, hátha "okosodok". Ha az egyik opciót a hangnál legördítettem, hogy kiválasszak egy hangeszközt, kijött egy hibaüzenet, hogy valami conf fájlba nem tud valamit beírni. Ez eddig rendben is volna, van ilyen, tudomásul vettem, mondom OK, haladjunk. kijött mégegyszer, mégegyszer... Mondom "kiikszelem", a hibaüzenetet, nem megy. Na addig, addig próbálkoztam, míg megint teljes totálra fagyott. De úgy atomra.
Elindítottam parancssorból az alsamixert, ott is állítgattam, de a hang nem jött vissza.
Szóval én azt mondom, hogy jó ez az Ubuntu,. meg nagyon szép, de fő desktopként dolgozó embernek, aki nem csak 1-2 oldalas doksikat ír, hanem komplett kiadványokat szerkeszt karcsú. Meg nehogy már, csak úgy legyen rajta hang, ha nepokig buherálom.
Erről az egész Ubuntu-ról a barkácsmagazin jut eszembe. Barkácsoljunk magunknak op-rendszert. De ha valakinek se türelme ehhez, sem ideje?
Vagy aki, igazán profi desktop op-rendszerre vágyik, az ezentúl is fizesse meg? Mert a Linux szerverszinten kiváló. Az vitathatalan. De desktopként? Biztos nagyon jó lehet, ha valaki rászánja az idejét, és heggeszt magának egy jót.
Valahogy olcsó húsnak híg a leves életérzés nálam. Hangsúlyozom nálam. Lehet valakinek ez a csúcs, nálam nem.
És a poén. Anno a 7-es SUSE-től ez volt, pedig nem tegnap volt. Fel a gépre, 1-2 hétig ismerkedés vele, majd elfelejtve, mert jött egy határidős munka, amikor nem volt idő buherálni, vissza a Win-re. Aztán teltek az évek, most 2008-at írunk, és ugyanott tartunk.
Aki Linuxot akar fő desktopnak, olvasson doksikat, fórumot bújjon. Lehet eljön az idő, hogy vehetsz polcsón kocsit. Odaadják a motort, karosszériát. Rakd össze, ha valami nem megy, olvass dokumentációkat, fórumot. Aztán inkább elmész a szalonba, és veszel egy újat, összerakva. Mindig ez a példa jut eszembe, ahányszor itthon bebootolom valamelyik aktuális disztrib-et. -
bambano
titán
Egyre többször hiszi azt a linux (szerintem nagyjából mindegy, melyik kiadás), hogy ő az okosabb és majd ő kitalál mindent magától... Ha válogattad a hardvert (hogy olyat vegyél, amihez tutti jó a driver), akkor ezzel nem szokott baj lenni (de le kell mondani a testreszabásról), ha meg nem válogatott a hw, akkor lehet orbitálisakat szívni. Vagy külön meg kell tanulni, hogy a program csomagolójának milyen srófra járt az agya és hogy gondolta a testreszabást), vagy kezdheted majdnem 0-ról összerakni az egészet újra.
Egyre inkább az a járható út, hogy elfogadod, amit a kiadás tervezői kitaláltak és hagyod a francba az egyénieskedést. Engem zavar, hogy nem mindig úgy gondolom, ahogy a csomagolók és akkor baj van.
-
Dave™
nagyúr
Nem, dehogy jön, nem kell mindenkinek hegesztenie, én is csak használom
Való igaz, még beta 2 stádiumban van, és voice meg video call van aztán csókolom, de csak fog ez is fejlődni, nekem szerencsére a sima voice call elég is. A hangminőségre nekem semmi panaszom nincs, csak a kicsörgés más (mint winen), egyébként ugyanolyan tiszta. Lehet a mikrofon kezelésével vannak gondok.
-
tusi74
őstag
Nekem ott kezdődik a probléma, hogy a Win-en kiváló mikrofon hangminőség az Ubuntu-n überronda. Ergo, tuti, nem a mikrofon rossz. Már kipórbáltam, minden létező driver kombinációt Alsa stb. marad. Sőt olyan volt, hogy ment valamilyen szinten a hang, és beszélgetés közben az Ubuntu alatt elszállt a mikrofon. És az is látszik, hogy az Ubuntu-s Skype közel nem olyan tudású, mint a Win-es, ami nem a linux hibája a Skype nem támogatja normálisan a Linuxot. Persze majd most jön, hogy írjam meg magamnak, de én nem akarom. Én csak perfekt használni akarom. Nem érdekel a magja a Linuxnak, menjen tökéletesen més a buherálás minimális legyen.
-
tusi74
őstag
Tudom, hogy van, próbáltam. Bár ne tettem volna, úgy égtem velel. Próbálj felhívni egy német partnert Linuxos Skype-n. Én egyszer próbáltam, és többször sem. Nem győztem elnézést kérni. Nagyon rossz volt a hangminőség. És igen, a tudásáról nem is beszélve. És jelenleg a SkypeOut-om jócskán fel van töltve pénzzel.
Én végigpróbálgattam, mit lehet és mit nem és jelenleg látom, a határokat, és a hiányosságokat, és az előnyöket is. Láttam már 6-7 éve is. Vannak bizonyos területek, ahol jelenleg nem elég, de pl. egyszerű otthoni használatra (ahol nem igény a profi speciális területre írt szoftver kell), kiváló. Ez van. A Linux szerver szinten is kiváló. Akkor jó, ha az ember hozzáigazítja az elvárásait a lehetőségeihez. Akkor nem éri csalódás.
-
7
addikt
A Linuxos Skype nem tud annyit, mint a Windowsos... egyfajta kenyszerusegnek tunik a Linuxos port a Skype reszerol, nem is implementalnak bele mindent, ami Winen elerheto.
Amugy a parancssor nem veletlenul nepszeru - rendkivul hatekony eszkoz, foleg olyankor erezni ezt, amikor egy paranccsal el tudsz intezni olyan dolgot, amit klikkelgetessel (ha egyaltalan ugy lehetseges) hatvanyozottan tobb ido alatt tudnal elvegezni.
-
Dave™
nagyúr
kipróbálhatnád a kubuntut, ami ugyanúgy ubuntu csak gnome helyett KDE felülettel. Nekem még gyorsabb (és szebb, letisztultabb számomra), mint a gnome-os. Filekezelés is letisztult és szélsebes, gyorsabban lehet vele elérni windows-hálózatot mint windowsos géppel
Viszont compiz (alapból) nincs alatta, meg problémák is adódhatnak a használatával, ezt mérlegelni kell.
Üdv.
-
Dave™
nagyúr
ahogyan említették gondolom ez disztribúció függő. Persze ha a kolléga Debianon szocializálódott az évek során, akkor megértem, hogy bosszantó számára ez a fordulat.
De ami még előbb kimaradt: a linoxt (vagyis disztribeket, ugye) rendszeresen bekategórizálják a túlsúlyos, szemüveges és kocka programozók játékszerének. Szerintem ez a nyitás - főként amit az Ubuntu vitt véghez - mindenféleképpen segít ezt a képet megváltoztatni az emberekben, mégha nem is megy ez olyan gyorsan. Attól pedig ugyanaz a gördülékeny és hatékony rendszer marad, csupán az "egyszerűbb emberek" (magam is ide sorolom ebből a szempontból) is egyszerűen használhatják.
-
Dave™
nagyúr
Én nem látok ebben problémát - a next next finishre gondolok
Kubuntu 7.10-et használok, és nagyon ritkán használom a terminált, ha tehetem kerülöm. És jól elvagyok. Nem is vagyok hardcore user, de ellentétben a winnel száguld minden, feladatorientáltak a programok (számomra), és én bizony azon kevesek közé tartozom, aki nem profi kiadványszerkesztő, nem expert grafikus, nem tervező mérnök, nem hardcore gamer, tehát meg is vagyok ezen specifikus programok nélkül
Szerintem egyre többen fogják meglátni a linuxban a hatékonyabb és ráadásul ingyenes alternatívát, őket nem kellene megfosztani ettől a lehetőségtől, a termináltól általában ódzkodnak az emberek, valahol talán jogosan (az egyszerű használat a vizuális kezelés, parancsok ismerete nélkül, persze innentől a rendszer "felelőssége" hogy megóvja a hülyéket). Aki az utolsó porcikájáig testre akarja szabni a rendszerét gondolom ezután is megteheti, nem?
-
tusi74
őstag
Hát igaz. Én egyébként nem vagyok Windows imádó, ma teljesen elvarázsolódtam, hogy milyen gyors a netbank UBUNTU-n. Csak az sem járható út, hogy hopp OCR-ezni kell, vissza win, jaj telefonálni kell, vissza a win-t. Wine-nal meg csak nem az igazi. Úgy általában elvitathatalan, hogy a programok sokkal jobban optimalizáltak, mint win-en.
Meg az ablak effektek is nagyont tetszenek az Ubuntun. Szerintem szebbek, mint az Aero. -
bambano
titán
A windowsrol migráló semmiképpen sem szükséges rossz. Akik azt gondolják, hogy a linuxnak olyan automatizált, a felhasználók helyett gondolkodó rendszernek kell lennie, azok szerint a windowsról migráló az szükséges, de nem rossz. Aki meg azt gondolja, hogy az oprendszer ne okoskodjon (függetlenül attól, hogy linux vagy windows), annak a windowsról migráló rossz lehet, de nem szükséges.
A linux ma már munkaeszköz, nem életérzés. Mint taxisnak a kocsija. Ne szórakozzanak vele, abból csak baj van. Persze még mindig lehetnek linuxos hippik, akiknek ez életérzés, de részarányuk csökkenő.
Abban semmi életérzés nincs, hogy valamelyik elmeroggyant kiveteti a jó sky2 drivert a kernelből, hogy a saját ócska drivere kerüljön előtérbe, a júzerek meg hangos anyázás közben vakarják le a marvell webjéről a sk98lin drivert és hekkelik bele a debianos gyári kernelbe. Hogy csak egy példát mondjak.
Itt van egyik kedvenc gépem:
23:40:17 up 388 days, 12:18, 9 users, load average: 0.56, 0.23, 0.13Ezt két féle képpen is lehet értelmezni:
- életérzés: wow, milyen frankó a linux kernel, hogy 388 napja működik a gép. wow milyen f...a linuxos vagyok
- realista: ezen a gépen 388 napja nem kellett rendszergazdai munkát végezni, semmiért veszem fel a fizetésem. (kár, hogy ez saját gép, ingyen üzemeltetve)
Lehet válogatni. Én mindig azt mondom, a rendszergazda olyan, mint az orvos. Addig jó, amíg nem látod.
-
tusi74
őstag
Egyébként én csak a fentebb emlegetett expasimból tudok kiindulni. Ő nem használta a gépet, tehát valamit csinált, hanem az op-rendszert mahinálta. Bármit akart csinálni legyen az egy szimpla CD írás, parancsorozott, kapcsolózott stb. De ez 2001 előtt volt.
És ahogy most olvasom, a vérbeli Linuxos felfogása azóta sem változott, a Windows-ról migráló meg a szükséges rossz, aki Windows-osítani akarja a Linuxot. Jól látom, hogy a Linux valahol még mindig egy életérzés???
-
bambano
titán
Debian régen nem hardcore, csak ha bele akarsz mászni. Mert mire kitakarítod belőle az agyhalott csomagolók marhaságait, addigra vért lehet izzadni.
Csinál linux.conf-ot, grub menüt, belerak minden idegen oprendszert is, mountol automatikusan, teljesen automatán detektálja a hardvert, triviális 3d gyorsítást csinálni alá (legalábbis nvidiával próbáltam, az volt), egy utasítással felugrik rá a grafikus felület, stb.Még mindig a debian a legunixosabban összerakott linux, de már nem olyan, mint régen. Ennek én nem örülök, az a sok-sok windowsról áttelepülő user meg valószínűleg igen, aki ezt már fel tudja rakni.
-
tusi74
őstag
Igen-igen.
Akár hiszed, akár nem, én azóta próbálnék migrálni Linuxra a teljes hóbelevacnommal, mikor még a CD-t mount unmmount paranccsal kellett csatolni/leválasztani. Már nem emlékszem pontosan mi volt a neve a boltnak, de jó pár éve, még a 7 CD-s SUSE-t vettük az expárommal, valahol Budán. Már akkor megállapítottuk jó, jó, de még várni kell vele. Aztán teltek múltak az évek, járt már a gépemen Mandrake, Redhat, UHU, most van Ubuntu (eddig ez a legjobb), de sajna még most 2008-ban sem tudok migrálni. De ahogy olvastam, a vérbeli Linuxos ezt nem is bánja, hogy én, mint mezítlábas user az Abbyy Finereadert hozassam magammal az Ubuntu alá.
Ami nekem még nagyon hiányzik még, az a Skype. Mert van ugyan Linuxra, na de a hangja, meg az állandó fagyása... És én Skype-Outtal nyomom, tehát vezetékes telókat hívok pénzért szerte a világban, de a hangminőség nagyon gyatra.
-
bambano
titán
Amikor a linux kernel még gyerekcipőben járt, akkor mindenki saját magának rakta össze, fordította le a rendszermagot. Az az övé volt, az ő gépére optimalizálva. Szinte minden gépre másikat rakott az ember, függően attól, hogy mi volt az alaplapra integrálva és milyen egyéb kártyákat rakott a gépbe.
A második fázis az volt, amikor modularizálták a kernelt. Ez azt jelentette, hogy az ember csak a boot diszkjének a meghajtóját és a root filerendszer meghajtóját fordította bele a kernelbe, minden más eszközmeghajtót külön, később tetszés szerint betölthető vagy kihagyható modulba rakta. Ha pl. hálókártyát cseréltem a gépben, egyszerűen másik drivert kellett betölteni és kész. Ez volt a legjobb, mert triviálisan lehetett csereberélni mindent, de mégis optimalizálva volt valamilyen szinten.
Ma meg betölti a kernelt meg egy ramdiszkre betölti az összes drivert. A kernel indítás után végigmászik a teljes hardveren és minden marhasághoz, amit talál, betölti a meghajtót, ha talál. Ez azért nem tetszik nekem, mert azoknak a hardvereknek is betölti a meghajtóját, amit ritkán használok és foglalja a ramot. Ehhez jön még egy dinamikus eszközkezelő interfész, ami nem mindig úgy működik, ahogy kellene, meg egy központi üzenetbusz. (udev, hald, dbus, stb.) Ez már tök windows filing, senkinek nem kell tudni semmit a saját gépéről, mindent megcsinálnak azok, akik a disztribúció kerneleit összerakják. Csak ha neked nem tetszik valamiért egy driver, akkor azt már macerásabb kiszedni (pl. az asus alaplapokon nagyon divatos hálókártyák linuxos drivere eléggé hulladék). Meg nem optimális a kernel, mert betölt mindent.
Mindezt azért, hogy nextnextfinish tipusú felhasználóknak is jó legyen a linux. Szóval az ilyen félresikerült optimalizálások nem tetszenek nekem. Viszont ezeket már nem triviális kitakarítani, pl. a gnome grafikus felület egyes dolgai már nem működnek dbus nélkül.
Szóval nem az életérzés múlik el, hanem kezdődő windozer filing van...
-
rii
nagyúr
igen ... a gimp az jó ha a felét tudja a PS7-nek(!!!), csak ebbe nem akartam belemenni
a gimp pölö nem'olyrégóta tudja kezelni a CMYK, ami ugye ... ugye a nyomda ebbe'nyomul" ... És nekem az jött le, hogy a hard-core Linuxosok nem is akarják, hogy tömeges áttérés legyen. Hogy a Windowsról migrálók vonzzák magukkal a szoftvercégeket, akik elkezdik forgalmazni a kedvenc programjuk megfelelőjét, és így ez a Linux életérzés el is múlik.. .... "
csak bólógatni tudok ....
nekem is pont ez jött le .... ;-( -
tusi74
őstag
Azért a GIMP tudása nagyon messze van a Photo Shop-étól. Viszont pl. netbankolni sokkal gyorsabb Ubuntu+Firefox combóval. Én is pár hete feltettem az Ubuntut, egy másik topicban leírtam, baromi nagyot csalódtam a szoftverellátottságban. De csak-csak visszakukkantok itthon szabadidőmben, és ma felfedeztem, hogy a CIB és az OTP netbankja sokkal gyorsabb Ubuntun.
Mivel ez a téma nagyon érdekel, amiről itt beszélgettek, most végigolvastam, amit írtatok. És nekem az jött le, hogy a hard-core Linuxosok nem is akarják, hogy tömeges áttérés legyen. Hogy a Windowsról migrálók vonzzák magukkal a szoftvercégeket, akik elkezdik forgalmazni a kedvenc programjuk megfelelőjét, és így ez a Linux életérzés el is múlik.
-
rii
nagyúr
jaaaa ... de persze hogy ezt elfogadom ... sôt
hát ott a G.I.M.P. is ami majdnem egy PhotoShop tudását nyújtja
és van Linux-ra is, meg Win-re is, és freeware
én arra az esetre mondom, hogy nem lesz olcsóbb, ha az adobe portolnál a cs3-at, vagy a corel a coreldraw-t, vagy a mittoménki az QuarkXpress-t -
rii
nagyúr
én csak az ár miatt írtam a maya-t
nem is írtam, h mi, de voltaképp lényegtelen
egy program sem lesz olcsóbb, ha linux-ra jön is ki -
rii
nagyúr
én azt látom, hogy egy árban vannak ... [http://store.autodesk.com/]
Autodesk Maya Complete 2008
Windows/Mac/Linux
$3,990.00" ... De ha pl. a dtp-sek nyomására átfaragják a grafikus felületet, mert nekik úgy jobb, én meg elveszítem azt, amit az egyik legnagyobb előnynek tartok, akkor morc leszek. .... "
ez szerintem alaptalan .... -
bambano
titán
Ne akarj linuxon dtp-zni. A linuxos grafikus felület megoldásai miatt (hogy gyakorlatilag mindig átrohan egyfajta hálózati rétegen a protokoll) dtp-zni szerintem rosszabb linuxon, mint windowson.
Miért is kerülne a dtp program linux alá ugyanannyiba? Például nagyon sok linux területen (kvázi) vezetővé (vezető fejlesztővé) emelkedett ember dolgozik/dolgozott internet szolgáltatóknál. Emiatt minden, ami az internet szolgáltatáshoz kell, a végletekig ki van csiszolva a linuxban. Ezzel analóg módon, ha tömegesen szoknának át a dtp-sek linuxra, 2-3 év alatt lenne rá abszolút profi dtp szoftver ingyen.
Nem akarok kizárni senkit a linux használatából. Mindenki azt használ, amit akar. De aki a fejébe veszi, hogy linuxozni fog, az készüljön fel rá, hogy a linuxos programok jelentős része parancssorra van optimalizálva, a grafikus klikkelős dolgok másodlagosak. Nehogy az legyen, hogy mindenféle nagy elvárásokkal nekiugrik valaki a linuxnak, majd csalódik benne. Ha pár ember kisebbet fog csalódni emiatt a hsz miatt, akkor én örülni fogok.
A te munkádhoz nem elég a paranccsor, akkor használj windowst és mindenki, de különösen te, boldog leszel. Vagy macosx-et vagy amire rááll a kezed.
De ha pl. a dtp-sek nyomására átfaragják a grafikus felületet, mert nekik úgy jobb, én meg elveszítem azt, amit az egyik legnagyobb előnynek tartok, akkor morc leszek.
Ha az én munkámhoz szükséges eszközök nem lennének meg rajta, akkor megírnám őket. Mint ahogy meg szoktam írni azt, ami nincs meg és helyszín specifikus. Csak nem 0-ról kezdek építkezni, hanem előre legyártott téglákat pakolok össze.
Én akkor vagyok boldog, ha még terminál se kell. Ha én terminált indítok, akkor ott rendszerint valami baj és üzemszünet van, az pedig senkinek se jó. Mint az orvos: addig jó, amíg nem látod.
Nem vagyok önző, nem akarok beleszólni az életedbe. Viszont ezt kölcsönösen szeretném elvárni.
-
rii
nagyúr
" ....Feltűnt már, hogy a linuxosok jelentős részét nagy vonalakban sem érdekli a százalék? Ezt csak te/ti akarjátok belénkbeszélni. ..."
akar a halál belétek beszélni ... egy linux-ost sem ismerek.
engem a windows monopol helyzete zavar.
nem akarok win.t használni, linux szivesebben alatt dtp-znék" ... Az meg pláne nem érdekel, hogy te mennyit fizetsz ki a lomodért. ... " mirpől beszélsz ember? a DTP progról? az ugyanannyiba kerülne linux alá is ...
" .... A linuxosok jelentős része azért programozik, mert szereti nyomni a kódsorokat és szeret debuggolni. Szereti, hogy a lehető legjobban optimalizált programot csinál, ami szép (forráskód szinten szép), kicsi, gyors, egyszerű. Ezzel nem ritkán együttjár, hogy magasról tesznek a felhasználói interfészre. Parancssor oszt jónapot. ... " te ki akarsz zárni mindenki mást a Linux használatból, akinek nem elég a parancssor? akinek garfikai munkája van pölö?
én nem idegenkedem abszolőt a parancssorttól, OS/X alatt is terminálozhatok, de az én munkámhoz nem elég.
" ... Amit a dromedár ms programokban láthatsz, az minden lényegi kérdésben pontosan az ellenkezője annak, amit a unixosok szeretnek. Mi a rossebnek szeretnék olyan programokat linuxra, amit nem szeretek, a feladataimat nem odja meg, használni nem kényelmes, ezzel szemben esetleg olyan elvárásokat fogalmaz meg az alaprendszerrel szemben, ami csak belerondít abba? .... "
ja .. francnak va na linux-on maya
meg xFig
meg G.I.M.P.szedesd már ki a diszrtókból mondjuk a gimp-et csak azért mert te nem használod, és fölöslegesen van benne számodra
egy OS önmagábna nézve semmit nem ér
a programok teszik használhatóvámi lenne, ha a te munkádhoz szükséges eszközök se lennenék elengeőek ahoz, hogy linux-ot használj, nem lenne mondjuk olyan prog nylev rajta ...
ja hogy neked elég egy terminal, mint az összes linux-os rendzsergazdának.
de mit zavarna Téged, ha lenne még 20 komoly prog Linuxra?
kicsit _nagyon_ önző hozzáállásod van hallod
-
bambano
titán
Miért is? Amíg mindent megtalálok linuxon, amire szükségem van, addig a windowsnak van bakfitty. Számomra annyira tökmindegy, hogy 10 program van windowsra, amit nem portoltak linuxra és nekem semennyire se hiányzik, vagy 10 millió...
Majd próbáld meg egyszer elmagyarázni egy 600 lóerőre tuningolt impreza tulajdonosának, hogy milyen jó dolog a világítós sminktükör meg a masszírozós háttámla...
De fogalmazhatok egyszerűbben is: linuxos szerverek üzemeltetéséből élek. Minden hónap végén megnézem a bankszámla kivonatot és a látvány eldönti a helyzetet. ENNYI. És ebbe a szemléletbe teljesen belefér az, hogy rii meg dtp-zik és az ő bankszámla kivonatán meg más dolgok látszanak. Jól van ez így, virágozzék rii apple-ja, moonman vistája IS.
-
bambano
titán
Feltűnt már, hogy a linuxosok jelentős részét nagy vonalakban sem érdekli a százalék? Ezt csak te/ti akarjátok belénkbeszélni. Az meg pláne nem érdekel, hogy te mennyit fizetsz ki a lomodért.
A linuxosok jelentős része azért programozik, mert szereti nyomni a kódsorokat és szeret debuggolni. Szereti, hogy a lehető legjobban optimalizált programot csinál, ami szép (forráskód szinten szép), kicsi, gyors, egyszerű. Ezzel nem ritkán együttjár, hogy magasról tesznek a felhasználói interfészre. Parancssor oszt jónapot.
Amit a dromedár ms programokban láthatsz, az minden lényegi kérdésben pontosan az ellenkezője annak, amit a unixosok szeretnek. Mi a rossebnek szeretnék olyan programokat linuxra, amit nem szeretek, a feladataimat nem odja meg, használni nem kényelmes, ezzel szemben esetleg olyan elvárásokat fogalmaz meg az alaprendszerrel szemben, ami csak belerondít abba?
-
Vladi
nagyúr
-
bambano
titán
Ha ilyen ms word meg ie feliratú vírusmotorokat futtatna a linux, akkor lenne arra is vírus dögivel.
Meg annak se örülnék, ha pocsékul tervezett programok miatt marhaságokat kellene a linuxon is lekódolni és összerondítanák a mostani helyzetet (nem mintha ehhez szükség lenne windows applikációkra...) Engem mondjuk idegesítene, ha nem ctrl+f lenne minden applikációban a keresés, nem lépne ki minden progi ctrl+q-ra, meg ilyenek.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- SZÉP Lenovo ThinkPad P15 G2 Tervező Laptop -75% 15,6" i9-11950H 64/2TB RTX A4000 8GB UHD OLED
- Szép! Lenovo Thinkpad T14s G2 Üzleti "Golyóálló" Laptop 14" -50% i7-1185G7 4Mag 16GB/512GB FHD IPS
- Eladó Apple MacBook Pro 13" A1706 (Late 2017, Silver - EMC 3163)
- Amazfit GTR 2 Classic okosóra dobozában töltőkábellel
- Mac mini M1 chip 8 magos CPU-val, 8 magos GPU-val
- MAGYAR Larousse Enciklopédia 1-2-3 egyben 2999 ft
- Lenovo Thinkpad L14 Gen 4 -14"FHD IPS - i5-1335U - 8GB - 256GB - Win11 - 2 év garancia - MAGYAR
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 9800X3D 32/64GB RAM RX 9070 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Eredeti, új Lenovo 330W töltők - ADL330SDC3A
- Bomba ár! HP 255 G7 - AMD A4 I 4GB I 128SSD I HDMI I 15,6" FHD I Radeon I HDMI I W11 I Cam I Gari!
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest