Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • isvarga

    csendes tag

    Sziasztok!
    Lassan elkészülök a "PLC" fejlesztésemmel /már csak a megfelelő dobozolást kell eszközölnöm/
    Aki szeret új utakon járni annak figyelmébe ajánlom:http://maxipack.x3.hu/oldalak/otodik.html
    Ne kíméljetek !

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Szirty #2797 üzenetére

    Szia!
    Az adott alkalmazások időbeni garantált lefutására gondoltam .(nálam is adott felhasználástól függ )
    A programnyelv az MPLAB fejlesztői környezetében fut ,hogy asm kód keletkezzen belőle .
    A nyelv maga nagyon egyszerű , ráadásul magyarul (na jó ,új magyarul)

    például: be kimenet1 - 1-es kimenet bekapcsolása .
    vizs1 gomb1 - 1-es gomb vizsgálata
    vizs1 bemenet1 - 1-es bemenet vizsgálata

    Elsősorban olyan alkalmazásokra készült ahol step/dir motorhajtásra ,pozícióba állásra van szükség.
    Optó kapuk :
    A sorkapcson lévő bemenetek zenner diódával vannak védve + áramkorláttal vannak védve (4db). A másik 3 bemenet mátrixbillentyűhöz készült ezért neki nincs.
    A kimenetek , tápellátás atom védelemmel van ellátva.
    Mivel a pic 480+áfa ,a projekt pedig free és "mezei" programozóval égethető ezért több biztonságot nem találtam szükségesnek.
    A V1.1 több éve termel ,a rollozó gépemen ,meghibásodás nélkül.
    A tesztpadon több napot ment folyamatos üzemben.
    A nagyon gyors bemenet kezelés miatt sem gondoltam jó ötletnek. (nincs mivel megmérnem ,de lehet tudja a 20Khz-is , alaphangon)

    Az ipari tesztkörnyezet:

    5db mágnesszelep
    3 tengelyű motorvezérlés
    1 db encoder jelfeldolgozása (1 vonalas , 100Hz alatti jelsűrűség)
    1 rs 232 kommunikáció 1 másik vezérlővel

    Köszönöm dicséretedet , kérdéseidet

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Szirty #2799 üzenetére

    Szia !

    Nekem is így volt logikus .
    Lehet rosszul fordítottam vagy értelmeztem a Thinget PLC leírását.
    Természetesen törlöm a megfelelő helyen .(Végig néztem az adott írást ,de most nem találtam meg. Úgy emlékszem 1-100ms között írta az értéket ,csak akkor ezek szerint állítható )
    Talán akkor ez a legnagyobb különbség a 2 megközelítésben.(bár számomra ez mosolyogtató érték)
    Pont azoknak a dolgoknak próbálok most utánanézni ,amit várhatóan majd kérdezni fognak tőlem az érdeklődők .
    Sajnos semmi gyakorlati tapasztalatom nincs a PLC területén ,ezért biztosan lesznek még "félreértéseim".

    Talán az első oldal volt a tiéd amit végig böngésztem a témában.

    3 fórumot találtam ahol foglalkoznak a témával (2 aktív) ,végig olvastam a beszélgetéseket .
    Az első gondolatom az volt : Egy plc használata semmivel sem egyszerűbb ,mint mondjuk a mikró számítógépek. Az egyetlen előnyét abban tudnám megfogalmazni ,hogy "konyhakész" termékek ,és ha az én céljaimra megfeleltek volna biztos abba az irányba indulok. Ezt a pic-es vezérlőt is inkább a termék hiánya hozta létre ,ha megtudom venni valahol ,biztosan nem teszünk bele 2 évet.(azért vannak ,de igazi termék talán ez lesz az első)
    Az én véleményem szerint a megfelelő eszközt a megfelelő munkára .(sok feladatra én is plc-t használnék ha olyan területen foglalatoskodnék)
    Az egyik fórumtársunk példának okáért ,szálanyag adagolót szeretett volna építeni . A sikeres építés után a kérdése az volt ,hogyan lehetne kicsit gyorsabbá tenni ?
    Én azt gondoltam : Pont neked készítem ezt a fejlesztést . (kár ,hogy 2008-as hozzászólás volt)

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Szirty #2801 üzenetére

    Szia !
    Azért a közepes mennyiségű perifériákhoz írnék néhány sort.
    Robotok - szinte mind tanítható vezérlés alapján működik - a PLC maxi azt tudhatja mi a státusza
    Szervók - amiket én ismerek mind rendelkezik alapvető 1-bemenetes mozgási parancsokkal, ha nem így működik akkor van neki fölérendelt mozgásvezérlője. a PLC itt is csak tájékozódási paraméterekkel működik.
    Frekiváltók - Legtöbbjük sokkal több funkcióra képes ,mint amit az elnevezése mond . Itt elképzelhetőnek tartom ,hogy a bekapcsoláson kívül tud a PLC fordulatszámot változtatni .
    A többi a saját menüjében van.
    Alakzat felismerő kamera - a PLC - vel való kapcsolata kimerül abban ,hogy jelentenek egymásnak.
    I-O lábak - robotok , tengelyvezérlők ,tanítható motorvezérlők mind gondoskodnak a saját bemeneteikről ,ezt nem írnám a PLC csúcsteljesítményéhez.
    Ethernet - A PLC-nek külön perifériája van erre a feladatra (mint a pic-nek az ENC28J60 ,idáig nem akartam ezzel foglalkozni ,de olyan egyszerű ,hogy vétek lenne kihagyni , és a legjobb kommunikációs forma. Már emiatt is érdemes volt "idetévednem")

    Tehát a PLC adatgyűjtő ,ellenőrző , informatikai folyamatokat végez . A részfeladatokat rábízza az alegységekre.

    Itt jön be a képbe az én kicsikém. Ha például szeretnék 1db léptető motort paraméterezhető módon Működtetni PLC-vel , akkor kell :
    1db PLC
    1db arra alkalmas motormeghajtó

    ez 2x

    1db PLC-HMI
    1db normál motormeghajtó

    ez 3x annyiba kerül mintha vennék

    1db PLCminit-kijelzővel
    1db normál motormeghajtót
    és ez 2db tengelyt tud ,úgy ,hogy nem csak lépteti ,hanem a tengelyek pozícióit is ismeri.
    A PLC verzióban nincs gyorsulás -sem számolt lassulás ,tehát egy sokkal lassabb ,rugalmatlanabb eszközt kapok.
    A pozíció szervón ezeket a paramétereket ,előre be lehet állítani ,(máshogy is megy de ne bonyolódjunk bele) de nem minden hajtásnál csinálja jól.

    Tehát önmaga képes 1 ilyen rendszert alkotni .
    Egy kis videó 1 egyszerű alkalmazás bemutatására.(ez egy sorozat stancoló gép imitáció - gravírozó gépből alakítva)[link]

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Szirty #2803 üzenetére

    Szia!

    Nekem a közepes méretű példádról az jutott eszembe ,hogy van aki például a megapixel alapján dönti el melyik telefont vegye.

    Alapvetően félrevezető ezt a sok perifériát a PLC csúcsteljesítményének betudni.
    Attól ,hogy kommunikál vele , attól még az alegységek végzik a melót.

    ""A PLC verzióban nincs gyorsulás -sem számolt lassulás ,tehát egy sokkal lassabb ,rugalmatlanabb eszközt kapok."

    Tévedés! A lényeg ennek éppen az ellenkezője."

    A példa csak egy alapvető problémának a bemutatása a "közepes méretű" PLC rendszerhez nincs köze. (aki ismeri a léptetőmotor vezérlőket az tudja miről van szó)

    Én a kommersz árkategóriában mozgok , mert nekem itt kell megoldást mutatnom.
    Az itt található eszközöket használják leginkább.

    20-éves koromban dolgoztam egy nagyon nagy üzemben , mint gépkezelő . Mindenből az akkori legjobb volt beépítve ,de ha elakadt a palack a függő úton (4m magasba kb) akkor a dolgozó térítette jobb belátásra egy hosszú csővel , tudom csapkodtam én is eleget . Közben művelődtem is ,egy nagy led panelre kiírt ,a teljesítmény fokozására buzdító mondatok olvasásával. Micsoda csúcsteljesítmény !

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz byte-by #2806 üzenetére

    Szia !

    Egyetértek abban amit a rugalmasságról írsz . Egy ilyen méretű alkalmazásnál tényleg erre van szükség , és úgy ahogy leírtad . A legtöbb alkalmazásomban nekem is szét kell darabolnom a feladatot ,hogy megvalósítható legyen .Ez teljesen velejárója a méretnövekedésnek . A részfeladatokra bontva sokkal könnyebben lehet variálni is .
    A paramétereket a program futásától függően lehetséges változtatni , de az igazi megoldás az ha ezt is külön alkalmazásba tesszük .(pic)
    A futtatás közbeni program módosításnak pic-ben sincsen akadálya ,hiszen így működnek a bootloaderek is.(azért a tempóból vissza kell venni)
    A fejlesztői környezet átláthatósága fontos szerintem is.(bár szokás kérdése is)

    A

    "ha valaki időt és energiát fektet bele, a PLC azt is "elárulja" mi a hiba, hol a probléma, sőt , mit kell tenni, vagy csak megteszi amit kell.csak program kérdése."

    mondatot amikor elolvastam az jutott eszembe " Ilyet eddig csak sci-fi -be láttam". (nem gúnyolódásképpen írtam , csak ez jutott eszembe) . Csak remélni merem ,hogy ezek után kifejted bővebben is ,mert nagyon érdekelne a dolog.

    A saját fejlesztésemnek azért mertem PLC nevet adni mert (biztos nem százas) alapvetően képes ezekre a rugalmasságra .
    A nyelvet meg lehet csinálni rajzos változatra is .(a logikai leíró részek még hiányoznak a nyelvből -nem éreztem fontosnak - és megoldható máshogy)

    Az egész úgy kezdődött ,hogy egy készülékhez kellett programot csinálnom ,de úgy ,hogy egyszerűen változtatható legyen az igények szerint. (a program átvevőjének meg kellett tanítanom a működését is . Elmondása szerint a C-64nél programozott utoljára ,ezt a nyelvet fél óra alatt megértette)
    Gyakorlatilag az egész az MPASM -ra épül .(keresztassembler)
    Megfejelve azokkal a megoldásokkal ami az évek során rám ragadt.

    A csöves eset csak példa arra ,hogy a teljesítmény önmagába nem elég.....

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Szirty #2807 üzenetére

    Szia !

    A fentebb említett mondaton kívül azt mondanám ,hogy igen .
    Persze lehet ,mást értek diagnosztika alatt.
    Alapvető kimenet-bemenet teszteléssel , program teszteléssel (a plc program lépésenkénti végrehajtása) már most is bír .(mármint készüléken)
    Ha pedig az MPLAB diagnosztikai rendszerét nézem magasan túl is szárnyalja azokat. az elvárásokat amit említettél. Hibakereső - vagy szimulációs módban is.
    (figyelni kell a programozónk paramétereire )

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Szirty #2810 üzenetére

    Szia!

    Megnéztem a példaalkalmazást.
    Nekem ez inkább az adott szakmai ismeretek használatát , tapasztalatokat mutatja. Az én fejemmel ennek semmi köze nincs a programozáshoz (fölkészülni minden eshetőségre) A hibakezelő OB-k világosak .

  • isvarga

    csendes tag

    válasz isvarga #2812 üzenetére

    Na persze nekem van olyan megrendelőm ,hogy programozásnak hívja amikor 2 paramétert beállít .

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Szirty #2811 üzenetére

    Alapvetően szerintem nincsenek messze az álláspontjaink .
    Alapvetően a hiány pótlására készült a fejlesztés .
    Nem áll szándékomban másolni továbbra sem ,bár sok mindent ugyanúgy alkalmazok.
    A 100miliós fejlesztési összegekre , sok száz mérnök munkájára , viszont csak "mennyiségi gigantománia" jelzőt tudok használni.)

    "Valószínűleg egyedül otthon NYÁK-olgatva.........."
    Nem egyedül fejlesztek ,nem is értek az elektroninához. (annyira nem,hogy egy ilyet meg tudjak csinálni)
    A nyákokat is csináltatom olyan helyeken ahol a többiek ......(600 furat egy 75x100-as nyákon)
    A fejlesztés összege ,legnagyobb részben a munkabérek és azok járulékaiból áll.
    Mellettem olyan "emberek" állnak akik nem elégednek már meg ,a menüből választható fogásokkal.(ingyen dolgozunk, szinte főállásban)
    Kínosan ügyelek arra ,hogy csak a valós műszaki tartalmat állítsak.
    Maximálisan figyelek az elvégzett munka minőségére is ,és itt a szellemi részére gondolok most.
    Nem véletlen ,hogy 1 éve csak tesztelek .
    Most a dizájn legjava is bevetésre fog kerülni ,ha minden igaz .
    Rozsdamentes dobozolás ,fém gombokkal (több verzió) ilyen nem jön "csájnából).

    De ami a legfontosabb hiszünk benne ......

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz byte-by #2818 üzenetére

    Szia !
    Egyébként az űrszekerekre gondoltam , a kapitány belebeszél a levegőbe, a számítógép meg megmondja hány éves a buszvezető .

    Egyébként továbbra is azt állítom ,hogy az adott területen szerzett tapasztalat a legfontosabb egy gép működtető programnál. Ha nem tudom hova kell rakni a szenzort akkor a vezérlő sem tudja .(ugye itt alapvetően a bemenetek-kimenetek kezeléséről van szó csupán) Olyan ez mint amikor a HMI megszólítja Janit , "már megint sörözni voltál te tróger " a HMI -nek dunsztja sincs mit ír ki ,csak aki ezt megcsinálta.
    Egyébként a láttam olyan PLC leírást ahol 1:1 assembly utasítások is voltak a parancsok között .

    Ha egy szóba kellene kifejeznem a 2 rendszer közti elvi különbséget ,akkor a "semmi" a legjobb kifejezés.(az OB hibakódok megvizsgálása után)
    (persze vannak dolgok amiket én nem használok a saját fejlesztésemben ilyen ,olyan okok miatt)

    Az ,hogy kitaláltak maguknak saját elnevezéseket , kommunikációt , csak a saját piac védelme miatt van .

    Ha beleegyeztek továbblépnék.

    Van ez a profibus kommunikáció : (idáig én csak rs485-nek ismertem aztán modbusnak) , de ebből találtam 3 félét is.
    Ha írnátok néhány sort róla ,azt megköszönném.

    ●POFIBUS-FMS (Fieldbus Message Specification)
    ● RS485 vagy száloptika
    ● a DP előfutára
    ● Kommunikáció cella szinten (PLC - PC)

    ●PROFIBUS-DP (Decentralized Periphery)
    ● RS485 vagy száloptika
    ● gyors, hatékony adatátvitel
    ● legelterjedtebb - gépsorok, robotika, NC gépek stb.

    ●PROFIBUS-PA (Process Automation)
    ● busztáplálású, Manchester kódolás (MBP)
    ● legközelebb van a folyamathoz
    ● érzékelők, aktuátorok
    ● legelterjedtebb - gépsorok, robotika, NC gépek stb

    Sajnos a profinet-ről érdemben nem találtam semmit .

    [ Szerkesztve ]

  • isvarga

    csendes tag

    válasz d3kk #2882 üzenetére

    Szia!
    Lenne nekem megoldásom a feladatra. (1db tesztpéldányt tudok is adni ,ingyen )
    itt meg tudod nézni:http://maxipack.x3.hu/oldalak/harmadik.html

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Gallusz #2961 üzenetére

    Szia!

    Szerintem a mátrix nem jó megoldás !
    Addig működik amíg akármelyik egy vonalra kapcsolt reléket akarsz meghajtani !
    Tehát nem lehet tetszőleges reléket bekapcsolni.
    1. veszel megfelelő bővítőkártyát.
    2. 8db 4094 ic + 8db uln2803 = 2400Ft (ez 3 vezetékkel megcsinálja a 64 kimenetet, ehhez már csak a reléket kell hozzákötni )

    [ Szerkesztve ]

  • isvarga

    csendes tag

    válasz n0rbert0 #3102 üzenetére

    Szia!

    Nekem van elfekvőben használt útszelepek , kalapsínre szerelhető relé , olcsón.
    pl (Festo cpe 10 csatlakozókkal 2000, de van SMC szigetem is)
    (A kalapsínre szerelhető reléfoglalat ,relével 1200 ,ez szinte új)

  • isvarga

    csendes tag

    válasz sörösló #3151 üzenetére

    Nem értem miért (ismét) ár alapján válogatod szét a termékeket.
    A virtuális soros portot mindegyik ugyanúgy hozza létre a 2000Ft-os és a 22222 Ft-os is.
    A problémák .Net -el vannak . (Vista óta csak .Net )
    A kiegészítő csomagok arra kellenek ,hogy pótolják a .Net-ből hiányzó dolgokat.(a .Net talán nem is ismeri a soros port kezelést)(van neki x86-os könyvtára is ugyi ,de hiába pótolják a megfelelő .ocx -et "inkorrektnek" nevezi azt)
    "Win 7-hez nem készül szoftver"
    Mint fejlesztő állíthatom ,hogy minden fut rajta amit szeretnénk , csak a Visual Stúdió fejlesztői nem gondolták így.(szinte abban is biztos vagyok ,hogy csak a VB-vel vannak bajok a c++ könyvtárak tökéletesen működnek)
    Tavaly ugrottam át emiatt keresztplatformra .

    Tehát az igazság : az előre beállított termék pályán mozogtok.

    A másik iszonyatom : Amikor a program nagyságából vonnak le következtetéseket.

    Ezek nem nagy méretű kiegészítések.

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Szirty #3154 üzenetére

    Szia!

    Megpróbálom még egyszer .
    Azt ,hogy ki ,mennyire spórolja ki az alkatrészeket az átalakítóból azt nem tudhatom.(2-3 félét ismerek csak , a legdrágább 3500 volt)
    Viszont csak arra próbáltam rávilágítani ,hogy leginkább attól függ a dolog milyen platformon fejlesztették a felületet ,illetve az oprendszer száma.
    A legtöbb álltalam fejlesztő környezet csak az RTS CTS vonalakat kezeli mint eseményt.(viszont ,hogy ki mire használja az egy dolog ,láttam én már loggert is ezeken a I-O lábakon)
    Viszont az árnak semmi köze nincs a dologhoz (csak az akaratnak ,meg annak ,hogy egy Ftd chip még mindig 3500Ft itthon) tekintve filléres alkatrészekből áll.

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Szirty #3165 üzenetére

    Pedig egyszerű:

    -Miért építsenek ki olyan pin-eket amit már (kb 98-óta) egyik fejlesztő platform sem támogat?(ettől még ki lehet építve ,nem kerül semmibe ,én sosem használtam őket)
    -Az hogy ugyanazt (valljuk be) az ipari hulladékot mennyiért adják csak attól függ kinek a kedvére akarnak tenni.(gyakorlatilag csak az automatizálásban használjuk)
    Azért ezt is kifejtem: Csóróknak olcsót , macsóknak menőt .
    -Szintillesztőt még nem sikerült tönkretennem (ebből is az olcsót használom),pedig csak gagyi laptopokat használok .

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Szirty #3168 üzenetére

    Szia!

    Szerintem neked lehetnek szövegértési problémáid ,mert szerinted azt állítottam : "Nem ismerted el, hogy bizony a soros portnak +/-12V-os jelekkel kellene dolgoznia, de az USB porton csak +5V van."

    Az viszont biztos ,hogy még soha az életben nem csináltál soros port illesztést.
    Ami nem baj csak az ötletbörzét egy műszaki fórum nem nagyon bír el.

    Párhuzamos portot is nagyon sokan használnak ,mégsem tesznek már jó rég óta a számítógépre.
    A felhasználó tábor az egészhez képest nagyon kicsi.(a helyettesítő eszközöket pedig nem ár alapján csoportosítják ,hanem mire használható , milyen felületen kapcsolódik stb)

    "Mint írtam ami minőségi, kidolgozott, több anyagot és munkát fektettek bele az szükségszerűen drágább lesz annál, mint amit összebarmolnak és összelapátolnak "parasztnak tanyára jó lesz az" címszóval."

    Különbség : Az olcsók 10éve készültek , a drágábbak 1-2 éve.(mint már említettem csupán attól függ ,hogy működik -e ,hogy milyen környezetben készült a fejlesztés)

    "Már miért ne támogatná a "PIN-eket" a "fejlesztői platform"? Az lehet hogy a közvetlen környezeteben ez a kijelentés helytálló, de az egész univerzumra kivetítve nekem kétségeim támadnak a helyességét illetően."

    Én nem a PLC programozó felületre gondoltam ,hanem arra amivel fejlesztik.(pl fifo buffer sincs usb alatt ,pedig megjelenik az eszközkezelőben-nincs rá szükség)
    A mikrokontrollerek (amik a plc-ben is vannak) csak az rx/tx vonalat használják ,hardveres az egész folyamat ,mindig pontos az átvitel (csak paritás bit van ellenőrzésre). Ha használnak egyéb pint is mint például a kézfogásos adatcserét az csak a pc "bénasága" miatt van.(de van neki szoftveres megfelelője is)

    "Aztán nézd csak meg hány ipari eszköz, frekvenciaváltó, hajtásvezérlő, szervó, PLC rendelkezik RS232-vel! Ó nem, NEM 1986-os évjáratúak, hanem új fejlesztésűek!"

    és? Engem nem kell győzködni ezzel kapcsolatban.

    "Nyilván elkerülte a figyelmed (vagy nem kívántad kiemelni mert nem támasztja alá amit írsz) hogy vannak olyan megoldások amikor pl. a "teljesen fölösleges" handshaking pinek adják az eszköz tápfeszültségét, mivel az RS232 csatlakozón nincs kivezetve tápfesz."

    Nyilván azzal sem vagy tisztába ,hogy az usb portot 100mA lehet szabadon használni. 100-500 között jelezni kell a host-nak extra igényünket.(ezt magának az eszköznek kell elvégezni)

    "A normális USB-RS232 átalakítóban meg DC/DC konverter van. Nem lehet azért (is) drágább és nem csak mert macsó?"

    A macsót ellenállhatatlanságáról ,fölényes stílusáról és kevés műszaki ismeretéről lehet megismerni.

    Dc-dc konverter nem lehet benne mert nem bírják a szaggatott üzemmódot. (kapcsoló üzemű tápok)
    Tehát általában szint illesztő van benne , de a 6Ft-os tranzisztorok is megteszik (persze bruttó az ár). E-néhány apróság képes akár 3,3V-ból is +-12v-ot csinálni .

    "Nem reagáltál arra sem, hogy a normális ilyen átalakító izolált, az USB és az RS232 között semmilyen galvanikus kapcsolat nincsen (szintén kifejtettem ennek előnyét egy példával).
    Talán az optocsatolós jeltovábbítás fizikai megvalósítása is drágábbá teheti az eszközt nem gondolod?"

    Nincs rá szükség és semmitől nem védi meg az eszközt. (ez minden kapcsolatnál így van ,először csatlakozunk és csak utána kapcsoljuk be a készüléket , én sem szoktam így csinálni)

    És igen, én szeretnék egy ilyen macsó USB-RS232 átalakítót magamnak ami az általam leírt jellemzőkkel bír. Hogy ne kelljen szarakodni az üzemben a gép mellett állva azzal hogy az istennek sem akar kommunikálni vagy épp a laptopot vágja tönkre a földpotenciál különbsége.

    Mint már említettem soha nem vitt rá a lélek ,hogy ilyen kategóriájú átalakítót vegyek . A visual basic-el pedig tavaly szakítottam ,hogy ne is keljen.(márpedig a nagyon-nagy cégek régen előszeretettel használták ,most már azért kezd változni a helyzet)

    "De azt állítani hogy minden normálisan elkészített eszköz is ugyanaz a szar, az nettó ostobaság."

    Nagyjából 1-2 fajta ilyen ic van és már nem gyártják szerintem évek óta. Most nem sorolom ide azokat az eszközöket amivel programozás útján szintén lehet virtuális soros portot létrehozni . (pl CDC eszköz osztály , ezek garantáltan nem működnek win7 alatt)

    Tehát az ember megkérdezi az ismerőseit ,melyik vált be neki és az alapján dönt .

    néhány kép + kapcsolási rajzok:
    https://www.google.hu/search?q=usb-rs232&hl=hu&client=firefox-a&hs=tTq&rls=org.mozilla:hu:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=XKkpUYqJBoWotAbC6oCYBg&ved=0CDgQsAQ&biw=1429&bih=719#imgrc=G_FwwXHShiWdxM%3A%3BIFNjd7O8XlavzM%3Bhttp%253A%252F%252Fpinouts.ru%252Fimages%252Fusb-rs232-converter.gif%3Bhttp%253A%252F%252Fpinouts.ru%252FConverters%252Fusb_serial_adapter_pinout.shtml%3B694%3B641

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz levelko #3189 üzenetére

    Szia!

    Ez az igazi információ ,mi mivel működik jól.
    Soha nem vitatkoznék ,ilyen érvekkel.

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Dezsi82 #3221 üzenetére

    Szia!

    Nagyon egyszerű a dolog:

    Az alaplapra van integrálva egy óra ic ,ezt egy gombelem látja el táppal . (meg a biost is)
    A beállításokat az internetről szedi le , amelyik gép nincs interneten soha ,az 2-3 percet késik-siet évente.(az alkatrészek pontossága ,a környezeti hatások figyelembe vételével)
    A téli-nyári átállás szoftveresen megy.(op rendszerből)
    A legtöbb kontrollerbe ma már beintegrálják az óra ic-t is,de lehet külön is kapni.( naptár is van benne)
    A többi már csak kiépítés kérdése.(1 db 32.768 kHz kvarc kell hozzá)

    Varga István

  • isvarga

    csendes tag

    válasz Dezsi82 #3228 üzenetére

    Szia!

    Sajnálom ,hogy nem tudtam neked kielégítő információt adni.
    Én úgy csinálnám meg ,hogy naponta egy bitet törölnék (de lehet set-telni is) ami a téli-nyári átállást mutatja.
    Egy nap csak egyszer lehetne ilyen műveletet elvégezni , másnap meg már nem próbálná ,mert már nem aktuális.
    Egyébként az óra ic-knél milyen megoldást használtok , a pontos idő vizsgálatára? (telep-kondi kimerülésre gondolok)

    Varga István

Új hozzászólás Aktív témák