Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • And

    veterán

    válasz moseras #627 üzenetére

    Pt100 vs NTC kérdéskör: én is úgy tudtam, hogy az NTC-k nincsenek szabványosítva. A Testo oldalán viszont ebben a pdf-ben azt írják, hogy a jelleggörbék és a tűrések szabványosak. Sőt, a -25...+75°C tartományban használatos 'alapkivitelű' NTC-k pontossága 0,2°C, amely még az A-osztályú Pt100 érzékelőknél is jobb. Aztán a 2. oldalon meg már ezt említik: "Az NTC mérési adat
    felvevõkre/felfogókra nem vonatkozik szabvány.". Szóval érdekes..
    Nem is tudom, hogy használnak-e tömegesen NTC-t az iparban. Én már kénytelen voltam 1-2 alkalommal egyedileg lekalibráltatni (szerencsére cégen belül) tizenvalahány darabot, és lineáris interpolációval közelíteni a köztes értékeket. Az nem ipari alkalmazás volt, és az ellenségemnek se kívánom ezt a módszert ;), de az adott áramkörbe muszáj volt NTC-t tenni. Tény, hogy vannak szabványos jelleggörbék, melyek az adott típus 25°C-ra vonatkozó (egyébként sajnos sok százalék alaptűrésű) értékére szorzószámokat adnak meg, amelyekkel kiszámítható az adott fajta ellenállása egy bizonyos hőmérsékleten. Itt látható egy ilyen, Epcos-gyártmányú NTC-khez kiadott szorzótábla: [link]. Ahhoz képest, hogy direkt ismert típusú (és ezzel elvileg megadott karakterisztikájú) példányokat szereztem be, a kalibrálás szerint a mért adatok jelentős eltérést adtak az adatlap alapján kiszorzott elméleti értékekhez viszonyítva. Tehát hiába az elméleti pontosság meg az adott karakterisztika, szerintem is jobban jársz, ha a Pt100-nál maradsz. A Pt100 nem olcsó, de azt a tökölődést senki sem fogja megfizetni, amit az NTC-ket választva kellene megcsinálnod.

Új hozzászólás Aktív témák