Új hozzászólás Aktív témák
-
arabus
addikt
Nem csodálkoztam semmin el,az ilyen okoskodás semmit sem ér.
Aztán nem a procira kötött slotokba lett téve hanem a legalsó 3. chipset slotba,mert a négyslotos xtx-től nem is férne a másodikba.
Ez egy pcie cooprocessor kártya amúgy.
A gond pedig akkor volt amikor kivettem is ugyanúgy maradt minden.
Érted?
Ha kivettem is ugy maradt mintha benne lenne. -
PROTRON
addikt
Na most nem egészen látom át a valódi problémát.
Adott egy processzor generáció, ami összesen rendelkezik 16+4 PCIe sávval.
Ami a gyakorlatban 1 db x16 VGA-t jelent, meg 1 db X4-es SSD(mármint függetlenül attól hogy kihasználja-e, alapbeállításban hozzá van rendelve).
Erre beraktál az alaplapba még egy VGA-t és rácsodálkoztunk hogy az x16-al nem tud 2 db x16-ot ellátni, ezért automatán átváltott x8-x8-ra, ami mellett megmaradt az SSD-nek dedikált x4 sáv...hmm.Csak kérdezem hogy jól értem-e...
-
arabus
addikt
Ha valaki beleszaladt ebbe,természetesen nem a VGA romlott el hanem az Asus ilyen hitvány módon oldotta meg.Auto lehetőség tulajdonképp nem müködik.
Nvme SSD ki a procihoz huzalozott slotból.
A lap alján van egy kis kapcsoló ezt auto-ról átváltani kikapcsolt állapotban,bios-ban a bifurkációt átváltani x16-ra.Ezután minden pcie3 lesz de legalább visszavált x16-ra majd gép kikapcsol a kis kapcsoló visszatesz auto-ra gép elindít,restart majd a bios-ban bifurkáció visszaállit auto-ra.
-
arabus
addikt
Üdv!
Segitséget kérnék olyan valakitől aki benne van az alaplapok lelkivilágában.
Van egy z790 alaplap amibe betettem a felső cpu pcie slotba egy x16 vga-t és ezután pluszba a legalsó pcie-slotba mégegyet a gondom az volna hogy ezután a felső slot x8 kiosztásra váltott amit a lap nem felejt el,de nem is vált vissza x16-ra.
Sem bios frissités,sem teljes áramtalanitás nem reseteli,ezeket már próbáltam.
Tehát hagyományosan nem visszaállitható clear cmos meg ilyenek erre nem hatnak.
Ugyanigy az advanced menü alatt levő onboard devices configuration menüben van még egy pcie bifurcation menü ahol auto,x8/x8,x16 választási lehetőség van de az auto állás semmit sem csinál x8/x8 szintén ugyanúgy hagyja az x16 pedig letiltja az nvme slotot is igy nem jut tovább a bios-nál a gép mert nem lát rendszert.
Érdekesség hogy ezen kapcsolók átállitása sem változik sem clear cmos sem elemkivétel sem bios irással sem tehát ez marad ugyanugy ahogy be lett állitva.
Kérdezném hogyan lehetne a lapot rávenni arra hogy x16-ra visszakapcsoljon?
-
KaqXar19
tag
válasz
fatpingvin #134 üzenetére
-
KaqXar19
tag
válasz
fatpingvin #132 üzenetére
!!
a sata controllerrel fel is szabadul egy oculink port. aztan+
nagy otlet, eszembe nem jutott volna. koszi -
inf3rno
nagyúr
válasz
KaqXar19 #128 üzenetére
Zöld nincs, a bolgár drága, amcsi (CPayne) talán német amazonról rendelhető, ami nem ilyen drága. A bolgárhoz külön mókolás kell, én nem tudtam egyelőre szépen megoldani, nem vagyok egy szaki, és szerszámaim sincsenek. Valszeg az amcsihoz is mókolni kell, de az egyszerűbbnek tűnik. A bolgár amúgy működik. A projekttel semmire nem jutottam, mert bekrepált az egyik hálókártyám, de amúgy is úgy tűnik, hogy nem is kell a bifurkáció, és egy dual portos kártya elég lesz neki, a másik gépekbe meg az integrált GPU, úgyhogy nem erőltetem. Talán más projekthez jó lesz később, de az is lehet, hogy eladom valamikor.
-
-
-
inf3rno
nagyúr
Én most így állok:
Egy kicsit túlzás volt ilyen hosszú kábeleket rendelni. Lehet, hogy rendelek még négyet, ami rövidebb, vagy átrakom az egészet másik házba. Közben eladtam a másik szervert, úgyhogy ezzel a gépparkkal nincs is szükség erre a megoldásra, de ha már megcsináltam, akkor szórakozok vele. Elvileg néhány héten belül megérkeznek a kábelek a hálókártyákhoz, úgyhogy le tudom tesztelni a sávszélességet is.
Elképzelhető, hogy veszek 4db 1 portos kártyát későbbre, meg optikai kábeleket, amíg még lehet ehhez valót kapni, aztán utána egy jó időre elengedem ezt a hálózatos buzulást, mert rengeteg pénz elmegy rá szinte a semmire.
Azért örülök, hogy felismerte a gép, és végülis megy. Kell majd rajtuk firmware csere, aztán szerintem jó lesz ez. A kártyákon agyalok, hogy lehet mégsem kéne benyomorítani őket a házba, hanem kivezetni az egészet a házból, és inkább egy külön dobozt összegányolni nekik. Ha lehet akkor már inkább valami szabvány rack méretekben.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #121 üzenetére
Az x16 - x8x8 riseres kérdésre válaszoltam, nekem van PCIE 3-as olyan. Az MXM-et nem tudom.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #119 üzenetére
Nekem van 70 körül vettem, de kell hozzá alaplap támogatás. Elvileg olcsóbban is meg lehet kapni más cégtől, de ritka, mint a fehér holló. Egyelőre még ki sem próbáltam, annyira nem volt időm tavaly ezzel foglalkozni. Olvass vissza, rengeteget írtam róla.
-
fatpingvin
addikt
kicsit topic necromancert fogok játszani, de azzal a reménnyel írok hogy csak én nem találom akit keresek...
szeretnék asztali gépbe bepakolni MXM videokártyákat. ergo szükségem lenne PCIe-MXM adapterkártyára. erre van kész megoldás 200e forintért amennyit az egész gép videokártyástul nem ér.
egy x16 - x8x8 bifurkációs riser viszont maga lenne a tökély. létezik vajon ilyesmi? -
inf3rno
nagyúr
válasz
#25954560 #109 üzenetére
Ohh. Én arra gondoltam, hogy Gen3 x4/x4/x4/x4-ről van szó.
Mondjuk ezt a 4x4-ezést én vezettem be, mert azért könnyebben kiírható.
A 2x8 meg x8/x8.
Ja izé amúgy hülyeséget beszélek, megnéztem újra a kérdést. Tényleg Gen4 x4-re vonatkozott. A válasz, hogy nincs x4g4 -> x8g3 vagy 2x4g3 konverzió, úgyhogy nem a sávszélességet kell nézni, hanem hogy mennyi PCIE lane van. Szóval valóban váltani kell Gen4-re. Nem láttam olyan risert, ami tudna g4-et amúgy, talán később tákolnak ilyet is.
-
#25954560
törölt tag
kiprobalhatod, de a gen3 riser nem feltetlenul tud gen4-et kiszolgalni. szoval ha x4-es a gpu-d, akkor valszeg gen3 x4-en fog jarni a gen3-as risereddel, megfelezve az elerheto savszelt.
ha osszedugtad, meg tudod nezni h mit mond az operencias rencer, milyen pcie sebesseget dumaltak meg. -
Gausz
aktív tag
Reggelt,
arra szeretnék választ kapni, hogy ha riserrel PCIe4x4-es GPU-t szeretnék beépíteni, akkor elég a házhoz alapból kiszállított 3x16-ot használni? Matek miatt a 4x4 = 3x8 sávszél, tehát azzal elvileg nincs gond. Vagy ezt nem így kell nézni, és tényleg kell upgradelnem PCIe 4-re? -
fatpingvin
addikt
válasz
#25954560 #104 üzenetére
működni működik, de azért valahol belül ideges voltam amikor a mostani leadandó modell tréningje UTÁN (ezt jobb híján CPU-ból csináltam...) találtam meg ezt a package repót...
mindegy ez most már fent marad a gépen, ha lesz valami fejlesztésre lehetőségem majd megfontolom még egyszer. itt az aprón láttam egy Tesla K80-at, de az meg egy egész csokornyi új problémánaak lenne az eleje -
#25954560
törölt tag
válasz
fatpingvin #103 üzenetére
szoval azert a b-terv muxik, az jo hir
-
#25954560
törölt tag
válasz
fatpingvin #100 üzenetére
van eppen egy vega56 itx-em elfekvoben, csak annak is kell a dupla hely. nem sikerult minyot venni? (mi8)
inf3rno:
benne, bennemeg mindig az Intel e810-2cqda2 az aldozat, ami egy x8x8-as kartya, szoval megeszi az egyetlen pcie szlotomat, ezert vettem ki a ket intel xl710-et a riser-splitterrel, abbol lett a reggeli kep
-
inf3rno
nagyúr
válasz
#25954560 #99 üzenetére
Látom te is benne vagy a mókában. Én most egyelőre hanyagoltam a projektet, de mindjárt megrendelem legalább a Dremelt, hogy azzal is előrébb legyek. Arra gondoltam, hogy csinálok még két gépet, hogy ki legyen használva mind a 4 slot majd a routeren. Egyébként is költözés után kelleni fog, hogy több helyen legyen asztali gépem. Horror árak vannak kábelek terén, drágább lesz majd, mint a kártyák.
-
#25954560
törölt tag
válasz
fatpingvin #97 üzenetére
igen, de meg mindig nem vagyok elegedett vele
-
inf3rno
nagyúr
Retek volt ez a hét, ma este végre van időm nézelődni, hogy mit vegyek a kártyák összekötésére. Hajlok most afelé, hogy transceiver és MPO kábel lesz mindegyikre, olyan megfontolásból, hogyha villám vagy bármi ilyen elektromos gubanc van, akkor a routerrel együtt ne égjen már le a szerver is a hálókártyán keresztül. Amíg az nincs meg, addig nem is tesztelem a risert, szóval még 1-2 hét. Rendelek egy Dremelt is, hogy moddolni tudjam a házat, úgyis már régóta akartam venni egyet.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #93 üzenetére
Aha x8-asok a hálózati kártyák, nagyjából az a cél, hogy NVMe SSD-k között lehessen adatot másolni a hálózaton max sebességgel. Lehetne amúgy 4x4 is, csak dual portos kártyákat találtam olcsón és 2-3 kártya jobban elfér egy mITX házban, mint 4-5 db. Meg ugye az x4 csak 32 Gbps-ig bírja, azért kell az x8, hogy meglegyen az 56 Gbps. Elvileg tudnak olyat ezek a kártyák IB-vel, hogy direktbe küldik egyik portról a másikra az adatot, de ezzel még nem foglalkoztam. Igazából akarok csomagfigyelést a belső hálózatra is szakmai ártalomból, úgyhogy könnyen lehet, hogy ezt a képességet nem fogom tudni kihasználni.
Még gondolkodok, hogy megvalósítható e az M2 -> x4 konverzió, mert az alaplap túloldalán van az M2 csati, és csak nagyon minimális hely van közte és a ház oldala között. Talán van olyan hosszabbító kábel, amivel tovább lehetne vinni, aztán azt is megtákolni. Jó lenne, mert tudnék rátenni 10 Gbps RJ45-ös csatikat is a routerre, aztán akkor tényleg mindent korrekten le tudnék fedni a jövőre vonatkozóan, ha esetleg bejön az 1 Gbps-nél gyorsabb internet, és megmaradhatna az mITX mérettartomány is, ami miatt a riserre szükség volt.
A kártyákhoz azt találtam, hogy mindegy, hogy Finisar vagy Mellanox transceivert veszek, mindkettőnél 12 magos MPO csatlakozó van. Ha LC-re akarom alakítani, akkor az 6 LC párt fog jelenteni. Szóval a falon is alakítanom kell, mert most csak 4 keystone fér el rajta, és 6 fog kelleni, plusz 1 a TV-nek is. Plusz a mostani helyett valószínűleg inkább valamilyen kábelcsatornás megoldás lesz, mert csak a szomszéd szobáról van szó, egysoros téglafallal, és jó eséllyel nem lesz elég hely rá, hogy a két keystone modult összekössem. A transceivereknél a Mellanox csak 30 métert bír, mert low power, a Finisar valószínűleg többet, úgyhogy arra szavazok, mert ha költözök majd, akkor az új helyen lesz egy olyan rész, aminél 100 métert kell vinni áramot és optikát föld alatt két ház között. Ami még érdekes az a DAC kábel. Gondolkodok rajta, hogy a szerver és a router közé azt tegyek 1.5 vagy 2 métereset. Annyiból behatárolna, hogy akkor később is egy szobában kellene tartanom a kettőt, vagy buknám a DAC kábel árát. Annyiból viszont jó, hogy most biztosabban tudom tesztelni vele a kártyákat, mert nincs abból fakadó hiba, hogy az optikát esetleg rosszul szerelem. Úgyhogy hangosan gondolkodtam megint, rendelek is 2 DAC kábelt, aztán az optikát későbbre hagyom.
Gondolkodom amúgy azon is, hogy laptopra hogyan lehetne rákötni ezeket a kártyákat. Talán Thunderbolt vagy ilyesmi csatlakozóval plusz egy kis dobozzal megoldható, de az is csak 32 Gbps-ig jó, mert ahogy nézem x4 a thunderbolt. Úgyhogy valszeg kénytelen leszek a másik házba is venni egy asztali gépet, hogy mindkét helyen meglegyen a sebesség.
-
inf3rno
nagyúr
Megnéztem közben a CPayne félét, annál 31k lett volna csak a kártya. [link] Nem tudom a szalagkábel mennyi, de szerintem olyan 10k legalább. Úgyhogy az sem lett volna annyival olcsóbb. Amit Rew ajánlott fel az igen, de ki akartam próbálni ezt a fajtát a topik kedvéért.
-
inf3rno
nagyúr
Nézegettem, itt az lesz, hogy megmókolom a házat, levágom a szegecselt részt, és teszek be oda még egy kártyának helyet. Úgy már elfér a kettő egymás mellett. Harmadik kártyát csak a másik irányból lehetne betenni, de most az nem is igazán kell, annak csak befedem a helyét. Bracketet inkább rendelek majd hozzá utángyártottat. A szegecselt műanyagot is úgy tűnik, hogy újra tudom hasznosítani, megpróbálom arra felcsavarozni az x8-akat. Azoknak gumis az aljuk, azt írták rá, hogy fémre ne csavarozzam fel, úgyhogy a műanyag kapóra jön, ha meg tudom úgy fúrni, hogy nem törik el. Úgy most ez a koncepció, de majd kérek tanácsot ITX topikban. Na legalább kiderült, hogy azért van ennek is hátránya. A szalagkábellel gondolom nem ennyire széles, és nem kell nagy távolságot tartani a két kártya között.
-
inf3rno
nagyúr
Ez izgi projekt lesz, tulképp még jól is jött ki, hogy nincs bracket a kártyákon, mert egyedit kell csinálnom nekik, különben nem lesz annyi hely, hogy elférjenek egymás mellett, ha maradok ennél a háznál. Számlát nem kaptam, de annyira nem lepődtem meg rajta.
Holnap ha lesz időm kipróbálom a 10-es kártyákkal, hogy tényleg megy e, aztán ha igen, akkor rendelek egy DAC kábelt az 56-os kártyákhoz, és elkezdek foglalkozni a firmware frissítéssel. Veszek egy Dremelt is, hogy össze tudjam valahogy mókolni lemezből a tartó szerkezetet és a bracket-eket. Igazán most csak annyit tudnék, ha megjön a DAC kábel, hogy mérek 2x56 és 1x10 Gbps-t párhuzamosan, de valamennyire az is mutatná, hogy a PCIE sávszélesség és a kártyák mit engednek. Egy év várakozás után már ez is nagy haladás. Most lehet izgulni, hogy a riser és az 56-os kártyák jók e.
-
inf3rno
nagyúr
No megjött a cucc a DHL-el, elég gyorsak voltak. Most nincs időm foglalkozni vele, de a hétvégén kipróbálom az SFP+ kártyákkal és DAC kábellel. A QSFP+-hoz totál elfelejtettem kábelt rendelni, annyi minden van most.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #85 üzenetére
Én szívesen beletanulnék az elektronikába, és összehoznék itthonra valami nyomtatott áramkör gyártást, de annyira analfabéta vagyok most hozzá, hogy évekbe telne, vagy talán gyorsítana a dolgon egy villamosmérnöki BSc elvégzése. CPayne dolgairól úgy emlékszem van konkrét áramköri rajz is egy amcsi fórumon, ahova régen járt. [link]
-
fatpingvin
addikt
félre ne érts, értelmesebb ötletem nekem sincs, csak kicsit szíven ütött hogy 60k a vége egy korrekt megoldásnak.
CPayne cuccai meg igazából eléggé pofonegyszerűek, már arra is gondoltam párszor hogy tervezek valami hasonlót, lehet hogy összességében még jobban is jönne ki a kínaiakkal megcsináltatni a panelokat, a forrasztást meg házilag kicsiben. a clock buffer chip a macerás igazából az egészben. -
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #83 üzenetére
CPayne az alternatíva, az jóval olcsóbb, ha csak a kártyát nézzük, de egy jobb szalagkábel annak is felnyomja az árát szerintem, plusz hozzá jön a vám és az ÁFA is, úgyhogy könnyen lehet, hogy hasonló lenne a végösszeg. Olyan szempontból egy kicsit elkeserítő, hogy tized ennyibe kerülne egy rendes tömeggyártott, de még mindig jobb így, mintha egyáltalán nem lehetne kapni, úgyhogy elfogadom, hogy ez az ára, aztán kész. Most van rá pénzem, és legalább az európai GDP-t nyomom fel vele, nem az amerikait.
Nekem ez szimpatikusabb, mint a szalagkábeles, mert gyakorlatilag bepattintós SATA kábelt adnak hozzá, biztosan nem csúszik ki vagy lesz érintkezési hiba. Emailban azt írták, hogy egyedi a kiosztása, és nem jó hozzá a sima SATA kábel, bár ebben nem vagyok biztos, hogy igaz e. Kipróbálni nincs kedvem, mert drágák az alkatrészek.
Industriallal az van, hogy nem tudom honnan lehetne beszerezni. Én írtam az ASRocknak, hogy ugyanmár küldjenek, vagy mondják meg, hogy hol tudok venni, de kb. egy kövér nem volt a válasz. Szóval én elengedtem ezt a vonalat, de ha tudsz valamit ezzel kapcsolatban, akkor ne tartsd magadban, hátha másnak hasznos.
-
fatpingvin
addikt
tényleg nem olcsó... finoman szólva nem az. mondjuk ennyiért már érdemes elgondolkozni egy industrial alaplapon amihez mondjuk van official bifurkációs riser. vagy a C.Payne féle megoldáson, egy x16 riser kábelle, bár annak nem tudom mennyi értelme van egy ilyen felállásban
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #81 üzenetére
Olyan 60k-ból jön ki. Nem olcsó a többihez képest. Dupla áron van, azt hiszem, de már régóta ezt néztem, mert nem szalagkábeles.
-
inf3rno
nagyúr
Nekem közben a bolgárok elküldték DHL-el saját költségre. Szóval eddig elég jó fejek. :-) Néztem egyébként sorszámozzák a rendeléseket, úgyhogy szivárog az adat. 240 körüli rendelést teljesítettek eddig ilyen kártyákra.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #78 üzenetére
Ja lehet. Csak ugye ezen a házon nincs már túl sok hely, úgyhogy rendesen át kéne szabni még 4 belső kártyához. Inkább arra gondoltam, hogy az M2-re valahogy rámókolom, és egy quad RJ45 kártyát teszek bele. Egyelőre most várom, hogy megjöjjön a bolgár cucc, és tudjak végre szórakozni a nagy hálókártyákkal. Majd ha azok már rendben lesznek, akkor foglalkozok ezzel a kérdéssel is.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #76 üzenetére
Akár külső USB-s megoldásból is van ilyen, ahogy nézem. [link] Az USB3 5Gbps-t tud, szóval 4 kapcsolatot elvileg le tud kezelni. Na majd még agyalok ezen, hogy hogy legyen. Talán itthonra most elég az, hogy használom a gép beépített wifijét a vezeték nélküli dolgokra, és nem kötök rá külön AP-ket. Nem tudom mennyire erős a wifi jel ezzel, ki kell mérnem majd.
-
fatpingvin
addikt
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #74 üzenetére
Hát a PCIE sávszél megvan hozzá. Azért egy fokkal talán jobb így, mint külső USB-s hálókártyákkal, de azért majd körbejárom még a témát. Azt tudom, hogyha bemegy a két hálókártyám így 2x8-ba, akkor kelleni fog még néhány gigabites kapcsolat is valahova, ha így egyben akarom megoldani.
Igazából egy pingelés eredménye és egy UDP-s iperf3 mérés eredménye, ami érdekel. Az utóbbi tud mondani packetlosst is.
-
fatpingvin
addikt
már próbáltam az egyszerű 1-4 switchet, igaz az két ReTek kártyával volt de kb pont ugyanazt tudták mint natív slotban, a másik végpont ugyanannak az alaplapnak az integrált gigabites Intel vezérlője volt. mértem már, mert bennem is felmerült a kérdés illetve hogy mi az a kártya amit fel lehet rakni rá, a gigabites hálókártya még bőven oké, azt nem próbáltam hogy egyszerre a kettővel mit tud kezdeni.
Vagy nem erre gondoltál? tudhatok mérni ha megmondod hogy konkrétan mire vagy kíváncsi, van két kis ReTek kártyám, alaplapi Intel meg 1-4 és 1-3 switch, egyik Asmedia a másik PLX -
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #72 üzenetére
Ki tudnád próbálni x1-es hálókártyával iperf3-al, hogy mit tud egy ilyen?
-
fatpingvin
addikt
miért kéne hozzá külön driver? a PCIe switchet a pcieport meghajtja, hogy erre mit fűzöl fel az meg már csak azon múlik hogy amit beleböktél kártyát ahhoz van-e.
sima desktop alaplapban használtam én is az egyszerű 1-4 mining switchet, semmi extra nem kellett hozzá, pcieport megtekeri, amit beleraksz az meg megy a saját driverével. esetleg a BIOS nyekereghet hogy nincs felkészülve ilyen kiterjedt PCIe eszközfára, bár ez még nem okozott gondot. ez ugyanolyan megoldás csak kicsit nagyobb. -
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #69 üzenetére
Ehhez azért gondolom valami driver is kelleni fog, hogyha erre egy kazal kártyát ráteszel, akkor is működjön. Amúgy roppant érdekes, mert nálam pl. lehetne úgy, hogy teszek 1Gbps hálókártyákat rá egy csomót. Azt mondjuk nem tudom, hogy mennyi latency, packetloss, stb. járna ezzel a megoldással. Ha nagyon elvadult leszek, akkor az 1xM2 -> 1x4 -> nx1 mókolást is meg tudom lépni, ha ez működik.
A bolgár cég egyelőre nem tud szállítani, mert leddosolták az ottani postát. Várok még egy hetet, aztán ha addigra se áll helyre a rend, akkor elküldetem velük DHL-el. Azzal elvileg nincs gond. Már várom, hogy végre érdemben foglalkozhassak a kérdéssel. Azt hiszem addig rendelek gyorsan egy DAC kábelt is ezekhez a kártyákhoz, hogy legyen mivel tesztelni őket.
-
fatpingvin
addikt
közben ez sem bifurkáció de ha valakinek valamiért szüksége van egy kazalnyi x1 slotra és használni is akarja a sávszélességüket, annak ez egy olyan megoldás lehet amit érdemes megfontolni. a pár ezerért vehető mining 1-4 PCIe adapterek nagy hibája hogy az upstream sávszélesség röhejesen kevés, erre megoldást nyújthat egy ilyen PCIe switch. csak ugye ehhez kell egy x4 slot amit akár egy négyfelé osztott x16 slotból is vehetsz
-
fatpingvin
addikt
na ez érdekes lesz, a tapasztalatokra mindenképpen kíváncsi vagyok.
-
inf3rno
nagyúr
Nézegettem a bolgár cég oldalát. Egy embert találtam, aki használja a kártyájukat, és azt mondja megbízható. Szóval most úgy döntöttem berendelek egyet, aztán meglátjuk. 112 EUR + szállítás a 2x8-as. Nekem ez szimpatikusabb, mint az amerikai, mert úgy tűnik, hogy tisztességesen meg van oldva vele a kábelezés is, és csomagban árulják. Amennyire ki tudtam venni egy bolgár műszaki egyetem info karához kapcsolódik a cég. Valamennyi kockázata persze így is van, de úgy döntöttem ideje lépni ilyen téren is.
Egyelőre írtam nekik, mert az 56cm-es kábel túl hosszú. Az egész gépház 35cm.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
#25954560 #64 üzenetére
Szerkesztettem közben. Elvileg ETH is tud 56-ot. Veszek addig egy DAC kábelt legalább, hogy egyáltalán működik e, ha összedugom a kettőt. Az volt az eredeti terv, hogy riserrel szétkapom az 1x16-ot 2x8-ra, és akkor két ilyen kártyát le tud kezelni, és még esetleg M2-re ráhákolok valahogy egy több portos gigabites kártyát is. A gépekbe eredetileg valami hasonló firmware cserés kártyát akartam. A Fujitsunak vannak olcsó 56-os kártyái, amik szintén Mellanoxra alakíthatóak. Szóval ez a kártya része viszonylag olcsón megoldható. A transceiver viszont csak drágán van a kártyákhoz képest. Úgy rémlik egy transceiver két dualos kártya árának felel meg, vagy valahogy így, és ugye viszonylag sok kell belőlük. Mondjuk azóta egy fokkal több pénzem van erre a projektre, úgyhogy túllépem majd az eredeti költségvetést valszeg duplán is.
Köszi! :-)
-
inf3rno
nagyúr
válasz
#25954560 #60 üzenetére
Az csak IB úgy rémlik, de már nem is emlékszem, annyira lassan halad a projekt. A DAC az nem gond. Nem olcsó az sem a kártyához képest, talán 20k lehet egy kábel. A probléma ott kezdődik, hogy optikán elvinném a ház másik végébe, és OM4 LC-LC-t szeretnék. Szóval úgy nézne ki, hogy a router és a szerver között DAC, a router és a PC között meg OM4. Most 2db kártyám van, ami 2x56, és elgondolkodtam, hogy az eredeti 1x56-os tervek helyett inkább duplával kötném össze a két gépet. A 40-re lebutított sokkal egyszerűbb lenne, abból egy rakás van mindenhol, 56-os transceivert meg nehéz találni, ami keystone kompatibilis.
Majd megnézem mindjárt, hogy milyen kártyáról van szó. Arra emlékszem, hogy ez a legolcsóbb megoldás, mert hákolni kell. Talán HP firmware van rajta, amit le kell cserélni Mellanox firmware-re. Maga a kártya elvileg ugyanaz, mint a Mellanox, csak a firmware más. Bracket sincs hozzá, azt is szereznem kell, de az a legkevesebb. Tényleg olcsó volt így, pénzem meg nem volt sok, amikor vettem.
No megvan, ilyen kártya kettő: HP Infiniband 764736-001 2-Port QSFP HBA 544+ 10GB/40GB 764284-B21, no bracket. Elvileg ez azonos valamelyik 56-os Mellanoxal, de mindjárt előkeresem a jegyzeteimet.
No elvileg úgy van, hogy ez MCX354A-FCBT-re konvertálható firmware cserével, és akkor ETH 40/56 vagy IB 56, amit tud.
-
#25954560
törölt tag
válasz
fatpingvin #61 üzenetére
igen, csak van olyan regi mellanox, ami csak ib-t tud. azok azert szoktak annyira olcsok lenni.
-
fatpingvin
addikt
válasz
#25954560 #60 üzenetére
ez amúgy nekem is eszembe jutott csak én nem akartam írni, az 56G az inkább IB sávszél szabványnak tűnik mint Ethernetnek
dual-mode kártyám nekem is van, csak valamiért szórakozik velem és full széles slotban is ledumálja az alaplappal hogy 1-2 PCIe lane a közös nevező, nem pedig 8 -
inf3rno
nagyúr
Itt van közben &rew régi blog bejegyzése, az is befér ide. [link]
-
inf3rno
nagyúr
válasz
#25954560 #56 üzenetére
Csak nem hagyott nyugodni a dolog, úgyhogy vettem ma egy Asrock Fatal1ty B450 Gaming-ITX/AC alaplapot meg hozzá a sallangot, hogy végre meglegyen a router gép alapja, hát remélem ez azért menni fog a riser kártyával. Elvileg ez megy headless és tud x8/x8 bifurcationt. Még agyalok, hogy a bolgár vagy a cpayne félét vegyem bele, illetve végre tudom tesztelni, hogy működnek e a 2x56-os hálókártyák, amiket ebayről vettem. Az igazi szopás velük, hogy vagy a transceiver vagy a kábel van horror áron. Egyszerűen ezek drágábbak, mint maguk a kártyák. Vehetnék helyettük 100-as kártyákat, elvileg az gyakoribb és lehet olcsón transceivert is szerezni hozzá, de most már ragaszkodok ehhez.
Te hogy állsz a 2x100-as projekteddel?
-
#25954560
törölt tag
válasz
fatpingvin #55 üzenetére
roviden: a pcie lane-ek sorrendje nem kotelezo a fizikai slot-ban, raadasul a polaritasuk sem.
neha ez az oka amiert nem lehet bifurkalni egy szlotot, illetve ha lehet is, furan viselkedik.illetve lattam mar olyat is h lane reversed pcie slot-ban siman nem indult el valami eszkoz. azert szeretem pl a supermicro lapokat, mert mindig van reszletes blokkdiagram a manualban, ott pedig meg ezt is jelolni szoktak.
-
#25954560
törölt tag
válasz
fatpingvin #53 üzenetére
hat most erre mit mondjak? a korabban megenekelt 2x100G-s intel fm10k-nak 2 db x16 slotra volt szuksege, mindketto bifurkalva x8x8-ra
mert az negy eszkoznek latszott az oprendszer szamara.
(a lane vezetekezesrol jut eszembe: pcie lane reversal megvolt?
)
-
#25954560
törölt tag
válasz
fatpingvin #51 üzenetére
gyakorlatilag egy csip egy port es lesporoltak a pcie szviccset rola. a kisebbik valtozaton egy csip hajtja a ket portot, de ott meg a teljesitmeny keves igazi 2x100G-hez.
-
#25954560
törölt tag
kicsit off, mert se nem alaplap, se nem riser kartya vagy kabel
lett egy Intel E810-2CQDA2 kartyam kolcsonbe. eddig ennek a kistesojaval dolgoztam, volt is meglepi.
begyugom, aszongya egy portos. aaaaa, mondok engem nem versz aaaat, EPCT az en baratom, majd jol atkonfigurallak. hat fraszt!
akkor nezegessuk meg egy kicsit a leirast. nem vicceltek:
"The Intel® Ethernet Network Adapter E810-2CQDA2 delivers up to 200Gbps of total bandwidth in systems1 that are PCIe 4.0 compliant. Each QSFP28 port supports up to 100Gbps, providing the functionality and throughput of two 100Gbps adapters in a single bifurcated PCIe 4.0 x16 slot."megerkeztunk. szoval mint a jo oreg RedRockCanyon-nak, ennek is szet kell valasztgatni a pcie szlotot. azt hittem ez mar kiment a divatbol
-
MrSealRD
veterán
No... ha már bifurkáció...
Asus X399 E-gaming. Asus Hyper M.2 Gen 4-el működött. A kártyára 2 SSD-t tettem.
BIOS-ban a megfelelő beállításokkal láthatók voltak a meghajtók.
Alaplapi RAID vezérlővel a RAID tömb is előállt. Bár a driverrel voltak makacsságok... AMD RAID drivert kellett kézzel még egyszer ráerőszakolni.
A sebesség PCIE 3.0 korlátnak megfelelően 7000MB/s-nél tetőzött...
A megnevezés és a terminológia a bioson belül azért gyártónként eltérhet...de intuitív. -
inf3rno
nagyúr
Van most aprón egy érdekes lap: Gigabyte Z490I Aorus Ultra. A manual szerint tud x8/x8-at, igaz a risert nem írják: [link] Egy i5-10400-al együtt próbálja árulni valaki, szerintem elég jó választás lehet, mert tud IGP-t az a processzor, szóval ha nem menne headless, akkor is elég egy HDMI dongle és meg van oldva. Nemrég raktam össze egy combosabb irodai gépet, amivel 4k 60Hz-et elvitte, szóval még erre is jó akár az a beépített videokártya, bár én sok hasznát nem venném. Agyalok rajta. Az ára nem rossz. Vagy ez vagy a síbakancs. Képtelen vagyok spórolni.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #45 üzenetére
Én már láttam olyan lapot, amin manuálisan lehetett választani. Nem tudom, hogy volt e benne automatikus választási lehetőség. Ha rajta van a linkelt listán az SSD, akkor támogatnia kell.
-
fatpingvin
addikt
gyanítom a BIOS automatikusan fel hivatott ismerni hogy mi van belebökve. ennek az tud nagy buktatója lenni, ha inicializáláskor nem simán SATA/PCIe-re kérdez rá hanem SATA/NVMe-re. a NVMe carrier protokollja nyilván PCIe de ezen is elvérezhet. ha mondjuk egy SAS HBA-t böksz bele, én nem fűznék komoly reményeket hozzá hogy fog róla bootolni
-
inf3rno
nagyúr
válasz
kozika1988 #42 üzenetére
-
fatpingvin
addikt
válasz
kozika1988 #42 üzenetére
hello, szerintem kicsit eltévesztetted a topikot ugyanis a kérdésednek nincs bifurkációs vonatkozása de megpróbálok válaszolni: Ha meggyőződtél róla, hogy a kérdéses slot tud NVMe SSD-t fogadni, a következő lépés a breakout panel ellenőrzése kell hogy legyen. ha az is rendben van, akkor egy BIOS resettel célszerű kezdeni úgy hogy a kívánt konfig már össze van benne állítva. ha ezután se megy akkor én személy szerint elengedném a dolgot, nem minden BIOS van felkészülve arra hogy a m.2 slotban egy NVMe SSD-n kívül bármilyen másféle PCIe eszköz legyen. laptop alaplapokban pl jellemző hogy a SSD és a wifi kártya slotjába mást nem tudsz beletenni (illetve bele tudod tenni csak a BIOS nem fogja bevenni a device tree-be és nem inicializálja.)
-
MrSealRD
veterán
Jó ez a topik...be is jegyzem magamnak. Hamarosan jövök majd egy X399-es Asus ROG E-gaming-el, meg egy Asus Hyper M.2 SSD kártyával...
Pár hét kérdése mire odaérek...Reméljük nem
-
PROTRON
addikt
Nocsak hova téved az eNber ha a mini-itx topicot olvasgatja.
Én elkezdtem egy munkaállomást építeni amibe majd idővel el fog kelleni a bifurkáció.
Az alaplap egy MSI X299 PRO, amihez már megvan a 10940x proci. Ezek együtt tényleg kezelik a 48 PCIe sávot, amivel annyira beharangozták az intelnél a cascade lake X szériát, hátha mentenek vele némi piacot, aztán látva a folyamatos árcsökkentést a procik terén nem jött be nekik.Ugye x299 alaplapok közül ez az egyetlen aminél ki is lehet használni a 48 sávot, a többinél csak marketing, mert soha az életben nem fogsz 3 db NVME SSD-t munkaállomás felhasználásban úgy meghajtani. A raidnek sincs sok értelme ha olyan hálózatod van ahol le tudod menteni kellő rendszerességgel az adatokat, vagy az egész rendszert klónozni.
Ennél a lapnál ameddig a 4 pcie slotból csak 3-at használok (2 db x16 és 1 db x8), addig az utolsó 8 sávból 4-et megkap az elsődleges SSD és 4 pedig elveszik az éterben. De nekem szúrja a szemem hogy lopnak tőlem, hisz 4 sávot bukok.
Szal a cél majd az lesz hogy a jelenlegi 1 db gtx 1070 vidkari helyett 3 db 3xxx szériás vga, a 4. slotba meg bifurkációval 2 db x4-es eszköz.
Valszeg az egyik az elsődleges winboot nvme SSD, aztán hogy mi lesz a másik azt majd a VR meg AR jövő eldönti.
Gondolkodtam hangkártyán, de azok meg csak x1-esek.
Homeofficehoz meg nekem elegendő az alaplapi 2,5G LAN, a serverembe raktam külön ennek megfelelő lankártyát.Amúgy azért 3 vga, mert elvileg nem a multi gpu halott, hanem csak az hogy ehhez külön sli vagy crossfire hid kéne, mivel mostanra már az alaplapok maguktól le tudják kezelni a pcie slotok között a VGA-k egymásközti kommunikációját.
Persze az NVLINK azért kell a legerősebb kártyánál, mert az simán gyorsabb mint a pcie gen 4.0 -
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #38 üzenetére
Nézni kell aprón, hogy mennyire pörögnek ezek.
-
fatpingvin
addikt
igazából itt nem az a kérdés hogy tudsz-e vele bifurkációval működő végpontot csinálni belőle (mert azt nyilván igen), hanem az hogy ez ténylegesen ki fogja-e tudni szolgálni azt az igényt, ami miatt a bifurkációba belekezdtél. Igazávból szerintem kifejezetten érdekes kérdés, de jelen helyzetben nem annyira szeretnék 25e-t kiadni egy próba-szerencse kedvéért. Főleg hogy nem tudom mennyire lehet kudarc esetén eladni a cuccost.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #36 üzenetére
Ja igaz.
-
fatpingvin
addikt
nyilván, de azért ez nem annyira mérvadó, csákányolni úgy is lehet vele, hogy BIOS-ból leveszed a slotot 2.0-ra, az nem annyira érzékeny a vezetékelésre, viszont erős tökönlövés elég sok dolognak amit bifurkációs riserbe pakolnánk (pl gyors hálókártya, SAS HBA, vidikari, etc...)
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #34 üzenetére
Olvasgatni kell, hátha leírják valamelyiknél a userek, hogy mire jutottak vele. Talán bányászok használják, és ha elvisz egy videokártyát, akkor esetleg rendben lehet.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #32 üzenetére
Én még a térálláson egyáltalán nem is gondolkodtam. Valószínűleg függőleges lesz vízszintes helyett, legalábbis csak ilyeneket láttam, és logikus a kártya elforgatása a hely szűke miatt is. Az M2-re azt írják, hogy nagyon lutri, hogy működni fog e rajta bármi SSD-től eltérő dolog, pl videokártya vagy hálókártya. Nem teljesen értem, hogy miért, valami olyasmit írtak, hogy alacsony a feszültség, és gyenge a jelminőség, de már régen olvastam róla. Egy próbát mindenképp megér, ha azzal előrébb vagyunk.
Én most hegymászó cuccot raktam össze, úgyhogy nincs rá keret. Majd 1-2 hónapon belül foglalkozok ezzel is.
Egyre inkább hajlok afelé, hogy szétszedem sima 1Gbps pfsense routerre, és direkt kötöm össze a szervert és a PC-t 56Gbps-el. Ez így árban fele annyiból kijönne, bifurkáció viszont nem kell hozzá. A különbözetet el tudnám költeni a PC és a szerver felújítására, hogy ténylegesen tudjak ezzel a sebességgel a helyi hálózaton másolni.
-
fatpingvin
addikt
kicsit felélesztem a totyikot ugyanis lassan égető aktualitássá válik számomra ez a dolog.
Azon kezdtem el gondolkodni, hogy mi lehet a leginkább pénztárcabarát, belépő szintű megvalósítása ennek a kérdésnek, és a következőre jutottam:
ebayről 12-15k környékén lehet rendelni NVMe SSD-hez való bifurkációs panelt, valamint 1500 pénz környékén vannak a m.2-PCIe x4 adapter boardok. Azon jár az agyam, hogy ugye ez PCIe 4.0 esetén nagyjából borítékolhatóan nem fog menni, viszont ha az ember lejjebb veszi az igényeit és kibékül a 3.0-val, akkor elképzelhetőnek tartom hogy egy ilyen konstrukció működhet 20e alatt.
szembeötlő probléma hogy ebben az esetben a slotok merőlegesen fognak állni az alaplapra, tehát hosszú, nagy kártya nem fog belemenni. Erre lehet esetleg áthidaló megoldás a sima slotos kiemelőpanelek helyett a laptopokhoz készített, szalagkábeles megoldások, azonban ezek, ha mind a négy végpontra kártyát szeretnél és nem NVMe SSD-t, akkor érdemes elengedni ugyanis ezek már együttes árukon kiadnak egy direkt erre a célra készített bifurkációs kártyát. -
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #30 üzenetére
Én meg ma azon agyaltam, hogy megcsinálom inkább egy 1Gbps pfsense-es routerrel a hálózatot, hogy azon tudjak gyakorolni, a két gépet meg direktbe összekötöm optikával, és akkor a sebesség is meglesz meg gyakoroltam egy kicsit az optikai kábel szerelést is. Még így is húzós ára lesz a dolognak, de legalább megáll 100-150-ből 3-400 helyett...
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #27 üzenetére
Na válaszolt az ASRock support megint valami bullshitet. Igazából magyarázatot nem írtak, csak hogy consumer grade riser kártyát nem árulnak, pont. Marad a CPayne vagy a bolgár cég, jobb ötletem nincsen. Nekem a bolgár szimpatikusabb kinézet alapján feltéve hogy tényleg működik. Majd írd meg, hogy mik a tapasztalatok velük!
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #27 üzenetére
Nem hiszek a félmegoldásokban.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #25 üzenetére
Pont ez az, hogy nem akarok kompromisszumot kötni most. Kis gépet akarok.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #23 üzenetére
Ja, nagyon úgy néz ki. Bár van 50k-ért egy jó MSI ATX lap az mITX-es szopás helyett. Nehéz az élet.
-
fatpingvin
addikt
én elengedném, ugyanis valszeg a konzumer lapokban úgy vannak vele hogy rakjon bele a júzer ilyen m.2 only adapter kártyát és élvezkedjen a RAID0 tempón, értelmesebb kártyákat meg ne akarjon így csaltakoztatni. emiatt nem is fogják kivenni, szerintem úgy vannak vele hogy a konzumer lapokban legyen ez az egyetlen felhasználási terület.
végén megadod magad és kistermelői bifurkációs riser lesz belőle? -
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #21 üzenetére
Ja visszakérdeztem, hogy a kártyát honnan tudom megvenni, mert sehol nem kapható. Szerintem felejtős ez az ASRock. Eleve nem is értem hogy ilyen tanácsot adnak, hogy a saját kártyájuk talán nem jó a saját lapjukhoz, alternatíva meg semmi. Azért majd rákérdek amikor azt mondják, hogy sehol, hogy akkor melyik ASRock riser kártyát javasolják erre a célra a consumer grade lapjaikhoz. Mondjuk lehet addig ütöm a vasat amíg a végén kiveszik ezt a featuret a lapjaikból ahelyett, hogy belátnák, hogy jó lenne riser kártyákat is gyártani hozzá.
-
inf3rno
nagyúr
ASRock azt mondja, hogy ebből a listából válasszak inkább lapot: [link] mert a consumer grade lapok nem biztos, hogy kompatibilisek. Mondjuk sokra megyek a tanáccsal, amikor a kártyát nem tudom beszerezni.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #18 üzenetére
Passz. Nekem 2x8 kell, de azt tudom, hogy az USA-ból nagyon nem érte meg. Ilyen 50 körülre jöttem ki. A 30 az már tűréshatáron belül lenne, de ugye még ott vannak a kábelek meg a túlsó végére is kell majd valami foglalat gondolom. :S Lehet jobb a bolgár, amit te csinálsz.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #16 üzenetére
Ezt figyeld, itt van a cpayne féle kártya Németországból 30-ért: [link] Ahogy nézem, mintha nála is leárazás lenne, mert 60 EUR csak [link], és szerintem ennél több volt jóval. Mondjuk az USA-ból a szállítás meg az áfa megduplázza. Én várok még az ASRock ajánlatára, aztán ha nem jelentkeznek, akkor megveszem valamelyiket ettől a német viszonteladótól. Azért még a szalagkábel hozzá jön ehhez. Abból sem tudom mi a jó.
-
fatpingvin
addikt
Érintőlegesen kapcsolódik csak a topikhoz de aki itt nézelődik annak érdekes lehet, miket legyártanak már a vörös sárkány földjén.
nyilván a mining a kulcsszó, de tényleg érdekes cuccok vannak: expresscard-PCIe egybe breakout, MXM3.0-PCIe x1 riser board, persze Asus bifurkációs panelt is találtam, de van PCIe x4 - 8 PCIe x1 switch is, meg PCIe-U2 bifurkációs board...
-
inf3rno
nagyúr
Közben írtam levelet a másik ASRock supportnak. Egyelőre semmi válasz. Talán majd jövőre ránéznek a levelekre, ha lemegy ez a karácsonyi, újévi hajtás.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #12 üzenetére
Ja.
-
inf3rno
nagyúr
Rinyáltam egy sort az ASRock-nak miután elutasítottak, hogy hogy van ez, hogy customer grade lapokon van ilyen funkció, és mégsem adnak kártyát. Aztán úgy néz ki valahogy eszkalálták a dolgot, mert most küldtek levelet, hogy keressek másik részleget vele, hátha ott tudnak segíteni.
A taiwani cég nem írt semmit, valószínűleg ők csak nagyban játszanak viszonteladókkal.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #9 üzenetére
Jaja, én is a pénzzel küzdök most. Legalább 125k csak a maradék hálókártya és optikai kábel. Plusz 125k a routerbe a maradék alkatrész, ha bifurkáció nélkül csinálom. Ha birfurkációval, akkor még legalább 50-et rá lehet pakolni, de érzésre lesz az 100 is. Nem lesz olcsó.
-
fatpingvin
addikt
a vásárlás biztos nem most fog megtörténni, 180 dodó mindenestül, annyit meg most nem tudok rászánni. Mindenesetre ha bekövetkezik itt fogok róla elsőnek helyzetet jelenteni
egyébként ami nekem a pontot tette a gondolatmenet végére az az volt hogy mivel a mostani házamba úgyse fogok beférni, a külső frame-et nem úszom meg, viszont akkor meg már riserezni kell. Ez meg ugye alapból ezt kínálja, nem kell pluszban toldozgatni. -
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #7 üzenetére
Kíváncsi vagyok mire jutsz ezzel a céggel. Ha bejön neked, akkor én is tőlük fogok rendelni 2x8-asat, ha eljutok odáig, hogy elkezdem építeni a gépet. Bulgária mégis közelebb van, mint az USA, és jól néz ki a kártya is.
Én még ezen agyalok, hogy az egyik gépnél ahelyett, hogy vennék új alaplapot és CPU-t, inkább teszek be egy ilyen PCIE -> NVMe adaptert. [link] Szeretném, hogy meglegyen a sebesség, de nem akarok sokat költeni rá.
-
fatpingvin
addikt
Na, nekem eljött az a pillanat amikor nem nagyon maradt más választásom mint hardvert lesni a bifurkációhoz: egynél több olyan kártyám lett ami elvárja a x4-es slotot (név szerint egy SAS és egy SCSI HBA, valamint a fiókban pihen még egy 10G Ethernet vezérlő is)
ezt néztem ki magamnak: [link] bár az ára harap, de még mindig olcsóbb mint venni egy lényegesen nagyobb alaplapot.
Fennmaradó kérdés hogy vajon az alaplapom hogy fog viszonyulni ahhoz, hogy a bifurkációs riserben ülő kártyáknak mindnek van komolyabb BIOS-a amit rendszerindításkor be szeretne tölteni memóriába. -
inf3rno
nagyúr
Közben írtam az IOI-nak, de nagyon úgy néz ki, hogy csak cégekkel üzletelnek ilyen fogyasztókkal nem. Majd válaszolnak, de már eleve a regisztrációs űrlapjuk is cégeknek szólt. Mondjuk amennyire hiány van ebből, még akár azt is bevállalnám, hogy vállalkozóként vennék párat viszonteladásra, csak legyen már valami.
-
inf3rno
nagyúr
válasz
fatpingvin #2 üzenetére
Nem csak mi keressük ezeket, itt a fórumon is voltak már többen, akiknek kellett volna, van olyan, aki vett is AmeriRack-et. Redditen is lehet olvasni a témáról, de a legkomolyabb valamiért mégis ez az amcsi fórum lett: [link] Szerintem gyakran előkerül a dolog, ha valaki mITX lapra akar építeni komolyabb játékos gépet két videokártyával. De volt olyan, aki ugyanezt csinálta csak nem játékos géppel, hanem tudományos célra kellett neki 2 kártya neurális hálókhoz, és valamiért az mITX mellett tette le a voksát.
-
inf3rno
nagyúr
Riser kártya gyártó cégek a teljesség igénye nélkül:
egyszemélyes vállalkozások:
- CPayne [link] USA (szállít)
- MaxCloudOn [link] Bulgária (nem tudni, hogy szállít e, de komolynak tűnnek a kártyák)cégek:
- AmeriRack [link] USA (emailben esetleg meg lehet kérni, hogy küldjenek egyet, volt már rá példa, hogy küldtek magánszemélynek, de olyan is, hogy nem)
- IOI [link] Taiwan (valószínűleg csak viszonteladókkal foglalkoznak ők is, de hamarosan kiderül)
- SuperMicro [link] multi (nincs túl sok info róla, jó eséllyel nem szállítanak magánszemélyeknek csak cégeknek)
- ASRock [link] multi (esetleg egyetemeknek, nagyobb cégeknek szállít projektekhez, magánszemélyeknek nem)Nehéz eldönteni, hogy a nagy cégek miért nem dobják piacra ezeket a termékeket. Lehet a kriptovaluta bányászokat próbálják akadályozni, aminek sok értelme nincsen, mert nekik 1x16 -> 16x1, amire szükségük lenne. Valószínűbb, hogy beskatulyázták ezeket business grade kategóriába, ami igencsak fura, mert közben consumer grade mITX alaplapok támogatják ezt a funkciót.
-
inf3rno
nagyúr
A már említett BIOS moddolásról itt lehet olvasni: [link]. Itt 2x8 mode (vagy máshogy írva x8/x8) támogatást adnak egy olyan MSI lapnak, aminél a BIOS-ból hiányzott ez a funkció, de más hasonló lapoknál megvolt, és csak egy kapcsolót kellett átbillenteni úgymond. A dolog egyébként kockázatos, mert könnyű brickelni vele a lapot. Ennél a konkrét esetnél úgy emlékszem csak az volt a gond, hogy a lap 1x8+2x4 mode-ot támogatott, de 2x8 mode-ot nem, tehát a foglalatok számával nem volt gond, emiatt riser kártya sem kellett. Ez is tanulság lehet, mert sok esetben jobban megéri egy másik alaplapot venni, amin van elég slot a riser kártya megvétele helyett, mert például 1x16 -> 2x8 esetében olyan 50.000Ft egy riser kártya, ami azért jelentős többlet kiadás. Én személy szerint ezen vacillálok már jó ideje, hogy maradjak a lehető legkisebb méretnél, és vegyek 100.000Ft-ért vagy többért egy x16 foglalatos mITX alaplapot, ami támogatja a bifurkációt [link] és 1x16->2x8 riser kártyát [link], vagy vegyek inkább egy uATX lapot, amin két x16 foglalat van és támogatja a 2x8 mode-ot [link], és akkor talán megúszom 50.000Ft körüli összegből egy picivel nagyobb méretben. A helyzet az, hogy például AMD AM4-nél nem is létezik az utóbbi, csak Intel LGA 1151-nél, és ott is ritka. Az előbbi riser kártyás mITX-es megoldás viszont az Intel LGA 1151-nél nem létező dolog, tehát ez már erősen befolyásolja azt is, hogy milyen processzort tehetek a gépbe és ebből kifolyólag az árakat is. Érdekes módon az én 2x8-as problémámra még egy ATX lap sem feltétlen jelent megoldást, mert ritka az olyan, ami 50.000Ft-os kategória és támogatja a dolgot. [link] Szinte mindenhol 1x8+2x4 vagy hasonló mode a támogatott, és ez nem csak BIOS probléma, hanem konkrétan csak 4 érintkező van felforrasztva az alaplapon a második és harmadik x16-os foglalatra, tehát ha akarom sem tudom elérni az x8 sebességet a hálózati kártyával, amit abba tennék, hiába van papíron elég lane. Sajnos az ilyen lapok általában a bifurcation riser kártyákat sem támogatják, szóval ha mellényúltunk, akkor csak új lap vásárlása segít ebben az esetben. Nagyon észnél kell lenni már az alaplap vásárlásnál is bármelyik megoldást választjuk erre a 2x8-as problémára.
A másik amibe könnyű belefutni, hogy a processzor nem támogat elég PCIE lane-t, és emiatt bár a foglalat szám megvan, mégis csak csökkent sávszélességgel tudnak dolgozni a bővítőkártyák. Én például az előző alaplapomat ezért voltam kénytelen eladni, mert csak 1x16g3 + 1x2g2, ami támogatott volt. A PCIE Gen 2, ha rákeresünk pedig 4 Gbps kapcsolatot tud támogatni lane-enként. A 2g2 = 2x4 Gbps = 8 Gbps papíron megvolt, a gyakorlatban olyan 5.5-6 Gbps, amit tudott hozni vele az SFP+ hálókártyám a 10 Gbps helyett. Az alaplap csere után már simán megvolt a 10 Gbps sebesség. A mostani projekt is nálam hálókártyás, ott 2x8g3 amire szükségem van, és ha kiszámoljuk, akkor egy kártya elméletileg 8g3 = 8x8 Gbps = 64 Gbps sávszélességet tud hozni. A gyakorlatban 56 Gbps QSFP+ kártyák mennek majd bele ebbe az itthoni routerbe, amiknek a kihajtására pont elég ez a sávszélesség. Maga a terv pedig annyi, hogy a helyi hálózaton is lehessen M2 sebességgel másolni, aminél 4g4 = 4x16 Gbps = 64 Gbps a felső határ jelenleg. Ugyanez a fajta számolás a sávszélességgel előjön akkor is, ha például 1x16g3 -> 4x4g3 M2 quadfurcation riser kártyát teszünk a gépbe. Egy ilyen kártyával például a maximum elméleti másolási sebesség 32 Gbps lesz egy M2 SSD-re. Ugyanígy szükség lehet a megfelelő sávszélességre videokártyáknál is. Ezért tisztában kell lenni vele már az elején, hogy hány lane kell és milyen PCIE generációs ahhoz, hogy a bővítőkártyák elegendő sávszélességet kapjanak. Ha ez megvan, akkor kell CPU-t, alaplap chipsetet és utána konkrét alaplapot nézni hozzá, ami a megfelelő lane felosztási mode-al vagy riser kártyával ezt támogatja.
-
fatpingvin
addikt
Szuper, tök jó hogy csináltál dedikált topikot
pár technikai alapvetést én is idevetek, csak hogy úgy tűnjön mintha értenék hozzá (nagyrészt a blogposzt alól szemezgetve)
a bifurkáció lényegében annyit jelent hogy a meglévő PCIe sávokat új végpontok hozzáadásával gyakorlatilag csak újracsoportosítjuk. új végpontok létrehozásához két dolog kell: egyrészt az, hogy az alaplap BIOS-a támogassa ezt, valamint egy célhardver, amit bifurkációs risernek nevezünk, ez egy borzasztó egyszerű hardver, ez egyetlen aktív blokk rajta (a tápkörön kívül) egy clock buffer chipnek nevezett kis mütyür, ezen kívül gyakorlatilag csak egy kazalnyi vezeték.
a legtöbb alaplap ami tudja ezt az jellemzően 4-es lane csoportokra enged bontani: pl egy x16 slotot szét tudunk szedni 4 darab x4 slotra, vagy 2 darab x8-asra, illetve ezek tetszőleges permutációira. Fontos itt kiemelni, ez tényleg gyakorlatilag csak kábelcsoportok logikai rendezgetése: PCIe gen váltást, kevésből több sávot, egyebeket így nem lehet előállítani.
Kereskedelmi forgalomban gyakorlatilag az egyetlen közismert ilyen eszköz a NVMe SSD foglalat, ami egy 16-os slotba ül bele és 4 SSD-t fogad, ez a 16-4x4 osztást valósítja meg. Vannak azonban kevéssé ismert megoldások amik full-size PCIe kártyákat fogadnak, van ami OEM, van amit egyetlenegy ember csinál a németeknél, nagyobb cég Tajvanon, satöbbi.
pár alapvetés, előzetes FAQ:
Q: tudok egy kevésből több sávot csinálni?
A: Igen, de ezt nem bifurkációval hanem egy aktív PCIe switch segítségével. Bányában használt hardver pl a kis 1-4 átalakító, egy x1 slotba ül bele és 4 darab x1 slotot biztosít, gyakran már a riserekhez használt USB3 csatira kivezetve. Vannak nagyobb megoldások is, szélesebb slotokkal mindkét irányba, de ezek rendszerint egy középkategóriás alaplap árán mozognak.Q: Olyat lehet hogy a sávszélesség megtartásával mondjuk egy 8 sáv széles Gen.4-es slotból csinálok egy 16 széles gen.3 slotot?
A: elvileg nem lenne lehetetlen, de ehhez egy aktív PCIe switch kéne amit nem gyárt senki, ugyanis ez nem egy reális piaci igény.Q: két keskenyebb sávot össze lehet valahogy fogni egy darab szélesebb slottá?
A: ez lényegében a bifurkáció ellentéte lenne, és ha a két slot ugyanabból a root komplexből jön akkor ELVILEG lehetséges lenNE, de ez a gyakorlatban kb kivitelezhetetlen. a rövid válasz nemQ: Bármelyik alaplappal működik a bifurkáció?
A: nem. ezt a chipsetnek/procinak és a BIOSnak is támogatnia kell. olvasd el a lapod kézikönyvét, ha nem világos írj a gyártónak, vagy posztold ki ide, segítünk.Q: egy mITX lapba szeretnék négy videokártyát, hat Ethernet vezérlőt meg két SAS HBA-t beletenni. ezt bifurkációs riserrel meg tudom oldani?
A: vegyél egy nagyobb alaplapot. ez a téma nem ide tartozik, hanem az alaplapos kérdések topikba. Ha elfogytak a slotjaid egy ATX deszkában, de még mindig kell a hely a x1-nél szélesebb slotot igénylő bővítőkártyáknak, akkor gyere vissza ide.Q: kriptót bányászni érdemes bifurkációs riserrel?
A: ez nem az a topik, amúgy meg a rövid válasz nem.Remélem ezzel pár kérdést megválaszoltam ami felmerülhet
remélem sokaknak hasznos lesz ez a topik, bár elég niche téma. Szerintem kettőnk nevében beszélek, igyekszünk segíteni amiben tudunk, kitalálni a legjobb megoldást a problémákra, megtalálni a legalkalmasabb célhardvert vagy csak simán csak ötletelni
a különböző forgalmazókat még össze kéne gyűjteni...
-
inf3rno
nagyúr
Már összeszemeteltem többi topikot ezzel a témakörrel, és úgy érzem eljött az idő, hogy összeszedjük egy helyre az ezzel kapcsolatos ismereteket. A problémakör nagyjából az, hogy sok PCIE bővítőkártyánk van, amit az alaplapra szeretnénk rádugni, PCIE lane is lenne elég hozzájuk, viszont nincs elég PCIE foglalat az alaplapon a céljaink megvalósításához. Fontosnak tartom kiemelni már az elején, hogy kriptovaluta bányászattal nem foglalkozik ez a topik, minden ilyen jellegű kérést, kérdést törlünk! Helyette a tipikus probléma, hogy mITX vagy uATX lapba szeretnénk még egy videokártyát, hálókártyát, stb. betenni vagy ATX-es lapon szeretnénk még több foglalatot, mert nagyon sok bővítőkártyánk van.
Először is a bifurkáció, trifurkáció, kvadfurkáció egy PCIE foglalat szétbontása 2, 3 vagy 4 részre értelem szerűen. Általában 1x16 foglalatról van szó, amit 2x8-ra vagy 4x4-re bontunk, de ugyanígy lehetséges 1x4-et 2x2-re vagy 4x1-re bontani, kinek mihez van kedve. A dologhoz alaplapi támogatás szükséges és például egy PCIE bifurcation riser kártya, ami rendelkezik ilyen képességekkel.
Amennyiben az alaplap nem támogatja a dolgot, akkor PLX chipes bifurcation riser kártya kell, ami 100.000Ft-os tétel. A másik lehetőség, hogyha megfelel a chipset, akkor lehet kérni a gyártótól módosított BIOS-t vagy magunk megmókolni, de az első esetben az ASRock az egyedüli, aki talán hajlandó segíteni, az utóbbihoz pedig komoly ismeretek kellenek. Volt már mindkettőre példa, hogy összejött.
A dolog PCIE verzió függő is lehet, tehát például PCIE Gen 4-et nem tudunk szétbontani több PCIE Gen 3-ra, ezzel növelve a sávok számát, vagy legalábbis komoly elektronikai szakismereteket követel, egy szimpla bifurcation riser kártya biztosan nem csinálja meg.
A legnagyobb probléma az ilyen jellegű megbízható kártyák és a hozzájuk való szalagkábelek, SAS kábelek, stb. olcsó beszerzése, a kis házakban a hely megfelelő kihasználása, a házak moddolása, stb. Ezekben próbálunk segíteni.
Új hozzászólás Aktív témák
- LG 24GQ50F-B - 24" VA / 1920x1080 FHD / 165Hz 1ms / AMD FreeSync Premium / Adaptive Sync / HDR 10
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad T590 - i5-8GEN I 16GB I 256GB SSD I 15,6" FHD Touch I Cam I W11 I Gari!
- IKEA Format lámpák eladóak (Egyben kedvezménnyel vihető!)
- LG K61 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Update 04.30. Bomba árak 2025-ben is! Üzleti - Consumer laptopok DELL FUJITSU HP LENOVO
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest