Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Batman2

    őstag

    válasz peti_s #1033 üzenetére

    Az akkuknál az sem jó, ha nem töltöd fel eléggé, egyrészt mert kisebb kapacitás áll rendelkezésedre, másrészt mert nem használ az akkunak sem, bár az NiMH-nek papír szerint nincsen memória effektusuk, azért a gyakorlatban ezeknek is van.

    De az sem jó, ha többet próbálsz bele tölteni, mint amennyit éppen felvesz, mert az meg már károsítja a cellák szerkezetét, egyrészt mert a felesleges energiától, amit már nem tud kémiai reakcióban hasznosítani, hő formájában szabadul meg, másrészt, mert olyan nem kívánatos folyamatok zajlanak, amik hosszabb távon kárososdást okoznak a cella szerkezetében (vissza nem alakítható kémiai folyamatok) !
    Ugyanez érvényes a cellák javasolt minimum értékénél tovább való kisütésére, mélykisütésére is, ekkor is vissza nem fordítható kémiai folyamatok indulnak be.

    A Li akkuk szélsőségesen érzékenyek erre a munka tartományra, ezen túl haladva nem csak hogy tönkremennek, hanem veszélyesekké is válnak, mert robbanákonyak lesznek !
    Itt erről ugyan nincsen szó, de ugyanúgy megvan ez a munka tarzomány.

    Tehát legjobb, ha valami áramkör érzékeli mind a minimum (fogyasztó esetében), és mind a maximum (töltő esetében) feszültséget is, hogy a kémiai reakció csak a reverzibilis, visszafordítható tartományban maradjon !

    Ha pedig nagyon kevés árammal, nagyon lassan megy a töltés, akkor pedig a töltés közbeni veszteségek miatt alig, vagy nem lesz érdemi töltés, szintén nem úgy, nem ideális intenzitással zajlik a kémiai reakció a cellában, mint ahogyan kellene !
    Tehát legjobb esetben nem töltődik fel vele rendesen a cella hosszú idő alatt sem, roszabbik esetben károsodik is közben !

    Töltési módok:

    Standard/normál töltés: a cella kapacitásának (mAh) a tizede (mA-ben) (0,1C)
    Csepptöltés/fenntartó töltés: a cella kapacitásának a hoszada, harmincada (0,05-0,033C)

    Gyorsított töltés: kb. a cella kapacitásának max. kb. a feléig (0,1-0,3C)
    Gyors tötés: kb. a cella kapacitásának fele, vagy teljes értékével (0,5-1C)

    A standard/normál töltési mód 10 óra időtartamra értendő, de mivel töltés közben vannak veszteségek is (a kémiai reakciók során, és a cella belső ellenállásából származó hőfejlődés miatt) így valamivel több töltést kell bevinni, mint amennyi matematikailag szükséges lenne, így 14-16 órára adódik a tényleges töltési idő, én inkább a 14 órát javaslom, hogy biztosan ne legyen túltöltés !
    Ennek megfelelően a bármilyen áramerővel való töléshez kiszmolható a töltési idő.

    A cella kapacitásának tizede alatti töltési intenzitás (pl. 20-ad) az eddigiekből látható, hogy már leginkább csak töltöttség fenntartásra, a cella max. kapacitásának megörzésére alkalmas, nem normál töltésre.

    Elvileg egy 20-ad kapacitással zajló csepptöltés már akármeddig rajta maradhat az akkun, hogy mindíg friss, fitt legyen a cella, de szerintem pár óránál hosszabb távon már ez is károsítja a cellát, ha mással nem, azzal, hogy passziválja az elektródok felületét, ami után már kisebb felületen, kisebb intenzitással fog zajlani a kémiai rekació, melynek eredményeként visszanyerjük a töltést áram formájában a cellából, így végeredményben folyamatosan csökken a cellák kapacitása, nő a belső ellenállásuk, ami egy érték fölött használhatatlanná teszi ezen cellákat !!

    Szóval legjobb a cellákat töltés végével kivenni a töltőből !
    De ha hosszabb időn keresztül fitten akarjuk tartani a cellát, mivel bármikor kellehetnek, időnkénti rátöltést alkalmaznék, mint fenntartó töltést, persze áramkör által, ellenörzötten.
    A másik lehetőség egy dinamikus csepptöltés lehetne, ami azt jelentené, hogy a töltő a cellából periodikusan fogyaszt kicsit, majd visszatölti, a veszteségek figyelembe vételével !
    Ekkor bizotsan aktívak maradnak a lemez felületek, csak az e kérdés, hogy a fémhidrid cellák memória effektusának kialakulását ez mennyiben fokozná, mivel sok cuikluson keresztül nincsen rendesen kisütve. :U

    Savas ólom akkuknál ez a módszer úgy tudom, jól működik !

    Üdv.

    [ Szerkesztve ]

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

  • Batman2

    őstag

    válasz peti_s #1033 üzenetére

    A 2-3 éves akkuk még nem idősek, ha nem éltek meg legalább 500 cilust és addig megfelelően voltak kezelve ! :U

    A legtöbb esetben a kezeléssel van a probléma. :(

    Üdv.

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

  • v.attis

    őstag

    válasz peti_s #1036 üzenetére

    Azért ennek ne nagyon örülj. Néhány hete egyik fórumtárs (kételkedve vagy sem) vett 2000mAh Eneloopokat. Kíváncsi volt mit tudnak gyári töltöttséggel, mely nem volt 100%-os töltöttség.
    Ha jól emlékszem 1100 fotót csinált vele két nap alatt és ez teljesen vegyes volt, vakuval és anélkül készült felvételek egyaránt.
    Szóval a 2500-assal a 4-500 vakus kép bőven elég egy embernek, de a cellához képest már nem biztos, hogy jó érték.

  • Batman2

    őstag

    válasz peti_s #1041 üzenetére

    Fogalmam sincs, nem csináltam ezirányú kísérleteket, de a fellelhető irodalmak szerint nem jó kisütve tárolni az akkukat !
    A fémhidrideket, kadmiumokat, ólom-savas akkukat teljesen feltöltve javasolják, a Li akkukat, legalábbis a Li-iont (de lehet a többit is) fél kapaciátásra töltve érdemes tárolni, mert akkor sokkal kisebb az önkisülése (évi 4% körül), ami ennél a típusnál végérvényes kapacitás csökkenést jelent, sőt, ha hűtve, 4 fok körül tartjuk, akkor még kisebb (évi 2% körül) !

    De a többi akkura és az elemekre is általában igaz, hogy hűtve kisebb az önkisülésük.

    Ennek ellenére nekem 4db. régi kadmium akkum, vagy 2-3 évig kisütve volt tárolva, mivel azt sem tudtam, hogy hová tettem, aztán mikor megleltem, simán fel tudtam tölteni és működtek rendesen.
    Ettől függetlenül nem tartom jónak a kisütve tárolást.

    Üdv.

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

  • Batman2

    őstag

    válasz peti_s #1043 üzenetére

    Kicsit gagyinak tűnik, de hát ki tudja... :U

    Meg kell nézni, nincs e a cimkéja alatt egy másik !! ;) :D

    Az már komoly baj és rendszerint károsodáshoz vezet, ha egy cella átpolarizálódik, ha azonnal nem ment tönkre (nem lett zárlatos, nem folyt el), akkor is már csak csökkent kapacitással és valszeg rövid ideig fog működni.

    Üdv.

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

  • Batman2

    őstag

    válasz peti_s #1057 üzenetére

    Nekem van egy garnitúra ilyenem.
    Kapacitásuk még egyész jó van, de a terhelést nem bírják, tehát a pillanatnyi áramleadásuk az töredéke, mint amennyi kéne legyen.

    De kisebb, és fesz. értékre nem túl kényes fogyasztóba, mint pl. egy LEDes lámpába még kiválóak, és még 3 hónap után is működnek.

    Treníroztam őket én is, hiába, azok már nem lesznek jobbak.

    Az enyémek vaészeg párszor túltöltést kaptak !
    Akkus korszakom kezdetén még egyszerű előtét ellenálláson keresztül töltöttem őket egy adapterről és néha elfelejtettem időben levenni őket, műsrészt, ha nem felejtettem el, ekkor is lehet, néha a 16 óra is túl sok volt, mert pl. nem volt teljesen kimerüólve így hamarabb feltöltődött és ekkor is túltöltést kapott már.
    Kb. 10 tölté után elérte ez az állapotot, azóta már nem sokat változott.
    De ennyit még mindíg tud (kb. 6 év után)

    Üdv.

    Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

  • t.imi

    addikt

    válasz peti_s #1085 üzenetére

    Szia.

    Köszönöm a gyors választ. Holnap megy vissza az egész. Nem is tudtam, hogy az aldiban ilyen okosságok vannak :Y
    Conradban ezek Voltcrat töltők. :) holnap Lidl. Köszi mégegyszer :R

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés