Zsen Cseng-fej, a Huawei Technologies vezérigazgatója arról beszélt a kínai állami médiának, hogy a cég chipjei egygenerációs lemaradásban vannak az amerikai riválisokhoz képest, de vannak ötleteik a helyzet megoldására.
A Huawei több mint 25 milliárd dollárnak megfelelő összeget fektet éves szinten kutatásokba, és nagy lehetőségeket lát a cluster computingban, vagyis az olyan lapkákban, amelyek több elemből állnak össze.
Hirdetés
A vezető szerint nem kell aggódni a chipprobléma és az amerikai exportkorlátozások miatt.
2019 óta sorozatos amerikai exportkorlátozások nehezítik Kína technológiai fejlesztéseit, ez pedig többek között a Huawei-t is érinti, sem a csúcskategóriás chipeket, sem a gyártáshoz szükséges eszközöket nem érik el. Amerikai és kínai politikusok mindenesetre Londonban folytatják az egyeztetéseket a korlátozások kapcsán.
A mostani nyilatkozat egyébként azért érdekes, mert sem a Huawei, sem a vezetője nem beszélt eddig a cég fejlett chipgyártásáról. Az úriember még megjegyezte, hogy az USA túlbecsüli a Huawei eredményeit, mert sok más kínai chipgyártó is van, és ők nem olyan fantasztikusak – de keményen dolgoznak, hogy elérjék a rájuk szabott értékelést.
A vezérigazgató hozzátette: az egyetlen chipjük még mindig egy generációval le van maradva az USA-hoz képest, de matematikával egészítik ki a fizikát, nem-Moore-törvénnyel a Moore-törvényt, cluster computinggal a sima chipeket, a szoftver pedig nem tartja őket vissza – így praktikus eredmények is születnek.
A Huawei Ascend szériás AI-chipek Kínában versenyeznek az NVIDIA megoldásaival, az USA kereskedelmi minisztériuma pedig a múlt hónapban azt mondta, az Ascend chipek használata az exportkorlátozások megsértését jelentené. Bár a legjobb NVIDIA AI-chipek erősebbek, ezek eladását az Egyesült Államok megtiltotta Kínában, így jelentős piaci részesedést veszítettek a zöldek.
Áprilisban futott be a Huawei AI CloudMatrix 384, amely egy 384 Ascend 910C-t klaszterbe tömörítő rendszer, AI-modellek tréningezéséhez, és elemzők szerint bizonyos mérésekben megelőzte az NVIDIA GB200 NVL72-t.
A Huawei vezérigazgatója egyébként beszélt arról is, hogy az éves kutatási költségvetésük harmadát elméleti kutatásokra költik, mert anélkül nincsenek áttörések, és nem érik utol az USA-t.