Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Arpee78

    senior tag

    válasz #198 üzenetére

    Szia

    Szerintem ha csak a 24-48 bites kimenetben különbözik a két szkenner akkor bőven megfelel a 24 bites. Főleg ha csak monitoron akarod nézegetni, és szerkeszteni sem akarod.

    Valójában egyetlen szkenner sem képes annyi árnyalatot megkülönböztetni amennyi 48 biten ábrázolható. A jobbaknak is a 16 bites színcsatorna helyett elegendő lenne 12-14, csak ugye 8 bit egy bájt és 16 egy szó. A másik hogy a legjobb minőségű papírképek, diapozitívok sem tartalmaznak milliónyi színeket hanem max néhány ezret esetleg tízezret ha jól emlékszem.

    Egy esküvői fotón vagy egy herendi porcelánon, amelyen fínom színátmenetek vannak és élénk színek, amelyeket nyomtatásban is viszont akarsz látni. Akkor sRGB helyett egy nagyobb méretű színteret kell használnod, ami jobban igényli a csatornánkénti 65536 megkülönböztethető árnyalatot. Ha egy herendi porcelán képét 8 bites színcsatornával nagy méretű színtér használatával szerkesztesz photoshopban akkor esetleg sávos lehet a kép.

    Ami szerintem leginkább fontos egy szkenner esetén az a mechanika minősége és a szkenner súlya. Amikor a szkenner működik a kocsit mozgató mechanika rezgéseket kelt ami életlen képet eredményez. A finomabb mechanika kevesebb rezgést kelt, a nagyobb súlyra kevésbé hatnak a rezgések. Ha a szkennernek nincs rezgéseket elnyelő gumitalpa az szintén nem jó dolog. A szkennelt kép részletgazdagságához talán az előbbiek a fontosabbak, az optika minősége, a denzitás ezután következik.

    Ha nincs diafeltét elegendő a 600-1200 dpi-s felbontás. Itt a minőségben nem a szkenner felbontása lesz a szűk keresztmetszet, hanem a fénykép pigmentjeinek mérete.

    A legjobb fényképezőgép, objektív, film felhasználásával egy 35 mm-es dia kb 20 megapixelnyi részletgazdagságnak felel meg. Állítólag egy fényképet nem szabad nagyítani, vagyis egy 10x15-ös képet max 10x15 méretben szabadna kinyomtatni. Ezt melóhelyen persze nem mindig tartom be, volt hogy kis méretű fényképet szkenneltem nagyobb felbontásban A5-re nagyítva egy magazin címoldalára. Bizony kicsit szemcsés lett a nyomat.

    Diafeltét esetén (jobb persze egy rendes diaszkenner drága pénzen) a minél nagyobb felbontás nem árt. Valahol halottam, hogy a megadottnál valójában alacsonyabb a szkennerek felbontása ezért hiába nem tellene jobb minőség a filmből jobb a nagyobb dpi-s szkenner.

    A szkennerben ugye sok apró érzékelő van. Minél nagyobb a felbontás annál apróbbak ezek az érzékelők, vagyis kevesebb fény vetül rájuk ami talán kihat a minőségre is. Persze vannak jó és kevésbé jó érzékelők azonos méret esetén is. Gondolom a nagyobb dpi-re képes szkenner esetén jobb minőségűt használnak.

    A munkahelyemen van egy régi Agfa Duoscan típusú szkenner. 8000 db érzékelő van 8 hüvelykes hosszon vagyis 1000 dpi-s ''vízszintesen'', ''függőlegesen'' 2000 dpi mert a léptetőmotor kissebbet lép.
    Ennek a gépnek már van valami baja, ha sokat szkennelek a kék színcsatornában csíkok jelennek meg. Talán a lámpa miatt nagyon felmelegszik és ez nem jó neki. Nemrég átmeneti megoldásként négy kis fa deszkát tettünk alá, ettől jobban tud szellőzni az alján. E megoldás előtt tűzforró volt az asztallap a szkenner alatt. Hálás lennék ha valaki tudna mondani valamit pontosan miért jönnek elő ezek a csíkok és lehet e javítani a szkennert.

    Lehet ráveszem a főnökeim vegyenek egy újat. Ez jónak tűnik

    [link]

    Ez már talán elég jó egy dedikált filmszkenner helyettesítésére csak elég drága, ha tudna valaki ajánlani egy olcsóbbat ami még megfelelő megköszönném. A színhűség nem annyira lenne fontos, inkább a részletgazdagság. A színeket ki tudom javítani, részletet viszont nem tudok varázsolni. A valóban profi szkennerek mennyibe kerülnek, számottevően jobbak mint az előbbi félprofi epson?

    Amennyiben hülyeséget írtam volna kérem javítsatok. A kérdéseimre a válaszokat előre is köszönöm.

    Üdv
    Arpee78

  • Arpee78

    senior tag

    Sziasztok

    A cégem új szkenner(ek) vásárlásán gondolkodik. Ehhez kérnék segítséget. Több is tervbe van véve, más más feladatra.

    Szkenner A -- Elsősorban papírkép, nyomat, könyv, diapozitív, negatív szkennelése lenne a feladata. Vagy inkább mindenféle, filmes anyagok nálunk ritkábban fordulnak elő. A szkennelt képek nyomdai, digitális, nagyformátumú nyomtatáshoz lennének felhasználva. Egy epson V750-re v. canon 9950f-re gondoltam. Esetleg egy külön filmszkennerrel társítva.

    Szkenner B -- Papírkép, rajz(pauszpapíron), nyomat. Különösebb igények nincsenek. A szkennelt képek jórészt vektoros ujrarajzolásához, vektorizáláshoz kellenek. Másodsorban tartalék lenne, ha az "A" szkenner foglalt. Vmi 20-40 ezer közötti canon.

    Szkenner C -- Ugyanaz mint B, tartalék ha A és B foglalt :)

    Mindhárom egy Agfa duoscan-t váltana amely a 90-es évek közepén jelent meg.

    Előre is köszönöm a válaszokat

    Árpi

Új hozzászólás Aktív témák