- Melyik tápegységet vegyem?
- Hobby elektronika
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Rekordokra vágyik! Kezünkben az Asus ROG Matrix GeForce RTX 5090
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- TCL LCD és LED TV-k
- Azonnali fotós kérdések órája
- RAM topik
- Kompakt vízhűtés
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
AeSDé Team #69890 üzenetére
Megoldható, ha ismered az fstab fájlt és van egy live képes disztró alól be tudsz lépni egy másikba. Többnyire minden benne van a téma összefoglalóban, ehhez neked partíciót kell klónoznod, majd live rendszer alól belépni a klónozott rendszerbe, ahol átszerkeszted az fstab bejegyzéseket. Ez után egy update-grub a másik rendszerről megoldja a bootmenüt. Röviden.
-
okoska74
senior tag
válasz
AeSDé Team #52381 üzenetére
Mert amikor kiveszed az ssd -t akkor a winyo lesz az sda ahova a boot felment de ha visszarakod az ssd -t akkor már az lesz az sda tehát módosítani kell a grubban az sda -t sdb -re.
-
King Unique
titán
válasz
AeSDé Team #52334 üzenetére
Magát a Linuxot mindenképpen valamilyen "ottani" fájlrendszerű partícióra kell telepíteni és nyilván nem opció pl. az NTFS. Illetve az már a korábbi válaszban benne volt, hogy az ilyen flash-alapú eszközökre pl. Ext2-t (nem naplóz) szoktak tenni, de az úgy tudom, hogy lassabb. Illetve az is említve volt, hogy az Ext4-ben szükség esetén ki lehet kapcsolni a naplózást.
Egyébként manapság külső driverek segítségével kis túlzással szinte akármilyen OS között meg lehet oldani az átjárást. Vannak Windowsra is ilyenek, amelyekkel már lehet írni & olvasni az Ext2/3/4 fájlrendszert. Sőt, akár pl. a TC fájlkezelőhöz is vannak hasonló bővítmények. Vagy a másik megoldás - amit más is említett - ha létrehozol a pendrive elején egy FAT32 / exFAT / NTFS fájlrendszerű partíciót, amit mindkét OS tud majd kezelni. Azért az elején, mert a Windows a cserélhető meghajtóknál csak a legelső logikai / elsődleges partíciót kezeli. Ellenben egy külső HDD / SSD esetében már nincsen ilyen korlát.
Titkosítás pl. a Linux telepítésénél is beállítható, illetve ott van a LUKS. Viszont az ilyen Linux alatt titkosított meghajtókhoz / partíciókhoz való hozzáférés Windowson eleve problémás. Célszerűbb inkább pl. a multiplatformos VeraCrypt programot használni. Az is tud külön partíciót titkosítani, valamint titkosításnál a TrueCrypt ellenében Linux alatt is támogatja az NTFS, exFAT fájlrendszereket. A külön partícióra aztán lehetne a bizalmas adatokat pakolni, az OS pedig maradhatna a másikon. Rendszerpartíciót nem tudom lehet-e vele Linuxnál, mert azt egyébként Windows alatt ajánlja fel külön opcióként.
-
Rimuru
veterán
válasz
AeSDé Team #52337 üzenetére
Multios megoldasokat nem ismerem (azon kivul hogy egy jelszoval vedett zip file), magat a linuxos reszt nem nehez megcsinalni.
-
Rimuru
veterán
válasz
AeSDé Team #52334 üzenetére
Dontsd es hogy milyen modon szeretned, ha eleg hogy egy kepfajlt bootolsz rola akkor olyan amit tamogat a grub, egyebkent meg ugy kell ahogy
csixy
irja.(#52333) King Unique: Nem csak elvileg.
-
válasz
AeSDé Team #52334 üzenetére
Csinálj egy első partíciót NTFS-re, vagy Exfatra, ezt fogja látni a windows is, de tudod mountolni /akarmi mountpointtal a mögöttes területe telepítendő linux rendszerhez is. A windows mindig csak az első partíciót látja.
-
King Unique
titán
válasz
AeSDé Team #52332 üzenetére
Üdv!
Működőképes, de hosszabb távú használatnál nem árt odafigyelni a fájlrendszerre! Bár szükség esetén a naplózás elvileg pl. az Ext4-ben is kikapcsolható.
Egyébként alap dolgokra, diagnosztikai célra stb. egy sima, vagy perzisztens Live rendszer is megfelelhet, nem muszáj ehhez teljesen feltelepíteni. Utóbbinak inkább akkor van értelme, ha komolyabban akarja valaki használni. De ilyen célra vannak szintén komolyabb pendrive-ok, illetve opció még a külső HDD / SSD is.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Kínai és egyéb olcsó órák topikja
- Megjött a jubileumi Pixel széria
- Óvodások homokozója
- Melyik tápegységet vegyem?
- Hogyan lehet témákat keresni a fórumban?
- Hobby elektronika
- Milyen légkondit a lakásba?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- Háztartási gépek
- Kerékpárosok, bringások ide!
- További aktív témák...
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Játékkulcsok a legjobb áron: Steam
- Adobe Előfizetések - Adobe Creative Cloud All Apps - 12 Hónap
- Windows, Office licencek kedvező áron, egyenesen a Microsoft-tól - Automata kézbesítés utalással is!
- Kaspersky, BitDefender, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- LG 27GR95UM - 27" MiniLED - UHD 4K - 160Hz 1ms - NVIDIA G-Sync - FreeSync Premium PRO - HDR 1000
- HP EliteDesk 800 G6 i5-10500T 8GB 256GB 1 év garancia
- HIBÁTLAN iPhone 14 128GB Red -1 ÉV GARANCIA - Kártyafüggetlen, MS3159
- Fujitsu LIFEBOOK E449 i5-8130U 8GB 256GB 14" FHD 1 év garancia
- Sima Vs.Windows Logitech Mx keys s plus és hagyományos Mx keys magyar bemutatása. Új videó linkel
Állásajánlatok
Cég: FOTC
Város: Budapest