Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz NoX #68443 üzenetére

    Van előny ennek a szétparticionálásnak SSD-n, vagy mehetne az egész egybe is?

    vs.

    külön partíciót szeretnék a /home, /var és /tmp mappáknak

    Ha az első kérdés elhangzik, az megölte a másodikat. Kifejezett céllal és meglehetősen nagy rutinnal rendelkezők szokták így particionálni, de........a /var csak akkor lesz elég, ha figyelemmel kíséred és tisztogatod a rendszert, a /temp 600MB-ja ma már nulla. Szerintem.

    Csináld egybe, kivéve persze a swap-ot. Amúgy ehhez meg a 2GB elég érdekes, mennyi memóriád van? Ugye berobogsz kérdéssel, de semmi infó a háttérről hw-ügyileg.

    Milyen Debian 10 ez amúgy, amit én láttam, abban már nem ez a régi telepítősegéd volt, hanem talán Calamaris.....

    Bocs, most értelmeztem, amit írtál! :W sorry!
    A guided automatikusan így osztottal fel:

    Miért akarsz amúgy Debiant felrakni? Elég járatosnak érzed már magad, túl vagy a kezdőknek szánt szokásos desktop Linuxokon? A kérdéseid alapján még nem igazán ez jön át!

    Szóval valamit a gépedről és, hogy mit akarsz tulajdonképpen?

    [ Szerkesztve ]

  • Rimuru

    veterán

    válasz NoX #68447 üzenetére

    1-2 oke, harmadiknak nincs sok ertelme (amig nem jon meg a belso igeny ra, de akkor ugyis kezzel fogsz particionalni). /tmp amugy is ramdisk default (RAM/2 merettel).

    1 - megvolt a relese, mehet
    2 - nem veszites semmit a genericcel
    3 - attol fugg mennyit akarsz foglalkozni vele (az ilyen automatikus dolgok erdekesek lehetnek production kornyezetben...)

    Vigyázat, csalok!

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz NoX #68447 üzenetére

    Nagyon jó, van tapasztalatod! Akkor látod nyilván, hogy ez a képekkel illusztrált ezer éves guide nem hasznos neked, amiket tervezel, ahhoz az Archwikire szabadulj rá, az folyamatosan frissül és ezek a dolgok nem Debian/Arch specifikusak.

    multiplayer játékszerverek meg a szerverek is, nekem kínaiak, én kezdő vagyok ugye. ;) Particionálni viszont nem opció automatára bízni egy gyakorlott Linuxosnak. Alig tudok egyszerűbbet elképzelni, mint a manual particionálás!

    Ugyanez az update/upgrade-re is igaz lenne, de mivel spéci gépet futtatsz, így inkább nem vauznék bele. Maga a swap átgondoltan szükséges vagy csak a képen úgy volt és azért? 16GB mellé normál esetben nem kéne. (de mivel szerver, így nem tudom)

    Debian-al már van tapasztalatom, nem idegen számomra.

    Erre tényleg csak halkan jegyzem meg, hogy tapasztalattal bíró Debianosok nem a Kezdő Linuxosok topikjába írnak, hanem a Debian topikjába. ;) Szerveres kérdést meg egyenesen ördögtől való a Kezdőbe beírni!

    Na szóval, Archwiki particionálás fejezete, nagyon durván merülj el benne. Nem csak átfutod, hanem szépen lépésenként értelmezve olvasgatod pár napig. Amíg nem érted pontosan, mit miért csinálsz, ne is tedd, mert nem egy sima home user telepítésre készülsz.

    [ Szerkesztve ]

  • ubyegon2

    nagyúr

    válasz NoX #68454 üzenetére

    Azzal azért nem értek egyet, hogy a manuális particionálásnál nincs egyszerűbb. Nyilván túloztál, de ez azért haladó szint lesz mindig is.

    Nem túloztam, de én GUI-s módszerre gondoltam, Gparted például. ha annyira haladó szint lenne, én se így csináltam volna szinte a kezdetektől abszolút nulla tudással, sose tanultam informatikát, PC-m felnőtt koromban lett, főnököm eljött felrakni talán a Win98-at, mikor megöltem elkértem a CD-t, lenyúltam az öcsém infós tankönyvét és nekiálltam.
    Win7-et nem bírtam már elviselni, 5+ éve eszembe jutott, hogy láttam egyszer ezt a Linuxot és elkezdtem vele a kínlódást....A particionálásnál az van, hogy fogalmam se volt mit csinál a Win mellé, teljes lemezt nem akartam neki adni, így maradt a "valami más". Ahogy neked is javasoltam, elkezdtem utána olvasni, mi micsoda és értelmeztem, próbálgattam és egyszer csak pofonegyszerűvé vált.

    A haladó szint az, mikor nekiülsz Arch-ot telepíteni és fejből particionálsz cfdisk meg mit tudom én mivel.

    Nem akartam ennyire részleteibe belemenni, de tisztában vagyok az ajánlott swap méretével; 16GB RAM-hoz minimum 4GB és maximum 32GB az ajánlott, de a maximum bőven túlzás, kihasználatlan lesz. Ha hibernálást is szeretnék, akkor kell 20GB

    Értem. Normál esetről tudok csak írni, 16GB mellé nulla swap kell és ennyi RAM meg SSD mellé a hibernálásnak szintén nulla értelme van. Ha mégis akarsz, akkor persze minimum annyi kell, mint a fizikai RAM.

    Egyébként azt a képet én lőttem, a legfrissebb Debian 10 telepítése közben.

    Fura akkor, mert már nem ennek a régi telepítősegédnek kéne lennie.

    Kezdőknek azt szoktam javasolni, hogy menjen fel a Debian honlapjára és ha ott teljes bizonyossággal ki tudja választani, melyik iso-t kell letöltenie és tudja melyik miért szükséges, akkor már nekiállhat a Debiannak. Addig nem sok értelme van. Melyik iso-t szedted le amúgy?

    Ezzel a /home /var különrakással sok értelme nincs foglalkoznod gyakorlatban, ha meg elméletben érdekel, akkor neki kell ülnöd olvasgatni, itt max elmondják, hogy ha tényleg szókséges, hogyan rakd fel, de 10-20 oldalakat nem fognak írni, ezt megértheted.

    Amúgy a /home akkor célszerű, ha külön akarod kezelni és ezt később másik telepítéshez is szeretnéd használni/csatolni vagy ha újra kell telepítened valamilyen okból, akkor az érintetlenül megmaradjon.

    [ Szerkesztve ]

  • kovaax

    őstag

    válasz NoX #68454 üzenetére

    Nem tudom a telepítő miért így particionál, de ha nem tudod megindokolni magadnak, hogy miért particionálsz úgy ahogy, akkor semmi értelme vele vesződni.
    Egyébként a /home külön particióra rakásának az az értelme, hogy 1. a felhasználók nem tudják elfoglalni az összes helyet a gépen (amúgy se tudják, mert a rendszer fenntart valamennyi helyet a root-nak, amit a sima júzer nem tud elfogyasztani), 2. hogy ha újrahúzod az oprendszert, ne kelljen elmentegetni a privát cuccaidat.
    Külön /tmp -nek akkor van értelme, ha sok olyan alkalmazást használsz, ami azt használja (sok ideiglenes fájlt hoznak létre), és nem akarod, hogy felzabálják az összes helyet a rendszer elől.
    Külön /var meg akkor kell, ha sok olyan alkalmazást futtatsz, ami ott tárolja az adatait (pl. adatbázis, vagy mail szerver, vagy akármi), és nem akarod, hogy felzabálja stb...
    Például.

    -=- There's no place like /home -=-

  • cigam

    félisten

    válasz NoX #68461 üzenetére

    A jogosultság nem okoz gondot, feltéve hogy ugyanazon a néven hozod létre az usereket. Amikor létrehozod x usert, az azonos nevű /home/x mappához is teljes körű jogosultságot kap.
    A jelszó alatt mit értesz? A böngésző jelszavai ott maradnak, ahova a böngésző tette( a home mappád legaljára, vagy a felhőbe), vagy a linux user jelszava, meg az lesz amit megadsz neki mikor megint létrehozod.

    Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

  • Rimuru

    veterán

    válasz NoX #68461 üzenetére

    Jelszavak? az nem a /home alatt van tarolva, ugy ahogy a userek se.
    Jogosultsag problema teljesen jogos lehet, bar egyaltalan nem nehez orvoslni.

    cigam: usernev? az nem szamit, az uidok szamitanak... a home folder nevenek se kell megegyezni a usernevvel.

    [ Szerkesztve ]

    Vigyázat, csalok!

Új hozzászólás Aktív témák