- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Androidos tablet topic
- Milyen monitort vegyek?
- Három éven belül megelőzheti a szerverprocesszorok piacán az Intelt az AMD
- Milyen TV-t vegyek?
- Melyik tápegységet vegyem?
- Szünetmentes tápegységek (UPS)
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Erőgép kompakt tábla formájában a Redmitől
- Riasztó topik
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Kence Fice
lelkes újonc
válasz
sh4d0w #85249 üzenetére
Linuxon is pont van képnézegető, meg szerkesztő, mp3 lejátszó és többpaneles filemanager...?
Az én nyugdíjas szemléletem:
Két nagyon jó programot használok évtizedek óta, az irfanview, és total commander, mindkettő az "ideális svájci bicska" kategória, pont azokat tudja, amikre szükségem van, és pont olyan kényelmesen és biztonságosan tudok vele dolgozni, ahogy nekem kell.
(Biztonságon azt értem, ha valamire szükségem van, a menüben logikus kereséssel megtalálom és könnyen elérem, ha gyakran kell, akkor betűkombinációval gyorsan használhatom - egy hiány van, a "mentés másként" opcióra nincsen kód, azt csak menüből tudom elérni.)Az irfanview nem csak képnézegető, és nemcsak képszerkesztő, hanem ezzel egyben mindent el lehet intézni. Dokumentumot egyszerűen és biztonságosan be tudok szkennelni, mert közvetlenül kezel minden szkennert, amivel eddig dolgom volt, bárhova mentem.
Ráadásul a papír elmozdulási hibáit fokonkénti forgatással azonnal tudom korrigálni, ezt követően méretre tudom vágni a képet, hogy a felesleges részeket levágja - érdekes, hogy ezt követően néha picit nagyobb lesz a kép mérete - és a szkenneléseket egyesével, csoportosan, vagy akár egy lapozható fájlba is tudom menteni automatikusan. Utána még tovább tudom szerkeszteni, ha kell, de szkennelésnél ezek a legfontosabbak.Vagyis az nem képnézegető, vagy képszerkesztő, hanem "képszkennelő és méretre szerkesztő" a számomra legfontosabb funkciója, és ilyen programot évtizedek óta nem találtam.
A másik oldal az a merev, szemellenzős linux szemlélet, hogy "mi vagyunk az isten, de a sok kétlábon járó birka csak win-t lát maga előtt", miközben a linux-osok nagy része évtizedek óta nem hajlandó értelmesen gondolkodni.
Egyetlen példa a lentebb linkelt manjaro weboldal, alig van rajta valami információ, az is csak angolul, mert, ugye, az istenek csak angolt ismernek, mindenki más csak birka. Amikor érdemi információt akarsz a program verziókról, csak úgy juthatsz el hozzá, hogy a download gombra kattintasz, ahol megjelennek a letölthető verziók többnyire "desktop" néven, amin az ember azonnal elbizonytalanodik, mert a desktop az a PC fedőneve, nekem pedig laptopra kell. Ráadásul jön az újabb meglepetés, hogy az oldalon többször is szerepel ugyan az a verzió, megint jön az elbizonytalanodás, hogy vajon mi a különbség közöttük, melyik az igazi a látszólag egyformák között.
A legvégén jön a meglepetés, ha az oldal legaljára görgetek a képernyőn, akkor hirtelen megjelenik egy újabb kép, ahonnan a dokumentáció letölthető.
Még véletlenül se ezt teszik a legelső oldalra, mert az túl logikus és értelmes lenne.Azt már csak lábjegyzetben teszem közzé, hogy linux alatt is kismillió program létezik, amelyek ugyan annak az egy programnak a másolatai vagy különböző változatai, többnyire a legfontosabb a háttérszín, meg betűtípus számukra.
Igen, a legkönnyebb mindig másokat szapulni, hogy mindenki más milyen hülye és nem arra figyelni, hogy az adott célt kellene a legjobban megvalósítani, és a rengeteg különböző programozó meg "fejlesztő" egyetlen, jó programot valósítana meg, amihez utána mellékesen csinálhatnának rengeteg csicsát értve a színek, képek, betűk, hangok kavalkádját. Nem, büszkék arra, hogy a gombhoz varrják a kabátot, a fő cél az, hogy adott betűtípus és háttérkép legyen, az, hogy a program funkcionálisan nem jó, a menüje érthetetlen, az nem érdekli őket.
Szóvalhogy az az érzésem, hogy egyesek ingyenes alternatív Windows-ként használják a Linuxot, miközben a valóságban meg nem ezért csinálnak Linux disztribúciókat...
Illetve, talán azért is, mert a szemléletük eleve rossz, a linuxosok a win-t tekintik legyőzendőnek, pedig, ha jól tudom, az még mindig csak egy tákolmány, a macintosh "valahogy működjön" koppintása.
Jobb lenne egy mac-hez hasonló szemléletet felvállalni, és minőségi fejlesztést végezni és a kismillió sok hasonló program készítőjének megmondani, hogy egyetlen, de jó program írására fókuszáljanak és tanuljanak meg csoportban dolgozni valódi együttműködéssel.
PS:
Csak azért írtam le a fentieket, mert én aktívan támogattam pl. a LME-t több téren is az 1990-es években, és nagyon örültem, hogy az akciónk révén, amikor a kormány tíz milliárdért vett win programcsomagokat az egész oktatási rendszer részére, kaptak egy tíz milliós támogatást magyar nyelvű linux kézikönyvre. Mi lett az eredmény? Elszórták a pénzt, kézikönyvet nem írták meg, mert ahhoz ész kellett volna, és ők csak melldöngetésben voltak jó, és amikor jött az elszámolás, a vezetőket leváltották, majd összeollóztak néhány egyetemista disszertációiból valamiket, hogy elkerüljék a pénzügyi csődöt.
Azóta is ugyan ezt a szemléletet látom linux berkekben, van néhány nagyszerű ember, akik sokat tesznek és önzetlenül segítenek másoknak is és ahogy ezt a fórumot is olvasgattam, amiben otthon vannak, arra lényegre törően válaszolnak annak ellenére, hogy még a köszönöm szót se látom utána visszajelzésként, de valamiért nem képesek/hajlandóak csoportba szerveződve komplex megoldást elérni.
Ugyanezt láttam sikeres amerikai és más linuxos cégeknél is, egy célra fókuszáltak, és egy idő után a siker hatására bebetonozták magukat, csak a bevételeikre fókuszáltak, de annyira, hogy utána már csak követelőztek a rendszerfejlesztők felé, de nem adtak vissza semmit, talán egy-egy drivert írtak, amire nekik szükségük volt. Sok kiskirályt látok, és talán ezért nincs meg az áttörés. -
válasz
sh4d0w #85249 üzenetére
Ez így túl sarkos.
Először is az os azért van hogy azt és úgy csinálja amit én szeretnék.
Vannak határok de erről már egyszer volt egy szösszenet itt, nem veled, mással.
Ha úgy van ahogy írtad, minek a Wine? Miért feccöltek bele a fejlesztők hatalmas energiát, időt, ha totál szükségtelen?
Bizonyára mert van rá igény, nem is kicsi.
Erre a témára zárszóként, a Steam proton meg az összes ilyen nyavaja az mind egy felturbózott Wine.
Miért..? Mert van igény Linuxon full Windows game-re.
Az okokba most ne menjünk bele mert sose lesz vége a beszélgetésnek. Legprózaibb oka hogy Linux kartárs fényévvel van lemaradva gamer fronton, ezt valahogy át kell hidalni.
Ha több millió gamer használja a Protont, miért köveznek meg bárkit egy nyamvadt kis képnéző miatt?
Irfan View, az amatőr userek körében 20 éve ipari standard.
Nincs vetélytársa. Pont azt tudja amit kell, próbálj meg Gwenview-el vagy bármi mással pillanatok alatt akárhány képes panorámaképet, kismillió funkcióval összerakni, konvertálni fájlformátumok között, képből kivágni, igaz amatőrszintű de Adobe szűrőket pikkpakk ráhúzni egy képre, néhány csúszkával elmosni, élesíteni, színteret, rgb-t variálni, exif-et matatni, és még legalább 2 tucat funkció. Mindegyik néhány kattintással.
És az amit többször leírtam. Nálam minden gépen, ultravackon és középkategórián is, bármilyen Linux bármelyik natív képnézőjénél 100x gyorsabban nyílik meg és dolgozik a Wine Irfan Wiev.
Erre én nem tudok magyarázatot.
"Szóvalhogy az az érzésem, hogy egyesek ingyenes alternatív Windows-ként használják a Linuxot, miközben a valóságban meg nem ezért csinálnak Linux disztribúciókat..."
Szerinem meg azért csinálják hogy használják, mindegy kik, hogyan, milyen módon, a lényeg, ahogy nekik tetszik és jó, megfelel.
A célhoz mindig is több út vezetett, ma sincs ez másképp. Nem az út a lényeg hanem hogy odaérjünk.
Mégegy aztán befejezem amúgy is tldr ltt.
Nem fejlesztek, nem programozok, de a nyakam teszem rá láttlanban hogy erre 126865x jobb egy linux és az ő terminálja, szkriptjei, megoldásai
Mikor Win alá bevezették az antiWine-t azaz a WSL alrendszert, hallott bárki is egyetlenegy szösszenetet a Win tábortól? Nem.
Semmi megvédési vagy pánikreakció. -
Ueda
senior tag
válasz
sh4d0w #85249 üzenetére
Bizonyos értelemben semmi köze az operációs rendszerekhez. Egy program az operációs rendszertől függetlenül is lehet kedvenc. Az Irfanview ilyen. Még Windowson sincs párja. Próbáltam az XnView-et (vagy bármelyik másikat), de az sem jön be. Úgy igazából az a baj, hogy a többi képnézőtől felfordult a gyomrom.
-
CPT.Pirk
Jómunkásember
válasz
sh4d0w #85249 üzenetére
Az IrfanView képszerkesztő szokott itt felmerülni ilyen szoftverként, azt én is használom Linux alatt. Igazából kielégíti csaknem minden képszerkesztéssel kapcsolatos igényemet, miközben egyszerű és könnyű benne dolgozni. Ilyen jellegű alternatívát én személy szerint nem tudok Linuxra (persze ettől még lehet). Valszeg ezért is van jelen az AUR-ben Arch-on.
Ugyanakkor a Gimpet is használom néha mert iszonyat sokat tud, de az meg túl komplikált az egyszerűbb munkákhoz.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Bomba ár! Fujitsu LifeBook U7310 - i5-10GEN I 16GB I 256SSD I 13,3" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- Bomba ár! HP ZBook Studio G5 - XEON I 32GB I 512SSD I Nvidia I 15,6" 4K DreamColor I Cam I W11 I Gar
- Lenovo Thunderbolt 3 kábel (4X90U90617)
- Csere-Beszámítás! Asus Tuf RX 9070 XT 16GB Videokrátya! Bemutató darab!
- CarPlay / Android Auto adapter meglévő Android alapú fejegységhez
Állásajánlatok
Cég: PC Trade Systems Kft.
Város: Szeged
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest