Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Fritz Teufel

    addikt

    válasz DittyCat #29552 üzenetére

    Én év elején álltam vissza Linuxra és gyalultam azonnal az egész rendszeremet, rejtett gyári partícióval együtt. Igaz, nekem annyi előnyöm van, hogy 8 szemeszter informatikát hallgattam a GDF-en és ezelőtt 13 évvel még Linux volt a fő rendszerem, aztán beszippantott a Windows mélységes pöcegödre.

    Tehát, amit én is javaslok. Nézegesd először a különböző disztribúciókat. Nézd meg, hogy melyik gyári DE (Desktop Environment) tetszik számodra. A gyári azért van kihangsúlyozva, mert a Linuxnál az csak egy állapot. Itt MINDENT testre lehet szabi, némi hozzáértéssel. Át lehet alakítani úgy egy DE-t, hogy első ránézésre nem fogod tudni megmondani, hogy az most Gnome vagy KDE. Persze, ez most nálad nem pálya, így fontos, hogy a gyári beállításokkal kézre álljon.

    Disztribúciók: azt gondolom, hogy nálad nincs szűk keresztmetszet hardvert tekintve, választhatod szinte bármelyiket, akár a legcsicsásabb KDE-vel is.
    Kezdőként olyant választanék, amihez bőséges irodalom tartozik (vagy magyar vagy angol nyelven) valamint széles magyar felhasználói tábora van. Ha ezeket figyelembe vesszük, akkor a MINT és az Ubuntu az első, ami szóba jöhet. Az Ubuntu egy picit érdekes, a hibaüzeneteivel, az ijesztő is lehet akár, de ez ott sajátosság. A Manjaro is egy járható út, attól függetlenül, hogy azt nyúzzák haladók is. A telepítése ugyan úgy végtelenül egyszerű mint a többinél és éppen olyan egyszerű használni. Igazából picit egyszerűbb: Ubuntu 3 sor parancs, Manjaro 1 sor, általában. Nézd meg előbb a Mint-et és próbálj ki többfélét is, amiket itt felsoroltak.

    Kipróbálás: első körben egy 2-4 GB-os pendrive megteszi. http://pendrivelinux.com és egy kis leírás.

    A notebookon be kell állítani, hogy pendrive-ról bootoljon. És már mehet is az éles próba. Gyakorlatilag már mindenre használható, mintha fel lenne telepítve. Javaslom, hogy a LibreOffice-t feltétlenül nézd meg! Kezeli az össze Microsoft dokumentumot, de a megjelenítéssel még mindig gondok vannak. Én a CV-met kellett, hogy átszerkesszem Linux alatt, mert a LO eltolta a sorokat és picit szétcsúszott a forma. Mivel teljesen áttértem Linuxra, már nem zavar, a CV-t meg úgy is pdf-ként küldöm el.

    Ha végül is valamelyik mellett elhatározod magad, akkor a következő lesz az első teendő. Még Windows alól kell felszabadítani helyet a Linux számára. A felszabadult területet NEM kell formázni, csak legyen. Az, hogy mennyi hely szükséges, majd az adott helyzet fogja nagyrészt eldönteni. Alap esetben a Linuxnak bőven elég 20GB. Továbbra is kezdőként, én meghagynám a dualboot lehetőségét. Ha esetleg úgy alakulna, legyen lehetőség visszanyúlni/váltani. Ezen később úgy is lehet majd változtatni.

    Egyenlőre próbálgass ki különféle disztrókat, és gyere kérdezni. Ha majd a tettekre kerül a sor, itt sok hozzáértő és jó fej krapek van, segítenek a telepítés részleteivel is - akár közben is. Jut eszembe! A youtube tele van telepítős videóval, érdemes azokat is megkukkantani. Kényelmesebb úgy nekiállni, hogy picit ismerős a dolog, hidd el!

    Sok örömöt kívánunk a Linux szabad világában, érezd jól magad! :)

    Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

  • _Dumber_

    őstag

    válasz DittyCat #29552 üzenetére

    Elolvasva az előző hsz-eket, együttérzek veled :)
    Olyan ez mint aki beszabadul egy idegen állatkertbe 5 gyerekkel, és mindenki kiabál, hogy én most a zebrához, és meg a vízilóhoz mennék... Te meg ott állsz és fogalmad sincs mi merre van. Azzal a különbséggel, hogy most azt sem tudod hogy néz ki egy víziló :D

    Nem tudok, most ez előzőekhez hozzátenni semmit, de nem is akarok, elsőre elég ennyi is Nagyon jó ötleteket kaptál mindenkitől..Azt javaslom, hogy ne ijedj meg. Próbáld ki mindet és utána már konkrétan tudsz kérdezni.. Egyenlőre ne holnap akarj áttérni winről, de előbb utóbb letörlöd.. ebben biztos vagyok.
    99%, hogy mindened működni fog linux alatt is.
    Üdv a klubban !

Új hozzászólás Aktív témák