- Asztrofotózás
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- AMD Navi Radeon™ RX 6xxx sorozat
- Bluetooth hangszórók
- Intel Core Ultra 3, Core Ultra 5, Ultra 7, Ultra 9 "Arrow Lake" LGA 1851
- Autós kamerák
- Amlogic S905, S912 processzoros készülékek
- Itt vannak az ASUS legszerényebb NVIDIA Blackwell architektúrás VGA-i
- Vezeték nélküli fülhallgatók
- Gaming notebook topik
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
Az jó pen erre a célra!
Lassabb, mint a normál telepítésű penes Linux?
Már félve írom, hogy nem használtam még pent ilyen célra, de szerintem a memória mennyiségétől függ, milyen gyors a live rendszered, gondolom ha pendrive-ról fut a Linux, akkor az acess time-tól (véletlenszerű elérés) fog függeni, mennyire lesz gyors. Így aztán nem lehet megmondani, hogy a live vagy erről a penről futtatott Linux lesz-e a gyorsabb.
Szerintem érdemes kipróbálnod, de tartós használatra nem javasolt ez a módszer. (hónapokig ne erről futtasd egész nap az oprendszert)
Ha gondolod, tudsz csinálni a disks (Lemezek) alkalmazással teljesítménytesztet is:
Alul van az acess time érték.
Ha tévednék valamiben a perzisztens futtatásról, valaki majd kijavít ebben.
-
Neked a perzisztens telepítési mód kell, ebben a linkben van egy videó, ami épp az MX Linux telepítősegédjét mutatja, ezzel a disztróval lehet perzisztens módban is telepíteni.
Itt pár hsz-ban olvasgathatsz a perzisztens telepítésről is.
DE!
Minden galádság nélkül kérdezem, van-e hozzá pendrive-od!?
Ha nem USB3 és valami igazán minőségi darab, ami igen gyors is, akkor felejthető a projekt, irtó lassú lesz minden róla.A rendszert hordozd, ne a gépet! kimarite kománk régi jó írása
-
válasz
jackal79 #64656 üzenetére
Szia!
Fenéket vagyok én mágus.Nem használtam még tűzfalat így direktbe, de nekem annyira adta magát, hogy így jó lehet, hogy gondoltam beírom egy hsz-be, többnyire ezt teszem, néha bejön. Örülök, hogy sikerült most is.
(Mint alatt egyébként tényleg elég egyszerűnek tűnnek a dolgok, nem is fejlődök sehová.....)Padavant könnyű volt felrakni? (Ubuntuval történik a felrakás - ezt a Topikgizdának írom, hogy ne törölje Off miatt)
(#64657) Cirbolya_sen
OK, padavanos, de meg kellett kérdenem, hogy valóban fel is van rá rakva, bár kínai nyelvűre is van valami megoldás, talán Chrome-os kieg. Én is ilyen Xiaomi 3G-t néztem ki, ha jön a gigabites net, sajnos a Xiaomi router4 hiába jó, de nincs USB rajta.
A linkje ami nem link
De.
-
válasz
jackal79 #64654 üzenetére
Mielőtt nekiugrasz, egyszerűen kapcsold be a gufw-ot és írd be neki a samba-t, a mellette lévő kis kék
info
megadja a portokat, gondolom azokat be kell írni a következő ablakba. Ehhez nem kell semmilyen leírás.upd
Nem kell megadni a portokat, automatikusan hozzáadja a program, ha kiválasztod a samba-t és a mellette lévő nyíllal továbblépsz:Amúgy a 3G még kínai nyelvű vagy felraktad rá a Padavant? Lehet, hogy abban is kell majd valamit konfigolni.....
-
-
válasz
Frawly #64628 üzenetére
Fene tudja, néha visszaolvasom régebbi hsz-eket és csak nézek, hogy miket csináltam anno.....ahogy régebbi disztróim telepített csomaglistája is meg tud lepni. 😉
Anno pont az volt a Linux Mind, amire szüksége volt a népnek....azóta kicsit 'érdekesebb' lett.
Az Arch-os videók a kedvenceiddel készülnek, Archmerge scriptekkel. 🤔 -
válasz
Frawly #64626 üzenetére
Azt mondod, fordíthattam már én is Mint-en? Fene se tudja, fel nem tünt. Chakrán anno egyből kiszúrtam, hogy rohadt sokáig tart neki egy egyszerű csomagot felrakni!
Túl aktív vagyok sok topikban....kösz, hogy szóltál, akkor visszafogom magam, mert ilyenkor mindig valami retorzió ér. 😎
Nincs bajom nekem az erdei embererrel, ha gépnél leszek, megsasolom milyen videói vannak.
Mint-nél nincs minimal. ISO és nincs minimum telepítési opció sem, csak Ubuntunál. Értelmetlen is lenne Mint esetén ez, ha belegondolunk, Ubinál azért van értelme ezeknek.
Malactartást próbáld ki egyszer. 😂Linux Mind Zoli már Archer régóta....de inkább ne nézd meg, hogyan kutyul Arch-ot! Kivéve, ha Archidegzsábát akarsz kapni.😉
-
válasz
CPT.Pirk #64621 üzenetére
Sorry! Tényleg, emlékszem már, pár éve olvastam őt is a Chakrás topikban! 😉(rózsaszín fejű avatarja volt)
No de lehetnek még mások is ...Erről jut eszembe, pár napja volt valami friss Chakra a DW-n, le is szedtem, de most nem látom, Dec. 25-ös dátuma volt az iso-nak a nevében. Erről mit lehet tudni? Rc-ket nem raknak fel ide. (hülye mobil simán átírja a szavakat)
-
válasz
Rimuru #64606 üzenetére
Ezt a váltást ne nagyon reklámozd, mert ez az új tágasabb világ átcsábítja Frawly-t és akkor jönnek a blogódák a szamárpingvinről meg a nevesincs wm-ekről.....
Ubuntuhoz szokott embereknel lehet, hogy ezt jelenti.
Ezt a Mintesekre is érted, gondolom. Merhogy' Ubit az 5 év alatt pár órát használtam csak.
(#64611) Frawly
Ez az akkor jön a forrásból fordítás dolog amúgy piszok gyakorta érinti az Ubuntu/Mint-es népeket! Szerintem aki ezeket használja, tuti nem forgatja, mint qrva a ridikült.
Elméletben igazad lenne, de maradjunk inkább gyakorlati alapokon.
Az UEFI meg maga az ördöng!
Neked meg javaslom, rakj már fel valami lightos DE-t, mert a szenvedésed azokkal a semmirevaló wm kezdeményekkel elég fura. Olyant akarsz, amiből minden funkció ki van herélve, de utána meg bele akarsz minden kényelmi dolgot forrasztani. Úgyis látszik, hogy szépen lépésenként haladva eljutsz a Mint Cinnamonig!
-
válasz
Frawly #64603 üzenetére
Igazából csesztetésnek tettem be, mert utálja az Archot.
Dehogy utálom az Arch-ot! Eccerűen annyira nem értek hozzá, hogy rutinból felrakjam, pedig kaptam segítséget is, amivel gyerekjáték lenne. Viszont lusta vagyok nekifogni eléggé vagy csak az tart vissza, hogy 6 perc alatt felrakhatok egy full Mint-et is, amivel minden működik nálam, amire szükség van.
Ebből lehet az következtethetődik, hogy a lustaság, ha nem is elbutít, de bután tart. Feltéve, hogy addig az voltam.
nekem vajmi kevés kétségem van amúgy efelől
Azért az tetszett, hogy ebben a hsz-edben jól feldobáltál pár lasztit, amit kemo koma jól le is csapott!
(#64604) kemotox
Látom figyelsz és hamar kiszúrod a sok hablatyból, amire érdemes lőni!
(#64608) Shyciii
Nem szívás igazából egyik sem, ill. gépfüggő a dolog. Nekem az 5 évvel ezelőtti konfigomon a Mint indult el plusz a Debiant tudtam felszenvedni AMD hw-re Wines segítséggel, de például a Fedora totál black screent dobott csak és így adta magát merre indultam. Arch telepítés nekem a másnaposság ellen volt jó pár éve 01.01-én, most is arra tuti jó lenne, csak egyelőre abszti vagyok, így aztán......
-
válasz
kemotox #64598 üzenetére
Nem esünk itt egymásnak. 😉 Így szoktuk megvitatni a dolgokat, de sok esetben hasznos ám, még ha nagyrészt más bolygón is tartózkodunk közben. 😂
Nagyon engem sem zavar, ha fullos egy oprendszer, miután felrakom. Nem tanulok semmit, az tuti, persze minimális tudásszintet meg kéne őriznem, ha valami gubanc van. -
válasz
Frawly #64594 üzenetére
Nézzed a koma videóit, de nem él mindenki kinn, hogy csak szövegből megértsen mindent.
A többihez csak annyit, hogy anno említettem neked, hogy szerintem gyorsolvasol, de valószínűleg régóta kinn élsz, emiatt nem érted meg a hsz-ek lényegét és túl gyorsan lereagálod. Én van amit 5x is elolvasok, javallom neked is.
tényleg nem galádkodásból mondom
Videátorzoli meg már rég konzumarcherként üzemel meg gamerként, a Mint-hez nem nagyon ért sajnos. Azóta sem.
A Neon témát engedjük el, látom nem akarsz elmerülni benne, csak nyomod, ami a felszín alapján logikus lehetne......
-
válasz
Frawly #64592 üzenetére
A helyedben ezt a Kubuntu, Neon, Ubuntu relációt mélyebben is átbogarásznám, mert a részletekben nagyon sok minden megbúvik. Lehet kár volt linkelnem imént a repok összevetéséről.....
A Chakra épp ettől jó, hogy nem kever QT-s és kész. Nézd meg mennyien használják.....a Kapitány és még....na szóval a Kapitány használja.
A videóba belenéztem és beletekerésekkor is csak egy kopasz faszi hadonászik meg magyaráz az erdőben. Nekem eleve gyanúsak a napszemügés faszik, ha erdőben vagy egyéb sötét helyen viselik!
(amúgy hang nélkül YT-ozom egy ideje)
Nekem már Linux 'sziasztokénzolivagyok' Mind csatornája is kicsit sok.
-
válasz
Frawly #64589 üzenetére
Ja, valóban félreértettem, mivel nekem a Neon olyan, mint a Chakra, csak a KDE-vel tudom összekötni.
Amúgy Ubuntun sincs KDE, ha precíz akarok lenni, de biztosan a Kubuntura gondoltál.A kolléga sem ma kezdte, 5 éve már használt Debiant is.....így én nem tudok érdemben javasolni semmit, mert az utóbbi 5 év csak nem törlődött teljesen.
-
Hasonlítsd össze a repokat és tippelj! [link]régebbi már
Ahogy látom, dev verzió már van stable/unstable is, szóval Frawly koma kicsit leegyszerűsítette a dolgot imént, igaz nem a Neon bemutatása, hanem a KDE dicsőítése volt a célja.
KDE nem csak egy DE a sok flavor közül.
Megtudtuk ezt is, csak azt nem, hogy akkor kettő, három vagy mennyi? Ha nem 1!
-
1M bios boot
Nemrég valamelyik topikban volt már hasonló....egyébként mivel a Centos sem kezdő disztró, ha valaki nem ismeri, nincs értelme felraknia. Ahogy a Haladóban látom, alapból nincs benne ntfs-3g. Sem. Nem értem a kollégát, miért ezt rakta fel, mert az előbbi hiányosság miatt úgy látom, nem kifejezetten hozzáértő Centos területen.
-
válasz
RaPiDsHaRe #64565 üzenetére
Ennyiből a Haladó topikban sem fogják tudni, mi a gond. Nem ismerem a Centost, de ha ugyanezt megcsinálod ugyanígy LVM nélkül, szerintem minden OK lesz.
-
Azt én sem, de itt nincsenek kényelmi megoldások. Cinnamonos Debian alatt is csak pislogtam anno, mert elég sok Mint alatt megszokott funkciónak nyoma sem volt a Rendszerbeállításokban.
Emiatt nem javaslom soha kezdőknek, csak ha már valaki tudja, mire van szüksége. Nálad már nincs ezzel gond. 😉
-
válasz
Frawly #64479 üzenetére
Tudom, erre sokan allergiásak, hogy miért kell újratelepíteni.
Nekem ezzel nincs gondom amúgy, inkább arra utaltam, hogy már annyiszor telepíted újra, hogy egyrészt lassan megtanulod az Archot, még nagyobb lesz ezáltal az Archod is, viszont szegény MX300-as már ettől kezd kampeca lenni!
Nem lenne jobb egy neked is kezelhető Mint Cinnamon, aztán majd pár év múlva újra bepróbálkoznál.......?
-
Szerintem nézz körbe máshol is, Energiagazdálkodás, Képernyőkímélő, etc., KDE-nél egy egyszerű beállítás nem értelemszerűen egy beállító kategóriában állítható. Amúgy, ahol állítgatsz, ott is van pipa opció alul/felül, az előbb néztem egy új Neon live-ban. (ezzel az a gond, hogy jóval újabb a Plasma, mint Debianban)
Ez lemaradt Frawly komának még, mint megszokott mondat:
A napokban fogom újratelepíteni az Archom.
-
válasz
Frawly #64475 üzenetére
Én arra gondoltam, amikor a Manjaro mellé/után telepítesz másik disztrót és a Manjaro utána már csak mókolással fog bootolni, valami intel szó ugrik a vmlinuz helyére!
Ha meg már klónok, akkor az köztudott, hogy nem vagyok nagy hívük, az eredetit érdemes használni.
Kéklufi már értékelte az Arch-ot, volt rá 5 éve.
Egyébként látom az Offtopikban, hogy a szokásos mondat elhangzott!
-
válasz
Rimuru #64456 üzenetére
Szerintem az 5 év használat talán már elég a bizonyításra, hogy jó a disztró!
Én is 5 éve használom, amit használok. Ezekre a csoda Archklónokra gondolok, amik meghalnak egy GRUB frissítéstől vagy mire megismered, már nevet vált, mint az ArchMerge +/- D ? Fel nem sorolom, mert nőnek, mint a gomba ki a földből és fele sem ehető.(látom az év maradékát már csak trollkodásra használnád leginkább)
Ha már Frawly is elnevezett népeket, akkor én meg Grubtalan Bercinek fogom hívni, aki ennyire élvezi, hogy hűűűűűűűűűűű hátgrubnélkül is van élet! Van hát! Sőt, Linux nélkül is van élet! Jaj de nagy valami....
-
Ebből az jön le nekem, hogy az első opció volt bejelölve, akkor a hátsó az engedélyezés.
(#64437) 7etape
Mind3 login manager, az
ArchKDE vonal inkább az sddm-et preferálja, a Debian vonal inkább a lightdm-et. Elég hosszú mindnek a leírása, ha nagyon bele akarsz merülni, én ebben még eddig csak az auto bejelentkezést intéztem konfigban Debiannál.
[link] -
lightdm nincs? Én mindent azzal használok, igaz alapból is az települ, a Debian 9 alá is.
(#64433) cigam
Fordítási remekelés! Amúgy látod, hogy oda van írva, a jobb oldali opció épp a kihagyás ellentéte. A 19-ben is így van már.
Az ablakok gyorslistáját valóban lecserélték erre a gyüjtős megoldásúra, ha megnyitsz valamiből ötöt, akkor is egy fül marad, csak odaír egy kis 5-öst a sarokba. Még csak felraktam, ennyi tűnt fel hirtelen. A panelkezelésből most már magasan a legjobb DE. Nem a KDE-hez viszonyítom persze, mert az panelkezelésből nulla.
-
Nem vonom kétségbe, de csak azt tudtam állítani bizton, amivel tapasztalataim vannak! Igaz egyik kollégámnak műa Asus-ra raktam Mint Cinnamont, de az már pár éves volt, szerintem nem UEFI-s volt. Azóta is használja a kolléga egész családja. Ott is azzal kezdte, hogy a HDD nyekeregni kezdett és mondtam neki, hogy ez SSD lesz, arra rábeszéltem, a Linuxra már nem volt túl nehéz, eléggé meglepte, mennyire elég már nekik egy Linux is mindenre.
-
De ennek mégis mi lehet az oka? Laptopokra jobban optimalizálnak, komolyabban veszik?
Ezt én sem értem, de nem hiszem, hogy laptopokra jobban optimalizálnának, főleg mivel desktop disztrókról van szó. Inkább ezek a régebbi üzleti laptopok voltak optimalizáltan megcsinálva és mivel a hw-ek már nem újak, de nem is gyengék egyáltalán, így a Linux disztrók ezeken nagyon olajozottan futnak.
Elméletileg nekem is elég jó a régi desktop AMD APU-val ugyan, de SSD, 16GB memó csak bír mindent, mégis érezhetően gyorsabb a HP8570p meg a tesói is azok voltak. -
Örülök, hogy csak ez volt a gond (KDE gubancnak csak 1-2%-ot adtam)!
Mindenki egyből mondta, hogy ez a nonfree lesz a ludas, nekem annyi előnyöm volt, hogy nagyjából a fejemben voltak az előzményeid és mint említettem valahol, kb fél éven belül használtam Linux-szal 8470p-t ás a nagytesóját a 8570p-t is (megvolt az elmentett inxi kimenete a 8470p-nek, az már nincs nálam).
Mindkettőn ugyanazt tapasztaltam, hogy igencsak erős gépek ezek, simán megeszik a mai konzumer kategóriát. No meg én is azt vettem észre, hogy pörgősebbek ugyanazon disztróval, mint az asztali gépem. Gond sincs sok a VGA-val, mert nincs egyikben sem külön, bár a 8560w-ben volt nvidia 1000-es valami, az is brutálisan jól működött a nyílt driver-ral is!
A nálam maradó 8570p-be még raktam plusz 4GB memót 4 rugóért innen az apróról. Mindhárom gép SSD-t kapott.
(egyébként bűn rossz memóriám van, de valahogy az ilyen dolgokat megjegyzem, ami valamennyire érinti az érdeklődési körömet, pld. ua. hw/sw)
-
válasz
Frawly #64420 üzenetére
Mert eddig nem Debiannal nyomultál.
Már azt is használta a kolléga, nemrég más miatt rá is tudtuk beszélni a nonfree tárolóra, valószínű, hogy most is normál iso-s Debiannal indított a pincéből felhozott HP-n, amibe 'asztali' SSD került!
Közben beugrott, hogy KDE-ről van szó gyaníthatóan, ott azért más gubancok is lehetnek a networkmanager-rel......
egyébként 99,9%, hogy ez van a gépében:
Network: Card-1: Intel 82579LM Gigabit Network Connection
driver: e1000e v: 3.2.6-k port: 5020
bus-ID: 00:19.0 chip-ID: 8086:1502
IF: enp0s25 state: down mac: gh:85:b4:e8:a4:db
Card-2: Intel Centrino Ultimate-N 6300
driver: iwlwifi bus-ID: 25:00.0 chip-ID: 8086:422b
IF: wlo1 state: up mac: 9g:a8:f2:36:11:55 -
válasz
Shyciii #64302 üzenetére
Ja, arra gondoltam! Nagyon rendes tőled, de a kezdetek óta imádom a fekete egyszerű választó menü képernyőt. Nagyon nem is akarok gyönyörködni bennük, sőt, mihamarabb túl akarok ugrani rajta! Még életemben nem customizerkedtem a GRUB-bal.... ronda karakteres GRUB-nál nincs is jobb.
-
válasz
Shyciii #64298 üzenetére
Kialakul ez a fajta rutin, ha az embernek infókra és nehezen eldönthető kérdésekben tudásalapra van szüksége. Én is tanulok eközben folyamatosan, így az addig tanultakkal további okosságokat lehet összeterelni!
Az külön jó, ha másoknak is hasznára vannak ezek az eszmecserék.
Linuxnál egyébként rengeteg olyan kérdés van, amit szinte csak mások, nálunk hozzáértőbbek tapasztalatai alapján érthetünk meg.Nekem folyamatosan jönnek ezek a szürkezónás dolgok elő.......ami egyben jó és rossz is, hogy ha valamit kezdek megérteni, az gyorsan változik is, így kellő zűrzavar segíti a nehezebb megértést, de nem adjuk fel!
-
válasz
Shyciii #64296 üzenetére
No, most már látod, hogy kell laikusként kihúzni SSD guru kollégánkból, hogy mi is az igazság erről a nem javasolt metodikáról!
(#64295) Frawly
Sehol nem is állította senki egyébként, hogy a discard rossz.
De régóta mindenhol az van, hogy nem ajánlott, te is ezt írtad gyakorta, hogy ez már nem javasolt.
az lsblk --discard paranncsal lekérdezhető, hogy az SSD-n lévő mely fájlrendszerek támogatják a discard paramétert
Ez valóban új és hasznos infó! Így már mindenki el tudja dönteni, mit használ, de home usernél gyakorlatilag mindkét módszer megfelel.
-
válasz
Frawly #64292 üzenetére
józan paraszti laikus véleményem szerint
Ezzel kezdtem, így nehéz lenne csúsztatásnak nevezni, ami csak fenti minősítésű vélemény.
Értem én, amit írsz az NVME-ről, de laikus szemmel az online TRIM, az online TRIM, az ütemezett meg ütemezett!Azt látom, hogy neked ez a discard kényes pontod.
Majd 5 éve sokat olvastam Linuxon SSD témában és akkor jónak tűnt a discard, nekem még most is jó!
Hiába van így :a Debian, Ubuntu, Mint vonal az fstrim-et preferálja
Nekem ebben az Arch vonal jobban bejön.De a lényeget te magad írod le!!!!
Disztrók is fele-fele arányban esküdnek egyik vagy másik megoldásra.
Innentől kezdve igazam van, akárhogy is nézzük! Éééés...... ami a legérdekesebb, neked is igazad van előbbi okból!
Az SSD-kre érdemes néha ránézni SMART ügyileg. Én kb. hetente kézi TRIM-ezek egy scripttel, ami egy kis SMART statisztikát is kiír. A teljes SMART-ot kb. 2 hetente nézem meg, néha ritkábban.
Én a helyedben óránként nézegetném, lehet attól romlik a kondija annak az MX-nek is.
**********************************************
Egyszóval egy laikustól nem várhatsz mást, de sosem írok légbőlkapott dolgokat, csak amit alá is tudok támasztani és/vagy magam is kipróbáltam. -
Ha az a Corsair jól működik, nagyon nem érdemes szerintem sem vizsgálgatni, látod semmi nem támogatja, olyan viharvert, de stabilan működik. Én a 4 éve Intel 520-at még vagy 5 évig nem fogom nézegetni, hiába van smart-ja. Az új Samsung 860 EVO-t hamarabb ellenőrzöm, az tuti!
Közel 1000-ből majd utolsó a Corsair! Na és? Használni akarod, nem villogni a bencsmarkjával!
Ez meg épp középmezőny! Hurrá.....
-
válasz
Shyciii #64284 üzenetére
Azt írja, hogy nem tanácsolja, de józan paraszti laikus véleményem szerint, ha eddig ezt javasolták, akkor két oka van, hogy nem tanácsolják!
Eddig voltak a sata-s SSD-k, jó volt a discard, nevezzük nyíltan online TRIM-nek....és most figyelj! Bejöttek már elérhető áron az NVME-s SSD-k, ahol milyen TRIM van? Online! Csakhogy ezeknél a másolási sebesség nagyságrendekkel nagyobb, mint a sata-s SSD-knél. Így most már utóbbiaknál nem tanácsolják. Nem írják, hogy nem jó, csak nem tanácsolják, ennek semmi jelentősége nincs.
A másik oka az, hogy bejött a systemd-s megoldás és amit systemd-vel lehet megoldani, azt rakják default az Ubuntu/Mint desktop disztrókba.
Ezt az oldalt szeretem amúgy, amit linkeltem, de a leírások fele csak tanács. Mondjuk tanácsolják a sötétebb témákat......
Amúgy a sata-s SSD-nél úgy képzeld el az esetleges lassulást, hogy nagyobb fájlokkal dolgozol (renderelsz), másolsz is és ilyenkor előfordulhat, de nem is biztos, hogy érzékelhető lassulás.
A nem blacklist-es SSD-knél amúgy én még mindig discard-ot fogok használni, mert a heti fstrim után vagy 5 percig tartott a manualis fstrim minap. Emiatt például a fenti oldal tanácsolja a napi ütemezőbe való beírását, holott mindenütt a heti az alap. Szóval ilyen ez a tanácsol dolog.
Nekem a 4 év alatt bejött a discard napi használat mellett, ha neked is jól működik, akkor jó, nem kell kicserélni.
(én most az új telepítésnél már nem raktam a Mint 19 FSTAB-ba a discard-ot, mivel már a blacklist-es Samsungra kellett volna telepítenem és ez volt a fejemben, hogy arra nem írom be)
Wooow, ez a GRUB téma nagyon Archos!
Kár, hogy alul nokedliknak szóló magyarázat is van, de semmi nem tökéletes.
-
Legközelebb hamarabb áruld el ezeket a részleteket!
Huncut telepítés??? Na ne! Te csak olyanokat csinálsz.
(#64279) Shyciii
Ami tök jól működik, azt akarod lecserélni? Nálad szerintem nincsenek olyan extrém használati körülmények, ami miatt a discard opció hátrányos lenne. Jó az online TRIM! Nehogy lecseréld.
-
válasz
Frawly #64272 üzenetére
Papagáj kolléga esetére nem emlékszek.
Ém inkább a mostani esetére nem akarok majd emlékezni! Ez majdnem olyan volt, mint ha fél napig golyózzuk, miért nem mutatja a trim-et az SSD-ről a gép, mikor a végén eszébe jut, hogy ja még nem is szereltem be!
(amúgy már egy ideje nem használom a discard-ot én sem, a Samu miatt főleg.....amit jó papogány urunk példájának megfelelően még át sem raktam a desktop-ba)
(#64271) csixy
'sten tegyen téged a kopaszok közé!
Én meg itt kritizáltam azt a nagyszerűséges Arch-ot!
(#64274) Frawly
A smart-os parancsokat nem érdemes lefuttatni nála, mert USB külső házas megoldással használódik.
-
válasz
Frawly #64268 üzenetére
Alapból az Arch a genfstab scripttel telepítéskor eleve felismeri, ha valami SSD-n van csatolva
Akkor papogány koma A400-as SSD-jét nem nagyon vette figyelembe az a csoda okos Arch.
Mint a példa is mutatta. Amúgy én ezer éve úgy használtam, hogy ment az online trim meg a heti fstrim is, jó az úgy.
Most hirtelen már nem tudom, de talán nem is ugyanazon területeken munkálkodnak ezek mindig. Vagy igen?genfstab script
-et ezek után reklámozhatod, sz*rt se ér!(#64267) csixy
Ezek nem pont ugyanazok a kimenetek, a trim-mes kimenetekről volt szó!
A Corsair-ed amúgy elég strapabíró, akár az én Intel 520-am. Az A400 meg ennyi pénzt megért. -
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 6h left n/a n/a fstrim.timer fstrim.service
Na csak sikerült!
Innentől kezdve még gyanúsabb, hogy kezdőknek mennyire való az Arch vonal, ha a félig kész disztrót még ennyire be kell konfigolni. Azért ez elég alap SSD-nél, hogy benne legyen az fstrim legalább a heti időzítésben!
-
sudo journalctl -u fstrim.timer
systemctl list-timers -a
Akkor most mint mond a két kimenet?
Érdekes a frissítésben a6 a 2.GB-os game data fájl amúgy.
(#64258) Frawly
Hú, ez a 3. bekezdés elég sűrű lett, már az is jó, ha több, mint felét értem.
Ettől függetlenül szerintem nem a blacklist miatt nincs alapból discard, hanem amiatt, hogy már sokan dolgoznak nagy fájlokkal SSD-n. csak tipp, de logikus
-
válasz
Frawly #64256 üzenetére
NVMe SSD-ken meg már TRIM sem kell, mert be van építve egy másik alap lemezkezelési utasításba, annak részeként (de már nem TRIM néven), így ha valamit törölsz, az egyben automatikusan TRIM-elődik is.
No hoppa! Akkor gyakorlatilag a discard, azaz az online trim nem is annyira ördöngtől való, ahogy írni szoktad!
-
Ezek szerint maradnál a manuális TRIM-nél.....
sudo fstrim -v -a
fstrim -a
helyettMinden felcsatolt meghajtót TRIM-melni akarsz az -a kieg-gel, gondolom. A sudo-t nem magyarázom, miért kell, a -v azért, hogy láss is valamit.
Ettől függetlenül igen gyenge, hogy alapból nincs időzített fstrim, se online TRIM.
No de Arch-ról van szó, az a nagyok terepe, mit vauzok én itt bele nokedli Debian alapú home userként.
-
Az új SSD miatt megnézhetnéd az ütemezett cron-ok között:
Félig-meddig marhaságot írtam, mert már a systemd tartalmazza, nem a cron. Nálad viszont nem látom ebben a kimenetekben:
sudo journalctl -u fstrim.timer
systemctl list-timers -a
Mint-ben ott van:
NEXT LEFT LAST PASSED UNIT
Sun 2018-12-16 11:00:16 CET 39min left Sun 2018-12-16 10:03:26 CET 17min ago anacron.timer
Sun 2018-12-16 21:48:27 CET 11h left Sun 2018-12-16 08:57:25 CET 1h 23min ago motd-news.timer
Mon 2018-12-17 00:00:00 CET 13h left Mon 2018-12-10 07:57:00 CET 6 days ago fstrim.timerValahogy derítsd ki, Arch-nál hogyan kell berakni a timers-be. Ill. szerintem ugyanígy, mint Debian alapúaknál:
https://sites.google.com/site/easylinuxtipsproject/ssd#TOC-Preferred-method:-daily-by-cron
Azért nézz utána, mert ez Mint-es leírás.
(#64246) Shyciii
A
discard
opció már a nem tanácsolt kategória, előbbi leírásban is ezt írják. Gondolom ez így egyszerűbb, mert az online TRIM okozhat lassulást, ha valaki nagy fájlokkal dolgozik például. A systemd-s fstrim is elegendő, még az alap heti ütemezésben is, bár a leírás is írja, hogy átrakhatjuk napi-ra. -
Gondoltam a classic-ra én is, de a Mate valóban jobb. A Gnome 3 teljesen más, de kezelhető, elég sok befektetés, de meg lehet csinálni normál klasszikus formára is. Egyszer az új Ubuntun addig alakítgattam, míg egyszer csak tisztára Cinnamon lett belőle. Tetszett így, aztán egy nap gondolt egyet és a kezdő redőnyös kép már fejjel lefelé fogadott a laptopon, tapipadon az elég idegesítő, így kampeca lett.
Ubuntu Mate viszont nagyon jó. Ott elég jól alakíthatod szintén, amit még először a Gnome 3-nál akartál.
-
.Régebbi Ubuntu-kon telepítéskor bepipálhattad, hogy a home mappát titkosítsa.
Úgy emlékszem, hogy Mint-nél megmaradt ez, de nem voltam benne biztos. Most már biztos, felraktam desktopra a 19.1 Tessa verziót, megnéztem. Laptopra megy Ubuntu 18.10 Mate, ott tényleg nincs.
(#64231) csixy
Az az a gép, amire bőszen telepítetted minap A400-ra a Winx-et!?
-
Akkor a modulok elméletileg betöltődtek.
Ezt írja amúgy a detect végén:
Monitoring programs won't work until the needed modules are
loaded. You may want to run '/etc/init.d/kmod start'
to load them.
Unloading cpuid... OK'/etc/init.d/kmod start'
- így nem fut le'/etc/init.d/kmod'
- így meg lefutFene se érti.
ezzel csak a fan-t figyeli a terminal, 1 mp frissítéssel:
watch -n 1 "sensors | grep fan"
-
Parancssorosan nem tudom.
Én úgy futtattam akmod
-ot, hogy a fájlkezelőt megnyitottam rendszergazda módban (jobbgombos katt), elnavigáltam az/etc/init.d
mappába, onnan nyitottam egy terminalt és abba behúztam akmod
fájlt és nyomtam egy Entert. Ha csak simán beírtam, akkor nem futott le.akkor jó, ha azt írja ki, amit itt is:
root@ubymint19cv2:/etc/init.d# '/etc/init.d/kmod'
* Usage: /etc/init.d/kmod startHa ilyen félmacskakörmökkel írod, akkor is lefut rendesen,
/etc/init.d
mappán belül persze :'/etc/init.d/kmod'
-
Te vagy az első KDE használó, aki nem lefitymálóan gondol a Nemo-ra!
Ahogy nézem, 19.1 Mint-nél az a pont, ahonnan a Cinnamon Nemo páros már csúcson van.
7etape
A sensors-detect lefutása végén van, hogy a kmod-od is futtatni kell az /etc/init-d mappából rootként.
Lehet, hogy a tlp csomagot kéne felraknod és megnézni, reboot után nem lesz-e jobb.
-
Most látom, hogy kéklufi is ezt írta, de az enyém Debian 9-es csomag legalább.
ez csak kiegészítés:
Most Effective Ways To Reduce Laptop Overheating In Linux
TLP – Quickly Increase and Optimize Linux Laptop Battery Life -
válasz
CPT.Pirk #64125 üzenetére
A vita abból állt, hogy mi lesz, ha nem adsz meg root felhasználó jelszót a Debian telepítőjében, és a telepítő így magától beállít sudo jogot a te felhasználódnak.
Ez nem vita tárgya, ott van képekkel alátámasztva. Amúgy pontosan én sem értettem mi a vita témája, csak azt tudom, hogy az előbbi kérdéssel lett tisztázva az, amikor a kérdező nem értette, miért nincs sudo-ja!? (nekem meg ugye mindig van, emiatt próbáltam segíteni a tisztázásban, mint lelketlen laikus)
Ez a cikket direkt nem linkeltem, mert annyira még innen sem pofoneccerű.....
-
válasz
Frawly #64119 üzenetére
OK! Most az a pillanat is elérkezett, amikor Debian esetén tökéletesen ugyanazt írjuk!
van root jelszó - nincs sudo
nincs root jelszó - felhasználói jelszó van, quasi desktop disztróként viselkedik, mint az Ubuntu/Mint
Biztonsági kockázatról meg éppen tegnap esett szó.....root jelszó ide root jelszó oda!
Látom amott, hogy a jobbkormányos MX SSD-d is kezd kampeca lenni!
Naja, az sem egy Intel 520
-
válasz
Frawly #64117 üzenetére
nem is téged akarlak támadni ezzel, de ez úgy ahogy van, f4xság. Kapásból biztonsági kockázat, ha a root-nak nincs jelszava.
Tudom, hogy nem engem piszkálsz ezzel, de amúgy tévedsz, a root-nak külön jelszava van, azt adod meg az imént illusztrált 1. képen, majd 3 képpel később adod meg a felhasználói jelszavad.
Ha nem adsz meg root jelszót, akkor ugyanúgy viselkedik a rendszer, mint Ubuntu/Mint esetén.
Gyakorlatilag Desktop Debian lesz belőle.desktop disztrókon az alapbeállításnak annak kéne lennie, hogy az összes korlátozott user kapjon sudo-val rendszergazdai jogot
Ez így is van, nem?
Belegabalyodtál ebbe az ARch-ba, mint majom a házicérnába!
-
válasz
sh4d0w #64115 üzenetére
Igazad van, én láttam, hogy írtad. Sajnos Archereknek ezt így el kellett magyaráznom.
Én meg ezek miatt nem tartom kezdő disztrónak, az Ubuntu/Mint 8-10 telepítősegédes ablakához viszonyítva a Debian-nak még a GUI-s telepítősegédje sem annyira egyértelmű, még akár elolvasva az odaírtakat sem.
Ezzel a mostani dologgal is az a gond, hogy hiába olvassa el egy kezdő, nem nagyon fogja érteni ezt a dupla jelszavazási metodikát, csak annyit lát, hogy itt meg kell adni a jelszót kétszer, az persze még jól összezavarja, hogy 3 ablakkal később szintén meg kell adni valami jelszót.
-
válasz
Frawly #64110 üzenetére
Ezt én nem értem. A Debian miért kever ezzel.
Szerintem inkább roppant egyszerűvé teszi a választást, legalábbis grafikus felületen, ezt kár lenne összehasonlítani az Arch telepítési metodikájával.
"Adja meg a rendszergazda jelszavát (kétszer megerősítve). Mint az információs üzenetben szerepel, a "root" rendszergazdai fiók létrehozása nem kötelező. Ha üresen hagyja a mezőket, az első felhasználó megkapja az adminisztrációs feladatok teljesítéséhez szükséges jogokat a "sudo" paranccsal és a jelszavával."
Így már remélem érted, miről van szó.
Ha üresen hagyod a jelszavak helyét, akkor a következő ablakokban megadott felhasználó név egyszercsak egy ilyen ablakkal találja szemben magát, ahol már, mint egyszerű felhasználó adhatja meg a jelszavát. No ekkor tudja majd sudo-val használni a rendszert telepítés után. Ha az első ablakban megad jelszót, akkor nem tudja használni sudo-val a rendszert.
Ez kb olyan, mint az 1x1, szerintem!
-
Ezzel most még ne foglalkozz, Debian esetén van ez, ha telepítéskor valaki nem csak felhasználói jelszót, hanem külön rendszergazda jelszót is beállít. Értelemszerűen ha csak home userként akarom használni a Debiant egy gépen, akkor csak a felhasználói jelszót adom meg, így sudo-val kapom meg a rendszergazdai jogot a továbbiakban.
Desktop disztróknál, így Ubuntu és azon alapuló disztróknál nincs ilyen, egyetlen jelszó van, felhasználói jelszó és azzal sudo használatával megkapod ideiglenesen a rendszergazdai jogokat.
Remélem így érthető volt.
2. egyes disztrib-ek telepitoi intelligensen felajanljak,
Ez a telepítési metodika a legtöbb desktop disztrónál így van, a Mint-nél is.
-
Vannak különös hardverösszetevők, az már tuti! Ebből a szempontból kifejezetten jó, hogy ezerféle Linux disztró van, mert ha valaki tényleg elszánt, az biztosan talál olyat, ami hajlandó barátkozni a gépével.
5 éve az én desktopom is jó pár disztrót eleve elutasított és volt egy régebbi laptop is, amin gyakorlatilag az összes lightos disztrót kipróbáltam, meg se nyekkentek, míg a Linux Mint 17.3 XFCE simán települt és működött is rajta. A gép gazdája szerint Win nem indult már és két szervizben is azt mondták rá, hogy az már kuka.
A kezdeti nehézségek után amúgy nem fogod bánni, hogy a Debian került a gépedre.
-
Igazad van, egyetértek, de nem volt sok választásom.
Tudom, követtem az eseményeket. Nem is neked céloztam, hanem úgy általános esetre vonatkoztatva.
Nálad egyébként is minden rendhagyó módon működött eddig, még ez is:
Sőt, a Debian + KDE páros hihetetlenül smooth és gyors, sokkal „minőségibb” érzetet kelt, mint a Gnome 3.
Sokan írták már, hogy Debian alatt leggázabb a KDE, nálad meg nem.
Amúgy ha rákényszerül valaki Debian használatra vagy már kezdőként egy másik disztró mellé felrakja, valóban nagyon jól meg lehet ismerkedni a rendszer működésével, főleg a csomagkezeléssel! Én is Mint mellé raktam a kezdetekkor és itt tanultam azt a keveset, amit azóta felejtek folyamatosan!
-
válasz
Rimuru #64064 üzenetére
Ez tényleg így van, de aki annyira átlag home user, miért nem elég neki a normál felhasználó?
Én már anno sem értettem, minek kéne az nekem, így nem is adtam meg külön root jelszót.Ilyenek miatt mondom mindig, hogy a Debian nem kezdő disztró.
Erről jut eszembe, valaki Debianon nem látta még ezt, ami itt megakasztja a boot-ot?
Dec 9 19:06:36 debiancinnamon-9 kernel: [ 1.568809] sd 5:0:0:0: [sdc] Attached SCSI disk
Dec 9 19:06:36 debiancinnamon-9 kernel: [ 1.582352] sdb: sdb1 sdb2 < sdb5 sdb6 sdb7 > sdb3
Dec 9 19:06:36 debiancinnamon-9 kernel: [ 1.582893] sd 2:0:0:0: [sdb] Attached SCSI disk
Dec 9 19:06:36 debiancinnamon-9 kernel: [ 1.700119] random: fast init done
Dec 9 19:06:36 debiancinnamon-9 kernel: [ 33.821832] EXT4-fs (sda2): mounted filesystem with ordered data mode. Opts: (null)
Dec 9 19:06:36 debiancinnamon-9 kernel: [ 34.022062] random: systemd: uninitialized urandom read (16 bytes read)
Dec 9 19:06:36 debiancinnamon-9 kernel: [ 34.022411] random: systemd: uninitialized urandom read (16 bytes read) -
Bocsi, most esett le, hogy nem Ubunturól van szó!
(a leírásban az van)
A sudoers és su sudo-val kapcsolatban nézd meg az ebben lévő linkelt írásokat.
Telepítéskor gondolom adtál root és felhasználói jelszót is külön.
Én erre az alkalomra hozzáadnám a sid repoját
/etc/apt/sources.list
-hoz aztán kikommentelném.deb http://ftp.de.debian.org/debian sid main contrib
-
sudo apt install adobe-flashplugin browser-plugin-freshplayer-pepperflash
Ez a leírás fura módon mindkettő telepítését javasolja.
(#64048) Frawly
Mint 17-ben is van Mintstick, már ha pendrive-ról van szó, de még ez a verzió is támogatott, így kéne kapnia a frisítéseket is, FF-ra is.
-
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Bitdefender Total Security 3év/3eszköz! - Tökéletes védelem, Most kedvező áron!
- Játékkulcsok olcsón: Steam, Uplay, GoG, Origin, Xbox, PS stb.
- 27%-OS ÁFÁS SZÁMLA I Jogtiszta Microsoft digitális és fizikai termékek I DIGITALKEYZ.COM
- Microsoft licencek KIVÉTELES ÁRON AZONNAL - UTALÁSSAL IS AUTOMATIKUS KÉZBESÍTÉS - Windows és Office
- Sea of Thieves Premium Edition és Egyéb Játékkulcsok.
- Telefon felvásárlás!! Honor 90 Lite/Honor 90/Honor Magic5 Lite/Honor Magic6 Lite/Honor Magic5 Pro
- Vidd haza a jövő RAM-ját már ma!
- DELL PowerEdge R640 rack szerver - 2xGold 6138 (20c/40t, 2.0/3.7GHz), 64GB RAM,4x1G, H730 1GB, áfás
- Bomba ár! HP EliteBook 830 G5 - i5-8G I 8GB I 256GB SSD I 13,3" FHD I HDMI I Cam I W11 I Gari!
- Több Lenovo Thinkpad x1 carbon gen 4 / 5 / 6 / 7 X1 Yoga gen3 6-9. gen i7, i5 procik
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest