- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- 3D nyomtatás
- Milyen TV-t vegyek?
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- TCL LCD és LED TV-k
- Nvidia GPU-k jövője - amit tudni vélünk
- Samsung Galaxy Tab S10 Ultra - más dimenzió
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Canon EOS DSLR topic
- Intel Core i5 / i7 / i9 "Alder Lake-Raptor Lake/Refresh" (LGA1700)
-
PROHARDVER!
Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel
Új hozzászólás Aktív témák
-
válasz
Synaptic #74861 üzenetére
A már emlegetett PPA használatával max, egyébként xorg függőséggel elakad szerintem.
De ha minden segítő válasz után átugrasz Ubunturól Manjarora és utána oda-vissza, akkor sok értelme nem lesz bármit is válaszolni, mivel ami az egyik rendszeren működik, az nem fog a másikon.
(#74862) Riddick20
Miért akarsz Debiant felrakni? Miért nem jó mondjuk egy totál laikusoknak is való Linux Mint vagy Ubuntu, Manjaro?
Ha már így elakadsz a Debiannal és le sem írod pontosan, mi volt a hibaüzenet, akkor hamarabb jutsz el a Holdra, mint hogy felrakj egy Debiant.Azzal nem vagyunk előrébb, hogy kiír valami hibát karakteres felületen. Max a Látóasszonyok topikjába lenne érdemes próbálkoznod ezzel.....
-
válasz
I02S3F #74842 üzenetére
Találtam egy KDE-s fogyasztásra is képet. 471MB memória és 6s bootidő. Öreg nem Mekes notebook.....
Egyébként tényleg annyira meghatározó teljesítmény szempontjából, hogy mennyi memóriát fogyaszt a rendszer?
Nem igazán, max kevés memória esetén, mondjuk 4GB-nál már számít, ha 1GB a friss rendszer DE RAM fogyasztása. Nálam 12GB-ból a 750 mega Cinnamon fogyasztás nem számít, egy napi böngésző használattal is 5-6GB a max fogyasztás. Ebben az IGP is benne van. Az optimum szerintem már 8GB RAM, a minimum pedig a 4GB.
Ja és ameddig húzhatod, addig tartsd meg a 18.04-et!
Igaz reszponzívebbnek mondják a 20.04 Gnome-ját, szóval.....
-
válasz
I02S3F #74834 üzenetére
Dehogy hasból, ezeket mind saját disztrón néztem boot után htop-pal.
HP 8570p-n, de a desktopon is hasonló eredmények szoktak kijönni. Az új Gnome-os Ubuntu fogyasztásán sokan hitetlenkedtek, de nálam pedig ez van.
A Cinnamon viszont egy 2 éves emlék volt telepítés után, a mostani hsz-ben a belakott 750 mega körül bootolt. Szóval itt inkább belakott rendszerek vannak, amit imént írtam, azok meg szűz telepítés utáni értékek.
-
Csak halkan jegyzem meg, hogy az XFCE 350-400 megát, a KDE 450 megát, a Gnome pedig 1 giga memót eszik indulásképpen. Cinnamon 475 megával indít. A mai memória mennyiségek mellett messze áll ez az erőforrás zabálástól, azt majd megteszi a böngésző.
(#74832) cigam
OK, felőlem használjatok MaC-et, én csak Linuxot használok, így aztán ha Linuxos topikba megkérdezik.....és ugye eddig Windowsos gépe volt a kérdezőnek. Tényleg, szerinted mit kéne mondanom? SW-es volt a kérdés, nem kezdhetem azzal, hogy végy egy Mekbúkot.....
-
Nem értem, miért emlegetsz drága új gépeket. Win helyett Linuxot használni nulla forint, mivel nem kell új gép. Ezen mi a bonyolult?
A használhatóság teljesen másik kérdés, kicsit sok összetevője van. A kérdező feltett egy kérdést, én válaszoltam, a lehető legegyszerűbben eldönthető válasszal. Ez van. Ha a jelenlegi notebookomat lecserélném egy miláért Mekbúkra, biztosan én is hasonlóképpen hisztiznék, mint Te.
Bongeszo-minel furgebb legyen, zene, film, torrent.
Ez az igény kb, ha valaki azt mondja, hogy erre nem alkalmas a desktop Linux, az nem komplett. Nekem aztán irkálhatsz bármit, a 6 év alatt jó pár gépre raktam Linuxot.
a ff is csak most kezdi bevezetni a videók HW-es gyorsítását, és még n+1 hibát, furcsaságot lehet feldobni
Így van, de mivel a kolléga ezután alkalmazná a Linuxos FF-ot, így őt a múlt nem nagyon ejti kétségbe, a FF 81 óta meg megy a hw-es gyorsítás, amit persze azelőtt is be lehetett kapcsolni. Ja és vannak hibák, furcsaságok, hogyne lennének. Ezek szerint aki mégis használja a desktop Linuxokat, totál idióta vagy csak aszkéta lenne? Persze nem akarom én lebeszélni a kollégát a Makbúkról. Gondolom Mek topikban meg a Linuxra akarják majd rábeszélni.....
-
válasz
funkmester #74823 üzenetére
0.- ft
1millió.-ft -
Tehát akkor nem valami ismert TLP idiotizmus, hanem tényleg hiba :S
Az a legdurvább, hogy a TLP pont a Thinkpadokhoz készült, max funkciót ott lehet kihasználni...
De lehet, hogy annyira egyszerű lesz, amit épp kolléga említ most.
Nálam is jórészt 88-93 fokon pörög a HP 8570p, de csak a bal lábam szokta leégetni, mivel kábelen lóg, nem veszem le a CPU-t. Ráadásul akkor pörög ezerrel, amikor a nyamvadt karakteres paraméter feltöltő oldalt frissítem online melónál. Nem is értem, miért.
-
Both tools do not conflict as long as you do not use frequency scaling settings in TLP.
Which is more effective, TLP or CPUfreq?
Ebből úgy látom, hogy a TLP freki setting használat esetén bakfitty van! Gyanítottam amúgy, azért is kerestem rá így célzottan. Szedd le a TLP-t, ha a kikapcs nem elég és még a konfigot is töröld és ha később visszateszed, sikeres cpupower beállítás után, akkor se nyúlj TLP-ben a frekikhez.
Lehet, hogy nem jön be, de ennyit megpróbálhatsz, ha csak nem vagy már túl rajta.
Gondolom az ebben lévő grub-ot érintő dolgok megvoltak:
CPU Frequency Scaling On Linux With cpupower
Ahogy látom, archwikiben van még jó pár módszer a cpufreq állítgatására
-
válasz
growler #74768 üzenetére
No ebben igazad van, ilyenre nem is gondoltam, pedig egy ideig volt a tesómtól kapott Toshiba noti HDD nélkül használva. Mindenesetre biztosan nem az ilyen jellegű hibákat fogják javítgatni a disztró fejlesztők, az tuti. Ha egyáltalán sw hiba.....
Egyébként sok esetben gépfüggő is a suspendből felébredés, a HP 8570p-nél például a bekapcs gombot kell röviden megnyomni, hogy feléledjen.
De amúgy a kollégánál feléled a rendszer, csak a megjelenítő nem ad képet, ha jól emlékszem. Elég sokismeretlenes egyenlet ez.
-
Mint fce live-ot lerakom suspend-re, utána nem tér vissza.
Ez ha probléma lenne, akkor sem lenne érdemes vele foglalkozni senkinek. Egyszerűen azért, mert a live-ot mi a fenéért rakja bárki is suspendre? Annyira profilidegen, hogy kitalálni sem tudnék hasonlót. Memóriakezelésről (!) lenne szó itt és nem meghajtóról futtatásról, a suspend és hibernation pedig az utóbbiakra lett fejlesztve, nem memóriából futásra. Azért írhatták, hogy problem solved, mert nem létező a probléma!
-
-
Az a wobbly neked nagyon tetszik a jelek szerint
Jól mondod, talán amiatt is próbáltam ki komolyabban a Linuxot 6 éve. Bő 10 éve tesóm a laptopján mutatott valamit, amin elindított sok filmet meg zenéket és mind futott a saját ablakában röccenés nélkül és ahogy megfogta az ablakot egérrel, lengette, mint a zászlót és még úgy se röccent semmi. Elképedtem nagyon ezen, utána ki is próbáltam a Mandriva fizetős full DVD-s verzióját, de valahogy csak elhalt és visszajött a képbe a Win7, persze akkor még MOHAA meg társai nagyon mentek nálam. Első Mint Cinnamonon viszont nem nagyon akart máködni a Woobly, viszont akkor már nem érdekelt, mert maga a desktop Linux fogott meg elég erősen, mivel azóta is Mint Cinnamont nyúzom.
Ha az ember dolgozik a rendszeren, nem nagyon foglalkozik ezekkel az effektekkel, mégis tök jó, hogy van ilyen is.
(#74739) CPT.Pirk
Ja, nagyon tuti, XFCE igazán Compizzal cool! Sokáig volt fenn Mint XFCE és néha lazításképpen szórakoztam a compizos vackokkal. Kikapcsolt. Lássuk be, a Mint Cinnamon unalmas.
-
válasz
CPT.Pirk #74735 üzenetére
Ha már ezekről az effektekről esik szó, nekem durván a legpörgősebb eddig az XFCE Compiz compozitorja tetszett, az amúgy is piszok pörgős Mint XFCE-n nagyon éltek ezek a haszontalan ugrabugra effektek.
Találtam is egy XFCE effektes videót.
Szóval akinek ezek bejönnek, érdemes az XFCE+Compiz duót is kipróbálni!
-
A manó csípje meg, nem tudtam kipróbálni Mint-en, de már látom, hogy ez a
https://aur.archlinux.org/r8125.git
kampeca lett valamiért, így nem tölti le onnan. Sorry! Akkor tenned kell egy próbád a Kapitány linkjével most. Ahogy olvasgattam erről, elég sokan mérgelődnek, Mint fórumán ezt is javasolják, ha kernel update kinyírja a drivert, de hirtelen nem tudom, hogyan tudod Manjaron ezt hasznosítani. Sose csináltam még ilyet. Szerintem ugyanúgy megy ott is. -
válasz
growler #74561 üzenetére
Egyébként ha elég szabad hely van az eszközön, akár a garbage collection is bőven elég, hogy ne lassuljon be az SSD, sőt! Sokan állítják, hogy elég szabad hely esetén nem is kell foglalkozni a TRIM-mel és ez a mostani vezérlők esetén így is van. Ősrégi SSD-nél nem annyira.
ICY BOX-ok is jók egyébként, de vagy elnézted a gyártó paraméterlistáját, remélem nem a kereskedő oldalán nézted, vagy éppen nem olyan chip került bele, ami tudja a TRIM-et, de a külső házas topik Összefoglalójában van táblázat is, mely chip-ek megfelelőek, megnézed az eszköz id-jét és látod is, átvertek-e.
Vicc az, hogy ezek a brand házak nem mindig tudják, amit kéne, én anno kínából rendeltem valami noname 1 dolláros külső házat és simán ment vele a TRIM.
Ja és ez segíthet a beazonosításban:
-
válasz
growler #74559 üzenetére
Igaz.
Axagon Megfizethető és megbízható minőség, a paraméterek között oda kell figyelni, hogy TRIM, UASP legyen, bele egy belépő szintű SSD, lehet SATA3 vagy M.2 és a hozzá való házzal egy drágább pendrive-nál 100x jobb pendrive-unk lesz.
Nemrég fórumtársunk is elnézett egy karaktert az eszköz megnevezésében, szóval figyelni kell megrendeléskor. [link]
Ha valakinek ilyen igény támad, segítek kiválasztani a megfelelő méretű elfogadható SSD-t és a házat hozzá.
-
válasz
vadkörte #74508 üzenetére
Még én se raktam fel soha, egyszer próbáltam ugyan. Igen, ez még egy opció, a magyarpuppy benne is van a linkelésemben. De a netezés az ott is kampeca lesz.
Némelyik magyarpuppytől nekem is égnek áll a hajam, egyik kedvencem a szivárványt hányó unikornis......
(#74507) csixy
Az csak 1080, ez simán fut az öreg 8570p-n is.
-
Sajna mai követelményeknek már a régebben lightos DE-k sem felelnek meg, de a netezés annyira felhúzta a gépigényt, hogy a fapados DE-ket se hagyhatták meg régi formában, mert akkor elsüllyedtek volna a WM-ek és Fullos DE-k között.
Most egy KDE plasma kb annyi memót használ, mint egy XFCE, szóval megy a verseny. -
Abszolút jól mondod, Mint 4ever! Csak éppen nagyon old computer kategóriában a 17.3 XFCE volt az utolsó, amit érdemes volt megpróbálni.
Azt két hasonló gyenge gépre is fel tudtam anno ügyeskedni! Egyik gép esetén kizárólag ez bootolt egyedül!Későbbi verziókat meg se próbálnék már múzeális gépekre erőszakolni, márpedig ha valamire azt mondom, nem a Mint a legjobb, azt már tuti érdemes megfogadni! 😜
Ha 2 gigáig növeled a RAM-ot, akkor mehet a Mint XFCE, egyébként tényleg kár erőltetni. -
válasz
vadkörte #74475 üzenetére
Adult?
Erős tini max, azért adultnak valami fejlettebb alkatút gondolnék. Vagy ez a hugi volt tán a szereplő? Az is valami igényt elégít ám ki, hogy vannak ilyen nagyszerűségek, mert jó pár éve is találkoztam a Montanassal. Sőt!
Amit talán említettem, hogy a marhabél főnököm 7 év körüli kislányának amikor nem voltam hajlandó újra felrakni a Win-t, épp egy Hannah Montanas témát találtam a Mint 17.3 XFCE-re, a gyerek meg nagy fan volt. Gondolhatod mennyire rácuppant a Linuxra egyből, használta is minden gond nélkül. Akkor hogyan is kedveltessük meg egy gyerekkel a desktop Linuxot?
(#74477) májkimiki
Megérdemel egy jó nagy kupicával valóban! 29 év.....azannya!
(annyi off van már, örülök is neki, hogy nem én vagyok a Topikgizda)
-
válasz
Cirbolya_sen #74473 üzenetére
Az a tuti, ha felraksz egy ilyet és ha jön a TIBEK/TEK, akkor gyorsan átbootolsz rá. Szeritem egyből elhúznak.
No de ide most már ne offoljunk, mert mindig engem tol le ilyenkor a Tg.
-
válasz
Cirbolya_sen #74471 üzenetére
Hát ugye minden ilyen jellegű testing meg hekker program vissza tud ütni, ha nem pontosan tudod, mit csinálsz vele. Kb olyan, mint a nuncsaku.
Ezér' IS van laposon, könnyebben eldobhatom, ha jön az ellen, lehet szólnom kellene a szomszédoknak is???
Aham, ez tényleg jó ötlet.
Persze ettől még elvisznek és kicsit faggatnak majd, max nem lesz meg a bűnjel.
-
válasz
Cirbolya_sen #74468 üzenetére
A Kali amúgy elég veszélyes is tud lenni avatatlan kezekben, mert ugye mindent rootként csinálsz és azokkal a spéci programokkal nem árt vigyázni, mert hipp-hopp megjelenhet a TIBEK.
meeee nem érted a szakszavakat
Ez mondjuk tény, bár sokkal rosszabb helyzetek is vannak, mikor fél oldal hsz-nek a 90%-át nem értem, de ez főleg az Off-ban fordult elő mostanság.
Most pedig a Hannah Montana Linux testvéreként ajánlom neked a Taylor Swift Linuxot!
-
Aki rácuppan erre a vaapi-s Firefoxra, majd írja már ide, mikkel teszteli/tesztelte és milyen változást tapasztalt.
Engem YT mondjuk nem annyira izgat, de a HBO GO anno a HP 8570p-n ezerrel bőgette a ventit, így ejtettem is az egészet.
-
válasz
mclord #74459 üzenetére
Szerintem gyorsan összerolok egy élest és lelkem megnyugtatom
Amennyire értek hozzá, az alapján szerintem is ez a tuti megoldás! Mármint, hogy megnyugtatod a lelked.
Amúgy a pendrive-nak minek kellett ZFS a FAT32 helyett? Van ennek jelentősége?
(#74460) Cirbolya_sen
Értem, akkor Kali-ként használod a Parrot-t.
& (#74461) Rimuru
OK, nem ment át nektek ez a része, szóval a szerver az nem webszerver és a webszerver nem szerver.
Mindig tanul az ember. Ma éppen nem, de ettől még igaz a dolog.
-
válasz
Cirbolya_sen #74457 üzenetére
Ja, azért nagyrészt emlékszem a thread-re, de egy ponton túl eléggé felpörgött a dolog, onnantól csak pislogok, viszont haladsz előre és valamit mindig megjegyezgetsz, abból, miként jutottál oda, ahol vagy. Jó darabig nálam is így ment hullámgörbe minta alapján, most már inkább lineárisan zuhannak az ismereteim. Vagy én zümisedem vagy sok az új dolog......
azért még mindig meg tudsz kavarni ezekkel a szakszavakkal:
"a
hálózatosdi
miatt van a laposon, a Mint/Ubu a szórakozásra éswebszervereknek
. A Win pedig az Userek és aszerverek
miatt."webszerver és szerver között milyen különbség van?
-
válasz
CPT.Pirk #74454 üzenetére
Csak a vaapi patchelt chromium
Aham, ezt régen így tudtam, de azt hittem már nincs ez így, gondolom ez lenne az! Ez hasznos infó akkor továbbra is!
(#74455) Cirbolya_sen
Ne foglalkozz vele, elférnek egymás mellett! Nekem is volt régebben mindkettő, mondjuk amit kézzel raktam fel, annak a mappáját a /opt-ba rakta, nem kavartak be egymásnak.
Amúgy látom, hogy kezdesz kivergődni a mocsárból, a kitartás meghozza gyümölcsét mindig!
De ez a Parrot hogy jutott eszedbe......
-
válasz
#63718632 #74406 üzenetére
Annyira releváns csak, hogy nem függ össze az Arch vonallal, bár ők használják így default. Én utóbbi időkig minden disztrón discard, noatime opciót használtam a /-nél.
Ma már mostani SSD-nél ahogy a rendszer csinálja, úgy használom.
Most már az NVME SSD furdallja az oldalam....de nincs még sajna 980 Pro-m. 😥 -
válasz
#63718632 #74403 üzenetére
Az Arch alapúak meg online, minden mountolt partíción.
Ezt azért érdemes lecsekkolni. Ha csatolsz egy particiót, be kell írni a discard mount opciót az FSTAB-ban a csatolandó eszköz sorába. Vagy már ez is változott? Sok dologban le vagyok maradva, szóval, ha már nem így van, sorry.
-
válasz
#68216320 #74397 üzenetére
De épp nem is rád vonatkozott a dolog, Cirbolya koma válaszolt helyetted.....vagy nem? Már én se látom át tényleg!
Szerintem aki tud bármi hasznosat, jobb ha beírja, ki tudja, olyan ez is, mint a kőleves a mesében, a végén tuti jó lesz a vége.
Nekem minden megjelenítőm őskori és egyszerű, így sokat ehhez a thread-hez nem tudok hozzátenni sajna.
(#74399) májkimiki
Öööö látom.....el is vesztem kicsit az infók között. Addig még megvolt, hogy szegény Cirbolya talán valamikor eljut valahová, erre mit kap az arcába????
ááááááááááááá......Mérnempróbálodkimanjaronis???? No persze, ha az a cél, hogy totál összezavarodjon....
-
válasz
Cirbolya_sen #74390 üzenetére
Aham, kezdődik!
Van kis zavar az erőben, de így is elég érdekes, ha nem pont az válaszol....
(#74392) K0zm0
Szerintem legnehezebben én fogalmazom meg mit szeretnék kifejezni, mert nagyon sokan nem értik.
Én meg őket nem, hú de nem eccerű a zélet.
(#74394) Cirbolya_sen
Ez sokszor hetekig nincs így, most valami front van, a hülye eső se tudja eldönteni, mit tegyen, emiatt aztán hol van rainbow a cityhall felett, hol nincs.......ha ez így megy tovább, rászokom a fűre......
-
válasz
vadkörte #74377 üzenetére
Erős kényszer, ha közösen kell használni, de akinek a kényszer szó jelentése nem elég.....
Amúgy meg vagy a Wint használja x feladatra valaki vagy a Linuxot, de rohadt egyszerű ez, ha valaki játszani akar, meghagyja a Win-t, minden másra meg van a Linux. De a legjobb, hogy amíg a user azt se tudja, mit szeretne egyáltalán, addig nézegessen sorozatokat a Netflixen. Itt nem azt fogják mások kitalálni, mit szeretne valaki, hanem azt, amit szeretne meg lehet-e oldani. De napokig nyekeregni valamin és ahhoz supportálni, az maga a halál.....(#74384) K0zm0
Hát paszmeg, irigyellek ezért!
Nekem meg az arcidegzsábám újult ki, még a rohadt fagylajttömb is az ölembe ugrott......pedig hányszor megfogadtam, hogy nem vauzok bele, ha nem azt kérdezik, valamit hogyan lehet megoldani.....
-
Utolsó három, de főleg kettő hsz-ed alapján aszondom, hogy próbáld kitalálni, mit szeretnél, mit tudsz és mire vagy hajlandó végrehajtani, mert így ez qrva erősen Látóasszonyok topikja lett.
Filmek vannak rajta, de most nem akarnám újrapakolni azokat, külső HDD-m meg most nincs sajnos.
vs
Akkor nem érdemes NTFS particiora pakolni a dolgokat hanem formázzam át Ext4-re?
Nem sok film van, játék java is nem kompatibilis az UbivalSzóval fentiek miatt kérdem, mi a búbánatos rézf*ú bagoly anyámkínja van most akkor?
Ha alig van valami azon a nyamvadt NTFS-en, akko mi a ragyáért agyalogsz bármin is? Nyilvánvaló, hogy lassú és feleslegesen, néha extreme plusz rendszerterheléssel jár az NTFS-re dolgoznia a Linuxnak. Ez gyengébb CPU-k esetén látszik nagyon, anno első dolgom volt minden NTFS meghajtómat konvertálni EXT4-re, pedig nem kevés adat volt rajta!
A kollégák nagyon óvatosan fogalmaznak, de azért ott van mögötte, hogy qrva nagy marhaság NTFS-re dolgozni, ha megoldható EXT4-re is. Kapitány CPU-ja biztosan erősebb, így fel sem tűnik neki, mekkora plusz terhelést kap az idióta, ezer éve elavult rohadt sz*r NTFS miatt.
-
-
válasz
bhonti #74325 üzenetére
Ja, látom a talált linkekben, például hogy EXT 2 3 4-ről van szó bennük, de nem akartam bonyolítani, itt csak a 4 volt érdekes. Én nem csináltam még, csak emlékeztem, hogy anno volt szó róla itt a topikban.
Amúgy man tune2fs, pl.
Na ja, de ez mégiscsak a Kezdő topik, Haladóban akár ennyi is elég lett volna.
No a naplózás kikapcsolása most hirtelen nincs meg, sose szűkölködtem helyben, azért se ismerem ezeket. Lehet mégis megvan.
-
válasz
Cirbolya_sen #74318 üzenetére
Már csak egy apró bibi van, elcsesződött a szín, kékes árnyalata van mindennek, pedig a film lejátszás is folyamatos.
Ez már azért haladás!
Gondolom a színprofilokkal kell valamit kezdeni, de ez nekem totál kínai.
Szerintem még egyszer ugyan így, nem tudnám végigcsinálni
Ehhez van ötletem viszont! Megtaláltam a múltkori Cinnamon+Plasma összegyúrásom parancsait, ugyanígy meg tudod nézni a term.log-ban vagy a history.log-ban a rendszerben kutyult előzményeidet és el tudod tenni, ha később jól jönne! [link]
/var/log/apt
mappában találod ezeket a fájlokat, ami számozott és tömörített, az régebbi. (ezt csak azért írom, hátha valakinek még új) -
válasz
olivera88 #74319 üzenetére
systemctl list-timers
systemctl list-timers --allparancsok nem jók? A
--user
az kell a sorokba? A status lekérdezéséhez is kell a sudo, nem csak az aktiváláshoz. Gondolom ez valami spéci dolog, de én megpróbálnám ezzel:sudo systemctl status downloadgribs.service
journalctl -b
, ha systemd logot akarsz nézni, akár visszamenőleg vagy konkrét időre is:(#74322) bhonti
Jogos, reserved az fenntartott, de felhasználó szempontjából lényegtelen.
Biztos, hogy a root számára van ez fenntartva, nem a system saját magának tartja fenn? Szerintem rootként sem tudod használatba venni ezt a helyet.
-
válasz
Balerik #74320 üzenetére
Az EXT4 particionáláskor foglal x % helyet, de ha nem rendszer fut róla, akkor ezt a %-ot lehet redukálni akár nullára is:
sudo tune2fs -m 0 /dev/sdb1
-m 0
ez a nulla az érték, a /dev/sdb1 meghajtó és partició értéket cseréld le a redukálni kívánt partició pontos megnevezésére
Ha ez megvan, az alábbi parancs ellenőrzi, hogy sikerült-e nullára levenni a reserved block méretét: (itt is ugyanúgy cserélni kell a partició betű/szám jelét)
sudo tune2fs -l /dev/sdb1 | grep ‘Reserved block count’
-
válasz
Cirbolya_sen #74290 üzenetére
Akkor OK, megnyugodtam! Mostanában volt rá példa, hogy eléggé ledorongoltak, mert nem tudtam sokat segíteni a helyzeten. Egyébként én is így látom, minél több ötletelés van egy témáról, annál esélyesebb, hogy valami beugrik, ami éppen jó megoldás vagy csak a vaktyúkistalálszemet módszer működik! Ezek szerint nem csak a viszonylag új Ryzenekkel van bíbelődnivaló, hanem az Intel-lel is.
Nem baj, az idő viszont nekünk dolgozik!
-
válasz
Cirbolya_sen #74288 üzenetére
Aham, látom már mesa is PPA dev van fent. Valahol olvastam, hogy ezt a kisak PPA-t is érdemes kipróbálni. Kísérletképpen felraknám a 20-as Mint-et, friss kerneleket, friss opencl-t mesa PPA-t meg ami csak van friss, hátha....de tényleg az van, hogy én itt csak ötletelek, Te meg már jóval előrébb jársz gyakorlatban ennél.
Szóval úgy néz ki, hogy inkább csak feltartottalak a hülyeségeimmel.
-
válasz
Cirbolya_sen #74286 üzenetére
beignet-opencl-icd
18.04-re még nincs az előbb említett opencl-icd, de a fentit megpróbálhatod felrakni, de pont az Intel az, aminél nem nagyon kell semmit felrakni, csak hát ez 9.genes. Azért nézd meg, minden itt felsorolt driver fenn van-e:
https://01.org/linuxgraphics/downloads/2018q1-intel-graphics-stack-recipe
Úgy látom, már ez a drivercsomag is támogatja a 9.gen-t, de ezek persze mind megvannak tárolóban is. Először ezeket ellenőrizd, majd ha nem javul semmi, akkor próbáld felrakni a beignet-opencl-icd-t.
Ja és a lejátszóban is nézd meg, milyen kódolót használ, olyat keress, ami va vagy vaapi.
Próbaképpen a Gstreamer-vaapi-t is megpróbálnám visszarakni.....néha elég sok variációt ki kell próbálni, mondjuk nekem ehhez még soha nem volt türelmem.
-
válasz
Cirbolya_sen #74284 üzenetére
Sokat nem tudok ezekről, de ha nekem 9GEN-es device-m lenne, ehhez a HD 500-hoz tuti ezt raknám fel:
Intel® Graphics Compute Runtime for oneAPI Level Zero and OpenCL™ Driver, nem kell innen forgatnod a drivert, mert benne van a saját tárolóban is!
rakd fel így:
sudo apt install intel-opencl-icd
Az sincs kizárva, hogy a pár napja itt szóba került újabb kernelt is fel kell raknod.
Ja és célszerűbb lenne ezeket telepített rendszeren megnézegetni, ebben az esetben a live rendszeren való kipróbálás nem garantál semmit, mivel a telepített rendszer felrakott alaprendszererén kell ezeknek összeállnia!
szerintem
(hirtelen ennyi tippem van, míg jönnek a hozzáértők)
Abból is látszik, mennyire szaktekintény vagyok ebben, hogy mikor láttam, hogy HD 500, azt hittem, milyen régi lehet, mert nekem is már HD 4000 van a HP 8570p-ben!
-
válasz
Rimuru #74282 üzenetére
Na jó a wait online nekem is így jön le, de hamarabb is jöhettél volna a konyhanyelveddel, nem kellett volna itt szenvednek ennyit.
Amúgy rengeteg szolgáltatásról gondolom, mi a ragya lehet, de abból nem mindig jön át, mit is csinál pontosan.
[x] NetworkManager-dispatcher.service /lib/systemd/system/NetworkManager-dispatcher.service
[x] = NetworkManager-wait-online.service Network Manager Wait Online
[x] > NetworkManager.service Network Manager
[x] network-manager.service /lib/systemd/system/network-manager.service
[x] > networkd-dispatcher.service Dispatcher daemon for systemd-networkd
[x] = networking.service Raise network interfacesAmúgy meg van néhány network services.
-
válasz
vadkörte #74278 üzenetére
Pontosabban 2db HDD 2-2 partíciója, valamint a W10 SSD (a GDrive mappa miatt).
Ez a Wines GDrive mappa is sokat elvehet az életedből, ha jól tudom, még működés közben is halál lassú, nem zárható ki, hogy a boot is emiatt ennyire hosszú. Van ennek értelme használni? Böngészőből teljesen egyszeri a Drive kezelése szerintem. A Win max szinkronizálja, de máshol meg használod böngirnyóból.
-
válasz
anorche1 #74279 üzenetére
Elég ködös nekem, pontosan mi a dolga, de kb annyi lehet, hogy többfelhasználós hálózat esetén az adott rendszer bootot késlelteti, feltételezve, hogy a bootnak más felcsatlakozó hálózati komponens is részévé szeretne válni. Bocs, ha nagyon konyhanyelven írtam le, de hálózatos dolgokat totál nem ismerem és nem is használtam még.
Lényegében vagy ott van a services list-ban vagy nem, de nagyon ritkán késleltet és arra sem jöttem még rá, mi alapján teszi, ha mégis. Azt tudjuk, hogy egyedi kliensgépen nincs semmi dolga, szóval nem értem, miért nem lövi ki mindenki, aki egyedi bootot használ.
Itt a nm-online definiálásánál is említik, de sokkal okosabb nem lettem.
másik forrás
A kilövés kb ennyi.
sudo systemctl stop NetworkManager-wait-online.service
sudo systemctl disable NetworkManager-wait-online.serviceés reboot
ellenőrizheted utána a
sudo systemctl status NetworkManager-wait-online.service
parancs használatával! De akár achkservice
is mutatja a statust.Itt vannak még leírások a felesleges services ideiglenes vagy végleges leállításának módjairól, ha érdekel.
-
válasz
vadkörte #74275 üzenetére
Na igen. Amikor telepítettem a desktop Manjaro-t, jó ötletnek tűnt az UEFI
Jó ötletnek? Hát öööö....valami előnye van számodra amúgy? Költői kérdésnek szántam.....ja és Win10 meg legacyban telepítve.....NTFS-sel nem tudsz mit kezdeni, ha kell a Win miatt, ez nyilvánvaló, de ez a sok HHD+ODD felcsatolás. Különösen utóbbi tűnik elég haszontalannak. Nem tudom KDE-n hogyan kell, de azt ki kéne lőni onnan.
A fiuk megkörnyékezett, hogy a laptopjára szeretne a W10 helyett linux-ot, mivel az anyja gépével is csodát tettem.
Nem lep meg, ez szinte csak így működik, ha valaki látja családban, ismerősnél, hogy fut egy Linux. Onnantól, ha csak nincs valami komoly oka a WinX használatnak, nekik is kelleni fog egy olyan.
Egyébként ennyi bőven elég az FSTAB-ba, olyan sor meg ne legyen kikommentelés nélkül, aminek nincs funkciója:
UUID=77c25784-65fa-6b22-b7c5-eac5445027b3 / ext4 discard,noatime,errors=remount-ro 0 1
# swap was on /dev/sdb7 during installation
UUID=d86f7120-35a8-112f-a09f-9e9c1f9a49e4 none swap sw 0 0 -
válasz
vadkörte #74270 üzenetére
[ubyegon@manjaro8570p ~]$ sudo systemctl status NetworkManager-wait-online.service
[sudo] ubyegon jelszava:
● NetworkManager-wait-online.service - Network Manager Wait Online
Loaded: loaded (/usr/lib/systemd/system/NetworkManager-wait-online.service; disabled; vendor preset: disabled)
Active: inactive (dead)
Docs: man:nm-online(1)
[ubyegon@manjaro8570p ~]$ systemd-analyze
Startup finished in 3.944s (kernel) + 2.686s (userspace) = 6.631s
graphical.target reached after 2.353s in userspace
[ubyegon@manjaro8570p ~]$ systemd-analyze blame
1.843s systemd-random-seed.service
1.243s upower.service
1.091s systemd-logind.service
......Most, hogy említetted, megnéztem halott Manjaro-mat és a NetworkManager-wait-online.service megint ott ólálkodott. Kilőttem, így már elmegy a bootidő.
Ja, hogy mi a gyors boot titka? no UEFI, no NTFS. De főleg az első. Itt egy ilyen hsz. Szóval nekem magyarázhat bárki bármit, Legacy tökéletes.
Egyébként érzetre is ennyi a különbség a bootok között, nemcsak a systemd-analyze szerint.
Megnéztem gyorsan a tartalék rendszert, ott is ott a NetworkManager-wait-online.service, fene a pofáját.
ubyegon@ubydeb10:~$ systemd-analyze
Startup finished in 5.255s (kernel) + 11.293s (userspace) = 16.549s
graphical.target reached after 10.591s in userspace
ubyegon@ubydeb10:~$ systemd-analyze blame
9.078s NetworkManager-wait-online.service
1.577s upower.service
1.139s ifupdown-pre.service
... -
válasz
CPT.Pirk #74268 üzenetére
Persze, lehet, hogy most is tök jó lenne a kollégának is, csak éppen ott van a lehet!
Az általa már ismert Mint 19.3 meg 100%.ban fog működni.
A legutóbb felrakott Manjaro nálam is kinőtte az iwlwifis betegségét, gyors, minden OK. Amúgy. Első boot után jön a szokásos kernel panic, minek is javítanák ezt a majd 5 éves bugot amúgy.....
Szóval ja, jó ez a Manjaro.
Használnám is, ha nem b*szná fel az agyam már az elején ezzel a qrva bosszantó hibájával.
Egyébként a fontbeállításoktól kiugrik a szemem, anno beszéltük is ezt, hogy a Chakra install után egyszerűen tökéletesen jelenítette meg a fontokat Firefoxban. Minden más disztrónál állítani kellett valamit a fontokkal. Erre melyik disztró lett kampeca? Ez a Goedel verzió volt talán, ami 5. rc verziójával is teljesen jó volt. Na ezt sajnálom. Manjaro meg.....
-
válasz
peterattila #74264 üzenetére
Hát akkor ebben ennyi volt, sejtettem, hogy a végén vissza kell raknod a 19.3-at, viszont az nagyon jó és még évekig támogatott is marad. A Focal Fossa ötlet nem volt túl hasznos, mivel az az alapja a Mint 20-nak, szóval ami nem működik az az Ubuntu 20.04 alap miatt nem működik.
Ennyi próbálkozást azért megért a dolog.
-
válasz
CPT.Pirk #74258 üzenetére
Gyorsabb volt megkeresni mint elolvasni.
Ez egy rossz beidegződés, viszont hasznos hosszú távon.
egyébként is megéri az új kernel ha már van lehetőség rá...
Biztosan így van, de én már jó ideje úgy vagyok mindennel, hogy ami működik, azt nem piszkálom. Ez is tud hasznos lenni!
Egyébként meg elég sűrűn frissül a saját tárolós kernel is, de egy HP Elitebook 8xxx-nak már sok újat nem fog hozni egyik sem. Az 5.9-ről olvastam minap, hogy rengeteg változást hoz, de lehet, hogy csak valami komolytalan oldal cikkezett valamit, fene figyelte, mit nyitottam meg mobilon.
-
válasz
CPT.Pirk #74256 üzenetére
Remélem azért nem kerested sokáig, épp azt linkeltem abban, amire válaszoltál.
Én most láttam először, teljesen jó az UKUU helyett, mondjuk nem járok abban a gamer cipőben, mint ti, hogy állandóan kelljen friss kernel, de előbb-utóbb csak upgrade-elem hardveresen a desktopot. Úgy látom, mire odakerülök, hogy játszani fogok, már Linuxon se lesz ez nagy kihívás. Ez sem.
-
válasz
peterattila #74254 üzenetére
Nem tudom, de ezek, amiket linkeltem mind kifejezetten Ubuntuhoz készült kernelek! Az UKUU is és ez a Ubuntu Mainline Kernel Installer is csak azokat kezeli. A linkelt parancssorosnál is láthatod, hogy az Ubuntu szerveréről szedi a friss kerneleket:
wget -c https://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v5.8/amd64/linux-headers-5.8.0-050800_5.8.0-050800.202008022230_all.deb
-
válasz
CPT.Pirk #74252 üzenetére
teejee2008/ppa már nem tartalmazza a 20.04-hez illeszkedőt, az utolsó verzió a Disco-ra volt. Szerintem most már tényleg csak a fizetős változat lesz UKUU-ból.
Ebben a leírásban update jelzi, is, hogy megszűnt, ők is kivették, marad a CLI-s Mainline.
2 Utilities To Install The Latest Kernel In Ubuntu Or Linux Mint (GUI and Command Line)
#Ubuntu Mainline Kernel Installer
-
válasz
peterattila #74249 üzenetére
Nincs többnyire gond ezekkel a régi, de még jó hardverekkel, de ilyen gikszerek azért előfordulnak új kerneleknél, ez nem most jön elő a Mint 20-szal, mindig is voltak ilyenek.
Ez most a legfrissebb stable kernel, ezzel a módszerrel is fel tudod rakni, csak az aktuális sort ki kell cserélned az előbbi linkben található sorral.
Itt van már 5.8-as is ugyanonnan.
-
válasz
peterattila #74244 üzenetére
10.738532] IPv6: ADDRCONF(NETDEV_CHANGE): enp4s0: link becomes ready
[ 159.759080] INFO: NMI handler (nmi_cpu_backtrace_handler) took too long to run: 0.000 msecs
[ 661.449151] perf: interrupt took too long (2504 > 2500), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 79750
[ 691.533541] INFO: NMI handler (perf_event_nmi_handler) took too long to run: 0.000 msecs
[ 782.754750] perf: interrupt took too long (3138 > 3130), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 63500
[ 1123.426101] perf: interrupt took too long (3924 > 3922), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 50750
[ 1139.825592] perf: interrupt took too long (14445 > 4905), lowering kernel.perf_event_max_sample_rate to 13750Pedig tök ugyanaz a hiba. Nálam is ugyanez a kernel van, nem csinál ilyet. Szóval a kernel betöltésekor történik a dolog, nem különösebben számít, hogy milyen disztrót raktál fel. Meg kéne próbálnod újabb kernellel, a jelenlegi valamelyik hardvereddel nem szimpatizál, ilyen van azért időnként.
perf_event_max_sample_rate - ezt írtam az imént is és ez ott van a mostani sorokban is!
-
válasz
peterattila #74241 üzenetére
perf_event_max_sample_rate
ennek kéne levinni az értékét a javasolt szintre, de több helyen írják, hogy érdemes 0-ra vinni, azaz kikapcsolni. Fogalmam sincs, nálad miért csinál ez ilyet és azt sem tudtam eddig, hogy ez a valami létezik a kernelben, de tényleg van nekem is, viszont sose szórakozik.A pastebin-es dolog jó volt, szinte épp ott van elvágva, ahol már érdemi infó is lenne, de épp megvan.
Ha meg akarod ezt oldani, javaslom a Haladóban kérdezd meg, hogy a fenti értéket hogyan lehet változtatni, hogy ne legyen belőle nagyobb gubanc! Itt ugyan látok javaslatot a kikapcsolására, de ha megnézed a linket, láthatod, hogy nem éppen a mi szintünkön beszélik meg a dolgokat, emiatt is célszerű a Haladó topikban kérdezned.
Itt is van egy link, de nekem még ez sem teljesen egyértelmű, mivel állunk szemben és mit kéne csinálni:
-
válasz
gregory91 #74239 üzenetére
Ezért is lenne jó látni a dmesg-et, hogy mi történik a @6.914s után. Látszólag az általad említett sor nem fogja meg a bootot,
de egyébként valóban szokatlan sor ez a FSTAB-ban, az igaz.UUID=3F65-C85B /boot/efi vfat umask=0077 0 1
Mivel egyes van a sor végén, a fs-ets ilyenkor ellenőrzi a fsck, most esik le! Ettől még......vagyis passz, efi-vel összefüggő kérdésekbe nem vauzok bele, nálam nincs fsck sor a systemd-analyze sorokban.
-
válasz
peterattila #74237 üzenetére
Ebben az FSTAB-ban elsőre nem látszik semmi. Nézzük meg a dmesg kimenetet pastebin linkkel berakva, ott csak mutat valamit, hol kezdi a szuttyogást.
Azért sötét végig a monitorod, mert nem nyomod meg a látniakaromabootfolyamatot gombot! A le/fel gomb is tökéletes erre a célra. No de először nézzük a dmesg-et.
Ezt még nem próbáltad?
Valami halványan rémlik a meghajtók nevéről, lehet tévedek, de jobb lenne, ha átneveznéd a data-1 helyett data1-nek! A nevekben lévő írásjelek itt nem szerencsések. (ez lehet, hogy marhaság és csak ha szóközt tartalmaz a megnevezés, akkor van gond)
-
válasz
peterattila #74235 üzenetére
Ez a kimenet nem mutat semmit, egyébként se jó csak így magában, a systemd-analyze nélkül.
Az a 30 sec plusz idő vagy egy rendszer számára nem található meghajtó miatt lehet, ehhez látni kéne az FSTAB kimenetet, de ha most sem UUID-dal vannak csatolva a meghajtók/particiók, az alapból hibalehetőség. Milyen telepítés ez amúgy, tiszta vagy frissítés? Milyen csatolásaid vannak? Külső/belsősystemd-analyze
cat /etc/fstabkimenetek kellenek.
A másik ami nekem új volt a múltkor, bár elég ritka, de nézd át ezt a thread-et
Ja igen, amíg bootol a rendszer, mi történik a képernyőn? Visszaszámlálás valami szöveggel, ilyesmi? Csak úgy nem malmozik a rendszer, hogy ne jelezné, mit csinál? Legalul szokta jelezni.
-
válasz
FoxiestFox #74232 üzenetére
Szép kis feladat, de szerintem mindenre lehet valamilyen Linuxot telepíteni, max ne netezés legyen a cél, a P1 az meg valóban kihívás lesz.
Egyet rakj be a süni óljába is, hátha megtanulja kezelni, nagyon jófej amúgy!
-
válasz
FoxiestFox #74230 üzenetére
Nagyon röviden, a DE az egy teljes asztali kezelőfelület, ami tartalmazza az ablakkezelőt és különböző asztalkezeléshez szükséges programokat, többnyire szervesen együttműködve a default fájlkezelővel (pld. Cinnamon+Nemo) Elég komoly rendszerigényük van, rendkívül jól testreszabhatók, effektezhetők.....
DE a Gnome3, Cinnamon, Mate, XFCE, KDE, LXDE, etc.
a WM pedig egy ablakkezelő, ehhez sok mindent fel kell még rakni, hogy a kényelmes kezelhetőséget elérjük. (pld. nem tartalmaznak panelt, azt is külön fel kell rakni) Konfig fájlokat kell szerkeszteni, ha be akarjuk állítgatni rendesen. Ha egy disztró alapból ilyennel érkezik, akkor az default elég jól be van konfigolva, például az Openboxos Bunsenlabs. Ha külön rakod fel, akkor neked kell ezekkel bíbelődni, nem annyira egyszerű belőni ezeket.
WM a Openbox, különböző xWM néven futó alkalmazások, rengeteg van belőlük, minimalista userek ezeket használják, roppant kis rendszerigényük van.
-
Ha valami működik elfogadható sebességgel, akkor normál filmeket simán le fogja tudni játszani. Az persze disztrófüggő, melyikben vannak megfelelő kodekek, de VLC-hez nem is kell, mindent tartalmaz. Ha viszont vannak/felraktál kodekeket, akkor érdemes lightosabb playert felrakni, mpv például. Szerintem azért kíváncsiságból majd érdemes lesz azt a terminalból játszó YT viewert is megnézned. Szóval csak ügyeskedj, valamelyik disztróval csak fog sikerülni!
17.3 XFCE még öregebb gépeken is jól működött. [link] [link]
Sajnos ebbe a topikba nem nagyon írnak tapasztalatokat, pedig ilyenkor jól jöhetne:
-
válasz
ubyegon2 #74225 üzenetére
#preload
Anno kevés memóriás gyenge gépen használtam a RAM-ba előtöltést is, érdemes lenne kipróbálnod ezt is, kb pont ilyen összetételű gépen lehet értelme.
How To Improve Application Startup Time In Linux
sudo apt-get install preload
Gyakorlatilag install, reboot és dolgozik, ha elég adatot tudott elemezni pár boot-ból.
-
Mindenképpen olyan disztrót kéne választanos, ami csak WM-mel szerelt, nem DE-vel. A Bunsenlabs nem hangzott még el itt, ami ilyen. Egyébként minden elég lassú lesz, ahogy kolléga említette, a HDD miatt is, YT-ra kizárólag valami kiegészítőt próbálhatsz, böngészőben kizárt, hogy tudod nézni. Puppy oldalán láttam éppen a GTK YouTube Viewer-t, ezzel talál esélyes.
Sajna a Mint vonal már nem igazán jó gyenge gépekre, anno én is XFCE 17.3-at tudtam egyedül egy ilyesmi gépre felrakni. Max, ha Openbox vagy más WM-et felraksz rá, de szerintem ez elég kinlódos.
Amit még javasolnék, épp tegnap esett szó a zram-ról, érdemes lenne swap helyett azt kipróbálnod!
GTK YouTube Viewer magyar leírása.
Amúgy valami olcsóbb SSD-t nem lehet rakni a gépbe? Sokat dobna a sebességén.
-
Senki nem tudhat mindent, az se sokat jelent, ha Tg vagy! Én is voltam 3 topikban is, itt is éppen, mégsem tudtam szinte semmit!
Te ennél gondolom csak jóval többet.
Ha már így említed, akár a script topikba is benézhetsz a Haladó mellett, de inkább ez legyen az első, mármint a Haladó.
Gondoltam, hogy neked egy watch -t -n1 valami [link] nem lesz elég, azért nem is említettem.
Valami pofonegyszerű script ebben a leírásban is van, de ez kevésnek tánik. -
válasz
#63718632 #74204 üzenetére
Nem is rád értettem.
Nyilvánvaló, azért már sokaknak ismerjük a preferenciáit, ennyi haszna mindenképp van, hogy régóta vagyunk itt páran.
A read only mód egyébként időnként kifejezetten jól esik az embernek. Mint most is jó lesz, mert kezdek kíváncsi lenni, mikor ugrik be, kit tisztelhetünk új nicken nagytudású új fórumtársunkban. A stílusa már ismerős, de egyre több hasonló van....
(#74206) csixy
Gecko? Honnan tudod ennyi idő alatt, hogy nem neked való? Ennél azért kitartóbb szoktál lenni, főleg számomra értelmetlen dolgokkal.
(#74207) Rimuru
Kellenek az ilyen nagy tanítómesterek, azt mondod? No de írja reborn kolléga, hogy belefáradt a tudatlanokkal való bíbelődésbe. Igaz azért megjelent újra körünkben, hogy.....igazából nem tudom mi a fenének jött.
-
válasz
Rimuru #74202 üzenetére
De én bizony kerestem, mert tudtam, hol kell lennie!
Amugy se ertem ezt a dolgot, mindig oda csatolodnak a dolgok ahova mondom ezert keresni se kell.
Nem azt kerestem ám, amit én csatoltam fel előzőleg.
(#74201) májkimiki
Szerencse, hogy nem vagyok Ubuntu huszár!
Mintesek sokkal bölcsebbek.
-
válasz
#63718632 #74199 üzenetére
Én is így tudtam ezt, azért is kérdeztem új néven visszatért kollégát, hogy miért írja azt, amit. De már tudom, ....mert csak!
Szóval tényleg mindegy, hová csatolja a rendszer vagy mi magunk.....egyszer mit össze kerestem Manjaro-n egy csatolt valamit, mert ugye nem szoktam meg, hogy a /run alatt pihen.
Mondjuk Manjaro mindig mindennel képes copatni engem.
-
válasz
CPT.Pirk #74196 üzenetére
A fix dolgoknak meg az /mnt
Akkor én jól csinálom, hogy a kezdetektől a /media-ba csatolom a particiókat, mivel mind ideiglenes csatolás, nem fix. Különben anno azt figyeltem meg, hogy a Debian a /mnt-t használta, az Ubuntu alapok ugyanarra viszont a /media-t. Innentől kezdve nyilvánvaló számomra, hogy teljesen mindegy, hová csatolom a particiókat. Fix dolgok alatt mit értesz amúgy?
No de a kolléga szakszerűségével nincs mit tenni! ....mert csak! Hogy ez a zseniális válasz nekem még sosem jutott eszembe!
-
válasz
cprogrammer #74191 üzenetére
Ez így általánosságban nem annyira jó ötlet.
Miért nem az?
Egyes desktop rendszerek automatikusan oda mountolják a csatlakoztatott külső eszközöket.
És? Én ezt ugyanúgy megtehetem azzal, hogy az FSTAB-ba beírva automountolom akármelyik eszköz/particiót, funkcionálisan totál mindegy, hogy ez a /mnt vagy a /media. Ez is csak egy ideiglenes csatolás gyakorlatilag. Ami fontos, hogy a csatolást UUID-dal kell FSTAB-ban rögzíteni.
-
válasz
IstvánLászló #74163 üzenetére
Neked is szép napot! Te vagy a második régenerrejárt ember ma!
Látom ezt a csodát használod, nekem ezek kimaradnak sajna, nem nagyon hopperkedem amúgy sem. Egy valamit árulj el léci, mert másik topikokban is felmerült a Magyarcs neve párszor, de mint Arch telepítő! Most akkor ez egy disztró vagy GUI/TUI-s installhelper?
Ez a grub2 gubanc infó super, köszi, de verziót írhattál volna meg partició sémát is! Lehet, hogy UEFI-n galádkodik csak, Legacy/MBR rendszeren meg nem.
Szóval 4 OS van fenn neked, de milyen felosztásban, elhelyezésben? Mennyi meghajtón, MBR/GPT: Legacy/UEFI?
Ha Arch is van, minek a Magyarcs? Mi a különbség a néven kívül? Van neki bármi, ami a sajátja? Repora gondolok főként.
-
válasz
Lathronos #74160 üzenetére
Hát én ugye mint tudod már 4 éve openboxos vagyok és a Transmission köszöni szépen jól van és teszi a dolgát Arch+WM alatt legalább is.
Na látod!
Ha nem is pálcika, de WM, ahhoz transmission való. No de Te már azért eléggé beleástad magad a dolgok mélyére, Openboxot is profin használod. Akikre én gondoltam, azok a Winről átjövő home userek, nekik azért is jobb a Qbittorrent, mert ugyanazt kapják gördülékenyen, mint Win alatt a utorrenttel. Nem is a transmission működésével van többnyire gond, inkább a működtetésével, bár sokan az egyszerűsége miatt szeretik meg amiatt, hogy sok eszközön is ez van. Amúgy felhagytál már teljesen a remasterekkel? Asztalos topikban szoktam látni a desktopjaidat.
-
válasz
Rimuru #74155 üzenetére
Láttam én, mit kérdezett a kolléga, de mivel default a transmission van fenn, szerintem jobban járna a qbittorrenttel, de mást úgy sem tudtam volna válaszolni, mert nem ismerem a transit, csak olvasom kezdőknél, hogy nem seedel, ez nem jó, az nem jó. Maradjon meg az azoknak, akik pálcikaWM-et használnak, aki full DE-t használ, az használjon fullos torrentklienset.
Külön nem is akartam mostanában belevauzni semmibe, csak ha már ez a grub2 mizéria kérdés felmerült bennem, hozzáfűztem, quasi megjegyzésként. Legutóbb halál részletekre menően segítettem kezdő kérdésekben és már nem először én lettem a galád, mert nem találtam ki, hogy valaki nem írja ugyan le, de totál illogikus dolgokat csinál.....nem érdekes, szóval már inkább csak kérdéseket fogok én is feltenni.
(abba se mentem bele, hogy Kapitány az új gépre javasolja a PoP OS nevű csodát, tényleg sok mindenbe belepofáztam utóbbi időkben - is)
-
grub2 (2.04-1ubuntu26.2) focal; urgency=medium
* debian/postinst.in: Avoid calling grub-install on upgrade of the grub-pc
package, since we cannot be certain that it will install to the correct
disk and a grub-install failure will render the system unbootable.
LP: #1889556.-- Steve Langasek <steve.langasek@ubuntu.com> Thu, 30 Jul 2020 17:34:25 -0700
*****************************************************************************************
Ez a grub2 lenne, amivel gondok vannak? Ha már OK és lehet frissíteni gond nélkül, jelezhetnétek, mert mobilnetre vagyok most kötve még pár napig és pár napja tényleg elég karcsú a Telekom mobilnete. Frissíteni lehetne azért, de most egy új telepítés utáni félnapos frissítést nem szeretnék.
(#74152) Fuel
Szerintem a torrent fájlokat mentsd ki és szedd le a transmission-t és rakd fel a qbittorrentet, kezelni is jobban fogod tudni, mivel utorrentre nagyon hasonlít a felülete.
sudo apt remove transmission*
ha ez a parancs nem jó, akkor ez:
sudo apt remove transmission-gtk transmission-common transmission
ha leszedte, akkor meg:
sudo apt install qbittorrent
Nem GTK, hanem QT alapú a program, így pár csomagot felhúz még magával, de nem vészes és megéri. Állítgasd be rendesen és azzal sose lesz gondod. Szerintem az alap gufw bekapcsolása sem fogja akadályozni,
-
válasz
CPT.Pirk #74102 üzenetére
Nagyon nem lep meg a dolog, amúgy ma épp téma volt ez meg az, hogy oda is ugyanazok járnak, mint a szaktopikokba és mások mellett épp felhoztalak ellenpéldának. Igencsak meglepően sokan nem járnak az Offba. Különben mára már tényleg értelmetlen ennyi Linuxos topik, csak rohadtul szét van töredezve minden téma. Mondjuk ha anno páran nem elleneztétek volna a kezdő topikok összevonását.....
-
válasz
CPT.Pirk #74100 üzenetére
Lehet arra gondolnak, hogy két éve nem írtál az Offtopikba, pedig láthatóan volna miket.
Csak halkan említem, hogy épp ma este kellett leírnom röviden egy kezdő kollégának, mi a szakmai és mi az off. De ugye Te ezt akár hivatalból is tudhatod már. (fordítom Kéklufit most)
-
válasz
vadkörte #74068 üzenetére
Maximálisan sikertörténetek ezek! Amellett, hogy itt már az sem segített volna, ha szomszéd Pistike jön az nCore-os Wines CD-vel, mint a régi szép időkben.
Egyszerűen nincs is már olyan Win, ami támogatott és még futna normálisan ezeken a gyenge gépeken. Ezzel szemben kaptak egy ingyenes tiszta és még használható, biztonságos OS-t! Gratulálok a munkádhoz, mert az első után már mások is felfigyeltek erre, hogy gyakorlatilag az ő szemszögükből nézve csodát tettél a gépükkel! (a hardveres rendbetételen túl is persze)
Én is jó pár ember életét tettem már Windowstalanná és egyik se bánja.
-
válasz
meggymagos21 #74010 üzenetére
Sajnálom, hogy így jártál, de mint utaltam rá...mindegy, szóval az első kérdésedből az jött át, hogy van egy alap tűzfalad bekapcsolva, így ezzel nem is foglalkoztam tovább, mert az nem okozhat problémát. Nem akarlak megbántani, de esetedben ha minden portot letiltasz és erre konkrétan nem kérdezel rá.....élő ember nem gondolta volna, hogy Te ilyen előkészületek folyamata alatt letiltod a portokat! Kicsit az is gond lehet, hogy nem olvastál el egyetlen linkelt írást sem, mert volt olyan, ahol határozottan írtak az adott portról. De igazad van, én vagyok a hibás.
Te picit abban vagy hibás, hogy olyan leírásokat kaptál, ahol nagymama szintű lépésenkénti levezetés volt, de különösebben nem fordítottál rá sok időt.
De legalább már azt tudom, miért volt deja vu-m egy ideje......Te már voltál itt más néven és kb ugyanez lett a vége.
Kb olyan a helyzet, mint ha valami autós problémára kérdeznél rá, hogy a gumik nem okozhatják-e, én azt mondom, hogy kizárt, persze a végén majd megemlíted, hogy dehogynem, hiszen Te leszerelted az összes kereket, és a rohadt gépjármű nem akar elindulni, csak bőg a motor.
-
válasz
vadkörte #74001 üzenetére
Hehe... Zártam már ki magam vele.
No ezért van az, hogy pár dolog abba a körbe tartozik, amit nem nagyon piszkálok, ilyen a tűzfal is. Mikor elkezdtem Linuxon botladozni, szakik azt mondták, van tűzfal, be is kapcsolhatom, de igazából akkor ér valamit, ha tudom konfigolni és inkább iptables a neve nem ufw. Szívtam már napokig szolgáltató miatt, úgy, hogy nem is tudtam mi van, nem okozok magamnak arcidegzsábát csak, ha az jó nekem.
Így aztán Win után se vírusírtó, se firewall. Nem igazán számítok meglepetésre még így sem, ami neuralgikus pont, az a netbankolás, itt meg úgy megkavartam/kavarták a dolgot, hogy gyakorlatilag csak akkor tudok bankolni, ha mindkét telóm a környéken van! Amúgy agyrém ez így, de védelemnek elég jó.
Amúgy új kollégánk ezzel a zárt porttal tényleg elég vicces, mert ezt akár az elején is kérdezhette volna. Szerencsétlen Tor próbált volna működni, de nem sikerült neki.
Én meg abból indultam ki, hogy ha valaki ilyen szinten anonimizál, csak vágja ennyire a dolgokat. Remélem most már fog működni a dolog, mert lassan kifogytam a tippekből.
-
válasz
meggymagos21 #73999 üzenetére
Az a kisablak nálam is ugyanilyen, nem kellett semmit bepipálni benne. Illetve telepítened azért kéne, ahogy nézem, nálam ugye azt írja ki, hogy telepítve van:
Ez a tűzfalas dolog viszont új, persze, hogy nem működik, ha nem engeded neki! Valamelyik leírás írja is, melyik portot kell neki engedni. Linuxon azért nem célszerű kezdőknek tűzfalat használni, mert vagy felesleges vagy nem olyan könnyű konfigolni és csak ezek a dolgok jönnek, hogy semmi nem fog működni.
"szeretne-e váltani egy helyi tükörkiszolgálóra?"
Ez csak akkor befolyásolja a dolgokat, ha valamelyik tükör lehal, de azt ki fogja írni a rendszer. Amiatt érdemes közeli gyors tükröt választani, mert alapból USA tükrök vannak beállítva.
Ha ezt a gufw-ot használod, akkor egyszerű dolgod van:
Vagy frissítsem mint 20-ra? Hogyan lehet? Meggondolom.
Egyelőre ezt hanyagold, mivel még nem engedi a frissítést GUI-ból, de szerintem amúgy is a 19.3-ra kéne először frissíteni.
-
válasz
meggymagos21 #73993 üzenetére
No akkor célszerű is a hosszabb nevűre kattintani, hogy lásd, megfelelőek a beállítások. Ha az nem indul, akkor úgysem lesz jó az indítás sem.
-
válasz
meggymagos21 #73991 üzenetére
Dehogy, csak azért javaslom, hogy kattints a másodikra, hogy lásd mit hoz fel, milyen opciókkal! Utána ezt bezárod és indíthatod az elsőt.
Amúgy nyilvánvaló, hogy nem beállítani akarsz, hanem indítani valamit!
-
válasz
meggymagos21 #73989 üzenetére
Kattints rá a másodikra, csak egy kisablak jön fel, nem fog elindítani így semmit. Szóval a Tor-böngészővel indítsd! Simán indult nálam a Mint 20-on.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
A topik célja: Segítségnyújtás a Linux disztribúciókkal még csak ismerkedők számára. A szerveres kérdések nem ebbe a topicba tartoznak.
Kérdés előtt olvasd el a topik összefoglalóját!
Haladó Linuxos kérdések topikja.
Linux felhasználók OFF topikja
Milyen program ami... [link]
Shell script kérdésekkel látogassatok el a topikjába
- Vélemény Ubuntu 20.04 LTS
- Vélemény Linux Mint Debian Edition 4
- Tudástár MX-Linux 19
- Bemutató Linux a mindennapokban: Manjaro KDE
- Bemutató Linux a mindennapokban
- Hír Zöld utat adott a nyílt forráskódú Linux meghajtóknak az NVIDIA
- Hír A Steam Play hozza el a Windowsra írt játékokat Linuxra
- Hír Hova jut a világ? Linuxot kínál a Windows Store!
- Eladó steam/ubisoft/EA/stb. kulcsok Bank/Revolut/Wise (EUR, USD, crypto OK)
- Eredeti Microsoft termékek - MEGA Akciók! Windows, Office Pro Plus, Project Pro, Visio Pro stb.
- Kaspersky, McAfee, Norton, Avast és egyéb vírusírtó licencek a legolcsóbban, egyenesen a gyártóktól!
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Windows 10 11 Pro Office 19 21 Pro Plus Retail kulcs 1 PC Mac AKCIÓ! Automatikus 0-24
- Több Lenovo Thinkpad x1 carbon gen 4 / 5 / 6 / 7 X1 Yoga gen3 6-9. gen i7, i5 procik
- PlayStation Plus Premium előfizetések
- MacBook, Apple M1 / M2 kompatibilis dokkolók, DisplayLink 4K, USB-C, Type-C
- Bomba ár! Dell Latitude 5430 - i7-1255U I 16GB I 512SSD I HDMI I 14" FHD I Cam I W11 I NBD Garancia!
- REFURBISHED és ÚJ - HP USB-C Dock G5 docking station (5TW10AA) - 3x4K felbontás, 120Hz képfrissítés
Állásajánlatok
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest
Cég: CAMERA-PRO Hungary Kft
Város: Budapest