Hirdetés

Keresés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Alusky

    senior tag

    válasz H-Zol #38766 üzenetére

    A barnás még nem feltétlen méhgyulladás, rendes tüzelés színe is lehet ilyen főleg a végén. Ultrahanggal lehet megnézni, bár nyitott méhszáj miatt nem feltétlen látni, nagyfelbontásúval esetleg. Várni szoktak kutya viselkedésétől függően pár napot, 1-2 hetet, hogy mivé alakul, ha a gazdája nem akarja ivartalanítani. Kutya viselkedésváltozása, étvágytalanság, folyás változása ami árulkodó nagyon (mivel a méhszáj még nyitva marad kb. 2 hétig ilyenkor lehet várni kis ideig). Ezért is rakta be hétfő délutánra a szerda délutáni esetet, mert az ilyen méhgyulladások halaszthatóak, nem igényel azonnali ellátást, mint a zárt variációi, főleg ha előrehaladott.

    Viszont ha van kan is mellette és ennyire lazán vannak szétválasztva egymástól akkor jobb is, ha meg van műtve függetlenül attól van-e méhgyulladása, mert előbb-utóbb odakölykezik.
    Lehet együtt tartani ivaros kutyákat, csak ennél nagyobb komolysággal. Ha ez nincs akkor valamelyiket műteni kell. Utcaszéli keverékek esetén meg főleg, mert még fajtajellegűnek sem mondható ha véletlenül végeredménye van, keverékek meg tényleg vannak a menhelyeken is. Románia meg aztán főleg dúskál bennük, 10x annyi mint nálunk.

    Ilyenkor nem csak a méhét veszik ki, hanem a petefészkeit is, mindent. Méhgyulladás gyanúja vagy középkortól felfelé mindenképp. Méhnyaknál van lekötve, orvosa válogatja mekkora darabot hagy meg a hüvely és méh kapcsolatánál. Akárhol vágni sem lehet, mert az ereket le kell szorítani és varrni, a méhnek gazdag vérellátása van mivel kölykök táplálására lett kitalálva. Itt igazából csak annyi a szempont, hogy ritkán előfordul utólag méhnyak csonkjában is gennyes gyulladás, ezért általában nagyobb darabot kivesznek, de függ az életkortól meg mennyire van tele polipokkal stb. (legtöbb kutyának van középkor után).

    Csak petefészkeket fiatalabb kutyáknál szokás kivenni, ilyenkor a méhet bent hagyják, gyorsabb felépülés, kisebb műtét, mivel nincs tüzelés többé, nincs a hormonszint ugrálásból a méh bioszférájának legyengülése és a méhfal sem redőzött a leváló petesejtek miatt, nem lesz méhgyulladás, bent lehet hagyni. Ennek is vannak különböző módszerei amikor nem kell a teljes hasfalat felvágni hozzá, illetve ilyen a petevezetékek átvágása is. Fordítottja a petefészek kímélő műtét ahol a méhet veszik ki és a petefészkek bent maradnak, ilyenkor tüzelés ugyanúgy lesz csak vemhes nem lesz soha. Itt fontosabb tényező hol van a méh levágva, mivel párosodásra képes marad a kutya, vagy meg kell hagyni a teljes hüvelyt vagy annyira lerövidíteni, hogy a népies nevén összeragadás ne tudjon fizikailag megtörténni egy műtött területen érthető okokból.
    Ezek mind nyugatról átvett módszerek, főleg USA-ból, ott rengeteg kutya van ivartalanítva, sokkal több tapasztalatuk van a negatív oldaláról is már emiatt, ezért hajlanak egyre jobban az alternatív módszerek felé hogyan lehet meghagyni a hormonokat, kölyökkutyák nélkül, de nincs 100%-os módszer mert a hormonok jelenléte valamekkora esélyt ad daganatos megbetegedéseknek is.
    Te kutyádnál mindenképp az első lesz.
    Méhgyulladás gyakorisága teljesen lottó, vannak hajlamosabb, érzékenyebb fajták, ilyen pl. a német dog/dán dog, a többinél inkább csak ökölszabály kb. minden ötödik kutya 10 éves koráig. Aztán vannak gazdák akiknek pont egymás után több kutyája is épp az "ötödik", másoknak meg egymás után a többi négy és évtizedekig tart kutyát gond nélkül.

Új hozzászólás Aktív témák