- Itt vannak az Apacer Intel és AMD profilokkal konfigurált DDR5 tuningmemóriái
- 14 az 1-ben USB4 dokkoló jött a Razer fémjelzésével
- Asztali használathoz tervezett, masszív kapacitású külső SSD a Team Grouptól
- Egyelőre nem tervez Lunar Lake-hez hasonló dizájnt az AMD
- Két MSI alaplapban is leégett az AMD új Ryzenje
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
Egyrészt itt a W10 telepítőjét bebootolva elérhető a helyreállítási menü (WinRE), ahol szükség esetén van lehetőség frissítést visszavonni, ott a rendszer-visszaállítás, indítás javítása stb. Vagyis nem feltétlen kell egyből gyalulni és nekiállni újratelepíteni.
Másrészt normál esetben olyan nincsen, hogy telepítésnél nem lehet az SSD-t, a rajta lévő partíciókat törölni. Sőt, ehhez nem kell semmilyen hókuszpókusz, meg ilyen-olyan külön bootolható live rendszer, mivel megoldható a Windows-telepítőben grafikus felületen és parancssorban (Shift + F10) egyaránt. Ha figyelmetlenség miatt nem stimmel a BIOS/MBR és UEFI/GPT telepítési párosítás - azért a hibaüzenet, mivel CSM = BIOS/MBR módban nyilván nem telepíthető GPT-lemezre, oda MBR kell -, akkor pedig eleve törölni kell a célmeghajtót (+ szükség esetén konvertálni MBR / GPT séma szerint), vagy a BIOS-ban a bootolási módot átállítani a megfelelőre (CSM / UEFI), annak megfelelően bootolni a Windows telepítőjét. Ellenben ha nem sikerül törölni az SSD-t és nem fizikai csatlakozási probléma az oka pl. SATA-n, akkor márpedig az SSD hibája sem zárható ki. Meg ha a leírtak alapján egyes programok állítólag (?) fel sem ismerték, akkor az megint nem éppen normális. Az SSD esetleges hibája miatt pedig nyilván lehet gond az OS, jelen esetben a Windows működésénél is.
[ Szerkesztve ]
-
Findzs
addikt
válasz King Unique #351 üzenetére
Köszönöm a kimerítő választ
Azt elfelejtettem írni, hogy természetesen megpróbáltam a helyreállítást a windows telepítőjéből de akkor is hibát írt ki. Már nem emlékszem mit de többször is próbálkoztam vele.
Most azt fogom kipróbálni hogy átkonvertálom a gpt -t ha sikerül."Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."
-
baraatt
csendes újonc
Üdv mindenkinek
Tudom már legalább 100-an feltették ezt a kérdést sőt azt hiszem már egyszer én is, de akkor megoldódott a probléma.
Most van nálam egy Lenovo ideapad 100- (Hdd nem nagyobb 2 Tb nal) és ismét felmerült a probléma.
Olvastam a hozzászólásokat, őszintén nem mindet... sőt Googleztam is de nem világosodtam meg.
“A kijelölt lemez MBR partíció tablat tartalmaz...
Uefi ben probalom Telepíteni a bootolás az rendben van de a fenti hibaüzenet jelenik meg A telepítésnél
Tehát:
Hogyan készítsem el a telepítő USBt?
Mbr vagy Gpt Fat32 vagy ntfs
Secure boot legyen kikapcsolva, És elvileg működnie kellene .
Vagy hagyjam az egésze Uefi-t es Telepítsem Legacyban, Viszont akkor meg nem boot-ol be az USB.
FEltudnád nekem esetleg vázolni egyben ennek az egésznek a lényegét hogy Gpt vagy Mbr kegacy vagy uefi
Mert ahány laptop annyiféle és az a probléma mindig előjön
Előre is nagyon szépen köszönöm -
Findzs
addikt
Semmi sem segített.
Bármivel próbáltam legyen az linux vagy win 10 a partíciókat sem törölni sem formázni nem lehetett. Sőt ha letöröltem egy mappát mappa frissítése után vagy ki be lépve megint ott volt.
Működött az ssd de mégsem"Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."
-
King Unique
titán
Pedig a legutóbbi válaszban le van írva a megoldás, vagyis törölni kellene a telepítésnél a célmeghajtót, majd utána a screenshoton (forrás) szemléltetett módon kijelölni a szabad területet és a tovább lehetőségre kattintani. Ugyanis abban nincsen semmi meglepő, hogy az UEFI módban futó Windows-telepítő nem engedi a rendszert MBR-lemezre telepíteni, mivel ahhoz ez esetben értelemszerűen GPT kellene.
Másik megoldás a telepítőt CSM (legacy) módban bootolni, úgy kiírva, az annak megfelelő opciót beállítva az UEFI BIOS-ban és / vagy kiválasztva bootolásnál a gyors menüben, akkor lehet MBR séma szerinti lemezre telepíteni a Windowst.
Ha eleve UEFI-s a laptop és pláne újabb Windowst (8.1, 10) telepítesz rá, akkor mehet az UEFI/GPT szerinti telepítés, mivel ez esetben túl sok értelme nincs a BIOS/MBR szerintit erőltetni. Vagy ahogyan gondolod, lásd az előbbi megoldásokat mindkettőre.
[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Akkor továbbra is kérdés, hogy jó-e egyáltalán az az SSD, mert olyan normál esetben nincsen, hogy nem lehet törölni, particionálni, formázni stb. Az utóbbi read-only módban, meg ha kezd tönkremenni, akkor reális. Ha állítólag sehogyan nem sikerült törölni, formázni, akkor még egy Secure Erase-t (bővebben) lehetne megpróbálni, feltéve ha nincsen rajta semmilyen fontos adat. Ha az utóbbi sem megy és nem az adott hardvernél (gépnél) van valami gikszer, pl. SATA-n csatlakozási probléma, akkor nem érdemes az SSD-vel tovább vesződni, marad a garanciális csere, vagy annak híján kb. a kuka...
-
King Unique
titán
Plusz még annyit, hogy bizonyos esetekben az szokott még gondot okozni, ha a telepítésnél több HDD / SSD van egyszerre a gépben, plusz USB-n másik tárolóeszköz, optikai lemez stb. Vagyis lehetőleg úgy kellene próbálni a telepítést + törlést és formázást, hogy nincsen zavaró tényező, felesleges eszköz és meghajtó, ami esetlegesen gondot okozhat.
Valamint még az, ha az SSD-n a Windowsban előzetesen tárolókészlet lett létrehozva, tárolóhelyként lett beállítva, lásd más korábbi esetét. Ahol a megoldás értelemszerűen ennek az állapotnak a megszüntetése.Ha az előbbiek rendben vannak, ellenben továbbra is fennáll az említett probléma, a Secure Erease sem használ, valamint SATA-n a fizikai csatlakozás (port, adat- és tápkábel) is rendben van, akkor meg lásd az előző válaszban leírtakat különös tekintettél a cserére vonatkozóan.
[ Szerkesztve ]
-
baraatt
csendes újonc
válasz King Unique #355 üzenetére
Köszönöm szépen a választ.
Tehát ha jól értelmezem, akkor az első megoldás (UEFI) Kilőve mert ez a diszk már fel van két részre partíciózva és a D-n Lévő adatokat nem szeretném elveszíteni.
Tehát jelenleg MBR ben van.
UEFI ben Csak akkor tudnám telepíteni ha teljesen le formáznám a diszket es GPT re alakítanam.
Lenne itt még valami az első meghajtót már töröltem és a mellette lévő pár 100 megás rendszernek fenntartott részt is. Azóta új gombra kattintva megpróbálok új meghajtót létrehozni nem csinál semmit forog egyet gondolkodik és aztán visszaál ugyanúgy.
Lenne még egy kérdésem a válaszban
Most akkor marad a Legcy telepites Mbrben. Ahhoz hogy csináljam meg az indító Usb et mert Rufusz ban mind a három Lehetőségnél ott van az UEFI??
Koszi meg1x -
King Unique
titán
Igen, így alapesetben nem jöhet szóba az UEFI-s telepítés, mivel az MBR / GPT a teljes lemezre vonatkozik, nem partícióra. De ha nagyon muszáj, akkor előzetes / utólagos konvertálással megoldható akár adatvesztés nélkül is. Viszont hacsak nem létszükséglet valamiért az UEFI, akkor megteszi most a BIOS/MBR telepítés is, nem feltétlen kell az előbbit ilyen-olyan átkonvertálással erőltetni.
Ha törölve lettek a korábbi rendszerpartíciók, akkor elég az utána létrejött szabad területet kijelölni telepítési célnak és mehet a tovább, mint a már linkelt képen. Vagy lehet az új + alkalmaz lehetőségre kattintva manuálisan is létrehozni a rendszer számára fenntartott + egyéb partíciókat, aminek normál esetben működnie kell. Viszont akkor a telepítőt is esetedben CSM módban kellene futtatni UEFI helyett, ha most MBR séma szerinti a lemez.
Az előző válaszban már linkelve volt a telepítési adathordozó elkészítéséhez pár módszer, ahol a Rufus esetében értelemszerűen az MBR-BIOS opciót kell választani a legacy CSM bootoláshoz és telepítéshez. A program 3.X verzióinál pedig eleve csak 2 opció van, a régebbieknél van a legördülő menüben 3 lehetőség. De az utóbbiaknál is értelemszerűen az MBR kezdetű első 2, illetve alapesetben az MBR
—►
BIOS/UEFI opciót kell választani. -
baraatt
csendes újonc
válasz King Unique #360 üzenetére
És minden úgy működik ahogy annak lennie kell és ahogy le lett írva
Szép dolog ez a számítástechnika
Mi még MSDOS bol flopy val telepítettünk Azóta megkapott egy kicsit a tudásom de jó ez így pár órácskára vissza csöppenni és bele merülni a dolgokba.
Köszi szépen még egyszer -
Findzs
addikt
válasz King Unique #357 üzenetére
Köszönöm ismételten
Próbáltam a secure erase -t is egy bootolható cd formájában.
Látta is a program el is kezdte de semeddig sem jutott visszadobott az elejére.
Más meghajtóval kb. 10x hibátlanul működött.
Egyértelmű, hogy az ssd rossz.Csak nem vagyok hozzászokva az ilyen fajta meghajtó meghibásodáshoz.
Mert ugye hdd nél jön a bad szektor, gép nem ismeri fel, esetleg kék halálozik a win stb. de ilyen hibákat nem produkál mint amilyet ez az ssd.A sentinel is usb -s külső házban látta az ssd -t de nem írta rossznak 80% os több mint 1000 nap. Ezt irta rá.
Na mindegy, ezzel is okosabb lettem és azért is írtam ide le, hogy más is okulhasson belőle."Az embereket nem az igazság érdekli, hanem a saját igazuk."
-
Remekelek28
őstag
válasz King Unique #59 üzenetére
Sziasztok
Nekem is lenne egy ilyen problémám win7 telepitésnél,hogy nem engedi egy particiora se telepiteni. És usb n telepiteném pendriveról ,csak az uefissel bootol be. Végigcsináltam a diskpartos parancsort is,de csak nem engedi. Már ott járok,hogy üres minden particio. Tehát már be se tudnék lépni a windowsba.
Asus x54 ről vsn szó. Mit állitsak át,hogy települhessen ? -
King Unique
titán
válasz Remekelek28 #363 üzenetére
-
chris0000
őstag
válasz Remekelek28 #363 üzenetére
ha az uefivel bootol akkor valszeg UEFI/GPT kiosztásod van...de mégse telepít?
-
kirandulo
csendes tag
Sziasztok, Boldog Újévet mindenkinek!
Frissen összeállított hardver, clean Windows 10 telepítés hibára fut. Vajon hol/mit bénázok? Esetleg tipp/ötlet? Helytelen beállítás BIOS-ban? Előre is köszönöm!
- Első lépés fájlok másolása pipa, utána akad el, 50% körül, hibakód: 0x80070003 "Fájlok másolása sikertelen, média nem található", ilyesmi.
- Pedig elvileg látja a vadi új m.2 ssd-ket, particionálni is tudom őket. Az első próbálkozáskor simán a teljes 512GB üres területre (particionálás nélkül) próbáltam telepíteni. Utólag ellenőrizve, egy régi SSD-ről boot-olva látszanak a partíciók (EFI, stb) az új 970 Pro és Evo m.2 drive-okon is.
- Build: Win 10 friss build (1906?) próbáltam MS Media Creation tool-val létrehozott telepítővel és Rufus által kreált telepítőről is (GPT, UEFI telepítéshez), ugyanaz az eredmény. Próbáltam Win 10 Pro / Enterprise is, ugyanúgy sikertelen
- Ami nagyon érdekes, hogy teljesen azonos feltételek mellett ugyanúgy elakad az új 970 Pro, a 970 Evo és egy régi OCZ Vertex 3 drive-on is a clean install. Ebből arra következtetek, hogy talán nem az új m.2 SSD-k rosszak (mert először erre gondoltam).
lap: Asrock Z390 Extreme
CPU: Intel Core i7 9700K
memória: 32Gb (4x8GB Corsair DDR4 3600 Vengeance LPX)
SSD: m.2: Samsung 970 Pro- telepítés: USB stick 16GB Kingston, UEFI (GPT)
- BIOS-ban: CSM disabled, USB legacy: UEFI only
- alaplap (BIOS) 4.10 firmware (nem frissítettem 4.20-ra)
- CPU alap beállítások (nincs OC, eredeti beállítások)
- egyetlen más SATA drive sincs bedugva a lapra
- csak egyetlen m.2 slot-ban van egy SSD
- RAM: első induláskor 2666-on látta a memóriát, XMP profilt választottam (így már 3600, és Auto-n az előírt latency 18-22-22-42)"Nothing venture, nothing win." - Sir Edmund Hillary
-
King Unique
titán
válasz kirandulo #367 üzenetére
Itt először inkább az alapoknál kellene kezdeni, vagyis pl. a pendrive-ot és az ISO-t ellenőrizni, szükség esetén másikkal próbálkozni, másik USB-porthoz csatlakoztatva, stb. Ha a pendrive a k betűs vacak, abból is valami olcsóbb és gagyibb modell, akkor annyira nem lenne meglepő annak hibája... Továbbá szükség esetén ellenőrizni pl. a RAM-okat (memtest), frissíteni a BIOS-t, stb.
A Windows-telepítés menete pl. ebben a leírásban szemléltetve van, valamint kicsit másképpen ebben, ezek valamelyike szerint kellene eljárni. Az pedig alap, hogy a telepítésnél lehetőleg particionálatlan terület legyen megadva telepítési célnak, szükség esetén előtte törölve a célmeghajtó. Valamint ha ilyen keveredés van - ami egyébként inkább kapcsolódik ezen topik témájához - akkor arra vonatkozóan egy másik válaszban le van írva a teendő.
Az, hogy M.2 SSD, az önmagában nem sokat mond, mivel lehet M.2 SATA AHCI, valamint M.2 PCIe AHCI/NVMe is... Ha M.2 NVMe SSD a telepítésnél a célmeghajtó, akkor egyrészt lennie kell a gépen (alaplapon) olyan foglalatnak, másrészt támogatnia kell az UEFI BIOS-nak azt, illetve az arról történő bootolást, máskülönben nem fog menni, max. esetleg trükközéssel (pl. BIOS modding), tákolással.
[ Szerkesztve ]
-
boby o
kezdő
Üdv mindenkinek.Lenne egy olyan gondom,hogy vásároltam egy Samsung 250 es ssd-t,és egy Asus prime 310 r 2.0-ás alaplapot,tiszta telepitést szeretnék,van a Biosban egy olyan,hogy legacy vagy uefi lehetöség,nem tudom melyik legyen kiválasztva,ebben kérnék segitséget,elöre is köszönöm.
-
King Unique
titán
Amelyik szerint telepíteni akarsz, meg attól is függ, hogy milyen OS-t, milyen SSD-re, amit viszont nem árultál el. Ha Windowst, akkor W7 esetén inkább a legacy/CSM módot célszerűbb választani, de a modernebbeknél, azaz W8.1, 10 rendszereknél mehet az UEFI-s telepítés is, ha a hardver támogatja. Valamit ha netán PCIe NVMe SSD-ről van szó és támogatja arról az alaplap a bootolást, akkor is az UEFI-s telepítés javasolt, bár lehet kivétel CSM-re (példa). A hogyan telepítsünk megfelelően újabb verziójú Windowst témában meg lásd egy másik válaszban leírtakat.
[ Szerkesztve ]
-
boby o
kezdő
válasz King Unique #370 üzenetére
Köszönöm a választ,samsung 860 evo 250gb,és win 10-et szeretnék telepiteni,most is az van rajta,de ahogy a biosban látom legacy modban van,asus prime. 310 r20 az alaplap,ugy tudom a win 10 -et uefi modban kellene telepiteni.
-
őstag
Hali, vettem egy Intel 660p 2TB m2 SSD-t. Minden frankó vele. GBT-be particionáltam. Viszont külső házba tenném, de se partició elött, se utána nem ismerte fel. Axagon EEM2-U3-ról van szó. Kezeli a 2T, ez se lehet gond. Beleraktam egy másikba, LC-USB-M2. Ha csatlakoztatom kidob egy meghajtót, de azt írja nincs lemez a meghajtóban.
Talán máshogyan kellene particioálni?
Majd megírom a külső rack topicba is, de ott szerintem nem sokra megyek, mert most vagy rosszul particionálok, vagy rossz a rack. -
King Unique
titán
A másik topikban már kaptál választ ugyanerre a kérdésre, máshol már lehetőleg nem kellene ugyanezt feltenni. A leírt problémánál meg nyilván nem az MBR/GPT lehet a gond, hanem inkább az M.2 SATA/PCIe NVMe.
-
ot93
senior tag
Másik topicban olvastam, hogy a lemez partíciótípusa lehet MBR és GPT is, az jött le, hogy a GPT az ajánlott... És most néztem, hogy nekem minden lemez MBR (1 sdd + 3 hdd). Mennyire ajánlott őket átkonvertálni?
CRF300L
-
King Unique
titán
Vannak a GPT partíciós sémának bizonyos előnyei, de kötelezően használni csak a Windows UEFI-s telepítésénél és 2 TB feletti tárolókapacitású lemezeknél kell, ellenkező esetben ott az MBR. Valamint ha jelenleg BIOS/MBR szerinti Windows-telepítés van a rendszermeghajtón, valamint az adatlemezek ≤ 2 tárolókapacitásúak, akkor nem feltétlen kell erővel GPT-re konvertálni, ami + macera és lehet felesleges. Na meg az adatvesztés nélküli átkonvertáláshoz eleve külső program kell mind rendszerlemeznél, mind adatlemeznél, mivel az alap módszer eleve destruktív, vagyis a lemezen lévő fájlok törlésével jár.
-
Aiphos
újonc
Sziasztok!
Új win10-et szeretnék a laptopomra telepíteni anélkül, hogy minden adatom elveszne, de elkövettem azt a hibát, hogy nem mentettem őket és belevágtam a telepítésbe. Formáztam az a partíciót amelyen az előző win10 volt, és most nem engedi az újat felrakni. Ugyan az a hiba mint mindenkinél ezelőtt:
"A Windows nem telepíthető erre a lemezre. A kijelölt lemez MBR partíciós táblát tartalmaz. Az EFI-alapú rendszerekben a Win csa a GPT-lemezekre telepíthető."
A kérdésem tehát, hogy mit tudok tenni, hogy az adatok megmaradjanak? Van rá esetleg valami megoldás, hogy megmentsem őket?
Előre is köszönöm! -
King Unique
titán
Az OS topikjában már volt szó erről, ahogyan arról szintén, hogyan is kellene Windows 10-et pendrive-ról megfelelően telepíteni. Ha nem akarod törölni a célmeghajtót, akkor értelemszerűen Legacy/CSM mód szerint kellene bootolni a Windows 10 telepítőjét, ahhoz jó az MBR, nem pedig UEFI szerint, amihez eleve GPT kell.
-
Aiphos
újonc
válasz King Unique #377 üzenetére
Egy Isten vagy! Nagyon szépen köszönöm!
-
tlala
addikt
Figyelmetlenségből MBR-re formáztam az új 250GB-os Samsung 860 EVO rendszer SSD-met.
Szeretném a többi HDD-mhez hasonlóan GPT-re átalakítani. Van egy üres 4TB-os HDD a rendszeremben, illetve megvan még a korábbi 120GB-os SSD-m is, rajta egy induló Windows 10-zel.
Sajnos az új SSD-t már annyira jól belaktam (telepítések, aktiválások, stb.), hogy nem szeretném az egész windowst újrahúzni rá, hanem valami mentés/visszaállítás verzióban gondolkozom.
Olyat lehet, hogy az új SSD-t klónozom az üres HDD-re, majd pl. gyorsban telepítek az SSD-re egy win 10-et és visszaállítom rá a rendszert?
Ezt hogy kell pontosan, hogy azután tényleg újra is induljon a rendszer az új SSD-ról?[ Szerkesztve ]
-
King Unique
titán
Megoldható a Legacy/CSM telepítés utólagos átkonvertálása adatvesztés nélkül UEFI-sre, amihez Windows 10 esetén adott a beépített MBR2GPT parancssori eszköz, valamint az általános módszer. Plusz ha mentés/klónozás, akkor esetleg alternatív megoldásként az ezen hozzászólásban említett. Illetve ha már mentés, akkor biztos ami biztos alapon javasolt a jelenlegi, belakott rendszerrről mentést készíteni a művelet megkezdése előtt, akármelyiket is választod.
Vagy másik megoldás nem babrálni utólag, működhet a Windows 10 nyilván BIOS/MBR módban telepítve is, nem kizárólag csak az UEFI/GPT lehet opció. -
tlala
addikt
válasz King Unique #380 üzenetére
Köszönöm a válaszod.
Végül AOMEI Partition Assistant Professional Edition-nal sikerült megoldanom, 2-3 kattintás után 2 perc alatt megcsinálta.[ Szerkesztve ]
-
ot93
senior tag
Üdv, két kérdésem lenne.
1. ha a C meghajtót átkonvertálom mbr-ről gpt-re, akkor a többi lemez még használható marad ugye? (amik mbr maradtak)
2. ha rakok be új meghajtót, de maga a C még mbr, akkor az új meghajtó nem lehet gpt, ugye?CRF300L
-
King Unique
titán
1. MBR/GPT szempontjából eleve független egymástól egy rendszermeghajtó és egy adattár meghajtó, vagyis igen, lehet az előbbi GPT, míg az utóbbi MBR (2 TB-ig). Viszont az épp nemrég volt leírva, hogy rendszermeghajtónál nem elég szimplán MBR-ről GPT-re konvertálni a lemezt, hanem nyilván magát a rajta lévő Windows-telepítést is UEFI-sre kell, máskülönben utána nem fog bootolni.
2. Lásd az előbbit, vagyis nyilván lehet eltérő a 2 lemeznél a partíciós séma, illetve a telepítés típusától függetlenül is, azaz a rendszermeghajtó BIOS/MBR telepítésnél MBR, míg az adatlemez GPT. Sőt, ha az utóbbi 2 TB+, akkor alapesetben eleve GPT-re kell inicializálni a teljes lemezterület használatához.
[ Szerkesztve ]
-
ot93
senior tag
válasz King Unique #383 üzenetére
Köszi a válaszokat.
Lemezkezelőben is van olyan opció, hogy "konvertálás GPT lemezzé", de ez inaktív. Ennek mi lehet az oka, és egyáltalán pontosan mit is csinálna az a funkció? ugyanaz lenne mint a MBR2GPT?CRF300L
-
King Unique
titán
Az az opció eleve destruktív és csak akkor lesz aktív, ha teljesen törölve van a lemez, lásd az alábbi leírást. Az meg gondolom nem cél, mármint a teljes törlés.
Az MBR2GPT viszont adatvesztés nélkül tud MBR-ről GPT-re konvertálni + a BIOS/MBR szerinti Windows-telepítést is átkonvertálja UEFI/GPT szerintire, létrehozza a szükséges kicsi rendszerpartíciókat (ESP, WinRE, MSR), stb. Vagyis nem, nyilván nem ugyanaz a kettő. -
ot93
senior tag
válasz King Unique #385 üzenetére
Ja értem . És az allowfullOS mit jelent? ez gondolom valami "felsőbb engedélyeket" ad meg na most azt vissza kell állítani? csak mert gondolom alapból nem véletlenül nem engedélyezett.
illetve ha van telepítő cd-m, telepítés előtt ugyebár lehet formázni a lemezeket, stb. ott is lehet gpt-re átkonvertálni, az pl. destruktív? vagy ott ugyanaz történne mint mbr2gpt esetén?[ Szerkesztve ]
CRF300L
-
King Unique
titán
Az MBR2GPT leírásban + egy másikban is világosan oda van írva mire vonatkozik az
/allowFullOS
kapcsoló. Azaz a már telepített Windows alól futtatni a konvertálást, mert az alapértelmezett a WinPE, illetve pl. a pendrive-ról bootolt Windows-telepítővel (Shift + F10-zel parancssort nyitva). + Videó is van a használatáról, ahol az is szemléltetve van, hogy nyilván az UEFI BIOS-ban is át kell majd állítani a bootolási módot UEFI-re.
Az MBR2GPT használható a Windows 10 ≥ 1703 verziók telepítőjét bootolva is, annál Shift + F10-zel parancssort nyitva, majd a megfelelő parancsokat kiadva, lásd az előbb leírtakat. De csak és kizárólag rendszermeghajtóknál használható, illetve a BIOS/MBR módban telepített Windows 10 utólagos UEFI/GPT szerinti telepítésre konvertálásához.A művelet előtt biztos ami biztos alapon, illetve szükség esetén javasolt rendszermentést (lemezképfájl) készíteni az aktuális Windows10-telepítésről, akár beépített eszközzel, akár külső programmal. Normál esetben ugyan lefut gond nélkül az említett konvertálás, de ha esetleg valami miatt mégsem jönne össze, akkor a mentésből helyre lehessen állítani a rendszert.
A másik meg az, hogy ha jelenleg jól működik a BIOS/MBR módban telepített Windows 10, akkor nem feltétlen muszáj erővel UEFI/GPT-re konvertálni, csak hogy az utóbbi legyen. Ha pl. hardvercsere, illetve alaplapcsere történik, aminél esetleg nincsen már legacy/CSM mód és nem opció az UEFI miatt a reinstall a 0-ról, akkor jöhet jól és lehet indokolt az átkonvertálás.
[ Szerkesztve ]
-
ot93
senior tag
válasz King Unique #387 üzenetére
köszi a részletes válaszokat. Akkor ha jól értem, amin nem a windows van, hanem egyéb adatok, pl. képek, azt nem lehet konvertálni? ott akkor muszáj törölni mindent és csak úgy működhetne a dolog? amúgy asszem van annyi felesleges dolog a gépen, hogy egy hdd-nyi helyet fel tudnék szabadítani (jelenleg, mivel bővítés miatt most van plusz hely, később ez nem valószínű, hogy igaz lesz), így addig míg formázom az egyes hdd-ket, az adatok más meghajtóra kerülnének, tehát e tekintetben nincs probléma. Egyedül a win, de lehet azt is már újratelepíteném, 4 éve nem volt. Na mondjuk nem igazán van vele gond, de most van időm vele elszórakozgatni.
[ Szerkesztve ]
CRF300L
-
King Unique
titán
Igen, jól, az MBR2GPT Windows 10-telepítést tartalmazó rendszerlemezeknél használható, le volt írva az előbb világosan. Adatlemezeket adatvesztés nélkül max. pl. külső particionáló programmal lehet átkonvertálni (példa). De biztos ami biztos alapon akár még ilyenkor is javasolt előtte mentést készíteni a fontos fájlokról.
+ Adatlemezeknél is érvényes az, hogy ha MBR alapon jelenleg oké a működés, akkor nem feltétlen muszáj erővel GPT-re konvertálni. Vagy legközelebb akkor előre el kellene dönteni a GPT használatát és akkor eleve annak megfelelően telepíteni, inicializálni mind rendszermeghajtó, mind adatlemez esetén.[ Szerkesztve ]
-
ot93
senior tag
válasz King Unique #389 üzenetére
jaja, hát amikor ezelőtt telepítettem, nemtom, szerintem nem is tudtam róla, hogy létezik gpt meg mbr... asszem az lesz, hogy a win-t újratelepítem, aztán az adatlemezeket meg egyesével újraparticionálom. Addig az adatokat át tudom pakolni másik hdd-kre. Végülis csak 1TB-os a legnagyobb hdd, megoldható, hogy mindig az egyik üres legyen.
CRF300L
-
King Unique
titán
Csináld, ha annyira ráérsz. Viszont ha eleve destruktív módon akarod megoldani, akkor nem világos miért volt kérdés a nem destruktív módszer, de mindegy. Meg ha csak 1 TB-os a legnagyobb HDD, akkor annál megint nem létszükséglet a GPT. Illetve attól, hogy vannak a GPT-nek az MBR-rel szemben bizonyos előnyei, még ugyanúgy javasolt fontos fájlok tárolásánál biztonsági másolatokat tartani GPT-nél is.
-
ot93
senior tag
válasz King Unique #391 üzenetére
Hát eredetileg nem akartam szórakozgatni, ezért volt a kérdés. De közben átgondoltam, hogy most jelenleg meg tudnám csinálni, ezért lehet meg is csinálom
CRF300L
-
Oby
csendes tag
Sziasztok.
A gyerekeimtől kaptam egy Verbatim Vi500 240 GB SATA III SSD-t. A Windows 10 feltelepűlt de az alaplap nem látja , ezért nem indul az operációs rendszer. Próbáltam mbr és gpt módban is. Egyik esetben sem látta az alaplap. A pendrive-os bootnál a Windows látja.
Az alaplap egy Gigabyte B365M DS3H. Az uefit nem próbáltam frissíteni.
Az egész egy másik, de régi (Asus p5b pro) alaplapba indult. De abban sem látta a BIOS az SSD-t.
Ezért vettem az új alaplapot.
Lehet,hogy ez az SSD nem képes bootolni?
Előre is köszönöm a segítséget! -
King Unique
titán
Ha tényleg nem érzékeli semmilyen szinten az SSD-t a BIOS és nem az SSD hibája miatt (?), akkor lehet nem ártana frissíteni a BIOS-t. + Inkább a megfelelő alaplapos topikban, valamint célirányosan SSD ügyben a Flash SSD topikban érdeklődni (egyszerre csak az egyikben), mivel ez a kérdés/probléma túlmutat az MBR/GPT témán, illetve eleve nem az lehet gond, ahogyan a W10 sem, ha felismeri a telepítője az SSD-t és működik a telepítés.
+ Esetleg még az szokott gondot okozni, ha a telepítés előtt másodlagos meghajtóként volt használva az SSD és a Windowsban tárolóhelyként lett beállítva, bár akkor telepíteni sem lehetne rá (példa). -
GFerr56
aktív tag
Sziasztok!
Nem tudtam eldönteni, hogy melyik topicba írjak, de felvetem itt is a következőt:
Adott egy őskövület gép, benne egy 110 GB-os PATA HDD-vel. A vinyó RAID pci kártyával tömbben volt, átkötöttem Master1-re, mivel Win10-et szerettem volna rátelepíteni. Lehet rárakni 64 bit-es op rendszert, Win7-et (64 bit) viszi a vas egy másik HDD-n. Csak a fent említett lemezt hagytam működni, a Win 10 fel is települt, de az első újraindulás után valami ilyesmit írt ki, hogy: "NO DISK DETECTED". Mindenek előtt eljátszottam a telepítő konzoljában a diskpart - list disk - "select" - clean figurát, nyilván jó is lett, mert a telepítő hisztizett volna a GPT - MBR miatt, de ezt a "feltelepül, és utána nem érzékelem a lemezt" figurát nem értem.Üdv
.Minden eshetőségre gondoltam...hmmm, lehet, hogy én vagyok a gyilkos? - Frank Drebin...........és a farkam benne volt a Guinness Rekordok Könyvében....ki is tiltottak a könyvtárból....
-
King Unique
titán
Az előző esethez hasonlóan ez megint nem kifejezetten MBR/GPT téma, nem ahhoz kapcsolódó kérdés. Meg ha őskövület a gép, akkor az eleve legacy BIOS-os lehet, vagyis annál csak a BIOS/MBR szerinti Windows 10-telepítés jöhet szóba.
Itt inkább az a kérdés, hogy a HDD bekötése, fizikai csatlakozása stimmel-e, valamint a BIOS-ban a boot opciók, a HDD van-e beállítva elsődleges rendszermeghajtóként, stb. + Ha egy másik topikban is feltetted már ugyanezt a kérdés, ami jobban kapcsolódik a témához, akkor folytatni is inkább ott kellene.[ Szerkesztve ]
-
GFerr56
aktív tag
válasz King Unique #396 üzenetére
Ok!
Azért kösz, írtam, hogy nem biztos a hely, ahova írnom kell...
Üdv
.Minden eshetőségre gondoltam...hmmm, lehet, hogy én vagyok a gyilkos? - Frank Drebin...........és a farkam benne volt a Guinness Rekordok Könyvében....ki is tiltottak a könyvtárból....
-
8
senior tag
Én is használtam már ezt többször, hibátlanul elvégzett mindent, szóval ajánlott szoftver
52.000Ft jóváírás Gránit bank kétperces okostelefonos számlanyitáshoz, feltétel nélküli 0Ft/hó számlával. Mastercard Platinum bankkártya 2+ évig ingyen. Raiffeisen kisvállalati ajánlás elérhető. 500Ft PARKL kupon parkoláshoz. REVOLUT regisztrációhoz 8.000Ft! Privát üzenetben küldöm
-
sz.istván
tag
Üdv!
Segítséget kérnék, hátha valakinek már volt ilyen gondja..., tehát adott egy 120gb-os SSD, melyet win10 alatt formáztam, addig semmi gond nem volt vele, de ahogy win7-et akartam volna telepíteni, GPT-ből MBR-ré, konvertálásnál a lemezkezelő azt írja ki, hogy "virtuális lemezszolgáltatás-hiba, a megadott lemez nem konvertálható", ugyanakkor a BIOS/UEFI látja, na ilyenkor mi van, kuka az SSD?
-
King Unique
titán
válasz sz.istván #399 üzenetére
Már ott el lett rontva, hogy ha rendszermeghajtóként történő használat a cél és Windows lesz telepítve az SSD-re, akkor teljesen felesleges és értelmetlen másik gépen előre inicializálni, particionálni, formázni... Meg egyesek jellemzően úgysem találják el a megfelelő sémát és nem tudatosan telepítenek, aztán utána belefutnak ilyen problémába. + Ha Windows 10 alatt tárolóhelyként lett beállítva az SSD, illetve nem lett onnan eltávolítva, akkor az megint okozhat gondot a telepítésnél (példa).
Ha Windows 7 telepítése a cél, akkor a telepítőjéről bootolva kellene törölni a célmeghajtót (SSD), vagy szükség esetén Shift + F10-zel parancssort nyitva törölni és konvertálni MBR-re, ha BIOS/MBR séma szerinti telepítés a cél.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- 5.1, 7.1 és gamer fejhallgatók
- Egyéni arckép 2. lépés: ARCKÉPSZERKESZTŐ
- Mini PC
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 7***(X) "Zen 4" (AM5)
- Audi, Cupra, Seat, Skoda, Volkswagen topik
- Windows 11
- Társasjáték topic
- Elektromos autók - motorok
- További aktív témák...
Állásajánlatok
Cég: HC Pointer Kft.
Város: Pécs
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest