- Megjött a Razer DeathAdder egerek legfrissebb nemzedéke
- Ismét minimalista miditorony érkezett a Fractal Design műhelyéből
- Alakul a SpaceX Starlink európai ellenfele
- Digital Fingerprinting: Így buktat le a böngésződ a neten - Tech Percek #18
- Prezentálta PCI Express 6.0-s SSD-vezérlőjét a Silicon Motion
- Melyik tápegységet vegyem?
- Gaming notebook topik
- Apple MacBook
- Milyen TV-t vegyek?
- AMD Ryzen 9 / 7 / 5 9***(X) "Zen 5" (AM5)
- DUNE médialejátszók topicja
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
- Hővezető paszták
- Ha a fejlesztőkön múlik, akkor nem tér vissza a GPU-s PhysX
- Milyen billentyűzetet vegyek?
Új hozzászólás Aktív témák
-
rauschie
senior tag
Mi ez?
-"A GPGPU a General-Purpose Computing on Graphics Processing Units rövidítése. Alapvetően egy olyan terület jellemzéséről van szó, ahol a grafikus feldolgozásra tervezett GPU, azaz grafikus processzor masszív számítási teljesítményét általános felhasználásra is be lehet fogni."
Abu85 összefoglalója.-Mire jó ez? Kell ez?
-Az elérhető számítási kapacitás folyamatosan növekszik, de újabban ez olyan formában csapódik le hogy több Mhz helyett több magot kapunk. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a hardver teljesítményének maximális kihasználásához erősen párhuzamosított programokat kell írni. Ha már úgyis ilyeneket írunk, egy mai GPU lebegőpontos számítási kapacitása akár nagyságrendileg is nagyobb lehet egy kortárs x86-os CPU-énál, tehát ha a célfeladat jól párhuzamosítható, nagyon könnyen lehet, hogy mindent összevetve érdemesebb lesz egy GPU-n kiszámoltatni.-Hogyan?
-GPU-ra lesz szükség és egy billentyűzetre. Előbbit Leginkább az Nvidiától vagy az AMD-től lehet beszerezni, utóbbira a kódoláshoz lesz szükség. Hardveres oldalon mindkét gyártó kínál célkártyákat (pl. Nvidia Tesla és AMD Firepro szériák), amelyek bár hardveresen nem sokban különböznek játékra kialakított társaiktól, árban azonban annál inkább, amiért cserébe általában nagyobb fedélzeti memóriát, kapunk, a gyártó pedig megteszi nekünk, hogy nem heréli ki a kártya dupla lebegőpontos számítási kapacitását, ami azonos grafikus processzort feltételezve a jelenleg futó Radeon ill. Geforce modelleknél a Firepro ill Tesla modellek 1/8-a. A közelmúltig mindkét gyártó készített kártyákat otthoni környezetbe teljesértékű duplapontosságú lebegőpontos számítási kapacitással, ezek közül a legerősebbek a GK110 alapú Geforce Titanok (GTX Titan, Titan Black, Titan Z, ~1300 GFLOPS/GPU) iletve a HD 7/8 széria Radeonjai (Tahiti XT, XT2, New Zealand és Malta kódnevű GPU-k, ~1000 GFLOPS körül).
-Billentyűzet a kódoláshoz kell, ezt valószínűleg CUDA-ban vagy OpenCL-ben fogjuk megtenni. Előbbi mellett szól hogy elterjedtebb és kiforrottabb, cserébe AMD kártyákon nem fog futni, OpenCL esetén a valamivel hajtépősebb fejlesztésért jutalmunk a gyártófüggetlen kód (kártyafüggetlenül lefut, de a teljesítmény nem lesz kártyafüggetlen.)
A téma iránt mélyebben érdeklődőknek pillanatnyilag ezt a cikksorozatot ajánlom, komolyabb igény esetén kivonatolom/lefordítom magyarra.Ha lesznek még páran a fórumon rajtam kívül, akiket ez érdekel, akkor az első HSZ-t középtávon átgyúrom valami advancedebb quickstart guide-á.
[ Módosította: mobal ]
Új hozzászólás Aktív témák
- Menő retró konfig: Q9550, Gigabyte P43, 4GB RAM, ASUS GT730,
- Telefon felvásárlás!! Apple iPhone SE (2016), Apple iPhone SE2 (2020), Apple iPhone SE3 (2022)
- Thinkpad X230 legenda: i7 CPU, IPS kijelző, 12 GB, dupla SSD, magyar villbill, webcam, fingerprint
- Bowers/Wilkins PX8 fejhallgatók (dupla Bluetooth eszköz csatlakoztatása!) - ELKELTEK
- FSP RAIDER S 750W 80 PLUS Silver táp
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest