Új hozzászólás Aktív témák

  • Haris1

    tag

    válasz balazsn1 #4622 üzenetére

    Üdv!

    No, majd ha rájön kend is, hogy milyen képeket lehet készíteni az AUTO mód teljes hanyagolásával, akkor a "csodálatos" jelzőt közös nevezőre hozhatjuk... :) (Egyébként egy jó fotóhoz a fotós, a kompozíció és a téma a legfontosabb, az eszköz és annak képességei csak ezek után.)

    Ahogy Süsü úr, akarom írni philoxenia (bocs) is említette, ismerkedni kell a szakirodalommal, az összefüggésekkel és természetesen próbálkozni. Nem csak a beállítások terén, de az utólagos feldolgozással is, mert érdemes. (Ma már sokkal egyszerűbb a "film" kiválasztása, a "laborálás", a kísérletezgetés.)

    "A" állásban van jórészt a gépem és gyakorta a lehető legnagyobb rekeszen, mivel kellő mélységélesség (DOF) van a kis érzékelő miatt, a fény viszont sokszor kevés. Néha azért itt is mehet a DOF játék. (Ilyen szempontból messze van egy DSLR-től.) Mennél nagyobb a rekesz - kisebb szám pl. 2,8 - annál kisebb a mélységélesség. (A téma előtti és utáni távolság is meghatározó a "mosásnál"... :) jajj)

    Ha mozgást, mozdulatokat (is) megörökítünk egy kompozícióban, akkor ugye adja magát az "S" mód. Repül a madár, vagy a gyerek 1/250-1/500-at neki, vagy svenkelésnél (1/60-1/80), mozgó célpontot lekövetve, bárhol jó, ahol az idő az elsődleges tényező a téma elképzeléseink szerinti (ált. bemozdulásmentes) megörökítéséhez.

    "P" mód jollyjoker, hisz állítható itt a rekesz (blende, apertúra) nagysága és a záridő (zársebesség), mikor melyik élvez prioritást - ezért méltán népszerű, jó alap a helyes expozícióhoz.

    "M" mód haladóknak szinte bármikor, tudatos felhasználáshoz. Pl. nálam most a külső vakuhoz ez passzol.

    Ha visszaolvasol, nagyjából képben leszel - ami a gépet illeti. Igaz ugyan, hogy a kompaktoknál azon kevesek közé tartozik a 6500-as, amivel ISO400-800-on is lehet egészen jól használható képeket készíteni, de a kis érzékelő miatt bizony erősen melegszik a szenzor. Ezért felejtős az "Auto" mód, ami rendre felnyomja az ISO értéket és indokolatlanul zajosít.

    Alapszabály: a lehető legalacsonyabb ISO érték használata (fix ISO100, esetleg 200). Expókompenzáció gombot matatni (ezzel egyben a kiégés/bebukás is lecsekkolható), ha kell...

    Itt van a "fine", vagy "normal JPG" kérdés, ahol többségünk arra jutott, hogy nincs is látható különbség a dupla akkora fájlméret ellenére, vagy csak árnyalatnyi.
    Az élesítés "normal" állásban számomra általában ideális (úgyis élesítenék egy picit, illetve leméretezéskor is kell), ha viszont kevésbbé zajos apró részleteket szeretnénk mégis jobb a "fine" beállítás (és utólagos finomítás). Persze az ínyencek és hozzáértők RAW-t használnak ha mindent ki akarnak hozni egy képből.
    Mivel nincs stabi, a fejre húzott gép, stabil tartás, nagy levegős taktika és az eszközhasználat kiváltképp meghozza gyümölcsét. Megszokja az ember, hogy pl. 300mm-en jobban oda kell figyelni, ha nincs elég fény (és trükközik).
    Fénymérés lehet középre súlyozott, vagy átlagoló átlagképekhez. Személy szerint magam szeretem meghatározni, hogy a "kép" mely részéhez legyen lőve a fénymérés, ezért "spot" a favoritom.
    Az "auto wb" elég jó, de mint a legtöbb gép, műfényben elvérzik. Itt érdemes beállítani a megfelelő fehéregyensúlyt, illetve átkapcsolni... (Vaku használatánál ez utóbbi kitétel természetesen nem érvényes.) Holdfotózés és esti képek... harmadóló és aranymetszés... makrózás és állványok... akksik és karbantartásuk... undzovájter, ecetera...
    (Pardon, én is használok néha "Auto" módot. Sötétebb, nagy terekben ha beépített vaku kell, amúgy is fel kellene tekernem ISO800-ra. Így csak elfordítom a tárcsát, nem kell a menüből előbányászni a megfelelő ISO értéket. (Vigyázat, vaku nélkül simán feltolja 1600-ra is... És most min. egy hétig megvonom magamtól a szót :) )

Új hozzászólás Aktív témák