Hirdetés
-
PROHARDVER!
Ide várunk:
- minden saját tapasztalatot/tesztet, észrevételt a már megvett, és használatban lévő SSD-vel kapcsolatban, illetve mindenféle, megbízható forrásból való cikket/tesztet/érdekességet.
Új hozzászólás Aktív témák
-
King Unique
titán
válasz
MaxxDamage #47264 üzenetére
Mármint vélhetően ennek a felét akarja jelenteni ez a "feleződött sebességet produkált", a CDM teszt mutat annyit, ha jól értjük. Ahol ha a külső SSD a gyári kábellel hozza az itt lévő érteket 10 Gb/s USB 3.2 Gen 2 és Thunderbolt 3 - az is 10 Gb/s adatátvitelt támogat USB-nél - porton, ellenben az adapterrel megtoldva csak a felét, akkor az az adapter miatt lehet, annak a hibája. Bár itt nem derült ki, hogy ha már USB-C - USB-A adapter, akkor az USB-A végződésű kábel biztosan Gen 2 (10 Gb/s) típusú-e, mert ha csak Gen 1-es (5 Gb/s), akkor nem meglepő, ha feleződik, USB 3.0 szintűre redukálódik az adatátviteli sebesség. + Ha több, azonos vezérlőn lévő USB-C port van a laptopon és azok egyszerre vannak használatban, akár amiatt is megosztódhat, feleződhet az adatátviteli sebesség, ezért értelemszerűen úgy kellene tesztelni, hogy egyszerre csak 1 db port legyen aktívan használva.
-
King Unique
titán
válasz
Speed® #47260 üzenetére
Az 1.25, illetve USB 3.2 Gen 2 (= USB 3.1 Gen 2) szabványnál a 128b/132b kódolásból adódóan pontosabban az ~ 1,21 GB/s az elméleti effektív érték, de azt a gyakorlatban a tényleges nem feltétlen szokta elérni, ahogyan pl. 8b/10b kódolásnál USB 3.0 esetén sem az 500 MB/s értéket és ott is max. ~ 450 MB/s a tényleges. 10 Gb/s alapon az ~ 1 GB/s teljesen jó érték egy külső SSD-nél, másoknál is ennyi szokott lenni és nem 1,21 GB/s, lásd pl. ezen és ezen teszteket, meg a hardver- és szoftverkörnyezettől, ott az eszköz- és gazda oldali vezérlőtől is függhet, stb.
(#47262) MaxxDamage:
Gen 2 alapon a 10 Gb/s adatátviteli sebességhez mind az eszköznek (külső SSD), mind a PC-n lévő portnak, mint pedig az USB-s kábelnek és adapternek támogatnia kell azt, máskülönben a lassabb szabvány értékére fog redukálódni az adatátviteli sebesség. Ahol ha esetedben erről az adapterről van szó, akkor az Gen 2 (10 Gb/s) a gyártó leírása alapján, vagyis amiatt elvileg nem kellene felelődnie az adatátviteli sebességnek, annak inkább a kábel / port lehet az oka. -
King Unique
titán
válasz
Veleczki77 #47244 üzenetére
Lásd a "rendszer" topikjában leírtakat, ha Windowsban a hardver biztonságos eltávolításánál jelenik meg a belső SSD. Az ADATA SU650 SSD-nél 70 °C az üzemi hőmérséklet felső határa, az 50 °C még nem kritikus, bár itt az sem nem derült ki a leírtakból, hogy ez a "szenzorok szerint szinte folyamatosan 50 fok felett van a hőmérséklete" pontosan milyen programmal lett mérve, asztali PC vagy laptop esetén van-e, abban a hűtés megfelelő-e, stb.
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #47217 üzenetére
Egyébként ez a "Select Folder" a külső SSD-n lett kiválasztva, vagy hol, melyik meghajtón is lett tesztelve az adatátviteli sebesség?
Normál esetben magát a meghajtót, az azon lévő partíciót kell kiválasztani és azt tesztelni az alábbi screensoton lévő beállításokkal.
-
King Unique
titán
Hát ez elég gyenge... Ilyenkor az SSD mellett felmerülhet maga az USB 3.0-s külső ház és kábel hibája is, pont ezért javasolt lehetőség szerint másik külső házba téve és másik USB-kábellel valamint a PC-be visszatéve SATA-n is kipróbálni, asztali PC esetén az előlapi USB-portok helyett eleve a hátlapon lévő porthoz csatlakoztatni az eszközt, stb.
-
King Unique
titán
Itt nem derült ki hogyan sikerült mérni azt az 1 MB/s értéket, CDM és társai szintetikus tesztek mit mutatnak, stb.
Ha az adott külső háznál USB 3.0-n nem működik az UNMAP (TRIM), akkor amiatt lehet belassulás írásnál, vagy még akkor sem feltétlen kellene egyből, lásd egy korábbi tesztnél. -
King Unique
titán
válasz
Márton #47181 üzenetére
Nem feltétlen, normál esetben megfelelően kivitelezett klónozás után is hoznia kellene rendszermeghajtóként azokat az értékeket az SSD-nek amit előtte adatmeghajtóként, meg attól hogy Windows van rajta és a C meghajtón történik a tesztelés, még kijöhetnek a gyártó által megadott szekvenciális maximumok, lásd mások tesztjeit: [link], [link].
Nem derült ki mennyire van telemásolva az SSD, mennyi rajta a szabad terület, mert ha kevés, akkor amiatt viszont lehet lassulás.
Egyébként vannak a CDM mellett más szoftverek is az adatátviteli sebesség tesztelésre, lásd ATTO, AJA, sőt Windowsokban ott van a beépített WinSAT is. -
King Unique
titán
válasz
MaxxDamage #47177 üzenetére
Azért, mert az USB-IF kavarása miatt újabban az USB 3.2 megnevezés használatos a korábbi szabványoknál is, az egyik előző válaszban linkelve lett már a wikipedia leírás, ahol 10 Gb/s alapon az USB 3.2 Gen 2 = USB 3.1 Gen 2, az USB 3.2 Gen 1 meg = USB 3.0.
Igen, USB-C alapon Thunderbolt 3 porton is működik az USB 3.2 Gen 2 / USB 3.1 Gen 2 interfészes külső ház, ahol a Thunderbolt 3 / 4 port USB alapon csak 10 Gb/s adatátvitelt támogat, a szabvány adta 40 Gb/s Thunderbolt 3 / 4 interfészes eszközzel használható ki. -
King Unique
titán
válasz
MaxxDamage #47176 üzenetére
A W10 alapvető működése az SSD-n nyilván nem SSD specifikus, ezért itt inkább OFF téma a mélyebb fejtegetése.
A biztonsági mentés lényege pont az, hogy időnként meg kell ismételni, frissíteni, aktualizálni a mentést a naprakész állapothoz, ahol ha közben változás történik a hardverkörnyezetben és / vagy a BIOS / UEFI beállításainál, akkor az is rögzítve legyen a mentésben, ellenben ha egy X héttel / hónappal / évvel korábbi mentés van előszedve amiben még nem volt, akkor nem meglepő, ha annál gondok lesznek a működésben.Visszaállítani értelemszerűen a forrásmeghajtóra kell szükség esetén, amiről a mentés készült, a külső SSD-n ilyenkor csak a mentések során létrehozott lemezképfájlok vannak tárolva, amikből a visszaállítás történik. + Ugye előzőleg már említve volt, hogy az eredetileg belső meghajtóra telepített Windows USB-n alapesetben nem fog bootolni, max. utólagos átkonvertálás vagy eleve WTG szerinti telepítés formájában.
-
King Unique
titán
válasz
MaxxDamage #47174 üzenetére
Na, akkor adott a lehetőség a gyorsabb adatátvitelre, az NVMe SSD sebességének minél jobb kihasználására, nem véletlenül lett megemlítve a Gen 2x2 és a Thunderbolt 3. De ha elég az USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s), azaz a max. ilyen adatátviteli sebesség, akkor oké.
Az SSD melegedése meg remélhetőleg nem lesz gond, a linkelt külső házhoz is adnak hővezető alátétet, de a bordázott kivitelű kettős hőelvezető valamivel jobb ilyen téren, + vannak akár aktív hűtéses modellek is (példa), de ez ugye már nem ezen topik témaja, itteni téma összefoglalóban linkelve van az ezzel foglalkozó topik.A rendszer biztonsági mentése lemezképfájlba és szükség esetén annak visszaállítása is nyilván működő és gyakran alkalmazott módszer, a mentés utólag könnyen megismételhető a naprakész állapothoz, sőt különbségi / növekményes formában meg gyorsabb lehet, maga a mentés csak egy fájl / mappa és nem foglalja el - törli - particionálja a teljes meghajtót mint a klónozás, nem muszáj a Windowsban lévő beépített eszközt használni amikor számos 3rd party ingyenes program (pl. Macrium Reflect Free) van ilyen célra, stb. Vagyis az nyilván nem igaz, hogy nem ér semmit, max. esetedben nem ért a nem megfelelő alkalmazás vagy egyéb ok miatt.
-
King Unique
titán
válasz
MaxxDamage #47164 üzenetére
Nyilván igen, van ilyen célra számos külső ház, dokkoló, stb. Azt viszont nem írtad, hogy pontosan milyen típusú USB 3.2 porthoz csatlakoztatva lenne használva, mert a linkelt külső ház csak Gen 2 (10 Gb/s) adatátvitelt tud ellenben vannak USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) és USB4 / Thunderbolt 3 / 4 (40 Gb/s) interfészes modellek (példák) is az M.2 PCIe NVMe SSD sebességének minél jobb kihasználásához, stb. Aztán hogy pontosan milyen NVMe SSD-kről van szó és azok mennyire melegednek működés közben, mert ha nagyon akkor előnyösebb lehet egy kettős hűtésű, bordázott kialakítású modell (példa).
"Ez a "külső SSD" megoldás arra kell, hogy egy új és full bekonfigurált telepítést/rendszert átklónozzam egy ugyanolyan M.2-s (NVMe) SSD-re és akár külső meghajtóként is használhassam, ha a belsővel bármi gond lenne (vissza átklónoznám újra pl.)"
Biztonsági másolat készítése és visszaállítása célra jó a rendszermentés is és a képfájlokat lehet tárolni, frissíteni a külső SSD-n, klónozni alapesetben pl. egy azonnal meghajtócserénél szokás. A belső SSD-ről külső SSD-re klónozott Windows USB-ről nem fog bootolni, max. utólagos átkonvertálás után, meg ahhoz normál esetben WTG szerinti telepítés kell. De mindegy, ezek már nem ennek a topiknak a témája, hanem értelemszerűen az adott Windows rendszer topikjáé.
-
King Unique
titán
Épp nemrég lett leírva, linkelve egy másik esetnél újra, meg hogy elsődlegesen értelemszerűen hova valók az ilyen kérdések.
Egyébként kell lennie IRST kikapcsolási módnak, csak nem a szokványos néven kell keresni, lásd VMD Contoller. De mindegy is, mert a váltás amúgy sem csak annak be/ki kapcsolásából áll, hanem magánál a Windowsnál is át kell akkor ilyen módon állítani. -
King Unique
titán
válasz
Orionk #47144 üzenetére
Ilyenkor szokás leírni, hogy pontosan milyen SSD-ről van szó és a "Valami hiba van rajta" állítást sem ártana részletezni, vagy screenshotot mutatni róla...
A HDS tesztjei akár SSD-k esetén is használhatók, + adott értelemszerűen az SSD gyártójának saját diagnosztikai szoftvere is, sőt hivatalosan eleve az utóbbi értékelése a mérvadó, ami ráadásul HDD-k esetén is ugyanúgy érvényes. -
King Unique
titán
Az értelemszerűen nem SSD specifikus, hanem inkább Windows specifikus kérdés hogyan kell Windows 10 alatt klónozni és menteni - visszaállítani, annak topikjába való elsődlegesen. Ahol ha támogatja a program az Ext2/3/4 linuxos fájlrendszereket - pl. a Macrium Reflect igen, ellenben a Windows beépített alkalmazása nem - , akkor nyilván nem fog problémát jelenteni a művelet.
Másik opció meg értelemszerűen Linux specifikus, ott is megoldható pl. egy live rendszerről bootolva. -
King Unique
titán
válasz
Stauffenberg #47123 üzenetére
Amire már le lett írva az előző válaszban, hogy ha adatbiztonság akkor fájlrendszer szinten naplózó fájlrendszer használata javasolt, az exFAT viszont nem az és csak a Windows - macOS kompatibilitás + a kisebb írásterhelés - ami egy ilyen külső SSD-nél nyilván nem téma, egy pendrive-nál inkább - miatt erőlteti a Samsung is, mert más értelme nem nagyon van.
Az meg a másik topikban már le lett írva, hogy el kellene végre fixen dönteni pontosan milyen használat a cél és milyen operációs rendszerrel, majd annak megfelelően meghagyni vagy megváltoztatni a gyári beállításokat, fájlrendszert. Ahol ha a macOS és APFS van állandóan emlegetve és Windowson majd másik külső SSD lesz használva, akkor értelemszerűen adott az (APFS) a lehetőség, a titkosításhoz pedig a beépített FileVault vagy a Samsung beépített hardveres titkosítása a gyárilag mellékelt szoftverrel ha kezeli az APFS kötetet.Mármint esetedben annyi a saját hardver- és szoftverkörnyezettől meg az adott tesztprogramtól és annak beállításaitól függően, mert pl. másnál (igaz az 2 TB-os modell) Macen jobb értékek lettek exFAT esetén, Windowson pl. ezen és ezen tesztekben lévő mérési eredmények jobban közelítették az 1 GB/s értéket, stb.
-
King Unique
titán
válasz
Stauffenberg #47107 üzenetére
• Nemrég a másik topikban már le lett írva erre vonatkozóan is a lényeg, ahol a b. opció eleve adott, gyárilag is exFAT fájlrendszerű a Samsung T7 és nyilván nem szükséges csak emiatt újraformázni. Ahol ha multiplatformos megoldás kell Windows és macOS között, akkor eleve adott az exFAT + Samsung beépített hardveres titkosítása a gyárilag mellékelt szoftverrel / exFAT + VeraCrypt megoldás, mint már említve volt.
• A Windowsok alapértelmezetten nyilván nem kezelnek APFS fájlrendszerű kötetet, max. 3rd party programmal - pl. APFS for Windows by Paragon Software, Linux Reader - képesek rá, illetve titkosítottat azok fizetős változatával, stb.
• Belső és külső HDD / SSD meghajtóknál normál esetben és adatbiztonság szempontjából is elsődlegesen naplózó fájlrendszer használata javasolt, mint amilyen pl. az NTFS, Ext3/4, HFS+, stb. A FAT16/32 és exFAT nem naplózó fájlrendszerek, azok elsődlegesen a kisebb írásterhelhetőségű ergya flash meghajtókra valók mint pl. a memóriakártyák és pendrive-ok, + kompatibilitás miatt lehet értelme a használatuknak mivel Windows és macOS (+ már az újabb Linuxok is az exFAT-ot) egyaránt natívan olvassa és írja.
• Ha ekkora a dilemma a megfelelő fájlrendszer és titkosítási mód kiválasztásánál, akkor lehet akár vegyesen is, pl. 1. partíció APFS + FileVault, 2. partíció exFAT + Samsung beépített hardveres titkosítása a gyárilag mellékelt szoftverrel ha engedi a teljes meghajtó mellett külön partícióra is / exFAT + VeraCrypt, stb. -
King Unique
titán
válasz
cidalain #46982 üzenetére
A hogyan kell Windows 10-et klónozni, értelemszerűen Windows 10 specifikus és nem SSD specifikus kérdés, ennek okán elsődlegesen értelemszerűen a Windows 10 topikba való... Ahol amúgy már kismilliószor ki lett tárgyalva a téma (példa), meg hogy a Macrium Reflect 8-as verziója már automatikusan 1 kattintással megoldja a céllemezen a partíciók átméretezését és a rendelkezésre álló lemezterület kitöltését, támogatja a Macrium Reflect a BitLocker-titkosítású köteteket is de szükség esetén akár a titkosítás átmeneti felfüggesztése is megfontolandó, stb., vagyis nem feltétlen szükséges ugyanazt újra.
-
King Unique
titán
válasz
King Unique #46884 üzenetére
-
King Unique
titán
válasz
xrvman #46881 üzenetére
SSD-khez (is) elsődlegesen eleve a gyártó saját diagnosztikai szoftverét (példák) javasolt használni, ami amúgy is ingyenes, ez kb. alap.
A HDS is megfelelhet a célra, viszont abból is javasolt mindig a legújabb stabil (jelenleg 6.01) vagy egyes nagyon új SSD-khez a béta változatot használni, nem az X éves muzeálisat (user error...), majd aztán az utóbbinál csodálkozni miért piros a főablak áttekintés menü 0%-os kondícióval és ellentmondásos információkkal (példa). -
King Unique
titán
válasz
#68216320 #46830 üzenetére
Azt értelemszerűen a megfelelő notebook topikban kellene megkérdezni, hogy az adott laptopnál van-e lehetőség BIOS szinten az SSD hardveres titkosítására és ha igen, akkor pontosan hogyan.
"Igen, de nem tudom nem veszítek-e sok erőforrást mondjuk egy build esetén a sw megoldással?"
A szoftveres titkosítás alapesetben némi teljesítményvesztéssel járhat a hardveres titkosítással szemben, viszont ha támogatott CPU szinten az AES-NI utasítás, akkor AES titkosítás használatánál már nem feltétlen (bővebben).
-
King Unique
titán
válasz
tasiadam #46771 üzenetére
De, értelemszerűen azok, ha Windowszal lettek létrehozva és jelenleg is Windowson vannak vizslatva + ott cél megoldani valahogyan a törlést, a kamerarendszerek pedig megint nem feltétlen ezen topik témája.
Törölni kell a teljes meghajtót parancssorban a linkelt válaszban lévő leírás alapján, aztán majd a kamerarendszeren futó OS inicializálja, particionálja és formázza ahogyan és amire akarja, ennyi. Meg nyilván nem feltétlen kell itt előre formázni és miegymás, pl. egy vadonatúj belső SSD is gyárilag eleve inicializálatlan, particionálatlan és formázatlan, amiket majd elvégez az adott OS, ahol célirányosan használva lesz az SSD. -
King Unique
titán
válasz
TechN7ne #46700 üzenetére
Volt már arról szó itt többször, hogy újabb Windowsoknál ha tárolóhelyként lett beállítva a HDD/SSD - világosan látszik (tárolókészlet) a mellékelt screenshoton hogy igen - , akkor amiatt nem célirányos használat esetén lehet ilyen-olyan anomália, amit az eltávolítás vagy a törlés és eltávolítás megoldhat.
Na persze ha van a partíción fontos adat, akkor azt előtte értelemszerűen le kellene menteni!
Az ilyen kérdés egyébként legközelebb mehet az érintett Windows topikjába, mert nem SSD specifikus.
-
King Unique
titán
válasz
dinka.86 #46618 üzenetére
Pont kb. a létező legrosszabb 2,5"-os SATA SSD-t sikerült megvenni, ami USB-n csatlakoztatva nyilván külső SSD lesz, nem "külső vinyó"...
Ha nincsen inicializálva a külső SSD a lemezkezelőben, akkor először értelemszerűen inicializálni kellene (majd utána particionálni és formázni), viszont ott normál esetben rendesen megjelenik reális kapacitással a meghajtó, nem totál ismeretlenül mint esetedben.
Ha az inicializálás sikertelen, akkor kérdés hogy USB-n az adatkapcsolat (SATA-USB kábel/adapter jó-e) és a tápellátás (USB 3.X port használata javasolt) rendben van-e, valamint maga az SSD (nem-e lett ilyen). -
King Unique
titán
válasz
ZEN1TH #46586 üzenetére
Na, akkor esetedben is pont ugyanaz a probléma, mint másnál, tárolóhelyként lett beállítva az NVMe SSD, ami a már linkelt eltávolítás megoldhat. Ha nem megy, akkor újra kellene próbálni, vagy előtte törlés majd utána eltávolítás.
A törlés/eltávolítás előtt célszerű megtekinteni milyen fájlok vannak a tárolókészletben, ahol a fontos adatokról értelemszerűen legyen máshol is biztonsági másolat.
-
King Unique
titán
válasz
ZEN1TH #46582 üzenetére
Ez a "semmilyen particionáló nem látja, így használni sem tudom" azt akarja jelenteni, hogy nem jelenik meg a lemezkezelőben?
Ha igen, akkor a tárolóhelyeknél kellene megnézni, onnan eltávolítani, nemrég az másnál megoldott egy ilyen problémát.
Ha nem, akkor meg értelemszerűen a lemezkezelőben a szokásos inicializálás + particionálás és formázás lépéseket kellene alkalmazni az alábbi útmutató alapján.+ Legközelebb ehelyett akár a Windows 10 topikban is elfér az ilyen kérdés, mivel nem SSD, hanem OS specifikus.
-
King Unique
titán
What to Do if Your Intel® SSD Detects a Security Freeze Lock
Pedig a "tápresetnek" normál esetben működnie kellene a gyártó leírása alapján is. Ha esetedben abnormális és rejtélyes módon nem, még a pendrive-ról bootolt Parted Magic live rendszer sem képes a sleep opció használatával feloldani a zárolt (frozen) állaptot, akkor márpedig bizony marad jobb híján a felülírásos vagy a meghajtó teljes területén futtatott manuális TRIM módszer, lásd a már linkelt útmutatót, + egy korábbi válaszban lévő információkat, az utóbbihoz Linux specifikusan ezeket a parancsokat, stb.
(#46536) ledgeri:
Ehhez Windowson nem létszükséglet a HDS felületteszt, a teljes felülíráshoz bőven elég a lassú formázás vagy a DiskPartclean all
parancs, a teljes szabad terület trimmeléséhez pedig pl. a meghajtóoptimalizálás. -
King Unique
titán
válasz
Memora #46523 üzenetére
Az max. a téma összefoglalóban megtalálható korábbi, még Windows 7 idején íródott blogbejegyzés a témában. Ami attól hogy 10 éves, még az ott leírt főbb dolgok alapvetően most is érvényesek, mármint hogy pl. a Macrium Reflect manapság az újabb Windowsokhoz is javasolt program ilyen célra.
-
King Unique
titán
válasz
Memora #46519 üzenetére
Legközelebb az ilyen kérdéseknél elég lesz a kereső használata, lásd pl. / klónozni / klónozás kulcsszavak.
"Egyébként az SSD-vel kell előre valamit csinálni (particionálni nem, ahogy látom), vagy úgy ált. beállítani valamit?"
Nem, nem kell, amiről szintén volt már szó itt a telepítés kapcsán, de a klónozásnál is érvényes..
-
King Unique
titán
válasz
#72688384 #46485 üzenetére
Mondjuk az nemrég pont itt lett kitárgyalva, leírva neked, hogy nem mindenkinél opció a clean install és nyilván nem mindenkinél fél óra telepítéssel együtt a rendszer újbóli belakása - amit az alábbi példa is jól szemléltet - , nem véletlenül mellékelnek SSD-k gyártói is programot a klónozáshoz, stb., de úgy látszik továbbra sem sikerólt megérteni... Olyat meg lehetőleg ne terjesszünk, hogy pár évente kötelezően újra kell húzni, mert ez így általánosan nem helytálló, + ugye az előző válaszban le lett írva hogy adott szükség esetén a repair install, mentés és visszaállítás, stb. lehetősége is.
-
King Unique
titán
válasz
Tappancs2001 #46472 üzenetére
A hogyan kell Windows 10-et klónozni, hardvermódosítás előtt szükség esetén milyen előkészületeket elvégezni ha cél a jelenleg telepített rendszer megtartása, stb. értelemszerűen Windows specifikus és nem SSD specifikus téma, adja magát melyik téma topikjában kellene bővebben - említés szintjén elmegy itt is - fejtegetni.
-
King Unique
titán
válasz
atomanti19 #46466 üzenetére
Azt esetleg elárulod, hogy pontosan milyen - akkor + opcióként lehetne célirányosan említeni a gyártó saját diagnosztikai szoftverével is az állapot ellenőrzését - SSD-ről van szó és a HDS melyik verziójáról, + hogy pontosan mit mutat a SMART, stb,, vagy ezeket nekünk kell kitalálni?
A Windows 10 frissítésének - nem derült ki az sem pontosan milyen frissítés, igaz az nem is feltétlen ezen topik témája - meg ugye normál esetben nyilván semmi köze az SSD állapotához, kondíciójához, attól tönkremenni nyilván nem fog. -
King Unique
titán
válasz
#72688384 #46310 üzenetére
Esetleg tákolással, ilyen-olyan áthelyezésekkel, de normál esetben egy clean install után egy nagyon belakott Windowst nyilván nem lehet gyorsabban reprodukálni, mint egy in-place upgrade vagy mentésből visszaállítás vagy akár klónozás után, sőt a topik témájához kapcsolódóan az SSD-khez is ezen ok miatt nem véletlenül mellékelnek egyes gyártók klónozóprogramot.
-
King Unique
titán
válasz
#72688384 #46308 üzenetére
Akiknél sok telepített program, sok rendszer- és programszintű spéci beállítás van, ott azért nem feltétlen lesz ilyen egyszerű ez. Meg ugye manapság akkor telepítünk a 0-ról, ha a PC-n egyáltalán nincsen OS vagy egy problémánál végképp nincsen más lehetőség és nem használ pl. a repair install sem, ellenben pl. egy verzióváltás miatt pont felesleges, meg ugye 1x feltelepítjük és beállítjuk majd utána elmentjük és szükség (probléma) esetén a mentést állítjuk vissza, nem feltétlen a 0-ról telepítünk újra.
-
King Unique
titán
válasz
#72688384 #46304 üzenetére
Mondjuk ez Windows téma, de ha már itt tartunk, akkor aki nem támogatott hardverkonfiguráció erőszakolja fel a W11-et, az ugye min csodálkozik, vagy akiknél gond nélkül működik azok mit írjanak, meg ugye nyilván most is vannak és lesznek még a jövőben további újításai, előnyei a régebbi Windowsok ellenében ...
Az in-place upgrade megy ugye nem véletlenül lett kitalálva, mert nem mindenkinek opció egy belakott rendszernél a clean install a 0-ról, meg nyilván az előbbi is működhet jól. -
King Unique
titán
De attól még eszköztitkosítás lehet és használható Windows 10/11 Home kiadásnál, ha UEFI-s és van TPM támogatás az adott PC-nél.
(#46196) Dalares:
Inkább a TPM-hez lehet köze, mivel önmagában a Secure Boot funkció be/ki kapcsolása normál esetben nyilván nem eredményez titkosított állapotot. -
King Unique
titán
Pedig a linkelt hozzászólás alapján működnie kellene, vagy ha annak nem, akkor másik opció az eltávolítás és utána megnézni mi a helyzet. Ha közben az utóbbi megoldotta, akkor oké.
-
King Unique
titán
Ha csak a lemezkezelőben nem jelenik meg az SSD, ellenben a Windows eszközkezelőjében és a BIOS-ban igen, akkor a tárolóhelyeknél kellene megnézni, beállítani. De azt is csak akkor, ha nem rendszermeghajtóként lesz használva, máskülönben ilyen probléma lehet a telepítésnél.
Ha a Windows 10 telepítője nem listázza ki fizikai meghajtóként az SSD-t, annak lehet több oka is, lásd a téma topikjában leírva, ami amúgy windowsos kérdés és alapesetben annak topikjába való, ahogyan akár az előbbi is. -
King Unique
titán
válasz
Zitbag #46176 üzenetére
Igen, azt kellene és értelemszerűen ugyanazzal a lemezfoglalási egységgel (ami 16 TB-ig 4 KB alapértelmezetten), mint ami a forrásmeghajtónál van.
+ Azt esetleg majd megnézhetnéd az előző válaszban linkelt leírás alapján a TrimCheck programmal, hogy működik-e az UNMAP (TRIM) ennél a külső SSD-nél. Csak a kíváncsiság miatt. -
King Unique
titán
válasz
Zitbag #46169 üzenetére
Default cluster size for NTFS, FAT, and exFAT
Ha NTFS fájlrendszerű forrásmeghajtóról másolsz mint utólag kiderült exFAT fájlrendszerű célmeghajtóra, ahol ha eleve eltérő lemezfoglalási egység (NTFS 4 KB vs. exFAT 128 KB) szerint van formázva a kettő, akkor nem meglepő ha nem fér rá az utóbbira ugyanaz az adatmennyiség, mint ami az előbbinél van. Meg ugye a linkelt leírásban lévő
cluster size)/2 * (number of files)
képlet alapján minél nagyobb a lemezfoglalási egység és a fájlok száma, annál kisebb lesz a használható lemezterület.
A megoldás ilyenkor a célmeghajtónál (külső SSD) is értelemszerűen ugyanazt a fájlrendszert (NTFS) és lemezfoglalási egységet (16 TB-ig 4KB) használni és akkor rá fog férni ugyanaz az adatmennyiség, ennyi.Az exFAT fájlrendszert meg gondolom egyrészt a naplózás hiánya (kisebb írásterhelés), másrészt a kompatibilitás miatt erőlteti a gyártó, mert akkor Windows és macOS, sőt már az újabb Linux rendszerek is natívan olvassák + írják, meg a FAT32 már vsz ciki lett volna, aminél ugye a fájlméret is max. 4 GB lehet csak. Viszont ha tartósan Windowson használod a külső SSD-t, akkor eleve NTFS-re formázva javasolt + a jelen probléma - eltérő lemezfoglalási egység - miatt is, a naplózás meg különösebben nem lesz gond, egy standard külső SSD azért nyilván bírja azt, inkább az eleve silányabb, kisebb írásterhelhetőségű pendrive-oknál lehet téma.
+ Ha SATA-alapú - ha erről és nem az NVMe-alapú V2-ről van szó - külső SSD, akkor már csak az UNMAP (TRIM) megfelelő működése - ha támogatja a külső SSD vezérlője firmware szinten - miatt is javasolt NTFS-re formázni, meg Windowson alapesetben amúgy is NTFS és ReFS fájlrendszereknél támogatott. -
King Unique
titán
-
King Unique
titán
válasz
Maelephant #46091 üzenetére
Mivel eleve van itt a fórumon régóta (2004-től) pendrive probléma topik amit a fórum keresője is kilistáz, ezért rejtély miért ebben a topikban kellett feltenni a kérdést, ahol amúgy is OFF...
Ha nem sikerül megtalálni a megfelelő topikot, akkor meg adott IT-s kérdéseknél az azonnali informatikai kérdések órája topik.Ha adatmentés a cél, akkor azon témának pedig szintén van itt régóta (2005 óta) külön topikja adatmentés - liksoft - HDD kereső mentéshez néven - ahol nyilván nemcsak a HDD, hanem a pendrive téma, az arról történő mentés is aktuális - , amit ugyancsak kilistáz a kereső, meg az ügyben akkor értelemszerűen ott (és csak ott!) kellene érdeklődni.
-
King Unique
titán
válasz
#68216320 #46064 üzenetére
Azt kérdezd az alaplap / OS topikjában, hogy a megfelelő driverrel RAID módban működne-e a SATA SSD-nél a TRIM, vagy próbáld ki és akkor kiderül, ennyi.
Az ATA TRIM parancs SATA SSD-knél van, PCIe NVMe SSD-knél a beépített Dataset Management deallocate utasítás a megfelelője, amely utóbbi mivel inbox, ezért elvileg alapból működik és nem olyan kényes a működésre mint az ATA TRIM. -
King Unique
titán
válasz
MaCS_70 #46055 üzenetére
Az előző válaszban már világosan le lett írva, linkelve melyik topikban kellene az alaplap specifikus és melyikben a Windows specifikus beállítások, problémák felől érdeklődni, ahol egyik sem kifejezetten ezen topik fő témája... A "No bootable device found" hibaüzenet felől értelemszerűen az alaplap topikjában kellene érdeklődni, hogy mi a nyűgje, mit kell állítani a boot menüben CSM/UEFI és boot sorrend és BBS menü stb. opcióknál, vagy esetleg frissíteni a BIOS-t, netán másik slotba tenni és abban is kipróbálni az M.2 PCIe NVMe SSD-t, stb. + Az is le lett írva, hogy nem feltétlen a BIOS-ban kell matatni, alapesetben elég a PC bekapcsolása után F12/egyéb billentyűvel előhívható gyorsmenüben boot eszközt választani és ennyi, meg ha Windows clean install, akkor a telepítőnek kell detektálni az SSD-t, ott kell megjelennie a lemezlistában.
-
King Unique
titán
válasz
MaCS_70 #46036 üzenetére
• Ha támogatja annál az alaplapnál az UEFI BIOS a bootolást M.2 PCIe NVMe SSD-ről, akkor nyilván az olyan SSD bootolható, max. pl. egyes OEM SSD-knél szoktak bootolási problémák lenni másik hardverkörnyezetben - lásd pl. ezt + ezt - , de ha esetedben nem olyanról van szó, akkor az sem lehet gond.
• Itt nem derült ki, hogy UEFI-ben a bootolási beállítások megfelelőek-e, passzolnak-e ahhoz, hogy az SSD-n lévő Windows 10 melyik szerint lett telepítve. Ahol ha szükséges, akkor az alaplap specifikus beállítások felől értelemszerűen a megfelelő alaplapos topikban kellene érdeklődni, mivel nem ennek a topiknak a témája.
• Az előbbihez visszatérve, ha támogatja az alaplap a bootolást NVMe SSD-ről, akkor az a része oké. Ellenben az már más dolog, ha a Windows 10 nem bootol róla, aminek fejtegetése, meg hogyan kell klónozni, milyen bootolási mód szerint lett telepítve, megvannak-e az SSD-n a BIOS/MBR és UEFI/GPT telepítési módtól függően a bootoláshoz szükséges partíciók, hogyan lehet javítani a rendszerindítási problémát, stb., szintén nem ennek a topiknak, hanem értelemszerűen a Windows 10 topiknak a témája, azt tessék ott folytatni. -
King Unique
titán
válasz
Graphics #46032 üzenetére
Igen, nyilván nem előnyösebb, ami korábban egy másik topikban is ki lett fejtve, itt most csak arról volt szó, hogy akár legacy módban is működhet a bootolás. Meg ugye modern, UEFI-s PC és modern OS párosításnál amúgy is adja magát az UEFI-s telepítés és rejtély miért legacy módban telepítenek ilyen felállásnál egyesek, annak legacy BIOS-os PC-nél van létjogosultsága, + olyan OS-nél, ami az UEFI-s telepítést nem feltétlen támogatja teljes körűen (példa).
-
King Unique
titán
válasz
Graphics #46030 üzenetére
Igen, a biztonsági mentés megléte alap a fontos adatokról, meg akár egy ilyen művelet előtt is a rendszermentés készítése, nem újdonság ez. Ahol klónozás előtt elég egyébként a rendszer mentése egy képfájlba, nem feltétlen kell egyszerre több meghajtóra klónozni.
Az előző válaszok arra vonatkoztak, miszerint 2 olyan állítás hangzott el ami olyan formában nem feltétlen igaz, mármint hogy NVMe SSD-hez mindenképpen UEFI boot kell és ha nem úgy van rá telepítve a Windows akkor lehet újratelepíteni a 0-ról, amikre le is lett írva, példákkal, útmutatókkal szemléltetve, hogy működhet akár legacy módban is és megoldható újratelepítés nélkül átkonvertálással, ennyi.
-
King Unique
titán
válasz
Graphics #46028 üzenetére
Mint a linkelt példa világosan szemlélteti, lehet kivétel.
Ezek nem "kalapálós módszerek", az MBR2GPT teljesen hivatalos, a Microsoft saját megoldása, ami adatvesztés nélkül konvertálja át a legacy módban telepített Windows 10-et UEFI-sre, meg egy már belakott rendszert nyilván nem fog mindenki állandóan a 0-ról újratelepíteni, a jelen esetnél is vélhetően nem véletlenül volt a migrálás/klónozás. -
King Unique
titán
válasz
MaCS_70 #46024 üzenetére
Ez mégis mit akar jelenteni, mármint "szerinte nem bootolható", meg a "megfelelő kiosztással", valamint a BIOS/UEFI boot menüben megfelelően van beállítva egyáltalán a boot sorrend?
Egyébként ezen topik témájához ugye az kapcsolódik, hogy az adott PCIe NVMe SSD bootolásra képes-e az adott alaplapban vagy sem, ellenben az hogy a Windows bootol-e, az már nem ennek, hanem az adott Windows topiknak a témája, ami már többször le lett írva itt...(#46026) Graphics:
Nem feltétlen, épp nemrég lett leírva újra egy másik esetnél, hogy NVMe SSD-ről is lehet akár legacy (CSM) módban bootolni, az UEFI-re váltás megoldható átkonvertálással és nem feltétlen kell clean install ehhez, stb. -
King Unique
titán
válasz
zizidor #46009 üzenetére
Igen, kezdjük, de ugye eleve "ti" kezdtétek el itt szórni az offokat nem SSD specifikus (az pl. a hardveres lenne) titkosítás témában, én max. utólag pár megjegyzést fűztem ehhez ha már másoknak is lehet, ennyi.
Igen, utólag kiderült, hogy miről van szó a VC-nél inicializálás alatt és úgy már valóban jogos az a felvetés. Ami azért részben a VC team hibája is ha ilyen elcseszetten működik, meg ilyen opciót egyáltalán beletesznek, de ugye nem muszáj azt használni, lehet annál a 2. opciónál úgy titkosítani a teljes lemezt, hogy a teljes lemezterületen a már meglévő partíció van megadva célként és akkor nincsen ilyen gond. Utána már "csak" a RAW és az amiatti formázás lehet gond, ami megint égető, azt pláne megoldhatták volna jobban... De mindegy, nekem 8, Windows alatt eleve adja magát a BitLocker és TPM esetén az eszköztitkosítás használata is, meg azoknál legalább nem kell az előbbi kettő miatt szívni, SSD-knél is előnyösebb lehet hogy BitLocker esetén beállítható csak a foglalt terület titkosítása, stb. -
King Unique
titán
válasz
Doky586 #46006 üzenetére
Max. itt a 2. opció lehet amire célzol, és ott is csak akkor, ha nem meglévő partíció, hanem a teljes lemez van kiválasztva titkosítási célnak. Ahol ha feloldatlan állapotban ilyen formában tényleg inicializálatlannak mutatja a Windows a lemezkezelőben a meghajtót, akkor az megint szép, akkor úgy látszik ezt sem volt képes normálisan megoldani a VC team...
-
King Unique
titán
válasz
zizidor #45997 üzenetére
Milyen inicializálás?
A VeraCrypt esetén az a gond, hogy feloldatlan állapotban RAW kötetként jelenik meg a titkosított partíció és azért akarja formázni a Windows, de ha pl. rejtettként van beállítva a partíció, akkor ez elkerülhető, ennyi. Meg amúgy 3 létrehozási mód van, titkosított konténer, nem rendszermeghajtó illetve adatpartíció titkosítása, rendszermeghajtó titkosítása.
A BitLocker esetén nyilván nincs az előbbi gond, az normálisan támogatott, valamint annál csak a foglalt terület titkosítása is beállítható, míg az utóbbi a VeraCrypt esetében passz. -
King Unique
titán
válasz
Guitar14 #46000 üzenetére
1. Odaeszkabálod ahogy tudod, legközelebb meg jobban figyelsz a méretre, vagy visszaviszed és másik, méretileg passzoló M.2 PCIe SSD-t veszel, ennyi.
2. Nem feltétlen, M.2 PCIe NVMe SSD-ről is lehet akár Legacy (CSM) módban bootolni (példa), meg attól is függ mit támogat az adott alaplap illetve UEFI BIOS, SSD, stb.
3. Ha estedben UEFI szükséges, akkor a Legacy—►
UEFI konvertálás Windows 10 esetén megoldható nem destruktív módon az MBR2GPT parancssori eszközzel , + egy másik válaszban említett módszerrel is, valamint maga a klónozás is már számos alkalommal el lett magyarázva ebben és másik topikban is, sőt az maga eleve az utóbbi topik témája. -
King Unique
titán
válasz
Szabikaa20 #45968 üzenetére
Igen, adott, de mivel nem 0-24 fizetős helpdesk és mindenki olyan ütemben válaszol, ahogyan szabadideje, elfoglaltsága engedi, ezért nem meglepő, ha nem feltétlen érkezik azonnal válasz minden kérdésre. Ha valakinek azonnali, vagy minél előbbi válasz kell, akkor ott vannak a forgalmasabb "azonnali" topikok, legközelebb is értelemszerűen akkor majd ott kellene feltenni a kérdést, ha minél előbb kell a válasz és nem opció kicsit várni, ennyi.
Samsung SSD-khez valóban adott a gyártó saját szoftvere is a migráláshoz, klónozáshoz, amivel ha végül sikerült megoldani és utána rendben bootol a Windows az NVMe SSD-ről, akkor oké.
-
King Unique
titán
válasz
Szabikaa20 #45966 üzenetére
Épp azért kell előre eldönteni melyik topikba való leginkább a kérdés és ott feltenni, majd megvárni a válaszokat, ha túl sokáig nem jön válasz, vagy célirányosan átrirányítanak másikba, akkor feltenni másik topikban is, + ugye a válaszra várás helyett adott a gyártói leírás + a kipróbálás lehetősége is és akkor pláne kiderül.
Azért egy klónozás szvsz nem annyira nem bonyolult, meg ha van hozzá útmutató, de ha még nem csináltál ilyet és nem gond mindent a 0-ról újrakezdeni, hát akkor telepítsd újra a 0-ról, nekem 8. -
King Unique
titán
válasz
lugosi #45959 üzenetére
Egy ilyen eszköznél normál esetben úgy működik a titkosítás, hogy bekapcsolja és megadja a jelszót / ujjlenyomatot a user, majd utána lehet rámásolni a fájlokat, amikhez egy későbbi újracsatlakoztatásnál értelemszerűen akkor lehet hozzáférni, ha fel van oldva a jelszavas / ujjlenyomatos meghajtózár, ami után hozzáférhetők lesznek a fájlok sértetlen állapotban a meghajtón. Ha esetedben nem így működik, akkor vagy gyári hibás működésű / állapotú (gyártó szoftvere / HDS?) példányt fogtál ki, vagy valamit nem jól csinálsz (user error), ennyi. Ahol az utóbbinál ha a fájlok rámásolása után lett bekapcsolva a titkosítás, akkor az nem minden esetben oldható meg nem destruktív módon, újabb Windowsoknál a fájlok eltűnését okozhatja pl. ez ha nonstop a PC-hez van csatlakoztatva a külső SSD és a Windows kikapcsolása után van csak kihúzva és nincsen előtte szoftveresen megfelelően leválasztva, stb.
-
King Unique
titán
válasz
Szabikaa20 #45953 üzenetére
Az első megint inkább windowsos kérdés, amire a válasz nyilván igen, klónozással megoldható erre odafigyelve, ami már többször el lett magyarázva itt.
A másodikra meg már nem is kell válaszolni, mivel kaptál válaszokat a másik topikban is, ahol szintén feltetted ugyanezt a kérdést...
Egyébként az alaplap specifikus kérdések értelemszerűen a megfelelő alaplapos topikba valók, azt a részét eleve ott kellett volna megkérdezni.
-
King Unique
titán
válasz
desigo #45952 üzenetére
Persze hogy nem aktív, mert ott van a 2 között a WinRE partíció, ilyenkor max. 3rd party particionáló programmal lehet megoldani a kiterjesztést (példa).
Egyébként az ilyen kérdések legközelebb mehetnek az érintett Windows rendszer topikjába, vagy az előbb linkelt topikba, mert az SSD témához érdemlegesen nem sok köze van... -
King Unique
titán
válasz
dekanysz #45896 üzenetére
A Windows-telepítő "nem látja" az SSD-t problémának lehetnak egyéb okai is, ami nemrég lett kitárgyalva a téma topikjában és az nyilván Windows specifikus, nem SSD specifikus. Meg ha a BIOS-ban megjelenik az SSD és nem SATAFIRM S11 probléma van, akkor lehet azok az egyéb okok a probléma forrása...
-
King Unique
titán
válasz
dekanysz #45884 üzenetére
Ha eleve "system célra" lett vásárolva az SSD, vagyis a cél rendszermeghajtóként használni és Windowst telepíteni rá, akkor nem világos minek akarod előtte másik Windows alól piszkálni, aminek lehetnek buktatói és nemrég lett itt újra elmagyarázva egy másik esetnél...
A Windows telepítőjének kell detektálni az SSD-t a telepítésnél, nem a másik Windows lemezkezelőjében kell nézegetni, meg nyilván nem kell az üzembe helyezéshez 3rd party MiniTool és társai programok, stb. Valamint ha eleve a rendszermeghajtóként történő használat a cél, akkor nyilván nem kellene tárolóhelyként sem beállítani - az max. akkor kellhet, ha adatlemezként lesz használva az SSD és nem jelenik meg a lemezkezelőben - egy másik Windowson, mert akkor ilyen probléma lesz a telepítésnél, ahol ha már be lett állítva, akkor el kellene távolítani onnan, majd értelemszerűen bootolni pendrivere-ról a Windows telepítőjét és Windowst telepíteni az SSD-re. Ennyi!
-
King Unique
titán
válasz
Beni2360 #45857 üzenetére
Normál esetben ez nyilván nem így működik, nem tűnik el egy lassú formázástól - adattörléshez miért nem inkább Secure Erase, ha már SSD? - a meghajtó a rendszerből. Ha esetedben igen és az eszköz újracsatlakoztatása + a Windows újraindítása nem oldja meg, akkor az lehet az adott hw/sw környezet, vagy a külső ház / USB-kábel, vagy akár az SSD hibája miatt is. Ebből pedig értelemszerűen következik az is, hogy célszerű a külső SSD-t másik PC-n és/vagy másik OS alatt is kipróbálni, másik USB-porton és másik USB-kábellel, valamint akár a külső házból kiszerelve és a PC-be / másik külső házba téve is, stb., csak így fog kiderülni hogy mi a hiba forrása.
-
King Unique
titán
válasz
lavorka #45801 üzenetére
Védett rendszerpartíciók lévén parancssor (vagy 3rd party particionáló program) fog kellene, lásd egy másik válaszban leírtakat.
Legközelebb meg mehet az OS topikjába az ilyen kérdés, mert kb. semmi köze nincsen érdemlegesen az SSD témához. -
King Unique
titán
válasz
TomMusic #45743 üzenetére
Nem, nyilván nem kell előtte inicializálni és semmi egyebet csinálni, meg pláne hogy egyesek úgysem találják el a megfelelő sémát, aztán utána meg belefutnak ilyenbe, vagy ilyenbe ha még tárolóhelyként is beállították másik Windowson az SSD-t... A telepítésnél elég csak megadni a szabad területet - egy új belső SSD gyárilag eleve ilyen - telepítési célnak és tovább, ez a része alapesetben ennyi.
-
King Unique
titán
válasz
SchumiBácsi #45741 üzenetére
Ha igen, akkor olvashattad, hogy GPT-re inicializálva alapból létrejön az MSR és nem egy korábbi telepítés "maradéka", meg hogy nem kell foglalkozni az eltolásával ha az utána lévő, ténylegesen használt elsődleges partíciónál stimmel és ennyi, felesleges ezt tovább ragozni itt.
SSD-khez a HDS legújabb (most 5.70) verzióját javasolt használni vagy az SSD gyártójának saját diagnosztikai szoftverét, elsődlegesen a kondíciót illetve a SMART-ot kell nézni ott nincs-e hiba nem szimplán az üzemidőt, ha az előbbi rendben, akkor megint kb. nincs miről beszélni.
-
King Unique
titán
válasz
SchumiBácsi #45737 üzenetére
Az előző választ amúgy sikerült elolvasni és értelmezni?
-
King Unique
titán
válasz
SchumiBácsi #45732 üzenetére
Ha újabb (pl. 7, 8.x, 10, 11) Windowsoknál GPT séma szerint van inicializálva adatlemezként - nem kell ahhoz rendszermeghajtó és korábbi telepítés - a HDD/SSD, akkor eleve létrejön a lemez elején az MSR partíció és az eltolása adatlemeznél valóban nem stimmel - csak annál, ellenben rendszermeghajtónál UEFI-s telepítésnél már oké lesz - , de ezzel nem kell foglalkozni, amiről már volt szó itt többször (példa). Ha nagyon akarod, akkor utólag lehet korrigálni, amiről szintén volt már szó itt, de szvsz nem létszükséglet, meg az utána lévő elsődleges partíció eltolása már eleve oké lesz és az utóbbi a lényeg.
-
King Unique
titán
válasz
MaCS_70 #45681 üzenetére
Alapesetben a C-re mentenek, az annyira nem újdonság, viszont az már értelemszerűen egyéni probléma (user error), illetve ilyen szinten corporate / operating error, ha kizárólag csak a C-re mentenek és belső hálózati meghajtóra, vagy újabb Windowsok esetén legalább az integrált OneDrive-ra meg egyáltalán nem.Meg ugye ez csak egy példa és komolyabb helyeken azért nem feltétlen ez a jellemző, meg remélhetőleg nem, valamint ha majd esetleg elszáll a laptopban az SSD, vagy bekap egy ramsomware-t, akkor majd az előbbinél is megtanulják.
-
King Unique
titán
válasz
Maksabali #45676 üzenetére
Ha az utólag leírtak alapján rendszermeghajtó és erről fut a W10, akkor lehet a CDM teszt közben használta az OS vagy valamilyen egyéb program a meghajtót és azért lett alacsonyabb az írási sebesség. Ahol ha AHCI szerint (itt 2. pont) van telepítve, TRIM működik (SSDOK szerint is) és meghajtóoptimalizálás, firmware frissítése stb. után sem javul a helyzet, valamint a Samsung saját szoftverével tesztelve sem, akkor lehet csak egy (lassú) formázás tenné rendbe, lásd más esetét Samsung SSD-vel. Viszont mivel jelenleg OS van rajta, ezért ez utóbbi gondolom kevésbé opció, vagy max. csak rendszermentés után.
Következő opció értelemszerűen nem foglalkozni ezzel, nem a szintetikus tesztek szekvenciális maximumait kell nézegetni és aggódni ha nem pont éri el a specifikációban megadott értéket az írási sebesség, ha közben a tényleges használatnál nem tapasztaljuk ennek semmilyen hátrányát és megfelelőn működik az SSD illetve azon gyors az OS működése. -
King Unique
titán
válasz
trialboj #45670 üzenetére
Már ott érdekes ez a történet hogy irodai gép, ahol céges szinten egy ilyet normál esetben és jobb helyeken nyilván nem a dolgozó frissítget, meg készít backupot stb., hanem az ottani IT support, ilyenkor nekik kellene szólni.
Az SSD-knél a fimrware frissítése lehet csak ajánlott és nem feltétlen minden esetben erősen javasolt, meg amúgy is opcionális frissíti-e user vagy sem, nem teljesen magától történik meg. Valamint nem feltétlen destruktív minden esetben, de biztos ami biztos alapon szokták előtte javasolni a teljes mentést. Ahol ha éppen nem alkalmas a firmware update, hát akkor nem frissíti a user és ennyi, felesleges ezt itt tovább ragozni. Biztonsági mentést viszont ettől függetlenül is eleve javasolt készíteni a fontos fájlokról és akár magáról a rendszermeghajtóról (OS + programok) is, ahol ha még egyáltalán nem készült ilyen, meg nincs hova lementeni, stb., az még home user szinten is nagy rizikófaktor, céges szinten meg pláne az lehet... -
King Unique
titán
Igen, a standard külső SSD-k nyilván bírják, max. a gyengébb eresztésű flash vackoknál - lásd hagyományos pendrive-ok és memóriakártyák - szokott ez gond lenni, mivel azok írásterhelhetősége általában kisebb, a WL sem feltétlen működik normálisan és ezért idő előtt tönkremehetnek ilyen igénybevételtől, meg ugye a naplózó fájlrendszer (pl. NTFS) is jobban nyírja mint a nem naplózó (pl. FAT32, exFAT), stb. + A Crucial BX500 sorozat 120 GB-os modelljénél a TBW-re 40 TB van megadva, ami ugyan nem olyan sok de nem is annyira kevés, annyi írás vsz úgysem lesz rajta egyhamar, meg jó esetben annak akár többszörösét is bírhatja.
-
King Unique
titán
válasz
MaCS_70 #45657 üzenetére
A témához kapcsolódóan az előző válaszokban már bőven le lett írva a lényeg és éppen ezért felesleges ezt itt tovább ragozni és offolni vele, meg pláne hogy ez már inkább Windows téma és arra vonatkozóan is le lett írva a lényeg, létezik Tárterületsegéd aminek működése eleve automatizálható, stb.
A user errort meg ne akarjuk már úgy beállítani hogy nem a felhasználó hibája, hiányossága, adott cégnél a költségspórolás meg nem keverendő azzal hogy szakmai alapon mi indokolt és mi nem, ahol ha az itt leírtakkal az ottani IT support nincsen tisztában, az pláne siralmas és pláne nincs miről beszélni... -
King Unique
titán
válasz
Doky586 #45645 üzenetére
Igen, ez meg a másik.
Illetve pontosabban ugye max. azoknak kell OP célra külön unallocated területet leválasztani afféle szamárvezetőként, akik nem képesek odafigyelni hogy mindig legyen kellő méretű szabad lemezterület az SSD meghajtón, valamint nem képesek értelmezni a meghajtóikonon a piros jelzést és az operációs rendszer egyértelmű értesítését a kevés lemezterületről, rákattintani a Tárterületsegéd bekapcsolására / megnyitására amit ilyenkor eleve felajánl a Windows, stb.
-
King Unique
titán
válasz
pilu85 #45621 üzenetére
Lásd téma összefoglaló és jobb felül téma tudnavalók.
Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
3. Szabad hely kérdése
Az SSD-n az optimális működéséhez körülbelül 10-15% szabad helyet kell hagynunk. Ezt a szabad helyet mindegy, hogy particionált, vagy a nélküli helyen hagyjuk meg, a lényeg az, hogy az SSD kapacitásának 10-15%-a legyen szabadon. Ha több ez a szabad hely, az nem baj, az csak jót tesz az élettartamnak.
Egyes meghajtókon a gyártók már eleve hagytak elkülönített részt, általában ez a kapacitás 7%-a, melyet természetesen nem lát semmilyen operációs rendszer, és a BIOS sem. Ezeknél az SSD-knél elég kb. 3-5% szabad helyet hagynunk.Ha nem sikerül particionált területen ügyelni arra, hogy maradjon mindig X% szabad terület és ne legyen fullra teletömve az SSD, max. akkor javasolt nem lefoglalt (unallocated) területet elkülöníteni OP célra, amihez Samsung SSD-k esetén adott a Samsung Magician program ezen funkciója, de a Windows lemezkezelőjében is megoldható a kötet zsugorításával, amihez alapesetben nem létszükséglet a MiniTool és társai 3rd party particionáló programok használata, max. az utóbbi is egy opció.
-
King Unique
titán
válasz
Graphics #45574 üzenetére
Attól függ honnan nézzük, ha a garanciaidő 2x-esét kibírta, akkor azért nem feltétlen.
Ebben is van, ha jól tudom ez még MLC-s, bár a hírhedt SandForce vezérlővel.
Ez jó példa arra, hogy nem feltétlen az írásmennyiség számít, hiába van rajta a TBW-hez képest kevés írás, mégis tönkrement, vagy fog hamarosan.
-
-
King Unique
titán
válasz
kory24 #45563 üzenetére
A HDS esetében ilyenkor a legújabb béta verzióval is célszerű ránézni és/vagy eleve az SSD gyártójának saját diagnosztikai szoftverével (KSM) is.
A 46 TB írás kb. semmi, a HyperX FURY sorozat 120 GB-os modelljénél 354 TB a TBW, meg nekem is van egy ilyen ami ~ 40 TB-nál jár és még 90%-os, vagyis 46 TB esetén nyilván nem indokolt az 1%-os kondíció. Viszont a SMART-ban a 231-es attribútum - az alapján számítja a kondíciót - értéke valamiért valóban lement 1-re és rossz esetben lehet tényleg kezdi magát megadni az SSD, ami ugye nem mai darab és ennek okán végül is annyira nem lenne meglepő... -
King Unique
titán
válasz
kory24 #45558 üzenetére
"Az mozgó alkatrész nélküli meghajtó (SSD) állapota hibátlan"
"Összes indulás/leállás száma: 1212"Ez neked nem mond valamit, nem gyanús?
Vagyis látszik, hogy HDD-ként kezeli, ismerte fel a HDS az SSD-t, nem SSD-ként, mert akkor az összes írt adatmennyiség szerepelne ott, vagyis nincs miről beszélni és valószínűleg eleve fals az 1%-os kondíció. Aminek oka vélhetően az, hogy a HDS valamely muzeális verzióját használod - nem tudom hol tanítják ezt... - és nem az aktuális, naprakész 5.70-eset. -
King Unique
titán
válasz
bombibmw #45539 üzenetére
Röviden: lehet inkább hozzáértő egyénre kellene bízni ezt az egészet, aki jártasabb ebben...
Bővebben: egyrészt már az rejtély minek kellett a külső HDD-re egyáltalán klónozni, amikor oda elég lett volna csak a lemezképet létrehozni, majd onnan visszaállítani és mindezt pl. a Macrium Reflect pendrive-ról bootolható WinPE / WinRE változata alól, ami az OS topikjában is már el lett magyarázva, ahogyan maga a klónozás szintén. Másrészt ha BIOS/UEFI szinten nem megy ilyen / ilyen / egyéb módon a megfelelő boot sorrend beállítása, megfelelő boot eszköz kiválasztása és az arról történő bootolás, akkor ott nincs miről beszélni...
+ Az sem világos, hogy a hogyan kell Windowst klónozni miért rendre itt kell kitárgyalni, amikor az Windows specifikus kérdés és semmi köze célirányosan az SSD témához, + amikor már többször ki lett tárgyalva itt (példa) és elég lenne csak rákeresni...
-
King Unique
titán
válasz
AsakuraDave #45497 üzenetére
Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
"Ugyanígy felesleges mindkét operációs rendszerben a töredezettségmentesítés (W7) , vagy a meghajtók optimalizálásának ( W8/10) beállításaival foglalkozni, mert alapból felismerik, ha SSD van a gépben, és tudják, hogy mit kell, vagy mit nem kell tenni vele."
+ A túlbuzgó 3rd party derfrag programok is feleslegesek SSD-khez, ahol az okosabbak eleve felismerik az SSD-ket és standard defrag helyett max. optimalizálást (TRIM) futtatnak, illetve NVMe SSD-nél nem is TRIM hanem a beépített Dataset Management deallocate parancs van, aminek okán pláne nem kell külön tutujgatni...
-
King Unique
titán
válasz
CragON #45494 üzenetére
• How to Change and Assign Drive Letter in Windows 10
• How to Enable or Disable Automatic Mounting of New Disks and Drives in WindowsAzért, mert amit linkeltek, az a parancsmegadási forma cserélhető lemezeknél illetve pl. pendrive-oknál használatos, ellenben a külső SSD-t helyi lemezként kezeli a Windows és ott kell az assign parancs is, hogy meghajtóbetűjelet kapjon a rajta lévő partíció, nem véletlenül linkeltem hozzá azt a leírást.
+ Ha van meghajtóbetűjel és az egyik Windowson felcsatolódik automatikusan a külső SSD-n lévő partíció míg a másikon nem, akkor az utóbbinál kérdés, hogy be van-e kapcsolva az automount.Most már mindegy, elfér itt is, de legközelebb inkább értelemszerűen vagy a Windows 10, vagy a particionálás topikban célszerűbb az ilyen kérdést feltenni.
-
King Unique
titán
válasz
CragON #45491 üzenetére
Pontosabban az MCT-vel W10-es telepítési adathordozót kreáltál a külső SSD-ből, ami max. 32 GB-ig tudta csak particionálni a meghajtót FAT32 alapon és ezért a lemezterület fennmaradó része unallocated maradt (példa), de azt egy törlés és újraparticionálás pl. parancssorban megoldja. Ez egyébként inkább Windows specifikus kérdés és semmi köze érdemlegesen a külső SSD témához...
-
King Unique
titán
válasz
AsakuraDave #45343 üzenetére
Szerintem zárjuk rövidre ezt a témát!
Itt az SSD topikban max. a SATA vs. NVMe SSD kapcsán aktuális, ahol már kismilliószor el lett magyarázva, hogy amennyivel gyorsabb szekvenciálisan az NVMe SSD a SATA-snál, annyival nem lesz gyorsabb az OS működése és a játékok betöltése, max. valamivel vagy kicsivel és éppen ezért nem feltétlen létszükséglet ilyen célra az NVMe SSD.
A hogyan kell Windows telepíteni, klónozni stb. eleve nem ennek a topiknak a témája, hanem az érintett Windows topiké, azt szükség esetén ott tessék folytatni, az előző válaszokban lévő példák is nem véletlenül onnan lettek linkelve, ahogyan a telepítéskor a több meghajtó okozta esetleges problémát szemléltető is ha a user nem figyel oda bizonyos dolgokra és nem tud megfelelően Windowst (sem) telepíteni. Ahol egyébként UEFI-s telepítésnél más OS-eknél is van ESP és akár egyéb kicsi partíció, nem Windows only jelenség és nem mintha akkora gond lenne az a pár-néhány 100 MB amit ezek foglalnak. + Ugye le lett írva az is, hogy adott a klónozás lehetősége és nem feltétlen muszáj a 0-ról újratelepíteni, ahol ha már az utóbbit választja a user, akkor viszont legyen tisztában azzal hogy az mivel jár, mire kell odafigyelni, stb. -
King Unique
titán
válasz
AsakuraDave #45341 üzenetére
Az nem az OS, nem a Windows hibája, ha a user alapvető dolgokkal nincsen tisztában és úgy áll neki ilyen-olyan műveleteknek.
Először el kellene dönteni, hogy most SATA SSD-n marad vagy az NVMe SSD-re kerül a Windows, meg a jelenlegi Windows megtartása a cél klónozással vagy újratelepítés a 0-ról. Ha az utóbbi, akkor majd a Windows-telepítő particionálja, formázza stb. az NVMe SSD-t a (lehetőleg UEFI szerinti) telepítésnél, felesleges előtte máshol piszkálni, ahogyan a SATA-s SSD-nek sem muszáj okvetlenül a PC-ben lennie a telepítés idejére. -
King Unique
titán
válasz
AsakuraDave #45339 üzenetére
Istenem... Nem, MBR és GPT egyaránt lehet attól függően Legacy (CSM) vagy UEFI bootolási mód szerint lesz-e telepítve rá a Windows, + az ilyen és ilyen esetek miatt mondtam hogy nem feltétlen javasolt telepítés előtt másik Windowson inicializálni + particionálni és formázni valamint tárolóhelyként beállítani az SSD-t, + adott a klónozás lehetősége SATA-ről NVMe SSD-re és nem feltétlen kell a 0-ról újratelepíteni a Windowst.
-
King Unique
titán
válasz
AsakuraDave #45336 üzenetére
Lásd egy másik esetnél leírtakat, sokadszorra... Meg ugye ezt is akkor, ha csak tárolásra lesz használva az az NVMe SSD és nem pedig rendszermeghajtóként, mert az utóbbi esetben teljesen felesleges és értelmetlen másik Windows alatt a telepítés előtt előre inicializálni, particionálni, stb.
-
King Unique
titán
válasz
nesh_019 #45266 üzenetére
Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
Egyrészt ha megnézed a linkelt bejegyzést akkor láthatod, hogy SSD-knél a kondíció esése nem feltétlen jelent hibát, hanem csak egyfajta természetes elhasználódást az írásmennyiség növekedésével, de ott is a 0-hoz közelítő, azt elérő kondíció lehet kritikus. Másrészt ha megnézed a V300 sorozat adatlapját, akkor láthatod, hogy a 120 GB-os modellnél a TBW = 64 TB. Vagyis 95%-os kondíció és 20,55 TB összes írt adat esetén eleve nincs miről beszélni, nincs miért addódni...
-
King Unique
titán
válasz
Bulldoggydog #45174 üzenetére
Az viszont világosan látszik, hogy továbbra is ott van a 580 EVO a tárolóhelyek között, amire már le lett írva az előző válaszban, hogy (az adatok lementése után) el kellene távolítani onnan, ha nem célirányosan lett beállítva...
-
King Unique
titán
válasz
Bulldoggydog #45164 üzenetére
Értelemszerűen először meg kellene nézni, hogy szerepel-e az adott SSD a tárolóhelyeknél, ahol ha igen de nem célirányosan van úgy használva, akkor van lehetőség az eltávolításra. Viszont az eltávolítás a meghajtón lévő adatok törlésével járhat, tehát azokat szükség esetén előtte tessék lementeni máshova!
-
King Unique
titán
válasz
Bulldoggydog #45162 üzenetére
Az AMD StoreMI nevű csoda nem kavar be? Volt akinél amiatt a TRIM nem működött...
Aztán az sem világos, hogy ha SATA-n vannak csatlakoztatva az SSD-k, akkor az eszközkezelőben miért SCSI meghajtók.
Ha tárolóhelyként lettek random beállítva és nem célirányosan, akkor az megint bezavarhat.
-
King Unique
titán
válasz
Lewzke #45127 üzenetére
Eleve 120 GB-os SSD-ről volt szó, amin pláne elférhet a 64 bites W10 is és nem létszükséglet a 32 bites, sőt az előbbi kissé kicentizve még akár 32 GB-oson is mint a linkelt példa világosan szemlélteti, + a specifikációban lévő hivatalos követelmény is 32 GB. Ahogyan az is linkelve lett, hogy létezik lemezkarbantartó és Tárterületsegéd a felesleges rendszerfájlok törléséhez, utóbbi működése automatizálható is 1 kattintással, automatikus karbantartást maga a Windows 10 is végez időközönként és automatikusan törli ezzel + lemezterület felszabadítva pl. a felesleges visszaállítási pontokat és Windows.old mappát is build upgrade után, stb, az hogy a user szükség esetén nem használja az előbbieket, az már egyéni probléma és hiányosság. Az utólag telepített 3rd party programok, játékok, C-n tárolt egyéb fájlok stb. meg az egyéni felhasználói szokások, igények függvénye és semmi köze ahhoz, hogy magának a rendszernek (W10) alapesetben mekkora tárterület szükséges, mekkora elég. + Ehhez kapcsolódóan ha a user a saját - nem alapjáraton a rendszer - tárolási szükségleteihez mérten alulméretezte a rendszermeghajtó tárolókapacitását és kisebbet vett mint amire valójában szüksége lenne, akkor az már értelemszerűen szintén egyéni probléma.
-
King Unique
titán
válasz
Lewzke #45123 üzenetére
Ha a Windows 10 hivatalos rendszerkövetelménye a 64 bites verziónál 32 GB-os háttértár (1903 óta) és el is fér akár akkorán (példa), akkor nem világos miért nem elég a majd 4x akkora 120 GB-os SSD és miért kellene okvetlenül 32 biteset telepíteni, amely utóbbit már amúgy is mellőzni kellene, már a W11-nél is dobták a támogatását...
májkimiki:
Nem, nyilván nem necces a 64 bites W10-nek a 120 GB-os SSD, hanem bőven elég lehet, lásd a linkelt példát, + pl. nekem is van olyanon W10 & Linux dual boot közös adatpartícióval és mindegyik partíción van még szabad hely. Akiknél nem elég, ott az utólag telepített programok, játékok, C-n tárolt egyéb fájlok mérete miatt nem elég, de az nyilván nem egyenlő azzal mennyit foglal alapjáraton a rendszer néhány általános programmal, tévedésben élnek akik az ellenkezőjét hirdetik, meg nincsenek tisztában olyan alapvető dolgokkal mint szükség esetén pl. a lemezkarbantartó és Tárterületsegéd használata... -
King Unique
titán
válasz
ParadoxH #45120 üzenetére
Hát ha a specifikáció alapján csak Gen 1 = USB 3.0 portok vannak az alaplapon, akkor igen, sikerült jól benézni.
Éppen akartam írni az előbb, hogy a külső házas témának eleve van külön topikja, ami az itteni téma összefoglalóban is világosan fel van tüntetve, azon téma topikjának téma összefoglalójában van külön fejezet SSD-hez használt külső házakról, stb. Ha olyan kell ami biztosan UNMAP (TRIM) képes, akkor lehet maradni az Axagon kínálatánál, de immáron értelemszerűen a 2,5" SATA kategóriát vizslatva (példa). -
King Unique
titán
válasz
ParadoxH #45118 üzenetére
Az USB 3.2 Gen 1 = USB 3.0 (5 Gb/s), Gen 2 (10 Gb/s) port kellene az említett USB 3.2 Gen 2 = USB 3.1 Gen 2 (10 Gb/s) külső ház max. adatátviteli sebességének kihasználásához, USB 3.0 porton nem meglepő ha azon szabvány értékeire korlátozódik az adatátviteli sebesség, ennyi.
Ha az Kingston A2000 NVMe SSD max. adatátviteli sebességének kihasználása a cél, akkor meg pl. ilyen USB 3.2 Gen 2x2 (20 Gb/s) vagy ilyen Thunderbolt 3 / 4 (40 Gb/s) interfészes külső ház kell és értelemszerűen a PC-n is USB 3.2 Gen 2x2 vagy Thunderbolt 3 / 4 port.Egyébként lehet menni köszönetet nyilvánítani az USB-IF-nek, úgy látszik téged is mint vásárlót sikerült jól megtéveszteni ezzel a 3.X Gen X kavarással.
-
King Unique
titán
válasz
Gekkito #45109 üzenetére
• 9 ways to open the Disk Management tool in Windows
• How to Change and Assign Drive Letter in Windows 10
• How to Enable or Disable Automatic Mounting of New Disks and Drives in WindowsA fájlkezelőben csak a meghajtóbetűjellel rendelkező kötetek jelennek meg, ezért fals módszer a lemezkezelő / gépház helyett csak és kizárólag a fájlkezelőben nézni és az alapján kijelenteni, hogy nem jelenik meg sehol, stb. Tehát pusztán csak a meghajtóbetűjelet kellett volna csekkolni, + szükség esetén hogy be van-e kapcsolva az automount és ennyi, emiatt pont felesleges volt megint újratelepíteni a Windowst.
+ Az ilyen kérdések legközelebb akár az OS topikjába is mehetnek, mert amúgy pont semmi köze érdemlegesen az SSD témához..
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Tudástár Az SSD kondíciója, tények és tévhitek
- Tudástár Windows 7/8/10 SSD-vel! Hogyan is?
- Elemzés Átfogó elemzés az SSD-k természetéről
- Oázis Computer - Prohardver nyereményjáték egy Acer gamer monitorért
- Anglia - élmények, tapasztalatok
- Telekom mobilszolgáltatások
- Autós topik
- D1Rect: Nagy "hülyétkapokazapróktól" topik
- BestBuy topik
- Fujifilm X
- Megint elérhetetlen a Fortnite az iPhone-okra
- Szeged és környéke adok-veszek-beszélgetek
- Motoros topic
- További aktív témák...
- WD My Passport 5TB ÚJ, BONTATLAN gyári dobozában
- (új, bontatlan) ADATA Ultimate SU650 120GB (Foxpost:+1400Ft)
- CORSAIR MP600 PRO NH 1TB M.2 NVME PCI-E 4.0 x4 - Új - 7000-6500 MBs - Eladó!
- Crucial T705 4TB M.2 NVME PCI-E 5.0 x4 - Új - 14.100-12.600 MBs - Eladó!
- (új, bontatlan) 500GB Kingston NV3 PCIe 4.0 NVMe M.2 (Foxpost:+1400Ft)
- Bomba ár! MacBook PRO 15" M2010 - i7 I 4GB I 500GB I 15,4 I Nvidia I OS X High Sierra I Cam I Gar
- Wilbur Smith könyvek (15 db) egyben
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 12400F 16/32/64GB RAM RTX 4060 Ti 8GB GAMER PC termékbeszámítással
- iKing.Hu - Apple MacBook Pro 13 M1 Touch Bar 2020 Használt, karcmentes 3 hónap garanciával
- AKCIÓ! Gigabyte H510M Intel i3 10100F 16GB DDR4 512GB SSD GTX 1060 3GB GDDR5 Rampage Shiva 500W
Állásajánlatok
Cég: Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest