Új hozzászólás Aktív témák
-
#54625216
törölt tag
"Azoknak a magukat hozzáértőnek gondoló felhasználókat nem jogos, ha az előző generációk szakembereihez és hobbistáihoz hasonlítod, mivel teljesen más kategória a kettő."
És pontosan ezért komolytalan, amikor egy mai telefonnyomkodó tizenéves magát informatikában hozzáértőnek képzeli és erre fel "boomerezik". (Innen indult a beszélgetés.)
Tehát nem én neveztem ki őket "hozzáértőnek", hanem ők saját magukat.
Ugyanez megy amúgy a médiában is: az "influencer" hülyegyerek elhiteti magával, hogy médiamunkás, mert van x ezer követője a tik-tokon, vagy a 16 éves "youtuber" ordenáré zenére random snitteket vág egymásra játékokból és filmes szakemberként aposztrofálja magát, és így tovább.
Tehát a tartalommegosztás terjedésével kialakul egy széles gányoló réteg, ami lerontja a generáció átlagát. Ettől még persze minden generációban vannak profik, akik megfelelő alázattal állnak a szakmájukhoz, csak most nagyobb a zaj. -
#54625216
törölt tag
"De a szakemberek átlag tudása nem esett, csak más lett."
Másról beszélünk.
A generációk közötti különbségről volt szó, hogy a magukat "hozzáértőnek" gondoló felhasználók régebbi és mai átlagos tudásszintje között van jelentős eltérés, mert a manapság magukat "hozzáértőnek" gondoló, de valójában az alapokat sem ismerő felhasználók tömege lerontja a generációs átlagot. -
#54625216
törölt tag
Természetesen ma is vannak hasonló kaliberű szakemberek, sőt a piac bővülésének köszönhetően többen, de a tendencia attól még létezik: minél idősebb a korosztály, annál magasabb az informatikai analfabéták száma, viszont ha őket kivonod a képletből (mind az idősebb, mind a fiatalabb generációk esetében), akkor az egy főre vetített általános tudásszint magasabb lesz.
Nincs ebben semmi meglepő: amíg egy technológia nem kerül be a mainstreambe a hozzáértők foglalkoznak vele egyáltalán és ahogy általánossá válik, úgy higul a felhasználók tudása is.
Persze jellemzően azok nézik le az előző generációt, akiknek fingjuk nincs arról, hogy hogyan működik a cucc a kezükben (és az előző generáció fejlesztette). -
#54625216
törölt tag
válasz
fatpingvin #38 üzenetére
"nyilván a tiktok is egy nagy fertő, úgy ahogy a google is, szóval ilyen fronton nem igazán van különbség"
De van. Ha a google a 0-10-es skálán a 2, akkor a TikTok a -8. Egyészen más műfaj, ha 10-ből 3 találat valami seggrázó influencer nyavajgása, mint amikor 10-ből 10.
-
#54625216
törölt tag
válasz
Intelligencs #25 üzenetére
Alapvetően létezik egyfajta generációs választóvonal attól függően, hogy ki milyen absztrakciós szinten találkozott először az informatikával.
A 70-es években valaki vagy penge volt matek-fizika-elektronikából és akkor a számítógépekkel is kapcsolatba került, vagy max. hírekben látta, mivel az egész témakört még az elektronika szintjén közelítették meg.
A 80-as években már kialakult egy réteg, akik javarészt 8 bites gépekkel játszottak (sztereotípiák szintjén a "nerd", aki elhízott, vastag keretes szemüvegben bámulja a monitort és fél a lányoktól), számukra a hardver már fekete doboz, a kódolás ugyanakkor még alapkövetelmény, tehát legalább a basic parancsokkal találkozott valamennyire, aki pedig valami értelmeset is ki akart hozni a gépéből, az kénytelen volt assembly-t tanulni.
A 90-es évekre vált a PC általánossá a háztartásokban és azzal együtt a szoftver is "fekete dobozzá". Megjelent a passzív user, aki úgy kezelte a számítógépet, mint a TV-t: nem kellett értenie, hogy hogyan működik, elég ha tudta kezelni.
A 2000-es években nőttek fel a "digitális bennszülöttek", akiknek az informatika már a világ természetes része, azaz nem számított csodabogárnak, aki otthon "komputerezik" és egyes játékok olyan generációs alapélménynek számítottak, mint korábban a filmek.
A mai tizenéveseknek meg már az is törést okoz, ha egy tartalomhoz fizikai adathordozón fér hozzá és nem online.
Tehát végletesen leegyszerűsítve: minél idősebb nálad valaki, annál kisebb az esélye, hogy egyáltalán ért-e az informatikához, de ha mégis, akkor annál nagyobb az esélye, hogy jobban ért hozzá, mint Te.
Új hozzászólás Aktív témák
- Telefon felvásárlás! Samsung Galaxy A15, Samsung Galaxy A25, Samsung Galaxy A35, Samsung Galaxy A55
- Telefon felvásárlás!! iPhone 12 Mini/iPhone 12/iPhone 12 Pro/iPhone 12 Pro Max
- Azonnali készpénzes nVidia RTX 3000 sorozat videokártya felvásárlás személyesen / csomagküldéssel
- LG 77G3 - 77" OLED evo - 4K 120Hz 0.1ms - MLA - 2000 Nits - NVIDIA G-Sync - AMD FreeSync - HDMI 2.1
- AKCIÓ! DELL OptiPlex 3050 asztali számítógép - i5 7600 16GB RAM 256GB SSD GTX 1650 4GB GDDR5
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest