-
PROHARDVER!
Debian GNU/Linux
Új hozzászólás Aktív témák
-
Shyciii
veterán
Ha szereted az animációkat, akkor kipróbálhatod, de én minden ilyen dolgot totál feleslegesnek tartok. Igaz nekem még a bejelentkezőképernyőm sincsen, helyette mint a szerverek konzolján begépelem a nevem és a jelszavam. Feleslegesnek tartom az ilyen grafikai erőforrás zabáló csicsamicsákat.
-
Shyciii
veterán
Nah ennek örülök, szívesen
Amúgy még mikor még évekig Arch Linuxoztam, akkor írtam a telepítésre beállításokra scriptet, mert ott a minimal telepítéshez semmi segéd nem volt még akkor (most is csak egy egyszerű). nemrég jöttem Debian-ra, mert nem nyugszom
Ide is áthoztam a scriptjeimet, persze módosítva, mert van ami kapásból működött, és van ami nem, így kicsit alakítgatni kellett rajta, pedig mindegyik bash shellre volt írva.
-
Shyciii
veterán
Jaj várj. Figyelmetlen voltam bocsi. Az xrandr azért ír ki hibaüzenetet, mert nincs grafikus felület neked felrakva, tehát nem fut X szerver. Most olvasom, hogy csak sima konzolban vagy.
Viszont mivel notid van, ezért a fedél lehajtásakor nem is kell semmi hogy kikapcsolja a kijelzőt, hiszen a noti ezt hardveresen megoldja. vagyis elég beállítani azt, hogy ne menjen ilyenkor aludni. Amit küldtem két scriptet (egyik ugye hogy ignoreálja a fedél lecsukását akár kábelen van, akár akksin, a másik meg a szolgáltaátsok maskolása hogy ne tudjon semmiképp elindulni) megoldja az alvás gondot a fedél lehajtásakor, és így a kijelző kapcsol le, de a linux menni fog tovább -
Shyciii
veterán
Én erre (is) írtam magamnak egy scriptet, hogy újratelepítésnél ne kelljen ezekkel mindig vacakolnom.
Ezzel beállítod, hogy ne menjen alvóban a fedél lecsukásakor:
sed -i 's/#HandleLidSwitch=suspend/HandleLidSwitch=ignore/' /etc/systemd/logind.conf
sed -i 's/#HandleLidSwitchExternalPower=suspend/HandleLidSwitchExternalPower=ignore/' /etc/systemd/logind.confEzzel pedig tiltod az alvás, hibernation stb szolgáltatást, hogy semmiképp ne tudjon téged felülbírálni:
systemctl mask sleep.target suspend.target hibernate.target hybrid-sleep.targetA laptop kijelzőjének kikapcsolása pedig:
xrandr --output kijelződ -off
Pl.: nekem xrandr --output eDPI1 -offA kijelződ "tipusát" szintén az xrandr paranccsal tudod lekérni.
Ezt elindítod, és azonnal kikapcsolja a kijelzőt. -
Shyciii
veterán
Mivel én Chrome-ot használok, így a gyorsításra nem tudok tanácsot adni, de mivel nekem nekem is hetedik generációs procim van, csak i3-as, így abban tudok. Én ezt a beállítást használom. Működik így tear free mentesen Debian és Arch alatt is:
etc/X11/xorg.conf.d/20-intel.conf -ba
Section "Device"
Identifier "Intel Graphics"
Driver "intel"
Option "Backlight" "intel_backlight" -> ez nekem a Tiling WM miatt kell csak
Option "AccelMethod" "sna"
Option "TearFree" "true"
Option "TripleBuffer" "true"
EndSection -
Shyciii
veterán
válasz
urandom0 #9801 üzenetére
Bár én Debian-t csak melóhelyen használok (ez volt a kérés az összes rendszerre), otthon Arch Linuxot, de azért egy-két írásodra reagálnék:
A minimalizálással kevesebb erőforrása lesz lekötve a gépnek, de ezt a saját erőforrásaidból kell pótolni. Ez jellemzően sokkal több belefeccölt időt/energiát jelent, megtérülés pedig aligha van.
Az a "sok" energia amit belefeccölsz, az megjelenik nálad tudásban. Hidd el, hogy máshol is lehet használni. Pl nekem melóhelyen közölték, hogy kellenek a raspberry pi4-es gépekre egy minimalista rendszer, ahol automatikusan egy böngésző fog csak futni. Nah pl ide baromi jól jött, főleg hogy a raspios debian alapú, és hát debianból azért nem egyszerű olyan minimalista rendszert csinálni, mint mondjuk egy Arch alatt.
Ráadásul az ilyen minimalista konfigok jellemzően sokkal nehezebben adaptálódnak új környezetbe, vagy nehezebben küzdenek meg új kihívásokkal. Vagy mondjuk van egy tök frankón belőtt laptopod, ami otthon teljesen jól megy, de átviszed haverhoz, és ott rá kéne dugni az USB-s hangfalat, de ez már nem fog menni neki, mert annyira ki van heréve a rendszer...
Semmi ilyen problémám nincsen. Akárhova viszem a kiherélt Linuxomat, ott minden usb-s eszközzel működik, pedig nekem az usb-s eszközfelismerő nem linuxos csomag, hanem egy saját script, ami jóval kevesebb erőforrást foglal, mint mondjuk az udisk, udiskie, vagy gvfs pluginjei. Akárhova megyek wifire, kábelesre is simán csatlakozik, akármilyen TV-re ki tud vetíteni stb.
A másik, hogy Arch linux ugye rolling distro, de jó ha 3-4 év alatt egyszer van olyan, hogy egy frissítés után valami nem működik, pedig napi szinten jönnek ki frissítések. Néha már én érzem magam szaru, hogy nem naponta frissítekA másik téma, a tiling wm-et használni, ami tök jó addig, amíg terminállal meg egy-két egyszerűbb programmal kell dolgozni. De amint képbe kerül a böngésző, a Gimp. az Inkscape, a LO... ahol úgyis egérrel kell vakarászni, ott már elveszik a tiling előnye. Sőt, történetesen épp az fogja elvenni az idődet, hogy be kell állítani minden egyes ilyen programra, hogy ne tiling hanem float ablakként kezelje...
Miért veszne el a tilling előnye azért mert valaki 1-2 programból egerészőset használna? A maradék 20 program ami nem egerészős már nem is számít? Amúgy csak közlöm, hogy vannak olyan böngésző, amiket bill-el lehet csak vezérelni, méghozzá vim-es keybindingjei vannak, ha valakinek ez kell...A másik, hogy miért kellene beállítani, hogy a GUI-s appokat floatingként kezelje? Attól hogy ez neked törvényszerűség, attól még másnak nem. Nekem is a Chrome ugyanúgy tillingként van kezelve, semmi floating, és ugyanúgy használható, mint a céges windowsos chrom-om. A beállítást meg amúgyis csak egyszer kell megtenned, soha többet. Nekem max az van beállítva, hogy melyik munkaablakban nyíljon meg alapból, vagy ha külső monitorra van kötve, akkor melyik kijelző, melyik munkaablakára. De ez is egy gomb kombinációval azonnal másik ablakra küldhető minden gond nélkül atomgyorsan, míg te egérkével húzgálod ide-oda.
Én a Gnome-mal úgy vagyok, hogy feltelepítem, max 10 perc alatt belövöm aztán jóidő.
Ez mitől jobb és gyorsabb? Tudod nekem a feltelepítés után mennyi idő belőni a meglévő rendszert? Kb 1,5 perc alatt végez a scriptem a beállításokkal egy új telepítés után...
Azt már félve említem meg, hogy nekem a telepítés is saját scriptből megy, szal beboot live-ra, elindítom a két scriptemet, és pár perc múlva a megszokott rendszeremet kapom vissza friss telepítéssel.és akkor nem 3,6 GB RAM lenne foglalt, hanem csak mittudomén, 1,5 GB. De minek? Álljon üresen a RAM? Akkor minek vettem?
A Tilling wm-nek és minimalizált linuxnak nem azaz elsődleges előnye, hogy kevés ramot használ. Ha megnézel egy minimalizált linuxot+wm-et ami mondjuk 3GB-nyi adatot tart a memóriában, majd összeveted egy Gnome standard linux-al szintén 3GB-os foglaltsággal, akkor kapásból látni, hogy a minimalizált linux tilling wm-el durván gyorsabb, és reszponzívabb a standard linux + Gnome kombónál. Az már egy másik kérdés, hogy amúgy egy frissen bootolt minimalizált linux+tilling kevesebbet is fogyaszt. Mondjuk a 1,5GB memóriafoglalás üresjáratban írtó sok egy mnimalizált linux esetén. Arch linux-on nekem pl üresjáratban 210MB-ot foglal (amúgy volt ez már 178MB is....). De ezt Debian esetén is megcsináltam már, bár ott valamivel többet foglalt ugyanazon progikkal, csak ott 6x annyi csomag tett fel, de ez Debian sajátosság. Szal attól, hogy a rendszered felemészti a memóriád nagy részét, attól még nem lesz gyors a linuxod, sőt. Amúgy én nem aggódom, hogy az alap rendszerem 210MB-ot foglal, mert így jóval több programot tudok betölteni, használni egyszerre. Tekintve hogy rendszermérnökként dolgozom, így nem ritka hogy 10-15 gépre is be vagyok ssh-zva, vagy rdp-zve, így pont kell nekem a szabad memória. Ilyen terhelés alatt a gnome+standard linux már összefosná magát (xfce+standard is megtette ezt anno....).
Szal nekem a Linuxos pályafutásom alatt nem véletlenül jutottam ilyen útvonalon otthoni használatban:
Manjaro KDE -> Arch KDE -> Arch XFCE -> Arch Openbox -> Arch BspwmCéges használatban meg értelmezhetetlen a grafikus felület, mert ott csak minimal Debian konzol-al
-
Shyciii
veterán
Sziasztok. Az lenne a kérdésem, hogy milyen módon lehet ténylegesen ellenőrizni, hogy egy frissítés után van-e szükség újraindításra? Mert több helyen említik a /var/run/reboot-required nevű file-t, hogy ha létezik, akkor szükség van újraindításra, de ha nem, akkor nem. Viszont ezt nem látom, hogy tényleg 100%-ig így lenne, mert ha most egy Debian 11-est frissítek Debian 11.1-esre, akkor nem jelenik meg a reboot-required file, és a motd-t kiiratva sem jelzi, holott tuti fix, hogy szükség van rebootra, hisz kapott új kernelt, jópár szolgáltatás is frissült, amiknek szükség lenne rebootra (needrestart csomag is jelezte, hogy szükség lenne rá).
-
Shyciii
veterán
Sziasztok. Jól tom, hogy Debian 10 stabil esetén is csak a 79-es chromium csomagja tehető fel? Mert ha igen, akkor az facca, mert abban még elég sok sérülékenység van. Gondolom ezesetben, akkor kézzel kellene fordítani a legfrissebbet.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Mibe tegyem a megtakarításaimat?
- exHWSW - Értünk mindenhez IS
- Realme GT 2 Pro - papírforma
- Milyen egeret válasszak?
- ThinkPad (NEM IdeaPad)
- Apple asztali gépek
- Motorola Edge 60 és Edge 60 Pro - és a vas?
- OLED TV topic
- Samsung Galaxy S23 és S23+ - ami belül van, az számít igazán
- Nintendo Wii U
- További aktív témák...
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 5 7600X 32/64GB RAM RTX 5070 12GB GAMER PC termékbeszámítással
- Realme 7i 64GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i5 13400F 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! HP ZBook Studio G5 - i9-9980H I 32GB I 1TSSD I Nvidia I 15,6" FHD I Cam I W11 I Gar
- BESZÁMÍTÁS! HP ZBook 15 G6 munkaállomás - i7 9850H 16GB DDR4 RAM 512GB SSD Quadro T2000 4GB WIN10
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest
Cég: Promenade Publishing House Kft.
Város: Budapest