Hirdetés
- Milyen HASZNÁLT notebookot vegyek?
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Nem tudja garantálni a TSMC a tiltólistás cégek kizárását
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- Riasztó topik
- Házimozi belépő szinten
- Hobby elektronika
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- OLED monitor topic
- Milyen asztali (teljes vagy fél-) gépet vegyek?
Aktív témák
-
Pyro
csendes tag
Üdv! tud valaki egy oldalt ahol össze van gyűjtve melyik alaplap mennyit csal a fokokal? nekem MSI Max2 FISR-em van és a 2400-as P4-em 30fokos szobában 50fok körül mozog terhelés nélkül. Ez aggaszt! agyatok véleményt. :F
[Szerkesztve]
[Szerkesztve]
[Szerkesztve] -
mr_ricsi
veterán
Nálam KV7, TB1700+, FalconII, zárt ház, hátul +2db 8cm-es venti, és 43-44°C-os a proci. (5-6°C-kal mutat többet, mint a CPU foglalatban mérő Epoxnál ugyanez a konfig.)
Igazából még nem hajkurászom, mert ideiglenesen egy Vargánya táp van most benne, és jobb nem kísérteni a sorsot... -
Flashy
veterán
aha, KT400A. nem használom, örülök hogy full sebességen nem sült meg a proci pár hete :) FalconrockII, nyitott ház (rossz a szellőzése és nincsenek ventihelyek)
normál időjárásnál nem megy fel 60 fokig terhelve, idlében cpuidlével együtt akár 45 alá is lemehet. pár hete a 70-et rezegtette játék közben.
tapogatás alapján a hőmérő jól mérhet. mint írtam, nekem minden program csak 1 CPU hőt ír, 45 fok alatt fogható, 60 körül már éget a borda. -
kundalin
csendes tag
Milyen hőtartományba mozog az alaplapod és a procid??Milyen ventid van?
Nekem az a meglátásom, hogy a cpu dióda,ami a prociban helyezkedik el és a szimplán cpu pedig az alaplapi termisztor.
Asus A7N8X alaplapomnál is furcsán jelentkezik a hőmérséklet Everest ver.1.10.106.A cpu dióda hőmérséklete pár másodpercig előbukkan,azután ujra eltünik.
Nálam a különbség a két szenzor között kb15 fok.Érdekelne ,hogy kinek mennyi szokott lenni ez a különbség??
Üdv
[Szerkesztve] -
L_ajos
őstag
Hol lehet kapni lézeres hőmérőt amivel ki lehet mérni a cuccot?:F
-
Ati9500
senior tag
1 apró hiba... proci felett lévő venti ne kifele szívjon hanem befele nyomja a friss levegőt!!!
-ez nagyon fontos!!! -
mr_ricsi
veterán
Kundalin & Flashy:
Elvileg mindkettőtök alaplapja a belső hőmérsékletet méri. (Akkor mégsem, ha a procifoglalat közepén megtaláljátok a thermaldiódát.) A biosban lévő termal-protectek viszont teljesen biztosan a CPUdiode-ról veszik a hőadatot. (Mindkettőtök alaplapjánál így van)
Kundalin:
Pár órás használat után menj be az alaplapod biosába, és jegyezd fel a két hőmérsékletet, és hogy a bios mit ír hozzájuk. (melyik a CPU)
Ezután lépj ki, bootolj be, és az Everestet nézd meg.
A biosos hőmérsékletek max. pár fokot változhattak, így be tudod azonosítani, hogy az Everest által mutatott 3 adatból 2 melyik, és hogy helyesen írja-e mellé, hogy MB(Case) vagy CPU.
Aztán hogy a 3. mit mér, mér-e egyáltalán valamit, azt kísérletezéssel lehet meghatározni. (A CPUdiode legalább 6 fokkal több kell legyen, mint a CPU, és ha a CPU-t terhelni kezded valami fűtőprogival, akkor gyorsabban kezd nőni az értéke.) -
hefe
aktív tag
Hi. Mit kell figyelembe venni? A sima cpu hőfokot vagy a cpu diode hőfokot?
-
kundalin
csendes tag
Nem ugrottam neki végül.
Más megoldásra jutottam.
:)):DD
A CPU dióda jelzi a magasabb hőfokot,ami ha jól tudom a processzor belsejében található.Ezt a hőfokot jelzi a BIOS is,ha nem tévedek.
A a probléma magját a bios kijelzése képezte.
Sajnos ezen nem lehet segíteni csak jobb hűtéssel,amit megoldottam.
A procin azért már nem szeretnék experimentálni:)
Minden oke ,,
THX -
mr_ricsi
veterán
Írd ide, legyél szíves, hogy valójában nem fogod megcsinálni, (vagy legalább azt, hogy még éjszaka is pillanatforrasztót tartasz a párnád alatt), mert kölönben mindenki a torkomnak ugrik, hogy rábeszéltelek a hülyeségre! :Y
Majd küldök képet, hogy az Abiton hogyan van ;) -
mr_ricsi
veterán
Szeretném kihangsúlyozni, hogy amit leírtam, az működik, valóban úgy van, és pl. az Abit KT133a-n gyárilag így van megoldva a hőmérő! Nem károsítja az alaplapot, stb.
Én csak értelmét nem látom, hogy Kundalin kolléga ezt megcsinálja, amikor van egy belső szondás hőmérséklet-adata (CPUdiode). -
mr_ricsi
veterán
Bár a leírt megoldás működik, de nem gondoltam, hogy komolyan veszed!
Miért baj, hogy nem egyforma a kettő, amikor a CPUdiode a CPU belsejében a chip hőmérsékletét mutatja, a CPU pedig a CPU külsejéét (vagy a foglalat közepit)???
''Honnan vegyek másik Termisztort''
Elektronikai alkatrészboltban. (Kiveszed a régit, ellenállásmérővel leméred 25°C-on, és akkora értékűt kérsz.)
Egyébként a termisztor nem rokona Terminátornak, csupán egy alkatrész neve, ezért nem kell a nagy T az elejére! :)
''Mennyire macerás ez a művelet?''
Ha van szabályozható fűtésű pákád és megfelelő gyakorlatod, akkor semmi kihívást sem találsz benne. (2 forrasztás az egész)
''Mi van akkor,ha hibás vagy nem érintkezik amit beraktam?''
Lehetetlenül alacsony, vagy lehetetlenül magas hőmérsékletet jelez ki a biosod.
''Alaplap se kép se hang''
Ha elég ügyes vagy...
[Szerkesztve] -
mr_ricsi
veterán
''Tudtok valami MEGOLDÁST erre a problémára??''
A procifoglalat közepéről kiforrasztod a termisztort, és teszel helyette egy ugyanolyan értékűt, csak hosszabb lábakkal, ami üzem közben hozzáér a proci aljához. Ezzel a különbség máris lecsökkent kb. a felére.
Vagy jobban hűtöd és kevésbé húzod a procit.
Van szoftveres megoldás is: del EVEREST.exe [enter] :)
[Szerkesztve] -
heihachi
addikt
Ha most arra gondolsz, hogy nagyon alul mér, akkor szerintem nem. Nekem kb ugyan ilyenek a hőmérsékletek a nagy melegben.
Korábban tök szar volt a házon belüli légáramlás, az +10 fok procinak, +10 fok belső hőmérséklet. Kissé átalakítottam, most hűvösebb..
Szerintem ezek az értékek amiket mértél teljesen normálisak.
1800+ XP-ről váltottam, és először nekem is furcsa volt, hogy ilyen hideg :C -
Flashy
veterán
hát fenetudja. a digitális-analóg rendszerek összekapcsolása mindig macerás. eleve nagyon kevés lineárisan működő dolog van a gépben, semmi nincs ami bármire is lineárisan változna, feszültségre, áramerősségre, ugyanígy a hőmérsékletre sem. lehet hogy egy hőmérő 20-40fok között jó közelítéssel lineárisan működik, 40 fölött viszont durván elkezd torzítani valamelyik irányba. persze mindenre lehet megfelelően bonyolult kapcsolást építeni, ami már elég pontos, úgy tűnik prociba nem hajlandóak pontosabbat integrálni. talán túl bonyolult lenne, vagy beszorítva a procimagba a saját disszipációja már tönkre is tenné a mérési pontosságát.
valami olyasmit is olvastam, hogy a hőmérők nem decimális számot adnak celsius-ban, hanem valami olyan értéket vagy értékeket, amiből a szoftver számol nekünk vissza fokot valami alapján, ha két progi kis különbséget mutat azonos időpontban, az emiatt lehet, máshogy közelítenek vissza celsiusba. -
Flashy
veterán
talán nem annyira fontos a pontos érték mint amennyire felfújják. a procinak egy a fontos: ne legyen a tönkremenési határ fölött. persze tudom, az se mindegy hogy mennyivel van alatta. de sokkal kevesebb idegbajos ember lenne ha csak annyit tudnánk hogy alatta vagyunk, vagy közel vagyunk már hozzá. az alaplap úgyis lekapcsol magától a hőmérő értékétől függetlenül (tapasztalat :) ) ha túl meleg a proci.
-
rog
addikt
dehát megvan a válasz nem?
az alaplap alsó részén van egy szenzor, olyan helyen ahol az alaplapra szerelt alkatrészek hőtermelése nem befolyásolja a mérést..ez most lehet a pci slotok között, vagy a déli híd környékén. hogy pontosan hol van, az a mért hőmérséklet szempontjából tök lényegtelen. -
[w]
őstag
azok a feliratok számomra hangyányiak, nemtom más hogy van vele.
ráadásul egy házban elég kevés a hely, oda se lehet férni. kivenni ezért nem fogom se a lapot, se a procit a foglalatból, csupán érdekelt volna mégis mit és hol mér a szerkezet.
a pákás dolgot pláne hagyjuk, annyit nem ér az egész, hogy elbaltázzam a lapomat. -
DcsabaS
senior tag
Hogy-hogy nem jutottál előrébb?!?
- tudod, hogy mellette RT1, RT2, RT3, stb felirat várható
- tudod, hogy tipikusan 2 db hőszenzorra kell számítanod, amelyek hasonlóak (akár egyformák), és egyikuk a CPU foglalata közepén, a CPU alatt foglal helyet, a másikuk pedig egy ettől távoli helyen, leírtam hogy leggyakrabban hol.
- tudod, hogy mi a leggyakoribb színezés, méret és alak.
Mindezek alapján, ha kezedbe veszed az alaplapot, elég jó eséllyel elvégezhető az azonosítás. (Én ezt nem tudom megtenni, mert nem nálam van az alaplap.)
Ha már kialakult egy egyértelmű gyanú, akkor a biztos azonosítás is elvégezhető úgy, hogy mialatt az alaplapi BIOS-ban figyeljük a mindenkori mért hőmérsékletet, a gyanús alkatrészhez közelítünk egy meleg dolgot, pl. forrasztópáka hegyét. -
DcsabaS
senior tag
Elég nagy a változatosság, úgyhogy nehéz lenne biztosan megmondani. (Még külső hőmérőket is lehet némelyik alaplaphoz csatlakoztatni.)
Mindenesetre elvileg a CPU-tól és más melegedésre hajlamos dolgoktól minél távolabb célszerű lennie, pl. az utolső PCI slot eleje környékén (az alaplap szélén). Maga a szenzor lehet egy kis zöld, kék, sárga, stb. csepp szerű mütyűr, amit ezesetben viszonylag könnyen fel lehet ismerni. Esetleg felirat is lehet mellette, pl. RT és egy (sor)szám.
Sajnos lehet még kisebb is, egy kis felületszerelt kockácska, amelyhez esetleg felirat sem társul, így nem lehet megkülönböztetni a vagy 100 másik hasonlótól. -
t-shirt
veterán
úgy halottam hogy az asus alaplapok alá míg az abit alaplapok főlé mérnek,
az én abit-om 7-10 fokkal mért főlé
[Szerkesztve] -
DcsabaS
senior tag
A legkülönfélébb hibák léphetnek fel.
Van, hogy a szenzor csak pár fokot csal valamerre, de lehet akár néhány tucat fokos félremérés is. (Így üzemképtelenné is válhat egy alaplap(!), ugyanis akkora hőmérsékletet is észlelhet, amely mellett automatikusan kikapcsolja a tápfeszt, és a CMOS BIOS kisütése sem segít akkor, ha a default érték az hogy vegye figyelembe a CPU hőmérsékletét.)
Amúgy az alaplap (rendszer, avagy ház) hőmérsékletét is jól kell mérni, mert általában ehhez, mint hidegponthoz van mérve a CPU hőmérséklete, így ha ezzel gond van, akkor a CPU hőmérsékletének mérésével is.
Még olyan is előfordulhat (bár ASUS-nál nem valószínű), hogy a 2-féle hőmérséklet felcserélődik.
Hőmérő híján, és feltételezve, hogy a hűtőborda és a CPU között jó a termikus kapcsolat, 42-45 fokos hőmérsékletet már kellemetlen a kezünknek (''erősen lázas beteg''), az 50 fok körüli hőmérsékletet pedig már nem is bírjuk huzamosan elviselni. Ennek alapján az egészen durva tévedéseket ki tudjuk szűrni.
Megjegyzés:
Ha a CPU és a hűtőborda között rossz a termikus kapcsolat (pl. egy beszorult kvarc szemcse miatt!), akkor a borda hűvösnek mutatkozik, mikösben a CPU valójában igen forró lesz. -
ultim
csendes tag
Sziasztok!
Néhányan azt állítják, hogy rossz vagy legalábbis néhány fokot csal a CPU-m hőszenzora. Szerteném tudni, mit gonodltok erről, ill. akinek van ilyen konfigja mint nekem, annak mekkora hővel megy a procija.
konfig: ASUS p4p800 deluxe, intel 2.4c (800fsb) cpu
hűtők: a dobozos procihoz kapott gyári hűtő + 1db 12cm-es rendszerhűtő a cpu hűtője felett, hogy rögtön ki is szívja a meleg levegőt a házból
Hőadatok:
CPU: szobahőmérseklettől és terheléstől függően 31-43 fok (az utóbbit terhelve sem haladja meg), most éppen 31(ez a legalacsonyabb, amit valaha is mértem, szobahőmérséklet alacsony - esős idő)
MB: nem szoktam nézni, most éppen 39fok
Használt utility: Asus PC-Probe (alaplaphoz adták, nem rég lett frissítve)
Lehetséges ez?
Aktív témák
Hirdetés
- gban: Ingyen kellene, de tegnapra
- Clair Obscur: Expedition 33 teszt
- VoLTE/VoWiFi
- Ukrajnai háború
- Milyen HASZNÁLT notebookot vegyek?
- Spórolós topik
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- Subaru topik
- Nem tudja garantálni a TSMC a tiltólistás cégek kizárását
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
- További aktív témák...
- AMD Ryzen 9 9950X - Új, 1 év garancia - Eladó!
- AMD Ryzen 5 7500F - Új, 1 év garancia - Eladó!
- Intel Pentium I Celeron I Core 2duo I Quad Core I I3 I I5 I I7 I LGA775 - LGA1200-ig. 500ft-tól.
- AMD Ryzen 5 5600 - Új, 3 év garancia - Eladó!
- Intel Core i5 14400F - 4.7 GHz - 10mag/16szál - Új, 1 év garancia - Eladó!
- Csere-Beszámítás! Custom vizes számítógép játékra! I7 12700KF / RTX 3090 / 32GB DDR5 / 1TB SSD
- Samsung Galaxy A04 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
- Csere-Beszámítás! Sapphire Pulse RX 7900XTX 24GB Videokártya!
- MSI B550 GAMING GEN3 AM4 DDR4 alaplap bontatlan csomagolásban 3 év garancia 27% áfa
- AZONNALI SZÁLLÍTÁS Windows 10 pro Retail aktiváló kulcs!
Állásajánlatok
Cég: Laptopszaki Kft.
Város: Budapest
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest