Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • McSzaby

    őstag

    Chrome OS – Chromium OS

    Biztos sokan hallottatok már a Google új, gyerekcipőben járó op.rendszeréről. Ezt a topikot azért nyitottam, hogy magyar oldalról is találjunk érdeklődőket, akik esetlegesen értenek a témához, vagy jobban benne vannak. Magam is próbáltam minél több dolgot összegyűjteni róla, de azért még rettenetesen hiányos az én tudásom is ebben a témában, ezért szeretnék minél több embert bátorítani arra, hogy dolgozzon kicsit bele a dologba.

    Chrome Os :

    Ezt a rendszert leginkább csak az ún. Chromebook-knál találjuk meg. Ennek van egy GNU változata, amely ingyenesen letölthető, ezt Chromium Os-nek nevezünk. A Chromebook-k többnyire Samsung hardvereken nyugszanak, de ugyanakkor tudunk Acer vagy HP Chromebook-t is vásárolni. Egyelőre elég soványka a lista ahonnan ilyet vásárolhatunk, de véleményem szerint ez gyorsan bővülni fog. Azt hiszem mindenki kitalálta, hogy az internetes „web-áruházakban” (pl.:ebéj) könnyen vásárolhatunk ilyen szerkezeteket. Előnyük, hogy viszonylag olcsónak mondható, tehát nem az az árkategória, mint almás ellenfeleinél. Sajnos Magyarországra még nem rendelhető közvetlen a Google oldaláról.
    Az egész rendszer egy felhő alapú operációsrendszer. Tulajdonképp maga a böngésződ vált egy teljes operációsrendszerré. Lokális fájl küzdelem csak minimálisan van benne, leginkább csak külső adathordózókkal megoldható. Ennek értelmében a Chromebook használatához tulajdonképpen fontos/elengedhetetlen az internet kapcsolat. Legyen az kábeles, wifi vagy akár mobilinternet.
    Az oprendszer maga egy hihetetlen könnyű és gyors rendszer. Másodpercek alatt használhatóvá válik egyből bootolás után. Ritka gyors rendszer és egyszerű a használata. Akinek nem fontos a lokális munka elsődlegessége, annak ez a tuti.

    Magyar Chromebook oldal:

    Chromebook.blog

    Itt van a Google hivatalos oldala, ahonnan Chromebook-t lehet rendelni

    Google Chromebook vásárlása

    Chromium Os:

    Ez az érdekesebb számunkra. Egy ingyenes letölthető, akár virtuális gépben is kipróbálható Os. A megfelelő hardverek segítségével akár élesben is feltelepíthető és használható. Ahogy a Chrome Os-hez is, ehhez is elengedhetetlen az internet kapcsolat. (vagy legalábbis erősen ajánlott :) ) A telepítése egyszerű, főleg virtuálisban. Ami fontos, hogy egy merevlemezen,ssd-n, adattárolón csak 1 operációsrendszer lehet. Dual-Bootra alkalmatlan a rendszer. Ha valaki két Os-t akar egyszerre futtatni, akkor ajánlott a Chromium, vagy a másik oprendszer telepítése egy másik adattárolóra. (pendrive,Sd kártya, másik merevlemez)

    Komaptibilis Hardverek listája:

    Hardverek listája

    Ezek a teszteltek, egyelőre várom a fejleményeket, hogy kinek sikerült más rendszereken elindítani.

    Telepítés:

    A szükséges fájlokat innen tölthetitek le:

    Chrome OS Hexxeh

    Itt megtaláljátok a virtuális fájlokat is, illetve a telepítő usb-hez szükséges fájlt is.

    USB telepítő készítése Win alól:
    1. Szükségünk lesz egy Winrar-ra vagy 7zip-re, amivel a letöltött, tömörített fájlt kicsomagolhatjuk.
    2. Windows Image Writer nevű programmal tudjuk csak USB-re írni az IMG fájlt, amit a kitömörítés után kaptunk. Tallózzuk be a fájt
    3. Válasszuk ki az elérési utat, ahová írni szeretnék a fájlt. (Ez az USB-d)
    4. Miután lefutott a „lemezre írás” utána már csak annyi dolgunk van, hogy a BIOSban a megfelelő beállításokkal bebootolunk az elkészített pendrive-ről. A többi utasítást értelemszerűen követjük.

    Minimális hozzáértést azért igényel a telepítés.

    Az OS használata:

    Az OS tulajdonképpen egy Unix/GNU rendszer, tehát nem sok mindent fűznék ehhez. Ugyanúgy, mint a Mac OS-ben, itt a unix/linux parancsok 99%-a megtalálható. Ugyanúgy tudunk mountolni, vagy top paranccsal processzor terheltséget kiírni, de akár ps –ef parancs is működik. A programok telepítése emerge paranccsal történik bár ÉN eddig nem jutottam még el, ebben várok is némi segítséget.

    Az oprendszer természetesen mivel Google, így egy Google fiókra lesz szükség. Gmail, vagy Android alatt készített fiók pont tökéletes.
    Bejelentkezés után bármilyen internetes tevékenységet megtehetünk, vagy akár a lokális gépünkön változtathatunk háttérképet, billentyűzetkiosztás, ha esetleg nem lenne megfelelő, de akár idő-dátum beállítás is kezelhető.

    Szerintem ezt nem kell tovább részletezni, ezt mindenki telepítés, kipróbálás után élvezni fogja és látni mennyire brutálisan egyszerű a dolog.

    Komolyabb vizekre evezve:

    Amint bent vagyunk a rendszerben indíthatunk is egy terminál ablakot a CTRL+ALT+T kombináció leütésével. Itt feljön egy prompt ablak, amiben a help kiadásával láthatjuk, hogy a komolyabb terminálos munkához be kell lépnünk shell promptba.
    Innentől kezdve úgy, mint egy Unix/Linux gépen tudunk parancsokat kiadni.
    A hexxeh-től beszerzett virtuális gépekben a sudo-hoz szükséges jelszó a „facepunch”.
    A különböző billentyűkombinációk egyébként érdekes szerepet játszanak. A Ctrl+Alt+? kombináció leütésével könnyedén nézelődhetünk, hogy milyen kombinációk érhetők el.

    Applikációkat a Chrome Webáruházából tölthetünk le. A menü/aplikáció gombra kattintva (az a kis kockás izé, ott lent, az az, az lesz az.) pedig közvetlen elérést kapunk a webstore-hoz. Igazából itt kevés app van még, de azért lehet találni jó párat.

    Szóval remélem felkeltettem az érdeklődést és sok hozzáértő ember fog betérni, illetve sokan lesznek vállalkozó szellemű emberek, aki belemásznak a témában, vagy kipróbálják az Os-t. :)

    [ Szerkesztve ]

    #ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

Új hozzászólás Aktív témák