- Milyen videókártyát?
- Vezeték nélküli fülhallgatók
- Házimozi belépő szinten
- Milyen billentyűzetet vegyek?
- AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
- Milyen egeret válasszak?
- Soundbar, soundplate, hangprojektor
- Zenelejátszó építése, a kiváló hangzásért
- Milyen notebookot vegyek?
- NVIDIA GeForce RTX 5070 / 5070 Ti (GB205 / 203)
Új hozzászólás Aktív témák
-
thyeby
őstag
válasz
jimy_l #33497 üzenetére
Rendben, hogy kis fogásokkal halad, de az élről le kell lépni a végén, ha kis fogással megy is. És ott szakad a szál - pláne a műszárított borovi esetében.
Sokat marok, és elég sokfélét. Már kitapasztaltam néhány trükköt, hogy ne törjem bütünél a fát. Pl a végét előbb visszairányban megcsípetem a késsel.
Oké, ez működik is a felsőmaróval, de nem hiszem, hogy egy nagy szappanmaróval is beválna. -
thyeby
őstag
Oopsz!
Te fejtetted meg azt, amin fél napja agyalok. (Azt a megoldást kerestem, hogy azért ne marha nagy meló árán legyen külön fújva a keret és a betét.)
És úgy van, ahogy leírtad. Színoldalon kontraprofilban van a betét a fonákon viszont beszegezőléc tűszeggel, lakkozás után.
Köszönöm!Az még talány számomra, hogy a betétek szélének szappanmaróval csináltak ívet. És hogy csinálták, hogy sehol se tépett ki semmit a marókés - mert ott nem látok egy fia javítást sem? Mindig a következő betéttel tolja le az előtte levőt a késről, amikor bütü felől mar?
-
mdk01
addikt
A cipős szekrénynél is lehet belülről rakni beszegező lécet, de akkor a kontra profilos alkatrészeket meg kell kicsit műteni, meg kell szép beszegező lécet gyártani belülre, de ez megint plusz munka.
-
mdk01
addikt
válasz
thyeby #33489 üzenetére
Ha jól emlékszem beltéri ajtóról van szó, ami ha kontra profilos, és falcos akkor biztosan nem volt a keret külön felületkezelve. A betét elképzelhető, mert azt szokás utólag beszegező léccel egyik oldalról rögzíteni, sőt az igazán igényes ajtóknál azt is szokás csinálni, hogy megalapozzák az ajtókeretet, és a betétet külön, majd berakják beszegezőléccel a betétet és ha tűszeggel lövi be a lécet, lejavítja a tűszeg fejét is és minden egyéb hasonlót, majd a végső fedőlakkot ezek után kapja meg az ajtó, így semmit nem látsz, ha nem keresed nagyítóval.
Még azt is lehet, hogy tűszeggel sem lövik meg hanem szilóval ragasszák be a beszegező lécet így még a tűszeg helyét sem látod, majd azután fújják készre. Vannak trükkök, de minél szebbet akar az ember annál több idő, az meg ugye pénz. -
thyeby
őstag
válasz
zonusz #33491 üzenetére
Elvileg arra nem.
De elmondom, mit gondolok én erről. Nem tilalom ez, látod, vannak, akik biztosra akarnak menni, és jó sok plusz munkát beáldoznak inkább. A baj az, hogy ezt a körültekintést laikus megrendelő nem is hajlandó kifizetni - láthatod, hogy mintha még a szakmát is megosztotta volna ez a szakmai szamárfülecske.
A betétet felesleges beragasztani. Kiesni nem tud. Ha nagy holtjátékot engedünk neki, lehet esetleg zavaró, hogy esetleges elmozdulás meglátszik - akkor is, ha külön van lakkozva a betét. Vagy ha nem full pászos, lehet zavaró, hogy zörög. Erre az esetre is teljesen elég, ha egyetlen alkalmas(!) ponton beragasztjuk, vagy akár rugalmas anyaggal ékelve beszorítjuk.
Magam is napok óta pörgetem az agyam az ilyen szakmai dolgok miértjén is, és megoldásán is. Generátoros fórumtársunk számomra nagyon odatapintott több téren is. És magam is látok olyan ellentmondásokat, amikről úgy érzem, hogy feladatom ezt még megfejteni. Terveztem is, hogy visszatérek még erre a témakörre több aspektusból is - most nincs időm linkelgetni. -
thyeby
őstag
válasz
Speciali #33487 üzenetére
Nem kérdeztem a pontos technológiát. De megnéztem az ajtót direkt ezmiatt jobban. Külön van lakkozva a betét és a keret. A betét egyáltalán nincs beragasztva, és kb 6-8 kg erővel el tudom mozgatni jobbra-balra a keretben összesen vagy négy mm-t. Így látszik, hogy mindenhol lakkozva van a betét. (Kontraprofilos.) Ha hamarabb kérdezted volna, megkérdeztem volna ezt is pontosan - de már levonultak.
Szerintem össze van a keret előre csiszolva, aztán szétthúzzák, belakkozzák, majd összeragasztják, mikor megkötött a lakk. Lehet, hogy kitakarják előtte a csapozásokat, hogy fogjon majd a ragasztó. De ennek semmi nyomát se látom. A nem látható részeken be voltak sorszámozva az ajtók és tokok. A teljesen egyforma méretűek és nyílásúak is.
Nekem is szöget ütött ez a fejembe, agyalgattam rajta hogy hóitszméd?De csak miután elmentek.
-
Sziasztok. Ha valaki esetleg géppark újításon gondolkodik egy jó minőségű dekopír fűrészre vevő lennék.
-
mdk01
addikt
válasz
thyeby #33485 üzenetére
Igen, szokás így csinálni, mi is szoktuk, de ez nem mindig működik, pl. egy kontraprofilos ajtót nem lehet így megcsinálni. Van viszont egy trükk a kontraprofilosokra is ahogy a saját konyhafrontomat is csináltam. Összerakás előtt meg kell pácolni a betét peremét, 15-20mm szélességben, majd összerakni a keretet, betétestől és tovább megmunkálni. Ez ugye csak szórópisztollyal lehetséges azzal is egy biztos kézzel, illetve a ragasztásnál is vigyázni kell, hogy ne folyjon ki, de mindennek ára van. Lehet, hogy nem mozdult volna meg de biztosra mentem.
-
thyeby
őstag
Cipősszekrény:
Itt járt a mester, aki a betétes ajtóinkat készítette. (Régóta utazik ebben.) Megmutattam neki a fotókat, és kérdeztem a véleményét.
Határozottan rávágta, hogy egybe van lakkozva.
Járt már ő is így, azóta alkatrészenként lakkoz. A festő, ha mondja neki, hogy egybe fújni gyorsabb lenne. Ő meg ilyenkor visszakérdez, hogy vállalod, hogy te mégy javítani, ha reped a betét? -
Speciali
tag
Igen, használt anyag volt. Valami nagyon régi anyag lehetett, több évtizedes.
A táblásitott lapokat ugy tartották sikban, hogy rejtetten a teljes lap szélességében vastag fatiplit vezettek keresztbe. A lap szélein viszont nem volt láthato, teljesen láthatatlan megoldás. És nem is volt eredménytelen, mert szinte teljesen egyenesek voltak a 80x80 cm-es tömör lapok. -
mdk01
addikt
válasz
Nerazim #33478 üzenetére
Telefonról vagyok, nem tudok linkelni, de gyak. arról van szó, hogy a teteje egy síkban van a munkalappal, minél kisebb hézaggal mellette, elöl pedig a fronttal minél inkább síkba rakni. Nem kell sokat belegondolni, ezért mondtam, hogy nem lehet csodát művelni, de ha vársz egy kicsit biztos linkel valaki valami hasonlót.
-
generatoros
tag
kérdésedre a válaszom az, hogy én nem bolygatom. Nem fogom mégegyszer melegíteni és kromofágozni. Nagyon sok idő volt 20 éve is. Amig a festék rajta van nem hiszem hogy komoly sérülés nélkül elmozdíthatóak lennének a betétek. Beletörődtem és elfogadom, hogy így jártam és nekem szép így is, mint a rossz gyerek, hiszen én csináltam.
-
#03969024
törölt tag
válasz
generatoros #33436 üzenetére
Pontosan így jártam én is. Igaz, kihagytam az olajos beeresztést, valahogy nem bíztam benne, hogy rendesen tapad majd rajta az alapozó.
Ezzel kapcsolatban egy kérdés: Néhány ajtónál a betét csak az egyik oldalon engedett, így nincs középen, elég ronda. Vajon mivel tudnám visszatenni középre úgy, hogy a lehető legkisebb sérülést okozzam? -
Nerazim
őstag
Sziasztok! Van arra bármilyen megoldás, hogy nem beépíthető tűzhelyet szépen építsenek be. Arra gondolok, hogy a végeredmény hasonlítson arra mint egy beépíthető tűzhelyére.
-
thyeby
őstag
Tulajdonképpen én úgy ítélem meg ezt a konkrét esetet, hogy ha behunyom a szemem, és pártatlanul elemzek, akkor azt mondom, hogy három hiba sajnálatos egy időben történt összeadódása okozta ezt. Valószínűleg. (Mert azért számomra még mindig nem konkrét ez a dolog, csak kizárásos alapon ókumuláltam egy lehetséges forgatókönyvet. De induljunk ki ebből, mert másból nem tudunk kiindulni.) A megrendelőnek nem róható fel, hogy hiba, amiért a száraz lakásba tömörfa bútort vesz. Ennél is többet nyom a latba, hogy nem is tudja ezt, mint hibát sehogyan elhárítani. Azért az abnormális lenne, hogy egy cipősszekrény miatt állítson be egy párásító készüléket, és fizesse annak működését, fenntartását. Azt az egészsége miatt tegye, ha teszi. Az asztalosnak viszont van hatalmában olyan cipősszekrényt alkotni, ami hiba nélkül szolgál akár élethosszig.
Az egy dolog, hogy ha a megrendelővel vitába száll, és az iparkamara előtt köt ki az alkotása, az nem biztos, hogy a nevét fogja suvickolni. Mert az iparkamara nem csak az iparost, hanem az ipar becsületét is védeni hivatott. Ennek ellenére szíve joga úgy érezni, hogy megrövidül az élete annyival, amíg megcsinálja hibátlanul, és közben úgy ráfizet, hogy élete összes jövedelme emiatt jelentősen csökken, ezért nem járhat majd Mercedessel.
Hogy itt a fórumon ki miként foglalna állást, ha most nem úgy kellene véleményt mondania, hogy volt egyszer egy asztalos, aki, hanem úgy, hogy rendeltek tőle egy cipősszekrényt, és megcsinálta már kétszer is egy pénzért, de még mindig nyígnak a nyakán, hát nem biztos, hogy akkor is úgy foglalna állást, hogy kijavítja.
Történt egyszer régen, még Kádár apánk idején, hogy volt egy öreg trabicsekem, amit folyamatosan javítgattam, hogy megbízhatóbb legyen. Egy kollégám megkérdezte tőlem, hogy vennék én egy néhány hónapos Trabantot úgy, hogy a gazdája adja el, ideadja a kulcsot, és nekem el kell lopnom. Mindössze ötezer forintot kér. Akkor valami hetvenezer pénz, vagy inkább úgy fogalmazok, hogy úgy másfél évi tiszta keresetem volt egy nagyon fiatal, hibátlan trabi ára. Nem értettem, hogy miért akarná velem valaki ellopatni. Kiderült, hogy azért, mert bejelenti a rendőrségen a lopást, a rendőrség lezárja a tolvajlás ügyét azzal, hogy letelt a harminc nap, nem találták a tettesnek látszó tárgyat, és ez a papír a biztosítónál többet ér, mint a kocsi szabadpiaci ára, mert az akkori TAX sántán határozta azt meg. Még ahhoz jön az én ötezer forintom, és van másik vadiúj kocsi, meg még maradt tankbenzinre is kicsike. Így már átláttam a helyzetet. Persze, nem kértem az üzletből. De! Világ életemben becsípődésem volt, hogy teszteljem az embereket, a környezetemet. Tovább adtam hát ugyanezt a kérdést úgy, hogy megvenné-e? (Több embernek is.) És felállt előttem hamarosan egy általános képlet: Szinte mindenki azt mondta, hogy ő bizony megvenné, és sorolta, miként lehet rejtve tartani mindezt. Ekkor én elővettem a zsebemből egy sajtpapírt, rajta egy telefonzámmal, és ezt mondtam:
- Tessék, itt az illető. Hívhatod napközben is ugyanezen a számon, a többit megbeszélitek. A sajtpapírt már senki nem tette el, mindenkinek begyulladt a shegge, mikor élesre változott számára a dolog. Ebből én arra jutottam, hogy az emberek mást mondanak, hogy mit tennének, ha, mint ha az bekövetkezik. Magyarul nem reálisak számtalan esetben. És ez a cipősszekrény eset most épp ilyen.
Magyarul ha bármelyikőtöket megkérdezném, hogy mit tenne, ha az utcán kiszállna egy béjenvéből két szekrényajtó debla, és pofonvágna, mindőtök gyártaná a választ, hogy miként védené magát, osztaná ki a jutalmát a két deblának. Ám ha ez megtörténne, egyikőtök sem azt tenné, amit előre elképzelt.
(Van ez a Trabantos történet tovább is - kurriózumként jegyzem ide, mert már nagyon offba hajlik. Néhány év múlva egyetlen megkérdezett sem emlékezett arra, hogy ő bizony ellopta volna ötezerért azt a kocsit. Magyarul mindenki "elfelejtette", hogy mit is válaszolt. Hát így működünk, gyerekek!)Ez az occó munka pedig a gyakorlatban tudod, hogyan szok realizálódni? Nem úgy, hogy már eleve kérve kérik, hogy egyszeri gagyit kérnek occóér. Hanem látszólag van benne jó kis pénz. Nagy megrendelő megkeres, és azt mondi, hogy vegyél ki abból az anyagból, csinosíts a technológián, hogy hamarabb kész legyen, és akkor én kötök veled szerződést, hogy kérek folyamatosan évi ennyiannyi ezer darabot. Neked világos lesz, hogy tök xar, amit legyártasz. Neki is. Aztán csináltok egy próbagyártásra egy szerződést, ha belemégy. Elég jól is jössz ki belőle. Azonban a valódi szerződésben már kicsit több az apróbetűs rész. És elkezd szerződéssel a kezében beleszorítani abba, hogy ezért az occó pénzért te egyre jobb terméket adj át kötbér terhe mellett. Kikeveredik egy olyan helyzet, hogy nem feleltél meg az egyik apróbetűnek, és ezmiatt a 90 napos átutalás elkezd szépen csúszni. Támadni se tudod jogilag, és el is kötelezted magad. A nyereséged rohamosan apad. Addig húzza a rétestésztát, amíg bírja. Mindig csak akkor szól utánad, amikor te már felálltál a tárgyalóasztaltól, hogy kiszállsz, nem csinálod tovább. Tudatosan keresi azt a határt, ahol neked már egyértelmű veszteség, és folyamatosan lebegtet nagy lehetőségeket. Te pedig már ott állsz rég megfürödve, és már jogászra sem telik, aki megmondaná, miként szállhatsz ki ebből a spirálból? Meg hát a fiskális is ugyanúgy arra spekulál, hogy mennyi pénzt nyerhet még ki belőled, és ezt tudod te is jól. Nem írhatom ide konkrétan, kikkel számíthatsz biztosan erre, legyen elég annyi, hogy multi a neve, nagyban focizik, és sok beszállítója tönkremegy, ő pedig ebből él.
Lényeg a lényeg, a szakmánkhoz már nem csak a meló tartozik, hanem a biznisz is. Kevés a szakmát érteni, érteni kell a bizniszhez is. A biznisz lényege pedig tiszta. Itt az áru, amit kérsz, add a pénzt, amit kérek. Ezen a nagyon egyszerű dolgon aztán lehet csavargatni a végtelenségig. Ám minél jobban meg van csavarva, az garantáltan annál sikamlósabb. Aki fejlődni, növekedni akar, bele-bele kényszerül az apróbetűs üzletekbe. Csak addig tegye ezt, amíg az apróbetűhöz is ért. Vannak fokozatai az apróbetűhöz értésnek is. Itt van a fórumunk. Amikor először ide benyitottam, rend, tisztaság, és nyugi. Otthonos, szakmai, segítő. Prímán működött. Aztán nőni kezdett. Mára terebélyes. Együtt járt ezzel az, hogy függővé tette magát a reklámpiactól. Beleszorult, úgy alakult. Már tele van piszkítva randa reklámokkal, már nem az, ami volt. Szerencsére vannak a blokkoló utilitik, akit ez nagyon zavar. És mérik, hogy hány százaléka blokkoltat a tagoknak. Fogalmazzunk így, hogy mérni kényszerülnek. Ott van a jobb felső sarokban, hogy ujjé, megveheted a reklámmentességet, és akkor neked nagyon jó lesz. Amit nemrég ingyen kaptál, azért most fizetned kellene. De ne nyugtasd magad, hogy milyen jó, hogy van ez az ABP! Mert most még megtűrnek vele. De eljön a nap, amikor döntened kell: Vagy kitörlöd a blokkolódat, vagy nem jössz ide, vagy elhiszed, hogy neked az a legjobb, ha a gyerekednek minden évben négy sz@ros ezreskével kevesebbet adsz fagyira, hogy ne idegesítsd magad a reklámokkal. A sütikről pedig elhiszed, hogy érted vannak, és nem ellened, ezért odaklattyintasz szépen, hogy igen, szeretem a sütiket.
Ez a növekedés ára mindenhol. És ez a globalizáció. És így lesz a minőségből gagyi. Mert a gagyiban rengeteg pénz van. Sajnos sohasem neked, hanem csak keveseknek. Már nem mindig olyan egyszerű a világ, hogy gagyihoz egyszerűen nem adom a nevem. Számtalan területen bebújt a gagyi az életedbe, mint a sajtkukac. Úgy, hogy észre sem vetted, és sokról nem is tudsz. -
khron78
őstag
Uraim! Köszönöm a korrekt hozzászólásokat a repedt cipős szekrénnyel kapcsolatban.
Én is tanultam belőle és már látom, hogy itt valóban érdemes szakembert keresni!
Hiba bárminél előfordulhat, a hozzáállás az, ami igazán fontos. -
mdk01
addikt
válasz
Speciali #33468 üzenetére
Neked valami bontott anyagod volt nem?
Tölggyel volt már gondunk, de nagyon ritka. Akkor a pórusoknál felhólyagzik a lakk, úgy ahogy a trópusiaknál, ha nem izoláljuk.Hivatalosan kell hozzá spec. izoláló, vagy legalábbis a lehetőség adott, lehet hozzá venni, de persze nem szoktak. -
Speciali
tag
válasz
Speciali #33468 üzenetére
Ha már ennyire pörög ez a szétdurrant ajtó téma, hozzászolok én is. Egyértelmü, hogy anyag- vagy gyártáshiba, vagy mindkettö okozta a hibát.
Ha jol emlékszem, volt elrepedt tömör asztallapom, természetesen javitottam. De inkább csak a megpakolt szekrények elállitódó ajtajait kellet utánállitanom, ez volt a gyakori "garanciális" javitás.Véleményem szerint, tök mindegy hogy ajtóban, huzatban, vagy legyen az fürdö, ahol a butor van, nem szabad igy eldurranni az anyagnak. A pára és höingadozás okozhat egy kis elvetemedést, zsugorodást, dagadást, de egy ilyen hiba nem fér bele. Amit már többen leirtak, a beragasztás volt a hiba, szerintem is.
Volt pár kukacosabb megrendelöm, aki megkérdezte, mennyi garanciát vállalok ? Visszakérdeztem, mennyit szeretnél ...? Amit mondott, azt bevállaltam, mert tudtam hogy nem szar anyagokkal dolgoztam, es rendeltetésszerü használat esetén 5-10 évet hiba nélkül elmegy egy butor. Azt a kevés hibát ami volt, "szivesen " kijavitottam, mert az is egy ujabb kontakt volt, egy ujabb esély egy ujabb munkára.
-
Speciali
tag
Nekem bejött az illata , viszketést sem okozott. Lehet ez egyéni dolog, mint az allergia.
Tölgyet és borovit nagyon sokat lakkoztam, lakkozok a mai napig is, sosem használtam semmi specko alapozot, nem volt semmi gond vele. Szerintem ez csak egyfajta üzletpolitika, merem ezt mondani sok év tapasztalatából.
A teakkal kapcsolatban nem merek konkrét véleményt mondani tapasztalat hiján, de egy erösen gyantás borovi olajosabbnak tünik, mint a teak. -
mdk01
addikt
válasz
thyeby #33464 üzenetére
Sztem nyugodtan fel lehet dobni a témát én úgy gondolom közüllünk, mindenki azt mondaná, hogy kijavítaná a saját hibáját és öszintén mondaná, köztük én is. Nekem is voltak ilyen eseteim, és javítottam is őket.
Az olcsó munkákkal én is így vagyok, hogy nem vállalom, mert az én nevemet ne hozzák összefüggésbe olyannal amire nem mondon büszkén azt, hogy én csináltam. Azt csinálja az aki most jött ki a suliból, olcsón úgy ahogy sikerül, vagy a kínaiak. -
mdk01
addikt
válasz
Speciali #33463 üzenetére
Viszket tőle a szem és a bőr, a wenge kicsit olyan égető is. Kell hozzá alapozó, mert eltaszítja a lakkot hólyagos lesz. Ne is nagyon próbáld, mert lehet a próbadarab jó lesz a kész bútor meg nem. Változó sajna, valamelyik olajosabb, valamelyik kevésbé, olyan mint egy borovi gyantasága. Alapozni kell az a tuti nem érdemes kockáztatni. Milesinek van ilyen alapozója. Hivatalosan a tölgyre is kellene a csersav miatt, ugyanúgy ahogy a fenyőkre a gyanta miatt.
-
thyeby
őstag
Ha én készítettem volna, akár ötödszörre is ingyen kijavítom. Ez nem nehéz eset, hanem erkölcs, és tanulópénz.
Direkt nem akarok visszakérdezni, hogy ki mit tenne, ha ő készíti, mert kínos, értelmetlen vihar lehet belőle.
Ha reklamációm volt (és tényleg nagyon kevés volt), én nem kérdeztem, nem vacakoltam, mindig azonnal szó nélkül kijavítottam, vagy kártalanítottam. Ez akár üzletpolitika is lehet, mindenkinek magánügye belátás szerint.
Életemben nem ment el összeadva két napnál több időm reklamáció miatt. Ennyi-annyi napba belefér még több is.
Említettem a faház kínos borítását az imént. Erdőmérnök kérte úgy, ahogy éreztem, hogy nem lesz jó. Gondoltam, ért a fához, tudja, mit csináltat velem. És jól jártam azzal, hogy nem gatyáztam, kijavítottam, mert utána igen jó megrendelést kaptam ugyanonnan. Ha xarakodtam volna fél nap ingyen meló miatt, biztos szóba se jöttem volna a szauna generálkivitelezésekor. Persze, lehet mondani, hogy ha a nagyanyám fején áramszedő lett volna, akkor ő lett volna a villamos, de talán éreztetni tudtam, miről is van szó, amikor az embernek nem megy rossz híre. Néha nekem is nehéz a megrendelő fejével gondolkodnom, de magamra kínzom, mert másképp neki dolgozni nem való. Ha már eleve tré dolgot kérnek occóé, azt nem vállalom. Azt válaszolom, hogy ilyenre tolonganak occójánosék, meg a kínaiak, velük köll egyezkedni. -
mdk01
addikt
válasz
generatoros #33454 üzenetére
Az ilyen esetekre írtam fentebb, hogy soktényezős dolog ez a famozgás. Nagyon sok kérdőjel van e téren.
-
mdk01
addikt
válasz
khron78 #33456 üzenetére
Igen, azért vártatok hónapokat, mert nem szívesen csinálta meg, mert nem bevétel, hanem kiadás, inkább azzal foglalkozott ami pénzt hozott. Gondolom mikor már 3x hívtátok fel akkor döntött úgy, hogy na gyorsan akkor megcsinálja, hogy legyen túl rajta és 1,5 nap alatt rendbe vágta. Szintén csak találgatok, de nem biztos hogy azért tartott ilyen sokáig a gyártás, mert addig pihentette az anyagot a műhelyben.
-
Speciali
tag
Volt októberben egy kérdésem,[link] hogy a kérdéses faanyag, vajon milyen faanyag lehet. Nekem elöször az illat alapján valami trópusi fafajnak tűnt, de aztán az itt irottak alapján is inkább hajlottam arra, hogy dió.
A bútor készen is lett, nem is foglalkoztam tovább a dologgal.
Hanem ma, egyik kollégám a privát munkájához hozott teak faanyagot. Szagolgattam.... bakker, ennek ugyan olyan szaga van, mint az én "diómnak"! Ezt a szagot akkor annak tudtam be, hogy korábban olajozhatták az anyagot, mivel használt anyagrol van szó.De nem, ez az olajos szag, a teak illata. Kollégámnak is mutattam , ö is egyböl azt mondta, ez ugyan az a faanyag.
Ez lett belöle. -
generatoros
tag
Szintén velem történt ,a következő eset. Unokának ,asztal kb 50x60cm. 7cm-es lécekből táblásítva és körbe szegve 45fokos illesztéssel színtén a 7cm-es léccel. Lucfenyő. pár hét múlva az egyik szegőléc mellett keletkezett 5-6mm széles hézag. teljesen úgy nézett ki mintha a táblásított méret mondjuk 35cm volt és a szeélyrész pedíg 35,5cm lett volna összeállítás előtt. ilyen mértékben nem rontottam el és ha így lett volna akkor nem a szoritóval huzattam volna össze, hanem levágom a fölösleges 5mm-t. Ezek után , laikusként az a gondolat fogalmazódik meg bennem, hogy amikor alapanyagot vásárolunk elkerülheti a figyelmet, hogy nem egyformák a lécek/deszkák/. táblásíthatunk esetleg rosszul szeletelt/gatterolt/ fákat is. Felteszem a kérdést, nem lehet, hogy a cípősszekrénynél is erről van szó? Esetleg, görbék vetemedettek voltak a felhasznált anyagok és hiába lett kiegyengetve, újra vetemedni kezdet a fa, lehet csak egy darabb, és ezért a repedés.
-
generatoros
tag
Valószínű el kell fogadni a hőmérséklet és a páratartalom változásából adódó, magyarázatot, arra az esetre amikor megreped egy bútor. Na ,de az , hogy van? Szintén 20éve történt, egy barátom készítetett az előszobájába borovi fenyőből 10 db ajtóval egy szekrénysort. 5-5 dbegymás fölött két sorban. 1hónapon belül csak egy darab ajtóval lett probléma a bejárattól legtávolabb eső darab betétrésze 1cm-t száradt össze. A betét vizszíntesen egymásra rakott lécekből készült. Miért csak 1 ajtó száradt össze?
-
thyeby
őstag
válasz
khron78 #33448 üzenetére
No, így már kezd kialakulni bennem a kép, hogy milyen irányból fújhat a szél. Gyanús három összetevő együttes összejátszása, amik a következők. Elképzelhető, hogy a mester sufniban, szín alatt, vagyis a kinti páratartalomban tárolja az egyébként légszáraz alapanyagot, amit ráadásul "szakszerűen", ahogy tanulta a suliban, szellőzőlécekkel rakatolva tart. (Így nem csak leadni tudja a fa gyorsabban a nedvességet, hanem felvenni is.) Elmúlt időszak az átlagosnál párásabb volt. (Sok köd, sok eső, kevés szél.) Bevitte ezt a hidegebb műhelybe, mint a mamádék lakása. Feldolgozta, telibe ragasztotta, majd felületkezelte. Azért ragasztotta telibe, hogy a felületkezelés az illesztéseknél ne tudjon csíkokban rikítani az összeszáradás okán. Te aztán boldogan hazavitted a szép új cipősszekrényt a híresen száraz panellakásba, ahol a fa magába gyűjtött nedvességét gyorsan ki is eresztette, és elhasadt.
Ez a forgatókönyv nem biztos, hogy pontos, de klasszikusan ráillik minden, ami történt. A másodjára készült ajtó betétje már azért nem repedt annyira, mert kint kevesebb volt épp a pára. Elképzelhető, hogy ugyanez a mester készített már ugyanilyen módon komplett konyhaszekrényt is panel lakásba, és azzal csudák csudájára sohasem volt semmi baj. Mert a konyha és a fürdőszoba a panelban is jóval nedvesebb, mint az egyéb helyiségek.
Senkinek sem róható fel az, hogy panelban él, és azért reped a bútorja. Én is készítettem édesanyámnak cipősszekrényt borovi fenyőből, panel bejárati ajtó mellé. Húsz év után is ugyanúgy nézett ki, mint amikor elkészítettem - nem repedt soha sehol semmi.
De nyúltam már én is csúfosan mellé a fa mozgása okán. És nem lehetett mentségem, hogy a megrendelő külön kérésére borítottam egy faházat rejtett szegezéssel, mert nem szóltam neki, hogy az akkor könnyen leválhat. Le is vált szinte minden szál deszka. Szó nélkül újra készítettem, nem vitatkoztam. És így fizettem be a tanulópénzt. Megrendelő is, és én is egyaránt tanultunk az esetből - több ilyen nem történt. Rögtön ezután ugyanoda komplett szaunát készítettem. Ott aztán van hőmérséklet, és pára ingadozás olyan, amilyen talán sehol máshol, és a kályhán kívül minden fából van. Azóta sem kaptam hívást, hogy valami nem sikerült volna. Vállaltam garanciát, kellett volna szólnia, ha valami nem lett jó. -
mdk01
addikt
válasz
khron78 #33448 üzenetére
Nem hinném hogy nálatok van a hiba, itt csupán arról van szó, hogy az asztalos műhelye és a ti lakásotok közti értékek elég távol vannak egymástól. Sőt tovább is mennék, ha már így belemélyedtünk akkor vesézzük ki a dolgot. Mivel itt egy darab ajtóról van szó a gyakorlatban ez úgy működhetett, hogy fogta magát az asztalos kiment a raktárba, vagy ahol a fát tárolta, lehet ez akár egy fedett de nyitott hely is, majd bevitte a műhelybe és elkezdte feldolgozni. Ha rendesen haladt vele és szinte csak ezzel foglalkozott, délutánra már rajta volt a pác, de lehet már egy lakk is, mindez úgy hogy szinte még át sem melegedett az anyag, nem hogy aklimatizálódott a helységhez.
Mivel most február közepe van és most jött elő a probléma gyanítom az ajtó január elején készülhetett, vagy decemberben a lucskos, hideg időben, de az biztos, hogy nem nyáron.
Nehéz ezt így kitalálni, de az biztos, hogy nem szabadott volna a betétet beragasztani, és pihentetni kellett volna az anyagot mondjuk egy hétig mire feldolgozza. És van még egy gond, mépedig, hogy az ilyen garanciális dolgokat az ember nem szívesen csinálja, mert minuszt termel vele és ebből gondolom azt, hogy hamar túl akart lenni rajta az emberünk, ezért is sietett vele. Nehéz ezt így kitalálni, de önmagában szép az ajtó és hogy gariba csinált mégegyet az is azt mutatja, hogy nem annyira rossz szaki és a lelkiismerete is a helyén van, de emberek vagyunk hibázhatunk és holtig tanulunk. -
khron78
őstag
válasz
Hooligan1990 #33445 üzenetére
Nem régi ajtó. Nívó biztonsági ajtó acélból. Az nem ereszt át semmit.
Kint sincs hideg, max 5-10 fok eltérés van. Ez egy panellakás, a bejárat a szintén fűtött folyósora nyílik.
Egyedül az alacsony páratartalom, ami biztos. -
thyeby
őstag
válasz
khron78 #33443 üzenetére
Egy biztos:
Esetedben ez így nem jó párosítás. Cipősszekrény kell. És azt mindenki a bejárat közelében szereti tudni. Ezt jó, ha észbe vési minden olyan szaki, aki ad magára. A bejárat közelében a hőmérséklet is néha extrém módon ingadozik, és a páratartalom is. Mindkettőre elég gyorsan, és látványosan reagál minden egészséges fa. Bármennyire jól szigetelt a bejárat, a kinti pára igyekszik be, a kinti hideg, pedig jelenthet akár negyven fok hőmérséklet különbséget is hirtelenül. Bölcs erre rászámolni.
Meg lehet csinálni azt a cipősszekrényt úgy, hogy a bejárat mellett se repedjen. Ez a lényege számodra is, és a mestered számára is. Első reklamációból már jó lett volna kideríteni a valódi okot. Ez nem történt meg, és ha a jövőben sem fog megtörténni, akkor minden ugyanígy készült cipősszekrény betétje repedni fog.
Nagyjából megírtuk, hogy szerintünk mik lehetnek lehetséges okok. Egyáltalán nem veséztük ki teljesen, még más tényezők is beleszólhatnak, amik talán nem olyan mértékben befolyásoló tényezők, hogy önmagukban elrepesszék a fát. Én azt gondolom, hogy ahogyan a repülőgép baleseteknél, úgy itt is arról lehet szó, hogy egy időben több tényező szerencsétlen közrejátszása okozza a szerencsétlenséget. Benne van a nevében is: Szerencsétlenség. -
mdk01
addikt
válasz
Speciali #33438 üzenetére
Igazad lehet, csak annyit tennék hozzá, hogy a fa mindug is mozogni fog legyen az akármennyi éves, mivel a levegőbő akár 90 év után is képes felvenni a vizet és képes azt leadni is.
Talán azért nem látjuk ezeknél a régi fa bútoroknál a fa mozgását mert nagyjából megállapodtak és nem produkálunk szélsőséges eseteket amivel arra kényszerítenénk a fát, hogy látványosan megmozduljon. Mindig minden fa mozog, és ennek mértéke a körülményektől függ. -
Hooligan1990
csendes tag
válasz
khron78 #33443 üzenetére
A pántból ítélve és az ajtón lévő lécek közötti résből gondoltam,elég régi ajtó lehet, de biztos "szigetel".
Ahogyan írták is betétet soha nem ragasztjuk, valószínű ez volt a baj de 2x is ? Érdekes. Ahol dolgozom a betétet kellően passzosra csináljuk és összerakás elött telibe van pácolva az egész+a keretek belső éle,nem vagyok híve az 1cm pácoljuk meg mert nem lehet pontosan megcsinàlni, és a festőnek is könnyebb dolga van. Kicsit elkanyarodtam, de biztos hogy be volt ragasztva telibe a betét nem tudott mozogni és repedt. Még annyi lehet lötyögős volt a betét azért ragasztotta be, ez örök kérdés lesz. Vagy csak egy alkalmazott csinálta akinek meg van a papírja, viszont nem ért hozzá.
-
khron78
őstag
válasz
Hooligan1990 #33433 üzenetére
Bejárati ajtó, tökéletesen szigetelt. A levegő száraz 22 fok körül van mindig. 1 hét alatt szétrepedt. Az első pár hétig bírta. Nem gondoltam, hogy ez ekkora talány lesz. Szóval, ha hideg vagy meleg váltakozik, akkor oda nem készül ilyen bútor, mert megreped?
-
thyeby
őstag
válasz
khron78 #33432 üzenetére
Meggyőződésem, hogy Téged nem átvertek.
Áldozata vagy az esetnek. Akkor is, ha a klíma kínozza azt a fát, s nem a mester qrta el.A referenciáról ennyit:
A páromnak a Gerard tető tetszik. Utánanéztem, és megtudtam, hogy valahol Mosonmagyaróváron van az ország legrégebbi Gerard tetője. Nyíregyházán élek. Kacérkodtam a gondolattal, hogy elutazok, és megnézem. Mert az utazás költsége ötvenezer forint alatt van, a Gerard tető pedig hárommillió felett - mígnem a Gerard képviselője megsúgta, hogy már lebontották azt a tetőt. És eltökéltem, hogy addig nem rázok kezet mesterrel, amíg meg nem nézem két munkáját élőben, közelről. Mert olvastam már hirdetést, hogy bontott Gerard anyag eladó - kiderült, hogy elqrta a mester úr. Laikus vagyok. De sokat fecöltem már eddig is abba, hogy mire kell figyelni, mit kell észrevenni.
Jó, igazad van, nem egy cipősszekrényről van szó. De szinte bármilyen területen lehet egy laikusból kevésbé laikus. Érdeke. Ha valaki nagyon vájtfülű, és igényes a hangzásra, utána jár, hogy milyen technikát vegyen. A célja érdekében.
Nem azt mondom, hogy mekkora nagy hibás vagy, hogy nem néztél referenciát! Arra próbáltam terelni a figyelmedet, hogy jó megnézni a referenciát. Ettől persze még nyúlhat az ember mellé. Azonban kisebb a valószínűsége a keserűségnek. Meggyőződésem, hogy úgy az asztalos, mint egy orvos, vagy autószerelő referenciája mutatja meg leginkább, hogy mit ér a szakmájában. Hogy valaki laikus, és nem tud a referenciából olvasni, attól még a referencia a legjobb indikátor. -
thyeby
őstag
válasz
aszamóca #33434 üzenetére
Ha jól tudom, a Felder cég Hammer néven készít 260-as kombigyalut is. Az meggyőző lesz.
A régi öntvény gépek teljesen más kategória, mint a maiak. Sok más paraméterekkel is dolgozik, soknak elmarad a gyalulási képe is, és az elszívás sem megoldott rajtuk. Mozgatni meg a 260-ast sem fog sikerülni, (ha találsz), csak ha emelőbékával alányúlsz. Akkor még egy gépgyártó sem gondolkodott abban, hogy kellene pici gyalugép is. Négyszáznál nyitottak, és a hatszáz sem volt ritkaság. Mert akkor még a gyalugép az üzemek privilégiuma volt, senki sem akart a garázsba egy gyalut venni, ahogyan ma sokan vesznek oda.
-
Speciali
tag
válasz
generatoros #33436 üzenetére
A betét mindig többet mozog mint a keret, mivel a fa keresztirányban minél szélesebb, annál többet mozog. Ha a keret 7 cm, a betét meg 5x7cm széles akkor elvileg a betét ötször annyit mozoghat. Ez sarkitott, de nagyjábol igy van.
Az viszont érdekes kérdés, hogy egy sok évtizedes anyag miért mozgott ennyit. De talán a felhasznált viz alapu festék telitette kicsit vizzel a fát, majd amikor a viz kiszáradt, akkor zsugorodott vissza az anyag. -
Speciali
tag
válasz
aszamóca #33434 üzenetére
Rosztus és 250 széles? Láttál már robosztus Suzuki Swift méretü autot ?
Nagyobb választékot találsz, ha 310-320-tól keresgélsz. De én ova intenélek valami régi öntvény szörnyetegtöl.
Csak azért mert régi, nem biztos hogy "bennvanazanyagazértjó".
Képek alapján meg amugy sem lehet dönteni. Nekem egy cseh Rojek kombi gép volt, öntvény asztalokkal. Csak a lánc szakadt el egyszer, más gond nem volt vele.
Ujra megvenném. -
generatoros
tag
A cipősszekrény ajtaja megrepedt témához szeretnék hozzászólni. Lehet a készítő hibája , de nem vagyok ebben biztos , még akkor sem, ha a második ajtó sem sikerült. A képek alapján úgy tűnik igényes a munka. Nem akarok állást foglalni és senkit megbántani. véleményt szeretnék mondani és nem akarok kioktatni senkit sem. Nos, 20 éve vettem egy bp-i lakást. ix.- ker belvárosi részén a bakáts- téren. Sajátkezüleg felújítottam. Az ajtók amik nem sikerültek. Vagyis a festés. Betétes/filungos/ témáról van szó. A régi festéket eltávolítottam / hőlégfúvó és kromofág/ segítségével. Csiszolás és olajozás után kapott háromréteg alapozót /tikurilla/,rétegenként megcsiszolva. Remélem elhiszitek, hogy Salamon nemiszerve sem volt simább amikor rászántam magam a tikurilla lakkozásával befejezni a melót. Müanyagfólia segített a pormentes környezet kialakításában. Lakkozás előtt bővízzel felmostam mindent , szórópisztolyos megoldás sem hozott volna szebb felületet a festék szépen kiterült. Nem akarok dicsekedni de profi festő mondta, hogy milliós nagyságrendben tudná ilyen minőségben produkálni a "mázolást". Na és jött az első tél, fűtésszezon, tavaszra az összes filung a keret mellett elrepedt. Vagyis a festék. nem tudom mennyire érthető amit mondani akarok? Olyan érzésem van, mintha a keret megmaradt volna eredeti állapotában és a betétek kb 1mm-t összeszáradtak volna. kb 90 éve száradhattak az ajtók. régi mesterek is összevágták volna és nyersfából készítették az ajtókat amik lefestve 90 évig nem kaptak levegőt és nem száradtak tovább és amikor én eltávolítottam a festéket akkor újra indult a száradás? Hajlanék elfogadni ezt a feltételezést, de akkor a keret miért nem lett kisebb? A 3 db keresztelem és a 2db hosszanti elem találkozásánál torlódni kellet volna a festéknek. Miért csak a filung lesz kisebb? Piszok sokat dolgoztam vele és a repedésk után azt mondtam igaza van annak a festőnek aki csinál egy kotyvalékot valkid alapozó és lakk keverékéből ,ami ápol és eltakar, és felszámítom a 3szori alapozást és a két lakkozást. Én azt a kérdést teszem fel, hogy ki az okos?
-
aszamóca
aktív tag
Uraim! Létezik valamilyen robusztus felépítésű kombinált gyalu 250mm körüli gyalulási szélességgel? Pl. a DEFÉM nem gyártott ilyesmit? Venni szeretnék, de ilyen régi öntvényt nem igazán találok. A Bernardo-Holzmann gép pedig így képről, számomra nem túl meggyőző.
-
Hooligan1990
csendes tag
válasz
khron78 #33417 üzenetére
Üdv!
Egy kérdésem lenne, a második fotón jobbra az nem egy fűtetlen kamra ajtó, ahonnan kapja a hidegebb levegőt a lakásból pedig a jó kis 22 fokot?
Vagy nedves volt a faanyag, még talán annyi hogy számomra széles anyagból van ragasztva némelyik, 4-5cm lenne az ideális. Kicsit hosszú lett remélem segítettem valamiben.Üdv!
-
khron78
őstag
válasz
thyeby #33431 üzenetére
Nem volt olcsó. A szüleim a minőséget nézik.
Szerintem látatlanba senki nem fogja megmondani csak referencia munkák alapján, hogy egy asztalos érti a szakmáját, vagy nem. A képek se feltétlenül a saját munkáját tükrözik.
Az ár se annyira mérvadó.
Egy kontár is megkérheti az árát. Egy laikus, mint én nem fogja feltétlenül észre venni, hogy átverik.
Ezért a jó szakembert megelőzi a híre.
Bár ez a rossznál még gyorsabbA más bútor pl .a konyhabútor, ami fokozott terhelésnek van kitéve és tömör fából készült, hasonló frontberakásokkal.
A lakásban az összes bútor fa. Probléma máshol nem jelentkezett, csak a cipős szekrény ajtaján, de ott kétszer is.A páratartalom télen nagyon alacsony 20% körüli.
-
thyeby
őstag
válasz
khron78 #33429 üzenetére
Jól gondolkodott mdk01 kolléga, nyugi!
Nem Neked szólt az írása, hanem a szakmának a szakmáról.Neked, mint megrendelőnek két dolgot jegyzek meg - ám ez nem személyre szóló, hanem Te is tanulhatsz belőle.
Nem esett szó arról, hogy bútort vagy saját szárítású, vagy műszárított anyagból készítünk. Ha nem így történik, akkor fontos, hogy legyen nedvességmérőnk, hogy ne dolgozzunk fel vizes fát. Mert bár nekem a fotó alapján olyan teliberagasztás gyanús ez a dolog, ettől még lehetett a valódi ok az is, hogy nem légszáraz volt az a fa, amivel a mester dolgozott. Ez inkább szakma, amit a szakmának illik tudni, ám Neked se árt, ugyanis jobban tudsz dönteni, ha tudsz az ilyenekről.
Most jön azonban a lényeg!
Harc van a megrendelőkért. Mert kevesebb a megrendelő, mint ahányra szükség lenne. Ezért elhajlik a dolog oda, hogy a megrendelő diktál. Van, aki belemegy ebbe a játékba, van, aki nem. Van, aki belekényszerül, van, aki kapzsi, és van, aki már megengedheti magának, hogy ne vállaljon olyat, ami nem tiszta dolog.
Miről beszélek? Arról, hogy a megrendelő versenyeztet. Nyíltan, vagy burkoltan, az most mindegy. Az nem is baj, hogy versenyeztet a megrendelő, az már inkább, hogy egysíkúan. Értem ez alatt azt, hogy ki a legolcsóbb? Legolcsóbb pedig értelemszerűen az lesz, aki a legolcsóbb fát szerzi be, a legolcsóbb felületkezelő anyagokat, de akár a legolcsóbb gépeket. Jó tudni megrendelő szemmel arról, hogy van olyan ár, ami alá nem szabad menni. Ugyanis garantált, hogy annyi alatt már nem lehet korrektül üzletet kötni.
Menj be a teszkóba virsliért! Fillérekért fognak adni, ha az ár számodra a legmeghatározóbb. De olyat fognak adni, amit Te ugyan megeszel, de a macskád meg se fogja szagolni - holott a macska egyik kedvence a virsli.
Másik dolog, hogy okos megrendelő referenciát néz első körben, s majd csak utána operál az árral. Elképzelhető, hogy ezt a lépést kihagytad. Most cseréltettem beltéri ajtókat. Két év kellett ahhoz, hogy megtaláljam azt, hogy ki készítse el. Kerestem fényezőt, mert úgy találtam, hogy ha az asztalossal fényeztetem, az nekem külön felár. Ami persze természetes, de nem mindegy a felár mértéke. No, ez a fényező (akivel üzlet is köttetett végül) ajánlott nekem olcsón dolgozó mestert. Csak fotón láttam a referenciát, és mutattam sorban, hogy hol, milyen hibákat látok. Így kommendált olyan csapatot, aki egy léptékkel drágábban, de szakmailag hibátlanul kínálta azt, amit szeretnék. Világos volt számomra, hogy ha igényt támasztok, akkor azért fizetnem kell. (Nem is keveset!) És ahhoz képest olcsón kaptam meg azt, amire vágytam, hogy harminc millióból nem telt ki az a munkakörnyezet, ahol az ajtóim készültek. Pedig épp féláron kínált olyan gárda is, aki a harmincmillió többszörösét ruházta be.
Szoktam mondani, hogy a világ egyszerű, azt mi tesszük bonyolulttá. Ám baj van akkor is, ha a bonyolult világot túlságosan leegyszerűsítjük. -
mdk01
addikt
válasz
khron78 #33429 üzenetére
A "hibája" szót macskakörömmel jelöltem, hogy nem szó szerint értendő, de benne volt a lehetőség. Az már egy másik dolog,hogy ez nálad nem feltétlen áll fenn.
A te esetedben ez inkább az asztalos hibája, bár páratartalomról még nem esett szó.
A "más bútor" meg jó tág meghatározás. -
khron78
őstag
A kérdező hibája...
Szüleim rendeltek egy cipős szekrényt a lakásukba.
Az ajtó pár hét után megrepedt.
Vajon a szüleimnek mit kellett volna mondani?!?
A cipős szekrényt lakásban fogják használni, ezért figyeljenek már oda és ne telibe ragasszák?
Talán annak kéne ezt tudni, aki csinálta. Főleg, ha egyszer elreped, akkor másodszor ne repedjen már el.
22 fok van a lakásban, nyáron 30 fok is lehet. Érdekes, hogy más fa bútor nem repedezik, csak ez. -
Bokrász
csendes tag
Köszönöm a hozzászólásokat.
-
thyeby
őstag
Tulajdonképpen tökéletes megoldás nincs, mert a fa mozog. Ezt talán még a laikus is tudja. Azonban aki szakembernek nevezi magát, jó, ha elébe megy az ebből eredő bajoknak.
Omnózus fotón nekem úgy tűnik, hogy Winner kolléga meglátása a jelentősebb oka annak, hogy a fa végigrepedt - telibe lehetett az a betét ragasztva a keretbe. Ettől persze lehet az a jelentősebb ok, hogy nagyon extrém hőfokon és páratartalommal terhelte a megrendelő.
Gyakorlatból tudom, hogy akár tizedes mozgás is képes végigrepeszteni a fát. Gyakorlatilag én a mai napig csak tanulgatom, hogy mikre kell számítani a fa mozgása okán, és minek hogyan lehet elébe menni. Tényleg nincs olyan procedúra, ami garantál. Ahogyan a sakkban sem létezik olyan nyitás, ami győzelmet biztosít, van azonban olyan nyitás, ami nem jó ómen. Az asztalos elég sok aspektusból is bajban van. A tradícionális tudás eladhatatlan lett, a korszerű pedig még kiforratlan, illetve folyamatosan mozog a szőnyeg. Ismeretlen fogalom volt az száz évvel ezelőtt, hogy egy front végigrepedjen, viszont ismeretlen volt a páratartalom szabályozása is.
A mai felületkezelés csak kapkodja a fejét. Legyen a bevonat tartós, esztétikus, szellőző, etc. Az adott elvárásoknak kell megfelelniük a vegyészeknek, de nincs meg a legfontosabb háttér hozzá. A puding próbája. Mert mire megmutatkozhatna egy kemikália minden oldala, már rég újabb elvárásoknak újabb anyagok terjednek. És már rég nem az a fő szempont, hogy mi jó a fának, hiszen fa a szó tiszta értelmében csak pici szeletét teszi ki a nagy tortának. A fő szempontot ma a gyártó diktálja, nem a megrendelő. És a gyártó legfőbb óhaja a fenntarthatóság, amihez legfőbb eszköz a rejtve beletervezett, időegységen belüli elévülés. Ezért aztán melyikőnk ismerheti úgy a fa, a fafajok viselkedését, mint egy száz évvel ezelőtti mester? Melyikőnk használ olyan felületkezelést, mint egy száz évvel ezelőtti mester?
Egy száz évvel ezelőtti mester sokszáz év egymásra göngyölődő tapasztalatát, olykor titkait vitte tovább. A mi tudásunk legfeljebb emberöltőnyi tapasztalatra építhet. Ennek ellenére ökölszabály, hogy a megrendelő igényeit kell kiszolgálni. Most tárgyalt eset mutatja, hogy talán sem a mester, sem a megrendelő nem is tudta, mi a valódi elvárás.
Egy dolog mindenképpen rikít: Nem eladható olyan bútor, amelyiknek a frontja végigreped. S nem csupán a jó erkölcs diktálja ezt, a józan ész is. Reklamáció után már jobban át kellene rágni a dolgot a mesternek akkor is, ha extrém körülmények között árvult el az alkotása, és a javítást annak megfelelően végezni.
Minden esetre helyén van az, hogy kitértél arra az esetre is, amikor inkább a megrendelő tehet a galibáról.
Azért hasogattam szőrszál mentén mégis, mert úgy érzem, már elment a világ abba az irányba, hogy elvesszük a végfelhasználótól a pénzt, odaadjuk cserébe azt, amire vágyott, ám az mégsem az. Olvastam én már gumicsízmán azt, hogy mérsékelten vízálló. Szóval, ha vizes lesz benne a lábad, az a te hibád. -
mdk01
addikt
Azt nem pontosítottam ,hogy miért is lehet a kérdező "hibája". Volt hogy csináltunk falburkolatot Mdf lapból és mikor a szerelés történt fűtetlen helység volt, és mikor elkészült belakták a helységet és csináltak a légiónyival 20%-is párataralmat, meg 23 fokot. Na ez pont arra volt jó, hogy minden kb 50 cm széles Mdf 4-5mm-t ment össze. Aztán szóltunk, hogy ezt nem kellene, hanem állítsák be a légkondit 40-50%-ra.
Szóval ilyesmire gondoltam, nem arra hogy ne fűtsön otthon, mert össze megy a betét. -
-
Speciali
tag
válasz
Bokrász #33423 üzenetére
Egy idö után biztos hogy látszani fog a keret és a betét találkozásánál az anyag eltérö mozgása.
Ezt én nem tartom hibának, de mindenképpen jobb tudatni a megrendelövel, hogy erre számitani lehet.
Én csak koptatottan/patinázva festettem fa frontot, igy ha lett is egy kicsi mozgás, nem látszik.
A másik lehetöség. MDF-böl elkésziteni a frontokat, de gondolom ezzel nem mondtam ujat. -
mdk01
addikt
válasz
thyeby #33421 üzenetére
Azt azért még hozzá kell tenni, hogy nem mindig mozdul meg. Pl. Azt még tudnia kell a kérdezőnek, hogy ez lehet az ő "hibája" is, mivel ha az ő lakásába szárazabb a levegő, vagy/és melegebb van akkor ez tud történni. Azt simán eltudom képzelni, hogy a műhelyben 17-19 fok volt, mert ennél melegebb műhelyben nem annyira jó dolgozni, a kérdezőnél meg mondjuk kisgyerek van és csináltak 24fokot.
Szóval pont az ilyenek miatt nem szabad beragasztani a betétet, mert a fa mozog.
Viszont itt még nincs vége, mivel ha nem ragasztja bele a nútba a betétet, viszont egybe pácolja az ajtót akkor a keret és betét csatlakozásánál a nút tövében, fog kivillani a betétnek a pácolatlan része ami a zsugorodás végett kijön a nútból. Vannak erre is trükkök, de ezek miatt is drágák a tömörfa frontok. Ha rutinos az asztalos akkor erre hivatkozva elküldi a kérdezőt, amire van esély, mert a második front legyártásával is mínuszt termelt, bár ez inkább az ő hibája, mint a kérdezőé. Ezért is jó leírni a szerződésbe, hogy milyen körülmények között vállal garanciát a gyártó a bútorra. -
thyeby
őstag
válasz
Winner_hun #33418 üzenetére
Igen. Kár volt telibe ragasztani. Ilyenből tanul a mester, ha az nem a megrendelő zsebére megy, hanem a sajátjára.
-
mdk01
addikt
válasz
Winner_hun #33418 üzenetére
+1
-
khron78
őstag
válasz
Winner_hun #33418 üzenetére
Köszi
-
Speciali
tag
válasz
dodzylla #33411 üzenetére
Gépmunkához nem ajánlok semmilyen kesztyüt. Az ember nem érzi benne ugy a dolgokat, mint nélküle. Veszélyes.
A másik, meg hogy beleakadhat anyagba, bármibe egy forgo szerszám közelében, ez is nagy veszélyforrás.
Nekem vasas kölyökkoromban majdnem az ujjam , ujjaim bánták, hogy kesztyüben fúrtam, álványos gépen.
Szerencsém volt, hogy nagy, kb 40-es furoval lassu fordulaton fúrtam és volt idöm a másik kezemmel leállitani a gépet.
Elkapta a kesztyűt a fúró. Egy ficammal, meg pár öltéssel megúsztam. -
thyeby
őstag
válasz
dodzylla #33411 üzenetére
Nem világos számomra, hogy mi is az elvárásod a kesztyűtől. Nagy a felhozatal, és nagy a szórás is.
A leírásod alapján erős, vágásálló kell, és jó legyen a precíz munkához.Sorolt funkciók ütik egymást. Az erős kesztyűben nem lehet precízen dolgozni. Nyilvánvaló ez, hiszen a precíz munkához pl egy sebész ultravékony kesztyűt használ. Úgy érzem, hogy valamilyen kompromisszumba bele kell menned, és dönteni, hogy minek a rovására milyen előnyt választasz.
Többnyire kétféle kesztyűt használok. Finomabb munkákhoz ún kecskebőr sofőrkesztyűt. (más puhabőrök is léteznek). Ezt kizárólag finom munkákhoz használom, és sajna egy pár elég gyorsan elkopik. Viszont jól érezhető benne az, amit fogok. Fűrészáru pakolászáshoz pedig kemény, többnyire vastagabb marhabőr kesztyűt használok. Ebben semmiféle finom munka nem végezhető. Szabása, varrása durva, a bőr pedig elég kemény. Munka közben aztán felpuhul persze, de csak annyira, hogy jobban tudjon az ember markolni vele. Mivel ez komolyabban van igénybe véve, ezért ez is elég gyorsan lekopik a kezemről.
A vágásvédelem szerintem ilyen formában egy asztalos műhelyben nem értelmezhető. Nem létezik olyan kesztyű, amit ha felhúzunk, akkor a körfűrész nem tudja levágni, a gyalugép pedig legyalulni a csülkeinket.
A Stihl, a Husquarna kínál olyan védőfelszerelést, (kesztyűket is) amit a láncfűrész nem képes átvágni. Viselete kényelmes is, még jól is néz ki. Ám ezek a védelmek azon alapulnak, hogy ha a lánc belekap az anyagba, akkor az speciális szálaira foszlik rohamgyorsan, eldugítja a lánc útját, és gyakorlatilag idő előtt lefullaszt egy pici robbanómotort. Ám egy sok kilowattos villanymotort képtelen lesz megfogni.A vágás/csonkolás ellen a legjobb védelem a balesetvédelmi előírások jeles ismerete, és azok betartása.
-
Bokrász
csendes tag
Sziasztok!
Festett konyhabútort kér egy kliensem bükkből. Mennyire viseli a bükk a festést. Jó rá a poli, vagy inkább egy rugalmasabb vizbázisú ajánlott? -
dodzylla
csendes tag
Sziasztok!
Gondolom sokat volt már ez a kérdés szóval bocsi.
Asztalos munkához keresnék valami jó minőségű erős kesztyűt. Néztem ezeket a kovox vágásálló kesztyűket, de nem tudom ,hogy tényleg jó e precíz munkához. Tud valaki ajánlani valamit?
Előre is köszönöm!
-
GeriCool
aktív tag
válasz
Haugland #33398 üzenetére
Szia a megjelölt fűrészt én személyesen nem ismerem, de helyette hasonló árkategóriában tudom ajánlani ezt a Maktec gépet. Nekem ilyenem van és használtam egy darabig beépítve. Fenyőre és rétegelt lemezre teljes jó volt. És még nem is volt benne valami komoly lap. Igaz a gyárit lecseréltem, de csak valami 3000-4000 forintos makita lapra. 3 cm vastagabb anyagokat és keményfát nem vágtam vele. Ezekről nem tudok nyilatkozni. A derékszöget tartotta nálam, azzal nem volt baj.
-
martong
tag
válasz
PindurAnna #33407 üzenetére
Nyomtasd ki ezt a képet
-
khron78
őstag
Bútorasztalost keresek, aki konyhabútort, gardróbszekrényt és a szobabútort megfelelő minőségben, korrekt áron el tud készíteni.
Referencia munkát szeretnék látni! Valódi szakember ajánlását, jelentkezését várom. Budapest 13. kerület márciusi munkavégzés. Privátba! -
macilaci78
nagyúr
válasz
generatoros #33404 üzenetére
Kedves Speciali és generatoros, bocsánatot kérek, hogy a kettőtök vélt, vagy valós sérelmét nem kívánom a topikban olvasni.
-
generatoros
tag
válasz
Speciali #33401 üzenetére
Tisztelt Speciali! Nem értelek! Azzal kezdtem, hogy bocsánat. Te pedíg megtámadsz. Érdemben , hozzászólni nem tudok , szerinted. Pedíg tudok, amikor azt mondom, hogy a restaurátorok is használnak kitöltőanyagokat, amik kőporból készülnek és jól csiszolhatóak , utánnozzák a fa színét és kevéssé huzódnak vissza. Véleményem szerint ezek csak 1-2mm- es hibák /folytonosság/ eltüntetésére lettek kitalálva. A fénykép alapján Nálad cm-ekben mérhető ,amit ki akarsz tölteni. Most megint megsértödsz? Amikor azt mondom én inkább faragnék oda a karikáidból. Az inteligenciával kapcsolatban pedíg nem kérek kioktatást. Akkor tehetnél ilyet, ha leócsároltam volna az elképzelésedet. Humorérzék hijján , pedíg nincs komment. Az üveg akkor is homok, ha Te is ezen keresztül nézel ki a szobád ablakán.
-
Gabika75
csendes tag
Jó estét!
Régóta olvasom a fórumot, most tanácsot kérnék ismeretlenül is.
Vásárolnék egy asztali körfűrészt, otthoni bútor és hobbi célokra. A kiszemelt példány: jet jts315 sp.
Van esteleg valakinek tapasztalata a tipussal?
Néztem többfélét, ennél az tetszett, hogy ha rajta van a kiegészítő, akkor tulajdonképpen akár egy egész táblát (táblásított fenyő) el tudnék vele vágni. Jelenleg egy egyszerű kézi körfűrésszel dolgozgatok és az nem az igazi. Az angol forumokon egész jókat írtak erről a tipusról.
http://www.maroszerszam.hu/index.php?productID=976
Erre gondoltam.
Köszönöm előre is a válaszokat Gábor -
Speciali
tag
válasz
generatoros #33391 üzenetére
Ha neked az üveg, meg a homok egy és ugyan az, akkor tegyél az ablakkeretedbe homokot és nézzél ki rajta...!
Ha valami neked nem tetszik, elfogadható, ha normális stilusban adod elö.(ez most khmm...)
Minimális homok, vagy egyéb anyag lesz a lapon, ha egyáltalán lesz.
Egyébként meg nem kérdeztem senki véleményét, hogy tetszik e vagy sem ez a kompozició és a többiek voltak mind olyan intelligensek, hogy a kérdésemre válaszoltak.
Ha legalább érdemben hozzá tudtál volna szólni a témához...de azt sem.
Új hozzászólás Aktív témák
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RTX 5070Ti 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- GYÁRI TÖLTŐK DELL LENOVO HP FUJITSU TOSHIBA Macbook---------- Budapest,/MPL/Foxpost
- AKCIÓ! HP ZBook Firefly 14 G9 üzleti notebook- i7 1255U 32GB RAM 512GB SSD nVidia T550 4GB Win11
- ÁRGARANCIA! Épített KomPhone Ryzen 7 5800X 32/64GB RAM RX 7800 XT 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- AKCIÓ! Apple MacBook PRO 15" 2018 i9 32GB 500GB 560X 4GB notebook garanciával hibátlan működéssel
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest