Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kreon21

    csendes tag

    Ebben a kartell-nem kartell vitában rupsznak és apa111-nek adok igazat. Mindegy, hogy nevén nevezzük-e (sz*r vagy k*k* mindegy, de ugyanolyan büdös), de attól ez még kimeríti a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés és a tisztességtelen piaci magatartás fogalmát, amelyet tilt a nemzetközi jog.

    Ezenkívül az adásvétel egyfajta szerződés két fél között (még ha több köztes szereplőn át is; gyártótól vevőig ki tudja hány köztes nagykeren keresztül jut el hozzád a termék), amelyet semmisnek tekinthetünk, ha az egyik fél visszaél a másik fél kiszolgáltatottságával (Know how-ja és gyártósora is csak ennek a háromnak van. Neked esélyed sincs, hogy máshonnan megvedd olcsóbban azt a fajta terméket.), és elvárja, hogy a nyújtott szolgáltatás értékénél aránytalanul többet fizessen neki.

    Ha a gyártók játszanak a kereslet-kínálat arányával, akkor elvileg beperelhetők, és a piacot szabályozó hatóságok rákényszerítik, hogy tisztességes haszonnal adják el terméküket a törvényeket kijátszó cégek.
    Tisztességes haszon pedig nem a 100-200-500 százalékos haszon, hanem a költségek+10-15% LEGFÖLJEBB. Persze a költségekbe beletartozik a fejlesztéstől a kiszállításig, az alkalmazottak bérétől a gyár rezsiköltségéig, sőt a garancia biztosításáig minden költség. De a jelenlegi árak mellett az évi 3-4 Karib-tengeri nyaralásukat, az aranyból öntött WC-csészéjüket is mi fizetjük, ami szerintem vastagon tisztességtelen. A kérdés már csak az, hogy ki fogja beperelni ezeket a cégeket, és mikor?

    Tisztességes haszon témában olvassátok el az alábbi cikket. Nagyon tanulságos...
    https://sartogrilu.wordpress.com/2012/03/02/nem-a-haszon-merteke-hanem-a-nyereseg-osszege-tesz-minket-gazdagabba/
    Egy rövid idézet belőle: "Arról se feledkezzünk meg, hogy egy olyan piacon, ahol a szabad verseny érvényesül, az árakat tisztességes eszközökkel nem lehet indokolatlanul magasan tartani. Ha tehát az árakat mesterségesen magasan lehet tartani, akkor az adott piacon valószínűleg nincs szabad verseny. Ennek oka vagy az, hogy a piacnak néhány nagy szereplője van (monopol, vagy oligopol piac), vagy ugyan sok szereplője van, de ezek egyeztetik magatartásukat (kartellek)."

    Amúgy meg előbb-utóbb belátják, hogy az árak miatt nagyon visszaesik a vásárlási kedv, és elkezdik mérsékelni az árakat (Még a legpénzéhesebb cégek is be szokták ezt látni. Talán az Apple a negatív kivétel, de ott meg még nem fogyott el a bolondok áradata.), vagy belép egy új szereplő a piacra, és az veri le az árakat. Ez mindig így szokott lenni. Csak addig eltelik az a bizonyos 7 szűk esztendő...

    Viszont annyiban a másik oldalnak is igaza van, hogy ha nem tetszik az ár, nem kell megvenni a terméket. Nekem is viszket már a kezem, hogy megvegyem a Ryzen konfigurációmat (én egy R5-1600X-et vennék, 16-32 GB G.Skill Tridentz 3.600-as RAM-mal és egy ASROCK Fatal1ty AB350 Gaming K4 alaplappal), de egyszerűen nem vagyok hajlandó kifizetni érte a jelenlegi árakat. Megvárom, hogy jelentősebben essenek a 3200-3600-as RAM-ok árai (legalább 25.000 Ft. alá), és talán a processzor- és alaplapárak, és majd akkor. A pénzem megvolna rá...
    Addigra meg már úgyis kinövi a gyerekbetegségeket a Ryzen.

    apa111: Kérlek, vedd komolyan a helyesírást, mert nagyon fárasztó a sok helyesírási hiba között bogarászni a mondanivalódat! A teljesség igénye nélkül kigyűjtöttem pár ordító hibát, amiket leírtál: muszály (helyesen muszáj, mert a muss sein- német szóból származik), kabzsi (helyesen kapzsi, mert a "kapni" szóból ered, forúmtárs (helyesen fórumtárs), tölled (helyesen tőled), de még nagyon sok ilyen van. Nem vagyok nyelvtan-náci, de jó lenne az automatikus hibajavítás korában legalább azokra a hibákra odafigyelni, amiket pirossal aláhúz a Word és még a böngészőnk is.
    Az ember igényesnek tűnik, ha helyesen ír. Túlságosan is leadtuk ma a színvonalat Magyarországon. Ennél mi magyarok sokkal többre lennénk képesek és sokkal többet érünk.

    [ Szerkesztve ]

  • Kreon21

    csendes tag

    válasz apa111 #4867 üzenetére

    Kedves Gábor!
    Ezennel megkövetem és bocsánatot kérek. Nem akartam megalázni, és hálás köszönetem a tesztelgetésért. Olyan közszolgálatot végez a tesztelgetéssel, amivel sok embert megkímél a felesleges pénzkidobástól. Ha valami nem úgy működik, akkor ön és a többi tesztelgető Ryzenes gyakorlatilag előrementek és utat taposnak nekünk, akik majd kicsit később csatlakozunk. Jó látni, hogy bár kockáztattak, amikor egy kiforratlan rendszerbe ugrottak, azért lassacskán a frissítéseknek hála csak összeáll szinte mindenki rendszere, és az alkatrészek kezdenek terhelés alatt is az elvártaknak megfelelően működni.
    Még egyszer bocsánatot kérek, majd inkább bogarászom egy kicsit az írásait (és igyekszem nem beszólogatni), mert a hozzáállása abszolút szimpatikus, és pl. ami a RAM-gyártókat illeti, egy véleményen vagyunk.
    (Nekem a Firefox rendszeresen kijavítja a helyesírási hibáimat. Sajnos csak azt ellenőrzi, hogy magyarul helyes-e, amit leírtam, a ragokra, toldalékokra és egyéb nyelvi finomságokra nekem kell odafigyelnem. Sokszor nyitok meg helyesírási honlapokat is, ha bizonytalan vagyok valamiben. Hááát, igen, sok időmet el tudja venni, mert szívesen bíbelődök vele, olvasgatok utána.)
    Üdv, Bertalan

  • Kreon21

    csendes tag

    válasz HSM #4871 üzenetére

    Ez már nagyon off, úgyhogy csak röviden válaszolok.
    Ha elolvastad, amit írtam, akkor láthattad, hogy azt írtam, hogy a teljes költség a tervezői asztaltól a kiszállításig, és a humán jellegű költségektől a gyárig minden cakli-pakli + 10-15% nekem az elfogadható.
    Ha valóban csak kb. 40% a tiszta nyereség az Applenél, akkor valamit nagyon elszúrtak, mert az alkatrészek ára töredéke a kész termékeik árának. Nem kellene annyit elverni a cégközpontokra, a marketingre és hasonlókra. Vagy azt is megemlíteném, hogy nem kellene offshore számlákon tartani az eltitkolt milliárdokat, hanem tisztességesen le kellene adózni az USA-ban. Mindjárt kiderülne, hogy az a 40% tulajdonképpen 200-500%.
    Azt sem tudom biztosan, hogy a korábbi árak mennyire tükrözték a valóságos költségeket, de nem hinném, hogy a 2010 körül vásárolt ADATA XPG Gaming series DDR3 1600 8GB 4GBx2 RAM-om, amit 15.000 forint alatt vettem olyan nagy veszteséget jelentett volna a gyártónak. Ha kicsit buktak is rajta, nem hinném, hogy belerokkantak volna.
    Ehhez képest több csíkszélességet léptek azóta, vagyis a gyártás sokkal olcsóbbá vált, a kihozatali arány is sokat javulhatott, mert a DDR4 nem most indult. Továbbá a Forint sem gyengült sokat, így a 16 GB-ra a 45-85.000 Ft. árnak nagyon sok. Ha azt számolom, hogy az áraknak elvileg feleződni kellett volna ezen idő alatt (HDD, SSD és RAM áraknak elvileg gyors a felezési ideje), akkor ez azt jelenti, hogy nekem ugyanennyiért kellett volna megvegyem az én 8 GB RAM-omat. Vagyis két lehetőség marad. Töredékáron jutottam hozzá akkor, vagy most szálltak el irreálisan az árak?

  • Kreon21

    csendes tag

    válasz BeZol #4999 üzenetére

    #4999 - Bezol
    Vagány a cucc!
    Honnan kapja a hideg levegőt? Előlről vagy felülről? Ha a procihűtőt 90 fokkal elforgatnád, hátrafelé fújná a meleget, és nem kavarogna a házban körbe-körbe.

    #5000 - rupsz
    Azokkal a csövekkel egy atomerőművet is le lehetne hűteni, olyan vastagok! :D

    Mindenkinek, aki rendelkezik Ryzen rendszerrel:
    Melyik alaplap kapja a legjobb támogatást bios frissítés, processzor és RAM-támogatás szempontjából? Gyártó számít (AM3+ -nál nem ajánlották az AsRockot)? Inkább egy drágább B350-es vagy egy olcsóbb x370-es? Én jelenleg nem látom át, úgy tűnik, hogy még mindenkinek mókolni kell, hogy stabilan fusson a gép...

    [ Szerkesztve ]

  • Kreon21

    csendes tag

    válasz BeZol #5013 üzenetére

    BeZol!!!
    Köszi a részletes tájékoztatást. Szóval megvan a koncepció, csak nem úgy, ahogy én elképzeltem. :D
    Én nemrég vettem házat és tápot már arra tekintettel, hogy hamarosan Ryzen lesz a gépben. Egy Phanteks Eclipse P400S Tempered Glass Edition-re esett a választásom, mert itt nem zavar be semmi a levegőnek. Az SSD és HDD egyaránt a takarólemez alatt van, így (majdnem) egyenesen átküldöm a házon a levegőt. :-)
    Nálam a Cooler Master Hyper 212 Evo dolgozik a processzoron, azt szerencsére be tudtam fordítani irányba. Ezt a hűtőt tervezem feltenni majd a Ryzenre is, a procit, alaplapot és a ramokat meg a gyári hűtővel együtt passzolom anyáméknak. Mivel tuningolni nem áll szándékomban, ezért remélem, hogy jó lesz a CM hűtő a Ryzennek, mert a jelenlegi Phenom processzort játék alatt is kb. 55 fokig hűti...
    Alaplapra én sem költenék 90.000 Ft-ot. Azt néztem (árukereső, AM4 ), hogy a B350-es lapok elvileg jók lennének, de csak az AsRock adja meg, hogy hány fázisos VRM-et használnak. Ők viszont nagyon válogatósak. Az AsRock alaplapok honlapján a kompatibilis RAM-ok listájában csak néhány 3000-3200 Mhz-es található, azokat pedig rendszerint nem lehet kapni nálunk, vagy csak nagyon borsos áron... :(((
    Procira viszont szívesebben áldoznék, mert nem szeretnék egyhamar újra gépet építeni. Inkább annyi kakaó legyen benne, ami elég vagy 5-10 évre. Ezért az én kiszemeltem az R5 1600X lenne.
    Vagyis én másik irányból közelítem a témát: B350-es alaplap (csak tudnám, melyiknek mennyi VRM-je van), 16-32 GB RAM a gyorsabbik fajtából és mellé egy 1600X a CM hűtővel. Ház, táp, ssd adott. Még talán egy nagyobb HDD kellene a jelenlegi 320 GB-osnál. Aztán majd 3-4 év múlva teszek be egy izmosabb VGA-t a jelenlegi RX 470 helyére, és megvagyok vagy 10 évre. :DD

  • Kreon21

    csendes tag

    válasz nkmedve #5017 üzenetére

    Köszönöm a válaszod!
    Én is úgy gondoltam, hogy a csúcslapokat támogatják legszorgalmasabban, de nem szívesen adnék ki csak emiatt 90.000 Ft-ot a Crosshair VI Hero-ért. Lehúzásnak érzem, ahogy a jelenlegi RAM árakat is. Abban reménykedtem, hogy lassan kezd körvonalazódni, hogy melyik cég teszi magát oda lelkesebben a bios frissítések és a RAM-kezelés terén.
    Nem szívesen maradnék ott egy félig kész BIOS-szal, mert a gyártó már a Ryzen 2-re kezd el koncentrálni, nekem meg "csak" középkategóriás a lapom. :U

  • Kreon21

    csendes tag

    válasz twi452 #5033 üzenetére

    Valahogy így fog kinézni? Ez az én Phanteks házam a jelenlegi Phenom II-vel. ;]

    [ Szerkesztve ]

  • Kreon21

    csendes tag

    válasz twi452 #5037 üzenetére

    Megnéztem, az is gyönyörű. :C
    Ezek szerint te se szereted, ha belógnak a képbe a kábelek? Sok sikert az építkezéshez!

  • Kreon21

    csendes tag

    válasz BeZol #5039 üzenetére

    Hátlapi fémrészt kell majd kérjek, de azért reméltem, hogy elég lesz a hűtő. De igazad van, azzal nem számoltam, hogy már nem négy, hanem hat kályha melegít alatta. Lehet, hogy passzolom a hűtőt is... Basszus, plusz 15.000 Ft kiadás egyszerre. :)
    Ráadásul nem is vagyok tökéletesen megelégedve én sem a hangjával, a plusz két mag pedig még hangosítana is rajta.
    RAM vonalon biztosra akarok menni. Nem szeretném használtan továbbadni őket, mert nem futnak megfelelően. Azt is néztem, hogy valakinek a neten sikerült megfuttatnia egy szett 3600-as RAM-ot 3600-on. Örülnék, ha sikerülne nekem is, bár erre lehet, hogy kicsit még várnom kell...

    Ja, és azért tervezek legalább 16 GB RAM-ot, mert már a videokártyámnak is 8 GB a memóriája. "Nehogymá" ugyanannyi RAM legyen a gépben. :))
    3 képernyőhöz különben is lehet, hogy kevés lesz a 16 GB is 1-2 éven belül. Csak simán a Firefox-al és a The Forest-el elhasználom a RAM 66%-át.

  • Kreon21

    csendes tag

    válasz IstvánLászló #5064 üzenetére

    Köszi, ma csak a delej hiányzott belőle, ugyanis áramkimaradás volt. :D

Új hozzászólás Aktív témák