- A Solidigm elhagyja a végfelhasználókat célzó SSD-k piacát
- Kvantumpontos OLED monitorokkal bővült az ASUS ROG-os portfóliója
- A GravaStar egyedi megjelenésű fémegerei is beléptek az ultrakönnyű szegmensbe
- 520 Hz-es monitorok duója az ASRock védjegyével
- CL 30 alá mennek a G.Skill hamarosan debütáló RAM-jai
-
PROHARDVER!
AMD K6-III, és minden ami RETRO - Oldschool tuning
Megnyitott a Retro beárazás topik!
Új hozzászólás Aktív témák
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #77819 üzenetére
Maradjunk annyiban, hogy ezek nem felül folynak.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz jokeph #77817 üzenetére
Ott vannak azok az SMD borzalmak. A szép kis fém kupakjukon nem látszik amikor maguk alá eresztenek és a szmötyi szépen felzabálja a forr pad-et alul. Cserélni is macerásabb és mindenhol ott vannak. Például egy CD-ROM-ban is. A másik fele, hogy a forrasz anyag is olyan volt abban az átmeneti időben, hogy ihajj...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #77651 üzenetére
Vagy ott van még az univerzális ftp. Nem titkosított, de azt tényleg szinte minden kezeli ami régebbi. UNIX vagy 16 bites, ha van IP-je tuti van hozzá ftp kliens.
jokeph: Akkor fogj még egy olcsó cuccost ami wifi-ből csinál rezes hálót. Én a műhelyben így csináltam netet, a wifi a szemben lévő házról pattant vissza. Lassú volt, de működött.
All: Látnátok a zacskós kártyáimat. Már nem emlékszm kitől vettem egy nagy nejlon bevásárló táskányit. Egyszer ki kellene szortírozni, de ezek csak PC cuccok. Ha már PC, akkor érdemes figyelni a tápokra és a kondikra. A Varta mellett ezek is szépen tudják eregetni a levüket és alattomosan tönkreteszik a gépeinket. Az SMD kondis alaplapokra is igaz ez. Tegnap egy Mac II-őt szétszedve fogadott olyan látvány, hogy elborzadtam.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz hokuszpk #77612 üzenetére
Én oda még magnóval a hónom (állítgasson fejet a fene) alatt ballagtam el nagy ritkán. Szó szerint ballagtam, mert nem volt annyira messze, hogy buszra üljek. Persze csak akkor, ha az munkásőrök tartotta lövészettel nem ütközött. Úttörőként légpisztollyal és puskával lőhettünk amit semmi pénzért ki nem hagytam volna.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz envagyok #77583 üzenetére
Egy embernek voltak kifogásai. A ReGamexhez képest szakmaiatlan a BRSZK. Ez igaz, de nem is volt cél tudományos előadás, vagy bármi hasonló. mind a kettőnek megvan a helye, szerintem fölösleges ezen pörögni bármelyik irányból. A lényeg, hogy szeressük ezeket a gépeket.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Hosssszu #77403 üzenetére
Bocs, mindenki már a helyszínen pörög. A szabályozás értelmezése szerint nem szükséges, mert csak védettek léphetnek be a zárt térre. Kültéren meg ugye amúgy sem írták elő. Szóval ajánlott, de nem kötelező:
"Továbbra is minden olyan helyen kötelező a maszk használata, ahol védettek és nem védettek zárt térben találkozhatnak, például tömegközlekedésben vagy üzletekben."
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz MasterDeeJay #76997 üzenetére
ilyenkor a legegyszerűbb módszer: A bemenetek külsejét le szokták kötni földre. Csak egy ellenállásmérő kell és meg lehet találni a földet és a 12V bemenetet is.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz MasterDeeJay #76994 üzenetére
12V-ot kér, hivatalosan 3.5A, de szerintem az nagyon a maximum. Pinoutot nem találtam, de kisakkozható a service manualban a 45. oldalon a fuse-re amelyik pin ra van kötve oda kéri a tápot. De a C58 még jobb, mert ott a + és a föld pin is kimérhető.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #75956 üzenetére
Nem is fel kilós doboztól várom a megváltást. 8" amit optimális középútnak gondolok. Ez volt régen is kb. egy kétutas rendszernél az ami már mélyet is tudott és el is fért valahogy egy lakásban.
anaqer: Akkor én meg ajánlok mellé egy dual bootot mondjuk slackware-rel. Amikor még az X-hez a monitor frissítést is szépen kézzel kellett beállítgatni. Hogy az mekkora volt...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
fpeter84 / Czo : Koszi szepen. Akkor 10k körül úszom meg szállítással. Ezen még kicsit agyalok, mert ennyiből veszek akkor külső racket is minden fajtához akár, főként, hogy SATA van.
DarthSun: Attól nem tud nagyobb teljesítményt és dinamikát, hogy egy olyan mérési módszert választanak amivel 4-5x akkora értéket lehet ráírni. Ennyi erővel az autóm megy 300-at csak elég mély szakadék kell neki.
A gond az, hogy meghallgatás nélkül nem tudok dönteni, de az új helyen nem tudom meghallgatni csak ha összeraktam, de a szekrényt ahhoz meg kellene csinálni. Akkor meg már rászabtam. Szóval nehéz ügy.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Egy nem off kérdés: Régi merevlemezeket szeretnék menteni, tömegesen ellenőrizni. Régebben voltak erre dockolók, de nem találok olyat ami értelmes áron kezelne 2.5", 3.5" ATA/PATA lemezeket is. Ha még mellé CF és SD is lenne rajta annak örülnék, de ez kezd mission impossible lenni. Valakinek van valami bevált megoldása?
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Én ezekben a 100W terhelhetőségekben sem hiszek. Még ha nem zárt a doboz, akkor is pár percen belül a cséve szépen világítana. Sokkal korrektebb a régi szinuszos 15-30W terhelhetőség amit világ végéig, meg a membránszél elporladásáig bírtak a régi hangszórók.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #75933 üzenetére
Természetesen ami van retró. Nem ilyen modern, hanem még rendesen NSZK-ból hazacsempészett, orsós magnóval is megáldott rendszer. A hangfalról találtam képet a neten: [link] Ezt a komplett ITT rendszerrel örököltem és most gyötrődök, hogy ezt üzemeljem be legalább részlegesen egy DAC-cal, vagy legyen valami modernebb, legalább a 20. század végét megütő cucc.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #75931 üzenetére
Ha már így témánál vagyunk. Akkor mi a jobb döntés. Azon filózok, hogy a izzítsam be a régi ('70-es) hangfalakat, lemezjátszót stb. vagy váltsak valami másra. Van valami hangfal aminek van 3-4 bemenete (2x analóg, üveg, koax) és értelmezhetően szól?
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Ezzel már játszottam. Ha a 2m-et gotek+flashfloppy firmwarrel kombinálod, akkor egy öreg PC is jól tuningolható. Ez normál floppyra is működhet, leszámítva azt, hogy a forgási sebesség mekkora lesz.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Bile Demon #75508 üzenetére
Nem ismerem, de Z80 alapú van benne SRAM, több EPROM, SIO. Érdekes az a GAL-os kiegészítő panel. Valami házi barkácsnak nézem amúgy.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz #68216320 #75417 üzenetére
A1200-höz van több 30-as kártyám. Ezek között van mai modern és korhű is, de a Blizzard 1260 sokkal ritkább. PowerPC cuccot csak próbáltam, de demókon kívül nem láttam értelmét, inkább elcseréltem. Amit régóta ki akarok próbálni az egy A2000 rendesen felmipelve. Korabeli kivitelben Zorro-s RAM-mal, MFM vinyóval már van egy. Nem a leghasználhatóbb darab, de minden alkalom amikor bekapcsolom komplett időutazás.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz #68216320 #75407 üzenetére
Nekem ami ea leggyakrabban előkerül az egy A600, kellemes kis Furia. Ezzel a géppel én is letudom a dolgok 89%-át. A 1260 sem egy mindennapi darab amit az 1200-eshez használsz. Azt hiszem egyikünk sem az átlag felhasználót testesíti meg. A PCMCIA-os résszel nekem is mondasz újat, mert egyszerűen sosem vettem rá magam, hogy megküzdjek vele. A Vámpír szép és gyors, de nagyrészt egyetértek azzal amit írtál. Talán az FPGA választásnál be kell látni, hogy egy régebbi gyengébb darabba nem lehet mindent backportolni. Ettől persze kiadhatnák végre a Gold 3-at, már az Alpha is ígéretes volt, de lassan 2 éve csak a csönd van körülötte.
Az A4000 nem reális dolog, csak egy vágy. Ilyen az 1000-es is. Van, néha megsimogatom, de inkább csak dísz, mint az első generációs PET. Az Amiga még nem is annyira ritka és drága, de legalább használható. Korai darabok, mint TRS-80 vagy PET sokkal macerásabb és a használati értékük is közel 0.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz #68216320 #75394 üzenetére
Pontosan tudom, hogy mekkora előrelépés, de hány embernek van szüksége nagy felbontású üzemmódra? 100-ból egy, vagy talán kettő? A többség játszik, esetleg demót nézeget. Ez ugyanaz a kategória, hogy hány embernek van tényleg szüksége Vampire-re? De azért szeretnék egy A4000-et
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Az Amiga az ugye a később A1000-re átkeresztelt gép. De egyértelmű, hogy mindenkinek az jelenti az Amigát amire vágyott, vagy végre nehezen összekuporgatott pénzből be tudta csempészni a MWST visszaigénylése után.
Amúgy az Amiga nem is olyan gyakori. OK, eladtak belőle jó adagot, de sehol sincs egy C64-hez, C128, de még a Speccyhez képest sem. A 64 ára is felment, már 20, de inkább 25k egy floppy-s szett. Mondjuk egy C64-1541 páros mellé már nem is kell semmi, maximum újabb joy-ok. Én pl. azt nem értem, hogy a több milliós nagyságrendben eladott C128 ára hogy tudott így elszállni.
fpeter84: A vatera furcsa. Vannak olyan gépek amiket hónapok óta hirdetnek. Ennek néha nem is az ár, hanem az eladó az oka akitől már seni sem mer vásárolni semmit.
envagyok: En egy A4000-re vagyok. De őszintén mit tud egy A1200 az A500-hoz képest amire tényleg szükség van. Az 500-ashoz is van turbo kártya amivel pörög, CF-ről tölt stb. A csak AGA-s programok mennyisége (na jó most a demókat nem nézve, mert ott vannak csodák) nem indokolja a nagy vágyakozást. (Mondom én A4000-reket keresgélve)
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
— Biztos irtás? — ismételte Széltoló. — Milyen fura szó! Smitjelnt??
— Nos, tételezzük föl, hogy van egy hajód, megrakva mondjuk… aranyrudakkal. Elképzelhető, hogy viharba kerül, vagy kalózok kezére jut. Nem akarod, hogy ez történjen, ezért kitöltesz egy biz-tos-ir-tási-kösz-vényt. Én az elmúlt húsz év időjárási és kalóztámadási adataiból kiszámítom, mi az esélye annak, hogy a rakomány elvész, hozzáteszem még egy kicsit, aztán te fizetsz nekem némi pénzt ezen esélyek alapján…https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #74928 üzenetére
Saját emlék: 2001 májusában az átdolgozott tél kárpótlásaként vettem egy 1000-es P3-mat. Beraktam a Slot 1-es átalakítóba és vígan használtam a BH6-tal. Aztán kicsivel később jött a Tua Celeron ami simán mosta fel a Copperminnal a földet. Akkoriban, főként vidkártya szinten, könnyű volt belenyúlni a jóba és rosszba is, nem volt még minden fent az interneten.
Még egy apróság, hogy az első RD RAM-os P4-gyel is be lehetett fürödni. Cimbi horror pénzt tolt ki rá és semmivel nem volt gyorsabb, mint az én öreg BX alapú hákolt-tákolt gépem.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz FoxiestFox #74899 üzenetére
Erről jut eszembe: Ready árlistája esetleg van valakinek a 90-es évekből?
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #74839 üzenetére
PC-nél rá lehet hákolni a printer portra, de minek. Enterprise-hez kell csinálni átalakítót, mert nagy okosan élcsatlakozót használtak a bevállt DB9 helyett. 19V-ot rá ne engedj a szerencsétlen gépre, elég neki a 9V, amit beéztél az szerintem a 19W ( = 2A x 9V)
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Ezt nem nagy kunszt javítani, ha nem ette még meg a NYÁK-ot. De érdemes a lehető leghamarabb megtenni. Ha meglenne már a műhely simán elvállalnám vatikáni valutáért, de az még hónapokra van, ha ilyen lassan nem haladok.
DarthSun: Láttam én már rosszabbat is. A500-ban is rendszeres alul a folyás, az SMD-s Amigák rákfenéje pedig a kondi. Azok elfossák magukat és elhalálozik a gép idővel
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Armagedown #74680 üzenetére
Köszi. Szemét eltakarítva, megfelelő user figyelmeztetve.
DarthSun: Attól függ. Más az ESR-je és ez okozhat gondot néhány helyen, főként ahol szép négyszögjelek/oszcilláció van. Pl. kapcsolóüzemű táp részeknél.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #74579 üzenetére
Kisördög on: Mondjuk a Commodore-ok mellé kellne még mondjuk egy-egy TVC, meg Speccy. Na meg ugye a Primo sem maradhat ki. Ha ezek megvannak, akkor esetleg még valami kis régi Apple is elfér. Egy Mac Classic olyan picike...
Van megoldás amúgy a hobbi vs. kupira. Nekem most van folyamatban a hobbibarlang v2.0 kiépítése.
https://frescho.hu
-
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #74383 üzenetére
Olyat láttam ahol nem volt eredmény, mert a gép túl gyors volt.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #74355 üzenetére
Több, mint 1 hete kaptam és izületeim fájnak. Nem vicces, de jobb bele sem gondolni, hogy milyen lett volna az eredeti kiadás.
Témába vágó kérdés mindenkinek: Milyen BRSZK-ról szóló cikkeket, videókat ajánlanátok, ha kicsit promózni kellene a kiállítást? Domain név már van, csak valami tartalom is kellene az oldalra.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz #68216320 #74350 üzenetére
Ment a majd egyszer ránézek polcra. Kellene bele egy normális táp és floppy meghajtó. A legjobb egy nyomtatott ház lenne beépített GOTEK-kel, de a műhelyem romokban hever. Az új helyiség közepén egy festékes vödör trónol, csak éppen képtelen vagyok megfogni a teddy hengert úgy fáj a kezem az oltás után. Közben májusban legkésőbb át kell pakolni...
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Frawly #74303 üzenetére
Az a rendes OS, meg bővíthetőség nem nagy szám. Több olyan gép volt már akkor a piacon ami ezeket simán tudta. Az IBM PC, majd az XT se volt igazán előremutató. Amiben jó volt az a nyitottság és az, hogy folyamatosan jöttek hozzá az upgradek. Az Amiga sokkal előremutatóbb volt, csak éppen folyamatos késésben voltak az updatek hardver és szoftver téren is. Aztán a gyorsabb fejlesztésű PC szépen beérte hardeveresen és a klón gyártóknak hála árban is.
A PC eleinte nem a Mac-kel versenyzett, hanem a sima Apple //-vel és még azt sem múlta felül műszakilag. Az, hogy miért gondolják sokan nagyon drágának az almákat az tradicionális okok miatt van. Ennek gyökere egyrészt Jobs elitizmusa, majd a Sculley féle utolsó fillér kifacsarása a vevőkből. közben sokszor komplett jogtiszta rendszert nézve nem volt drágább. Sőt ma már nincs extra költsége egy hasonló PC gyártóhoz képest.
jokeph: Elkészült, majd elég gyorsan elhagyták a TVC támogatását. Hazai gyártásban lehetett volna ASIC-et gyártani, ehelyett alkatrésztemetőt építettek ami drága volt és limitálta a lehetőségeket. Olyan tipikus magyar narancs... Ettől függetlenül én is szeretem, de a rózsaszín szemüveget most elkavartam
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz #68216320 #74299 üzenetére
A Primo tömb vázlatát a 10. oldalon érdemes megnézni. A lap teteje és részben jobb oldala (videó és mem címző részek) felel meg kb. az ULA-nak. Persze ez egyszerűsítés, de az adott részek benne vannak. Ez mind-mind TTL IC-kből megépíthető volt. Az angolok meg töredék méretben és áron belesütötték egy IC-be.
A TVC több ponton hasonlít a Enterprise-ra, csak éppen egy "alkatrész temető" és még így is kevesebbet tud képben, hangban, mindenben. Nagyon találóan írtad: "ami van kéznél"-re átgondolták, mert nem volt más. Műszakilag azonban dícséretes ahogy pl. az OS-t is beszabták a kisebb ROM-ba.
A Cocom-nak megvolt a maga értelme. Mai párhuzam: nem véletlenül kezdték el a különböző technológiákat a kínai cégektől megvonni. Nekik már nem egy ULA-t kell lemásolni pazarló módon sok egyszerűbb áramkörrel.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz #68216320 #74296 üzenetére
Eredetileg minden a profi amatőröknek jelent meg. Egyszerűen más nem igényelte ezeket a gépeket. Ha a trió előtti gépeket nézzük, akkor egy Altair még pilótavizsgásabb volt. Egy PET/TRS vagy ][ már kezelhető volt nagyon mély előzetes tudás nélkül is. Aztán ahogy megjelentek a szoftverek felfedezték magunknak az irodisták is ezeket a gépeket, főként az almát.
Le lehetett volna másolni. Műszakilag simán megoldható lett volna ahogy itthon a 8080-at is lemásolták a MEV-es mérnökök. De nem volt szabad. Mondjuk nekem van Csepel művekben készült Apple II NYÁK-om A Bolgár elvtársak pedig már szakmányban csinálták a másolást Pravetz néven. Szóval ha hagyták volna, akkor lehet, hogy ma Apple klónokat tuningolnánk.
Az ULA gyakorlatilag egyszerű megjelenítő logikát tartalmaz az ehhez szükséges busz vezérléssel és a körítéssel. Ha a Primo-t vagy TVC-t ismered, akkor abban a cél IC legyártása helyett szintén katalógus TTL IC-kből rakták ezt össze. Szóval nem egy ördöglakat.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz #68216320 #74293 üzenetére
Az Apple II amikor megjelent még nem volt home computer/personal computer. Egész egyszerűen azért, mert addig nem volt ipari tömegtermelésben, több ezres, tízezres nagyságrendben gyártott otthoni felhasználóknak készült gép. Ez a szentháromság (Apple II, TRS80, PET) nagyjából egyszerre történő megjelenésének köszönhető. Pont ezért ne a korabeli megnevezést nézd, hanem a korabeli felhasználást.
Jobsék nagyon gyorsan az üzleti felhasználókat célozták meg. Ebben a VisiCalc szerepe jelentős, ugyanis Tramielék elkottázták magukat, így az az Apple II-re jelent meg. Az IBM-nél úgy gondolták, hogy a mérnökös nagy és mini gépek mellé az irodák asztalait is érdemes megcélozni. Nem véletlen, hogy az elsőként portolt (Apple II-őn már évek óta meglévő) programok a VisiCalc és az EasyWriter voltak. Emellett persze voltak otthoni felhasználók is, jellemzően egyetemisták, mérnökök és egyéb early adapterek.
Ha megnézed a konfigurációkat, akkor szintén érdekes egyezést lehet látni. '81-re az Apple II-ők többsége már floppy-val volt ellátva. Lemezről indult az Apple DOS 3.x Maga a rendszer felépítése (slotok, boot ROM a floppy kártyán stb.) is hasonló volt, ahogy az is, hogy az Apple-hez megjelent 80 karakteres video kártya stb.
Igen, a BIOS, mint szoftver tartalmazta a Copyright feliratokat az IBM előírásainak megfelelően. Ezt re-implementálva viszont megjelent a Compaq, majd a többiek. Aztán pár cég elkezdte eladni a saját BIOS verziójukat, mint például az AMI. A többi gép is nagyrészt vagy akár teljesen kommersz áramkörökből állt, vagy le lehetett volna másolni. Mégis ha levédették, akkor már nem lehetett másolni. (Nem lehetett volna, de ZX Speccy klónokból tucatnál is többet láttam már képen.)
Miért raktad OFF-ba? Komolyan valaki elmondhatná, hogy amikor 8/16 bitesekről van szó, akkor miért kezditek el OFF-ba rakni a hozzászólásokat.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Frawly #74270 üzenetére
Miért rakod OFF-ba? Végre retró témáról van szó, nem youngtimereket tuningolgat a jónép.
88-ban bármilyen gép menő volt. Az XT amit leírtál több havi fizuba került. Tudom, mert Apámnak mérnökként volt egy a nevére htkzva és csak akkor használhattam, ha ott volt. Ugyanakkor az XT árának töredékéért vett egy A500-at én meg "örököltem" a C64-et a ZX81 helyett. A személyes érintettségen túlnézve az Amiga megjelenésekor nem volt lefutott a meccs. Az Apple-nél és az IBM-nél is be voltak rezelve amikor kijött az Amiga. Amikor az IBM karakteres képernyőt tudott csak, akkor az Amigán már videót lehetett montírozni, majd film jeleneteket rendereltek. Rendszer szinten az Amiga évekkel előzte meg a két konkurenst.
Az Apple elég gyorsan lépett, a Mac II ha nem is egyenértékű, de jó válasznak bizonyult. Érdekes, hogy annak a fejlesztése Jobs tiltása ellenére indult el. Amikor drágának mondod a Mac-et, akkor nem rendszer szinten nézed az árát. PC-ből egy hasonló tudású gép összerakása csak később valósulhatott meg és az sem került lényegesen kevesebbe mire minden szükséges programot összevásárolt az ember.
Visszatérve az Amigához. Sokáig PC-vel egyszerűen nem lehetett megcsinálni azt amit Amigával igen, vagy ha igen, akkor az ára többszöröse volt a Commodore gépének. Hogy mégis mind bukott el a dolog? A managementen. Egyszerűen nem tudott a C= vezetősége mit kezdeni a géppel. Nem megfelelően hirdették, ha egyáltalán hirdették. A fejlesztőket nem támogatták megfelelően ami igaz a belső hardversekre/szoftveresekre, de a külső fejlesztőkre is. Ennek eredménye az lett, hogy 87-ben az A1000 tudásával, persze sokkal integráltabban megjelent az A2000 és A500. Az előbbi egy jól bővíthető munkaállomás volt, csak éppen a bővítőkártyák nagyon lassan jöttek. (Pl. a megjelenés előtt már volt tesztre 68020-as kártya, de valamiért arra is várni kellett...) Az A500-zal meg a 2 évvel korábbi csúcs gépet átalakították játékplatformmá. Hogy miért? Mert ez volt a cég fő profilja akkorra már (VIC20, C64 vonal) A "kompetens" vezetésről tanúskodik a TED széria, a Unix fejlesztés és a C128 is. Ha már előkerült a C64, akkor jó tudni, hogy az Amiga megvásárlását, a TED szériát annak köszönhetjük, hogy már 85-re úgy gondolták, hogy leáldozott a csillaga. Aztán még évekig tartotta el milliós eladásokkal a Commodre-t, megmentve azt a csődtől. Az Amiga bevételei messze voltak attól, hogy át tudják venni a helyét.
PeachMan: A PC-t sem nagygépnek építették. A neve uralkodik: Personal Computer. A felépítése is közelebb volt egy 8 bites Z80-as géphez: S100 busz, CP/M... Nagyjából semmi újat nem hoztak, egy meglepő volt csak benne: az IBM nem védette le a felépítést. Az Apple II és a PC is közel azonos csoportot célzott meg, a C64 viszont játékgépnek készült. A C64, Atari XL ellen inkább a PC Jr-t érdemes elővenni (tegnap volt a kezemben)
arn kicsit kiegészíteném: Nagyjából az A500/A2000 után elindultak lefelé a lejtőn. Szétforgácsolt, elhúzódó fejlesztések. A management nem akart pénzt költeni a mérnökökre és nem is volt felső elképzelés, hogy mit is akarnak. Közben a PC szépen ledolgozta a hátrányát. 386DX33, VGA kártya és SB PRO már hozta az A500 tudását és innen a PC igazán belehúzott.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz KROK640 #73886 üzenetére
A legnagyobb mók a kristály cserével tuningolt 386-os + MFM vinyó páros volt.
Gépből a legtovább egy BH6 húzta. Szokásos 300A Celeronnal indult valamikor 98-ban. Aztán lett hozzá 1GHz-es P3 2000-re, végül egy Tua Celeron zárta a sort. Videokártyák a Riva 128, S3 Savage4, TNT2, Radeon 8500-ig terjedt kis kitérőkkel Gef MX és Radeon 7500 irányba is. De ez már nem igazi retró, mert már Win 2k futott rajta a végén, nem valami DOS származék alapú cucc.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Frawly #73783 üzenetére
Menjünk még tovább. A mai fejlesztések töredék százaléka történik gép közeli nyelven. Már minden átvihető egy újrafordítással az egyik processzorról a másikra. Persze ez a UI meg hasonló függőségek miatt részben igaz, de megoldható. Sőt lassan a weben futtatott kódok jelentős része interpretált.
De a korai időszakban az Intel felépítési sajátosságai visszafogták a fejlődést. Elég csak a 68000 és a 8088 (8086) RAM limitjeire gondolni. Valahol a Win 95-re (hogy pontos legyek 32 bites API-kra) átállás környékén szorult teljesen háttérbe a hardveres függőség.
A mai 8086 abból a szempontból azért jó, hogy a virtualizációs ovehead-je így elég kicsi, ha valamiért DOS-t szeretnék futtatni valamilyen módon. Persze az emuláció (dosbox) már simán elmegy egy ARM-on is értelmes sebességgel, de sokkal több erőforrást pazarol el.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
Annyira nem voltak megkésve. Pontosabban más-más ütemben érkeztek.
A K5 az első körből kimaradt, de mire megfizethetővé vált a Pentium platform, addigra befutott. A baja annyi volt, hogy mindig le volt maradva 1-2 lépéssel, de az úgysem tudta földi halandó megfizetni.
A Cyrix kimaradt az első körből és rögtön a magasabb órajelű darabokkal indított. A sima példányok baja a BIOS támogatás és a melegedés volt. De ezt nagyon gyorsan korrigálták az L sorozattal. Az MX pedig már nem volt lemaradásban, addigra támogatták az alaplap gyártók és nagyon olcsó volt. Ha jól emlékszem sima P54C Pentium 133 vagy 150 került annyiba, mint a 200-as 6x86MX. A Cyrix FPU-ja gyengébb volt, de ekkora különbség szépen kompenzálta és egy lépcsőnyit még lehetett tuningolni. Mondjuk az intel még többet, a 133-as minden erőfeszítés nélkül ment 166-on, jól belőve pedig 188-on.
A Socket 7 felpumpálása kényszer volt, mert az Intel lezárta a buszrendszert, nem véletlenül ment el a Slot1 irányába. Az Alpha buszrendszere nagy előrelépés volt a K7-nél. Én csak azt nem értem, hogy miért nem maradtak a socket formátumnál a sokkal drágább Slot A helyett.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #73767 üzenetére
A K5 a 29k szérián alapult. Persze nem közvetlenül, meg kellett frontend, meg elég sok dolog, de elég sok a közös bennük. A Cyrix az egyik titkos kedvencem. Nem is annyira a teljesítménye, hanem a korabeli ár/érték aránya miatt. Na meg azért, hogy egy kis lelkes csapat hogyan tudta megszorongatni a sokkal nagyobbakat. A K6 és az arra épülő K7 is beleillik a sorba, mert azok valójában NextGen fejlesztéseken alapulnak. Az AMD jó érzékkel vásárolta fel őket. Sajnos ezt nem lehetett elmondani a Cyrix történetéről.
hokuszpk: Mind a kettő kell. Most leborultunk a szoftver elé megint, megyünk a cloudba és a fejlesztők csak lapátolják a kódsorokat. A valóságban akkor történtek nagy áttörések amikor a hardver és a szoftver együtt tudott fejlődni. Van sok olyan gép ami a szoftver hiánya miatt bukott meg, pedig a képességei alapján többet érdemelt volna. Visszafelé hiába volt sok jó ötlet, ha még nem bírtak el vele a korabeli gépek.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz hokuszpk #73764 üzenetére
Az U880 ha jól emlékszem csak egy utasítással nem tudott megküzdeni. Az NDK-s elvtársak egész jól másolták le a Z80-at. Akkor még működött az, hogy lecsiszolták és mikroszkóppal megnézték és így készítettek saját maszkot. A hazai 8080 is így készült. Bár azt még most sem értem, hogy a 80-as években miért nem minimum Z80-at, vagy még inkább az i8088-at másolták le az ügyes magyar mérnökök.
Annak a "kötsög AMD"-nek volt egy kevésbé a 2900-es családja és egy jó RISC procija (29k) is ami később alapul szolgált a K5-nek is. Szóval nem csak klónoztak. Sajna ma már elég nehéz belépni a piacra új architektúrával, pedig egy NexGen vagy Cyrix igazán felbolygathatná a piacot.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz quailstorm #73759 üzenetére
Pont ezért nem is kell beleszámolni. A sima, lényegi változtatás nélküli Z80 (most az NMOS-CMOS átállástól tekintsünk el) volt az a CPU amivel a legtöbb számítógép készült. De ha a továbbfejlesztést, meg a lerakatnyi mikrokontrollert beszámítjuk, akkor megint a Z80 a nyerő. Egyszerűen annyi ideig gyártották változtatás nélkül, hogy nem tudta csak a kortárs 6502 megszorongatni.
hokuszpk: A Z80 utódait házon belül szúrták el. Az IBM-nek inkább azt "köszönhetjük" hogy most nem a Motorola viszi a prímet. Mondjuk nekem a kedvencem az Acorn túlélési szériája a BBC mikro-tól a telefonjainkig.
All: Két hét után ma befejeztem a Z80-as sztorit, kicsit motiváltam magam azzal, hogy meg tudjam mutatni nektek Az Oral History-t ajánlom mindenkinek, mert van benne korai Inteltől kezdve minden nyavalya. Commodore vagy IBM, csak keresni nem lehet jól benne.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz quailstorm #73757 üzenetére
Z80-ból több fogyott, mint 386-ból. Az AMD verziót már nem számolhatod az Intel mellé, mert az már saját tervezés ami a 286-os licencen alapult.
A mennyiség mögött még az is van, hogy a fejlődés felgyorsulása miatt a PC-ben használt proci generációk elég gyorsan követték egymást. Ezzel szemben a 6502 és Z80 idejében változtatás nélkül futott ugyanaz a CPU 1 évtizedig és jöttek egymás után velük ki a gépek. Alsó hangon elég a TRS-80 és az enterprise közötti időszakot nézni.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz quailstorm #73739 üzenetére
Konkrét megvalósítás licenciákkal együtt. pl. ha 286-ról beszélünk, akkor az AMD, Siemens stb. variánsok is beleértendők. Tehát nem gyártó vagy processzor család, mint pl. az x86.
Természetesen retró processzorról van szó.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz DarthSun #73736 üzenetére
pince/garázs jellegű. Annyi csavarral, hogy a garázs részben lesz polc a kevésbé kényes cuccoknak, míg az érzékenyebb lelkűek a kazánházban kapnak helyet, hogy télen se fázzanak. Ami még finnyásabb, csak az marad a műhelynek fenntartott részben. Így jobban el fogok férni és talán rendezettebb is lesz.
De addig is egy érdekes kérdés:
Melyik konkrét CPU-t használták fel a legnagyobb darabszámban?
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Frawly #73594 üzenetére
Itt kicsit vicces a "Ne legyen olyan bumfordi."
Egy rack sokkal hatékonyabb és élhetőbb volt annál, mint amikor kazettákat másolgattunk, majd több doboznyi lemezzel mászkáltunk. De talán még a CD írásnál is jobb volt. Ahogy az USB is simán felülmúlta a párhuzamos portos merevlemezt/ZIP meghajtót.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz alvaro #72722 üzenetére
Az alap kérdés: van egy XT-IDE kártyád? Ha igen milyen ROM van benne? Mert amiket én raktam össze, azokban egy floppy segítségével simán írható volt az EEPROM. Még leírást is csináltam róla. Amire figyelni kell, hogy a jumperek és az EEPROM-ba égetett firmware port beállításai fedjék egymást.
386SX-en segített, ha az ember szépen kiforrasztotta az órajel kristályt, berakott a helyére foglalatot és elkezte cserélgetni amíg stabil overclockot nem kapott. 48 MHz nem hangzik soknak, de a 40-hez képest az +20% volt
DarthSun: Én sem értek hozzá, de csak kisütök valamit.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz alvaro #72133 üzenetére
EPROM probléma megoldódott? Ha van XTIDE kártyád, akkor azzal is fel lehet vésni. Ha nincs, akkor a műhely felszámolása előtt még írhatok egyet.
DarthSun: Néma gyereknek... Sanyi szólhatott volna. Ránézzek bacsis oldalán a driveres lapra, hogy miért kattan be?
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Barthezz2 #64721 üzenetére
Pont amit írsz: moderáljuk magunkat, nem írhatunk rosszat az oldal üzemeltetéséről. Amennyiben mégis könnyen ráhúzható a nem a topic témája szabály.
_Atesz: Linkeltem egyet ami fizetős. Ha mégis átveszed a felajánlott lapot, akkor természetesen megírom neked is a CMOS-t, ha megvan a bináris. Sőt, ah megvan a tipusa és van a polcon, akkor a chipet is adom a laphoz.
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
_Atesz: Nem csak igazad nem lehet, de a moderáció elvitte a vaterás linket a Compaq belsőről.
Kedves moderátor: Nvidia?
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
A bogarak gondot okoztak már a jelfogós cuccoknál is. Ha jól emlélszem a II VH. környékén volt a molylepke amit beragasztottak az operátorok egy karbantartási naplóba. Talán Mar II-es volt a gép, olyan mivel az Engimát is visszafejtegették. Később az elektroncsöveknél ahol volt nagyobb anódfesz szépen odasültek és akár áthúzást is okoztak. Saját tapasztalatom elektroncsöves cuccal az volt, amikor azt a feladatot kaptuk, hogy szépen száraz ronggyal törölgessük át a berendezést, hogy ne húzzon át. OK, ez egy rádió adó volt, ahol több 10kV volt az anódfesz.
megfelel?
Gépek lesznek jövőre is. De van olyan ami PC szerűen néz ki és megsem az. Pl. ott van az Apple IIGS
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz strvasarut #64637 üzenetére
XT-IDE-re érdemes upgradelni. Sima PATA vinyót, átalakítós SD vagy CF kártyát használhatsz vele.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
válasz Frawly #64604 üzenetére
Hivatalost úgy értem, hogy frankón meg lehetett venni boltban. Mármint lehetett volna, de ház ára volt az egész hóbelebanc.
Nem tudom hol hallottam, de volt egy megállapodás és a sikeres magyarítás után a leszármazott cégek kapták meg a későbbi magyarításra a megbízást.
https://frescho.hu
-
frescho
addikt
-
frescho
addikt
válasz Frawly #64576 üzenetére
Nem vennék erre mérget, hogy nem volt magyarított DOS, mert ugye német is akadt. Nem emlékszem pontosan, de mintha a PROPOS-16 legalább a help szinjén magyar lenne. Persze az egész csak elméleti érdekesség, mert ki akar DOS 2.0 kompatibilitást? De ha még valakinek ez lenne a fixa ideája, akkor is a fene tudja, hogy honnan lehetne beszerezni....
[ Szerkesztve ]
https://frescho.hu
Új hozzászólás Aktív témák
- AMD Ryzen 5 7600X - 6 mag/12 szál - Új, bontatlan- Eladó! 75.000.-
- Processzor felvásárlás
- BESZÁMÍTÁS! Intel Core i7 13700K 16mag 24szál processzor garanciával hibátlan működéssel
- Hibátlan Ryzen 5 3600 hűtőjével dobozában
- Intel Core I9 14900KF - 24mag/32szál - Új, bontatlan - Gari 2030.01.28. - ig - Eladó!
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest