Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Petykemano

    veterán

    válasz carl18 #5280 üzenetére

    A kis magok előnye az, hogy
    - 4 atom mag kb ugyanakkora helyet foglal, mint 1 Cove mag.
    - Eközben ez a 4 atom mag kb kétszer akkora teljesítményt ad le multithread felhasználás esetén, mint 1 Cove mag
    - miközben nemom kb feleannyit fogyaszt.

    Az alder lake szerintem egyértelműen mobil fókusszal érkezik. A 8 kis mag inkább értelmezhető Low-Power célokra, semminthogy érdemi segítséget nyújtson a nagy magok mellett a MT teljesítmény növelésében. Éppen ezért nagy valószínűséggel a kis magokat nem nagyon fogják használni desktop környezetben. Mobilon meg ne számoljál AVX512-t.
    Ettől függetlenül biztos lesz átfedés, de nem fog nagy hangsúlyt kapni az, hogy az energiahatékony magok mennyivel megdobják desktop környezetben a MT teljesítményt.

    A Raptor lake esetén már inkább beszélhetünk ilyen célról. A 16 magot épp ezért én még keveslem. 32 mag esetén elmondhatánk: ugyanannyi helyet foglal, mint másik Cove mag foglalna, de MT teljesítmény szempontjából 16 Cove magot helyettesít, miközben 8 Cove magánál is kevesebbet fogyaszt.
    Ezzel mondjuk már fel tudnák venni a versenyt egy akár 24 magos Ryzennel is (most az IPC különbségektől tekintsünk el), amely esetén a 8 fölötti magok szintén csak a MT teljesítményhez adnak hozzá.

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • HSM

    félisten

    válasz carl18 #5280 üzenetére

    "árazást nézve prémium a 11900K de natív teljesítmény /harci erő szinten elégé elmarad egy 5900X/5950X mellet"
    Ebben az a kellemetlen, hogy a házon belüli elődjétől is elmarad.... (10900K) :DDD
    Nem mondom, ettől még nem tartom rossznak, de nem épp ideális.

    #5281 Petykemano : "Eközben ez a 4 atom mag kb kétszer akkora teljesítményt ad le multithread felhasználás esetén, mint 1 Cove mag miközben nemom kb feleannyit fogyaszt"
    Hát azért... A dupla tempó azonos fogyasztáson van csak meg, ha jól értem az ábrát [link] , és némileg nagyobb is a 4 atom, mint egy Sunny Clove, bár az ábrán nem látszik tökéletesen.

    A legnagyobb tervezési öngól pedig asztalon, hogy be van építve a nagy magba a durván tranzisztorevő AVX512, és nem lehet kihasználni, ha mennek a kis magok, erre Anandék is kitértek [link] .

    #5282 hokuszpk: Ezért nem látom értelmét egy ilyen CPU-nak asztali felhasználásra, szvsz csak a számok fognak jól mutatni a marketing anyagon. Kb. mint amennyire nyolcmagos volt a jóhírű Bulldozer 10 évvel ezelőtt, csak ne nézd a kisbetűs részt.... :C

    #5283 carl18 : Azért itt gyorsan álljunk meg egy szóra, a Cinebench tempó erősen optimális eset többszálú feldolgozás tekintetében, életszagúbb mindennapi használatnál azért nem biztos, hogy minden olyan jól fog skálázódni a többféle erősségű magokon. :N Nekem már a korai Ryzenek 4-magos CCX-es felépítése sem nyerte el maradéktalanul a tetszésem, de itt sokkal több problémát tudok elképzelni.
    Egy mobilon/tableten tökéletesen értem, miért jó, ha vannak extrém energiatakarékos magok, a sok háttérfeladatra, bőven megéri az ütemezési kompromisszum, de PC-n.... :F Még notebookon is túlzásnak és felesleges bonyolításnak hat számomra. Sőt, egyenesen úgy fest, mintha ez azért jönne, mert sehogy máshogy nem tudnak villantani valamit, ami legalább távolról hasonlít a nagyobb AM4 processzorokra.

    #5285 Petykemano : Egyébként még szép kis tartalékok lehetnek a mostani Zen-ekben is, pl. egy 64MB-os Vcache-es 5950X egy modernizált IOD-el, amivel mondjuk 10-15%-al magasabb FCLK-t és ezáltal memória órajelet lehetne elérni azzal még szépen lehetne hozni ám a konyhára. :K

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák