Hirdetés
- Jóárasítja két Arrow Lake-S CPU-ját az Intel
- Milyen belső merevlemezt vegyek?
- Milyen videókártyát?
- NVIDIA GeForce RTX 5080 / 5090 (GB203 / 202)
- HiFi műszaki szemmel - sztereó hangrendszerek
- Milyen monitort vegyek?
- Példátlan a 2 nm-es TSMC node iránti kereslet
- Fujifilm X
- Melyik tápegységet vegyem?
- ZIDOO médialejátszók
Új hozzászólás Aktív témák
-
ulkviora
csendes tag
Egy egyszerű és gyors kérdés, bár annyira azért nem egyszerű.
Költözünk haza külföldről többnapos út, most viszont pihenőhelyen van wifi, így kihasználom.
Mikor pakolásztunk a gépház már le volt téve a földre a földre, kihúzva, földelés tuti nem volt.
A monitornak ilyen adapteres tápja van, 12V/valahány amper max 48W, erre emlékszem, és szóval miközben pakolásztunk össze nővérem olyan sikeres volt, hogy monitorból kihúzta a dugó végét és szépen rárakta a gépházra, úgy, hogy nagy eséllyel a fázis is hozzáérhetett, miközben a másik vége még a fali konnektorban volt.
Ettől lehet bármi baja a gépnek? Mármint ha véletlen hozzáért a házhoz a feszültség, a belsejének nem lehet tőle gondja? Nem sokat volt rajta 10-15 másodperc lehetett, viszont szombatig még nem lesz lelhetőségem összerakni, hogy megnézzem, működik-e.Fentebb olvastam, hogy 115V-is lehet egy földeletlen házban, ha attól nem lesz gondja a belsejének akkor a fentebb említett áramtól sem ugye?
Nyugtassatok meg kérlek.Bocsi az amatőr kérdésért, lány vagyok, nem igazán értek hozzá, csak félek, nehogy a képek elvesszenek a gépen.
-
vanádium
újonc
Nem igen tisztelt hozzászólók!
A focihoz mindenki ért , de itt életvédelmi kérdésről van szó, nem lehet hülyeségeket, meg "jópofaságokat"
javasolni másoknak.
Ha egy készülékek( pl. mosógép, hűtőgép, vasaló, kenyérpirító egyes TV-k, számítógépek stb.)
eredetileg süllyesztett dugvillával vannak ellátva akkor azok csak földelt hálózatban lévő védőérintkezős, süllyesztett konnektorról üzemeltethetők.Ahogy az egyik hozzászóló mondta, a földelés hiánya nem a készülékben tesz kárt, hanem az emberben, konkrétan az áram agyon csaphatja.
A LEGFONTOSABB: VÁSÁRLÁS ELŐTT GYŐZŐDJÜNK MEG ARRÓL, HOGY A KÉSZÜLÉK MILYEN HÁLÓZATOT IGÉNYEL ÉS VAN-E OLYAN NEKÜNK?
Az meg egyenesen bűn, ha valaki a vízvezetéket, gázvezetéket ajánlja földelő hálózatnak , ugyanis ma a szolgáltatók előszeretettel alkalmazzák a műanyag csövet, másrészt a fémvezetékek csatlakozásainál alkalmazott műanyag tömítőanyagok megbontják az összefüggő fém hálózatot.
A LEGFONTOSABB: FÖLDELÉST CSAK SZAKEMBER ÉPÍTHET KI!
A SZAKEMBER TUDJA ELDÖNTENI , HOGY KELL-E FI RELÉ, VAGY ELEGENDŐ A VÉDŐFŐFÖLDELÉS. -
attilav2
őstag
Az órától a biztósíték táblához(föld sínhez) nem megy zöld sárga kábel? Ez egy vastag 6-os vagy 10-es kábel kellene legyen, a betáppal azonos méretű.
Azért kiváncsi lennék rá hogy egy ilyen rendszernél ahol nincs külön földkábel vajon a szabványnak megfelel e a földelési ellenállás értéke, jó lenne már a csak kiváncsiságból megnézetni ÉV szakemberrel. A linkelt villanyos fórumon hiredettek egy ingyenes felülvizsgálati lehetőséget ha beleesel a vállalt területbe akkor érdemes lenne élned a lehetőséggel, hátha van ott olyan szaki aki rendelkezik komolyabb mérő műszerrel.
-
attilav2
őstag
Az elosztótól kábelcsatorna, és 3x1.5 MT kábel. Az a vastag fehér amit a hosszabbítókhoz használnak.
Ezt a szobában egy jó minőségű falra szerelhető elosztóban végződteted. Vezetékkereső szükséges nehogy elfúrd a falban levő vezetékeket, erre különösen a lakás elosztónál kell figyelni. A tulaj meg hátha belemegy, ha mondod neki hogy földelés nélkül a gépházon kinn van a 220 fele, ha meg a fürdőszobából vagy konyhából viszed hosszabbítón akkor felbuksz a kábelben. -
-
Menetíró
csendes tag
Nem mert a dolog lényege a felcserélés elleni védelem. A védővezetőn üzemszerűen nem folyik áram ha az áram a (föld) védővezetőn folyik akkor az nem üzemszerű ezt hívják testzárlatnak. Ilyenkor az áram a fém házas eszköz oldalán is kint van, ha megfelelő erősségű zárlati áram alakul ki akkor leugrik az automata a szekrényben de ez függ a kismegszakító értékétől.
Ha ez az áram hirtelen alakul ki akkor egyből leold mert ilyenkor a gyors zárlati leoldó bontja az áramkört. Mikor lassan teheled a rendszert akkor egy hőbimetálos automatika old le de az pl egy 16-os automatánál többet is elbírhat.Hogy miért nem ráz? A vízcső se ráz pedig össze van kötve a földdel. A lényege az egyen potenciállra hozás /EPH/ magyarul ne alakuljon ki feszültség kölömbség a tárgyak között. Például nagyfeszültségű vezetékek közelében is minden fémes tárgyat földelni kell mert létrejöhet az un. villamos távhatás tehát az ott lévő fémes testek feszkó alá kerülhetnek.
-
Menetíró
csendes tag
Szívesen.
A logika az benne, hogy ha a hálózatra bármilyen fogyasztót kapcsolsz, zárod az áramkört akkor a nullán is folyik áram visszafelé. Ha ez össze van kötve a konnektorban (a földdel) akkor a védővezetőre kikerülhet a feszkó ami nem egészséges mert minden olyan dolog ami a lakásodban van és földelt fém váza van ott "tapintható", mérhető lenne feszültség.
-
válasz
Menetíró #315 üzenetére
Köszi a választ!
A TV-be nálunk ugyanolyan három erű kábel megy, mint ami a számítógépbe.
Ha földelt dugóba dugom, akkor nem ráz az antenna csati földje, ha nem földeltbe dugom, akkor ráz kissé.Mi a logika abban, hogy a biztosítéktáblában össze lehet kötve a nulla és a föld, de a konnektornál nem?
Ha a kapcsolótáblából vezetek egy 3 erű kábelt, akkor is abból kettő között rövidzár van.
Elfogadom, hogy így van, csak szeretném meg is érteni. -
Menetíró
csendes tag
A TV számára gyakorlatilag teljesen fölösleges a földelt dugalj. Kettős szigetelésű tehát a villásdugón nincs is külön a védővezetőnek csati.
A táblánál azért van összekötve mert ez szintén egy védelem. /NEFH/ Nullavezetővel egyesített földelt hálózat. A tábla után összekötni a nullát és a földet szigorúan TILOS! Tehát a konnektorban ne köss össze semmit külön legyen a föld /hiv:védővezető/ és a nulla.
-
válasz
attilav2 #312 üzenetére
Nem jön be piros kábel, ezt megnéztem.
A biztosítéktáblában van összekötve a nulla és a földelt konnektorokhoz (konyha, fürdőszoba) menő kábel sárga-zöld.
Ráadásul egy új kábel bevezetése sem lehet egyszerű, mert minden be van glettelve, vagy gipszlve a falba, tehát kábelcsatorna, vagy PVC cső nincs.
Ez egy albérlet, úgyhogy max egy kábelt vezethetek be a szobáig a géphez és a TV-hez, másra nem hinném, hogy engedélyt kapok. -
attilav2
őstag
Egyébként meg a szabályos megoldás:
Fésűs sín, kismegszakító -> ennek az elmenő oldalára megy a barna/fekete vezeték. Kék vezeték megy az elosztó nulla sínjére, zöldsárga megy az elosztó föld sínjére. Konnektorban semmiképp sem szabad földet/nullát összekötni!
De mielőtt behúznád az új áramkört, érdemes ÉV-sel kiméretni jó e a földelésed! -
attilav2
őstag
Piros kábeled van? Az egy dolog hogy a föld és a nulla sín össze van kötve, de van külön földelő vezetéked, ami az órától jön az elosztóba? Vagy úgy van megoldva h a nulla sín össze van kötve a föld sínnel és külön földelővezeték nem is megy a föld sínhez? Ha ez utóbbi akkor bonyolultabb a helyzet, olyan villanyszerelőt kell keresni aki ért a korabeli épületek hálózatához, esetleg építésükkor szerelte is ezeket. Ha van földkábeled és mégis össze van kötve a föld és nulla sín, na ez érdekes. Én azt javaslom érdemes kihívni egy ÉV mérős emert is, aki komolyabb műszerrel megnézi a földelést és javaslatot tesz a szobai földelés kialakításának mikéntjére.
Konnektorban összekötni tilos! Villanyszerelő ismerős is ezt mondta, és nyilván igaza van, mert más helyeken is ezt mondták.
Van egy villanyszerelő fórum, ott is kérdezősködhetsz:
[link] -
Sziasztok!
Most lett időm bevezetni a gép és a TV számára a földelt vezetéket a szobába. Amiről pár hsz-szel korábban kérdezősködtem.
Azt tapasztalom, hogy a biztosítéktáblában a nulla vezeték és a föld össze van kötve egy jó vaskos kábellel.
Ez normális?
Így műszerrel mérve a földelt konnektorokban (konyha, fürdőszoba) is rövidzár (2-3 Ohm) van a föld és a nulla között.Ilyen esetben is be kell vezetni egy 3 erű kábelt a megszakítótól, vagy "elég" a konnektornál összekötni a nullát a földel (új konnektor esetén természetesen)?
-
attilav2
őstag
Nálunk szegeden van földelés egy 73-ban épült panelban, többféle műszerrel ki lett mérve, az elosztótábla mögött _piros_ kábel van, ez a földelés, gyárilag csak a fürdőszobába és a konyhába vezették be.
De egyszerűen bevezethető a szobába is vezetékcsatornával, én egy új áramkört csináltattam a gépnek ami már földelt. Bár az tény sajnos hogy a villanyszerelők önmagában egy elosztótábla cseréért, ami szükséges lehet az áramkörök bővítéséhez elkérnek 30 rongyot.
Régi panelban zöld sárga kábelt ne keressetek, piros van helyette. A konyhából vagy fürdőszobából leágaztatni a földelést a szobai konnektorba szabálytalan, csak az elosztótáblából szabad! -
Algol
senior tag
Ez bonyolultabb kérdés, sok függ attól, hogy milyen kábelek vannak az erősítő bemeneteire kötve. Ha a számítógép hangkártyájának kimenete van az erősítő bemenetére kapcsolva, akkor a számítógép kikapcsolt állapotában a hangkártya kimenete nagy impedanciával zárja le a kábelt, így a kábel által felvett 50 Hz-es, kétutas egyenirányítás miatt 100 Hz-es jel elég nagy szinten lép fel a bemeneten, hogy erősítés után zúgást okozzon. Amikor bekapcsolod a számítógépet, akkor a hangkártya kimenetének meghajtó eszközei már alacsony impedanciás lezárást biztosítanak a kábelnek, így kis szintű lesz rajta a 100 Hz-es jel, tehát megszűnik a zúgás.
Ha földelve lenne a számítógép, akkor a hangkártya kimenetének hideg pontja is földre kerülne, a 100 Hz-es jel szintje nagyon alacsony lenne az erősítő bemenetén, megszűnne a zúgás. Az, hogy az erősítő dugója nem földelt, még jól is jöhet, mert a több ponton földelt rendszerben (számítógép, erősítő) földhurok alakulna ki, ami szép 50-100 Hz-es búgást tud produkálni.
-
Rendben, köszi!
Egy audio erősítőnél szokott előfordulni, hogy kikapcsolt gép esetén zúgó hang hallatszik a hangszórókból (100Hz-es táphang), de amikor bekapcsolom a gépet, akkor ez megszűnik. Az erősítő hibátlan és nem földelt a dugója. Azonos hosszabbítón van a géppel.
Ez is a földelés hiánya miatt van, vagy ez más tészta? -
Algol
senior tag
"Egyébként azt mondja mindenki, hogy ráznia kellene a gépháznak. Nálam nem ráz."
1) Lehet, hogy az előző válaszomban írt zavarszűrőt kispórolták a tápodból.
2) Hogy érzel-e rázást az erősen függ a környezettől (műanyag padlószőnyeg, parketta, gumitalpú cipő) és egyéni adottságoktól is függ. Én például eléggé száraz bőrű vagyok, ha megérintek egy ilyen földeletlen fémházat, akkor csak enyhe bizsergést érzek az ujjhegyemben."amíg nincs kész a tervezett vezeték, addig mire figyeljek; milyen eszközöket ne csatlakoztassak?"
Az USB-s pendrive-okat fenyegeti legkevésbé veszély, inkább azokat, amelyek saját magok is a hálózatból nyerik az energiát. Az összekapcsolás pillanata a kritikus, ha már megvan, akkor legfeljebb zavarhatja a működést, de tönkre már nem teszi. Volt dolgom olyan számítógéppel, amelynél rejtélyes hibák, lefagyások léptek fel, persze nem túl sűrűn, (naponta egyszer-kétszer) és ezek a hibák megszűntek, miután földelt aljazatod kapott a gép.
"egy laptop tápnak is kell föld?"
Ha földelt dugó van rajta, akkor igen. Többségükön földelt van, de már láttam földeletlent is. A zavarvédelem miatt kell a földelés.
-
A mérőóra a folyosón van, így ez a rész letudva.
A fő probléma a kábelek elvezetése a megszakítótól a szobáig, mert e két pont között a legtöbb az ajtó és az egyéb nehezítés.
A tulajnak tuti mondani fogom, remélem beleegyezik.
Egyébként azt mondja mindenki, hogy ráznia kellene agépháznak. Nálam nem ráz.Illetve még annyit kérdeznék, hogy amíg nincs kész a tervezett vezeték, addig mire figyeljek; milyen eszközöket ne csatlakoztassak? USB-s DAC, ami földelés nélküli erőstőre megy? DVI és analóg audio csati olyan TV-re, aminek kéne föld? DVI/HDMI csati monitorokra, amiknek szintén kellene föld?
Illetve az utolsó kérdés, hogy egy laptop tápnak is kell föld? Ha igen, mire? Zavar védelem?
-
Algol
senior tag
Arra vigyázz, ha biztosítéktábla közelében van a mérőóra, akkor lehet, hogy a biztosítéktábla is ólomzárral van ellátva. A zárakat semmiképp se bontsd meg, mert az Elektromos Művek hajlamos súlyos büntetéseket kiróni, akkor is ha ténylegesen nem kerülöd meg a mérőt.
Nálam a lakáson kívül van a mérő, belül vannak a kismegszakítók, egy táblán ülnek, a tábla fedelét 2 csavar tartja, ha leveszem a fedelet, akkor ott kiváló lehetőségem lenne vezetékek csatlakoztatására, csak hát nálam nincs rá szükség.
Másik kérdés, hogy a biztosítéktáblából kivezetett plusz vezeték előbb-utóbb fel fog tűnni a tulajdonosnak is, szóval célszerű ezt vele is megbeszélni.
-
Köszi a választ!
Az a helyzet, hogy a fürdőszoba és a konyha egy fázison van, és ha onnan hozok mindent, akkor egy játék indulásakor kimegy a biztosíték, ha megy a sütő/főzőlap, és mellette bármi nagyobb fogyasztó (mikró, hajszárító, mosógép). Tehát folyton figyelnem kellene, hogy sütés/főzés közben nem gépezzek.
ez kicsit macerás.
Megpróbálom a biztosítéktáblát szétszedni, hátha onnan tudok leágaztatni egy valamire való földelt ágat.
Azt, hogy ezt hogy oldom meg falbontás nélkül, az még rejtély. -
Algol
senior tag
A számítógépeknél nem csak érintésvédelmi szempontok miatt van szükség a védőföld meglétére, de az szükséges a megfelelő elektromos zavarvédelem eléréséhez is. Rögtön a tápegység bemenetén találunk egy zavarszűrőt, melyben a fázis és a nullvezeték egy-egy Y-osztályú maximum 2,5 nF-os kondenzátorral csatlakozik a védőföldre, pontosabban a tápegység fém házára, azaz a számítógép fém házára. Ide kellene csatlakoznia a védőföld vezetékének. Hiányában e két kondenzátoron - mint feszültségosztón keresztül - 115V~ feszültség jelenik meg a számítógép házán. A kondenzátorok kis kapacitása a garancia rá, hogy nem tud veszélyes nagyságú áram átfolyni a házat megérintő emberen keresztül. Ezt az áramot érzi az ember bizsergésnek, vagy csípésnek aszerint, hogy épp milyen cipőben, min áll.
Ez az emberre nem veszélyes áram azonban gondot okozhat, ha egy másik készülékkel kacsoljuk össze a számítógépet, akár meg is hibásodhat valami. Védőföldelés hiányában a beépített zavarvédelmi eszközök egy része hatástalan, így a gép kapcsolóüzemű tápegysége által keltett nagyfrekvenciás zavarás kijut az elektromos hálózatra és akár zavarhatja más érzékeny készülékek működését, TV, rádió. A számítógép fém háza egyébként árnyékolásként is hat, egyrészt a belsejében GHz-es frekvencián működő alkatrészek elektromágneses sugárzását blokkolja, másrészt a külső sugárzást zárja ki. Éppen ezért a műanyag, fa számítógépház megépítését nem javaslom.
Hozz védőföld vezetéket onnan ahol az már megvan - konyha, fürdőszoba -, de úgy, hogy vele együtt hozd a fázist és a nullát is, magyarul használj hosszabbítót. A hosszabbító végén lehet 5-6 aljazat, onnan tápláld a számítógépet és a hozzátartozó egyéb eszközöket, mindent ami földelt konnektort igényel. Ha külön hoznál egy szál vezetéket a védőföldnek, ami nem halad szorosan a fázis meg a nulla mellett, akkor elképzelhető, hogy több négyzetméteres felületű hurkot hozol létre, ami zavarvédelmi szempontból nagyon rossz, a hurokban folyó kiegyenlítő áram pompás elektromágneses sugárzást keltene.
-
Sziasztok!
Panelben lakom, ahol csak a konyhában és fürdőszobában van földelt konnektor.
A számítógépemet így nem tudom földelt konnektorba dugni.
A földelés szakszerű kiépítése sem járható út, mert bérelt a lakás, és falat kellene vésni, mivel csak két vezeték megy a szobai konnektorokhoz.Két dolgot terveztem a probléma megoldására:
1.) - műanyag, vagy fa számítógépházba építem a gépet. Így nem tud megrázni, de nem tudom, hogy az alaplap és a többi részegység mit szól ahhoz, hogy hiányzik a fém keret, ami normál esetben összekötné pl. a csavaroknál. Kérdés, hogy ez okoz-e bármi problémát; alaplap magasabb fogyasztása, stabilitási gondok, rövidebb élettartam, vagy bármi egyéb.
2.) - külön kábelcsatornában hozok valahonnan egy föld vezetéket. Ezzel kapcsolatban felmerül, hogy a lakáson belül bárhonnan hozhatok-e földet (konyha, fürdőszoba, biztosítéktábla)?
Mit javasoltok?
-
Seshrak
csendes tag
Sziasztok!
Lenne egy kérdésem.
Sajnos én egy régi épitésű bérházban lakom, ahol a legtöbb helységben nincs földelés. Vettem egy APC túlfesz. védő elosztót, amin van egy zöld szinű LED. Ez világit, ha a konektor amibe bedugtam földelve van. Végigpróbáltam az egész lakásban, és megdöbbenve tapasztaltam, hogy alig van földelt konektor.Na most jön az érdekesség, amit nem értek.
Bedugtam az APC-t a fali konektorba. A LED nem világit, jelezve, hogy nincs a konektorban földelés. Bedugtam ugyanebbe a konektorba egy sima 5 dugós hosszabitót, majd ebbe dugtam be az APC-t. A LED világitott, vagyis azt jelezte, hogy már van földelés. Most akkor ez hogy van? Ez egy fals jelzés?És ebben az esetben, ha igy használom az APC-t, egy esetleges villámcsapástól megvédi az APC-be dugott készülékeket, vagy mindenképp kell egy fali földelt konektor amibe be kell dugnom?
-
Miki522
csendes tag
Egy kis érintésvédelem
Magyarországon a kisfeszültségű 3x400/230V-os elosztóhálózatok éritésvédelmére kizárólag a TN-rendszert szabad alkalmazni.
TN-rendszer = nullázás.
A köznyelv által tévesen védőföldelésnek hívott rendszer helyes megnevezése a nullázás. Ilyen van a lakóépületeinkben és néhány különleges üzem kivételével mindenhol.
A kissé furcsán kinéző 3x400/230V azt jelenti, hogy 3 fázisvezető és egy nullavezető van. Bármely két fázisvezető között 400V, míg bármely fázisvezető és a nullavezető között 230V mérhető.
A hétköznapi háztartási 230V-os készülékek a fázis- illetve a nullavezető közé kapcsolódnak.A közép/kisfeszültségű elosztó transzformátorok (utcai trafó) kisfeszültségű tekercsei csillagba vannak kapcsolva. A csillagpontot kivezetik és leföldelik.
Ennek megfelelően 4 vezeték indul el: három fázisvezető (R, S, T, vagy L1, L2, L3 kinek hogy tetszik) és a nullavezető (0 vagy PEN).
Útja során a nullavezetőt meghatározott távolságonként és helyeken leföldelik.
Ez a négy vezető halad az oszlopokon vagy a földkábeleken. (az oszlopon az 5. illetve 6. vezető, amiket vékonyabb sodronnyal és alul vezetnek, a közvilágítás működtetésére és a bojlerek kapcsolására szolgálnak (ez utóbbi csak szolgált, ma már nem használják))Tehát van négy vezetőnk (L1, L2, L3, PEN). Ez jön be az oszlopról a lakásba. Sok helyen csak egy fázis + nulla van, így két vezeték megy be.
Ez a TN-C rendszer (C: common - közös)A fázisvezető(k) a biztosítókon majd a fogyasztásmérőn keresztül jut(nak) a lakáselosztóba. A PEN vezető az úgynevezett nullabontó-sínre kapcsolódik, ami gyakran EPH-sín is egyben. Ide kapcsolódik még egy kis átmeneti ellenállású földelő, az EPH* hálózat vezetője, a lakáselosztó felé menő üzemi nullavezető (N) és a védővezető (PE).
(*EPH: egyenpotenciálra hozó hálózat. Ide még sokminden mást be kell kötni)Így az elválasztás után (TN-S, S: separated - elkülönített) lakáson belül:
-háromfázisú rendszer esetén öt vezetőnk (L1, L2, L3, N, PE), míg
-egyfázisú rendszer esetén (L, N, PE) három vezetőnk van.
Ezt mindannyian ismerjük, hiszen nap mint nap találkozunk vele.Érintésvédelmi osztályok:
I. osztály - védővezetővel ellátott készülékek. Kizárólag így üzemeltethetők. Ide tartozik a legtöbb háztartási gép (nagygépek kizárólagosan), a számítógép és a laptop tápok többsége. Kerek, védőérintkezős csatlakozójuk van.
Három vezetővel kapcsolódnak a hálózatra (L, N, PE)II. osztály - kettős, megerősített szigetelésű készülékek. Nincs védőérintkezőjük (szabvány szerint nem is lehet és tilos is nekik). Általában lapos, úgynevezett euro csatlakozójuk vagy laposan induló, kerek végű csatlakozójuk van. Ide tartozik: TV, rádió, DVD lejátszó, szerszámgépek, hajszárító, laptop tápok kisebbik része, stb. Két vezetővel csatlakoznak a hálózathoz (L, N)
III. osztály - törpefeszültségű (<50V) készülék. Tipikus törpefeszültségű hálózat a laptopok tápegységétől a laptopig tartó vezeték. A laptopok törpefeszültségről (19-20V) üzemelnek.
Fentiek alapján a fórumban látott tévhiteket tételesen meg fogom cáfolni ahogy időm engedi.
-
Miki522
csendes tag
Üdv mindenkinek!
Facebook-on keringett ismerőseim között egy print screenelt kép, amelyen megkérdezi az illető, hogy megfelelő-e a PC földelése, ha egy cserepes virág földjével összeköti.
Egy órán keresztül sikítva röhögtem rajta, nagyon jól esett.
Utána google barátunk segítségével ide tévedtem ebbe a topicba.Villamosmérnökként nem állhattam ki, hogy ne szóljak hozzá a témához. Mivel a nem megfelelő érintésvédelem sajnos meglehetősen gyakori, így számtalan baleset (súlyosabb esetben haláleset) okozója.
Mivel sok félreértés látott itt napvilágot, ezért pár dolgot helyre szeretnék tenni. Kissé offtopic leszek és nem mellőzöm a szakszavakat sem. Ezen információ terjesztését fontosnak tartom minél több felületen, így ebben a topicban is. Előre is elnézést a hosszért.Néhány súlyos hiba:
A leggyakrabban panel- illetve régi építésű házakban fordul elő a számítógép nem megfelelő érintésvédelme. Ennek oka általában a védővezető hiánya. Panel házakban a konyhában illetve a fürdőszobában szoktak védőérintkezős aljzatok lenni, tehát a védővezető biztosan bent van a lakáselosztóban.
Régen a lakószobákban nem volt kötelező védővezetős hálózatot kiépíteni, mert az akkoriban ott használt, kizárólag II. érintésvédelmi osztályú készülékek ezt nem igényelték. (pl TV, rádió, asztali lámpa, porszívó) Ezek a készülékek ma sem igénylik, de megjelentek új eszközök, amik igen (PC, számos laptop, lapos TV-k, erősítők, stb), ezért ezek a hálózatok már nem felelnek meg a kor követelményeinek.
A spórolás jegyében ki sem építették a védővezetőt. Súlyosbítja a helyzetet, hogy elvakolható vezetéket használtak, így utólag védővezetőt kiépíteni bontás vagy kábelcsatorna nélkül nem lehet.Igen gyakori (védőérintkezős aljzatok esetén is) a régi típusú, ma már nem szabványos T-elosztó (ki ne ismerné, általában fehér színű, egy kerek és két lapos aljzatot tartalmaz) alkalmazása. Ő az: [link]
Eredetileg nem lehet védőérintkezős aljzatba bedugni, de jó magyar szokás szerint le szoktak faragni az oldalából, úgy már belemegy. Alkalmazása ebben a formában szigorúan tilos.
Szintén tilos I. érintésvédelmi osztályú készülékek (ilyen a PC is) csatlakoztatására használni. Láttam már hűtő, mosógép, mikró, konyhai gépek, betonkeverő, sőt egész kollégiumi szoba berendezéseit ellátó hosszabbító előtt is.
KIZÁRÓLAG II. érintésvédelmi osztályú készülékekhez használható. Sajnos újra felbukkant a boltok polcain, de mivel számtalan veszély forrása lehet, ezért forgalmazását SÜRGŐSEN BE KELLENE TILTANI.
Mindenkit óvva intek attól, hogy ilyet vásároljon.
Helyette ott van a szabványos 3-as, ritkábban 2-es T-elosztó, amely védőérintkezővel rendelkezik.
Kapható olyan is, amelyiknek egy aljzatába vagy egy kerek vagy két lapos csatlakozó dugható. Számítógéphez ideális.
Ahol lehet, a fali aljzatba rögtön ezt dugjuk, és ehhez csatlakoztassuk a készülékeinket.
Ha mégis hosszabbítót kell használni, akkor csak jó minőségűt szabad venni. A tesco-s olcsó árut kerüljük, javaslom a szakboltban történő vásárlást. Biztosan megfelel a szabványoknak és kérésre le is ellenőrzik.
Számítógéphez, TV-hez és kiegészítőihez javaslom a kapcsolós elosztó használatát a standby fogyasztás megszüntetésére.Láttam említették a leválasztó transzformátort. Alapjában véve jó megoldás, de meglehetősen drága.
Szabványosnak csak akkor tekinthető, ha betartják a rá vonatkozó előírásokat:
- a transzformátor tekercsei között megerősített szigetelés szükséges
- egy biztonsági leválasztó trafóról egy készüléket szokás táplálni. számítógép esetén a perifériák száma 5-6 lehet, ezért ez a hálózat nem tekinthető védettnek.
- számos egyéb szabály vonatkozik még a leválasztó trafóval/aggregátorral ellátott hálózatokra, ezeket itt nem részletezem. -
joi29
őstag
válasz
joecontra #292 üzenetére
Szerintem ha beleültetnéd a virágot a pc-be ugyanott volnál csak szebb
és illatosabb volna a géped.más:
Egyébként ami a földelést illeti ha jól tudom a 0 az az erőmű tovavezetett
földje nem?
És a háztartások helyi földelése csak az esetleges rövidzár folytán kialakuló veszélyhelyzetek elkerülése érdekében kerül kialakításra.
Persze előfordul hogy a villanyszerelő bácsi rosszul köti be a 0-át és a földelést
és akkor a helyi föld ág veszi át a 0 szerepét de a gépek még így is működnek.
Csak ahol a gép-testre rája van kötve (földelés helyett) a 0 az az eszköz
olykor mivel részben egy másik elektromos eszköz kivezetésének 0-jának
a részét képezi, bizsergés érzetét okozza de rázni nem ráz mert a teste
az erőmű vagy ha úgy tetszik az elektromos hálózat 0-jára (földjére) van kötve.
Ha valaki csak részben is érti amit leírtam akkor jelezze. -
joecontra
addikt
Üdv!
A következő módon földeltem le a PC-t. A ház fém részét (nem festett) összekötöttem egy vezetékkel, a vezeték másik végét egy cserepes virág földjébe dugtam.
Jó ez így?
J
-
Rive
veterán
Hümm. Mivel kizártnak tartom, hogy ha valaki ennyire mintaszerűen megcsinálta az EPH-t, akkor ne húzta volna be a konnektorokba a védőföldet, meg kell kérdezzem a következőt: biztos vagy benne, hogy a hosszabbítód, amivel a gépet összekötöd a konnektorral, földelt?
Egy rakás kínai vacak rendes földelt csatlakozót kapott, de csak kéteres vezetékkel kötötték egymáshoz a dugót és az elosztót...
-
Rive
veterán
válasz
jattila40 #284 üzenetére
Megnéztem a villanyóra szekrényt, és úgy tűnik, hogy a villanyóra után van egy kapcsolótábla. A kapcsolótábla fém sínjének alsó szélére (ez egy fém keret tulajdonképpen, ennél fogva van a falra rögzítve) rá van csavarozva az a földvezeték, ami a pincében levert fémkaróhoz köti. Továbbá az összes áramkör földvezetéke is ide van csavarozva. A keret felső szélére vannak csavarozva az áramkörönkénti nulla vezetékek. Tehát egyszerűen össze vannak kötve a föld és nulla vezetékek, és az egész le van földelve. A fali cirkóhoz erről a keretről külön fold vezeték halad. Ez rá van kötve a víz, gáz és fűtéscsövekre bilincsekkel. Ha jól sejtem ez lenne az ún. EPH.
Ez így mintaszerű. A kérdés ezek után nem az, hogy neked mit kell trükköznöd, hanem az, hogy miért nem működik? Azt pedig már egy villanyszerelőnek kellene kiderítenie. Az adott helyzetben SEMMIKÉPPEN SE próbálj meg konyhamegoldást alkalmazni, kérlek.
-
nyunyu
félisten
Teljesen normális, ami a PC-t illeti. A PC-tápokban van egy szimmetrizáló tag, ami a földhöz képest szimmetrizálja a betápot. Úgy nagyjából. Ha nincs földelésed, akkor ez annyit jelent, hogy a fél-fázisfeszültség lesz a gépházon
Monitoroknal is elofordul, nem csak PC-nel.
Legalabbis eleg furcsan neztem, amikor razott a 12V-s kulso tappal ellatott miniPC fem haza, aztan kiderult, hogy a mellerakott TFTnek volt beepitett tapja, es a VGA madzag arnyekolasan at tolta a 115V-t a gep hazara
Utana volt par keresetlen szavam a kivitelezest intezo villanyszerelohoz -
nesa
veterán
válasz
Oliverda #281 üzenetére
Ez teljessen renben van mi ugy csinaltuk a legutobbi haznal hogy 4,5m horganyzott csovet vertunk le az utulso 1 meteren hozzalett hegesztve 6os vagy 8 as lagyvas amit frankon lehet vezetni gorbiteni.... kis dobozig ott ataltunk 3as rezdrotra ...... utanna teszt fazis + fold
grillsuto frankon mukodik
vagy PL 3000W lampa akkor ott nemlehet gond.
-
jattila40
tag
Ahogy titeket olvaslak, sajnos egyre nagyobb a zavar a fejemben. Megnéztem a villanyóra szekrényt, és úgy tűnik, hogy a villanyóra után van egy kapcsolótábla. A kapcsolótábla fém sínjének alsó szélére (ez egy fém keret tulajdonképpen, ennél fogva van a falra rögzítve) rá van csavarozva az a földvezeték, ami a pincében levert fémkaróhoz köti. Továbbá az összes áramkör földvezetéke is ide van csavarozva. A keret felső szélére vannak csavarozva az áramkörönkénti nulla vezetékek. Tehát egyszerűen össze vannak kötve a föld és nulla vezetékek, és az egész le van földelve. A fali cirkóhoz erről a keretről külön fold vezeték halad. Ez rá van kötve a víz, gáz és fűtéscsövekre bilincsekkel. Ha jól sejtem ez lenne az ún. EPH. Na most ezek után találtam egy másik fórumot (http://forum.terminal.hu/viewtopic.php?t=1235), ahol ezt írják:
"Gáz, víz, közponifűtés /vas/ csövei teljes biztonsággal felhasználhatóak a védőföldelésre, amennyiben ezek az EPH hálózatba be vannak kötve. Hiszen az EPH hálózat maga is le van földelve. ...
-- A nullázás igenis megoldás lehet a fenti problémára, az alábbi feltételekkel:1, Engedélyt kérsz rá az áramszolgáltatótól. (kötelező)
2, Csak akkor szabad alkalmazni, ha a hálózatnak közvetlenül földelt ponja van. (ezt a szolgáltatótól tudhatod meg, pl.: telefonon)
-Itt megjegyezném, hogy bizonyos esetekben, szigorúan szabályozott feltételek megléte mellett megengedi a szabvány, a nem nullázott rendszerekben is az efféle nullázást.
3, A nullavezető földelési ellenállásának értékét 2, azaz kettő Ohm alatt kell tartani (mérés)
4, A kiépített nullázó vezetéket Tilos! Bármilyen módon megszakítani. (pl.: kapcsolóval, biztosítékkal, stb)
5, A nullázó vezető keresztmetszete 16mm2 keresztmetszetig meg kell, hogy egyezzen a nullavezetőével!
6, A nullázó vezető színjelölése zöld-sárga kell hogy legyen!
7, A nullázó vezeték csatlakozásait úgy kell elkészíteni, hogy azok jó villamos vezetése tartósan meglegyen. Pl.: hegesztés, keményforrasztás, markolópréses kötés, vagy erre a célra gyártott csavarkötés.
8, Csak egy helyen szabad összekötni a nulla és a védővezetőt. Mégpedig a védővezető táplálás felőli oldalán.
9, Ezt az egészet még le is földelheted, de ez opcionális. Ilyenkor egy nullavezetővel egyesített földelőhálózatot sikerült (szabvány szerint) létrehoznod."Segítenétek értelmezni? Most akkor végül is nálam használható a fűtéscső földelésre, vagy nem? Mi az a nullázás?
Előre is köszönöm a válaszokat, nem gondoltam hogy ez ennyire bonyolult lesz. -
Rive
veterán
válasz
Oliverda #281 üzenetére
Miért?
Mert azt hiszed, hogy védve vagyA rendes földelés úgy néz ki, hogy a villanyóránál levernek egy bemért szondát, és egy bontható kötéssel összekötik a nullvezetővel. Ezután a fázist, nullát, földet külön viszik tovább. Nomost ha te csak úgy leversz egy szondát, az a PC után úgy fog kinézni, hogy van '+110', '-110', föld. A rendes földelés esetén meg 220, 0, védőnulla. Nem vagyok konkrét villanyszerelő, de látok némi különbséget...
Van erre valahol szakember, szaktopik: ha időm jut előkeresem, ideirányítom.
-
jattila40
tag
-
Rive
veterán
válasz
jattila40 #276 üzenetére
Mivel a szobát nem akarom most teljesen szétverni, az ablak előtt leverek egy fémkarót a földbe, és azt valahogy bevezetem a konnektor föld érintkezőjéhez. Ez így már jó lesz?
Nem.Egy rendes villanyszerelő cirka 20k-ból megoldja neked rendesre és elhúzza a falban (ha van cső a falban) az érintett konnektorig. A házibarkács földelés rosszabb, mintha nem lenne.
-
gombcomp
senior tag
válasz
Badman 4ever #278 üzenetére
Vsz. hozzáérhet fémesen a gép földjéhez valahol,de kapacitív úton is "bizsergethet".
-
gombcomp
senior tag
válasz
jattila40 #276 üzenetére
A ramos jelenség is ezzel függhet össze.A földelést igazából úgy építik ki a hozzáértők,
hogy egy nagyobbacska (kb.30X30 cm-es) rézlapot ásnak le a földbe,fektetve kb 30-40 cm mélyre,és ehhez csatlakozik a földelő kábel.Így csinálták valaha olyan területeken az orvosi
elektronikában ahol nem volt más lehetőség. A te esetedben megfelelne a vízvezeték csőnek az a szakasza ami lehető leg közelebb van a külső vízórához,és nincs közbeiktatva műanyag cső mert akkor nem ér semmit,és még vszélyes is. -
jattila40
tag
Nagyon szépen köszönöm neked és gombcomp-nak a kimerítő választ. Meggyőztetek, rendes földelést fogok valahogy kiépíteni. Mivel a szobát nem akarom most teljesen szétverni, az ablak előtt leverek egy fémkarót a földbe, és azt valahogy bevezetem a konnektor föld érintkezőjéhez. Ez így már jó lesz? Egyébként másik topikban már kérdeztem, hogyha megtapogatom működés közben a ram modulokat (fém burkolatú geil ultra) ellenőrizendő a melegedést, akkor vagy kiakad a gép, vagy az orthos test hibát jelez, szinte azonnal. Ez lehet szintén a földelés hiánya miatt? A ram modulon szintén érzem a "bizsergést" hasonlóan mint a házon.
-
gombcomp
senior tag
válasz
jattila40 #273 üzenetére
Látom közben megelőztek,de a lényeg ugyanaz!
Az előzményeket olvasva 3 lehetőség kínálkozik:
1. Beszereltetsz egy "szabványos" védőföldet (vagy olyan konnektorból viszed oda,földelt hosszabbítóval).
2. Leválasztó transzformátort használsz (ez egy 1:1 es hálózati trafó)
3. Szünetmentes tápot raksz a 240V és a gép közé,de ez nem 100%-os megoldás.
A "csövekhez" való földelést felejtsd el minden villamosipari szabvány tiltja,és még különböző veszélyeket hordoz.Nem véletlenül találták ki azt a védőföldet,a 0 -val való közösítés kontár,buher megoldás.A számítógépek tápegysége kapcsolóüzemű,és abszolút
nem felel meg az európai biztonsági előírásoknak,ha még lenne MEEI akkor egy sem kaphatna forgalmazási jogot. Így ne használd,mert életveszélyes! Mellesleg a géped alkatrészei sincsenek biztonságban. Az igazi megoldás VÉDŐFÖLDELÉS! -
Rive
veterán
válasz
jattila40 #265 üzenetére
Teljesen normális, ami a PC-t illeti. A PC-tápokban van egy szimmetrizáló tag, ami a földhöz képest szimmetrizálja a betápot. Úgy nagyjából. Ha nincs földelésed, akkor ez annyit jelent, hogy a fél-fázisfeszültség lesz a gépházon.
Kellemetlen tud lenni, de extrém esettől eltekintve nem veszélyes, mert elég nagy soros ellenállása van.
Viszont minél hamarabb meg kéne csináltatni a rendes földelt konnektorokat. És nem igazán jó fűtéscsőhöz földelni.
Árammérés: nem, ez nem úgy működik. A kéziműszernek feszültségmérő esetben van Z belső ellenállása, a tápban pedig van X ellenállás a félfázis és a gépház között (egyszerűsités, mert igazából ez kapacitiv jellegű). A műszer Z és X feszültségosztó Z-re eső tagját méri 110 voltnak. Árammérő állásban a műszer belső ellenállása elhanyagolható, lényegében a 110V és X ellenállás viszonyában mér majd áramot, nagyon-nagyon kicsit.
-
jattila40
tag
válasz
Badman 4ever #272 üzenetére
Hát igen, de az nem fog meglepetést okozni, azt előre ki tudom számolni. Pl. ha 1Kohm-os ellenállást teszek be, akkor 0,11 ampert fogok mérni. Szerintem a feszültség a lényeg, ami nagyon magas és akár életveszélyes is lehet.
-
jattila40
tag
válasz
Badman 4ever #268 üzenetére
Hát szerintem a 110V lehet életveszélyes, mondjuk ha pl. mezítláb ráállok a küszöbre, és hozzáérek a gépházhoz. Szerintem ez nem egészséges, és egyáltalán nem nyugtag meg hogy 110V van a gépházon.
-
Badman 4ever
őstag
-
jattila40
tag
válasz
Badman 4ever #266 üzenetére
Érdekes ez a 110V. Nekem nagyon soknak tűnik, és érdekes hogy a hálózati fesz. fele. Van ennek valami oka? Lehet, hogy életveszélyes a gépem. Amúgy rendesen működik.
-
jattila40
tag
Kimértem a ház és a fűtéscső közti feszültséget, ami 110V
.Szerintetek ez normális? Ha a fűtéscsőhöz földelek az jó megoldás? A fali cirkónál össze vannak kötve a víz, gáz, és fűtéscsövek és külön (nem a konnektor földjéhez) közvetlenül a földhöz vannak kötve. Szóval szerintem a fűtéscső jó lehet földelésnek. Vagy nem?
-
aphra2
senior tag
válasz
jattila40 #263 üzenetére
Amit írsz (bizsergés) az szinte biztos ,hogy a földelés hiánya, nálam is ez volt , mert a hármas T elosztó nem vitte tövább a földelést, villanyszerelő próbalámpával nézte meg, befele volt, kifele már nem volt földelés.
Mondjuk ramot nem tapiztam. lehet az is rázott volna,
viszont orthos attól még futott nálam. -
jattila40
tag
A gépházhoz ha hozzáérek, (főleg ha nincs rajtam cipő) bizsergeti az ujjamat, de akkor is, ha csak a hálózati (ethernet) kábel van csatlakoztatva. Ezen kívül azt tapasztaltam, ha orthos teszt közben megtapogatom a ram modulokat (geil ultra fém burkolatú, ami szintén bizserget), szinte azonnal kiakad a teszt hardver hibával, vagy esetleg a gép is lefagy. Ugyanakkor már napokat futott ez a teszt hiba nélkül. Lehetséges-e, hogy a földelés hiánya miatt ráz a gépem, és ugyan emiatt akad ki, ha a fémburkolatú ram modulokhoz érek?
-
Fori23
őstag
"Nálunk úgy csinálta a szaki, hogy mikor a régi olvadó biztosítót cserélte le kismegszakítókra (panel), ott közösítette a földet meg a nullát. Mintha mondta volna, hogy a villanyóra-szekrénynél is megteszi, de ezt nem láttam mert nem voltam végig ott. Ezután a kisszobában áthidalta az aljzatban a nullát meg a földet, és erről megy a PC. Most akkor ez nem jó?"
-
RoyalFlush
őstag
Haveromnál most én is azzal szembesültem, hogy csak a fürdőszobában van föld vezeték, úgyhogy be kell húzni a szobájába
vésés stb. ..
-
Jared
aktív tag
válasz
Blade Runner #259 üzenetére
Szvs menj el 1 elctrotechnikai szakihoz.Ill rossz földelés.
[Szerkesztve]
[Szerkesztve] -
Blade Runner
csendes tag
Sziasztok!
Az lenne a problemo ,hogy amikor kihúzom a gépnek a dugóját majd vissza olyankor egy hatalmasat szikrázik.Ilyenkor mivan?
-
Csaba_20_
őstag
Te is PC-t írtál, azért bátorkodtam én is azt írni.
Ha van lehetőséged, akkor az elektronikai egységbe érdemes beépíteni az említett pár nF-os kondenzátort, amibe a TV antenna csatlakozik. Ekkor nem kell foglalkozni azzal, hogy miképp old meg a szétvágott kábel rögzítését, az új kapcsolás árnyékolását. Ha mégis a kábeles megoldás mellett döntenél, akkor tudom ajánlani az olcsó ''kínai'' 2-es splitter fémdobozát. Egy kis barkácsolás segítségével egész tűrhető kinézetű egységet tudsz gyártani. Pár napja készítettem egyet, megmutatom a képeket róla. Volt egy-két mechanikai probléma, amit meg kellett oldani elkészítéskor, de sikerült. Ha úgy érzed szükséged van rá, elmondhatom mik voltak ezek és hogy hogyan oldottam meg őket.
Képek:
Bővebben: link
Bővebben: link -
biker
nagyúr
válasz
Csaba_20_ #253 üzenetére
PC
ez mac, mini mac, aminek nem fémháza van, és ugyanolyan kis adapterről megy, mint egy noti.
ebbe földelt dugasz megy
a koaxot én füldeltem le SK mikor még PC-m volt, hátha nem búg, nagyon kicsit segített.
koax földelve ahol belép a lakásba, a mac mellett, és a 18m-re lévő TV-nél is földelve, SK
erősítő földelt, az előerősítő és a végerősítő toroidja is középen kivezetve, lekötve földre és erősítő burkolatra
a keverő is SK, abban a vezetékek kb utolsó 5mm-ig árnyékoltak, az RCA sor közepén egy darag 1.5mm2-es réz földszál van, minden ide van kötve.
lényeg, pc-n jobban búgott, de mondom, megmaradt egy kicsi búgás most is.
lehet hogy kondi segítene, majd egy jobb pillanatomban tesztelem, de mostanság elég bajom/munkám van, de megjegyzem, felírom -
Csaba_20_
őstag
Nem máshol van a bibi.
biker írta:
- TV nem búg az erősítőre
- video sem búg az erősítőre
- vide se búg tv-re
- csak akkor búg, ha a TV-n nézem a PC képét, a hang pedig erősítőre megy.
Mindenhol kettős szigetelésű egységekről van szó, kivéve a PC-t, ami földelt. A TV antennáról nem tudod megállapítani, hogy földelt-e, de akár a szomszédban is leföldelődhet.
Próbáld ki, hogy a PC-t egy rövid időre nem földeled le. De tényleg csak arra a rövid időre, amíg kipróbálod, hogy búg-e. Valószínüleg nem fog búgni és remélhetőleg senkinek nem lesz baja, mert kellően odafigyeltél. -
-
biker
nagyúr
válasz
Csaba_20_ #250 üzenetére
igen, csak a tv antenna búg az erősítőre, de valahol máshol van a bibi, mert
- TV nem búg az erősítőre
- video sem búg az erősítőre
- vide se búg tv-re
- csak akkor búg, ha a TV-n nézem a PC képét, a hang pedig erősítőre megy.
Az egész egy A/V keverőpultban van (video, TV, PC, FM tuner) és innen van szétkeverve minden oda vissza, és ez az egyetlen kombináció, ami búg
na innentől kezd izgi lenni, ha a szimpla koax lenne a ludas (aminek mindkét vége árnyékolásnál EPH földre) akkor mindíg búgni kéne... -
Csaba_20_
őstag
Az említett búgás probléma tipikusan földhurok probléma. Ha lehúzod például a TV antennát, akkor valószínüleg meg fog szűnni a búgás. Javasolt ilyen esetben leválasztót alkalmazni. Egy másik topicban leírtam, de aztán zárolták. A TV antenna kábelét kell szétvágni és a hideg-hideg, valamint a meleg-meleg pont közé beforrasztani egy-egy 10 nF-os 650V-os kondenzátort. Vagy venni földhurok-leválasztót.
-
biker
nagyúr
válasz
Sir Riccio #241 üzenetére
egy pár dolog biztos amugy szerintem...
- minden PC ház ráz egy kicsit
- egy 4n7 kondi nem ér annyit, hogy méregessem, ha gyanus, kuka
mellesleg nálam igencsak minden le van földelve, mégis előfordul néha error.
a mac korrektül le van, az onnan TV-hez átmenő kábel A/V ágai egyenként jól földeltek, az erősítő is, a TV koax kábele is, és minden kábel mindkét végén EPH-ra hozva, földelve, mégis tud búgni, ha a TV-be be van dugva a koax, és a PC-ről nézek filmet az erősítőn hallgatva.
Valahol mégis össze tudja szedni a jelet, szerintem itt más a belső szálon jön a zaj.
csak a kihúzás segít
ja,nem annyira off, még régi időkben, műhelybe behoznak egy kávéfőzőt, hogy egyszercsak leverte a biztit.
bedugom a ''lámpás-sorbakötött'' dugaljba, jó, bedugom rendesen, lefőzök egy kávét, jó.
visszaadom, másnap hozzák, bedugta, bekapcs, durr.
mondom nemááááá
bedugom, jó.
nem baj, szétszed, kimér erenként testre, és 10/90%-nál volt testzárlatos a fűtőszál, egyik esetben 20V ment testre, másik esetben 200
csak én szerencsésebben dugtam be -
Csaba_20_
őstag
válasz
Sir Riccio #245 üzenetére
A leválasztó trafó kapocsfeszültségének egyenlőnek kell lennie a hálózati feszültséggel, mivel az egy 1:1-es trafó. Ha a kondenzátoron eső feszültség és a rajta folyó áram effektív értékének hányadosát veszed, akkor a kondenzátor reaktanciáját (Xc) tudod kiszámolni. Azt mondod pár ohmos eredmény jött ki. Akkor tegyük fel Xc=10 Ohm, ekkor C=1/(2*pi*50*10)=318 uF, vagyis 318 uF-os kondenzátort kellett, hogy mérjél. A pár nF-os kondenzátorból a dielektrikum
gyengülésének segítségével se tudom elképzelni, hogy pár uF-os kodenzátor lesz, sőt, az negatív hatással kell legyen rá. Tehát valószínüleg egy átütött kondenzátort mértél, aminek már csak ellenállása volt, vagy valamit elmértél.
(Restelem, de nem tudom biztosra megmondani, hogy helyes-e a mérési elrendezés. Mert ugyebár kondenzátor esetében arról van szó, hogy a feszültség és az áram nincs fázisban. De valószínüleg a mérési elrendezés helyes.) -
biker
nagyúr
válasz
Sir Riccio #232 üzenetére
háát, megnéztem, de nincs benne.
mondjuk meg is lepett volna egy érintésvédelmi szabályzatban írják elő a fázis és nulla bekötési sorrendjét.
ezt esetleg 1600/1-ben lehetne találni... ha lenne ilyen rész.
ha megtalálod a szabványt, idézd be(vagy scanneld)
-
Csaba_20_
őstag
válasz
Sir Riccio #244 üzenetére
Sir Riccio írta:
a korábbi hsz-ek valamelyikében felmerült az a tény hogy a védőföldelést a dugaszoló aljazatban kötötték a nullára. Ezeseben viszont a gép hibás táp mellett is müködik mindaddig amig egy valódi jó földeléssel ellátott dugaljba nem dugják, ott viszont rögtön leold a biztositó. Más logikus magyarázat nem igen lehet a vázolt problémára
Ha a C2 vagy a C3 kondenzátor valamelyike hibás, ahogy azt leírtad, akkor mindkét esetben - közösített nulla-védőföld a fali csatlakozóban, valamint a valódi védőföldes csatlakozó esetében is - ugyan úgy le fog oldani a biztosító. Ha a hibás kondenzátoron megindul az a túláram, ami túllépi a biztosító megszólalási küszöbét, a biztosító le fog oldani. Mindkét esetben ugyanúgy megindul, ha a fázis ''megfelelő'' helyen van. -
Csaba_20_
őstag
válasz
Sir Riccio #241 üzenetére
Mivel mérted? Ha minimultival, akkor DC szempontból mérted, a hálózati feszültség meg 50 Hz-es AC.
-
Csaba_20_
őstag
válasz
Sir Riccio #241 üzenetére
Sir Riccio írta:
csupán azt nem olvastad a korábbi hsz-ek valamelyikében felmerült az a tény hogy a védőföldelést a dugaszoló aljazatban kötötték a nullára.
Hol kellett volna ilyet olvasnom? Mit jelent a megfogalmazásodban a ''dugaszoló aljzat''? -
Sir Riccio
addikt
válasz
Csaba_20_ #240 üzenetére
Ugyanezt irtam én is, csak a kondi ellenállását pár ohm-nak mértem és az nem rövidzár, de közel azonos, amit leirtál az mind igaz, csupán azt nem olvastad a korábbi hsz-ek valamelyikében felmerült az a tény hogy a védőföldelést a dugaszoló aljazatban kötötték a nullára. Ezeseben viszont a gép hibás táp mellett is müködik mindaddig amig egy valódi jó földeléssel ellátott dugaljba nem dugják, ott viszont rögtön leold a biztositó. Más logikus magyarázat nem igen lehet a vázolt problémára.
-
Csaba_20_
őstag
válasz
Sir Riccio #238 üzenetére
Az általam belinkelt kapcsolásnál nem tudod megmondani, hogy melyik ágra kerül majd a fázis, egyedül a védőföld helyzetét tudod megmondani. A leírt meghibásodás esetén a kondenzátornak rövidzárnak kell ahhoz lennie, hogy a burkolaton megjelenjen a fázis. Ha pedig rövidzár, akkor leold a fázisba beépített automata biztoíték, sőt az már 20 Ohm impedancia környékén életbe lép. Ha a kondenzátor dielektrikuma meggyengül, az általában átütést szokott eredményezni. A C2, C3 kondenzátorok nagyfeszültségű kondenzátorok.
Az említett meghibásodás a megfelelően létesített védőföldeléssel ellátott hálózati csatlakozó esetén beleszól a készülék működésébe. Nevezetesen akkor is leold az automata biztosíték.
[Szerkesztve] -
Csaba_20_
őstag
Nem írtam kábelt, nem arra gondolok. Az EMI egy rövidítés, Electro-Magnetic Interference. Vagyis az elektromágneses interferencia szűrésére szoltál az EMI szűrő. A táp hátulján található hálózati csatlakozó, az a 3 tűs, az szokta tartalmazni az EMI szűrőt, de azt a táp szétszedése nélkül nem tudod meg, hogy tartalmazza-e, hacsak nem átlátszó a táp.
-
Sir Riccio
addikt
válasz
Csaba_20_ #235 üzenetére
Nem szándékoztam ennyire a részletekbe belefolyni, de hogy érthető legyen mindenki számára, megpróbálom megmagyarázni mire gondoltam. Gondolom találkoztál már olyan kondenzátorokkal melyeknek a dielectrikuma gyengült, ennek következtében a kondi belső ellenállása erősen lecsökkent. Ha megnézed az általad belinkelt kapcsolási rajz C2-C3 -al jelölt kapacitások helyzetét, elvileg ha fentleirt ''gyengülés a C3 4n7 kondinál bekövetkezik, akkor az egy pár ohm-os ellenállás- ként viselkedik, és a fentebb irt ''forditott'' csatlakozó bedugás esetén (nulla helyére fázis) a védőföldelésen is megjelenik a fázis. Mindez a gép müködését nem zavarja mindaddig amig nem csatlakoztatod egy ''JÓ'' dugaszoló aljazatba, illetve nem kerül kapcsolatba jólföldelt felülettel. /pl: vizcsap/
-
lapa
veterán
válasz
Csaba_20_ #220 üzenetére
ez alatt mit értesz? jól értem, hogy a 220v kábelre gondolsz, amit a géphez adnak? ha igen honnan lehet tudni, hogy van-e rajta emi szűrés? van vmi egyezményes jel? érdekel engem az emi szűrés?
mod: ez elég bénán hangzott. gondolom inkább a színes téglalap+gyűrű dróttal kombóra gondolsz, ami közvetlen a táp ac foglalata mögött van, ugye?
[Szerkesztve] -
Csaba_20_
őstag
válasz
Sir Riccio #227 üzenetére
Sir Riccio írta:
Szabvány szerint szemben állva a dugaljal bal oldali ( R ) fázis jobb oldali ( 0 ) valamint értelem szerüen a két ''kilógó'' érintkező a védő föld. Mi is történik akkor ha a már korábban is elhangzott módszer alapján /szabálytalanul/ az adott dugaljban közösitik a nullát a védőföldel,?? szerencsés eseben semmi, ha ''jól csatlakoztatod a villás dugót tehát fázist a fázishoz, nullát a nullához, a gép müködik a fázisceruza nem világit. De és ez a lényeg, a villásdugó forditva is bedugható, és ezeseben a védőföld érintkezőn is megjelenik a fázis, ebből következően a fázisceruza minden földelt fém alkatrészen világit./ természetesen a gép igy is müködik hiba nélkül kivéve ha leföldeljük, pl: vizcsaphoz ezeseben elszáll a biztositék.
Ha a fali hálózati csatlakozóról beszélsz, akkor nem áll fenn az adott probléma. Mert a készüléken belül nincs közösítve a nulla és a védőföld. A fali csatlakozót pedig nem tudod forgatni, amit meg beledugsz, annak nem számít.
[Szerkesztve] -
Csaba_20_
őstag
Helytelen Al-Cu csatlakozás esetén valóban kialakulhat jelentős ellenállás, de ez megint egy olyan eset, ami ellentmond annak az állításnak, hogy védőfölddel ellátott csatlakozóról volt szó. Egyébként ha jól tudom Al-Cu csatlakozás esetén sorkapocs alkalmazása van előírva.
-
biker
nagyúr
válasz
Sir Riccio #232 üzenetére
otthon megnézem a jelzett lapot, mert nem rémlik, hogy valaha előírás lett volna a fázis és az oldal, ahova kötöd.
addig nem nyilatkozom...
(kivételt képeznek azok az esetek, ahol az eszközön szín vagy betűjelzéssel utalnak a helyes sorrendre, iit ugyanis a megtévesztés miatt javasolt volt a jelzés szerinti bekötés, más esetben nem tudok róla) -
biker
nagyúr
válasz
Sir Riccio #227 üzenetére
még jó, hogy nincs ilyen szabvány, hogy hova kell kötni a nullát és a fázist
a többi része tök igaz, éltveszélyes és tilos a dugaljban közösíteni a nullát és védőföldet. -
biker
nagyúr
válasz
Sir Riccio #222 üzenetére
meséld el pls, hol írtam azt, hogy jelen van ha közösítik???
írásommal arra a nem jelentéktelen tényre hívtam fel a figyelmet, hogy NEFH rendszer esetén a nulla elég közel áll a nulla potenciálhoz, míg más esetben ez nem feltétlen igaz.
egyedül NEFH esetén lehetsz biztos pl abban, hogy a valós N vezető nem fog megrázni. -
Sir Riccio
addikt
válasz
Csaba_20_ #219 üzenetére
Van logikus magyarázat: olvasd csak végig mit is irt Konflikt fórum társunk /hsz198/
''Ez kb. 2 hónapja történt velem, az akkori számitogépházammal.
Egy kari csavarját tettem vissza /közben már ment a gép/ és ugy meg rázott a ház maga, h ugrottam v 2 m-t az biztos. Bazz csak lestem, mert elötte sose volt ilyen, és a gép is földelt konnektorban van. Majd megyek vissza a géphez fázisceruzával, a 220v os fáziscerka ég, de mindenhol feszültséget jelzett: a ház teljes fém részén, vinyón, burkok, stb. Aztán talán kihuztam a gépet, és mire bekapcvsoltam nemvolt semmi baj. Azóta többet nemrázott meg,''
Szabvány szerint szemben állva a dugaljal bal oldali ( R ) fázis jobb oldali ( 0 ) valamint értelem szerüen a két ''kilógó'' érintkező a védő föld. Mi is történik akkor ha a már korábban is elhangzott módszer alapján /szabálytalanul/ az adott dugaljban közösitik a nullát a védőföldel,?? szerencsés eseben semmi, ha ''jól csatlakoztatod a villás dugót tehát fázist a fázishoz, nullát a nullához, a gép müködik a fázisceruza nem világit. De és ez a lényeg, a villásdugó forditva is bedugható, és ezeseben a védőföld érintkezőn is megjelenik a fázis, ebből következően a fázisceruza minden földelt fém alkatrészen világit./ természetesen a gép igy is müködik hiba nélkül kivéve ha leföldeljük, pl: vizcsaphoz ezeseben elszáll a biztositék. -
Csaba_20_
őstag
válasz
Sir Riccio #222 üzenetére
Az élvetvédelmi relé a kollégium számára egy felesleges költséget jelent, legalább is így gondolják szerintem. Tökéletesen meg vannak elégedve az automatabiztosíték árával. Pedig nagyon nincs igazuk, dehát a pénz nagy úr...
-
Sir Riccio
addikt
Az hogy a védő földelést a fogyasztásmérőnél közösitik a nulla vezetékkel, nem jelenti azt automatikusan hogy a dugaszoló aljazat védőföld érintkezőjén is jelen van. És olvasatomban egy kollégiumról van szó, elképzelhetetlennek tartom, de méginkább nagyfoku felelőtlenségnek ezt a megoldást. Véleményem szerint főbb áramkörökre leosztva ÉV relé(k) van(nak) telepitve.
-
Csaba_20_
őstag
Persze azt is örömmel veszem, ha valaki meg tudja magyarázni, hogy egy védőföldön milyen formában tud olyan feszültséget produkálni, ami megrázhat egy embert. Főleg, ha úgymond felújították az elektromos rendszert. Biztosan kell lennie valahol egy automatabiztosítéknak, ami kb. 16-25 A-es lehet. Ha csak azt vesszük, hogy 115V volt a házon, akkor is 4,6-7 Ohm környéki ellenállást kellet jelentsen a védőföld a tényleges földhöz képest, ami pedig azt jelenti, hogy nem megfelelő a védőföld kialakítása.
-
Csaba_20_
őstag
-
Csaba_20_
őstag
Az említett 115 V abban az esetben szokott kikerülni a számítógépházra, ha ún. EMI szűrő van a számítógéptápba és nem védőföldel ellátott hálózatra van kapcsolva a számítógép.
Egy szemléltető ábra:
Bővebben: link
A C2-es és a C3-as kondenzátor váltakozó feszültség esetén feszültségosztóként működik. Mivel azonos értékűek, ezért pont fél tápfeszültség(230V/2=115V) található a kettő közös pontján, ami a védőföldre van kötve. A védőföld a számítógéptápon belül annak a burkolatára van rögzítve. Kiszámolható, hogy 50 Hz-en - a hálózati feszültség frekvenciája - Xc=1/(2*pi*f*C)=677kOhm-ot jelent egy kondenzátor, így kellően nagy impedanciát jelent ahhoz, hogy ne okozzon túl nagy áramütést, ha valaki hozzáér. De ahhoz pedig pont elég, hogy megérezze. -
Csaba_20_
őstag
-
biker
nagyúr
azért kerül 115V, mert...
- a bejövő 230V váltó igazából asszimetrikus, mivel legtöbbször a nulla és a védőföld közösítve van
- ahhoz hogy ebből szimmetrikus tápot készíts, vagy trafó kell, vagy kapcsolóüzemű táp szimmetrizálással.
trafó ugye nem lehet, mert egy 350W-os trafó ugy 20kiló
marad a szimmetrizálás, ehhez a 230V-ot egyenirányítják, előtte és utána szűrik, majd nagyfrekin szaggatva küldik kis impulzus trafóra, ami előállít + - 150V egyenfeszt, ebből készül a +5V, -5V, stb
namost a szűrésnél fázis és nulla ágon is van egy egy R L C kör, ami középponton testre van kötve. meg egynirányítás után is.
Innentől már gondolom érthető, hogy ha ez a test nincs összekötve (EPH) a földdel, akkor itt egy kondi (C) fel tud töltődni 115-130V-ra, és ki tud sülni föld felé
ugyanúgy, ahogy a TV hátulján a koax csati meg tud rázni.
ennyi volna, byez -
ngabor2
nagyúr
válasz
velizare #207 üzenetére
Egy levlistán kérdeztem rá, a 2 bevezetőkondival és környékével magyarázta egy hozzáértő, hogy miért kerül a hálózati fesz fele a földeletlen házra.
Full plexi ház esetén pedig asszem a tápot kell földelni. Hogy az egyéb fém részeket kell-e/szabad-e földelni (vinyó, dvd-olvasó, kártyák hátlapja, amik rendes esetben a fémházhoz vannak csavarozva), azt nem tudom. De tippem az, hogy kell. -
ngabor2
nagyúr
válasz
Konflikt #202 üzenetére
Olvastam, hogy ha nincs földelve, akkor 115V kerül a gépházra. Leírták, hogy miért pont a hálózati fesz fele, de én annyira nem értek hozzá sajnos, hogy nem tudom elmondani
De a lényeg, ahogy Sir Riccio is mondta, védőföldelés az KELL. Igen erősen ajánlom én is, hogy egy valódi védőföldet építtess ki a gépig, hidd el, megéri. -
Sir Riccio
addikt
válasz
Sidaries #199 üzenetére
Nos olvasva a topic-ot mekisérelem a kétségek feloldását. /természetesen a teljesség igénye nélkül/ Előre is elnézést kérek a ''hozzá értőktöl'' de igyekszem ezt konyha nyelven megtenni, hogy azok is értsék, akik nem szakma beliek. Tehát, - mint az a nevében is szerepel a VÉDŐ FÖLDELÉS védelmi célokat hivatott szolgálni, feladata hogy alkatrész meghibásodás esetén, /szigetelés sérülés, nyák átégés, stb esetén/ a sz. gép fémrészeire kerülő feszültséget,- ami az emberi életre is veszélyes lehet,- levezesse. Ebből következően mondhatjátok: ''hát akkor nekem nincs is szükségem védőföldre, mert márkás cuccamim vannak, ugysem hibásodnak meg''
Ezt viszont rögtön cáfolom, biztosan mindenki ismeri a mondást: ami elromolhat az el is romlik!!!! Tehát fontos, KELL a védőföldelés!!!!
Mégpedig a fent leirtakon kivül, /a meghibásodás bármikor bekövetkezhet/ azértis mert a sz. gép tartalmaz mozgó, forgó alkatrészeket, pl: ventillátorok, -amiknek lapátjai valamilyen müanyagból készültek,- és ezek a levegőn kivül köztudottan port is szállitanak. Mindannyian láttátok már a gép belsejét, még a legtisztább lakásban is poros. Ezek a porszemcsék elektrosztatikusan feltöltődnek, és töltést generálnak a gép alkatrészeiben. / bizonyára mindenki tapasztalt már olyat, hogy müszálas ruhát viselve, áramütés szerü kisülés jött létre közte és a környezete között/ Amig az ember számára egy ilyen kisülés csak kellemetlen érzést okoz, addig esetleg az adott alkatrész számára ez végzetes lehet. Ez magyarázat lehet a barátod sok meghibásodására. Tehát mégegyszer megfogalmazva, életvédelmi célból, és a gép védelme szempontjából is KELL A VÉDŐ FÖLDELÉS !!! Természetesen, mielőtt bárki vitatkozni kezd, nélküle müködik a gép, csupán az a kérdés meddig és mi a következménye? Az emberi élet nem játék??? Higyjétek el, nem ijesztegetés volt a célom, ngabor2 HSZ-ét megerősitve, -mondhatjátok: minek áramtalanitani, mikor a gépben a legmagassabb feszültség 12V ! és ez igaz is addig amig a fent vázolt hiba be nem következik, és az bármikor megtörténhet!! Elnézést azoktól akiknek ez túl eggyügyünek tünik, de a célom az volt hogy mindenki megértse.
Új hozzászólás Aktív témák
Hirdetés
- Asus TUF Gaming F16 (2024) FX607JV Grey - 16" / Intel Core i7-13650HX / 16GB / 1 TB SSD / NVIDIA
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone i7 14700KF 32/64GB RAM RX 9070 16GB GAMER PC termékbeszámítással
- Bomba ár! Lenovo ThinkPad Yoga X390 - i5-8G I 8GB I 256SSD I 13,3" FHD Touch I Cam I W11 I Gari!
- ÁRGARANCIA!Épített KomPhone Ryzen 7 7800X3D 32/64GB RAM RX 9070 XT GAMER PC termékbeszámítással
- Apple iPhone 14 128GB, Kártyafüggetlen, 1 Év Garanciával
Állásajánlatok
Cég: PCMENTOR SZERVIZ KFT.
Város: Budapest